MAANDAG 13 MAANT 1933 47e JAARGANG - Ne. 138 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs t 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent- Advert-entign 30 cent per regel Ingezonden mededesltngen. 60 cent- per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en. Vrijdags 1075 bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85, Bij contract belangrijke korting. Nationaal Herstel. Aanvankelijk werd het Verbond voor Nationaal Herstel in liberale kringen met ingenomenheid begroet. Wij zagen zelfs het door dit Verbond ontworpen manifest in extenso op een vooraanstaande plaats in een liberaal blad in deze omgeving opgenomen. Geen wonder ook. De opmerking werd toch gemaakt dat wat dit Verbond waartoe ook enkele vooraanstaande Chr.-Histori- schen behooren wenscht, ongeveer over een kwam met het program der liberale staatspartij. Hier was dus wat te verdienen. Maar nu zijn plotseling de hekken ver hangen. Het Verbond voor Nationaal ^Herstel dat aanvankelijk verklaarde niet een nieuwe partij te willen zijn en zich te ver heffen boven alle huidige politieke con stellatie, heeft nader besloten met een eigen lijst aan de verkiezingen deel te nemen. En nu deugt er plotseling niets meer bij dit Verbond. „Wie ter wereld zoo heet het nu geeft den heeren het recht met hun leuze „Nationaal Herstel" en „Zedelijke Poli tiek" bestaande partijen te dirigeeren alsof deze niet hiervoor waakten? Ja, als het Verbond b.v. door middel van de Liberale Staatspartij het Natio naal Herstel had willen bevorderen, dan zou het toejuichting hebben geoogst. Maar nu voelt men er geen sikkepit meer voor, zooals een liberaal orgaan bet uitdrukt. Wat te verstaan is. Wijzelf voelen er ook niets voor en hebben er nooit iets voor gevoeld om de eenvoudige reden dat een organisatie als dit verbond in alle opzichten overbodig is en voor nationaal herstel niet de minste beteekenis kan hebben. Intusschen is het wel eenigszins te verstaan, dat tal van mannen en vrou wen, die tot nu toe gewoon waren liberaal te stemmen, zich slecht op hun gemak voelen en een meer nationale politiek noodzakelijk achten. Denk slechts aan het optreden van de liberalen ten aanzien van meerdere be zuinigingsvoorstellen. Dat optreden moest wel reactie uitlok ken. Maar het is jammer dat het in dezen volstrekt negatieven vorm gebeurt. Verdere afbraak. De afbraak van de openbare school wordt met kracht voortgezet doorde voorstanders van die school zelf. „De afdeeling Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers, zoo meldt het „Vaderland", heeft een motie aangeno men waarin ze als haar meening uitspreekt dat de lagere school niet dient te worden betrokken in de Willem de Zwijgerher denking en het bestuur opdraagt, wan neer, van welke zijde ook, pogingen moch ten worden gedaan, de openbare school op eenigerlei wijze in de W. de Zwijger herdenking te betrekken: a. alles te doen, om dat te voorkomen; b. bij het betrekken der openbare school in een herdenking, te trachten deze zoo sober mogelijk te houden." De openbare school, geheel uit de pu blieke kas bekostigd, en die nog telkens als de nationale school bij uitnemendheid wordt gepropageerd, wordt op deze wijze gemaakt tot een anti-nationaal instituut, to*t een school die zich stelt tegenover Nederland en Oranje. Geen wonder dat de afbraak in ver sneld tempo wordt voortgezet. De brandstichter in het Rijksdaggebouw. Het persbureau Vaz Dias bad een on derhoud met den Berlijnschen „Krimi- nal-Commissar" Helmut