Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. ïï\i de Provincie In dep loop van do week zullen 7000 zwass varkens worden opgekocht en wor den ingevroren. Het Kamerlid Floris Vos. Naar gemeld wordt zal hot Kamerlid de heer Floris Vos bij do a.s. verkiezin gen zich niet meer voor een zetel beschik baar stellen. Een zeer verstandig besluit. De Zeeuwsehe Gewestelijke Tarwe-organisatie. De heer Kersten heeft den Minister van economische zaken en arbeid de volgende vragen gesteld: Kan de minister ook mededeelen, of 't juist is, dat in 1930 is bepaald, dat de Zeeuwsehe Gewestelijke Tarwe-organisa tie een reserve moest kweeken van een maal honderd duizend gulden? Is het den Minister bekend, dat aan re serves is gekweekt in 1930 f 64.606,23; in 1932 f 93.996,01? Acht de Minister deze reserves, die reeds anderhalf maal het bedrag van hon derd duizend gulden overschrijden, niet voldoende? Wil de Minister maatregelen nemen, dat de over 1932 ingehouden gelden aan de noodlijdende boeren, die tarwe ver bouwden en aan de organisatie leverden, wordt uitbetaald? Fascistische candidatenlijst. De voorloopige fascistische candidaten lijst is als volgt samengesteld: 1. J. A. Baars, Den Haag; 2. J. G. van Heyst, Den Haag, oud-resident van Ma- doera; 3. Th. Riel, Den Haag; 4. D. van Dam. Nieuwerbrug; 5. S. Veldmeyer, Nij megen, 6. L. van Zandwijk, Herwijnen; 7. Dr A, A. Jurgens, Berg en Dal; 8. J. L. Lekkerkerk, Zuidland; 9. Mr W, baron van Heeckeren van Keil, Ruurlo; 10 J. Brugman, Amsterdam. De mogelijkheid bestaat nog, dat deze voorloopige lijst zal worden gewijzigd in dier voege, dat de namen van Prof. G. Gerretson en van Mr Dr W. M. Wester man er op zullen komen. Voorts wordt het samengaan niet enkele andere fascistisch georiënteerde groepen waarschijnlijk ge- firnt. Verdedigingswerken Mj dfc Belgische grens In zijn memorie van. antwoord aam de Eerste Kamer, merkt de minister van Defensie o.m. op, dat de levendige belang stelling voor de defensie, welke zich o.m. in verschillende persorganen in de Zui delijke provinciën heeft geopenbaard en de daaruit sprekende bezorgdheid in ver band met den aanleg van verdediging na bij de Belgische grens ook de aandacht der regeering hebben getrokken. Alhoe wel de minister het begrijpelijk acht, dat de aanleg dier versterkingen, mede ge let op het streven van bepaalde partijen om de weermacht tot een veiligheids macht te verminderen, ongerustheid heeft doen ontsaan, vermeent hij, dat daar voor onder de huidige omstandigheden geen bepaalde reden aanwezig is. Voorzorg op Borneo. Naar gemeld wordt, is een deel van de militie op Borneo onder de wapenen ge roepen in verband met den gespannen toestand in het Verre Oosten. Dit wil niet zeggen, dat onmiddellijk gevaar zou drei gen. De toestand wordt echter door de autoriteiten ais van dusdanigen aard be schouwd, dat enkele buitengewone maat regelen niet achterwege kunnen blijven. Aan het oproepen van de militie welker getalsterkte overigens gering is moet niet een te groote beteekenis worden gehecht. De zaak is namelijk deze, dat het Indische leger in den loop der laatste jaren, voorzooverre het beroepspersoneel betreft, zoozeer is ingekrompen, dat men, zoodra zich iets bijzonders voordoet, al spoedig tot buitengewone maatregelen als bovengenoemde moet overgaan. Dit op roepen van een deel der militie heeft dus niet de beteekenis, dat