ONDER VALSCHE VERDENKING Uit de Provincie FEUILLETON. „Is het Judith, is er nieuws over. Kerkt Ondei Gemengd rl°V8 April> bjj V. H. J. H. Gillissen, Maastricht; Mr P. P. J. M. Gerards, Roermond; D. A. M. Q. Bolier, Den Haag; Mr P. C, L. Eschau- rier, Den Haag en M. A. Henny, Den Haag. Bond van Nationalisten: C, H. van der Mijle, Den Bosch; G. J. M. van Eysden, Amsterdam; R. Reybelman, Breda; H. Ko ning, Veendam; G. W. vein Elk, Nijmegen; F. J. Menzinga, Oostwolde; J. IJpens Kalt, Leeuwarden; H. A. van Dalsum, Hulst; D. C. J. Stemmerik, Alkmaar; M. G. Dogge, Zwolle; J. F. v. d. Bom, Amsterdam en H. Dekker, Rotterdam. Rev. socialistische partijH. J. T. M. Sneevliet, Amsterdam; E. Bouman, Am sterdam; D. Schilp, Lonneker; R. Bosman, Zaandam; A. Menist, Rotterdam; W. F. Dolleman, Den Haag; W. Smits, Dor drecht; J. Mooij, Noordwolde; T. de Haan- Zwagerman, Hoorn; J. H. E. Rombers, Deventer; I. van Schaïk, Enschede; G. J. J. Scheepers, Beekbergen; J. C. N. Rolen- kamp, Groningen; W. Woudt-Bouman, Amsterdam; B. Sprenger-de Rover, Rot terdam. Onafh. Soc. partij: P. J. Schmidt, Am sterdam; K. R. van Staal, Den Haag; J. de Kadt, Haarlem; D. de Jager, Utrecht; J. Maurits, Rotterdam; J. Hoving, Haar lemmermeer; F. v. d. Goes, Laren; J. v. d. Zande, Enschedé; W. C. van Bommel, Oostvoorne; L. Sanderse, Den Haag; F. G. Schiers, Zutphen. R.K. VolkspartijP. M. Arts, Tilburg; F. A. G. 'Donders, Tilburg; C. D. Wesse- ling, Den Haag; W. C. Zetten, Utrecht; G. H. Moors, Hoogerheide; F. J. Weber, Nijmegen; Mej. R. Honderveldt, Enschede; J. H. H. Hendriks, Amsterdam; G. F. H. van Nimwegen, Eindhoven; C. M. H. Ro- bert-de Wolff, Amsterdam; J. M. v. d. Boogaard, Hilversum; J. F. van Gemert, Den Haag; J. W. v. d. Berg, Eindhoven; G. J. Bouman, Nijmegen en G. J. T. van Weling, Amsterdam. R.K. Staatspartij: L. N. Deckers, Den Haag; A. N. Fleskens, Geldrop; F. G. C. J. M. Teulings, Den Bosch; K. L. N. v. d. Put, Eindhoven; F. N. M. Schaepman, Den Haag; E. T. Lockefeer, Hulst; F. J. M. Smits van Oyen, Eindhoven; F. J. B. Aerts, Bergeyk en A. N. Kuppers, Hees- wijk. Nat. Verbond van plicht, orde en recht: A. Voppe-Bruinsma, Amsterdam; A. v. d. Hoven, Alblasserdam; F. J. Bern hardt, Amsterdam; S. J. Mook, Rotter dam; Ir D. v. d. Zee, Groningen; J. P. ten Bruggencate, Amsterdam; J. F. Stable Amsterdam; A. E. Wunnink, Amsterdam; J. J. Wunnink, Amsterdam; J. J. v. Gel- deren, Hilversum; P. Meyboom, Amster dam; P. A. Smit, Amsterdam; N. de Boer, Amsterdam; P. Reynhoudt, Amsterdam. Kath. Dem, Bond: J. A. Veraart, Den Haag; F. E. Evers, Den Haag; F. J. Wen- ders, Heerlen; L. H. M. Beekman, Delft; L. A. Frasen, Amsterdam; H. de Backer, Tilburg; J. W. van Westervelt, Den Haag; P. H. de Bruyne, Den Haag; F. J. Riet- veldt, Amsterdam; E. A. M. Buurman, Den Haag. Landbouwschuur afge brand. Aan de Belgische grens te Clinge is de groo te landbouwschuur van J. Hoste, waaraan een nieuwe stal was verbonden, door brand vernield. De oogst en de land bouwwerktuigen gingen verloren, terwijl bovendien 6 paarden, 9 runderen en een groot aantal kippen in de vlammen om kwamen. Een Crisis-varkenswet- overtreder bedreigt de marechaussee. Bij de familie P., die nabij Absdale woont, waren onge merkte varkens. Bij de uitoefening van hun ambt ondervonden de marechaussee bij het opmaken van ©en proces-verbaal wegens overtreding der Crisis-varkens- wet allerlei onaangenaamheden van de zijde der bewoners. Het kwam zoover, dat A. P. met de riek dreigde, tegenover de marechaussee en deze den man na he7ig verzet geboeid moesten overbrengen naar de marechaussee-kazerne tie Koewacht. Naderhand is de man wederom op vrije voeten gesteld. („Dagbl. v. N.