Staten-Generaal, Uit de Provincie Schapenhouderij en wolnllverheld. j Op de Bohriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Braat: Is het den minister bekend, dat de boe ren de wol van de 6chapen niet kwijt kun nen dan tegen te lage prijzen? Is zijn excellentie bereid te bevorderen, dat de Nederlandsche wol hier te lande verwerkt wordt aleer men buitenlandsche koopt, om langs dien weg de prijzen hier te verbeteren? heeft de minister van oeconomische zaken en arbeid geantwoord: Be eerste vraag wordt bevestigend be- anwoord. Ten aanzien van de tweede vraag ziet de ondergeteekende zich door de gegeven omstandigheden tot zijn leedwezen ge noopt een afwijzend standpunt in te ne men. Hem zijn vooralsnog geen maatrege len bekend, welke ten deze van overheids wege zouden kunnen worden genomen zonder daardoor al te zeer de reeds wei nig gunstige oeconomische positie van de Nederlandsche wolver werkende industrie te verzwakken. Fascisten en Kamerverkiezingen. Naar gemeld wordt, heeft mr dr Wes terman, die door enkele fascistische or ganisaties hier te lande is aangezocht een candidatuur te aanvaarden voor de Twee de Kamer geïnformeerd bij den leider der Nat. Soc.-beweging in Nederland, den heer ir. A. A. Mussert te Utrecht, of hij bij het aanvaarden van een candidatuur kan rekenen op den steun van genoemde beweging. Hem is toen daarop geantwoord, dat de N. S. B. haar eigen weg gaat en offi cieel geen steun zal toezeggen aan welke partij-candidatuur ook. Besluitelooze wethouder. Toen de heer G. Engberts (c.h.), wet houder van de gemeente Almelo, die eeni- gen tijd geleden bedankt had als zooda nig, later zijn ontslagaanvrage introk doch daarvan na eenige dagen weer te rugkwam, heeft de gemeenteraad van Al melo deze laatste mededeeling niet aan vaard. Dit college bleef van meening, dat het eenmaal aangevraagde ontslag van kracht diende te blijven. De loco-burgemeester, die de raadsvergaderingen, waarin dit be sluit genomen werd, presideerde, vroeg schorsing aan bij Ged. Staten van het raadsbesluit, doch het gevraagde schor singsbesluit kwam niet binnen de daar voor vastgestelde dertig dagen, zoodat de heer Engberts niet langer als wethouder wordt beschouwd. Maandagavond heeft de raad hem opnieuw tot wethouder ge kozen met 8 van de 22 stemmen. Hij hield zijn benoeming in beraad, doch heden heeft hij aan den burgemeester meege deeld, dat hij zich zijn herbenoeming tot wethouder zou laten welgevallen. Nieuwe goederentarieven spoorwegen. De voorstellen tot herziening en ver laging der goederentarieven op de Neder landsche Spoorwegen zijn thans door den Minister van Waterstaat goedgekeurd. Als datum van invoering is 1 Mei a.s. vast gesteld. In deze nieuwe tarieven worden talrijke min of meer ingrijpende, veranderingen in de vrachtberekening en verlaging der vrachtprijzen opgenomen. De nieuwe tarieven zullen eerst half April verschijnen. De stations der N.S. zijn dus niet in staat reeds thans nadere inlichtingen over de nieuwe tarieven te verstrekken. Het dansvraagstuk. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake wijziging van de Drankwet ver klaart' de Minister van Binnenlandsche Zaken niet bereid te zijn aan den aan drang, art. II van het wetsontwerp be treffende het dansvraagstuk, terug te ne men. De minister acht het artikel zeer noodzakeijlc en dringt er met klem op aan, dat de Kamer de regeering zal steu nen bij haar poging, een moreel kwaad, dat zich nog geleidelijk uitbreidt, zoo krachtig mogelijk tegen te gaan. Is het ontwerp wet geworden, dan zal daarnaast voor gemeentelijke voorschrift geen plaats zijn; de wetgever heeft het onderwerp aan zich getrokken, omdat de gemeente lijke wetgever zich over het algemeen te passief heeft gehouden. TWEEDE KAMER, Motie-Albarda. De Kamer had gisteren eerst te stem men over de motie-Albarda inzake de wenschelijkheid van wijziging van het wetboek „Rechtspleging bij de Zeemacht" Deze motie werd met 50 tegen 80 at. ver worpen. Vóór de Soc. Dem., de Commu nisten en de Vrijz. Dem. Organisatierecht van militaire ambtenaren Aan de orde was daarna de interpel latie-Vliegen over den door dsn minister van defensie uitgevaardigden order, waar bij aan militaire ambtenaren der land en zeemacht verboden i9 aangesloten te zijn bij of op eenigerlei wijze steun te ver- leenen aan groepen of vereenigingen van personen op sociaal-democratischen grondslag. De heer Vliegen (S. D.) merkt op, dat hij de vrijheid van ieder volk om een bepaalde regeering te critiseeren opeischt. Een verbod, als hier is uitgevaardigd, be vat een element van vervolging van an dersdenkenden. Dergelijke maatregelen zijn dragelijk in een vereeniging, waar men uit kan treden, niet in een staat, waar men niet uit kan treden. Spr. acht het verbod ook in strijd met artikel 9 der Grondwet en wijst er op, dat het niet bepaalde vereenigingen geftdt, maar geriont is tegen een politieke rich ting, waardoor de regeering zich in den verkiezingsstrijd mengt. Dr L. N. Deckers. Minister van De fensie, betoogt, dat elk verbod meestal is een beperking van de vrijheid, niet een aanranding van de vrijheid. Het verbod geldt alleen ambtenaren, die een bijzon dere positie bekleeden: militairen, die v r ij w i 11 i g hun beroep kozen. Dat is niet in strijd met de grondwet. Wat de militaire bonden betreft, deze zullen moeten worden hervormd. Zij zijn in het Cambo gegroeid tot zui vere vakvereenigingen en die kunnen in het leger niet worden geduld. Vakveree nigingen streven naar een machtspositie en in het militaire naar een voet van ge lijkheid om met de overheid te oordeelen en te bevelen. De bonden zullen zich moe ten herzien en onder toezicht van de over heid blijven. De plichten van den militairen ambte naar worden door spr. niet vereenigbaar geacht met het lidmaatschap van de ver eenigingen in kwestie. De juistheid hier van is in den laatsten tijd wel gebleken. (Rumoer). Minister Deckers, voortgaande, her innert aan de uitspraak van het S. D. congres in 1931 te Arnhem, waarin staat, dat zij niet zal meewerken aan een mo bilisatie, die het oorlogsgevaar vergroot. Wie maakt dit uit? (Interrupties van links, geroep van rechts: Vliegen). Spr. betoogt verder, ook op grond van debatten in de Eerste Kamer en pers artikelen, dat de sociaal-democratische partij den laatsten tijd herhaaldelijk haar revolutionair standpunt naar voren heeft gebracht. De heer Al bar da: Niet alleen den laatsten tijd. De minister citeert ten bewijze hier van verschillende artikelen. Uitlatingen van sociaal-democratische personen heb ben wel degelijk aan het licht doen treden de revolutionaire gezindheid van de soci aal-democratische partij. De sociaal-democraten elders nemen nog wel heel wat verder strekkende maat regelen dan hier geschiedt; Spr. noemt hiervan enkele voorbeelden; b.v. ten aan zien van een Fransch Congres, waar om nog heel wat geringer redenen een bur gemeester werd uitgesloten. De sociaal-democratie is resoluut en strijdbaar volgens verklaringen van die zijde zelve. (Interrupties; gehamer van den voorzitter). Als een partij uit haar midden personen baat, die niet met haar beginselen instemmen, mag een overheid toch zeker wel die menschen verwijderen, die haar gezag ondermijnen en aantas ten. De heer Vliegen (S. D.) repliceert. Dat er in de pers wel eens een onverto gen woord voorkomt, zegt nog niets. Het eene deel van de pers bestrijdt het ande re. Er is persvrijheid en zoo is het al lang geweest. Dingen, zooals de minister doet werken als vetvlekken. Zoo komen wij tot een terrorisme. Wanneer men dezen weg opgaat, zal er verzet komen, ook van an deren dan van ons. De soc.