EERSTE BLAD. Ware en valsche profeten! Buitenland Belangrijkste Nieuws. EBT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Binnenland. VASTRECHT VOOR HUISHOUDELIJKE DOELEINDEN ZATERDAG 11 MAART 1933 DAG3LAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 13£ Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Buroaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen (0.20. Losse nummers 5 cent, Advertcntiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdcelingcn 00 cent per regel Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85, Bij contract belangrijke korting. Toen nu ruim een jaar geleden een vooraanstaand Sociaal-democraat, de heer Mansholt, de vraag aan de orde stelde of voor het herstel van ons bedrijfsleven loonsverlaging niet noodzakelijk kon zijn, werd hem dit in de roode pers geweldig kwalijk genomen. Hem werd voor de voeten geworpen, dat hij geen rekening hield met de eischen van de moderne vakbeweging, die het parool uitgaf: „geen loonsverlaging". Hem werd toegevoegd, dat hij geen oog bleek te hebben voor de eischen van een vruchtbare propaganda. Hoe zou men de arbeiders kunnen winnen voor partij en vakbeweging, als men ze den spiegel der waarheid voorhield en inplaats van eischen te stellen, op de dreigende moei lijkheden ook voor den arbeidersstand, de aandacht ging vestigen? Neen, dergelijke menschen kan de S.D.A.P. niet gebruiken. Zij heeft noodig mannen, die met mooie leuzen kunnen werken, die schitterende heloten durven doen, die, terwijl zij de harde werkelijkheid verdoezelen, de massa naar den mond praten. Men wil niet de werkelijkheid zien; men wil niet de waarheid hooren. Daarom is de heer Colijn bij de Sociaal democraten ook zoo de gehate man. Hij aarzelt niet op de nuchtere werke lijkheid de aandacht te vestigen; altijd maar weer te waarschuwen tegen de drei gende financiëele tekorten; de noodzake lijkheid van bezuiniging en versobering in bet licht te stellen en er op te wijzen, dat we onherroepelijk teruggaan naar een lager stabilisatie-vlak. En daarnaast houdt hij niet op, de eischen van het Woord des Heeren ook voor het politieke leven op den voorgrond te stellen en met kracht op te komen voor de handhaving van het gezag en de beveiliging van het gezin. Het behoeft dan ook geen oogenblik te verwonderen, dat op het jongste congres van de S.D.A.P. de heer Colijn door een man als Kleerekoper, die vóór alles op den groei van de roode beweging bedacht is, onder het gejuich van de massa, als eenvalschen profeet op de kaak werd gesteld. Dr Colijn een valsche profeet! Onwillekeurig gaan bij het lezen van deze dingen onze gedachten terug naar wat de Bijbel leert omtrent het optreden van valsche profeten. De Koningen van Israël en Juda waren voornemens tegen Ramoth ten strijde te trekken. Maar alvorens dat te doen, werd op aandringen van Josafat gevraagd aan de profeten om het woord des Heeren bekend te maken. Nu, die profeten hadden niets dan goeds te vertellen. Men kon gerust ten strijde trekken, want zij zouden voorspoedig zijn en de Heere zou met hen wezen. Maar toen kwam daar ook nog de pro feet Micha. Hij was gehaat bij Achab, omdat hij steeds als spelbreker optrad en dien goddeloozen koning niets goeds pro feteerde, maar kwaad. Een bode van den koning was zoo vrien delijk Micha te waarschuwen, dat de andere profeten uit één mond goed ge profeteerd hadden en dat hij daarom ver standig zou doen zich daarbij aan te slui ten en met de massa mee te praten. Micha echter had een hoogere opvatting van zijn taak. Hij ging zijn eigen weg. Of neen, hij ging Gods weg: hetgeen de Heere tot mij zeggen zal, dat zal ik spreken. En toen gebeurde wat we nu nog dage