Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Wetenschap en Kunst Financieële Berichten. kolri. Vervoer werd ingeschreven door Joh. S&adee-W&lliout, vanaf haven f 0.06, naar huiten f 0.07, vanaf station f 0.03%, naar buiten f0.05 per h.L; Walhout v. Liere vanaf haven f 0.06s/«; vanaf station f 0.04°/io; Gegund aan Joh. Sandee-Wal- hout. Uitlossen ingeschreven door F. Wal hout Pz. vanaf haven f 0.05/4 stuikkolen, eierkolen f0.06, station f 0.0349 per h.l.; J. de Smit-Dortmond: haven f 0.06 st.kolen; eierkolen f0.06; station f 0.04 H per h.l.; G. Krijger: vanaf haven f0,07, vanaf station stukkolen f 0.05, eierkolen f0.06 per h.l.; A. Corstanje vanaf haven f 0.06/4, station stukkolen f 0.037, eier kolen f 0.036 per h.l. Gegund aan F. Wal hout Pz. Veere. Maandag hield de afd. Veere der Z. L. M. een algemeene vergadering. De voorz., dhr F. J. Gastel," verwelkom de de aanwezigen. In 't bijzonder de hee- ren H. Dronkers, burgem., en G. Franse, bestuurslid van den Kring Walcheren der Z. L. M. Besloten werd aan de Prov. Rundvee keuring f 2.50 en aan de Geitenvereen. te Veere f 5 subsidie te verleenen. Op voor stel van het bestuur werd besloten, de premie voor musschen en musscheneie- ren te verlagen tot 54 cent, die voor het andere gevogelte blijven onveranderd. Door den voorz. werd medegedeeld, dat aan zijn adres wederom grind kan wor den besteld. Uit het jaarverslag van den secr.-pen- ningm. bleek, dat de vereen, thans be staat uit 74 leden der Z. L. M. en 11 le den met een grondgebruik van minder dan 40 A. niet aangesloten bijl de Z. L. M. Van de CoÖp. Eil. Walcheren was be trokken voor een bedrag van f 12.710.29. Voor de bestrijding van schadelijk gevo gelte was uitbetaald f 43.81. De kas sloot met een batig saldo. Hierna werden de tijdens de vergade ring binnengekomen heeren Ir J. D. Dorst, secr. der Z. L. M. en J. Philipse, directeur van de Coöp. „Eil. Walcheren", alsmede dhr W. de Wolff met de cur sisten van den Landbouwcursus, door den voorz. welkom geheeten. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen betreffende Pacht-, Tarwe-, Zui vel- en Varkenswet werd druk gebruik gemaakt. De vragen werden door de hee ren Dorst, Franse, Lampert en Brasser beantwoord. Vervolgens werd het woord verleend aan Ir. Dorst, die een korte inleiding gaf over de totstandkoming en werkwijze van de Coöp. Aankoopvereeniging „Centraal Bureau uit het Nederl. Landbouw-Gomi- té". Deze inleiding werd gevolgd door de film „De Groote Gedachte". Krabbendj/ke. Woensdagmiddag speelde Krabbendijke alhier een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Ierseke, met een ge lijk spel 33 tot resultaat. Beide vereeni- gingen hadden eenige invallers. Vrouwepolder. Naar aanleiding van het feit, dat Ged. 'Staten het gemeenteraads besluit tot opheffing der openbare lagere school in de afd. Vrouwepolder hebben goedgekeurd, hield de afd. van „Volks onderwijs" een algemeene vergadering. Men besloot tegen deze beslissing geen hooger beroep aan te teekenen, daar men hiervan toch geen resultaat verwachtte. Daar de afdeeling thans ook geen doel ■meer heeft, werd deze als zoodanig ont bonden. Dhr S. de Roo, het woord nemen de, sprak het hoofd der school, dhr J. J. Bliek, hartelijk toe, en bedankte hem voor alles, wat bij voor bet onderwijs en de af deeling geweest is. Spr. hoopt dat het hem in zijn verder leven wel moge gaan. Daar de kas het toeliet besloot men binnenkort met