Mr" VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! EERSTE BLAD. Sproeien komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. DINSDAG 14 MAART 1933 DAGBLA3 VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 145 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telofoonnuminor 11. Postchóquto en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20, Losse nummers 5 cent, Advertontiêm 30 cent pc regel ïngewdw mededeslingen 60 cent per rege' Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 1075 bij vooruitbetaling Onder letter of motto f 0 85 Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Vrijheidsbondsche motie. In de algemeene vergadering van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" is een motie aangenomen waarin wordt uitgesproken: dat de communistische, Marxistische en revolutionnaire propaganda, welke een aanvang heeft genomen op het einde van de vorige eeuw en haar hoogtepunt van systematische organisatie en raffine ment heeft bereikt in de jaren na den oorlog, bij verscheidene volksgroepen ge voerd heeft tot een ontbinding der gees ten, tot een volslagen wanbegrip omtrent de eerste rechten en plichten van den staatsburger, en dientengevolge tot een ondermijning van het staatsgezag en van de maatschappelijke en economische orde; dat deze verwording in Nederland steun vindt in een steeds sterker agitatie van een vierde deel der bevolking, wijl immers, blijkens de beschamende gebeur tenissen in Februari ook de sociaal-demo craten zich in een revolutionaire positie hebben geplaatst; dat deze verwording van de zijde van het gezag niet te rechter tijd en in vol doende mate is gekeerd. Op grond van deze overwegingen spreekt de partij als haar overtuiging uit, dat het de taak van partij en afgevaar digden is door samenwerking van alle slautsgetrouwe partijen te waken voor de krachtige handhaving van staat, orde en gezag. Het doet eigenaardig aan dat derge lijke dingen per motie worden uitge sproken. Maat dat is het toch niet, waarop wij hier wilden wijzen. Tot nu toe is het in liberale kringen ge woonte de sociaal-democraten bij „de lin kerzijde" in te lijven. Bij burgemeesters-vacatures worden de stemmen van liberalen en sociaal-demo craten samengeteld en op grond daarvan de benoeming van een vrij- zinnig burgemeester gevraagd. Bij de bezetting van wethouderszetels is het niet anders. In Middelburg b.v. worden al de niet- iechtsche leden bij elkaar geteld en om- I dat men op die wijze de helft plus één I krijgt de opvatting verdedigd, dat dus een vrijzinnig wethouder gekozen moet worden. Nu is daar wat Middelburg betreft nog iets bij gekomen. Van sociaal-democratische zijde is als I eisoh gesteld, dat de te kiezen wethouder I zich zal hebben te voegen naar den koers J door de S.D.A.P. aan te geven. Het zal interessant zijn te zien hoe na de Vrijheidsbondsche motie het toegeven I aan dezen eisch wordt verdedigd. i Socialisten en Communisten. Het is vandaag 50 jaar geleden, dat Karl Marx, de profeet van het Socialisme, stierf. I In verband daarmede schreef Dr F. M. f Wibaut in „De 'Sociaal Democraat" deze I veelzeggende woorden Reeds meer dan dertig jaar zijn wij Karl Marx dankbaar, dat hij ons het socialisme heeft leeren begrijpen. Zelf sprak hij bij voorkeur van communisme. De ouderen van ons hebben den tijd ge kend, dat er tusschen de begrippen com munisme en socialisme geen verschil was. De communistische beweging en de socialistische beweging zijn sedert scherp uit elkander gedreven. Doch wie nu en dan tijd vindt om er zich rekenschap van te geven, wat de communisten als einddoel willen berei ken, zoekt nog vergeefs naar bet verschil. Het einddoel, dat zoowel Socialisten als Communisten zoeken te bereiken, is dus hetzelfde. Om de eenvoudige reden, dat er eenheid Vap uitgangspunt is. Principieel staan Socialisten en Com- °P hetzelfde standpunt. Zij jagen hetzelfde doel na. Daarom zijn van zoo groote beteekenis de Pogingen, die thans worden gedaan om de onderlinge geschillen terzijde te stellen en osn