EERSTE BLAD. Buitenland. De uitslag der Rijksdagver kiezingen in Duitschland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. MAANDAG 0 MAART 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 133 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Poatchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertenüën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertenüën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, Mj vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0 85. Bij contract belangrijke korting. NAZI'S EN ZWART-WIT-ROOD SAMEN DE MEERDERHEID. GROOTE VERLIE ZEN VOOR DE COMMUNISTEN. SOC.- DEMOCRATEN EN CENTRUM BEHOUDEN HUN ZETELAANTAL De opkomst der kiezers bij de Rijks dagverkiezingen van gisteren bereikte 'n record. 89 pet. der kiezers is aan de stem bus geweest. De voorloopige officieele uitslag is: 6 Nov. 5 Mrt. 1932 1933 zetels zetels Nat. Socialisten 196 288 Soc. Democraten 121 120 Communisten 100 81 Centrum 70 73 Beiersche Volkspartij 20 19 Zwart-Wit-Rood 51 52 Duitsche Staatspartij 2 5 Economische partij 2 Thuring. Landhond 1 Wijnbouwers 1 Duitsche Volkspartij 11 Chr. soc. volksdienst 5 8 Boerenpartij 2 Hannoverianen 1 584 647 Nazi's en zwart-wit-rood (waartoe de Duitsch-nationalen behooren) beschikken dus samen over de meerderheid. In den Rijksdag beschikt he't regee- ringsbloc over 341 zetels, de oppositie over 306 zetels. Omgerekend in stemmencijfers en per centages ziet de uitslag er ais volgt uit: Nat. Soc. Soc. Dem. Comm. Centrum Zw. W. R. B. Volksp. D. Volksp. Chr. Soc. Staatsp. 1932 11.737.015 33.1 7.247.959 20.4% 5.980.163 16.9% 4.230.340 11.9% 2.959.051 8.3% 1.095.731 661.794 403.674 336.451 3.1% 1.9% 1.2% 1.0% 1933 17.135.823 43.9% 7.176.505 18.3 4.845.379 12.2% 4.423.161 11.2% 3.132.595 7.8% 1.072.893 2.7% 432.105 1.1% 384.116 0.9% 333.437 0.8% De uitslag voor den Pruisischen Land dag is nieuw oud Nat. Soc. 211 (162) Soc. Dein. 80 (93) Communisten 63 (57) Centrum 68 (67) Zwart-Wit-Rood 43 (31) Staatspartij 3 (2) Duitsche Volkspartij Chr. Socialen 6 (10) Duitsc'h-Hannoveranen De regeering beschikt hier over 254 zetels, de oppositie over 220 zetels. Verklaring van Minister Göhring. Minister 'Göhring heeft de volgende verklaring afgelegd De groote 'beslissende politieke slag is geslagen. Het nationale front heeft door de toewijding en offervaardigheid zijner aanhangers over de geheele linie de over winning bevochten. Ik ben gelukkig en dankbaar, dat het Duitsche volk het be sluit van den Rijkspresident om het 'kabi net Adolf Hitier te 'benoemen, met zóó overweldigende meerderheid heeft ge volgd. Voor de eerste maal sedert de tijden van Bismarck zit het Centrum niet meer op de wip. De ontzaglijke superioriteit van het Nationale Front, juist ook in de Zuid-Duitsc'he landen, geeft de Zuid- Duitsohe regeeringen niet meer het recht uit naam van het volk verder te regeeren, daar ook hier het volk zich achter Hitier 'heeft geschaard I In de kringen der Rijksregeering wordt het resultaat der Rijksdagverkiezing be schouwd als een duidelijke doorbraak in het Zuid-Duitsche en Marxistische front. De uitslag is een duidelijk teeken voor de ineenstorting der oude partij-conglomera ten. In de samenwerking der tegenwoordige regeering zal niets veranderd worden. De groote overwinning, die de regee- ringspartijen 'hebben bevochten is te dan ken aan het werk van het Rijkskabinet en ue persoonlijkheid van den Rijkskanselier. Het Rijkskabinet zal in zijn zitting van Dinsdag a.s. het tijdstip vaststellen voor de bijeenroeping van den nieuwen Rijks dag. Een overzicht. Zooals men uit 'bovenstaande cijfers ziet, 'boekten de Nazi's een vooruitgang van 11 pet. Wat geen wonder is na zulk een actie en hetze als de laatste weken is gevoerd. Deze partij alleen 'beschikte over de publieke straat, over het vrije woord, een ongehinderde pers en het onbeperkte gebruik van de radio. Daarom te meer is het zulk een wonder, dat de soc.