-Br.") Vrij naar het Engelsch. 4) o HOOFDSTUK II. Het terrein bij de kerk, behoorende tot het rechtsgebied van den deken en waar ook de dom'heeren hun verblijfplaats had den, noemde men de Boundaries. Doch er stonden ook nog enkele particuliere huizen bijvoorbeeld, dat van het schoolhoofd, ter wijl ook de Channings er een perceel be woonden. Charley trad binnen en wilde, het hoog ste lied zingend, in één vaart doorgaan naar de studeerkamer, toen Judith, de oude dienstbode hem aan den mouw van zijn jas trok. „Stil, kind! Er is slecht nieuws geko men." Charley's stem daalde onmiddellijk tot een ontsteld gefluister. „Wat is er, Judith, is vader weer erger?" „Zaoht, kind neen, dat is het niet. Ik weet er niet alles van, doch mevrouw zei er een woord over en de rest laat zich wel verstaan. Ek heb trouwens zelf den brief aangenomen. Ja, met mijn eigen han den, en ik wou, dat ik hem in mijn for nuis had gestopt!" CENTRALE VERWARMING reeds voor f 450. Installateur: J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Verplaatst van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Goes, de vakwerk- man le kl. bij den technische dienst, A. Jansen, naar het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te Zierikzee. Aan den conducteurle klasse, A. Bernaert, van het spoorwegpostkantoor no. 2 te Vlissingen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. De „Prins Hendri k". De nieuwe veerboot Prins Hendrik voor de lijn HansweertWalsoorden van den Provincialen stoombootdienst op de Wes- terschelde, ligt thans in het droog dok van de Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen, om de voorzieningen te ondergaan, die bij de gehouden proeftocht noodzakelijk zijn bevonden. Middelburg. Dinsdagavond werd door de A.R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier een Oranjeherdenking ge houden. Dhr Chr. de Bruin sprak over Prins Willem van Oranje, de Vader des Vaderlands. Hij wees op de beteekenis van deze groote figuur in de geschiedenis van ons land. De vergadering stond onder lei ding van den voorzitter, dhr P. Dieleman. i Hedenmiddag is in het gebouw der Christelijke Jongemannenvereeni- ging in de Singelstraat een padvinders- markt geopend ten bate van de kas van de Chr. Padvinderstroep. Daarbij hebben het woord gevoerd de presidente van het dames-comité Mevr. Klarenbeek en de voorzitter van de padvinderstroep J. F. Vermeulen. Goes. Zaterdagnacht zijn op den 's Heer Hendrikskinderendijk 27 jonge boompjes moedwillig vernield. Dezelfde boeven zijn vermoedelijk ook onder Noord-Kraaijert bezig geweest, want daar werden langs den Rijksweg 31 boompjes doorgebroken. De politie zoekt naar deze vandalen. De collecte voor het crisis-comité bracht deze week f 68,25 op. Gisteravond hield in het Schutters hof de heer Dols, zendeling onder de Ghi- neezen te Katendrecht, een lezing met lichtbeelden over: China en het Chinee- sche leven te Katendrecht (Rotterdam). Na aankomst te Sjanghai werd een reis gemaakt dwars door China. Een reeks mooie sprekende lichtbeelden werd vertoond. Daarbij werden verscheidene belangstelling wekkende opmerkingen ge maakt. De Ghineesche taal is moeilijk te leeren, wat de schrijfwijze betreft. Er