Jr. I Onanwary» EERSTE BLAD. VRIJDAG 3 MAART 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 131 Dit nummer bestaat uit 2 bladen is nummer één °P de candidateniijst der Anti revolutionaire partij In Zeeland. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingebonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De huishouding der gemeenten. In het Verkiezingsmanifest der Anti revolutionaire partij wordt ook gevraagd, dat gewaakt zal worden voor de hand having van het financiëel evenwicht in de huishouding der gemeenten, zoowel door het uitoefenen van een nauwlettend toezicht als door het betrachten van be dachtzaamheid bij het vorderen van de medewerking der gemeenten aan de uit voering van de bestuurstaak. Hiertegen kan de bedenking worden geopperd, dat op deze wijze de autonomie van de gemeenten wordt aangetast. Dat de gemeenteijke zelfstandigheid steeds meer verloren gaat en dat zoo langzamer hand de gemeenten geheel onder curateele komen van het Rijk. Dit gevaar bestaat inderdaad. En het blijft daarom noodig tegen on- noodige inmenging in het bestuur der ge meenten te waarschuwen. Aan den anderen kant moet echter ook worden toegegeven, dat een nauw lettend toezicht niet gemist kan worden. Dit is nog weer gebleken bij het be- grootingsdebat in de Eerste Kamer. De heer Hermans had betoogd, dat de Regeering te veel ingrijpt ten aanzien van de zorg voor de werkloozen tegenover de gemeentebesturen. Hierop werd door Minister Ruys de Beerenbrouck het volgende geantwoord: „Ik durf zeggen: niet dan noodgedron gen is de Regeering ten deze regelend op getreden. Een lange, ernstig stemmende ervaring noopt de Regeering den gemeen ten aanwijzingen te geven. Zij roepen er om; wanneer zij in mijn Kabinet komen, zeggen zij: neemt gij, alstublieft een be slissing; dat is voor ons veel prettiger. Zoo zijn er; ik zal niet zeggen, dat ik hen tot de categorie der helden reken, maar zoo zijn er. Vele gemeentebesturen onderschatten den gevaarlijken financiëelen toestand des Lands, vele gemeentebesturen ook onderschatten den gevaar- lijken financi'ëelen toestand van hun eigen gemeente. Zeker, de werkloozen moeten geholpen worden, maar er zijn gemeentebesturen, die mee- nen, dat de mogelijkheden tot hulpver leening onbeperkt zijn. Zegt hét ieder verstandig man niet iets, dat in 1932 voor werkloozenzorg is uitgegeven 132 millioen gulden, waaronder begrepen zijn de 9 millioen, door de arbeiders zelf opgebracht, zoodat 123 millioen uit de Overheidskas sen voor werkloozenzorg is besteed? Mag de Regeering dan aan alle, op zich zelf misschien billijke, en in ieder geval begrijpelijke wenschen, te gemoet komen? Neen, want hoe langer hoe meer moet het begrip doordringen, dat in deze om standigheden aan soberheid niet te ont komen is. Meent de heer Hermans, dat het een genoegen is voor den bewinds man van Binnenlandsche Zaken, om aan het gemeentebestuur van Amsterdam te moeten melden, dat, toen de tijd daarvoor nog niet was aangebroken, een extra brandstoffentoeslag, ook voor eigen reke ning van de gemeente Amsterdam, niet kon worden goedgekeurd? Naar de mee ning van de Regeering is de hulp, die Amsterdam aan de werkloozen verschaft, zoodanig, dat de tijd voor extra hulp nog niet was aangebroken. Maar de gemeen te wilde de kosten zelf betalen, zoo wordt opgemerkt. Is nu inderdaad de financiëele toestand van Amsterdam zoo gunstig, dat zij zich dergelijke onnoodige extraatjes kan veroorloven? Ik, die daarvoor verant woordelijk ben, beantwoord die vraag be slist ontkennend. En wanneer dan een raadsmeerderheid (de geachte afgevaardigde doelde op Zut- phen) tegen eiken goeden raad in, als ik mij niet vergis met één stem meerder heid, toch doorzet, dan moet de Regeering ingrijpen; dan kan zij niet toelaten, dat men op onverantwoordelijke wijze met het geld van de belastingplichtigen royaal handelt" Tegen dit betoog is weinig steekhou dends in te brengen. Als gemeentebesturen geen oog hebben voor den gevaarlijken financiëelen toe stand van hun eigen