-democra- ten '(althans in aantal zetels) en het cen trum (zoowel procentrisch als in zetel tal) zich nagenoeg 'handhaafden. Deze partijen hebben onder buitengewoon moei lijke omstandigheden moeten werkenl Dat de communisten een klap zouden krijgen was natuurlijk te voorzien. De droom van Hitier, dat zijn partij alleen de meerderheid zou halen, is niet verwezenlijkt. Voor een eventueele wijziging van de grondwet is een meerderheid van 2/3 noodig. Daartoe zouden de regeeringspar- tijen nog de stemmen noodig 'hebben van 93 afgevaardigden van andere partijen. Zij zouden zich dus behalve de medewer king van het Centrum en de Beiersche Volkspartij' ook nog de hulp moeten ver zekeren van een der kleinere partijen. Men verwacht in Centrum-kringen, dat Hitier den Rijksdag zoo spoedig mogelijk zal bijeenroepen. Hij zou dan de com munistische afgevaardigden als hoogver- raderlijk uitschakelen en 'hen hun manda ten ontzeggen en aan den Rijksdag een onbeperkte volmacht vragen. Daarop zou de Rijksdag voor onbepaalden tijd met vacantie worden gezonden, om Hitier de gelegenheid te geven zijn aangekondigd vierjarenplan uit te voeren. De verkiezingsdag is over het algemeen rustig verloopen. Niet alleen te Berlijn, maar ook elders in hel Rijk is het voor een verkiezingsdag opmerkelijk rustig geweest. Wolff meldt als merkwaardig feit, dat er slechts 50 personen in hechtenis zijn genomen, ter wijl vroeger honderden personen moesten worden gearresteerd. Niettemin hebben op enkele plaatsen botsingen plaats gehad, waarvan som mige ernstige gevolgen hadden. Breslau meldt een schietpartij tusschen communisten en politie. Een politiepa trouille van vier man werd van de dak ken der huizen beschoten. Direct nadat de Schupo met hulppolitie was versterkt, werd een hulpagent (S.A.-man) door een schot in den buik doodelijk gewond. De politie is den toestand meester. De hui zen werden doorzocht, 70 personen wer den gearresteerd en naar het politiebu reau overgebracht. Te Gri.esh.eim bij. Darmstadt kreeg een S.A.-leider een schampschot en een K.P. D.-funotionnaris een schot in het dijbeen. Bij een botsing tusschen nazi's en leden van het IJzeren Front werden twee le den van het IJzeren Front ernstig, eenige andere personen licht gewond.. Te Keulen zijn schoten gelost op een politie-auto Twee mannen en een vrouw zijn gearresteerd. Te Quickborn nabij Pinneberg had van nacht een bloedige botsing plaats tus schen Nazi's en Communisten, waarbij een man werd doodgeschoten. Te Brunswijk zijn 17 personen gearres teerd, waarvan drie die verdacht wor den van hoogverraad, de anderen wegens het houden van verboden optochten. In een groot aantal plaatsen rondom Dusseldorp zijn gisteren talrijke huiszoe kingen verricht. Te Dusseldorp heeft men een complete geheime drukkerij der Communisten en een groote partij druk werk gevonden. Ook wapenen zijn in be slag genomen en 40 personen zijn gear resteerd. Ook in Duisburg en Hamborn werden verboden drukwerken en wapenen in be slag genomen. DE BANKCRISIS IN AMERIKA. Hoogtepunt der crisis. De Amerikaansche bankcrisis heeft blijkbaar haar hoogtepunt bereikt. Met de sluiting van alle banken in vrijwel alle staten en met een algeheele stopzetting der beurstransacties hebben de autoritei ten het geheele financiëele raderwerk, dat ernstig verstoord was, totaal stopgezet. Na de gebeurtenissen der laatste da gen moest het zoo ver komen en was het ook het eenige middel om na rustig be raad tot weloverwogen maatregelen te kunnen komen. Immers aan een algemeene vertrou wenscrisis op bankgebied kan slechts een einde gemaakt worden door een algeheele sluiting der banken en beurzen. Het publiek heeft dan tijd om tot bezin ning te komen, en de autoriteiten hebben gelegenheid om tot onderzoek en tot re organisatie over te gaan. Er zal nu iets in Amerika moeten gaan gebeuren. De zieke deelen van het bank wezen zullen moeten worden uitgesneden en alles zal weer op een gezonde basis ge bracht moeten worden voor dat het ver trouwen zal terugkeeren en voordat men weder de loketten en de beurzen zal kun nen openen. Men vraagt zich dan ook af, of