Heisig, die in Leiden vertoeft om een onderzoek in te stellen naar den persoon van der Lubbe, den dader van de brandstichting in het Duitsche Rijksdaggebouw. Bij het bespreken van de vraag of het mogelijk is, dat v. d. Lubbe gewaand heeft zich temidden van een groep communis ten te bevinden, terwijl dit inderdaad geen communisten waren, maar een andere politieke groep, dio v. d. Lubbe wilden gebruiken, zei de heer Heisig, dat al deze veronderstellingen „schwindel" zijn. Van der Lubbe heeft in Berlijn contact gehad met de communistische- en linksch-soci- alistische groepen en hij heeft dit con tact zelf gezocht. In hoeverre die groepen invloed hebben gehad op het verrichten van de brandstichting, staat nog niet) vast. Met zekerheid is komen vast te staan, dat v. d. Lubbe de brand stichting zelf alleen v er- richt heeft. Met in benzine gedrenk te kleedingstukken is hij in razende snel heid het geheele gebouw doorgegaan, overal met zijn reusachtigen fakkel brand veroorzakende. Alles wat licht vlam vat te, zooals gordijnen en bekleedingen, heeft hij aangestoken, en zoo is het te verklaren dat het vuur op zoovele plaatsen tegelijk oplaaide. Bij het onderzoek wist de brandstich ter met merkwaardige juistheid zijn gang door het gebouw te beschrijven. De heer Heisig noemde hem dan ook zeer in telligent en iemand met een fabelach tig geheugen en een zeer goed ontwikkeld oriënteeringsvermogen. Het motief van de daad was, zooals v. d. Lubbe heeft verklaard, de bevordering van een ge welddadige revolutie. De umlaut op den naam v. d. Lubbe in de pas, die ongetwijfeld echt was, heeft hij zelf aangebracht, naar de meening van den heer Heisig, om moeilijkheden bij het uitspreken van den naam te ont zeilen. Wanneer v. d. Lubbe zijn naam gewoon Hollandsch uitsprak, klopte dat voor Duitsche ooren niet met den pas. Met de umlaut wèl. Tenslotte vroegen wij den Duitschen politieambtenaar nog naar het gerucht, dat v. d. Lubbe voor eenigen tijd bij de nat. socialisten zou hebben gelogeerd. De heer Heisig antwoordde, dat v. d. Lubbe heeft verklaard, dat, wanneer dit inder daad het geval is geweest, hij niet heeft geweten, dat hij met nationaal-socialis- ten te doen had en dat omgekeerd zijn gastheeren niet wisten, dat hij communist was. De reddingspoging te Genève. De Engelsche minister-president Mac Donald, de Britsche minister van buiten- landsche zaken, sir John Simon en zijn Fransche collega, Paul Boncour, zijn Za terdag te Genève aangekomen. Mac Donald heeft onmiddellijk druk geconfereerd. Volgens betrouwbare mededeelingen heeft Mac Donald verklaard, dat een ver daging van de ontwapeningsconferentie, met het oog op de daaruit onvermijdelijk voortvloeiende politieke reactie, onder alle omstandigheden moet worden vermeden. Opstand in Abessinië. In Abessinië is in de nabijheid van de Fransche en Italiaansche koloniale gren zen een opstand tegen de regeering uitge broken. Zesduizend opstandelingen hebben een overval op Fransch gebied ondernomen, die echter mislukte. In een gevecht met 1500 opstandelin gen zijn 8 Fransche officieren, 12 onder officieren en verscheidene inlandsche sol daten gesneuveld. Verder zouden 4 officieren zijn ge wond en 2 gevangen genomen. Mobiliseert Belgrado? Naar nit Zagreb wordt gemeld, doen daar reeds meer dan drie weken aller lei geruchten de ronde over een aan staande mobilisatie in Joego-Slavië. Naar thans van welingelichte zijde verluidt, zullen binnen enkele dagen, op bevel van den koning, 40.000 reservisten van