VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! DINSDAG 7 MAAKT 1933 DAG3LAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 134 Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.80. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingebonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0 75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85, Bij contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De S. D. A. P. Met groote verwachtingen gaat ten on zent de S. D. A. P. de komende verkie zingen tegemoet. Op het pas gehouden congres betoogde de voorzitter, de heer Oudegeest, dat de partij en alle organisaties die met haar samenwerken, in Makenden welstand ver- keeren, materieel en geestelijk. Alles, zoo zeide hij, vertoont nieuwen bloei. De heer Albarda sprak in denzelfden geest en verklaarde dat de ervaringen van de sprekers die het land doorkrui sen in alle opzichten gunstig zijn. De verwachtingen zijn hoog gespan nen, temeer naar betoogd werd, daar de jonge levenskrachtige S. D. A. P. den strijd heeft te voeren tegenover het „uit geleefde kapitalisme" waarvoor de bur gerlijke partijen heeten te strijden. Dat zal dus een erg gemakkelijke over winning worden. De opmerking wordt misschien ge maakt dat het niet de eerste keer is dat de S. D. A. P. reeds bij voorbaat over winningsbulletins publiceert en dat we daaraan dus niet al te groote waarde moeten toekennen. Deze opmerking is tot op zekere hoogte juist. Bij de vorige verkiezingen werd ook op een geweldigen groei gerekend, maar de uitslag van de stemming was, dat het aantal Soc.-Democratische Kamerleden gelijk bleef. Intusschen zou het zeer onverstandig zijn de kracht van dezen tegenstander te onderschatten. De S. D. A. P. verkeert in de gunstige conditie, dat zij, aangezien zij straks geen regeeringsverantwoordelijkheid zal hebben te dragen, de rijkste beloften kan doen. Zij is sterk in het critiseeren en in het beloven. En er zijn altijd menschen die zich daardoor laten vangen. Meer dan ooit is daarom thans noo- dig: goede voorlichting van de kiezers. Door middel van de pers en van vergaderingen. Maar vooral door systematisch huisbezoek. Daarop moet alle aandacht worden geconcen treerd. De S. D'. A. P. beschouwt de Anti-revo lutionaire partij als een uitgeleefde partij die geen toekomst meer heeft. Welnu, laten onze mannen en vrou wen, jongeren en ouderen, een actie ont wikkelen die den ijver van de S. D. A. P. in de schaduw stelt. Het lastige bloed. Merkwaardig is hoeveel moeite de voor zitter van de S. D. A. P. op het Congres deed om de bloedvlekken van de „Zeven Provinciën" uit te wisschen. De gevallenen werden herdacht als „onze dooden". Maar onmiddellijk daarop werd ge poogd de verantwoordelijkheid voor het gebeurde af te schuiven. „Gelukkig aldus de heer Oudegeest komt dit noodeloos vergoten bloed niet voor onze rekening. W ij waren het niet, die hun deze onbezonnen demonstratie hebben aangeraden". Natuurlijk niet. Daarvoor zijn de lei ders van de S. D. A. P. te voorzichtig. Maar wel hebben zij de „dappere on gehoorzaamheid" gepredikt en in bedek te termen tot dienstweigering aangespoord Wel hebben zij stelselmatig het gezag on dermijnd en het revolutiezaad gestrooid. Nu echter schrikken zij voor de gevol gen van hun eigen daden terug en trach ten zij aan de verantwoordelijkheid te ontkomen. Maar dat zal niet gelukken. De bloedvlekken blijven. De S. D. A. P. kan voor het gebeurde ten volle verantwoordelijk worden gesteld. Overigens een uitermate laf bedrijf: wèl de dooden te annexeeren voor de propaganda, maar de verantwoordelijk heid voor hun daad af te wijzen. Na de verkiezingen in Duitschland. Het aantal mandaten waarover de so cialistische partij in den nieuwen Rijks dag zal beschikken zal niet zijn 120 maar 119. De staatspartij zal 6 in plaats van o zetels bezetten. Terwijl in den vorigen Rijksdag 35 vrouwen zitting hadden, zullen thans slechts ongeveer 30 vrouwen Rijksdagaf gevaardigde zijn. Rijksdag zal vermoedelijk op 22 ■Maart bijeenkomen, omdat dit de verjaar dag van keizer Wilhelm de Eerste is ge weest. Men neemt