onmiddellijk ge vaar dreigt. Er zijn bij de Borneosche oliehavens stukken geschut opgesteld, die met het oog op den bijzonderen toestand thans bedieningsmanschappen behoeven. In dit verband wordt herinnerd aan het interview dat de nieuwe Japansche gezant, de heer S a i t o, dezer dagen aan de pers heeft toegestaan, waarin hij de groote beteekenis van de Borneosche olie havens toegaf voor het geval Japan in den Pacific een vlootbasis zou willen vestigen. Intusschen verzekerde de ge zant, dat dit alles alleen van beteekenis zou zijn, bij een toekomstig Pacific-con flict. Van Japansche zijde is, zoo zeide de gezant in zijn interview, geen enkel ge vaar te duchten. Japan wenscht slechts in de meest vriendschappelijke verhou ding tot de Nederlandsche koloniën te staan. Inkrimping Indische leger. Het aantal officieren en minderen van het Ned.-Indische leger, dat is of zal worden ontslagen, in verband met de noodzakelijke bezuiniging, wordt in de Memorie van Antwoord betreffende de nieuwe Oorlogsbegrooting gespecificeerd als volgt: 24 hoofdofficieren, 47 subalterne offi cieren en onderluitenants. Bovendien keeren 23 officieren, behoorende tot het Nederlandsche leger en in Indië gedeta cheerd, naar Nederland terug. Europee- sohe militairen: 18 adj.-onderofficieren, 28 sergt.-majoors, 91 sergeanten, 20 bri gadiers en minderen; niet-Europeesche militairen: 18 sergeanten le kl., 116 ser geanten 2e kl., 295 korporaals, 1949 onge gradueerden. Deze aantallen gelden niet voor eenig tijdvak, doch omvatten het door de reor ganisatie var. het leger ontstaan overcom pleet, dat zoo spoedig mogelijk zei moe ten verdwijnen. Motorschip „Cornelia" ge strand. Gistermiddag omstreeks 1 uur is het motorschip „Cornelia", schipper Aarnoutse te St. Philipsland, geladen met superfosfaat en bestemd voor Gent, tijdens hoog water ter hoogte van Hoedekens- korke op de Westerschelde vastgeloopen op een zandbank. In den loop van den avond hebben twee bergingsvaartuigen van de firma Smit te Wemeldinge getracht de „Cornelia" vlot te 'krijgen. Het schip bleef echter op de zandbank vastzitten. Men slaagde er slechts in het vaartuig vijf meter te ver plaatsen. Aangezien er groot gevaar bestaat, dat het schip zal breken, is een lichter gere- quireerd, welke de bemanning en de lading zal overnemen. Hedenmorgen is het gelukt het schip vlot te krijgen. Het is door een sleepboot naar Hansweert gesleept. Zeeuwse h-V laamsche ka- na 1 e n-a c i i e. De streekvergadering van het Zeeuwsch-Vlaamsche Kanalen- comité te Hulst, waarop oud-minister ir Bongaerts heeft gesproken voor een zeer talrijk gehoor, mocht zich gisteren in een algemeene belangstelling der bevolking in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen verheu gen. Verscheidene autoriteiten, o.a. het bu reau der Earner van Koophandel uit Ter- neuzen, waren aanwezig. De vergadering werd geleid door bur gemeester Vienings uit Clinge, die des na middags door het Zeeuwsch-Vlaamsche Kanalencomité tot voorzitter was be noemd, als opvolger van wijlen den heer Louis van Waesberghe. Na de rede van ir. Bongaerts had een belangrijke gedachtenwïsseling plaats. Reeds voor f 8.40 per maand kunt U rich een Philips radio-installatie aan schaffen. Vraagt inlichtingen bij J. M. .Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) -—Villa voor koning Al bert nabij de Nederland sche grens. Er bestaan plannen voor den bouw van een villa voor koning Albert in de terreinen van Le Zoute na bij de Nederlandsche grens tusschen Cad- zand en Knocke. Door Minister Lippens zou aidaar een grooite uitgestrektheid grond aan de koninklijke familie voor dit doel aangeboden zijn. (Midd. Crt.) Middelburg. Gistermiddag gaf de heer J. J. v. d. Ende, nr. 1 der Middelburg- sche schaakclub, een simultaan séance voor de afdeeling schaken van de werk- loozen. Ondier vrij groote belangstelling niet alleen van de zijde der werkloozen, maar ook van den voorzitter der schaak club, dr L. A. J. Burgersdijk en enkele leden, gaf de heer v. d. Ende een schit terende partij' tegen 13 borden, waarvan hij aan 11 won. De heer Mondeel won zijn partij en de heer Voorhans speelde remise. Vrijdag hield alhier de afdeeling Middelburg van den Bond van Christe lijke Jonge Boeren- en Tuindersorganisa ties haar jaarvergadering. De voorzitter J. Wattel opende op gebruikelijke wijze en deelde mede, dat dhr v. d. Plassche, Rijks- tuinhouwconsulent niet aanwezig kon zijn. Dhr A. P. Koster van Grijpskerke sprak daarna over„Landbouwcrisis en toe komstverwachting. 'Spr. schetste eerst de groote ontwikkeling van den Nederland- sdhen landbouw, waardoor deze in de voorste rijen staat. Opbrengst-cijfers van graan, 'koeien en pluimvee toonen dat aan., De Nederlandsche landbouw is de wortel van het Nederlandsche economisch be staan. Handel en industrie vormen de stam en kruin van dien boom. De crisis der 80er jaren wordt nu overtroffen. Was 't toen de ontwikkeling van Amerika op agrarisch gebied, thans zijn verschillen de oorzaken op te noemen, als: le. 'het protectionisme, 2e. de kwestie der oor logsschulden en ten 3e. de opvoering van den graanbouw buiten Europa als ge volg van de groote behoefte tijdens den oorlog. Ook werd gewezen op onze be perkte hoeveelheid cultuurland, de Neder landsche handelspolitiek en de ombouw van onzen landbouw. Een ruime bespre king volgde. Na de pauze werd besloten de afcl. te splitsen in Middelburg en Se- rooskerke. Gevonden voorwerpen: Spaarbriefje, P. Visser, Bree E 121; Theemuts, De Meijer, Nadorst I 257; vera. zilv. arm bandje, Traas, Bureau van Politie; Man telband, Bureau van Politie; Schaartje, Galjouw, Kl. Vlaanderen M 188; Sleutel tje, D'. Konink, Varkensmarkt I 182; Zak mes, J. J. van Aarisen, K. Noordstr. E 7; Wandelstok, M. de Jonge, Veerscheweg S 12; Hamer, J. Hertogs, Emmastraat W 45; Glacé handschoen, J. Wattel, Pott. Singel Q 58, Zakmes, J. Stute, Park van Nieuwenhove, 3 156; Sleutel, M. Lieven- se, Oude Vliss. weg V 8; Damesvulpen, v. d. Berg, Verwerijstraat N 134; Zilv. servetring, Ouwerkerk, Punt O 219; Huis sleutel, Bureau van Politie; Port. m. inh., J. Davidse, Schroeweg V 36; Vulpenhou der, J Schuit, Wagenplein F 9; Pols horloge, v. d. Vijver, Conducteur Auto bus Walcheren; Belasting-merk, D&niëlse, OvervelJlaan E 60; Kinderbars dschoeu, P. Lamperi, Penninghoek L 46; Euissleu- tel, Pattenier, Bellinkstraat G 179; Glacé handschoen, Rijwielbewaarplaats Hal, Markt; Boodschaptasch, W. Liplein, L. Geere K 244; Heerenrijwiel, Van Dorst, Molenwater E 17b; Kinderhandschoen, L. de Rijke, Veerscheweg T 243; Port. met inh., Goeman, Bastion N 66; Muts, L. ■Jw8S$> BeJMnksrêwat G 167: Knipmes, H. de Koning, Wagenplein P 7, Beïaating' merk, J. M. Vos, Pott. singel Q 46; Kin derhandschoen, F. Janse, Branderijmo- lengang