verschillende lichtingen worden op geroepen, om de garnizoenen in de Kroa tische landen en in Slovenië op oorlogs sterkte te brengen. Het oproepen van deze lichtingen in dezen tijd heeft blijkbaar ten doel, om onder voorwendsel van een z.g. proef- mobilisatie geheel gereed te staan voor een eventueelen oorlog. Uit het feit, dat deze mobilisatie alleen in 't Westen van Joego-Slavië in voorbe reiding is zou blijken, dat ze bedoeld is tegen Hongarije, Oostenrijk en Italië. Volgens een ander bericht uit ZagTeb zijn de laatste weken enorme hoeveelhe den gifgassen uit Frankrijk naar Joego Slavië verscheept en in verschillende ha vens van Dalmatië gelost. Bezuiniging in Amerika. President Roosevelt heeft thans de verwachte boodschap gericht tot het Con gres, waarin hij dit lichaam verzoekt, hem onmiddellijk bevoegdheden te verlee- nen voor drastische beperking der regee- ringsuitgaven. Deze bevoegdheden zijn noodzakelijk met het oog op het feit, dat voor het loopende financieele jaar een te kort van een milliard dollar wordt ver wacht, waardoor het in vier jaar tijds geaccumuleerde tekort tot vijf milliard zou stijgen. Voorgesteld wordt, het tekort weg te werken ten eerste door vermindering der uitbetalingen aan oorlogsveteranen. Roo sevelt wenscht deze uitbetalingen onver wijld te doen staken voor wat betreft een groot deel der oud-strijders, die niet ge heel invalide zijn of die niet invalide zijn rechtstreeks ten gevolge van den oorlog. Voorts wil Roosevelt het aantal ambtena ren verminderen en de tractementen der ambtenaren en militairen verlagen. Men is van oordeel, dat uit hoofde van deze beide maatregelen bezuinigingen ten be drage van 700 a 800 millioen dollar kun nen worden verkregen. Verder zal op andere uitgaven voor 500 millioen worden bezuinigd. Een des betreffend wetsontwerp zal binnenkort worden ingediend. Het Huis van Afgevaardigden heeft Roosevelt's bezuinigingsplan aangeno men. De leden van het Congres hebben daarmede ook een verlaging van hun ver goedingen aanvaard, die van 10.000 dol lar op 8500 dollar worden gebracht. De aardbevingsramp in Californië. Hevige aardbevingen hebben Vrijdag avond op de Amerikaaipsche Westkust groote verwoestingen veroorzaakt. Hooge kantoorgebouwen stonden. 10 a 12 minu ten op haar grondvesten; te wankelen. Door de aardbevingen zijn talrijke branden uitgebroken, vooral in het Zuide lijk deel van Los Angeles en in de petro- leum-opslagplaatsen. De bevolking werd door een ware paniek aangegrepen en rende als waanzinnig door de straten. Het aardbevingsgebied is ongeveer 6000 vierkante mijlen groot. Volgens uit Long Beach opgevangen draadlooze berichten schijnt de geheele kust in vlammen te staani Te Long-B each zouden zeer veel huizen verwoest zijn. Daar de verbindingen met een groot gedeelte van Californië verbroken zijn, is het aantal dooden en de omvang van de materieele schade nog niet bekend. Ook in Hollywood heeft de aardbeving groote schade aangericht. Californië is in 1857 ook door een groote aardhevingsramp geteisterd. Ook toen was de schade zeer groot. Long Beach is het ergst getroffen. Dok toren, chirurgen en al het beschikbare verplegingspersoneel zijn van Los Angeles naar Long Beach gezonden. President Roosevelt heeft maatregelen gelast om de door de aardbeving geteis terde personen van staatswege hulp en ondersteuning te verleenen. Te Long Beach is de staat van beleg af gekondigd; 10.000 matrozen en mariniers patruilleeren tusschen de puinhoopen, waar de bewoners in de open