aan, dat de regeering rich door den Rijksdag een machtiging zal laten geven, welke ook het uitvaardi gen van Grondwetwijzigende wetten om vat, zoodat de regeering geheel onafhan kelijk van den Rijksdag zal worden en de ondwet ^us Practisch op zij gezet wordt! J 1 In politieke kringen wordt als vanzelf sprekend beschouwd, dat von Papen tot Pruisisch minister-president zal worden gekozen en dat zijn heele staf van com missarissen tot ministers wordt benoemd. Het spreekt vanzelf, dat de nationaal- socialisten nu eerst nog hun macht beter zullen verankeren. Daar de „opwinding" onder de bevol king van Bremen, die is ontstaan door het niet aftreden van de Marxistische se natoren, het uitbreken van onlusten doet vreezen, heeft de Rijksminister van Bin- nenlandsche Zaken de bevoegdheden van de landsautoriteiten voor de Rijksregee- ring overgenomen, voorzoover handha ving van orde 'en rust dat noodig maakt. Dr Markert is belast met de waarneming van de zaken van den politie-senator tot nader order. De heele Senaat van Bremen is afge treden. Met het oog op het resultaat der Rijks dagverkiezingen heeft de Hessische. re geering tot den president van den Land dag het verzoek gericht, den Landdag on middellijk bijeen te roepen. Zij stelt daar bij voor, den Landdag te ontbinden en on verwijld nieuwe verkiezingen uit te schrij ven. Het Rijksministerie van Binnenland- sche Zaken heeft medegedeeld, dat het gerucht, als zou de Rijksminister het hij- schen van de Hakenkruisvlag op alle raadhuizen hebben bevoleru niet in over eenstemming is met de waarheid. Wel heeft rijksminister Goering aan de regeeringspresidenten in Pruisen ver zocht, zich in deze dagen niet te verzet ten tegen het hijschen van de hakenkruis* vlaggen en het zwart-wit-rood op de openbare gebouwen!! In tallooze plaatsen is dit gisteren dan ook onder leiding van S.A. en S.S. ge schied, hier en naar onder protest van de gemeentelijke autoriteiten. Een fraaie toestand! op Zondag een man gearresteerd, die de aandacht op zich had gevestigd, doordat hij Zaterdagavond een telegram naar Pa rijs had opgegeven. Op zijn handen en armen werden brandwonden geconsta teerd, hetgeen de verdenking deed ont staan, dat de man, die volgens zijn eigen verklaring een te Berlijn gevestigd Rus sisch emigrant is, betrokken was geweest bij de brandstichting in het Rijksdagge bouw. Toen grensbewoners de politie hadden gewaarschuwd, vluchtte de man op Belgisch gebied. Men drong hem even wel op Duitsch gebied terug, waar hij ge arresteerd werd. Het onderzoek duurt nog voort. Een opzienbarend bericht. Uit Berlijn wordt aan de Belgische Standaard gemeld, dat de Duitsche so ciaal-democratische partij en de sociaal democratische volksvertegenwoordigers uit Saksen den minister van Binnen- landsche Zaken van laatstgenoemden staaf er over ingelicht hebben, dat de brandstichter in het Rijksdaggebouw, de zoogenaamde Van der Lubbe, den nacht van 31 Mei op 1 Juni heeft doorgebracht in de gemeente Soernewickz, nabij Meis sen. Aan twee leden van de nationaal-socia- listische partij, die worden genoemd, stel de hij zich voor als lid van dezelfde par tij. Een der twee nationaal-socialisten, aan wie Van der Lubbe zich voorstelde is gemeenteraadslid in de naburige gemeen te Broewiz. Van der Lubbe logeerde bij hem twee dagen als partijgenoot (nazi), waarna hij verdween. De ontwapeningsconferentie moet gered. De staatssecretaris van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, An thony Eden, is naar Genève vertrokken, waar hij de leiding op zich zal nemen van de Britsche delegatie ter Ontwapenings conferentie. Ingezonden Mededeeling. politie moest ten slotte met auto's door de straten patrouilleeren, ten einde deze aanvallen af te slaan. De geveohten breid den zich uii tot verschillende straten aan de grens der stad. Naar verluidt, waren om half elf een doode en vijf zwaar ge wonden geborgen. Steun aan de Duitsche boterproductie. In Duitsche landbouwkringen verwacht men, dat de margarine-industrie vandaag of morgen voorstellen zal indienen ter bevordering van de Duitsche boterpro ductie met vermijding van het plan eener gedwongen vermenging van boter met margarine. Men schijnt er aan te denken, de zuivelbedrijven zoo uit te breiden, dat zij in staat zullen zijn, de geheele pro ductie van boter te concentreeren en te controleeren. Indien de margarine-indus trie geen bruikbare voorstellen indient, valt er op te rekenen, dat de regeering een regeling zal dicteeren. Aardschok in België. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in de provincie Henegouwen (België) twee aardschokken gevoeld. De eerste schok werd waargenomen omstreeks 22 uur en de tweede schok, die heel wat sterker was en in de stad Bergen en omstreken talrijke inwoners uit den slaap wekte, deed zich voor om 5.30 uur. Noemenswaardige schade bleek echter nergens te zijn aangericht. Een dictator in Griekenland. Generaal Piastiras, die zichzelf tot dic tator van Griekenland heeft opgeworpen, heeft een proclamatie uitgevaardigd, vol gens welke de constitutioneele bepalingen buiten werking worden gesteld. Voorts heeft de nieuwe dictator eeü boodschap tot de bevolking gericht, waar in hij verklaart, dat het parlementaire stelsel niet bij machte is, aan Grieken land een levensvatbare regeering te ge ven, doch leidt tot een versterking van het communisme. De ministeries en andere gewichtige openbare gebouwen zijn door troepen be zet. Een aantal vliegtuigen kruiste boven de stad en strooide proclamaties uit, waarin Piastiras verklaarde de macht in handen te hebben genomen en dictatoriaal te zullen regeeren. Hij verbood tegelijk alle samenscholingen in de straten en kondigde den staat van beleg af. Troepen op pantserauto's begonnen de stad te doorkruisen. De kranten zijn in beslag genomen en de winkels gesloten. Het af treden van president Zaimis werd giste ren nog verwacht. Venizelos heeft zijn ontslag aangeboden als minister-presi dent. Men zegt, dat hij per torpedoboot- jager in de richting van Frankrijk de wijk heeft genomen. Papanastadoe, de gewe zen minister van buitenlandsche zaken, zou zijn vermoord. De telegraaf- en tele foonverbindingen met Zuidslavië zijn ver broken. Piastiras zal een proclamatie uit vaardigen, waarin hij zijn optreden nader zal motiveeren. In de middaguren moeten in de straten van Athene ernstige gevech ten zijn geleverd, waarbij vele menschen zouden zijn gewond. Korte berichten. i Volgens mededeeling van het bu reau voor statistiek te Kopenhagen, waren einde Januari j.l. 43% pet. der ge organiseerde Deensche arbeiders werk loos, tegenover 42.8 pet. in December 1932 en 34.1 pet. in Januari 1932. Het domein Wellingerode in 't district Eschwege staat in brand. De oorzaak is brandstichting. Het staatsministerie van Baden heeft aan alle staatsautoriteiten draad loos laten weten, dat het hijschen van partijvlaggen op staatsgebouwen verbo den is. Waar op een gebouw reeds een partijvlag is geheschen moet deze verwij derd worden. Te Suerth bij Keulen is in de schoen fabriek der firma Rollmann Horn Za terdagmiddag brand uitgebroken, welke snel om zich heen greep. De brandweer stond eerst machteloos, daar er gebrek aan water was. De brandweer uit Keu len moest tenslotte een 300 M. lange slang naar den Rijn leiden. Het hoofd gebouw werd geheel vernield. De schade wordt begroot op ongeveer 600.000 R.M. Slechts enkele bijgebouwen konden wor den gespaard. i Te Billstedt is een communist, die niet reageerde op een sommatie van de politie om te blijven staan, doodgescho ten. Te Quickborn is een communist, die op de vlucht ging, doodelijk getroffen. Te Kellinghusen in Holstein is een com munist door onbekenden neergeschoten. Uit Frankfort a. d. Oder: Zondagavond Binnenland. De positie van onzen gulden. Onze eieren- en kaasuitvoer weer ernstig door Duitschland bedreigd. Voorzorgsmaatregelen op Borneo. Buitenland. De toestand in Duitschland na de verkie zingen. De grondwet op zij. Brandstich tingen en vechtpartijen. De bankcrisis in Amerika. De dictatuur in Griekenland. Samenzwering te Moskou. is een arbeider, lid van de communisti sche partij, doodgeschoten. Koning George van Engeland heeft Zondag zijn kamer moeten houden, we gens een gevatte