kinderen en ouders nog een afscheids avond je te organiseeren. Oudelande. Gisterenavond gaf bet Ghr. Meisjeskoor „Looft den Heer" zijn 3e uit voering. Ds Dercksen sprak een welkomst woord en noemde het -bestaan van het koor een belang voor ons dorp. Hierna ging spr. voor in gebed, waarna het koor 22 nummers, onder leiding van zijn dir., dhr J. Bottenberg, ten gehoore bracht, waaruit duidelijk bleek de vorderingen, die het koor gemaakt had. In de pauze be speelde mej. A. Bruggeman het orgel en las Ds Dercksen een bij dezen avond passend verhaal voor. De opkomst was goed. Rifthem. Woensdagavond werd in de Ohr. school een ouderavond gehouden, die zeer goed bezocht was. De 'burgemeester hield aan de band van een shrie lichtbeel den een interessante lezing over de havens van Amsterdam. Ook de vlieghaven Schip hol kreeg een beurt. Verder werd een film gegeven van een boottocht door c e Am- sterdamsche havens en een film v;,n Rit- them. Natuurlijk trok van deze laatste vooral de kerkuitgang veel belangs telling. Het werk der leerlingen werd met i )elang- stelling bekeken. Het slotwoord werd ge sproken door Ds G. de Ru, die voo rname- bjk uiteenzette het verband tusschen school ®n huisgezin, met het kind als middelpunt. Oostkapelle. Maandagavond werd de matste cursusdes in dit seizoen vanwege den Chr. Besturenbond gehouden. De lei der, de heer P. Cornelisse, zette de betee- kenis der Ohr.-soc. beginselen in de prac- tpk van ons tegenwoordig bedrijfsleven uiteen en lichtte een en ander met voor beelden toe. Aan het eind richtte een der deelnemers wn woord van dank tot den lei der en overhandigde hem namens alle deelnemers als blijk van waardeering een mooie plant. geheel zijn zes lessen over Maat schappijbeschouwing gegeven. Biggekerke. Dinsdagavond hield de afd. «at Vrijw. Landstorm haar jaar- iwsche bijeenkomst, waarin een 50-tal le en en belangstellenden aanwezig waren. In zijn openingswoord'wees burgemeester Simonse op den ernst der tijden, op het gevaar dat van alle kanten dreigt en dat de noodzakelijkheid van den B. V. L. meer dan ooit aantoont. De heer P. G. Laernoes stelde dn een historisch overzicht in het licht wat Oranje heeft gedaan voor het Nederlandsche volk. Overste Bierman spoorde in bezielende woorden de leden aan trouw en paraat te blijven en ging vervolgens over tot uitreiking van de bre vetten; aan den plaatselijken leider P. de Lange, als koningsschutter, en aan H. Verschuure, J. Konraad, H. Kaljouw, A. Harpe en A. W. Kleinepier als scherp schutter. Vervolgens werden enkele mooie films vertoond en werden ververschingen aangeboden. Namens de leden dankte de heer A. Janse allen, die er toe hadden medegewerkt om dezen „Oranjeavond" zoo aangenaam te maken. Arnemuiden. Alhier is Woensdagmor gen overleden dhr A. Dingemanse, oud ouderling der Geref. Kerk en oud-be stuurslid der Chr. School. De ontslapene was een vurig strijder voor de hem dier bare Ghr. beginselen. In hem verliest de Geref. Kerk en de Ghr. school weer één harer voortrekkers. Vele jaren was dhr Dingemanse ouderling der Geref. Kerk, terwijl ook het Ghr. onderwijs de liefde had van zijn hart, daar hij ook één der mede-oprichters was van de Ghr. school en vele jaren lid was van het schoolbe stuur. Met nu wijlen Ds J. Boeijenga heeft 'hij bard geijverd voor 't Ohr. onderwijs te dezer plaatse. Van de plaatselijke afdee ling Vrederust, was hij ook verschillende jaren bestuurslid, voor welke