zijn 40.000 teekens en slechts 500 klanken. Het Noor delijk volk is het zuivere ras. Het Zuide lijk volk is door vermenging ontstaan. Men heeft daar 5 verschillende stammen. Van de drie godsdiensten is vooral het Boedhisme bekend. Confucius gaat uit van het gezin; als daar rust en vrede heerscht, zal ook in den staat vrede zijn. De Chineezen hebben liefde en eerbied voor oude menschen. Ondanks de vele oorlogen in China blijft het, in tegenstel ling met andere groote rijken, de eeuwen door bestaan. Behalve een 120-tal Chineesche studen ten uit Indië, zijn er in ons land 1290 Chineezen te Katendrecht en 300 te Am sterdam. Oorspronkelijk zijn deze varens gezellen. Door de crisis huizen ze nu vooral te Katendrecht, waar ze op een schiereiland in de Maas hun eigen leven leiden. Er zijn verschillende stammen, die elkaar niet kunnen verstaan. Elke stam heeft zijn eigen bestuur. Het Algemeen Bestuur regelt de gemeenschappelijke aangelegenheden, als ziekenzorg, begrafe nissen. Naar Confucius' leer steunen ze elkaar. Door huwelijk is er langzamer hand een Chineesch-Hollandsche kolonie ontstaan. Na den wereldoorlog hadden de Chi neezen het goed. Velen bezaten eigen dommen hier en in het buitenland. Ze wa ren ook zeer vrijgevig. Zendeling Dols klopte bij hen voor arme Hollandsche menschen niet tevergeefs aan. Nu zijn vele dezer rijke Chineezen zelf arm. In 1930 begon eigenlijk de nood reeds. Vooral in 1932 werd deze nood erg. Een 300 Chineezen werd door de Rott. Lloyd aangeboden vrij vervoer naar het proces? Is alles beslist?" „Dat heb ik er uit begrepen tenminste Het was een brief uit Londen. Hij kwam met de namiddagpost. En het schijnt wel, of in één slag alle verwachting en hoop van mijn armen meester de bodem is inge slagen. En als ik er iets over te zeggen had, liet ik den brievenbesteller, die zoo'n ongeluksbode is, achter slot en grendel zetten." Charley stond als versteend, zijn blo zend, frisch gelaat zag lijkbleek. De zaak was deze: reeds jaren en jaren werd er door de familie Channings geprocedeerd over een belangrijke erfenis, waarvan de rechtmatige aanspraken haar onmogelijk ontzegd konden worden, doch die desniet tegenstaande bestreden werden op juridi sche gronden door 'n wederpartij, die de familie niet veel goeds scheen te wenschen. Het was een bedrag zóó aanzienlijk, dat de heer Channing zich moeite noch geld getroost had, om toewijzing te verkrijgen van hetgeen hij als zijn rechtmatig eigen dom beschouwde. Helaas, het rechtscollege scheen thans in hoogste instantie anders beslist te hebben. En dus kon alle verdere hoop wel worden opgegeven. Op dat oogenblik ging er een deur open, en een jonge man, van omstreeks drie en twintig jaar, met een opgewekt, prettig gelaat, versoheen in de opening. Het was de oudste zoon van Channings, James; of, zooals men hem onveranderlijk noemde: Hamitfh. Hij was minstens zes voet lang Singapore, doch de verdere reis naar China konden de armgeworden Chinee zen niet betalen. De Chineezen leden in 1932 gebrek. Door onvangen steun kon de heer Dols slechts een groepje helpen. Meer afdoen de was de pinda-verkoop. Nu trokken de pinda-mannen heen, en kwamen na da gen terug met het verdiende geld, waar mee ze hun gezinnen konden onderhou den. Ze wilden gaarne verdienen. De hongersnood was nu bestreden. Wel was er gebrek aan kleeding, zoo dat men eens anders kleeren gebruiken moest, als men uittrok met de pinda's. Treffende