HT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! DONDERDAG 2 MAART 1933 DAËSLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 130 Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. 'm Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44155. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tolef, 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Gegrond pessimisme. Aan Minister de Geer is evenals vroe ger aan Minister Colijn, meermalen ver weten, dat hij wat betreft de financieels perspectieven, wat al te somber gestemd was. De Minister heeft er nog dezer dagen aan herinnerd, hoe nu juist drie jaar ge leden de heer van Lanschot in de Eerste Kamer zich aldus uitliet: „Zie ik goed, dan was de tot heden ge volgde ietwat voorzichtige financieele politiek ten volle gerechtvaardigd, maar kunnen wij thans met een gerust finan cieel geweten de vleugels op cultureel en sociaal gebied wat verder uitslaan. Zoo heeft het, meen ik, ook de Regeering be grepen." En verder: „Ik hoop dat ik zoo straks van de Mi nisterstafel bij monde van den Minister van Financiën zal te hooren krijgen, dat ook hij van oordeel is, dat de financieele toestand thans beter toelaat hier en daar op cultureel en sociaal gebied een nieuw verschiet te openen, dat tot heden geslo ten was en gesloten moest blijven." Minister de Geer was toen een andere opvatting toegedaan. En dat is hem wat kwalijk genomen. De uitkomst heeft hem echter in het ge lijk gesteld. Reeds de dienst 1931 gaf een nadeelig saldo van een kleine f 50 millioen. En daarna ging het steeds achteruit. Het pessimisme van den Minister was jammer genoeg maar al te gegrond. Dikke spaarpotten. De heer Oudegeest heeft in de Eer ste Kamer nog weer eens aangedrongen op een extra-heffing van de vermogens. In dit verband werd door hem ook ge sproken van de vele middelen die thans in liquiden vorm worden aangehouden, hetzij in goud, hetzij in bankbiljetten. De heer Oudegeest zag hierin een toe ken van welvaart. Minister de Geer heeft echter duidelijk gemaakt, dat dit allerminst een symptoom is van toegenomen draagkracht, maar van een toegenomen onrust. Het is aldus de Minister niet be spaard geld, maar vrijgekomen geld, dat zekerheidshalve voorloopig maar niet meer belegd is. Het is één der zeer ongunstige teekenen van dezen tijd. Vorderingen op het buitenland, waar van rente genoten werd en die aan onze belastingbetalers ten goede kwamen, zijn, indien mogelijk, geïncasseerd geworden en niet weder in het buitenland belegd. (En vaak evenmin in het binnenland.) Hetzelfde is ten deele geschied met pro- venuön van gelden, die uit binnenland- sche beleggingen, door uitloting, aflossing en dergelijke, beschikbaar zijn gekomen, terwijl bovendien een gedeelte van het be drijfskapitaal van het Nederlandsche be drijfsleven geen emplooi kan vinden en derhalve in liquiden vorm wordt aange houden." Het oppotten van goud en bankbiljet ten, door den heer Oudegeest beschouwd als een bewijs van meerdere welvaart is integendeel te zien als een symptoom van toegenomen onrust. Het is goed hieraan aandacht te schen ken. Want er zijn nog altijd menschen die zich door fantastische financieele be schouwingen van mannen als Oudegeest van streek laten brengen. DENK AAN DE KIEZERSLIJSTEN. Op Woensdag 26 April zal een nieuwe Kamer worden gekozen. Een zaak vooral in deze buitengewone omstandigheden, van groote beteekenis. Er zal daarom hard gewerkt moeten worden. Het eerste dat thans de aandacht vraagt is het controleeren van de kiezerslijst. Wie niet op de kiezerslijst voorkomt al zou hij overigens aan alle wettelijke eischen voldoen mag niet aan de stem ming deelnemen. Op de vraag wie kiesgerechtigd zijn luidt het antwoord: Kiesgerechtigd zijn de ingezetenen van h®t Rijk, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaar hebben bereikt en die niet krachtens de wet van de uitoefening van het kiesrecht zijn uit gesloten. Om ingezetene te zijn moet men in het Rijk wonen en gedurende de voorafgaan- ^Mien maanden zijn woonplaats in het Rijk of in de koloniën hebben gehad. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben be reikt vóórof op den löden Mei. Vooral aan dit laatste moet goede aan dacht worden geschonken. Door de vervroegde verkiezingen is het toch mogelijk dat ditmaal personen die op den dag van de stemming nog niet den 25-jarigen leeftijd hebben bereikt, toch aan de stemming kunnen deelnemen. De kiezerslijsten liggen thans overal ter inzage. Maar het is kort dag! Tot en met 9 Maart kunnen verzoeken om verbetering worden ingediend. (Vragen in verband met de Kieswet enz. zullen wij gaarne beantwoorden. Redactie.) communistische periodieken tot nader order te verbieden, evenals alle vergade ringen in besloten ruimten. Hij heeft den regeeringen voorts verzocht, alle commu nistische drukwerken, met inbegrip van strooibiljetten en aanplakbiljetten, onmid dellijk in beslag te nemen. Het hoofd der Berlijnsche politie heeft alle vergaderingen der communistische partij en der daarbij aangesloten organi saties tot nader order verboden. Ook te Hamburg is, met het oog op de gebeurte nissen der jongste dagen, een soortgelijk verbod uitgevaardigd. Voorts heeft de re geering van Brunswijk een verbod, als Ingezonden Mededeeling. Ziet U zoo op tegen de waschdag. Dat is toch ouderwetsch. Ja, kijkt U maar niet zoo ongeloovig. Hier heeft U „1, 2, 3". Nelrland's zelf werkend waschmiddel. Beter is er niet. Ook onder de buitenlandsche merken niet Het is een ideaal product, het doet de wasch op zijn ééntje, bleeken is overbodig en het is goedkoop. Voor XI Yi cent heeft U zoo'n pak. En U blijft het gebruiken, dat kan ik U verzekeren. Ingezonden Mededeeling. De toestand in Duitschland. Het onderzoek in de rijksdagruïne te Berlijn heeft tot dusver aan het licht ge bracht, dat alléén reeds voor het bijeen brengen van het ontbrandhare materiaal minstens zeven menschen noodig zijn ge weest, terwijl voor de verdeeling van de brandhaarden en de gelijktijdige ontste king in bet geweldige gebouw ten minste 10 menschen noodig waren. Het lijdt geen twijfel: De brandstich ters moeten zóó volkomen van de 'bijzon derheden van bet gebouw op de hoogte zijn geweest, dat slechts zij, die jarenlapg ongehinderd in- en uitgaan, die te weten kunnen zijn gekomen. Er bestaat daarom ernstige verdenking tegen de afgevaardigden der communis tische partij', die in het hijzonder in den laatsten tijd zeer vaak om alle mogelijke redenen in den rijksdag bijeen kwamen. Uit deze bekendheid met het gebouw en de dienstindeeling van de ambtenaren kan ook verklaard worden, dat voorloopig slechts de op heeterdaad betrapte Neder landsche communist gearresteerd kon worden. De anderen konden door de hun bekende onderaardsche gangen ontsnap pen. De gearresteerde, die ook in Neder land als bijzonder radicaal bekend stond, heeft de vergaderingen van het commu nistische partijbestuur steeds bijgewoond en er op 'gestaan, dat hij' aan de brand stichting zou meedoen. Arrestaties. Te Dortmund zijn 46 personen in hech tenis genomen. Van deze personen zijn echter slechts 24 wegens politieke delic ten gearresteerd en wel hoofdzakelijk lei ders der communistische partij. De arres tatie der overige 22 personen hield ver hand met niet-politieke misdrijven. De politie te Erfurt deelt mede, dat bij' de maatregelen tegen K. P. D. meer dan een millioen manifesten met een inhoud rnn gedeeltelijk hoogverraderlijken aard in beslag zijn genomen. Vijftig huiszoekingen werden gedaan en in totaal 39 'functionarissen der K. P. D. gearresteerd. Te Kassei zijn vijf communistische be stuursleden en acht partijleden gearres teerd. Verder zijn een reeks huiszoekingen gehouden, waarbij verschillende zaken in beslag werden genomen, o.a. 900 kilo gram circulaires, aanplakbiljetten en 'kranten. De politie deelt mede, dat een huiszoe king gehouden is in het gebouw van den Wurttembergschen landdag. Doorzocht werden de algemeene ver trekken en de fraotiékamer van de com