functie hij verleden jaar wegens ouderdom bedankte. Jaarlijks werd hij afgevaardigd naar de jaarvergadering der stichting. O. en W. Souburg. Dinsdag had de eind- les plaats van de 2-jarige landbouwcursus welke werd gegeven door dhr J. K. Voogd, Land- en tuinbouwonderwijzer. Hierbij waren tegenwoordig dhr Ir. Stevens, land- bouwconsulent, de commissie van toezicht op dit onderwijs en het gemeentebestuur. Aan de volgende deelnemers kon aan bet einde dezer les een diploma worden uitge reikt: Jac. Arendse, A. Arendse Az., A. Arendse Pz., A. Jasperse te Souburg en A. Tange, L. Tange en P. Wisse te Ritthem. Het diploma werd hen door dhr Stevens overhandigd, 'die er hen bierbij op wees, dat de verworven kennis, hun van veel nut kan zijn als deze in toepassing wordt ge bracht. Door dhr Louwerse werden de leerlin gen gecomplimenteerd namens de comm. van toezicht. Door den heer N. Cysouw werden zij toegesproken namens het Ge meentebestuur. De oudste leerling zegde dhr Voogd dank voor de aangename manier, waarop deze zich van zijn taak heeft gekweten en bood hem als blijk van waardeering een aanden ken aan. Nadat dhr Voogd verschillende perso nen had dank gebracht voor hun mede werking, eindigde hij met dankgebed. Axel. Onder voorzitterschap van den burgemeester heeft ten Raadhuize een ver gadering plaats gehad om te komen tot oprichting van een comité ter herdenking van den 400-sten geboortedag van Prins Willem van Oranje. Het comité werd sa mengesteld uitden burgemeester en de 'heeren G. T. v. d. Bilt (weth.), E. C. Kruysse, J. Fanoy en J. J. de Ridder. De wijze van de herdenking werd aan het comité overgelaten. Tholen. Op Dinsdag 14 Maart a.s. zal de algemeene vergadering worden gehou den van het Groene Kruis afd. Tholen. Vrijdagavond 17 Maart a.s. zal voor de leden en hun vrouwen geheel gratis wor den vertoond, de bekende Groene Kruis- film, waarbij ook opnamen voorkomen van de afd. Tholen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Weerdinge, A. Touw te Kaag. Te Gorinchem, O. W. G. v. d. Willigen van der Veen te Rhoon. Te Waddinxveen, D. J. v. d. Graaf te Ede. Te Midwolda, G. J. Sanders te Ee. Te Leerbroek, J. E. Uitman te Moercapelle. Aangenomen naar HeesNeerbosch, G. D. Buenk te Angerlo. Naar Hasselt, J. Oosterhuis te Marum. Bedankt voor 's Grevelduin-Capelle, S. Goverts te Gameren. Voor St. Pancras, D. J. Lazonder te Werkendam. Geref. Kerken. Bedankt voor Middelburg, J. G. Hout zagers te Voorschoten. Geref. Gemeenten. Tweetal te Goes en te Rijssen, M. Hei koop te Utrecht en J. D. Barth le Bors- selen. Ouderlingenconferentie. De Zeeuwsche Ouderlingenconferentie der Geref. Kerken zal gehouden worden D.V. Woensdag 3 Mei te Middelburg. In de morgenvergadering zal refereeren de heer R. Zuidema te Goes en in de middagver gadering de heer A Janse te Biggekerke. Ds A. Andree. Naar de „N. Pr. Gr. Crt" meldt, is in de ongesteldheid van Da A. Andree te Groningen, em.- pred. van de Geref. Kerk van Krabben dijke, in zooverre verbetering ingetreden, dat de patiënt overdag eenige uren in den huiselijken kring op een ruststoel mag doorbrengen. Hoewel Ds Andree nog altijd de hoop koestert, dat het hem ge geven zal worden nog éénmaal voor zijn gemeente te Krabbendijke te kunnen op treden om afscheid van haar te nemen, laat het zich aanzien, dat daarmede, zoo het ooit zal kunnen plaats vinden, nog geruimen tijd zal gemoeid zijn. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het examen als arts, de heer I. P. Leenhouts, geboren te Groede. Geslaagd voor Machinisten-examen, diploma A, de heer C. A. Daane te Vlis- singen. Gesmokkelde varkens voor België. Bij' Fort Lilloo hebben douanebeambten beslag gelegd op een schip, komende uit Nederland, waarmee men poogde op frauduleuze wijze 28 var kens dn België in te voeren. De varkens zullen worden geslacht en publiek ver kocht. De opvarenden, 4 mannen en een vrouw, zijn naar Antwerpen gebracht en zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Brand te Rotterdam. Gister avond heeft een korte doch vrij hevige brand gewoed in het voormalige repeti tielokaal van den Grooten Schouwburg te Rotterdam, waarin thans een film maatschappij is gevestigd. Het vuur was snel bedwongen. Een groot aantal films, de productie van tien maanden, is ver loren gegaan. Door reten in het plafond waren de dikke rook en de scherpe brandlucht naar de requisietenkamer van den Schouwburg getrokken en over het tooneel waren zij de volle zaal ingewaaid. Een paniek onder het daar aanwezige publiek kon echter worden voorkomen. Zuiderze e-h a r i n g te Harlingen. Onbewust van de be lemmering, die zij op haren tocht naar de Zuiderzee zullen ontmoeten, hebben groote haringscholen de reis naar het paaigebied aangevangen. Zij kwamen bin nen door de zeegaten, werden tegenge houden door den afsluitdijk en trekken nu in 'het Waddenzeegebied rond. Voor de vele visschers een uitkomst. Wanneer men thans te Harlingen aan den buitenkant vertoeft, blijkt de oude fleur uit de goede dagen van de Zuider- zeevisscherij te zijn weergekeerd. Dei motorbott^rs, de sleepboten, de botters, de bootjes voeren de haring aan. Auto's uit alle streken van het land en uit de aloude visschersplaatsen staan ge reed om de vischjes over Nederland te distribueeren. D© vischafslag te Harlingen vertoont een beeld van leven en beweging. Voor vijftig duizend gulden haring is in een paar weken tijds verkocht en menig vis- scher 'heeft reeds een aardig buitenkans je te pakken. Smokkelauto aange houden. Gisternacht heeft de gemeen tepolitie te Weert een gopantserden auto aangehouden, waarmee men trachtte 64 biggen naar België uit te voeren. De smokkelauto werd door een ver kenningsauto voorafgegaan. Aan de Maaspoort werd den bestuurder van den smokkelauto gesommeerd te stoppen, waarop deze echter snel doorreed. Op eenigen afstand werd de wagen in de schuur van een paardenkoopman aangetroffen, die in den verkennings auto den tocht meemaakte. Het lag in bet voornemen om in deze schuur den tijd af te wachten, dat in België de gen darmen met de kommiezen van dienst verwisseld hadden, aangezien de gen darmen karabijnen dragen, tjerwijl, de kommiezen slechts met revolvers gewa pend zijn, waardoor het levensgevaar der inzittenden bij eventueele beschieting van den wagen minder groot zou zijn. De be stuurder werd in arrest gesteld en de wagen met biggen in beslag genomen. Kindje verbrand. Te Geldrop is het tweejarig dochtertje van den sla ger B. in een ketel gevallen waarin vee voeder te koken stond. De kleine liep zoo hevige brandwonden op, dat het spoedig aan de gevolgen is bezweken. 