eenheidsfront te vormen. Het roode gevaar wordt ook in 0D® Jand dreigend. Rij de komende stembus worde dat niet vergeten. Razzia op communisten in Weenen. i P bevel van de Oostenrijksche regee- 8 heeft gisteren een algemeene razzia op communisten plaats gehad. De politie bezette het gebouw van de „Rote Fahne" en arresteerde alle personen, die daar aan wezig waren. Het gebouw werd grondig onderzocht. Ook in het bureau van de „Rote Hilfe" werd een huiszoeking ver richt. In beide gevallen werden groote hoeveelheden correspondentie, boeken en circulaires in beslag genomen. Invallen hadden verder plaats bij twaalf communis tische agitatoren, bij wie eveneens op ruiende lectuur en eenige revolvers wer den gevonden. Totaal zijn 24 personen ge arresteerd. De industriestad Hallein nabij Salzburg is door soldaten bezet, die naar geheime communistische bommenfabrieken zoch ten, doch tot nu toe niets gevonden heb ben. Alle vluchtelingen uit Duitschland, die in den laatsten tijd in Weenen zijn aan gekomen, werden vandaag op het politie bureau ontboden en ondervraagd. ten dergelijk eigenmachtig optreden met kracht tegen te gaan en de schuldigen te straffen. Vlaggenverordening. Rijkspresident von Hindenburg heeft de volgende verordening uitgevaardigd „Heden, nu in geheel Duitschland ter eere van onze gesneuvelden de oude zwart- wit-roode vlaggen halfstok hangen, bepaal ik, dat van morgen af totdat een defini tieve regeling der rijkskleuren zal zijn ge troffen, de zwart-wit-roode vlag en de hakenkruisvlag gezamenlijk geheschen moeten worden. Deze vlaggen toch verbinden het roem rijke verleden van het Duitsche rijk met de krachtige wedergeboorte van het Duit sche volk. Tezamen zullen zij de macht van den staat en de innerlijke saamhoorig- heid van alle nationale kringen der Duit sche natie verzinnebeelden. De militaire gebouwen en schepen hijschen uitsluitend de rijksoorlogsvlag." w.g. Rijkspresident von Hindenburg. Rijkskanselier Adolf Hitler. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de politie aldaar in een leerlooierij talrijke bommen heeft ontdekt. De communisten hadden hier een opslagplaats gevestigd Talrijke verdachte personen zijn in ver band hiermede aangehouden. De regeeringspresident heeft Dr Ade nauer, opperburgemeester van Keulen, „op verlof" gesteld. Gisterochtend hebben Nazi's het vak- vereenigingsgebouw te Kiel opnieuw be zet, terwijl de politie onderwijl de toegan gen bewaakte. Het gebeele bedrijf van het vakvereenigingsgebouw is stopgezet. De administratie van den Rijksdag heeft den leden van den nieuwen Rijksdag de uitnoodigingen doen toekomen voor de openingszitting op 21 Maart a.s. Aan de communistische leden van den Rijksdag zijn geen uitnoodigingen gezonden. Te Bonn is het gebouw van de „Deut sche Reichszeitung", een Centrumblad, gistermorgen door geuniformde natio naal-socialistische stormtroepen bezet zoo- Ingezonden Mededeeling. dat het blad gisteren niet kon verschij nen. Redenen voor dezen maatregel wer den niet vermeld. Ook de gebouwen van de „Rheinisch-Bergische Zeitung" te Ber- gisch-Gladbach en de „Bergische Warte" te Engelskirchen werden op dezelfde wijze gesloten. In verband met de bezetting van een kazerne te Kehl door gewapende storm- afdeelingen, zal de Fransche gezant te Berlijn onmiddellijk stappen doen bij de ■Duitsche regeering. Hij zal protestee ren tegen de schending van de bepalin gen van het verdrag van Versailles. Te Karlsruhe hebben zich gisteren voor de warenhuizen en verschillende Joodsche winkelzaken samenscholingen gevormd, welke den politie-president aan leiding hebben gegeven, deze zaken met het oog op de openbare veiligheid, tijde- lijktte doen sluiten. Hetzelfde geschiedde met het gebouw van het Centrumblad „Badischer Beobachter", waarvoor door een groote menigte een betooging was ge houden. Behalve burgemeester Adenauer van Keulen zijn ook burgemeester Landmann van Frankfort a. d. Main, burgemeester Brauwer van Altona en burgemeester Lüken van Kiel met onmiddellijken in gang met verlof gezonden. De