munistische partij. Tegelijkertijd is het communistische partijbureau doorzocht, waarbij' de po litie een groote partij' zorgvuldig ver- paicte drukwerken m banden viel. Naar Wolff uit Hagen meldt, zijn Dins dag aldaar 32 communistische leiders op bevel van de regeering in verzekerde be waring genomen. Te Berlijn heeft de po litie in den nacht van Dinsdag op Woens dag niet 'alleen communistische 'lokalitei ten doorzocht, doch ook een aantal an dere zaken, waar buiten de gewone gasten ook veel communisten plachten te vertoe ven. Bij deze actie zijn ongeveer tweehon derd personen gearresteerd. In verhand met de brandstichting in ■het rijfcsdaggebouw vreesde men, dat ook het gebouw van den Pruisiscben landdag hetzelfde lot zou te beurt vallen. Het landdaggebouw is daarom even eens door de politie afgezet. In het ge bouw worden bovendien uitgebreide pa trouillediensten verricht. In tegenstelling met den rijksdag 'blijven in den landdag ook 's nachts alle zalen verlicht. De Rijksminister van Binnenlandsche Zaken heeft op grond van de Verordening tot bescherming van volk en staat d.d. 28 Februari tot alle regeeringen der afzon derlijke landen, het verzoek gericht, alle waarom thans door rijksminister 'Göring wordt verzocht, voor den duur van veer tien dagen uitgevaardigd, doch dit boven dien ook uitgebreid tot de periodieken en vergaderingen van de sociaal-democraten, den 'Reiohsbannerbond en bet IJzeren Front. Een Russische meening. Den rijksdagbrand te Berlijn bespreken de, houdt het Sovjetblad de „Isvestia" staande, dat hier van een nationaal-fas- cistische provocatie moet worden gespro ken, welke op touw gezet is, om een he- slissenden slag toe te brengen aan de Duitsche arbeidersklasse. Deze provocatie is, volgens het blad, zoo doorzichtig, dat ze niemand kan ontgaan. Het is onbegrijpelijk, vervolgt het blad, waarom de Duitsche communisten van Holland uit een man zouden importeeren, die twee jaar geleden uit de partij gezet is. De provocatie werd ondernomen met een -tweeledig doel, n.l. de communistische partij te verpletteren en de sociaal-demo cratie te terroriseeren op den vooravond van de verkiezingen. Aan het slot van haar betoog verklaart de „Isvestia", dat de buitenlandsche waarnemers zichzelf moeten afvragen, waartoe zulk een partij nog meer in staat is, die 'het parlementsgebouw van haar eigen 'hoofdstad in brand steekt, een partij van 6 millioen van verraad beschuldigt en dan den staat van beleg afkondigt op de basis van zulk een provocatie. Japans opdringen in Jehol. Van de zijde van bet Ghineesc'h© hoofd kwartier wordt medegedeeld, dat de te rugtocht der Ghineesohe troepen volko men ordelijk en volgens te voren opgesteld plan geschiedt. Van Pingfangtsi trokken de Chineesc'he troepen terug op de sterkere stellingen te Tsjingkau. De Japanscbe troepen trekken thans ook voorzichtiger voorwaarts. De wegen naar het Zuiden zijn vol vluchtelingen. De Japanscbe troepen in Mandsjoerije en Jehol zullen worden voorzien van een nieuw voedingsmiddel in gecomprimeer- den vorm, genaamd „calorie-voedsel", dat gemaakt wordit in een gistfabriek te Osaka. Het is een suikersubstantie van hooge voedingswaarde en naar men zegt, kun nen 300 calorieën voedsel vervat worden in tabletten, ongeveer tweemaal zoo groot als een gewone caramel. De ingrediënten van het gecomprimeer de voedsel zijn gist, boter, suiker, vleesch- extract, melk en zetmeel. Ernstige overstroomingen in Frankrijk Ten gevolge van het smelten van de sneeuw zijn uitgestrekte gebieden in Bre- tagne overstroomd. De Rance is ver bui ten baar oevers getreden en te Dinan staat bet water tot de eerste verdieping der buizen, waarin de bewoners zijn opgeslo ten. Vele boerderijen staan onder water en te Montfort staan alle straten blank. Het verkeer langs de wegen ondervindt groote stagnatie. Drie millioen kalenders in Rusland vernietigd. Op last van den censor zijn in Rusland 3 millioen kalenders vernietigd, omdat van de 365 spreuken, welke er op voor kwamen, 