staaltjes deelde de heer Dols mede van de barmhartigheid onzer land- genooten en de innige dankbaarheid der gele mannen. Door het geschrijf van sommige armen raden (niet alle, b.v. niet van Rotterdam zelf) dreigt het gebrek terug te keeren in de China-town te Katendrecht. Velen vertrekken weer naar Katendrecht, omdat er in sommige plaatsen weinig meer te verdienen valt. Wanneer wordt geluisterd naar het geschrijf van sommige Armen raden, vervallen de Chineezen weldra tot bittere armoede. Spr. wekt op tot blijvenden steun, o.a. aan het Chr. Comité, dat de geestelijke en maatschappelijke belangen der Chinee zen wil behartigen. Kloetinge. Gisteravond hield de afd. van den Chr. Landarbeidersbond alhier een propaganda-vergadering, onder lei ding van den voorzitter dhr Nieuwdorp. Na opening op de gebruikelijke wijze heette hij de aanwezigen hartelijk wel kom, in 't bijzonder den heer burgemees ter, enkele raadsleden, den spreker van dezen avond dhr Stokman, en den secreta ris van den Chr. Besturenbond te Goes e.o. Dhr Stokman sprak vervolgens over- Overleg in het bedrijfsle- v e n. Spr. toonde aan, hoe dit in 't belang is van beide groepen, zoowel van den werknemer als van den werkgever, om dan vervolgens de verschillende moeilijk heden na te gaan, die kunnen voorkomen door het ontbreken van het overleg. Voor al in onze dagen zijn deze moeilijkheden zeer vele en van verschillenden aard. Er is veelal gebrek aan rust, orde en vertrouwen. Als Chr. vakorganisatie zijn wij hierbij ten nauwste betrokken. En ons beginsel dient als kompas in het moeilijke probleem van den arbeid. De stoffelijke en geestelijke verheffing van den arbeider is van zeer groote beteekenis. Doch ons werk hebben wij te toetsen aan de Schrift. Wij hebben als Chr. vakorganisatie te streven naar overleg in het bedrijfsleven. Dit kan en moet alleen door het aangaan van een collectief arbeidscontract door beide partijen. Vooral voor de werkgevers moet dit als iets van groot belang worden beschouwd. Daardoor komt er rust en orde in het bedrijfsleven en daaruit vloeit voort een goede rechtsverhouding. Daarom dringt spr. met klem aan op het aangaan van collectieve contracten, ook en vooral in Zeeland. Een geanimeerde bespreking volgde hierop, waarna de spr. nog gelegenheid vond op enkele punten verder in te gaan. De voorzitter dankte hierna allen voor het welslagen van dezen avond. Enkele nieuwe leden werden nog ingeschreven. De vergadering werd hierop met dankzeg ging gesloten. Zooals per advertentie werd aan gekondigd houdt de A.R. Kiesvereen. Don derdagavond in de gemeentezaal bij Meul- polder een openbare vergadering, waarin als spreker zal optreden de heer J. J. G. van Dijk, lid van de Tweede Kamer. Alle belangstellenden, ook uit de omgeving, kunnen deze vergadering bijwonen. Wij wekken gaarne tot een druk bezoek op. Rilland-Bath. Maandagavond verga derde alhier de A.R. Kiesvereeniging. De vergadering was flink bezocht. Dhr P. Wiskerke bracht verslag uit van de ge houden Deputatenvergadering te Utrecht. Hierop trad als spreker op Mr P. A. Schwartz te Krabbendijke, met het on derwerp „De komende strijd". Na eerst een terugblik te hebben geworpen op de laatste 50 jaar, wees hij op den zegen en den groei der A.R. partij. Door dien groei kwam echter ook de strijd, een en had een even krachtig, als welgebouwd lichaam. „Hola, daar, wat is dat voor een samen zwering tusschen je beiden?" „Hamish, Judith