-democraten vormen nu 25 pet. van het volk, maar de andere 75 pet. zal ook gaan inzien, dat deze regeering op den verkeerden weg is. D© heer Boon (Lib.) zegt, dat het gezag zoo lang ondermijnd is, dat men opziet, als plotseling wordt ingegrepen. Wij hebben het gehad bij de „Zeven Pro vinciën", waar men niet geloofde, dat ge weld zoo worden gebruikt, en bij de radio waar men van alles mocht uitzenden. Spr. memoreert voorts 's heeren Al- barda's uiting over „de dappere onge hoorzaamheid". Diep en diep betreurens waardig en afkeurenswaardig is de jour nalistiek van de Arbeiderspers. Leger en vloot zijn instrumenten, waar op volledig staat moet kunnen worden gemaakt bij mobilisatie en bij ondermij ning van het gezag. Een sociaal-demo craat, die militair wordt, is even on waarachtig als een atheïst, die in een klooster gaat of als de heer Kersten, als hij acquisiteur voor een verzekerings maatschappij zou worden. De heer T i 1 a n u s (Q. H.) vreest, dat de heer Vliegen het begrip vrijheid ver wart met ongebondenheid. 's Ministers legerorder voelt Spr. als geboren uit den nood der tijden. De geest, die geleidelijk is gekomen te heerschen, heeft ten slotte tot diep ingrijpen genoopt. Niet de regeering is op den verkeerdon weg, maar het is de S. D. A. P., die aan den verkeerden kan staat. Onder d9 ge geven omstandigheden is een beperking van de vrijheid in de militaire organi satie ongetwijfeld toelaatbaar. De ge beurtenissen van de laatste weken hebben den minister er wel toe moeten brengen, de in het desbetreffende koninklijk be sluit genoemde groepen of vereenigingen nader de difinieeren. De heer Van D ij k (A. R.) zegt, dat het bevreemding wekt, dat, naar ver luidt, op verschillende plaatsen in de re- geeringsdepartementen nog communisten blijven. Spr. herinnert er aan, wat in 1907 de heer Hugenholtz in de Kamer heeft ge zegd, n.l. dat het zijn glorie was. dat hij de parlementaire onschendbaarheid kon gebruiken om in de Kamer de krijgstucht ondermijnende taal te spreken. Het weekblad van „Ons Belang" van 9 Februari bevat geen woord van afkeu ring van de muiterij op de „Zeven Pro vinciën", die toch reeds op 4 Februari begonnen was. Eerst op 10 Febr. kwam het blad met afkeuring. Het ging weer net als in 1918. Eerst de kat uit den boom kijk«n, De minister neme dit in aanmerking bij de bepaling van zijn bon ding tegenover deze onderofficierenver- eeniging. De antirevolutionairen staan echter de regeering, maar meenen, dat haar maat regelen niet ver genoeg gaan. Zij veran deren de gezindheid des harten niet. Men moet den menschen, die als ambtenaar op bepaalde posten in de departementen komen, vragen, of er op hen te rekenen valt als het wettig gezag in gevaar mocht zijn. Wat de regeering doet is geen afbraak der democratie, maar een maatregel te gen het gevaar van terreur. De heer A 1 b a r d a (S.D.) waarschuwt de regeering in naam der democratie, dat zij verkeerd doet. Wat zij doet, is ver keerd ook uit een oogpunt van geestelijke vrijheid. Men zegt, dat een sociaal-democraat niet in de weermacht moet