gemeente, als ge meentebesturen op onverantwoordelijke wijze met het geld van de belastingplich tigen royaal handelen, dan is ingrijpen noodzakelijk. Een nauwlettend toezicht op de huis houding der gemeenten zooals het A.R. manifest dat vraagt kan daarom in de huidige omstandigheden niet gemist worden. BEN IK KIEZER? Naar aanleiding van wat wij gisteren over de nieuwe kiezerslijsten schreven, wordt ons gevraagd of het noodig is dat allen die naar een andere gemeente ver huisd zijn of die vóór of op 15 Mei a.s. 25 jaar hopen te worden, zich per- s o o n 1 ij k overtuigen of zij ipp de kie zerslijst voorkomen. Ons antwoord luidt: beslist noodzake lijk is dat niet. Wie gelegenheid heeft tijdig na te gaan of zijn of haar naam op de kiezerslijst voorkomt kan dat doen. Maar men kan zich ook en dat ver dient misschien met 't oog op een goede controle de voorkeur tot het bestuur van de plaatselijke kiesvereeniging wen den, dat dan zeker niet zal nalaten zich op de hoogte te stellen. Laten dus allen die ook maar eenigszins meenen voor plaatsing op de kie- zerslijst in aanmerking te komen, zich even in ver binding stellen met het bestuur der Kiesvereeni ging. Maar dan ook niet uitstellen! Want slechts tot en met 9 Maart is er gelegenheid om verzoeken om verbetering in te dienen. DE TOESTAND IN DU1TSCHLAND. Wilde geruchten. In Duitschland op verschillende plaat sen en van Duitschland uit, in het bui tenland begon de dag van gisteren met de wildste verschrikkingsgeruchten: In de straten van Berlijn zouden de kanon nen zijn opgesteld. Vrouwen zouden reeds in veiligheid worden gebracht. Het groot ste deel des volks zou in allerijl de wijk nemen. Alles was gereed voor den strijd, daar men het uitbreken der revolutie verwachtte In Dresden liep met groóte hardnek kigheid het gerucht, dat de dom van Keulen in brand stond. In Goerlitz werd bovendien nog be weerd, dat het Berlijnsche warenhuis Tietz in vlammen zon zijn opgegaan. Sommige berichten werden door Wolff met een tegenspraak achterhaald. In verschillende deelen van Berlijn kwam het weer tot politieke botsingen 1 en vechtpartijen. Een 23-jarige arbeider werd in zijn woning doodgeschoten. In de Liesenstrasse werd een S.A.-man in uniform beschoten en aan den voet gewond. Op grond van de uitgebreide maatrege len tegen de communisten in het Rijnland zijn ruim 1200 en in Westfalen ruim 850 menschen in hechtenis genomen. Gister nacht hebben gewapende communisten in het Siegerland en in het district Berg- heim getracht naar groote bedrijven te sluipen om brand te stichten. D© daders konden gearresteerd worden. De Pruisische openbare gebouwen zul len met ingang van heden de oude Prui sische vlaggen moeten vertoonen en niet meer de vlag zwart-rood-goud. Voor den Volkstreurdag zijn ook, voor zoover aan wezig, de oude rijksvlaggen zwart-wit- rood geoorloofd. Het kabinet heeft besloten tegen cor respondenten van buitenlandsche bladen op te treden die op boosaardige wijze te gen de regeering stoken of in hun cor respondenties eenzijdige berichten geven. De gezamenlijke sociaal-democratische pers in Mecklenburg Schwerin is door den betrokken minister met ingang van morgen voor een week verboden. In de zitting, welke door het kabinet is gehouden, is besloten den rijksdagaf gevaardigde en hoofdredacteur van de „Vorwarts" wegens een door hem on- derteekende verklaring in den sociaai- democratischen persdienst in verzekerde bewaring te stellen om hem aan een ver hoor te onderwerpen. Honderden communisten in arrest. De actie van de politie tegen de K.P.D. wordt in het geheele Duitsche Rijk met alle scherpte uitgevoerd. Zoo zijn te Heilbron a. d. Neckar in verband met een diefstal van 50 Kg. dy namiet door onbekenden, verscherpte vei ligheidsmaatregelen genomen, terwijl 40 actieve leden der K.P.D. zijn gearres teerd. Te Hamburg zijn 120 communisten in arrest gesteld. Het aantal arrestaties in Gleiwitz, Beuthen, Hindenburg en an dere plaatsen in Silezië bedraagt ver over de honderd. Te Stuttgart heeft de politie huiszoeking