voorzitter van den Pruisischen Landdag heeft bepaald, dat de communis tische afgevaardigden geen presentiegeld meer uitbetaald krijgen. Een bericht uit Gottingen meldt, dat de politie in de Westelijke Harz een groote hoeveelheid ontplofbare stoffen heeft gevonden. De opslagplaats was in het bosch op zeer vernuftige wijze ver stopt. Een deel daarvan is gebruikt voor oefeningen, welke communisten in de bos- schen van Hannover en München heb ben gehouden. De Rijkscommissaris voor Saksen heeft allen ambtenaren en onderwijzers, die lid zijn van de communistische partij, de uitoefening van hun beroep verboden. Zij zijn echter nog niet onmiddellijk ont slagen, maar op wachtgeld gezet. Verlaging loonen bouwbedrijf. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Loerakker in verband met den eisch, welke aan de organisaties in het bouwbedrijf zou zijn gesteld tot medewer king aan een verlaging van de loonen, zooals deze in de collectieve arbeidsover eenkomst voor dat bedrijf zijn vastgesteld en de van deze medewerking afhankelijk gestelde verdere steunverleening, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, onder verwijzing naar hetgeen door hem ter zake is medegedeeld in de vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal d.d. 2 dezer, geantwoord, dat een dergelijke eisch niet is gesteld. Vermindering van pachtprijzen. Op de vragen van den heer Peereboom betreffende verdere vermindering van de pachtprijzen der tot het Staatsdomein Prins Hendrikpolder te St.-Philipsland behoorende bouwgronden, heeft minister de Geer o.m. geantwoord, dat aangezien de verleende afslag op de pachtsom voor de streek als. voldoende moet worden aan gemerkt, er geen aanleiding bestaat tot verdere vermindering over te gaan. In dien de pachters dit vragen, en hiertoe reden bestaat, wordt de betaling verge makkelijkt door het verleenen. van uitstel. Binnenland. Ghr. Hist. Unie. Rede Dr de Geer. Buitenland. Binnen drie weken bier in Amerika. De terreur in Duitschland. Heropening van de banken te New York. Een aanslag tegen Hitier? Opzienbarende arrestaties in Rusland. Nederland-België. Naar de Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt, wordt door bet Belgische departement van Buitenlandsche Zaken pertinent tegengesproken, dat er momen teel weder in bet geheim tusschen Neder land en België zou worden onderhandeld. De Moerdijkbrug. Het groote werk van de overbrugging van het Hollandsche Diep, welke een vaste verkeersverbinding zal gaan leggen tus schen Holland en de drie Zuidelijke pro vinciën, zal nu eindelijk een aanvang nemen. Op Woensdag 5 April zal namelijk door den rijkswaterstaat worden aanbesteed bet maken van een werkterrein ten be hoeve van het bouwen van de brug over het Hollandsch Diep bij Willemsdorp en het verdiepen van een gedeelte van het Hollandsch Diep ter plaatse van de te bou wen brug. Dit is het eerste begin van het groote nationale werk. Opdracht van de Nederl. Spoorwegen. De directie van de Ned. Spoorwegen beeft aan „Werkspoor" te Amsterdam, de N.V. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwa gens voorbeen J. J. Beynes te Haarlem en Allan 'Co. te Rotterdam de levering op gedragen van veertig treinstellen, ieder bestaande uit drie rijtuigen van 't nieuwe Diesel-electrische type. Deze opdracht is geschied bij onderhandsche inschrijving. Deze treinen worden gebouwd ongeveer op dezelfde wijze als de nieuwe tramtrei nen van de N. Z. H. T. M. voor den dienst HaarlemLeiden: drie rijtuigen op vier draaistellen, waarbij twee draaistellen onder harmonicaverbinding tusschen de rijtuigen geplaatst worden. De totale lengte van zoo'n trein bedraagt 60 m. Van deze treinstellen worden er 25 in Amsterdam gemaakt, 10 in Haarlem en 5 in Rotterdam. Gemeentelijke zorgen. In de gistermiddag voortgezette ver gadering van den gemeenteraad van Gouda, ter behandeling van de gemeente begroting, heeft de wethouder voor de financiën, Mr H. P. C. M. de Witt Wijnen, een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat aangezien noch voor de voorstellen