N 246; Vulpen; Goedhart, Span jaardstraat E 75; Belastingmerk, F. A. de Meijer, Loojjerssingel Q 248; Port. m. inh., J. M. Kerkvoort, Turfkaai H 173; Kindermuts, G. Vermeulen, Korendijk P 78; Huissleutel, Bureau van Politie; Kin- derport. met inh., A. Smaarsdijk, St Jan straat I 72; Zadeldek je, Bureau van Politie. Vlissingen. Aan den kerkeraad der Geref. Gemeente is op 26 Augustus j.l. voor een half jaar recht van optie ver leend op een aankoop van ongeveer 375 M2 grond op den hoek van de De Lan- noystr. (Oostzijde) en de v. d. Spieghel- str. en de prijs van den grond, in verband met het doel, waarvoor deze zou worden bestemd, bepaald op f 7.50 per M2. Thans verzoekt de kerkeraad 379 M2 te mogen koopen. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten tegeu een koopsom van f 2842.50 op voorwaarde, dat de grond uitsluitend mag worden bestemd voor het daarop oprichten van een kerk met bijbehooren- de gebouwen. B. en W. stellen voor de vergoedingen voor vakonderwijzers over 1930 te bepa len op f 318.93 voor de school der VI. School vereen.; f428 voor de bijz. school Wagenstr.; f214 voor de Oranjeschool, f 321 voor de Geref. school Kasteelstr.; f 214 voor de Geref. School Verkuyl Quak- kelaarstr.; f 538.72 voor de R.K. Meisjes school; f 609.90 voor de R.K, ULO-school en f 791.65 voor de Chr. ULO-school. Het Duitsche stoomschip „Chris tian", van Antwerpen naar Stettin, ligt met gebroken roer voor Hoedekenskerke ten anker. Het aantal werkloozen is met 52 verminderd en bedraagt thans 1123, van wie 115 in de werkverschaffing te werk zijn gesteld. Goes. Met 1 April is benoemd als hoofd aan de Chr. Bewaarschool te Lisse Mej. G. de Jonge, alhier. Dhr Springer, wereldkampioen dammer, zal a.s. Vrijdagavond in het clublokaal der Goesche Damclub (melk- salon Flora) een simultaan-seance met 31 borden en een blindpartij spelen. De collecte voor het crisis-comité bracht deze week f93,89 op. Krabbendijke. Loop der bevolking. Ingekomen: Wouter Dronkers en echtg. van Rilland-Bath en Ierseke; Maatje Lau- rina Hoogesteger van Kloetinge. Vertrokken: Aaltje Wilhelmina en Ja cob Bijl naar j^ernis, Emmastraat 24; Willem Jacobus Dijke naar Middelburg. Morgen spreekt bier de bekende Dr M. H. A. v. d. Valk, van Hiliigersberg. Zie verder de advertentie in dit num mer. Oostdijk. Vrijdagavond hield de afd. van den Ned. Chr. Landarb. Bond haar eerste jaarvergadering. De voorz. opende op gebruikelijke wijze de vergadering en heette de leden, die allen aanwezig waren, welkom. De secr. bracht rijn jaarverslag uit, dat getuigde van groei en bloei. Een jaar geleden met zeven leden begonnen, telt de afd. thans 21 leden. De penningm. sloot het boekjaar met een batig saldo. Hierna leverde de heer Chr. Maas een inleiding over „Trouw". Trouw moet in het leven blijken. Spr. wekte op tot trouw aan onze organisatie. We belijden de chr. beginselen. We steunen op den Bijbel. Daaruit hebben de voormannen op het terrein der chr. sociale actie hun kracht geput. De verhouding tusschen werkgever en werknemer wordt daarin be paald. Maar in onze vermeende vroomheid hebben we alleen gelezen de leer der rechtvaardigmaking en den eisch tot hei ligmaking gelaten voor wat hij was. Want dan komt het moeilijke in het le ven. Dan moeten we trouw zijn in alles. De nood der tijden roept tot organisa tie. Tot trouw aan het aangevangen werk