8 niet in overeenstemming wa ren met de sovjetleer. De censor heeft eveneens om dezelfde reden een groot aantal schoolboeken afgekeurd. Den schrijvers werd om uitleg gevraagd en zij verklaarden, dat de sovjet-politiek zoo dikwijls gewijzigd wordt, dat dit bij het schrijven van boeken niet bij te houden is. De boeken waren reeds ter perse voor de jongste decreten verschenen. De spoorwegstaking in Oostenrijk. Na twee uur is de proteststaking bij de Oostenrijksche bondsspoorwegen zonder noemenswaardige incidenten geëindigd en is het werk hervat. Te Weenen en in tal van andere steden zijn de stakingslei dingen gearresteerd. In verband met de staking is de communistische „Rote Fahne" in beslag genomen. In Tirol hebben militairen de stations en belangrijke spoorwegemplacementen bezet. Een groep communisten, die pro beerde de groote hal van het station te Innsbruck te bezetten, werd door de poli tie uiteen gedreven. Het aantal der gearresteerde spoorweg beambten en werklieden in verband met de staking bedraagt thans onge veer 500. Ongeveer 40 hoogere ambtena ren zijn wegens deelname aan de staking uit den dienst ontslagen. Fords secretaris teruggevonden. De secretaris van Henri Ford, Ernest C. Liebold, die gedurende 36 uur werd vermist, zoodat men aannam, dat bij door bandieten was ontvoerd, blijkt veilig den nacht van Dinsdag op Woensdag te heb ben doorgebracht in Traverse City in Mi chigan,* waarheen bij zich bad begeven, omdat hij rust noodig had. Zoodra hij uit de kranten merkte dat men geloofde, dat hij was ontvoerd, belde hij den chef van het bureau van de Ford Services op en verklaarde, dat het hem speet, dart hij zijn vrienden noodeloos in ongerustheid had gebracht. De bankcrisis in Amerika. Gisteren zijn de loketten voor de uit betaling in goud van de Federal Reserve Bank van New York onafgebroken door duizenden bestormd, die uitbetalingen in goud eischten. In vele gevallen werden 200 betalingen binnen 10 minuten ver richt. Voor het meerendeel betrof het hier kleine spaarders. Reusachtige hoeveelheden gemunt goud en goud in baren moesten met zakken tegelijk worden aangevoerd. Te Washington stond een file men schen van drie huizenblokken lengte voor het departement van financiën, om biljet ten tegen goud te wisselen, waarbij meest al bedragen van 1000, 10.000 en zelfs 100.000 dollar werden aangeboden. De regeering-Hoover en de regeering- Roosevelt doen wanboopige pogingen om de financieele golf van wantrouwen te gen te gaan. Enkele staten hebben decreten afge kondigd, waardoor de bankinstellingen gemachtigd worden uitbetalingen naar eigen goeddunken te beperken. Blijkens een bericht uit Toledo (Kan sas) hebben vijf banken aldaar, met de posito's van totaal anderhalf millioen dollar, de deuren gesloten. In de afgeloopen week zijn in het ge heel reeds meer dan 30 millioen dollars aan goud gehamsterd. De goudversche pingen bedroegen 16 millioen dollars. Uit Canada wordt gemeld, dat de laat ste drie dagen uit de Vereenigde Staten millioenen dollars naar Canadeesche ban ken zijn overgebrach. Korte berichten. Het te Bayreuth verschijnende na- tionaal-socialistische blad „Frankiscbes Volk" en de „Bayerische Ostwacht", het grootste nationaal-socialisti'scbe blad van Noord-Beieren, zijn gistermiddag op last van de Beiersche regeering van 2 tot en met 5 Maart verboden. Deze maatre gel is genomen in verband met in de ge noemde bladen gepubliceerde artikelen. Naar „Het Volk" verneemt, is de „Vorwarts" voor altijd en de communis tische „Welt am Abend" voor onbepaal- den tijd verboden. Het wetsontwerp tot afschaffing van den eed van trouw aan den Engelschen koning is ook door den nieuwen Ierscben Landdag met 75 tegen 49 stemmen aan genomen. Het wetsontwerp zal thans naar den Senaat worden gezonden en na zestig dagen van kracht worden, ondanks de eventueele oppositie van den Senaat. Naar vernomen wordt is bevel ge geven de vergoedingen voor de Duitsche communistische Rijksdagleden niet uit te betalen, zoodat de