blijven en spr. wil wel zeggen, dat een sociaal-democraat goed doet, niet tot de weermacht toe te treden. Maar vele jongelui nemen op jeugdigen leeftijd dienst bij de weermacht en worden sociaal-democraat door de houding der burgerlijke partijen. Men zegt, dat zij dan ontslag moeten nemen, maar de maatschappelijke toestanden zijn zoodanig, dat velen gedwongen worden, werk te verrichten tegen hun overtui ging in. De geestelijke vrijheid wordt bedreigd door fascisme en communisme. De heer De Visser (G.P.)Daarom gaan jullie nu Marx herdenken. De heer Duys (S.D.): Die heeft met jullie, communisten, niets te maken. De heer De Visser (G.P.): Uw Marx- herdenking is lijkschennis. De heer Albarda (S.D.) zegt, dat men ter wille van de geestelijke vrijheid de sociaal-democratie anders moet beje genen, dan de minister het in zijn order doet. De heer D e V i s s e r (G. P.) zal niet ingaan op wat de heer Albarda heeft ge zegd, al zou hij er zeeën van bloed en bergen van lijken tegenover kunnen stel len, wijzende op het werk van Noske en dat slag lieden. De heer Boon betuigt zijn afkeer van geweld, maar de handen der liberalen zijn rood van het bloed, dat zij vergoten hebben om hun klasseheer schappij te vestigen. De heer Boon moest bekennen, dat hij het leger wil behouden als een instrument om de heerschappij der bourgeoisie te bestendigen. Maar dit doet hij niet en de liberalen zijn even dub belzinnig als de sociaal-democraten. De heer Schaper (S.D.) interrum peert. De heer De Visser hoort een zucht van den heer Schaper. Heb je goed ge slapen, oude man? (Gehamer van den voorzitter). Spr. betoogt voorts, dat de minister een ambtenaar toch niet kan verbieden, sociaal-democraat te zijn. Minister Deckers zegt, dat men hem verweten heeft met citaatjes te werken, maar spr. was genoopt, citaten te geven, omdat hij moest duidelijk maken, dat de Arbeiderspers het gezag ondermijnt. Op het congres der S.D.A.P. te Nijmegen is gewezen op de weinig keurige manier, waarop de Arbeiderspers haar bladen laat verschijnen. Geantwoord werd, dat men dit wel moest doen om de lezers te behouden, die voor een groot deel geen leden der partij zijn. Zoo wordt het jour nalistieke peil geofferd aan niet-partijge- nooten. Zoo ook wordt de legale weg ge offerd aan de groep, die een anderen weg wenscht te bewandelen. De heer Albarda zei, dat een geheelonthouder wel genoopt wordt, te werken als jeneverstoker. Maar men kan een overtuigd geheelonthouder zijn en tegelijk een voortreffelijk jenever stoker. Men kan echter geen overtuigd sociaal-democraat zijn en tegelijk een voortreffelijk soldaat. De heer Vliegen (S.D.) dient geen motie in, omdat de regeering toch gauw verdwijnt en omdat de Kamer de motie zou verwerpen, aan welke uitspraak de nieuwe regeering, die, naar spr. hoopt, verstandiger zal zijn dan deze, dan ge bonden zou wezen. De interpellatie wordt gesloten. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot lid der Gezondheidscommissie gezetdld te Oostburg, den heer H. G. Roze- meijer, arts te IJzendijke. Aangehouden. Door de politie te 's-Gravenpolder is aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld, zekere A. D., 30 jaar, van beroep koopman en wonende aldaar, die verdacht wordt van verduistering van een rijwiel ten nadeele van een rijwielhandelaar ter plaatse. DE RADIODOKTER, steeds en over al te ontbieden. Thans lage tarieven door gecombineerde bezoeken. J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Schaak les voor werkloozen. Daar er onder de werk- loozen groote animo bestaat voor het scha