de banksluiting van drie dagen wel voldoen de zal zijn. Het gaat om problemen van eventueele afschaffing van den gouden standaard, van gouduitvoerverboden, etc. Een juiste oplossing van deze kwestie zal niet alleen in het belang der Vereen. Staten zijn, doch zal ook diep ingrijpen in het economisch leven van de overige landen. Zou inderdaad Amerika van den gou den standaard afstappen, dan is interna tionaal overleg dringend noodig, want de belangen van de resteerende goudlanden, welke nog maar gering in getal zijn, staan met deze beslissingen in zeer nauw verband (Nederland, Frankrijk, enz.). Met groote belangstelling zal men dan ook de gebeurtenissen in de komende da gen op den voet blijven volgen. In ieder geval werkt de thans afge kondigde bank- en beurssluiting kalmee rend op de gemoederen. Een verscherping van den toestand heeft men nu tegenge houden. Slechts zeven staten hadden Zaterdag morgen om 11 uur Amerikaansche tijd nog een vrij betalingsverkeer. Dit waren Montana, Colorado, Noord en Zuid-Da- kota, Zuid- en Noord-Carolina en Dela ware. In deze staten hebben de banken haar loketten op de gebruikelijke wijze open gehouden en ook de betalingen niet beperkt. Er bestonden toen te 11 uur in 35 van de 48 bondsstaten bankholiday's en in 6 afzonderlijke staten beperkende bepalingen voor de uitbetaling van depo sito's. In den loop van den dag hebben Zuid- D'akota, Colorado, en Montana ook een bankholiday afgekondigd. De tweedaagsche bankvacantie was j.l. Zaterdag te New-York algemeen van kracht. De banken weigerden deposito's uit te betalen of andere bankzaken te doen en stonden alleen den houders van safeloketten toe om in de kluis af te da len. De effecten en goederen-beurzen over nagenoeg het geheele land waren gesloten Vele city-banken hebben om politie bescherming verzocht, vooral enkele spaarbanken, waar zich een tamelijk groote menigte verzamelde, welke echter spoedig uiteen gedreven werd. Te Washington zijn ongeveer 10.000 hotelgasten, die daar aanwezig zijn ter bijwoning van de plechtigheid van de pre- sidents-ambtsoverdracht, in moeilijkhe den geraakt, daar de hotels en banken weigeren, cheques aan te nemen. In Boston vreest men onlusten. Men heeft daarom 800 man politie aangewe zen voor de bewaking van de banken. De dollar In gevaar? President Roosevelt had tegen gister middag 3 uur een speciale conferentie belegd, ter bespreking van de bankcrisis. De beraadslagingen zouden in hoofd zaak betrekking hebben op de vraag of de Vereenigde Staten eventueel den Gou den Standaard zullen prijsgeven. Naar de speaker van het Huis van Af gevaardigden, Rainey, mededeelde, is al leen reeds in de afgeloopen week voor meer dan 250 millioen dollar aan goud gehamsterd. In welingelichte krin gen acht men het onver- mijdelijk, dat de regeering der Vereenigde Staten den gouden standaard zal moe ten prijsgeven. Verwacht wordt, dat de eerste daad van het Congres zal zijn de spoedhehan- deling van een wet, 'toestaande een natio naal toezicht en coördinatie van het te genwoordige Amerikaansche banksysteem Dat zou moeten helpen het publiek weer vertrouwen in te boezemen. Uit Tokio wordt gemeld, dat in op dracht van het Japansche ministerie alle beurzen in Japan heden gesloten zullen zijn. Mededeelingen over de reden van deze sluiting worden niet verstrekt. ,,D' aily News" verneemt uit betrouwbare bron, dat de Ver. Stat en vandaag zoowel technisch alsmede officieel den gouden stan daard zullen opgeven. Het Amerikaansche Congres is tegen Donderdagmiddag bijeengeroepen. Betalingen in natura. Het dagelijksche leven in de Ameri kaansche bondsstaten, waar beursvacan- tie moest worden ingevoerd, in het bij zonder in den staat Michigan, herinnert aan den tijd van den wereldoorlog. Alle zaken, die tot dusver nog steeds op cre- diet geleverd hebben, verkoopen thans hun goederen alleen nog 'tegen contante 'betaling. Huisvrouwen, die geen contan ten bezitten, zijn op den ruilhandel met vrienden en kennissen aangewezen. Daar de meeste menschen niet in