lucht kam pveren. Het ziekenhuis van Los Angeles is overvuld met gewonden, terwijl nog velen wachten om opgenomen te worden. De bevolking van Los Angeles werd daar een panische schrik aangegrepen en rende met groote troepen op straat. In verscheidene deelen der stad ging het licht uit en braken de ruiten. De aardschokken in Californië hebben den geheelen Zaterdag aangehouden en waren verschillend van sterkte. In totaal werden 130 zware en zwakkere aard schokken geregistreerd, waarvan er meer dan dertig als hevig worden beschreven. Het zal waarschijnlijk pas over enkele dagen mogelijk zijn een goed overzicht van den omvang van de ramp te verkrij gen, daar de aardbeving, zooals gemeld, zich over een groot gebied beeft uitge strekt. Met de meeste plaatsen zijn de verbindingen verbroken, doch voor zoo ver thans bekend zijn honderd steden en dorpen min of meer zwaar geteisterd. Long Beach ziet er uit, alsof het door een aantal escadrilles vliegtuigen eenige uren achter elkaar is gebombardeerd, over zulke groote afstanden is de stad vernield en uit de puinhoopen stijgen groote vlammen op. De aangerichte scha de wordt in die stad op 25 millioen dol lar geschat. Wat het aantal slachtoffers betreft, is het buitengewoon moeilijk betrouwbare cijfers te verkrijgen. Alleen in de zieken huizen van Los Angeles zijn 6000 gewon den opgenomen, van wie de helft uit Los Angeles afkomstig is. In Long Beach kon den tot nu toe slechts 65 lijken van onder de puinhoopen te voorschijn worden ge haald. Officieel wordt het aantal dooden in Long Beach thans op 250 geraamd, doch men is van meening, dat dit cijfer niet als definitief beschouwd moet wor den. Een ander bericht meldt: Het aantal dooden wordt officieel ge schat op 150. Te Long Beach alleen wordt de mate rieele schade op 25 millioen dollar ge schat. Verscheidene steden zijn geheel geïso leerd. Gemeenteraadsverkiezing in Duifschland. De gemeenteraadsverkiezingen in Duitschland hebben gisteren geen verras singen opgeleverd. De kiezers, die Hitier en het zwart-wit-roode blok op 5 Maart aan een meerderheid hebben geholpen, zijn opnieuw ter stembus gegaan en ze hebben hun stem op dezelfde wijze uit gebracht. Maar toch was de deelname aan deze verkiezingen belangrijk kleiner dan aan de Rijksdagverkiezing. In het bijzonder hebben de communisten zetels verloren, hier en daar ging hun stem- menaantal met een derde en soms met de helft achteruit. In het roode Berlijn b.v werden op 5 Maart 719.000 stemmen op de communisten uitgebracht en nu nau welijks 500.000. Ook de sociaal-demo craten zijn teruggeloopen. Incidenten zijn er niet te vermelden, de Zondag was rustiger dan die op 5 Maart Als voorloonige indruk kan slechts ge zegd worden, dat de gemeenteraadsver kiezingen de groote overwinning van Hitier en de zijnen slechts bevestigd heb ben. Uit de voorloopige resultaten valt af te leiden, dat ongeveer 80 pet. van het kiezersvolk gestemd heeft. In tal van ste den zijn de nazi's er in geslaagd de abso lute meerderheid te verwerven. De nationaal-socialisten komen met 86 leden in den nieuwen Berlijnschen raad, Terwijl de Djitsch-uationalen 27 manda ten k'ijgen. Samen hebben deze partijen dus 113 van de 225 zetels, precies één meer den de helft. Het sedert vele jaren traditioneel „roo de Beilijn" is thans zwart-wit-rond ge- wordeu. Hetze tegen Joodsche winkels in Duitschland. Zaterdagmiddag zijn een aantal wa renhuizen en joodsche winkels te Breslau gesloten. Nat.