koude. De 47.000 mijnwerkers die betrok ken waren bij de staking in de mijnen van Asturië (Spanje) hebben besloten de re- geeringsvoorstellen te aanvaarden. Werkloozen, die te Washington een betooging hielden, zijn slaags geraakt met de politie. Twaalf betoogers werden licht gekwetst; dertig hunner werden in hech tenis genomen. Bezwaren tegen wetsontwerp regeling; dansverbod. De Tweede Kamer heeft haar voorloo- tpig verslag uitgebracht over het wetsont werp tot wijziging van de Drankwet. Zeer vele leden betreurden het, dat de regeering gemeend heeft, in dit ontwerp naast eenige andere wijzigingen, voor schriften te moeten opnemen met betrek king tot het geven van gelegenheid tot dansen in lokaliteiten, waarvoor een ver gunning of verlof is verleend. Naar hun meening is het uiterste, dat de regeering kan vragen van een tak der volksvertegenwoordiging, welken zij heeft heeft ontbonden, dat die zaken worden afgedaan, welke óf zeer spoedeischend, óf hoogst eenvoudig zijn. Kunnen de overige in het ontwerp ver vatte wijzigingen als zoodanig worden be schouwd, van die, welke op het dansen betrekking heeft, kan noch het een, noch het ander worden gezegd. Met klem dron gen deze leden erop aan, dat het desbe treffende artikel van 't ontwerp zal wor den teruggenomen. De daarin voorko mende wijziging kan dan afzonderlijk op nieuw bij de Staten-Generaal worden ingediend. Eenige leden kenden aan de op dit punt voorgestelde regeling een zoo groote waarde toe, dat zij die in het ontwerp behouden zouden willen zien blijven, op dat gewaarborgd zij, dat zij nog in deze zittingsperiode wet wordt. Opgemerkt werd, dat de vraag kan rij zen of indien de onderhavige bepaling wet zal zijn geworden, het dansen in voor het publiek toegankelijke localiteiten, waarvoor een vergunning of een verlof A is verleend, bij gemeentelijke verordening zal kunnen worden verboden. Deze leden meenden, dat deze vraag in ontkennen- den zin moet worden beantwoord Som mige dezer leden hadden tegen uitsluiting van de mogelijkheid van gemeentelijke dansverboden bezwaar. Anderen zouden ziph daarmede juist zeer wel kunnen vereenigen. Wroeging onder het Europeesch marine personeel. Aneta meldt uit Soerabaja den inhoud van een gesprek van een korporaal van' den onderzeedienst met een redacteur van het „Soer. Hbld.", volgens hetwelk de Hollandsche „Jannen" de gevolgen van hun aanvankelijk ageeren tegen de sala riskorting niet hebben overzien; anders hadden zij het niet zoo ver laten komen. De wroeging onder het Europeesche marinepersoneel over den klap, der Ma rine door het gebeurde toegebracht, is zoo groot, dat men zou wenschen, dat er nu werkelijk iets gebeurde opdat men zou kunnen toonen dat men op het personeel wel degelijk kan vertrouwen. Verder ver klaarde „de" korporaal, dat men in den beginne een vergadering tusschen de kor poraals en minderen eenerzijds en onder officieren anderzijds heeft verboden. Als er een gecombineerde vergadering was geweest zou van de onderofficieren al licht invloed zijn uitgegaan op de kor poraals en minderen en misschien zou dan nog veel voorkomen zijn geworden wat nu heeft plaats gehad. Uii de markt nemen van zware varkens. Zooals reeds eenigen tijd geleden werd gemeld, had de Nederlandsche Varkens centrale heit voornemen 30 40 duizend zware varkens uit de markt te nemen. Naar ons thans ter oore komt, zal de var kenscentrale nog deze week een begin maken met de uitvoering van dit plan. De bankcrisis in Amerika. Reuter meldt, dat Minister Woodin machtiging heeft gegeven tot een beperk te heropening van de banken. Het zou den banken toegestaan zijn nieuwe depo sito's aan te nemen, uit welke terugtrek kingen zonder beperkingen mogelijk zul len zijn. Vandaag zal een noodgeldplan in bet geheele land in werking treden om in alle noodzakelijke behoeften te kunnen voorzien. Verscheidene gemeenien zullen baar eigen ruilmiddel uitgeven. Woodin ver klaarde voorts te hopen, dat de banken in staat zullen zijn baar loketten te ope nen na afloop van het moratorium. De speaker van bet Huis van Afge vaardigden, Rainy, heeft verklaard, dat het