staat zijn de contante betalingen te verrichten, welke bij opneming in een ziekenhuis noodig zijn, worden op het oogenblik, in tegenstelling met voorheen, de meeste kinderen in huis geboren. Vele artsen ver richten hun werk uitsluitend in ruil voor maaltijden en betaling in natura. Ver schillende kamers van koophandel en groote handelsondernemingen hebben noodgeld uitgegeven. Vele bewoners der grensstaten hebben reeds eenige weken geleden aan de andere zijde van de grens der Vereenigde Staten in Canada en in Mexico bankrekeningen geopend. Vele Staten en gemeenten betalen hun beamb ten tijdens deze periode, dat de banken gesloten zijn, met oninbare chèques. President Roosevelt aanvaardt zijn ambt. „Ik zweer plechtig, dat ik op eerlijke wijze bet ambt van president der Ver eenigde Staten zal uitoefenen, en dat ik naar mijn beste vermogen de grondwet der Vereenigde S'taten zal bandhaven, be schermen en verdedigen". Door deze woorden, uitgesproken met opgeheven rechterhand voor den „chief justice",-is Franklin D. Roosevelt Zater dag de 32ste president der Vereenigde Staten geworden. Na korte gelukwenschen hield de nieu we president zijn inaugurale rede voor de microfoon. Inplaats van, zooals zijn voorgangers, drie kwartier of zelfs twee uur te spre ken, zette Roosevelt in een rede van slechts 15 minuten zijn programma uit een. Na het uitspreken van zijn redo, reed Roosevelt, geëscorteerd door een afdee- ling cavalerie, naar het Witte Huis. Ui't alle deelen van het land waren vele duizenden belangstellenden naar Washington gekomen, om getuigen te zijn van de plechtige ambtsoverdracht voor het Gapitool. Het aantal in Washington aanwezige gasten werd geschat op ten minste 250.000. Militaire orkesten vergastten de wachtende menigte op vroolijke muziek, terwijl militaire vliegtuigen boven het terrein cirkelden. Niet minder dan 80 microfoons en 20 luidsprekers zorgden er voor, dat de ge heele bevolking der Vereen. Staten de plechtigheid konden volgen. Roosevelt werd beëedigd op een oud- Hollandschen bijbel, die was opengesla gen op vers 13 van den eersten brief aan de Korinthiërs. In zijn inaugurale rede verklaarde de nieuwe president Roosevelt o.a. het vol gende: Wij moeten den toestand eerlijk en openhartig onder de oogen zien en slechts voor één ding vreezen: de ongegronde, naamloos onverstandige vrees. Waarden, prijzen en betalingscapaci teit zijn gedaald. De betalingsmiddelen zijn in de banken vastgevroren. De spaargelden van duizenden families zijn verloren gegaan, maar onze nood is niet van substantieelen aard; wij worden noch door oorlog, noch door sprinkhanen ge teisterd, wij hebben alles rijkelijk, ja zelfs in overvloed en alleen aan de machina ties van gewetenlooze speculanten -heb ben wij dezen kommer te danken. Het is thans de ure om de waarheid te zeggen, en wel de geheele waarheid open lijk en zonder schroom; wij zullen niet terugschrikken voor erkenning van den noodtoestand van ons land. Van nu af zal ons volk herboren worden en zal ons land opnieuw tot welvaart geraken. Onze eerste groote taak is het volk aan werk te helpen. Wij zullen de banken controleeren en aan de speculatie een einde trachten te maken. Wij zullen onze valuta handhaven. Wel dra zullen wij het nieuwe congres in een speciale zitting verzoeken, om gedetail leerde maatregelen te nemen. Ik zal geen enkele poging nalaten, om den wereldhandel te herstellen door een wederopbouw van de internationale eco nomie. Binnen het kader van mijn constitutio neel© rechten zal ik mijn best doen, deze of gene maatregelen, die het congres eventueel zal uitwerken, spoedig te doen aannemen. Maar ingeval het congres niet een van de door mij aangewezen wegen volgen zou, en de toestand critiek zou blijven, zal ik geen weg vermijden, welke mijn plicht mij duidelijk zou uitteekenen. De rede van Franklin Roosevelt heeft in het geheele land een diepen indruk gemaakt. Hamburg bezet. De rijksminister van Binnenlandsche Zaken heeft bevel gegeven den nationaal- socialist 'Richter onmiddellijk