zegt, dat er met de post uit Londen weer slecht nieuws is meegekomen. Ik vrees, dat er een beslis sing is gevallen in ons proces, en dat wij het verloren hebben." De onbezorgde glimlach, de half-spot- tende gelaatsuitdrukking van den ouderen broeder waren bij tooverslag verdwenen. Hij keek van de een naar den ander. „Weet je 't zeker?" klonk het ademloos. „Nu, 't is in ieder geval zeker, dat er slecht nieuws is," antwoordde Judith; „en mevrouw zeide, dat dit het einde van alles was. Ze zijn allemaal binnen, behalve u beiden," ging de oude voort, met haar vinger naar een deur wijzend aan den lin kerkant van de hall. „U moest maar naar binnen gaan." Toen, aarzelend: „meneer Hamish „Nu, wat is het?" klonk het afwezig. „U moet allen uw best maar doen, uw ouden vader zooveel mogelijk te troosten. U is allen jong en sterk; terwijl hij u weet, hoe 'hij is. U vooral, meneer Hamish, u is de oudste, de eerste, die ik op schoot heb gehad en „Natuurlijk, natuurlijk," antwoordde hij haastig, bevreesd voor verdere ontboeze mingen. „Maar, o, Judith! je weet niet half, wat deze ongunstige beslissing voor onbetee- strijd welke steeds toeneemt wanneer de verkiezingen in het zicht zijn. Doch nog nimmer is er een strijd geweest als thans. Deze is niet alleen stoffelijk doch ook geestelijk. Door de thans heerschende crisis welke een golf van rampspoed over ons land bracht, is er ook geestelijke nood. Godsdienst en gezag geraken in verval. De A.R. partij zal steeds op de bres staan voor handhaving van het wet tig gezag en vrijheid van godsdienst. De voorzitter dankte den spreker voor zijn principieel woord. Velen gaven zich op om de spreekbeurt van Dr H. Golijn te Goes bij te wonen. Schore. Bij de dezer dagen gehouden verpachting van een gedeelte der lande rijen van de diaconie der Ned. Herv. Kerk, bleven acht perceelen onverpacht. lerseke. Bij de aanvaring der mailboot „Malines" bij Terneuzen verleden jaar bleek, dat daar ter plaatse een mooie bank mosselzaad was gevallen. Daar het even wel binnen de 500 M. van den wal was, werd het visschen verboden en menig maal tegen de mosselvisschers proces verbaal opgemaakt. Toch zijn er duizen den tonnen zaad en kleine halfwassen mossels gevischt. Van de vele beenderen van prae-historische dieren, waarmee de verschillende musea zijn verrijkt, nog ge zwegen. De mosselen aldaar zijn verbazend ge groeid, wat, gezien de stroom die daar gaat, geen wonder is. Het zijn mooie mosselen en verschillende schippers, die tegenwoordig weinig weten te verdienen gaan geregeld eens zien, of ze geen vrachtje van die mosselen kunnen be machtigen en daarmede een boterham kunnen verdienen. Het is daar zeer diep en moeilijk te visschen; men moet, opdat de korren den grond zouden raken, zware stukken ijzer op de korren binden en menige kor ter waarde van plm. f 40, wordt daar ver speeld. In ons nr. van gisteren staat, dat dhr Ph. Bom zijn ontslag is aangezegd. Dit moet zijn: aangevraagd. Nlsse. In de Maandagavond gehouden raadsvergadering waren alle leden aan wezig. 'Het adres van Kerkrade werd voor kennisgeving aangenomen. Over het adres Hardenberg staakten de stemmen. Aan een adres van Notaris van Dissel e.a. in zake het kantongerecht werd adhaesie be tuigd. Een verzoek van M. Eckhardt om vergoeding volgens art. 13 L.O.