1 Felle brand te Deventer. Gisternacht ontstond brand in de banket bakkerszaak van den heer W. te Deven ter. De bewoners die reeds te bed lagen werden opgeschrikt door den dichten rook, die hun slaapkamer binnendrong. Op het nippertje konden zij zich langs de reeds brandende trap in veiligheid stellen, waarbij een winkeljuffrouw nog haar haar schroeide. De inmiddels ge waarschuwde brandweer was spoedig ter plaatse en had na hard werken weldra het vuur bedwongen. De bakkerij is totaal uitgebrand, ter wijl de winkel aanzienlijke waterschade opliep. Ook de bovenverdieping werd zwaar gehavend. Tram met passagiers „op- ge b r a c h t". Een tramwagen van lijn 2, die Dinsdagavond van het station D.P. te Rotterdam naar Gharlois vertrok kreog in het begin vem den rit een vrouwelijke passagier binnen waarvan de andere pas sagiers al heel weinig plezier hebben be leefd. Deze juffrouw ontdekte bij de Zee- vischmarkt gekomen plotseling dat zij haar portemonnaie met f25 kwijt was. Zij vertelde dit aan den conducteur, die een surveilleerenden agent waarschuwde. Deze dienaar van Hermandad nam een kloek besluit, sprong op den wagen en zette den uitgang af. Vervolgens gaf hij den bestuurder last tot voor het politie bureau aan de Nassaukade te rijden. De tram werd op een dood spoor gereden en vervolgens werd allereerst een meneer dien de juffrouw als den vermoedelijken dader had aangewezen in 't politiebureau gefouilleerd. Hij bleek echter volkomen onsohuldig te zijn. Vijf andere passagiers moesten zich eveneens aan een dergelijk onderzoek onderwerpen, maar ook tegen hen viel niets in te brengen. Een onder zoek in de tram leverde evenmin iets op. Het slot was, dat de tram met 15 mi nuten vertraging vertrok. Jongetje overreden. Te Leek is de 9-jarige G. toen hij plotseling den weg overstak, door den auto overreden. Het kind is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Groningen overge bracht. Het was erg koud op 9.5 K.M. hoogte. De Poolsche luitenants Hynek en Byrzinski zijn in hun ballon „Polonia" gestegen tot een hoogte van 9.5 K.M. Zij stegen op 6 K.M. ten Noorden van Warschau en daalden na een vlucht van drie uur nabij Piotskow. De luchtvaarders hadden zóó hevig van de koude te lijden gehad de instrumen ten wezen 74 graden onder nul dat een hunner, luitenant Byrzinski, met geheel bevroren voeten naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De Salzburger ballingen. Het is vandaag (9 Maart) juist 200 jaar geleden, dat eenige schepen met 'SalzhuT- gers te Br es kens aankwamen. In de jaren 1730 e.v. had de ontvolking in Staatsch- Vlaanderen zulke afmetingen aangenomen, dat er b.v. in den tijd van het wieden en oogsten der veldvruchten meer dan 1200 vreemdelingen moesten aangenomen wor den. Ook waren in de laatste jaren eenige nieuwe polders bedijkt, waardoor dus meer land te bebouwen was gekomen. Daarom vroeg het College van 's Lands Vrije van Sluis in 1732 aan de Staten-Generaal om Salzburgers, vervolgd en verdreven om het geloof, te doen overkomen om zich voor goed in Staatsch-Vlaanderen te vestigen. Na vele onderhandelingen besloten de be woners van het dorp Dürnberg in Zeeland te gaan wonen. Op 9 Maart 1733 kwamen totaal 798 personen te Breskens aan, welke personen over eenige plaatsen werden verdeeld. De Luthersche kerk te Groede is een herinnering aan hun vestiging in deze streken. DE BANKCRISIS IN AMERIKA. Roosevelt's plannen. In verband met de boodschap, die Roosevelt vandaag tot het Congres zal richten, wordt medegedeeld, dat de pre sident op het standpunt staat, dat een diepgaande wetgevende arbeid niet in overeenstemming is met den huidigea toe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3