bij communisten ge daan en zeer veel materiaal in beslag ge nomen, ook zijn verscheidene communisten achter slot en grendel gezet. Gistermid dag deed een communist een poging om voor de radio te Stuttgart eenige woor den te spreken. Hij stormde de kamer binnen, van waar uit een openbare En- gelsche les werd uitgezonden en schreeuw de: „Weg met Hitlerl" De radio-beamb te had echter de microfoon al uitgescha keld. Onmiddellijk zette hij den commu nist na, die echter in een gereedstaanden auto kon ontvluchten. Bij huiszoekingen bij communisten te Wittehberge ontdekte de politie in ge heime bergplaatsen S. A. uitrustingsstuk ken en waardevol materiaal, o.a. lijsten met namen van communistische leiders, bevelen hoe bij de terreur te handelen, etc. De Berlijnsche hoofdcommissaris van politie heeft een belooning uitgeloofd tot 1000 Mark voor dengene die de politie nog in Maart aanwijzingen verschaft die kunnen leiden tot strafrechterlijke ver volging van hen die illegale communisti sche opschriften vervaardigen en ver spreiden. Sedert weken wordt Berlijn overstroomd met een vloed van geschrif ten waarin aangespoord wordt tot ge weld en misdaad. De „Hamburger Nachrichten" ver neemt, dat de leider der K.P.D., Ernst Thalmann uit Hamburg naar Kopenha gen is gevlucht. Aardschokken in Japan. Gistermorgen om 2.30 (Jap. tijd) wer den de bewoners van Tokio door aanhou dende aardschokken uit hun slaap ge wekt. Voor zoover tot nu toe bekend, is de aangerichte schade slechts gering. Het is waarschijnlijk deze aardbeving, die door de seismografen van het insti tuut in het Taunusgebergte werd geregis- treerd. Naar uit Frankfort a. d. M. wordt gemeld, begon de aardbeving, waarvan het centrum op 9000 K.M. afstand moet liggen, eergisteravond om 6 uur 42 min. en 29 seconden (Midden-Eur. tijd) en werd het maximum om 7 u. 16 bereikt. Op de sprinkhanenjacht. Reuter meldt uit Tunis, dat de geheele oase van Tozeur in actie is om sprink hanen te vangen, die in groote getalen door den wind uit het noordelijk deel van de Sahara worden gedreven. Aangezien gezouten en gerookte sprink hanen voor de inlandsche bevolking een groote lekkernij beteekenen, verschaft de regeering gratis zout aan hen, die aan de sprinkhanenvangst deelnemen. Men hoopt het aantal deelnemers aan de vangst daardoor zoo groot te maken, dat de sprinkhanenplaag wordt beperkt. Een goederentrein, die totaal was ingesneeuwd. Bij den jongsten sneeuwstorm is een goederentrein van de London and Eas tern Railway zoo duchtig ingesneeuwd, dat men hem vier dagen kwijt is geweest. De trein, een locomotief met 15 wagens, was onderweg van Tow Law naar Black- hill bij Burnhill in de sneeuw blijven steken. Zaterdagavond was alleen nog een klein stukje van de locomotief te zien. Een sneeuwploeg, die uitgezonden was ooi den goederentrein op te halen, was ontspoord op een ingesneeuwden wissel. In den nacht van Zaterdag op Zondag viel er weer sneeuw en toen was elk spoor van den trein uitgewischt. Dins dag heeft men eindelijk den vermiste weergevonden, maar toen kon men het zaakje niet meer op gang krijgen. De machinist en de stoker van den trein hadden, toen zij het wanhopige van hun geval inzagen, het vuur gedoofd en den trein verlaten. Zij hoorden 10 K.M. verder thuis en wisten inderdaad na ne gen uur wadens door de sneeuw hunne woonplaats te bereiken. Daar alle tele foon- en telegraaflijnen gestoord waren, hadden zij geen bericht naar elders kun nen zenden. Nederlaag der Chineezen in Jehol. De doorbraak van de tweede verdedi- ginslinie der Ghineesche troepen in de provincie Jehol en de daarop gevolgde terugtocht moeten een gevolg zijn van verraad in de Chineesche rangen. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat generaal Soen Tjeng-jing te Tsjifeng is overgeloopen naar de Japanners en aldus de uitvoering van het verdedigings plan belemmert, dat zorgvuldig door den maarschalk Tsjang Hsu-liang was voor bereid. Als gevolg van dit verraad ver wacht men, dat de provincie Jehol thans spoedig voor China verloren zal zijn. De ineenstorting van den tegenstand in Je hol heeft dan ook in geheel China groo te teleurstelling gewekt, en algemeen is men van meening, dat door den val van Lingjoean bijna geheel Jehol aan de Ja panners is overgeleverd. Deze stad scheen door de Chineezen verlaten te zijn, doch toen de Japanners dicht genoeg genaderd waren begonnen de Chineesche troepen plotseling een he- vigen tegenaanval en twee uur achtereen lieten zij een regen van granaten en hand granaten op het kleine Japansche deta chement neervallen, dat gedurende eeni- gen tijd in een buitengewoon kritieke en gevaarlijke positie verkeerde. Tenslotte Ingezonden Mededeeling. btmt U ven Edelweiss proft- teerenbl) de wasch, bij Uw vaatwerk en alle voorwerpen, die gereinigd moeten worden. Maar thans geelt Edelweiss U nog meer. Bij aankoop ven 2 pakken Edelweiss Zeeppoeder ad 14 cents per pak ontvangt U GRATIS een solide thee doek, bij 3 pakken een sterke handdoek oi 2 mooie, witte zakdoeken. arriveerden echter Japansche vliegtuigen die vanuit de lucht een ware vernietiging aanrichtten. Door de bommen werden de Chineesche soldaten, de kameelen, paar den en voorraden vernietigd. Het moreel der Chineesche troepen werd volkomen verbroken en zij sloegen op de vlucht, achtervolgd door de Japanners. Telgen den avond kon de hoofdmacht van het Japansche leger ongehinderd Lingjoean binnentrekken. Het verschil tusschen de uitrusting der Chineesche en Japansche troepen in Je hol is groot. Terwijl de Chineezen slechts de beschikking hebben over duizenden kameelen, gebruiken de Japanners vracht auto's met zes wielen. De Japansche sol daten moeten echter dikwijls honger lij den, daar de opmarsch veel vlugger gaat dan de intendance voor levensmiddelen kan zorgen. Campagne tegen Paschen. De Russische god-Ioozenorganisatie heeft een nieuwe campagne ingezet te- gen Paschen. Duizenden vergaderingen zullen worden belegd, waarin de sluiting van kerken zal worden geëischt. In 't bij zonder zijn voor Goede Vrijdag bijzon dere bijeenkomsten georganiseerd. Zij die op Paaschzondag en Paaseh- maandag niet op hun werk verschijnen, zullen op staan den voet worden ontsla gen. Stijging van levensmiddelenprijzen in Rusland. In den laatsten tijd zijn op de vrije markt in Rusland de prijzen voor levens middelen sterk gestegen, in sommige ge vallen zijn de prijzen zelfs verdubbeld. Daarentegen zou het volgens een mede- deeling van Russische autoriteiten op het oogenblik niet mogelijk zijn de loonen voor de arbeiders en de staatsbeambten te verhoogen. Korte Berichten. De politie te Breslau is er een uur vóór het begin van de rede van den rijks kanselier in geslaagd een korte-golfzen- der in beslag te nemen. Reeds 'smiddags was geconstateerd, dat er een korte-golf- zender in de nabijheid moest zijn, waar mede men blijkbaar van plan was de radio-uitzending van de rede van Hitier te storen. Het Duitsche kabinet heeft besloten tot hulpmaatregelen voor de in nood ver- keerende gebiedsdeelen en wel voorloopig in den vorm dat er levensmiddelen op rijkskosten zullen worden heengezonden. Opper-Silezië, het Beiersche woud, het Roergebied, Berlijn, Koningsbergen en deelen van Thüringen komen in de eerste plaats in aanmerking. Het gebouw van het Duitsche con sulaat te Luik is gisternacht tot op een hoogte van 2 M. met roode verf en met het opschrift in het Fransch „Dood aan Hitier, leve de revolutie" besmeurd. Bo vendien zijn de initialen K.P.D. en het communistische hamer- en sikkelteeken op den muur aangebracht. De politie heeft maatregelen ter bescherming van het consulaat getroffen. De Engelsche begrooting van oorlog voor het komende jaar is geraamd op 37.950.000 pd.st. Dat is 1.462.000 pd.st. meer dan voor het loopende jaar, doch bijna twee millioen minder dan voor 1931'32. i De staten California, Oregon, Ari zona en Oklahoma hebben een bankmora- torium voor den tijd van drie dagen afge kondigd. i De regeringscommissie voor het Saargebied heeft bepaald, dat tot nader order alle openbare vergaderingen