tot belastingverhooging, noch voor die tot verlaging van de Salarissen van het ge- meentepersoneel, een meerderheid in den raad zou zijn te vinden, de behandeling van de begrooting diende te worden ge schorst, ten einde de onderscheiden poli tieke groepen gelegenheid te geven tot na der overleg. De vergadering is daarna voor driemaal 24 uur verdaagd. Stoomtramwegmaat- schappij Breskens Malde- g h e m. In de Vrijdagmiddag te Middel burg te houden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Stoomtramweg maatschappij BreskensMaldeghem komt het voorstel aan de orde om de vaststel ling van de balans en de winst- en ver liesrekening uit te stellen tot een later, in ieder geval voor 1 September te houden nieuwe aandeelhoudersvergadering. Verder komt aan de orde de voorziening in de vacature als commissaris ontstaan door het overlijden van den heer J. Stoute- dam en ten slotte een voorstel om het aan tal commissarissen tot 6 uit te breiden en uit dien hoofde nog een nieuwen te kiezen. Vlissingen. De algemeene Nederlandsche vereeniginjg van Vreemdelingenverkeer houdt haar jaarvergadering, zooals reeds bekend, dit jaar te Vlissingen en wel op 12, 13 en 14 Juni. De officieele ontvangst heeft Maandag 12 Juni op het stadhuis te Vlissingen plaats. Dinsdag heeft het eigen lijke congres plaats. Voor Woensdag be vat het programma bezoek aan Zuid-Beve land, tpcht met een der mailbooten van de Zeeland en ten slotte een bezoek aan Mid delburg en bezichtiging van het belicht stadhuis. Voor Donderdag is nog een be lt eropemng der banken ie New-York. Bij de heropening der banken in New- York bestond geen overgroote opwinding en er was geen speciale bewaking inge steld. De meeste bankinstellingen verwach ten geen grooten toevloed van opvragingen van deposito's. Het aantal heden geopende banken be draagt 346. De definitieve aanneming van de wet, die Roosevelt dictatoriale volmacht geeft tot verlaging van salarissen, pensioenen e.d. en daardoor tot het in evenwicht bren gen van de begrooting, wordt morgen ver wacht. Daarna zal Roosevelt strenge her vormingen voor het beursbedrijf voorstel len. Aanslag voorbereid tegen Hitier Naar de politie te München mededeelt, is gisteren graaf Arco in hechtenis genomen, daar hij, volgens zijn eigen verklaring, voornemens was een aanslag op rijkskan selier Hitier te plegen. Het betreft hier denzelfden graaf Arco, die in Februari 1919 den Beierschen pre mier Eisner heeft doodgeschoten. Graaf Arco liep toen hij den aanslag zelf een schotwonde op. In Januari 1920 werd hij ter dood veroordeeld, doch reeds een dag later begenadigd. Zijn straf werd gewijzigd in levenslange vestingstraf. In April 1924 kwam ook een einde aan deze straf, ter wijl hij ter gelegenheid van den 80sten verjaardag van den rijkspresident door de Beiersche regeering weer in het genot van zijn burgerrecL ten werd gesteld. Binnen drie weken bier In de Ver. Staten? In een te New-York gehouden rede ver klaarde de spreker van het huis van afge vaardigden Henry T. Rainey, dat een wet tot het toelaten van hier na het reces van het huis van afgevaardigden zal worden ingediend, naar men verwacht binnen drie weken. Zoo noodig zullen voor de indiening en behandeling van de wet speciale bepalin gen worden getroffen om een spoedige be handeling mogelijk te maken en Rainey acht het zeker, dat de wet wordt aange nomen. 120 groote bierbrouwerijen, die zich geheel voor het hervatten der werk zaamheden gereed hebben gemaakt, zou den terstond gaan werken, en het totaal bedrag dat hiervoor noodig zou zijn en in omloop zou komen, schat Rainey op 420 millioen dollar gedurende het eerste jaar. Er is nog geen beslissing genomen over het percentage alcohol, dat het bier zal be vatten. President Roosevelt heeft inmiddels on verwacht een boodschap tot het Congres gericht, waarin hij verzoekt direct wet gevende maatregelen te nemen voor den verkoop en de vervaardiging van bieren en andere dranken, welke de hoeveelheid alcohol bevatten, welke door 'de grondwet wordt toegestaan. Hij wil