lijks zien. Onder de toejuichtingen van de menigte werd Micha als een valschen profeet mishandeld en bespot. Terwijl de profeten, in wier mond een leugengeest was, gevierd werden en geëerd, werd Mi cha in de gevangenis gezet, waar het woord der bedruktheid zijn deel was. Maar daarmee werd de waarheid niet veranderd en het woord van God niet van zijn kracht beroofd. Daarom kan ons de kwaadaardige spot ternij van een Kleerekoper, die den heer Colijn als een valschen profeet scheldt an zijn volgelingen als ezels betitelt, koud laten. De vraag is voor ons niet wat profeten, oie de volksgunst zoeken en in wier mond een leugengeest is, verkondigen, maar de vraag is voor ons wat God in eze dagen tot ons te zeggen heeft. En we zijn dankbaar, dat we in den "eer Colijn een man hebben, die niet akt naar de gunst van de massa, maar v °^s vo'k durft terug te roepen naar t Woord des Heeren en die de moeilijke raagstukken van dezen tijd wenscht op lossen bij het licht, dat de eeuwige eginselen, in Gods Woord neergelegd, verspreiden. Voor dien man, voor Dr H. Colijn gaan we straks in het vuur. Overtuigd als we zijn, dat wij door dat te doen, handelen in het waarachtig be lang van land en volk. De toestand in Duitschland. Generaal von Epp heeft zich gister morgen naar het ministerie van buiten- landsche zaken te München begeven waar minister-president dr Held hem officieel de politiezaken overdroeg. De stad vertoont het gewone aspect. Slechts het verkeer op straat is door vele nieuwsgierigen die zich steeds weer voor openbare gebouwen en in de straten ver zamelen levendiger dan anders. Op het stadhuis en op het Landdaggebouw waait de Hakenkruisvlag, te midden van zwart- wit-roode en wit-blauwe vlaggen. Op alle stadsgebouwen waaien de gisteren gehe- schen vlaggen nog. Dubbele S.A.-posten met geweren of karabijlnen zorgen ervoor, dat zij niet neergehaald worden. In verschillende deelen van Beieren hebben reeds veranderingen in het ge meentebestuur plaats gehad. De politieke politie heeft gisteren zoo ver het nog mogelijk was, het geheele ochtendblad van het Berliner Tageblatt in beslag genomen, en de politie-president heeft het blad verboden tot "Woensdag ochtend. De opper-president van de Rijnprovin cie heeft het Centrumsorgaan Kölnische Volkszeitung met zijn bijbladen tot Dins dagmorgen verboden, In vele deelen van Duitschland wordt de centrum-pers nu ook verboden. De dank aan Brüning, die voor Duitschland zoo veel deed. De regeeringsprpsident van de R'jnpro- vincie heeft bevolen dat in de kreitsen Obersheim en Keulen-stad alle partijbu reaus der sociaal-democraten gesloten moeten worden wegens gevaar van ver storing der openbare orde. Officieel wordt medegedeeld: In over leg met den rijkspresident heeft de rijks president minister voor binnenlandsche zaken den oppersten rijksautoriteiten me degedeeld, dat binnenkort een nieuwe re ling zal worden getroffen in de kwestie der vlaggen. Daar de in den oorlog gevallenen, die a.s. Zondag worden herdacht, hun leven hebben gegeven onder de vroegere rijks- kleuren zwart-wit-rood, bepalen de auto riteiten, dat op Zondag van rijksgebouwen slechts zwart-wit-rood mag worden uit gehangen. Uit Maagdenburg wordt gemeld, dat Donderdagmiddag verschillende winkels, die, naar men geloofde, aan Joden toebe hoorden, dóór S. A.-leden zijn bezet. De politie en hulppolitie werden gehinderd in de uitoefening van hun functie. Van de koopers werd verlangd, dat zij de winkels verlieten. De zaken werden daarna door de eigenaars gesloten. In het warenhuis Epa werden alarm- schoten gelost. In het ontstaande tumult en het gedrang van het publiek, dat zich naar buiten haastte, werden vrouwen en kinderen onder den voet geloopen. Donderdag is het eenheidsprijzenmaga- zijn van Wool worth te Dessau door een af deeling S. A.