-wet voor drie schoolgaande kinderen, werd aange houden. In verband met het door de Prov. Staten van Zeeland toegezegde renteloos voorschot werd een voorgestelde garantie bepaling aangenomen. Besloten werd tot aankoop van gedeelten van de perceelen grond, bekend onder sectie A. no. 26'8, 288, 715, 716 en 290 en van secte B no. I. In verband "met de verlaging van den prijs der straatverlichting werd besloten alsnog 3 lantaarns bij te plaatsen, 1 aan den Zuidweg, 1 aan den weg naar het kerk hof en 1 aan den grintweg naar Heinkens- zand. Nadat leden van stembureaux wa ren benoemd, volgde sluiting. Ovezand. Maandagavond werd alhier de jaarvergadering van de Coöperatieve Boe renleenbank gehouden. Het aantal leden bedraagt 80. Op 31 December 1932 be droegen de spaargelden f 63.532.74. Het bedrag der uitgegeven voorschotten was einde 1932 f 40.303.53, en in loopende rekening f 19.505.62. De gemaakte winst over 1932 bedraagt f 575.71. Het reserve fonds beloopt f 7501.97. Als bestuurslid werd herkozen do heer W. Korstanje, en als lid van den Raad van Toezicht de heer J. van Liere. 's-H. Arendskerke. Door de rijks en ge meentepolitie werd gisteravond aangehou den een z.g. veeauto, waarmede geregeld wekelijks kalveren werden vervoerd van Purmerend naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij onderzoek bleek, dat de auto bestond uit z.g. verdiepingen met een totale op pervlakte van 10 Ms., waarin waren ge plaatst 36 kalveren en 16 varkens. Naar het oordeel der politie werd het vervoer van een zoo groot aantal dieren in strijd met de wet geacht en werden een 17-tal kalveren uit de auto verwijderd en op een naburige hofstede onder gebracht. Tegen den overtreder, afkomstig uit Breskens, werd proces-verbaal opgemaakt. kent. Kom, Charley, laten we binnen gaan en ons op het ergste voorbereiden." Er terwijl Hamish zijn langen arm in een hartelijk gebaar om de tengere schou ders van zijn broer legde, voerde hij hem mee naar de woonkamer. Het was een ruime, vroolijke kamer, met helder licht. Op een rustbed, tegen het raam, lag de heer des huizes uitgestrekt, zijn boven lichaam door kussens gesteund. Zijn ziekte was reeds van ouden datum en het had er allen schijn van, dat ze nu chronisch was geworden. In zijn goeden tijd moest de heer Channing, als zijn oudste zoon, een prachtig type van zijn ras zijn geweest. Arthur, zijn tweede zoon, had ongetwijfeld zijn bedachtzaamheid geërfd, doch on danks de verschillen was er tusschen den vader en zijn vier zoons een groote mate van overeenkomst. Arthur, nauwlijks ne gentien jaren en bijna even rijzig als zijn broer, stond over de leuning van het rust bed gebogen. Tom, die er verdrietig en ont hutst uitzag, steunde met de ellebogen op de tafel. Mevrouw Channings zacht gelaat was op dat oogenblik naar haar dochter Constance "gewend, een bevallig meisje van een en twintig jaar; terwijl Annabel, een lastige jonge dame van veertien, Tom uit zijn verdooving trachtte te wekken dooï hem heimelijk aan zijn haar te trekken! Toen Hamish binnentrad, ging Arthur een eindje op zijde, als kende hij deze plaats van rechtswege aan zijn ouderen broeder toe. Een familie, waar een sterkere Arnemulden. Tot stationhouder der P. T. T. is, ingaande 15 April a.s., voor het P. T. T.