aldus de inkom sten verkrijgen, waaraan de regeering zoozeer behoefte heeft. Tegen het eigenmachtig optreden tegen winkels. Minister Frick heeft aan alle betrokken instanties in Pruisen en de landen een communiqué gezonden, waarin gezegd wordt „In vele steden hebben onder bedreiging sluitingen van groote winkels of maga zijnen plaats gevonden. Niet alleen de eige naars maar ook de bedienden, de arbeiders en ten slotte het koopende publiek worden door dit eigenmachtig optreden benadeeld, dat bovendien niet in overeenstemming is met de belangen van een oeconomische op leving. Ook het staatsgezag wordt hierdoor aangetast en voor het onontbeerlijk ver trouwen in het herstel van geordende toe standen zijn zulke tooneelen van willekeur schadelijk. Ik verzoek dus alle bevoegde autoritei Ongehoord terrorisme tegen een dagblad. Zondagmorgen verscheen de Essener Volkszeitung, het leidende katholieke dag blad van de stad Essen, met een geweldig verkiezingspropaganda-artikel ten bate van de nat.-soc., terwijl er geen enkel woord ter aanbeveling van de centrums- candidaten voor de Zondag gehouden ge meenteraadsverkiezingen geschreven bleek. In zijn nummer van gisterochtend heeft het blad de volgende verklaring hierover gepubliceerd Wij meenen onzen lezers niet beter de oorzaak van den eigenaardigen inhoud van ons blad van gisteren te kunnen meedee- len, dan door het volgende telegram af te drukken, dat uitgevers en redactie van de Essener Volkszeitung aan den rijks president gezonden hebben: „Zaterdag, 11 Maart, 's avonds acht uur, werden de redactie en de drukkerij van de katho lieke Essener Volkszeitung, die zich zoo ingespannen heeft voor de herkiezing van uw Excellentie, door honderd gewapende en geuniformde nationaal-socialisten on der medewerking van den gouwleider der N. S. D. A. P. ter Hoven, en onder leiding van den lijstaanvoerder der nationaal- socialistische gemeenteraadslijst, Freytag, bezet. Redactie en personeel werd weder rechtelijk gedwongen scherpe, twee pagi na's vullende, tegen het centrum gerichte, nationaal-socialistische propaganda op te nemen en de oproepen ten bate van de centrumscandidaten weg te laten vallen. Tot na het verschijnen van de courant wer den redactie en personeel wederrechtelijk vastgehouden. Op bevel van de nationaal- socialisten verscheen de courant in een vermeerderde oplage, terwijl de vermeer derde oplage door S.A.-lieden in de stad werd verdeeld." Het Pruisisch Minister-Presidentschap. Naar de persdienst van de Nazi's meldt, heeft gisteren het bestuur van de Pruisische Landdaggroep der partij ver gaderd. Men was eensgezind van opvat ting, dat alleen een nat.-socialist Prui sisch minister-president kan worden. Zooals bekend, scheen deze post voor Rijkscommissaris von Papen bestemd te zijn. Opzienbarende arrestaties. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Moskou eenige arrestaties verricht onder het personeel van het technisch bu reau aldaar van een Engelsche firma. Tot de aangehoudenen behooren vier Engel sche staatsburgers. Blijkens een nader bericht uit Londen betrof het hier de kantoren van de Me tropolitan Vickers Electrical Export Com pany; zij werden door de Russische ge heime politie doorzocht. Er werden vier Britsche en vier Russische beambten ge arresteerd. Het bericht heeft in de Britsche pers groot opzien gebaard. De Vickers is de grootste Britsche handelsorganisatie in Sovjet-Rusland. In opdracht van de Britsche regeering heeft de Britsche ambassade te Moskou geprotesteerd tegen de arrestatie van vier Britsche onderdanen, vertegenwoordigers van de Vickersfabrieken. De arrestatie zou geschied zijn wegens handelsspion- nage. De Britsche regeering eischt ophel dering van de zaak en vrijlating der ge arresteerden. Korte Berichten. Adolf Hitler heeft te München een krans neergelegd op de plaats, waar bijna 10 jaar geleden nationaal-socialisten zijn neergeschoten. Aan den krans was een lint bevestigd met de woorden „En toch hebt gij overwonnen".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1