WBT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! DONDERDAG 9 MAART 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 130 Deputatenrede Dr H. Colijn Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening .44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tolol. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdoelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0 85. Bij contract belangrijke korting. Dr H. Colijn heeft hedenmorgen de Deputatenvergadering der Anti-Revolu tionaire Partij geopend met een rede, die tot titel droeg „Wankelen noch weifelen". Wanneer zorg en vrees het hart ver vullen, aldus spr., wordt den mensch de kracht ontnomen om te doen wat gedaan behoort te worden en zinkt de moed weg om te dragen wat ons te dragen werd gegeven. Maar als de Heilige Schrift de gevolgen teekent van de bekommernis, die het hart des menschen nederbuigt, wijst ze ons tevens den weg, die genezing brengt: een goed woord verblijdt het hart. Indien wij althans ons door het geloof dit goede woord kunnen toe-eigenen. Zulk een goed woord klinkt ons tegen uit het hoofdstuk dat spr. ter opening der vergadering voor las, n.l. Ps. 33: „Zie, des Heeren oog is over degenen, die Hem vreezen; op de genen, die op Zijne goedertierendheid hopen. Om hunne ziel van den dood te redden, en om hen bij het leven te hou den in den honger. Hij is onze hulp en ons schild". Aan dit goede woord wil spr. herinne ren, nu de omstandigheden, waaronder men samenkomt, drukkender zijn dan waaronder ooit een deputatenvergadering bijeen kwam. Ruim 14 jaar na den wereld oorlog gingen voorbij. Na ruim vier jaar van onbeschrijfelijke spanning en onzeg baar leed, begon de hoop op een betere wereld in de harten der menschen weer te ontkiemen. Het geloof aan zulk een glorievolle toekomst heeft spr. echter nim mer gevoed. Reeds in zijn Deputatenrede van 1921 liet spr. een waarschuwend woord hooren en wees hij er op, hoe zich een algemeene malaise had ingezet, zoo wel op staatkundig als op sociaal ter rein. In 1925 werd deze waarschuwing nog eens herhaald, toen velen de crisis reeds voorbij waanden. Metterdaad scheen het in de jaren 19251929 als of de weinig bemoedigende prognose in 1921 en 1925 uitgesproken, door de feiten gelogenstraft worden zou, maar dit gold slechts alleen voor hen, die geen schijn van wezen konden onderscheiden of den moed misten de beteekenis van den wer- kelijken toestand te aanvaarden. Toen in de tweede helft van 1929 de kunstmatige factoren, die den werkelijken toestand omsluierden, ophielden te werken, bewoog het economisch leven zich langs een glij baan met sterke helling naar beneden, om eerst weer tot rust te komen, wanneer het nieuwe en belangrijk lager liggende stabilisatievlak zal zijn bereikt. Of dit laatste nu reeds het geval is valt bezwaar lijk te zeggen. Het antwoord, dat voor een paar maanden bevestigend scheen te kunnen zijn, moet nu weer onzeker wor den geacht. Spr. wees in dit verband op de ge beurtenissen in het verre Oosten. Een ontwapeningsconferentie, die den wereld vrede moest helpen verzekeren, dreigt onder eindeloos gehaspel in mislukking onder te gaan. De groepsvorming onder de staten van Europa begint zich dage lijks scherper af te teekenen. De machte loosheid der van de medewerking van parlementen afhankelijke regeeringen, welke parlementen op hun beurt weer de gevangenen zijn van den angst voor de kiezers, leidt almeer tot uitbreiding van openlijke of bedekte dictatuur. De wereldeconomie verkeert in een overgangstijd met van week tot week wis selende aspecten. D'e geldomloop van land tot land is uitermate bemoeilijkt door de geringe waardevastheid van de munt in méér dan éen rijk. Hooge tariefmuren, invoerverboden of invoerbeperkingen drukken de uitwisseling van producten tusschen land en volk en nog holt men op dat onzalige spoor steeds verder voort. De terugslag van deze wijzigingen in den algemeenen economischen toestand in Europa doet zich bijzonder scherp gevoe len in ons eigen land. Spr. toont dit na der met verschillende cijfers aan. De han delspolitiek der groote industrielanden heeft op onze bodemproductie verwoes tend gewerkt. Het verschil met de in dustrie is, dat er generaal genomen hier hieer kans is de uitvoerpositie te her winnen. De