ken, hebben de 'heeren J. J. v. d. Ende, de eerste speler en J. Arnoldus, een eerste klasse speler van de Middelburgsche schaakclub, zich bereid verklaard tot het geven van practiBohe oefeningen. Goes. „Kerk en V r e d e". De afdee- ling „Zuid- en Noord-Bevoland" hield gisteravond in het „Schuttershof" een getuigenisavond, waar als sprekers op traden Ds J. B. Th. Hugenholtz van Am- merstol en Ds H. G. Touw van De Kaag bij Leiden. Na opening op de gebruikelijke wijze eprak De Touw over het onderwerp: „Evangelie en Vredesbeweging", £r>r, be toogde, dat er vroeger wel door enkelin- gen geijverd werd tegen den oorlog, maar dat men pas in den laatsten tijd van een vredes-beweging kan spreken. In die be weging zijn nog drie stroomingen: die der volkomen geweldloosheid, die van de practische politieke motieven en die van het godsdienstig-zedelijk verzet tegen den oorlog. De Wereldbond der Kerken en „Kerk en Vrede" willen, de eerste min of meer aarzelend, de laatste meer radicaal, vragen naar den eisch van het Evange lie. Als Christenen moeten we meer wer kelijkheidsbesef kennen en niet de oorlog met zijn valsche romantiek en studeer kamertheorieën verheerlijken. In het Evangelie stelt God ons voor de vragen van nu. De techniek van den oorlog is tegenwoordig ongekend wreedaardig. Met zijn gifgassen en bacteriën verspreiding wordt de oorlog een strijd tegen de bur gerbevolking. Ook spot de moderne oor logsvoering met alle recht. Nationale ont wapening, alhoewel een waagstuk, zij daarom de daad, het getuigenis, dat de moderne oorlog de grens van het zede- lijk-geoorloofde heeft overschreden. Met een opwekking om naar Christus' gebod van liefde te luisteren, eindigde de spreker. Nadat het „Cloeting's Gemengd Koor" op zeer verdienstelijke wijze enkele lie deren had gezongen, sprak Ds Hugen holtz over: „Kerk en Oorlog". Het woord van Jezus: „Gij zijt het zout der aarde; indien nu het zout smakeloos geworden is waartoe zal het dienen dan om buiten geworpen en van de menschen vertreden te worden", is voor de Kerk een heer lijke taak maar tevens een oordeel. Bij den oorlog van 1914 zweeg de kerk of sprak woorden van haat en hielp aan het tegen elkaar ophitsen van Christen volken. Oorlog vertreedt alle geboden Gods. Is niet mogelijk zonder leugen en bedrog. Oorlog is de vijand van het recht. Daarom de vereeniging „Kerk en Vre de", die in 1924 opgericht door een 30- tal predikanten, thans reeds meer dan 370 voorgangers telt van verschillende richting en meer dan 9000 leden. Na nogmaals zang van het koor en dankzegging door Ds Hugenholtz, werd door de plm. 300 aanwezigen, die met groote aandacht de sprekers hadden ge volgd, staande gezongen vers 1 en 2 van 't Lutherlied: „Een vaste burg is onze God" Zooals in dit nr wordt geannon ceerd, exposeert de heer Gor Visser in den bekenden, modernen boek- en kunst handel van den heer J. G. Sturm in de Lange Kerkstraat alhier, gedurende enkele weken een collectie hout sneden, aquarels en schilderwerk. De heer Visser is bij vele kunstvrienden te Goes en omgeving reeds bekend, maar gaarne willen wij een poging wagen om hem in ruimer kring bekendheid te ge ven. Dat verdient zijn talentvol werk on getwijfeld. Men zie maar eens de houtsneden in de etalage, waarvan vooral die uit Amster dam en Antwerpen wel bijzonder de aan dacht trekken. In den winkel valt direct op de allego rische voorstelling van den arbeid (ploe gende paarden), die te Amsterdam zeer gunstig is beoordeeld, terwijl wij van de werken in olieverf o.a. noemen de Kui perspoort te Middelburg, gezicht op de