-soeialisten spoorden het) publiek aan, niet in de warenhuizen te koopen. In het gerechtsgebouw verschenen S. S.-lieden, die de Joodsche rechters en advocaten dwongen het gebouw te verla ten. Wolff seint nader, dat de Breslauschs warenhuizen later weer geopend werden. Vrijdagnacht hebben te Schoenebeck excessen plaats gehad. De inventaris en boeken van een Joodschen boekhandel werden op straat geworpen en verbrand. Ook in andere Joodsche winkels werd op dergelijke wijze opgetreden. Alle Jood sche zaken hebben moeten sluiten. De politiepresident te Hamburg heeft ter handhaving van rust en orde, gelast, dat Zaterdagavond alle warenhuizen en eenheidsprijswinkels gesloten moesten zijn. Te Brunswijk werden Zaterdagmiddag achtereenvolgens 28 groote spiegelruiten van warenhuizen en van een eonfeotie- huis ingeworpen. Te Gotha verschenen in de eenheids- prijlzenmagazijnen van de fa. Woolworth een groot aantal personen, die zich tus schen de koopers mengden en zich over de afdeelingen verdeelden. Na eenigen tijd sloegen zij in alle afdeelingen alle mo gelijke voorwerpen kort en klein. Het magazijn is één puinhoop. Onbevredigende spoorwegresultaten. De raad van beheer van de Nationale Maatschappij van Belgische spoorwegen heeft goedgekeurd de balans over 'tafge- loopen dienstjaar, sluitend met een ver lies van 287 millioen francs, af te nemen van het reservefonds. Dé overblijvende reserve bedraagt nog 141 millioen francs. Korte Berichten. Naar gemeld wordt heeft Rijksdag president Goering thans officieel, op grond van artikel 23 en 27 van de Grond wet, den nieuwen Rijksdag op Dinsdag 21 Maart a.s., 's middags om 5 uur bijeen geroepen. Op gTond van een verordening van het centraal executief comité van de Sovjet-Unie van 15 November 1923 zijn op den elfden Maart 35 „afstammelin gen uit de bourgeoisie en de klasse van het grootgrondbezit" wegens „eontra- revolutionnaire ondermijning" ter dood veroordeeld door den kogel. De beklaag den zijn reeds gefusilleerd. Voorts zijn 22 personen ieder tot tien jaar en 18 personen ieder tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Jonge leerkrachten bij het onderwijs. Het Kamerlid, mej. Groeneweg heeft de volgende vragen gesteld aan den mi nister van Onderwijs: 1. Acht de Minister het niet wensche- lijk, dat zonder de belangen van het on derwijs te schaden, zooveel mogelijk ge tracht wordt aan jonge leerkrachten de gelegenheid te bieden betaalden arbeid te verrichten? 2. Zoo ja, is de Minister dan bereid maatregelen te treffen, om zoolang onge huwde wachtgeld genietenden en kwee- kelingen met acte beschikbaar zijn, te voorkomen, dat wachtgeld genietenden van 60 jaar en ouder benoemd wo-rden of dat gehuwde wachtgeld genietenden voor een tijdelijke betrekking op verren af stand van hun woning worden aangewe zen? Militairen en Fascisme. In die legerorder is, zoo meldt het Haag- sche Corr. Bureau, de beschikking van den minister van Defensie opgenomen, waar bij ter kennis wordt gebracht, dat aan sluiting bij: of eenigerlei steunverleening aan groepen of vereenigingen van perso nen op fascistischen grondslag in strijd is met de plichten van den militairen ambtenaar en derhalve verboden. Voorts wordt gemeld, dat in verband Binnenland. De ontvangsten der Ned. Spoorwegen. De bietensteun. De moeilijkheden met onze eieren. Alg. vergadering der G. H. Unie. Buitenland. De aardbeving in Californië. Mobilisatie in Belgrado? Gemeenteraadsverkiezingen in Duitsch land. De bankcrisis in Amerika. met de nadere uitlegging, welke de minis ter van Defensie in