neiging om op agrarisch ge bied tot z.g. „autarkie" te komen is bij onze voornaamste afnemers zóó sterk en ontwikkelt zich nog voortdurend in wik een mate dat de vooruitzichten voor een herstel van onzen agrarischen ex- Port uitermate gering genoemd moeten worden. Naast deze stoffelijke zorgen van ern- stigen aard, waarbij de lichtpunten ont breken, is er niet minder zorg als we letten op de algemeene geestes gesteldheid onder ons volk. Een verdeeld volk, een morrend volk, dat in breede kringen aan zelfvertrouwen ver loor en den moed zag wegzinken. Bovenal een volk, dat in breeden kring van den hoogen God afviel en inplaats van de knie te buigen voor den Heilige Israëls, in weerbarstige verbolgenheid de vuisten naar den Hemel heft. Dit verschijnsel is, naar spr. nader uit een zette, niet nieuw. De grondgedachte van het A.R. levensbeginsel: de volstrekte Souvereiniteit Gods en Zijne door niets beperkte vrijmacht om over al het ge schapene te beschikken zooals Hij wil, ons ten goede of ten kwade, werd reeds meer dan een eeuw in alle volkskringen ondermijnd door de natuurwetenschap met haar z.g. „nieuwe waarheden" tegen over de Goddelijke Waarheid, alsook door de Schriftcritiek. Toen naar den raad des Heeren dan ook de stormen over de we reld ontketend werden, bleek dra dat tra ditie alleen de geestesgesteldheid van een volk niet behoeden kan voor verwarring, verwording en verval. Daarbij kwam, dat bij die toenemende geestelijke ver zwakking, de driestheid van de ontbin dende krachten toenam. Ook hier bleek, dat de door spr. in zijn Deputatenrede van 1925 gegeven waarschuwing inzake de opvattingen op het gebied van het strafrecht, op het terrein van het huwe lijksleven etc. niet overbodig was. Hoezeer de wildste ideeën ook in ons land ingang vinden, toont Wibaut's „Wor dend Huwelijk" op overtuigende wijze aan. Ook heeft de aantasting van de grondslagen van het gezag sinds 1925 ontstellende afmetingen aangenomen. Het denkbeeld, dat de Overheid, naar Kuy- per's teekenend woord, een heerschende macht ontvangen heeft, kwam al meer in gedrang. Het proces van de afnemende autoriteit der Regeering heeft zich al verder ontwikkeld. Het gebeurde met de „Zeven Provinciën" wilde Spr. hier niet bespreken, maar volstaan met den dank der A. R. partij aan de Regeering uit te spreken voor haar tegelijk beleidvol en krachtig optreden, alsook voor de kloeke wijze, waarop zij het eerste deel van haar taak vervuld heeft. Dit geeft ver trouwen, dat men ook het tweede en genheid door de Overheid, voornamelijk door uitvoering van productieve werken, die zelve nieuwe werkgelegenheid schep pen, zooals met de inpoldering van het IJselmeer het geval is. Daarnaast zal met beslistheid moeten worden opgetreden tegen alle invloeden, die het er op toeleggen den grondslag van alle ordelijk leven: 't O v e r h e i .1 s- ge z a g te ondermijnen. Principieel we- derstaan van de destructieve krachten, die hier werken is niet een eisch van ge- zagsfanatici, maar eisch van hen, die naar Prof. Anema's woord niet een stap omlaag willen doen op den ladder der po litieke ontwikkeling. Zullen we in de toe komst niet orde en vrijheid beide moeten missen, dan moet er zijn een juiste toepassing van de constitutioneel-parle- mentaire verhoudingen. Een Regeering, die metterdaad regeert. Een Kamer die pleit voor het volksbelang en die con troleert, maar die zich niet op den steel der Regeering plaatst. Ren verhouding tusschen Regeering en Kamer alzoo naar A.R. staatsrecht. Dan zal er naast orde en tucht in het volksleven, ook een gepaste mate van v r ij h e i d bestaan, wat iets anders is dan bandeloosheid. De A.R. partij ver langt van de Overheid, dat zij rekene met de wet van dien God, van Wien zij hare macht ontving en aan Wien zij verant woording schuldig is voor de wijze waar op zij de overheidsmacht heeft uitge oefend. Ziji is Overheid over ons, maar tegelijkertijd Overheid onder Hem, Wien alle macht gegeven is, zoowel op de aarde, als in den hemel. Ons volk is in zijn overgroote meerderheid een Chris telijk volk, in dezen zin, dat de grondsla gen van ons maatschappelijk leven ge legd zijn door het Christendom. Daarom is het in ons land, ondahks de verschei denheid van geestesstrooming mogelijk in de handhaving van