nieuwe Congres Roosevelt alle ver langde volmachten zal geven en dat inflatie in een of ande ren vorm onvermijdelijk i s. Het gebrek aan baar geld doet zich overal voelen. Ook Amerikanen, die in bet buitenland reizen, ondervinden ern stige moeilijkheden. Ondanks de groote spanning is de be volking rustig. Naar Reuter uit New York meldt, be zitten de Vereenigde Staten nog onge veer 4300 millioen dollar aan goud of meer dan een derde van den voorraad in de geheele wereld. In verband hiermede merken de bankiers op, dat, wanneer bet vertrouwen zal zijn terug gekeerd, Ame rika meer dan voldoende goud zal bezit ten om evenals vroeger den gouden stan daard weer te laten functionneeren. Nadar wordt gemeld, dat de effecten beurs te New York thans tot nader order gesloten zal blijven. Krachtens verordening van Roosevelt wordt iedere verzending van goud, zilver en bankpapier naar het buitenland ge straft met een boete van 10.000 dollar en gevangenis voor den duur van tien jaren. Minister Woodin heeft verklaard, dat de salarissen en loonen in bet geheele land moeten worden uitbetaald en dat zoo noodig de officieele restricties tijde lijk zullen worden opgeheven om deze uitbetaling mogelijk te maken. De bevolking heeft over bet algemeen de beperking in het betalingsverkeer kalm opgenomen, hoewel zich in het dagelijk- sche leven tal van moeilijkheden voor doen. De trams, hotels en vele winkel zaken zijn er toe overgegaan tegen legi timatie chègues in betaling te nemen. Zelfs doen zich moeilijkheden voor, wan neer men biljetten van tien dollar wil wisselen. De brand in den Duitschen Rijksdag. Aan de Belgisch-Duitsche grens bij Fringshaus is ia den nacht van Zaterdag De Britsche regeering beeft de regee ringen te Washington, Parijs, Rome, Ber lijn op de hoogte gesteld van het aan staande bezoek van MacDonald aan Ge nève. Men hoopt dat Mussolini en Hitier kunnen worden overgehaald ook naar Genève te gaan, om daar te confereeren met MacDonald en sir John Simon. Communistische brandstichters in het Rijnland. De regeeringspresident te Keulen doet dagelijks mededeeling van een aantal brandstichtingen in bet district Bergheim die door communisten zijn gepleegd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het huis van een Protestantsch geestelijke in brand gestoken. In verband daarmede zijn vier communisten gearresteerd. Pogingen zijn gedaan om ook het slot Schlender- hahn in brand te steken. In den nacht van Zondag op Maandag is brand uitge broken in de Sindorfer Glasfabrieken. De nachtwaker werd door de vluchtende brandstichters beschoten. Het hoofdge bouw is geheel afgebrand. Onder verden king dezen brand te hebben gesticht, zijn 7 communisten gearresteerd. Britsch stoomschip gestrand. Het Britsche stoomschip „Antung" is op de hoogte van de landtong van Moboe gestrand. Het schip wordt als verloren beschouwd; 286 passagiers en 50 leden der bemanning zijn door bet stoomschip „Anbui" aan boord genomen. Honderd veertien passagiers en 55 leden der be manning hebben zich in reddingsbooten begeven. Het adviesjacht „Folkestone" tracht thans deze booten op te sporen. Tot heden is nog niet bekend, hoeveel personen bij deze scheepsramp om het le ven zijn gekomen. Samenzwering te Moskou. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Gepoe zeventig ambtenaren van bet volkscommissariaat voor landbouw, we gens sabotage en benadeeling van den sovjet-staat, gearresteerd. De gearresteerden zouden de partijlei ding valsche mededeeling hebben gedaan betreffende den toestand van den Russi- schen landbouw en daardoor den sovjet staat politiek en economisch hebben be nadeeld. Alle zeventig gearresteerden werden door het college der Gepoe gevonnist; verscheiden ambtenaren wacht de dood straf. Hevige gevechten te Aljona. Gisteravond tegen 10 uur is het in ver schillende straten van Altona tot hevige schietpartijen gekomen, welke nog laat voortduurden. Communisten hebben vol gens een te voren opgesteld plan aan vallen gedaan op de politie en de storm- afdeelingen der nationaal-socialisten. De

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1