-station alhier bestemd dhr A. H. de Kam, thans hulpbesteller alhier. Westkapelle. Dinsdagmiddag had alhier de officieele heropening van de Chr. be waarschool plaats. Het schoollokaal is thans aan de zuidzijde geplaatst, waar het zonlicht door flinke ramen volop naar binnen treedt, terwijl voor een goede ven tilatie is gezorgd. De wanden zijn keurig netjes geverfd, terwijl ook de oude ban ken vernieuwd zijn. Vooral uit een hygi ënisch oogpunt is de school zeer verbe terd. Te twee uur waren de kleintjes met hun onderwijzeressen in hun schooltje aanwezig, ook vele moeders waren pre sent. Mede aanwezig waren o.a de heer Mr R. M. van Dusseldorp, lid van Ged. Staten en oud-burgemeester van West kapelle; Mej. Houba, inspectrice van het voorbereidend L. O. en de raadsleden K. Cijsouw en L. Minderhoud. De burge meester, Jhr Mr de Casembroot, was door ambtsbezigheden verhinderd. Na het ge zamenlijk zingen van Psalm 68 10 ging Ds Reus voor in gebed. Daarop heette hij de aanwezigen welkom. Spr. bracht dank aan de commissie van de dames, die zooveel gepresteerd hadden voor het doen slagen van de te houden bazar. Spr. releveerde daarna, hoe in 1880 alhier de bewaarschool is tot stand gekomen, waarbij in herinne ring werd gebracht, met welk een toewij ding daaraan hun medewerking hebben verleend baronesse van Doorn-Van West kapelle, Ds Loggers en P. van Sighem. Ook herdacht spr. het werk van de dames die van het begin af de leiding van het onderwijs op zich hadden genomen. In het bijzonder wijdde spr. waardeerende woor den aan Mej. Joha. Minderhoud, die he laas door ziekte genoodzaakt was, haar trouwe, nauwgezette arbeid te staken. Spr. memoreerde daarop nog eens de gebreken, welke aan de school kleefden, om thans te kunnen wijzen op het vrien delijke, helder verlichte lokaal. Spr. bracht ook dank aan het gemeen tebestuur voor de bijdrage in de kosten van den herbouw. Nu had Spr. nog en kele wenschen. Bij het nazien van het boekje van 1885 zag hij, dat het aantal contribuanten uit deze gemeente bedroeg 150 en dat ook vele bijdragen werden verleend van buiten af, doch dat thans het aantal contribuanten uit deze ge meente slechts 7 bedroeg met nog 5 van buiten deze gemeente. Hij hoopte, dat de animo voor financieelen steun grooter zal worden. In de tweede plaats hoopte spr. ook, dat betere leermiddelen aangeschaft zullen worden. Met den wensc'h, dat het onderwijs ook voortaan met liefde en in den geest van Jezus zal gegeven worden, besloot Spr. zijn openingsrede. Daarop zongen de kleintjes een paar liedjes. Mej. Houba verkreeg daarna 't woord. Het is thans een dag van groote vreug de, na de groote zorg, welke vooraf is ge gaan. Menig uurtje heeft spr. met Ds Reus beraadslaagd, hoe de moeilijkheden op te lossen. Doch de zware zorgen zijn voorbij en de kinderen zullen voortaan zitten in een vriendelijk, vroolijk lokaal. Spr. is ten volle tevreden over de aangebrachte ver betering. De moeders wekte zij op belang te stellen in het voorbereidend onderwijs van haar kleinen. Ook uitte zij woorden van groote waardeering voor het werk, onder moeilijke omstandigheden verricht, door de vorige leidster der school. De kleinen zorgen daarop weer een paar liedjes en werden getracteerd. De heer Mr. van Dusseldorp verklaarde het te waardeeren, hier bij de heropening van de Chr. Bewaarschool tegenwoordig te kunnen zijn. De Vereen, van de bewaar school heeft altijd zijn sympathie gehad. Bij deze jonge kinderen wordt reeds aan gekweekt het vertrouwen op God. Daarom is deze plaats een schoone inzet voor het latere leven. Met den wensch, dat Gods zegen op dit werk moge rusten, besloot spr. zijn rede. Met een hartelijk woord van dank aan de beide spr. sloot Ds Reus met dankzeg ging