-mannen bezet. Na onder handelingen met de politie kwam men tol het besluit, de zaak voorloopig te sluiten. Een aantal Joodsche firma's heeft vrij willig zijn winkels gesloten. De Poolsche grenswacht heeft aan de grens van Litauen opnieuw een groep personen aangehouden, waaronder zich drie communistische leden van den Prui- sischen landdag en verscheidene joden bevonden, die op onwettige wijze over de grens waren gekomen. Zij zijn over de Duitsche grens gezet. Ook aan de grens van Opper-Silezië en Pommeren komen talrijke vluchtelingen uit Duitschland op onwettige wijze over de grens, die weer teruggezonden worden. Volgens de bladen heeft de Hongaar- sche minister van binnenlandsche zaken gelast de bewaking van de grens te ver scherpen, om te verhinderen dat Duit sche communisten naar Hongarije komen. De pokkenepidemie in Britsch-lndië. Uit Bombay wordt gemeld: De open bare gezondheidsdienst stelt krachtige pogingen in het werk, om dé pokken epidemie te bestrijden. In het district Bombay worden elke week 88.000 personen tegen de ziekte in geënt. Drie jaar geleden, toen er eveneens een pokken-epidemie heerschte, weigerde de Hindoe-bevolking zich te laten vaccinee ren en vielen er in hun kringen talrijke slachtoffers. Geweldige brand in Archangelsk. De „Aftonposten" meldt, dat sedert einde Februari in de geweldige houtop slagplaatsen van Archangelsk een ont zaglijke brand woedt. Reeds veertien da gen lang strijdt de brandweer zonder eenig succes tegen de enorme vuurzee. De gevangenen van de verschillende strafkolonies in Archangelsk werken dag en nacht om zoo spoedig mogelijk het hout uit de andere eveneens bedreigde opslagplaatsen weg te halen. Groote af- deelingen militairen zijn uit Wologda huiswaarts gezonden om het vuur te be strijden, waarin men echter tot dusverre nog niet geslaagd is. De overheid vermoedt, dat de brand door een contra-revolutionnaire organi satie is aangestoken. Reeds zijn verschei dene personen gearresteerd en 35 arbei ders, die er van verdacht worden hier de Eckener over de resultaten van zijn reis en de mogelijkheid van het instellen van een luchtschependienst tusschen Neder land en Nederlandsch-Indië. Dr Eckener verklaarde op zijn reis be langrijke gegevens te hebben verzameld over de seizoenen, waarin de klimatolo gische omstandigheden voor luchtschip vaarten in de tropen het gunstigst waren. Hij achtte het doelmatigst, bij instelling van een vasten dienst, op de helft van het ongeveer 16.000 K.M. lange traject, on geveer in de nabijheid van Kaap Guar- dafir aan de Roode Zee bij de Golf van Aden een tusschenlandingsstation met ankermast aan te leggen. Binnenland. De Tweede Kamer voorloopig naar huis. De herziening der tariefwet. Steun aan de aardappelverbouwers. Fen luchtschipverbinding tusschen Indië en Nederland? Buitenland. De toestand in Duitschland. Het dreigend echèc der ontwapeningsi- conferentie. Aardbeving in Californië. Groote brand te Archangelsk. Ingezonden Mededeeling. hand in te hebben gehad, zijn op staan- den voet geëxecuteerd. Het dreigend echèc der ontwapenings conferentie. In den regel goed ingelichte Fransche journalisten te Genève wisten te vertellen, dat de Fransche en Engelsche ministers het er te Parijs over eens zijn geworden, dat de ontwapeningsconferentie geen uit zichten op een goed resultaat meer biedt, zoodat Mac Donald en Boncour eer zul len komen, om de sluiting ervan voor te bereiden. Het eenige, wat de conferentie nog zou kunnen redden, aldus werd van Fransche zijde verklaard, zal een duidelijke bereid verklaring