Zandkreek vanaf het Katsche Veer en verschillende opnamen van de Fransche kust en van Antwerpen. Ook de verdwij nende Zuiderzee is door Visser op het doek vastgelegd. Het is een collectie hoogstaand kunst werk, die al varende verzameld is. De heer Visser doorkruist n.l. met zijn zeil schip (dat momenteel in de Goesche ha ven ligt) Nederland en België en vertoeft ook graag aan de Belgische en Engelsche kust. Slechts een deel van zijn werk kan worden tentoongesteld. Momenteel is hij aan een houtsnede van Goes bezig. Kapelle. De Meisjesvereen. „Tabita" hield een openbare vergadering in het lokaal Obadja, welke zoo druk bezocht was, dat de deuren moesten gesloten wor den omdat geen plaatsen meer beschik baar waren. Ds J. D. Schmidt sprak een openings woord. Verschillende voordrachten, sa menspraken enz. werden zeer ten genoe- ge van de aanwezigen geleverd. Voor een rijke afwisseling was gezorgd. Kruiningen. Gisteren hielden de Geref. jeugdvereenigingen haar propaganda-ver- gadering. Nadat de voorz. op gebruike lijke wijze de vergadering had geopend, werd gelezen Mare. 3 15. In verband met dit Schriftgedeelte sprak de voorz. een opwekkend openingswoord. Dhr A. Koppejan hield 'n inleiding over Verachtering in de genade. Spr. behandelde Ie; de omschrijving; 2e waarin ze bestaat; 3e waarin ze zich openbaart; 4e waaruit ze ontstaat en 5e hoe er aan te ontkomen. Dhr J. Minnaar sprak over de moei lijkheden van den jongeling. De voor naamste moeilijkheid ten aanzien van de geestelijke vraagstukken is de twijfel. Ver schillende moeilijkheden werden naar vo ren gebracht, waarbij de middelen in den strijd tegen die moeilijkheden werden ge noemd. Deze vergadering werd afgewisseld met voordrachten en zangstukjes. Dhr Verha- ge sloot deze zeer gezellige samenkomst met dankgebed. Kruiningen. Woensdagavond bad de G. J. V. alhier een avond georganiseerd, waar veel belangstelling voor bleek te bestaan. Als voornaamste punt der agenda werd opgevoerd „Lied van Moeder". Dit stuk werd uitstekend uitgevoerd, getuige de groote aandacht der volle zaal en het ap plaus, In de eerste pause werd thee ver- Ingezonden Mededeeling. Boodschappen opschrijven Boter, suiker... zeep voor de wasch... Pardon, géén zeep, maar U weet nu, hoe goed „1 2, 3", Neêr- land's zelfwerkend waschmiddel, werkt. U weet ook dat het gebruik er van U geld bespaart. Wees dus niet tevreden met een buiten- landsch product, dat zeker niet beter is, maar wel nteer kost. Eisch „1. 2, 3". In het belang Uwer gezondheid, in het belang van het waschgoed en in hef be lang van Uw beurs en in het belang van onze nationale industrie, eisch „1. 2, 3". „1. 2, 3" kost 17^ cent per pak, 5 cent minder dan de buitenlandsche producten van gelijke samenstelling. krijgbaar gesteld en in de tweede pauze een verloting gehouden. De heer W. de Back was de tolk der aanwezigen, toen hij de G. J. V. dankte voor dezen mooien avond en eindigde met dankzegging. De opbrengst is ten 'bate der conversatieavonden der G. J. V. op Zater dagavonden, welke zeer gewaardeerd wor den. Heinkenszand. Gisteravond werd al hier in de Ghr. school een ouderavond ge houden. Deze bijeenkomst werd met ge bed geopend door den voorzitter dhr Slabbekoom. Door het hoofd der school werd een rede gehouden over Prins Willem van Oranje, terwijl de onderwijzeressen elk een onderwerp behandelden, n.l. „Het huis te Kapenaum" en „Kinderen uit de klas". Den vele belangstellenden werd in de pauze het werk der kinderen getoond. Door ds Keur, voorheen Geref. predikant alhier, werd deze ouderavond met dank zegging