heden vervallende be dragen uit dien hoofde niet aan de com munisten zijn uitgekeerd. Het financieele Binnenland. De beide Kamers aan den begrootings- arbeid. De steun aan den land- en tuinbouw. Buitenland. De anti-communistische maatregelen in Duitschland. De bankcrisis in Amerika. De spoorwegstaking in Oostenrijk. De actie van Japan. effect hiervan is niet groot, daar de Rijks dagleden nog slechts tot 5 Maart recht hadden op vergoeding. Tengevolge van het smelten van de sneeuw, die bij den jongsten sneeuwstorm van verleden week is gevallen, staan nog vele rivieren in Noord-Engeland, in het Westen en in de Theemsvallei ver buiten haar oevers. Met sommige gedeelten van Zuid-Wa les is men op bet oogenblik slechts in draadlooze verbinding, omdat de tele foonlijnen vernield zijn. De Tweede Kamer-verkiezingen. De candidatenlijst van de Chr. Histori sche Unie is samengesteld als volgt: 1. jhr. mr D. J. de Geer, 2. prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine, 3. J. Bakker, 4. J. R. Snoeck Henkemans, 5. dr H. J. Lovink, 6. H. W. Tilanus, 7. jhr mr F. Beelaerts van Blokland, 8. J. Weitkamp, 9. dr G. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, 10. mej. mr G. F. Katz, 11. J. M. Krijger Jr., 12. jhr. mr. J W. H. Rutgers van Rozenburg, 13. mr. dr. A. A. van Rhijn, 14. mr dr N. G. Veldhoen, 15, T. Krol, 16. mr J. A. de Visser, 17. M. A. Marra, 18. mr dr J. van Bruggen, 19. D. J. Mellema, 20. P. J. Nahuisen, 21. J. G. Wolthuis, 22. J. van der Marei, 23. W. F. G. van den Broek, 24. G. Verhoef, 25. mr M. G. de Jong, 26. A. Broen, 27. G. Seunninga, 28. H. K'oerselman, 29. F. A. Kraayenveld, 30. M. Prins Azn. Door de Herv. Gersf. Staatspartij werd de volgende candidatenlijst samengesteld- 1. ds G. A. Lingbeek te Urk, 2. B. G. Peereboom te.Den Haag; 3. ds L. G. W. Ekering te Amsterdam; 4. K. Eelderink te Vianen; 5. F. de Jong te Koudum; 6. J. Prins, te Oldebroek; 7. J. v. d. Pol te Veen; 8. P. van Ooyen, te Middelburg; 9. H. v. d. Mbeen te Lunteren; 10. G. H. Alblas te Den Haag; 11. W. F. Lefèvre te Leiden; 12. ds F. C.. Willekes te Spijk; 13. 5. Boersma, te Apeldoorn; 14. ds G. Hooy kaas, te Uitwijk; 15. H. A. Vromans, te Heemstede; 16. Van Herwaarden te Weesp; 17. ds A. G. G. den Hertog, te Rotterdam; 18. ds K. H. E. Gravemeyer, te Den Haag; 19. ds H. E. Gravemeyer, te Amsterdam. Hel weer in Februari. Blijkens het voorloopig overzicht van bet weer in Februari 1933, medegedeeld door bet Kon. Ned. Inst, te De Bilt, was gemiddeld over de vijf hoofdstations de 'ochtendtemperatuur ongeveer normaal. Op een enkelen dag was zij in de eerste helft der maand steeds boven, in de twee de helft beneden normaal. De grootste af wijkingen kwamen voor op den 5en en den 20sten, resp. 6,5 gr. boven en 5,5 gr. beneden normaal. De gemiddelde maxi mum-temperatuur was ongeveer normaal, de gemiddelde minimum temperatuur 1 gr. boven normaal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden bet vriespunt was te De Bilt 15 tegen 15 nor maal. De neerslag, die voor een groot deel van 1 op 2 Febr. viel, was over bet alge meen normaal tot 20 pet. beneden nor maal, maar in Zeeland, Noord-Brabant en Noord-Limburg tort 20 pet. boven nor maal. Te De Bilt werden 87 uren Zonneschijn waargenomen tegen 71 normaal. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April 1933 benoemd tot burgemeester der gemeente Ferwerderadeel G. W. H. Esselink, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Adorp. De Zomertijd. Het lid der Tweede Kamer, de heer Braat, beeft den Minister van Binnen landsche Zaken gevraagd: Is de Minister bereid mede te deelen waarom door hem bepaald is, dat dit jaar de zomertijd twee weken langer zal duren dan bet voorgaande jaar, waardoor dit ongerief voor velen onnoodig wordt ver lengd? Notariaat. Bij Kon. besluit is aan D. Lelsz, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1933, eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Groningen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1