alle be voegdheden van de politie te verstrekken. De Senaat van Hamburg heeft zich bij deze 'beschikking neergelegd en al zijn be voegdheden overgedragen. Burgemeester Dr Petersen is afgetre den. Even voor tien uur marcheerden 200 tot 300 nationaal-socialisten onder het zingen van vaderlandsche liederen het 'j Binnenland. Het congres der S.D.A.P. Op 1 Mei verlaagde goederentarieven bij de spoorwegen. Buitenland. De uitslag der Rijks dagverkiezingen in Duitschland. De bankcrisis in Amerika. President Roosevelt aanvaardt zijn ambt. De aardbeving in Japan. De Japanners bezetten Jehol. raadhuis binnen. Even later verscheen op het balcon de Gauleider Kaufmann, de 'leider van de nationaal-socialistische groepen. Hij hield een korte toespraak tot de menigte en noodigde 'haar uit een drie werf „heil" op Hitier uit te brengen. Nat.- socialistische troepen hebben de omgeving van het stadhuis afgezet. Japanners bezetten Jehol. De Japanners hebben de stad Jehol bezet. Nadat de Japansche luchtmacht de stellingen rondom de stad had gebombar deerd, vluchtten de Ghineesche troepen in de richting van den weg van Lanping naar Peiping. Volgens mededeelingen uit Ghineesche bron zou het bericht omtrent de bezetting van Jehol voorbarig zijn. Men verwacht evenwel, dat de stad heden in handen van den vijand zal vallen, zoo wordt er bijge voegd. Volgens de jongste 'berichten uit Jehol verdedigen de Ghineesche troepen zich tot het uiterste. De Japansche troepen zijn te Lingjoe vlak 'bij den Grooten C'hineeschen muur aangekomen, waar zij thans halt houden. De aardbeving in Japan. Volgens de officieele cijfers zijn 2963 huizen weggeslagen, 1279 door de aard schokken verwoest, 211 afgebrand en 6343 geheel of gedeeltelijk door den vloed golf overstroomd. De aardschok, de bran den en de vloedgolf worden beschreven als de vreeselijkste sinds de aardbeving van 1923. Het zoeken naar de slachtoffers der aardbeving, die naar thans bekend wordt, door drie vloedgolven, een sneeuwstorm en tal van branden werd gevolgd, wordt voortgezet bij' een intense koude, welke bet lijden der duizenden dakloozen verergert. 'Over een groot gebied zijn alle commu nicatie-middelen verbroken. De prefectuur van Iwate heeft meer dan 1380 doo'den, 696 vermisten en 276 ge wonden te betreuren. In dit getal zijn ook begrepen de 847 dooden van de twee eenige dorpen Tare en Toni, welke letter lijk met den grond gelijk gemaakt zijn. Oorlogsverklaring van Paraguay aan Bolivia Uit Ascunsion wordt gemeld, dat de Senaat de regeering heeft gemachtigd aan Bolivia den oorlog te verklaren. De griep in England. •Dat de griep-epidemie in Engeland voor de ziekteverzekerings-maatschappijen een dure geschiedenis geworden is, blijkt wel uit 'het feit, dat gedurende de eerste zeven weken van 1933 aan verzekerde Zieke arbeiders 'in totaal ongeveer 1 mill, pond sterling is uitgekeerd. Er is zelfs één maatschappij, die in deze periode reeds 21.408 uitkeeringen méér gedaan heeft dan vorig jaar. Korte berichten. Tal van Duitsche communisten zijn te Moskou aangekomen. Zij hebben in verband met de recente gebeurtenissen besloten Zich in de Sovjet-Unie te ves tigen. De gendarmerieposten van de Bel gische Oost-grens zijn versterkt, met het oog op de eventueele uitwijking in grooten getale van Duitsche communisten. Hoover, nu weer gewoon burger, arriveerde Zaterdagavond te New-York, waarna hij Zich per auto naar zijn hotel begaf; '2500 politieagenten bewaakten den weg, dien hij volgde. Minister Deckers en de marinebonden. Het volgende telegTam is, naar „Het Volk" meldt, aan den minister van defen sie gezonden Algemeene Raad van S. D. A. P. en N. V. V. protesteert ten sterkste tegen aan randing vereenigingsrecht door eisch tot ontslag burgerbestuurders van marine- schepelingenbonden en door algemeen ver bod lidmaatschap S. D. A. P. voor mili taire ambtenaren. Goederentarieven Spoorwegen. 'Het ligt in de bedoeling de nieuwe goe derentarieven bij de Nederlandische Spoor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1