van Duitschland en Italië moe ten zijn, om aan de door Frankrijk voor gestelde leger-unificatie en het continen tale Europeesche veiligheidspact te wil len medewerken. Men gelooft echter in Fransche en En gelsche kringen, noch te Genève, noch te Parijs, aan een dergelijke verandering van de tot dusverre door Duitschland aangenomen houding. De omstandigheid, dat nog geen enkele Duitsche minister besloten heeft naar Genève te komen, om met Mac Donald en Boncour te onder handelen, versterkt dc Engelschen en Franschen in deze pessimistische overtui ging. Uit Parijs wordt gemeld, dat de bespre kingen tusschen de Fransche en Engel sche ministers gisteren tot over half twee hebben geduurd. Direct na de lunch wer den zij hervat. In welingelichte kringen verluidt, dat tot nu toe nog geen absolute overeenstem ming is bereikt. Duitschland en de boterkwestle. Heden komt het rijkskabinet bijeen en zal waarschijnlijk de contingenteering van den invoer van olie en vetten beper ken. Tot de mogelijkheden, welke men over weegt, behoort een menggebod voor boter en margarine en een contingenteering van de margarineproductie. Korte Berichten. i Op het station te Namen zijn bij het rangeeren eenige ledige wagons op een stilstaanden passagierstrein ingereden. Do achterste wagons van dezen trein wer den beschadigd, waarbij vijftien personen min of meer zware kneuzingen opliepen. Boven de Zwarte Zee heerscht een zware storm. Het scheepvaartverkeer is stopgezet, laden en lossen in de havens is onmogelijk. Uit Boekarest wordt gemeld, dat een der grootste Roemeensche banken, de Banka Moldava, geen uitbetalingen boven de 3000 lei doet. In het postkantoor Wavertown is een postpakket in beslag genomen, dat aan president Roosevelt geadresseerd was en een bom bleek te bevatten. De toestand in Oostenrijk is nog steeds zeer gespannen. Geruchten loopen over een herstel der Habsburgsche mo narchie. Een gedeelte van een kolenmijn bij Rotherham in Yorkshire (Eng.) is onder water geloopen. In het ondergeloopen ge deelte bevonden zich honderd mijnwer kers. Vier hunner konden slechts als lij ken geborgen worden, verscheidenen wer den gered, terwijl eenigen nog vermist worden. Zangara, die den aanslag op Roose velt pleegde en eerst tot 80 jaren hech- tenisstraf veroordeeld werd, is thans, in verband met den dood van burgemeester Cermak, ter dood veroordeeld. Hij zal in den eleotrischen stoel gedood worden. NederlandIndië per Zeppelindienst. Een vertegenwoordiger van het te Friedrichshafen verschijnende „See-Blatt" Heeft een interview gehad met den de zer dagen aldaar van zijn studiereis naar Nederlandsch-Indië teruggekeerden dr Indien men de reis zou laten aanvangen ergens aan de Middellandsche Zee door daar een vertrekhaven aan te leggen, zou men over het traject naar Java of Suma tra Wt k. 5 dagen doen, waarover de mailschepen thans 21 dagen doen. Dr Eckener achtte het mogelijk gedu rende het geheele jaar een dienst in beide richtingen te onderhouden. Indien Nederland zich luchtschepen zou willen aanschaffen, zouden deze voor loopig waarschijnlijk in Friedrichshafen gebouwd moeten worden. De te gebruiken luchtschepen zouden van hetzelfde type moeten zijn als de „Graf Zeppelin" en van den nieuwsten aanbouw kunnen zijn. De Nederlandsche regeering zal thans hierover een beslissing moeten nemen. Staking postwisselverkeer met Canada en Amerika. Ingevolge mededeeling van de betrok ken postadministratie is het postwissel- verkeer met Canada in beide richtngen en met de Vereenigde Staten in de rich ting Amerika-Nederland, gestaakt. De laatste eieren naar Duitschland. Met het oog op de invoerrechtverhoo- ging van 5 op 70 mark met ingang van heden, werden, naar het „Hbld." meldt gisteren te Roermond nog 6% millioen stuks eieren naar Duitschland gezonden waarvoor een extratrein van 40 wagons, benevens tientallen vrachtauto's noodig waren. De Kamerverkiezingen. Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft thans zijn candidatenlijst gepubli ceerd. Als nummer één staat op de lijst, generaal C. J. Snijders te Hilversum en als nummer 5 Mevr. S. G. Landwehr de Visser, dochter van wijlen Dr J. Th. de Visser. verzoek van den Raad om erkenning. Met algemeene stemmen werd de plaats vervangende voorzitter, de heer H. de Bordes, burgemeester van Bussum, tot voorzitter gekozen. In bespreking werd genomen het vraag stuk van het uitvoeren van openbare werken in werkverschaffing. Herziening Tariefwet. Naar „De Maasbode" verneemt, werkt de door Minister De Geer benoemde com missie tot herziening der Tariefwet zóó intensief, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat deze technische re visie reeds in de tweede helft van April gereed zal zijn. De Duitsche tariefsverhoogingen. Een Haarlemsch winkelier verzond aan zijn leveranciers in Duitschland den vol genden brief: „Nu het nieuwe seizoen weder aanvangt ben ik zoo vrij U mede te deelen, dat ik door de agrarische politiek van Duitsch land, welken onzen geheelen handel rui- neert, Uwe collecties niet meer wil inzien en ook niet meer bij U zal koopen. Ik zal als voorzitter van den Bond van Bontbedrijven al onzen leden adviseeren hetzelfde te doen. U zult mij verplichten, indien U dezen brief aan Uwe handelsvrienden lezen laat en in Uwe vereeniging naar voren brengt. De Hollanders zijn, ondanks dat zij in een klein land wonen, tot nu toe altijd Uwe beste klanten geweest en wij kun nen ons niet door Uwe politiek ten gronde laten richten. Ik zal dan ook verplicht zijn voortaan zooveel mogelijk in eigen land of in Enge land en Frankrijk te koopen. Ik zal niets nalaten om aan dezen brief alle mogelijke publiciteit te verleenen. Indien deze actie door iedereen in Hol- Ingezonden Mededeeling. Hierbij betaalt men per afgenomen K.W U. 7 cent benevene een bepaald bedrag afhan kelijk van de grootte van het perceel. Meterhuur wordi niet in rekening gebracht. N.V. P.Z.E.M. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor te Vlissingen Nederlandsche Werkloosheidsraad. Dezer dagen heeft de Nederlandsche Werkloosheidsraad vergaderd. De Raad heeft met instemming kennis genomen van een brief van den Minister van Bin nenlandsche Zaken, inzake het raadple gen van den Raad en het uit eigen be weging geven van adviezen door den Raad. Besloten werd tot het uitvoeren van de voorgenomen reorganisatie, waar toe in beginsel was besloten Hiertoe werd een kleine commissie be noemd, welke voorstellen zal formuleeren. In de vacature van vdorzitter, ontstaan door het overlijden van Prof. Dr H. W. Nolens, was tot dusver niet voorzien met het oog op de reorganisatie, welke af hankelijk was gesteld van het van den Minister te ontvangen antwoord op het land gesteund wordt, geloof ik, dat dit op den duur vruchten zal afwerpen en de Duitsche regeering haar fout zal in zien." Boerenbond en Vrijheidsbond. .Landbouw en Maatschappij", het or gaan der nieuwe, vorig jaar opgerichte, boerenbonden, meldt: „Tusschen de afgevaardigden van de Boerenbonden en de heeren Mr Ridder van Rappard en H. D. Louwes heeft een bespreking plaats gehad, welke tot het resultaat heeft geleid, dat genoemde hee ren zich schriftelijk hebben verbonden al hun politieken invloed te zullen aanwen den om het program van de Boeren bonden te helpen verwezenlijken. Daar zij beide voorzitter van een land-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1