deze bijeenkomst. Daarna namen de aanwezigen een kijkje in het keurig, met band was dan in het gezin Channings, zou men bezwaarlijk kunnen vinden. De broers en zusters hielden allen veel van elkaar, en vooral Hamish was in den kring der zijnen zeer gezien. „Wat is er aan de hand, vader?" vroeg Hamish, trachtend, opgewekt te kijken „Judith vertelde me, dat er ie's wereld schokkends heeft plaats gehad, waarvan de tijding ons met de post uit Londen be reikt heeft." „Je moogt er mede spotten, Hamish" zeide zijn moeder met bewogen stem „doch ik kan je wel zeggen, dat men er al zijn moed voor noodig heeft, het je te vertellen. Kun je niet gissen, wat er ge beurd is?" Hamish zag den kring rond een voor een keek hij ze aan met zijn zonnigen glimlach en ten laatste bleef zijn blik op zijn moeder rust. „Het ergste, wat ik me zou kunnen voorstellen kan niet zoo heel vreeselijk zijn. Onze gezondheid is nog het zelfde als ze gisteren was. Hadden we An nabel permisse gegeven mee op te stijgen in den nieuwen ballon, waarover kolom men in de dagbladen staan, dan zou A kunnen denken, dat zij verongelukt was - hetgeen den een of anderen toch wel beuren zal. Annabel, laat je toch nooit verleiden, op een dergelijke manier nas' de maan te gaan." (Wordt vervolgd) guirlandes versil waar de bazar w| Dinsdagavond geopend met een meester, den heel Het verheugde s] der Vereen, er hoog noodige vei in de bewaarsch| danks den steun heeft het bestuur geld noodig. SprI een kleinigheid t| werken. Nadat de 'Chr.l leiding van den singen, een 5-tal I dankte Ds Reus dj welwillendheid oi verder allen, die deze bazar. Ook genwoordiger van te Dordrecht, diel klaard had, grati| schenken a 10 cei bewaarschool. Van de verschi druk gebruik gemij tot koopen. Tholen. DinsdaJ van het Groene bijeen. Aanwezig ning door den vooj medegedeeld, dat voor herbenoeminl king wenscht te kl hem dank voor hl dat hij in het bel| heeft gedaan. Uit slag van den seJ wij: dat de vereen! dat dit jaar 160 riaal hebben plaatl Door de zuster zl met 64 patiënten voor T.B.C. 22 gej ken. Uitgezonden nie werden 3 kindtj schitterend. Het bezit der ve '32 f9689.37. De uitgaven over. inkomsten f 3085.81 De begroeting wl ontvang en uitgaaf! De voorz. drong 1 dat ieder voor zicj leden te winnen e donatie verhoogen. Tot bestuursledeJ dhrn Dr Duinker el in de vacature Wall gen, de heer J. J. De voorz. bracht Dijk, de bekende Th dank, voor het sci saldo der laatst dooi derijententoonstellinS Ned. Hl Beroepen te Drac] lisatie), M. J. A. de Bedankt voor woud te Gelselaar. Geref. Tweetal te Ouderll W. Kroeze, cand. e! en A. C. van Nood] Arnhem. Beroepen te BozuJ 0ii hulppr. te Vo orb Chr. Ger „Tweetal te Woerq Maarssen en L. Kle Be ves tigiL Aondag j.l. deed de hl cand. bij de Geref. zijn intrede met een u 2 2. Als bevestiger tl veld te Terneuzen, dil 13 17. Pensioenr Kerk. In plaats val kchoch te AmsterdJ voorzitter van den Pa Herv. Kerk mr S. J. venhage. t-T ®e Unie-< Unie-collecte van de den Bijbel heeft over: bracht f 95.418.87. eerste collecte gehoudl gecollecteerd f 5.303.'! Het vroegi medewerker van het ien mooie dagen, diel pe van Maart verlam lentemaand niet kan al binnen. Zo: gedeeld, is dit voorjaf tegenstelling met 193% aL \°g duidelijk w en li m feit' dat tha 13 Maart de tempi ovlmLddaga ook de 11 overschreden heeft. In vroe, ,Maart" Het is 0 vvarm gew zÜn deze temper

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2