gesloten. Kattendijko. Gisteravond gaf de Chr. Zangvereen. „Soli Deo Gloria" onder lei ding van haar dir. dhr H. Wolzak haar derde uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Door den weleerw. heer ds J. W. van der Heil werd dit samenzijn geopend. Na psalmgezang en gebed sprak Z.Eerw. een kort openingswoord, waarin hij wees op de hooge waarde van onze christelijke lie deren en niet minder op de beteekenis van het bestaan der Chr. Zangvereen. Dankbaar zijn wij, aldus spreker, in onze gemeente zulk een vereen, te mogen heb ben, wier doel het is den lof des Heeren te vermelden in het christelijk lied. Hierna werd door de vereen, het pro gramma, dat niet minder dan 16 num mers bevatte, vlot afgewerkt. Verschillen de nrs werden op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd, waaruit bleek, dat ijverig is gestudeerd. In de pauze werd, nadat gemeenschap pelijk was gezongen Gez. 265 1 nog een nr. ten beste gegeven door dhr H. Wolzak n.l. „De dood van den Verlosser" van F. Silcher, wat eveneens bij de aanwezigen in den smaak viel. Aan het slot van deze geslaagde uitvoe ring bracht Ds v. d. Heil, mede namens het met aandacht luisterende publiek, een woord van dank aan vereeniging en di recteur en wekte anderen op zich aan te sluiten bij „Soli Deo Gloria". Na gemeen schappelijk zingen van Gez. 96 sloot spr. met dankzegging. (erseke. Gistermiddag met het mooie voorjaarsweer is het badseizoen geopend. Slechts weinig belangstellenden waren aanwezig toen een badlustige dame het waagde met hoog water als eerste van de zwemgeneugten te profiteeren. Toch viel het water mee, verklaarde ze, toen ze uit 't water getogen, snel naar de kleedkamer liep om zich te kleeden. De zwemhokjes en kleedlokalen zijn nog niet geplaatst, maar dit zal spoedig gebeuren. Naar aanleiding van de motie in gediend door den heer J. G. Comelisse en aangenomen in de laatste raadsver gadering, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken om zich geheel aan den Zomertijd op scholen en gemeente secretarie te houden, maakt zich een aan tal belanghebbenden op (de oesterkwee- kersvereeniging, de V.V.V., Handelsbelan gen, de Kreeftenvisschersvereen., vele chauffeurs en andere direct-belangheb- benden) om adhaesie te betuigen aan deze motie bij B. en W. Woensdagavond hield de vereen, voor Geref. Lager onderwijs aan de Ka- keldans haar gewonen jaarlijkschen ouderavond. De vergadering werd we gens ongesteldheid van den voorzitter, dhr H. Vendeville, geleid door het hoofd der school dhr Jonkheer. De secr. dhr J. G. Gornelisse, bracht zijn verslag uit. Mej. N. Willemsen hield een referaat waarin ze de vele moeilijkheden bij 't overgaan uitvoerig aan de ouders uiteenzette. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd en vergastten de oudste meis jesleerlingen de vergadering op hun ge zang waarvoor zij den dank der verga dering bij monde van den heer P- Bustraan oogstten. Na de pauze behandelde het hoofd der bewaarschool mej. M. Bom „Iets over de kinderen der bewaarschool", dat dank baar werd. aangehoord. Borssele. Dinsdagavond hield de kolen- vereeniging algemeene vergadering. Aan besteding had plaats der voorjaarskolen. Ingeschreven werd door Wibaut, Nijzink en Valkhof. Alle inschrijvingen stonden gelijk. Bij loting gegund aan Nijzink, zijn de 120 ton kachelkolen 9.50 per ton, 6o ton eierkolen f 12.25 per ton haven; f 12 5° station, franco haven of station. Besloten werd een en ander te doen aankomen sta tion. Geleverd «uilen worden HolUnd«cb«

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2