de Tweede Kamer heeft gegeven betreffende het verbad tot het verleenen van steun aan fascistische weerbaarheidsorganisaties, kapitein S. Veldmeyer te Nijmegen heeft moeten be danken voor een candidatuur als Kamer lid vanwege den Alg. Ned. Fascisten Bond. Een Zuiderzeepartij opgericht. Te Harderwijk is, voor de Tweede Ka merverkiezing, opgericht de Zuiderzee partij. No. 1 van de candidatenlijst zal zijn de heer E. den Herder, industrieel, lid van den gemeenteraad van Harder wijk, de bekende schrijver van de bro chures tegen de drooglegging van de Zui derzee. De steun aan de suikerbieten. Na de mededeeling, welke reeds eerder is geschied aangaande den voorgenomen steun aan den bietenoogst 1933 kan nog het volgende worden gemeld. Bij de plannen, welke de regeering op het oogenhlik uitwerkt, wordt als basis aangenomen een bedrag voor den bieten teler van f 11 per 1000 k.g. normale bie ten. Ontvangsten der Nederlandsche Spoor wegen. De staat der definitieve ontvangsten over de maand November 1932 vermeldt, dat aan reizigers- en bagagevervoer is ontvangen een bedrag van f4.801.276.20 (vorig jaar f 5.410.079161); aan vervoer van goederen en levende dieren werd ■ontvangen f 5.730.579.09 (vorig jaar f 6.419.664.03) en aan diversen werd ten slotte ontvangen f 256.638.29 (vorig jaar f307.236.00). Hieraan kan nog worden toegevoegd daf over de heele periode van Januari tot en met November 1932 in totaal een bedrag van f23.587.116.02 minder werd ontvan gen dan over dezelfde maanden van het voorafgaande jaar. De Vrijheidsbond. De liberale staatspartij, de Vrijheids bond, heeft te Utrecht een algemeen© ver gadering gehouden onder leiding van Mr D. Fock, die een politieke rede hield. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen; Mr W. A. Hofman-Poot, Breda; M Gr. H. Guepin, Santpoort; Dr S. E. B. Bierema, Usquert; Mr K. Jansma, Am sterdam; Mevr. A. M. Koek-Mulder, Am sterdam en. de heer H. J. Peletier, Leeu warden. Bij acclamatie werd aangenomen een motie van de afdeeling Amsterdam, waar in geprotesteerd werd tegen de anti-se- mitische ophitsingen, zoowel van buiten- landsche als van binnenlandsc'he zijde in ons land en hét Nederlansche volk opge roepen werd krachtig stelling te nemen tegen elke inbreuk op onze nationale gees telijke en gewetensvrijheid. Met verbazing werd kennis genomen van het gepubliceerde bericht, als zou door twee candidaten van den Vrijheids bond een verklaring zijn afgelegd aan de Boerenbonden, aangezien aan de vergar dering bleek, dat alleen een mondeling onderhoud schriftelijk werd vastgelegd en dat het daarbij ten aanzien van de Boe renbonden ingenomen standpunt geheel in overeenstemming is met het program van den Vrijheidsbond en de door het hoofd bestuur der liberale partij met de bestu ren der Boerenbonden gevoerde corres pondentie. Tenslotte werden besprekingen gevoerd over het beleid der Kamerfractie, waar bij door verschillende Kamerleden een uiteenzetting werd gegeven, waarmede de vergadering haar instemming betuigde. Hieruit volgt, dat ook officieel is goed gekeurd 'de houding door de liberale Ka merfractie tegen verschillende steun maatregelen voor den Landbouw aan-j genomen. DE MOEILIJKHEDEN MET ONZE EIEREN. Vaststellen van een prijsbasis. Dé heer W. N. Giesen, secretaris van de Vereeniging van Nederlandsche Eieren Exporteurs meldt: In verband met de in werking getre den hooge invoerrechten op eieren in Duitschland, waardoor voor de eerstko-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1