de Christelijke grondslagen van ons staatkundig en mededeeling wordt gedaan van Japans uittreden uit den Volkenbond. De nota moet thans nog aan den keizer worden voorgelegd. Weenen in conflict met Bondsregeering. Burgemeester Seitz. de Landeshaupt- mann van het Oostenrijksche Bondsland Weenen, heeft het van staatssecretaris Pey ontvangen schrijven inzake het ver gaderingsverbod, welk schrijven aan alle „Landeshauptmanner" is toegezonden, geretourneerd als in strijd met de grond wet. Meer dan een vierde deel der leden van den Bondsraad heeft de onmiddel lijke bijeenroeping van den Bondsraad geëischt en wel ter behandeling van de volgende agenda: de houding der regee ring; de kwestie van het spoorwegperso neel en behandeling van de werkverschaf fing. Het partijbestuur van de Oostenrijksche sociaal-democratische partij heeft met al gemeene stemmen besloten den scberp- sten strijd over de geheele linie te openen. De onmiddellijke bijeenroeping van het parlement zal worden geëischt. De strijd zal niet alleen met parlementaire, doch ook met alle beschikbare middelen op bui tenparlementair gebied worden gevoerd. Sluiting van Joodsche zaken in Duitschland. In een aantal steden in het Ruhrgebied zijn gisteravond tal van warenhuizen en Joodsche zaken gesloten. In de winkel straten van Essen heerschte gistermorgen groote drukte. Aan de ingangen van tal van Joodsche zaken, voor het Karstadt- warenhuis Althof, waarop een haken- kruisvlag waait, voor de Epa- en Wool- worth-eenheidsprijsmagazijnen, had zich een groote menigte menschen verzameld. Sterke S.A.-posten voor de ingangen be letten het publiek de zaken binnen te treden onder de leuze: „Duitschers, koopt in Duitsche zaken". De winkels en maga- Ingezonden Mededeeling. derde deel der te vervullen taak zal verstaan: de uitzuivering van alle ongewenschte elementen, bij hoog en bij laag en de bestrijding van de oorza ken, die dit beschamend diep verval in een der gezagsorganen van de Overheid bewerkt hebben. Voorts betoogde de Minister van Staat nog eens, dat de voor 10 jaar uitgebroken crisis veel meer een structureel, dan een conjunctureel karakter vertoonde. Spr. wees er al eerder op, dat het Staatsinko- men een deel van het volksinkomen is. Maar bij het streven naar inperking der uitgaven stuitte de regeering veelszins op ernstig verzet. De maatregelen tegen toe nemende verwildering konden maar even een meerderheid verwerven. De ondermijning van het gezag kon ongestraft voortgang hebben. Zoo werd druppel na druppel het vergif, dat ontwrichting van alle autoriteit brengen moest en dat on der aller oog, toegediend. Hier is nie mand geheel zonder schuld. Maar de grootste schuldige is het Nederlandsche volk zelf, dat zijn in vloed zag afnemen door het toespit sen van onwezenlijke splinterige kwes ties en door steeds verder gaande ver kruimeling van de parlementaire kracht. Daardoor wordt een effectieve regeer kracht onmogelijk. Een in tallooze frac ties opgelost parlement is een blok aan hèt been voor een krachtig bewind. Een sterk parlement is geen beletsel voor een krachtige regeering. Juist de zwakheid van de vertegenwoordiging des volks leidt tot een karakterloos en zwak bewind. De gevolgen daarvan roepen in het eind ver houdingen in het leven, waarbij óf de volksvrijheden opgeofferd wor den aan de o r d e, óf wat nog erger is orde en vrijheid beide in chaos on dergaan. Het is onder zulke omstandigheden dal de A. R. Partij geroepen wordt bij de stembus te getuigen van haar inzicht en wat krachtens dat inzicht in de komende wetgevende periode in het belang van land en volk behoort te worden verricht In haar verkiezingsmanifest gaf de partij daarvan blijk. Spr. wees er op, waarin dat manifest van vorige afwijkt en stond vervolgens in den breede bij den inhoud ervan stil, n.l. wat de stoffelijke vragen betreft, herstel van de ontredder de financiën, het zooveel mogelijk uit zijn verval opheffen van ons economisch le ven en de bestrijding van het euvel der werkloosheid. T.a.v. het eerste bepleitte spr. beper king van de uitgaven; wat het tweede be treft krachtigen steun aan het bedrijfs leven, waarbij rekening moet gehouden met de afzetmogelijkheden van onze productie en wat het derde betreft d i r e o t e verschaffing van