Den klassenstrijd verwerpen wij. Al leen langs ordelijken weg is iets te be reiken. Geen opstand of verzet, maar sa menwerking in den weg van het collec tief arbeidscontract begeeren wij. Spr. wees er op, dat trouw somtijds rijke vrucht draagt. En al wordt alle trouw niet beloond door de menschen, de Heere heeft gezegd: Mijn oogen zul len zijn op de getrouwen in den lande. Op deze inleiding volgde nog een korte bespreking. In de pauze die hierop volgde, ver hoogde een kopje thee met een gebakje de gezelligheid. Een tweetal jonge leden zorgde voor een mooie voordracht en proza. De afgevaardigde van de afdeeling Krabbendijke bracht zijn gelukwensch over. Dhr J. Harthoorn sprak een slot woord en wekte op tot moedig voorwaarts trekken. Deze eerste jaarvergadering, waarop een aangename en broederlijke stemming heerschte, werd door dhr M. Maas met dankzegging geëindigd. Oudelande. Gisteravond hield de afdee ling van „Het Groene Kruis" een ver gadering onder voorzitterschap van dhr G. Douw. Door den secretaris werd het jaarverslag uitgebracht. De afd. telt 203 leden. Uit het jaarverslag van de wijkverple ging bleek, dat het salaris van de wijk zuster is verlaagd met f 250. De reke ning over 1932 van het Groene Kruis gaf te hooren, dat ontvangen was f 786,35 en uitgegeven f 576,39. Alzoo een goed slot van f 209.96 Aanwezig waren 40 tadan. Ouri-Vossemw, ï>o Raad besloot in rijn Vrijdag gehouden vergadering met 51 stem, de kermis dit jaar te schorsen. Kortgene. Maandagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van wet houder Dorst. In de winkelsluitingsverordening wer den wijzigingen aangebracht, die gele genheid geven de winkels later te sluiten in verband met den zomertijd en de bar bierszaken 's Woensdags langer open te houden. De gemeenbebegreeting 1932 werd gewijzigd. Deze wijziging was noo- dig door meerdere uitgaven dan waarop gerekend was, zoodat een groot gedeelte der onvoorziene uitgaven daarin weg slonk. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot heffing van 35 opcenten op de gemeentefondsbelasting (momenteel 15 opcenten). Een voorstel om de onderwij zerswoning bij de U. L. O.-school te ver timmeren werd verworpen, daar de Raad hij de steeds moeilijker wordende finan- cieele toestand deze uitgaaf niet verant woord achtte. Wél kan de bewoner de verandering op eigen kosten laten doen. Nog werd besloten de secretarie ook des namiddags eenigen tijd voor het publiek open te stellen, zulks voor hen, die den waarnemenden secretaris persoonlijk wenschen te spreken. Deze maatregel dient genomen te worden, daar de secretaris des morgens in den regel niet aanwezig is. Daarna werd de vergadering in geheime zitting voortgezet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gouda (toez.), (vac. Joh. E. Bijl), J. G. W. Kruishoop te Bode graven. Herst. Ev. Luth. Kerk. Tweetal te Gorinchem, B. E. J. Bik te Enkhuizen en P. H. Borgers te Den Hel der. D s J. F. Th. v. d. Linde, Ned. Herv. predikant te Heeg, voorheen te Burgh en Wissenkerke hoopt op 22 Maart a.s. zijn 25-jarige ambtsbedie ning te herdenken. Beroepingswerk. De algem. Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Am sterdam zou gisteravond een drietal sa menstellen ter voorziening in de predi kantsvacature-Prof. Dr A. H. de Har- tog, welke vacature voortduurt door het bedanken van Da K. H. Miskotte te Haar lem. De vergadering kon echter wegens onvoltalligheid niet doorgaan, zoodat de voortzetting van het beroepingswerk weer moest worden uitgesteld. Voor de Zending. De directie der Samenwerkende Zendingscorporaties te Oegstgeest zal, zooals in 1931 is ge beurd, gedrongen door den nood der tij den, op verschillende plaatsen van het vaderland vergaderingen beleggen met hoofdbestuurders, bestuurders van afdee- liugen, classicale commissies en andere hulpvereenigingen en met belangstellen den. In deze vergaderingen zullen de Zen- dingsdirectoren D. Crommelin en B. J. C. Rijnders het woord voeren De eerste zal een uiteenzetting geven van den stand van het werk in Indië; ds Rijnders zal daarna spreken over de financiën en het werk van de Binnenlandsche Actie en de moeilijkheden en mogelijkheden die zich daarbij voordoen. Er zal dan gelegenheid zijn tot bespreking. Behalve de genoodig- den zijn alle belangstellenden in tiet werk der Zendingscorporaties welkom. Op 14 Maart wordt te Goes een der gelijke vergadering gehouden. Biddag. Ned. Herv. Kerk. Biezelinge, vm. geen dienst, nm. ds Hom burg. Wolf aartsdijk, vm. ds v. Dijk, nm. ds Koopmans. 's-Heer Arendskerke, vm. ds Steinz, nm. ds van Dijk. Geref. Kerk. Kapelle, vm. en nm. ds Scheele. Veere, vm. Ieesdienst, nm. ds Kuiper van Souburg. Geref. Gemeente. Biezelinge, vm. en nm. Ieesdienst. Middelburg. Aan de Mode-Academie de Leeuw-van Rees, Amsterdam, slaagden voor coupeuse-leerares de dames G. Meij er en E. Minderhoud te Middelburg en Mej. G. Noordhoek te Goes. (Verbeterd bericht). Goes. Door Mej. A. A. A. Scheeuwe, hoofd der openbare bewaarschool alhier, is eervol ontslag aangevraagd in verband met baar benoeming aan een dergelijke school te 'Delft. Van den Schoolraad hebben zich losgemaakt de scholen, uitgaande van de Vereen, tot het verstrekken van L. O. op Geref. grondslag te Borssele, Tho- len en Kruiningen (Oostdijk). Dit is een gevolg van het besluit om voor de scholen, uitgaande van de Geref. gemeen ten in Nederland (waarvan ds G. H. Kersten een der leidende figuren is), een eigen verband en organisatie te vormen. Van de trap gevallen. Het anderhalfjarig kindje van den hec K. te Tilburg viel spelenderwijze van de onder ste trede van de trap in de woning naar beneden. Aanvankelijk meende men, dat het kind geen letsel had bekomen, maar toen het na eenigen tijd onwel werd, con stateerde een geneesheer ernstige her senschudding. Eenige uren daarna is het kindje aan de gevolgen overleden. Door een autobus aange reden. Gistermiddag om 12 uur reed te Ede een vrachtauto, beladen met hout, het kazeraeterrein op naar een in aan bouw zijnde loods. De schildwacht, zekere B., wilde den chauffeur den weg wijzen en ging op de treeplank staan. In een bocht sloeg de wagen echter om en kwam bovenop den militair terecht. De borstkas werd hem ingedrukt. In hopeloozen toe stand is de man naar het hospitaal te Utrecht vervoerd. i Op den weg NjjmegenArnhem is gistermorgen een inwoner van Nijme gen, zekere W., bij het plotseling overste ken van den weg, door een bus der Gel- dersche tram gegrepen en op slag gedood. Uit de tram gezet en over reden. Zaterdag omstreeks midder nacht werd op den Hofweg bij de Spui straat in Den Haag een 25-jarige man, wonende te Voorburg, die door een hoofd controleur uit de tram Den HaagRijs wijk was verwijderd, omdat hij onder den invloed van sterken drank