verbo- Binnenland. De marinebonden geven toe. De sluiswerken te Terneuzen. De Tweede Kamer heeft de Indische be grooting afgehandeld. De Eerste Kamer heeft de begrooting van Binnenl. Zaken z.h.s. goedgekeurd. Ds J. de Visser te Middelburg overleden. Buitenland. Nederlaag der Chineezen in Jehol. De toestand in Duitschland. Massa-arres taties. Aardschokken in Japan. Het New Yorksche disconto verhoogd. den zijn. Dit besluit zal wel verband hou den met de vrees, dat de binnenlandsche politieke strijd in Duitschland ook op het Saargebied zou kunnen overslaan. Volgens berichten uit Hankou is daar Donderdag wegens de voortdurende com munistische onlusten de staat van beleg afgekondigd. Alle communistische betoo gingen zijn verboden. Veertig communis ten zijn gegijzeld. Iedere tegen de regee ring gerichte uitspatting zal streng ge straft worden. WIJZIGING VAN DE CRISIS PACHTWET. De heeren van Rappard c.s. hebben eenige amendementen ingediend op 'het wetsontwerp tot wijziging van de crisis- pachtwet 1932. Voorgesteld wordt aan art. 4 een nieuw lid toe te voegen, luidende. Van elke niet- ontvankelijkverklaring van een verzoek schrift wordt aan den indiener daarvan door de Kamer van Crisispachtzaken on verwijld schriftelijk mededeeling gedaan. In de toelichting wordt opgemerkt, dat de wet in haar tegenwoordigen vorm den kantonrechter hiertoe niet verplicht. Dit heeft soms ten gevolge gehad, dat de aan vragers de termijhen voor hooger beroep bij de rechtbank hebben laten verloopen, daar zij van de beslissing van den kan tonrechter onkundig waren. Voorts is een amendement ingediend om tusschen V en VI van art. 5 het vol gende lid in te voegen Het tweede lid van art. 8 wordt als volgt gelezen: Gedurende 14 dagen na de dagteekening dezer mededeeling staat be roep open op de arrondissements-reeht- bank. Op gelijke wijze als in het eerste lid gemeld, geschiedt mededeeling van de uit spraak der Rechtbank; beroep in cassatie staat open gedurende drie weken na de dagteekening dezer mededeeling. In de toelichting merken de voorstellers op, dat de uitspraken van sommige Kamers voor Crisispaohtzaken overtuigend bewezen hebben, dat hooger beroep gewenscht is. Uitvoering der sociale verzekering. Ingediend is een wetsontwerp, strék kende tot organisatie van de openbare or ganen, belast met de uitvoering van de sociale verzekering. Blijkens de Memorie van Toelichting is de strekking van het ontwerp tweeërlei. In de eerste plaats bedoelt het te komen tot vereenvoudiging in de organisatie van de openbare organenen, belast met de uit voering der sociale verzekering, en daar mede tot bezuiniging op de kosten dier uitvoeringsorganen. Daarnevens wil het wetsontwerp, met 'handhaving en verdere toepassing van het beginsel van decen tralisatie in de uitvoering der verzekering ten behoeve van de noo'dige eenheid in die uitvoering een hechter organisch verband tusschen de Bank en de Raden van Ar beid leggen dan tot nog toe bestaat. Buitenlandsche werkkrachten. De minister van binnenlandsche zaken beeft gisteren in de Eerste Kamer mede gedeeld, dat, na voorbereiding door een interdepartementale commissie, een wets ontwerp in gereedheid is gebracht ten aanzien van het te werk stellen van bui tenlandsche arbeidskrachten. Werkloozenzorg in Januari. Het departement van binnenlandsche zaken heeft aan alle gemeenten een vra genlijst gezonden. Bij 'het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 1014 gemeenten. Uitgegeven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies, c.q. provincies) aan werkloozensteua f 6.296.155; uitgegeven door de gemeen ten (zonder a'ftrek van subsidies, c.q. pro vincies) voor werkverschaffing 1.720.022 gulden; uitbetaald door werkloozenkassen f6.084.747. Het rijk 'heeft f726.649 be taald. Van 63 gemeenten met rond 287.450 inwoners waren nog geen gegevens binnen gekomen. Loonsverlaging Van Gelder Zonen. Bij de papierfabriek Van Gelder Zonen eal vanaf morgen elke ploeg in het con-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1