werkegele- maatschappelijk leven door de Overheid, beveiliging te zoeken tegen de ontbinden de krachten, die ook in ons volksleven werkzaam zijn en die in het eind alle op één punt' uitloopen: de vernieti ging van een vrije Chris- t e 1 ij k e volksgemeenschap. Het Manifest der A. R. partij vraagt te- recht voortdurende aandacht voor de geestelijke en zedelijke volksbelangen, want aan negatieven weerstand te gen de ontbindende krachten hebben we niet genoeg. Is er zoo veel bekommernis en zorg, er is ook het goede woord, dat het hart ver blijdt. Wij staan niet alleen. God zelf wil onze Hulp en Schild zijn. Zoo onze ziel slechts Hem verbeidt. Hij is de machtige. Hij is onze levenskracht. Voor wien of wat zouden we dan vervaard zijn! Niets kan ons scheiden van de liefde Gods in Jezus Christus, onzen Heere. Met zulke verzekeringen toegerust is er geen plaats voor moedeloosheid en neer slachtigheid. De wetenschap, dat God Ziijn hulpe zenden wil, roept ons aller eerst tot eigen werkzaamheid. Ook met het oog op de stembus. Onze begeerte, aldus spr., naar een vertegenwoordiging, die bereid is om op te treden in den zin van het verkiezingsmanifest, kan alleen wat beteekenen, als zij rust op den w i 1 om er voor te werken. Al weten wij, dat j een meerderheid in ons volksleven voor j de eigen beginselen, evenmin als vroeger, i ook nu niet is te vinden, de beteekenis van de beginselen, die de A. R. partij voorstaat, wordt niet bepaald door het cijfer. Het vuur en de kracht, waarmede men ervoor ijvert, buiten en binnen de Kamer, bepaalt mede de uitwerking er van. Daarin ligt onze onmiddellijke roe ping. De vaderen uit vervlogen eeuwen, waarop wij ons gaarne beroepen, waren aanvankelijk, in de donkerste dagen on zer volkshistorie, niet talrijker dan wij thans zijn. Maar hun geloofskracht, hun bezieling en onbezweken trouw maakten hun tot de leidende groep in ons volks leven. Het geslacht, dat nu bijna wegge storven is, heeft door volharding en on verzettelijkheid een ongenaakbaar schij nend doel weten te bereiken. En ook nu gaat het om de hoogste volksbelangen. Als uit het geprangde hart in dezen tijd de vraag stijgt: „Wachter, wat is er van den nacht?", zij dan ons antwoord op die vraag: de Heere is mijn Licht en mijn Heil, voor wien zou ik vreezen? Japans uittreding uit den Volkenbond. Het Japansche kabinet heeft zijn goed keuring gehecht aan de nota, waarin zijnen, waarvoor deze actie plaatsvond, sloten, evenals de overige Joodsche zaken, weldra hun deuren en zonden het geheele personeel of een gedeelte ervan naar huis. Van officiëele nationaal-socialistische zijde wordt naar aanleiding van deze ge beurtenissen medegedeeld, dat door geen enkele partij instantie aan de S.A. of an dere partij-groepeeringen opdracht tot deze actie is gegeven, die echter er op wijst, dat de nationaal gezinde bevol king zich klaarblijkelijk het voortbestaan van Joodsche warenhuizen en groote Joodsche zaken, niet meer laat welgeval len en derhalve sluiting van deze zaken eischt. De vlaggen-hijscherij. Namens de Centrumpartij heeft de af vaardigde Joos bij minister Goering tele grafisch geprotesteerd tegen het hijschen van hakenkruisvlaggen op gebouwen van den Pruisischen staat en van Pruisische gemeenten. Goering heeft op het telegram geant woord: „Het meerendeel der Duitsche be volking heeft zich op 5 dezer voor de hakenkruis-vlag verklaard. Slechts een zeer kleine minderheid heeft voor het Centrum gestemd. Ik ben er verantwoor delijk voor, dat de wil der meerderheid tot uiting komt en niet de wenschen van een groep, die blijkbaar de teekenen des tijds nog niet begrijpt." De gevolgen der kinderarme jaren 1914—1918. De Belgische minister van landsverde diging, Mr Devèze, heeft in de Kamer een wetsvoorstel tot wijziging ingediend. Doel van dit voorstel is zooveel mogelijk in de gevolgen van de kinderarme oorlogs jaren 19141918 voor de landsverdediging te voorzien. In 1935 zal het aantal mili ciens 80 pet. van het voor 1934 beschik bare totaal bedragen. Voor 1936 rekent men op 60 pet., voor 1937 op 50 pet. en voor 1938 op slechts 40 pet. Het wets voorstel voorziet, dat een deel der militie lichting van 1935 eerst in 1936, van 1936 in 1937 en van 1937 in 1938 zal worden opgeroepen ten einde aldus, tijdens deze vierjarige