verkeerde, op den rijweg door een personenauto gegre pen en overreden. Met een ernstige hoofdwond en inwendige kneuzingen werd hij door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. Duitsche margarine-smok kel. Langs de Duitsch-Limburgsche grens duurt de smokkelhandel in margarine voort, ondanks het feit, dat groote hoe veelheden in beslag werden genomen. Thans is door de marechaussée te Box meer binnengebracht een groote vracht auto met een lading van 2500 K.G. mar garine, die frauduleus was ingevoerd. Na sommatie werd niet gestopt, waarna eenige malen op deze auto moest worden geschoten. Daarna schijnt de vervoerder het veiliger te hebben gevonden niet ver der te rijden. De wagen werd langs den weg gezet, terwijl de chauffeur kans zag in het nachtelijk duister te ontkomen. Doodelijik ongeluk te Noordwijkerhout. De wielrijder J. K. te Den Haag is Zondagmorgen onder Noordwijkerhout door een passeerende auto gegrepen en gedood. ONZE EIEFt- EN KAASEXPORT NAAR DUITSCHLAND. Moordende verhooging. der invoer rechten. Het persbureau Vaz Dias seint uit Ber lijn d.d. 6 Maart: In de „Reichs Anzeiger" van heden verschijnt een verordening van den rijks minister van financiën en van den rijks minister voor de voedselvoorziening en landbouw, waarbij de invoerrechten op eieren van 30 tot 70 mark per dubbele centenaar worden verhoogd en voor har de kaas van 30 op 60 mark woruen ver hoogd. (Volgens een mededeeling van de directie voor den landbouw met ingang van 11 Maart a.s.). Tegelijkertijd wordt de rijksminister van financiën gemachtigd den invoer van 30.000 dozijn harde kazen tegen een in voerrecht van 30 mark ook na de alge meene verhooging van het invoerrecht op kaas toe te Men. Hiermede wordt de reeds vóór de ver kiezingen aangekondigde bescherming voor de Duitsche eieren- en kaasprodu- cen'ten in het leven geroepen. De speciale machtiging aan den rijksminister van financiën ten opzichte van den invoer van kaas moet de mogelijkheid scheppen re kening te houden met de belangen van den buitenlandschen handel. Het „Hbld" geeft op dit bericht den volgenden commentaar: Men lette dus wel: het autonome tarief is verhoogd tot 70 mark, dat wil dus zeg gen, dat ons land na expiratie van het Joego-Slavisch-Duitsche handelsverdrag waarin een invoerrecht van 5 mark is be paald en waarop Nederland teruggrijpt op grond van de clausule van meest-be- gunstiging in het Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag van 1852, dit autonome tarief zal moeten gaan terugbetalen. En wij meenen dat dit verdrag Woensdag (morgen) afloopt. Practisch zullen onze eieren bij invoer in Duitschland dus van 5 op 70 mark in voerrecht komen. Het invoerrecht zal dus ruim 2.5 cent per ei bedragen, hetwelk practisch zal neerkomen op een invoer verbod als hoedanig de maatregel dan ook bedoeld is door Dr Hugenberg. Voorloopig zij er op gewezen, dat Ne derland naar Duitschland exporteerde: hoeveelheid waarde 1929 56 miü. K.G. f 46 mill. (72 pCt.) 1930 56 mill. K.G. f 38 mill (68 pCt.) 1931 57 mill K.G. f 33 mill. (66 pCi.) 1932 66 mill K.G. f 28 miü. (83 pGt.) Men ziet dus, dat Nederland gemiddeld 60 millioen kilo eieren per jaar naar Duitschland zendt, dat is gemiddeld drie kwart van al onze export-eieren, verte genwoordigende een waarde, die in nor male tijden f 46 millioen veriegenwoor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2