periode, steeds ongeveer het zelfde aantal miliciens onder de wapens te hebben. In het gemis aan soldaten zou verder, naar in militaire kringen wordt verzekerd, door het aankoopen van ma chine-geweren en andere snelvurende wa pens worden voorzien. De gebeurtenissen in Griekenland. De Maandag gevormde Grieksche regee ring Othonaios heeft haar portefeuilles ter beschikking gesteld van president Zaimis. Deze heeft den leider der volks partij, Tsaldaris, wiens partij de meer derheid heeft in het parlement, opgedra gen een nieuwe regeering te vormen. Binnenland. Interpellatie in de Tweede Kamer over de roode organisaties voor militairen. Deputatenvergadering der A.R. partij. Buitenland. De plannen van president Roosevelt. De actie tegen bet communisme in Duitschland. De gebeurtenissen in Oostenrijk en Grie kenland. Botercontingenteering in Frankrijk. Generaal Piastiras is nog niet opge spoord. Te Athene en in de omgeving der hoofdstad zijn tal van personen gearres»- teerd, die betrokken zijn geweest bij den jongsten staatsgreep. De Communisten-vervolging. Naar de „Völkische Beobachter" meldt, duiken steeds weer nieuwe communisti sche vlugschriften in Duitschland op. Op bevel van Minister Goering worden thans alle drukkerijen en uitgeverijen, die aan de communistische partij leveren of gele verd hebben, zonder pardon gesloten. Het in beslag genomen materiaal ligt in groei ende stapels in bet politie-presidium. Anhalt wordt „verhitlerd". De landdag van Anhalt is weer bijeen gekomen. Communisten werden niet tot de tribunes toegelaten. Zij, die de ver gadering mochten bijwonen, werden op wapens gefouilleerd, evenals de persver tegenwoordigers. De landdag heeft een voorstel der N. S. D. A. P. aangenomen, volgens hetwelke staatsambtenaren en -beambten in de toe komst geen lid meer van de S. P. D. mo gen zijn. De nationaal-socialisten hebben verder voorgesteld, dat de staatsautoriteiten ver plicht zullen zijn, in het vervolg hun in- koopen niet meer te mogen doen in waren huizen, coöperatieve vereenigingen en eenheidsprijzenwinkels. De uitgaven moeten veeleer worden ge daan bij de middenstanders. Korte berichten. Dezer dagen werd op grond van eenige aanwijzingen een onderzoek inge steld bij1 de spaarbank „Familienschutz" te Keulen. Daarbij is komen vast te staan dat malversaties zijn gepleegd. De -direc teur der onderneming werd gearresteerd. Tot nu toe is reeds de vermissing van 40.000 Mark geconstateerd. Het Pruisische ministerie van Bin- nenlandsche Zaken heeft bepaald, dat het Karl Liebknechthuis met den geheelen inventaris door den staat zal worden be heerd. De vertrekken worden ter beschik king gesteld van de politieke politie voor haar nieuwe afdeeling, welke belast is met de bestrijding van het bolsjewisme. Het aantal werkloozen in Duitsch land is in de tweede helft van Februari gedaald rnet 45.000 tot circa 6.002.000. Door middel van den vrijwilligen arbeids dienst waren einde Februari circa 195.000 personen, te werk gesteld, d.i. ongeveer 18.000 meer dan per einde Januari. Uit Berlijn wordt gemeld: Op grond van de Noodverordening tot bescherming van Volk en Staat, heeft de Duitsche Minister van Bin. Zaken de politioneele bevoegdheden op zich genomen in Schaumburg-Lippe, Baden, Wurtemberg en Saksen. Gisteren is nog een gewonde over leden, die bij de schietpartij van commu nisten te Dusseldorp getroffen was. Nationaal-socialisten hebben gister te Berlijn het geboortehuis van Karl Marx bezet en er de hakenkruis-vlag op gehe- schen. Drie roode vlaggen zijn voor het huis verbrand. De Italiaansche ambassadeur te Ber lijn heeft Hitier de persoonlijke geluk- wenschen van Mussolini met het groote succes der N.S.DA.P. overgebracht De regeering van Lippe heeft in het belang van de orde alle vergaderingen en demonstraties ook van niet-politieken aard voorloopig verboden. Op last van Minister Goering zijn alle drukkerijen en uitgeverijen, die aan de Communistische partij leveren, gesloten. De kantoren zijn verzegeld en worden door politie bewaakt. Crisis-varkenswet. De minister van oeconomiscbe zaken en arbeid heeft den termijn, waarvoor de vastgestelde heffing krachtens het Crisis- varkensbesluit 1932 zal gelden, verlengd tot 15 April.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1