B(j Ruwe Handen Pnrol WOENSDAG 1 MAART 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 129 FEUILLETON JOAN CARISBROKE Buitenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclof. 259, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mededcclingcn 60 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags cn Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Hei financieel evenwicht. In het verkiezingsmanifest van de An tirevolutionaire partij wordt gevraagd: volstrekte handhaving van het fi nancieel evenwicht in de Staatshuishou ding. En in een daarna door het Centraal Comité gerichte oproep tot het Neder- landsche volk, worden de kiezers opge roepen medewerking te verleenen om on ze ontredderde publieke financien te herstellen. Dit laatste is nog iets krachtiger uit gedrukt. Het gaat niet meer om 'handha ving, maar om herstel van het finan cieel evenwicht. Vermoedelijk is hier re kening gehouden met de nadere gegevens die intusschen omtrent den financieelen toestand zijn verstrekt. Minister de Geer heeft in zijn jongste Eerste Kamer-rede den toestand geschetst als niet hopeloos, maar toch onrust wekkend. „Het tekort over 1933, in de Millioenen- nota geraamd op 22 millioen, moet inder daad met 6 millioen worden verhoogd, doordat vooreerst de ingevoerde salaris korting in plaats van 14.5 millioen zal opbrengen 11.5 millioen, en voorts het ontwerp inzake de opcenten op de in voerrechten en enkele accijnzen ruim 3 millioen minder zal opleveren dan naar de oorspronkelijke redactie. Het tekort stijgt hierdoor tot eenkleine 30 mil lioen". „Voor 1934 zal de toestand erger zijn, want dan ontvalt het bedrag van 22.8 mil lioen aan opcenten op de invoerrechten en een paar accijnzen; voorts vervallen de opcenten op de fondsbelasting en ver mogensbelasting, die dit jaar 18 millioen opbrengen en het volgend jaar tot 1 Mei want het boekjaar loopt van Mei tot Mei nog 9 millioen. De teruggang is dus 22.8, vermeerderd met 18 9 is on geveer 32 millioen. Bovendien vervallen de 18 millioen van het reservefonds, zoo dat men een tekort krijgt van 50 millioen. Dit bedrag komt natuurlijk bij het tekort, dat er dit jaar reeds is, zoodat men nog zal staan voor een tekort van 80 millioen. Daarbij komt nog: le. dat in 1934 de inkomstenbelasting nog minder zal opbrengen dan in 1933. Van andere heffingen is dat niet zeker, maar van de inkomstenbelasting staat 't vast; 2e. dat op hoofdstuk VIIA tengevolge van de consolidatie van schuld de rente last verhoogd zal worden, omdat de rente van de vlottende schuld veel lager is dan die van de geconsolideerde schuld. De bate van de conversies zal tegen die ver zwaring van rentelast niet voldoende op wegen. Er is nog meer, maar ik zal thans hier mee, wat het jaar 1934 aangaat, volstaan. In 1935 en volgende jaren komen nog nieuwe verzwaringen van het budget. Dan zullen geleidelijk wegvallen vooreerst de 22 millioen, die nu gevonden zijn door het gedeeltelijk stopzetten van de bijdra gen aan het Invaliditeitsfonds en het Pen sioenfonds, een tijdelijke maatregel. Ver der zullen wegvallen de 15 millioen uit de tijdelijke benzinebelasting. Door het af- loopen van den termijn, gedurende wel ken de invoerrechten met 1 Januari 1932 verhoogd zijn van 8 op 10 pet., zal een bedrag van 11 millioen komen te ont breken. Voorts is de salariskorting ad 18.5 millioen voorshands geldende tot 1 Maart 1935. Eenige jaren later zal ook een tijdelijke onderwijsbezuiniging van ruim 6 millioen volgens de vigeerende wet haar rechtskracht verliezen. Dat door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 138.) _o_ En weer stonden de kastanjes in bloei. Op zekeren dag ontving Joan een brief van mevrouw Warrendale, die zich in Harley street bevond, waarin ze vroeg, of het schikte, als ze den volgenden dag naar Chestnut House kwam om eens ver trouwelijk met elkaar te praten! We be hoeven niet te zeggen, dat Joan toestem mend antwoordde. „En je bent er zeker van, dat het je geen pijn zal doen, Joan?" vroeg mevrouw Warrendale, toen er, na ruim een uur praten, sprake van was, dat Ruby naax Dunham Tower zou gaan, zoodra ze naar JceUshire terugkeerde. En Joan antwoord de Ween, ik zal er blij om zijn, want ik vind, dat Arthur en Ruby elkaar weer moeten ontmoeten. U zegt immers, dat hij onveranderd is gebleven en mijn kind nog steecta beschouwt als het meisje, zon der wie hij niet gelukkig kan zijn?" „ik geloof, dat we hem nu ten volle vertrouwen. Nu is er van onze kerheid geen sprake, daar kun je staat op geeft te zamen een nieuwe budgetbezwa- ring van 72 millioen". Dat zijn geen opwekkende cijfers. En terecht wordt dan ook door de A. R. partij gevraagd; handhaving van het financieel evenwicht. Het is een eisch van goed staatkun- d i g beleid, maar het is ook een eerste voorwaarde voor het blijvend verleenen van hulp en steun aan hen, die door de crisis werden getroffen. Als höt met de financiën vast loopt, dan is het gedaan met verschillende steunmaatregelen. En dan is het ook ge daan met de telkens verhoogde bijdragen aan de werkloozenkassen. De Liberalen hebben dit maar 'half, en de Soc.-Democraten hebben het in geheel niet begrepen. 'Gelukkig, dat er anderen zijn, die *t wel begrepen hebben en die ook voor de toekomst op handhaving van het finan cieel evenwicht bedacht zijn. SCHERP OPTREDEN TEGEN DE COMMUNISTEN IN DUITSCHLAND. Noodverordening gepubliceerd. In den gistermiddag gehouden minister raad is een noodverordening opgesteld ter bescherming van het Duitsche volk tegen het communistisch gevaar. Deze noodver ordening is reeds door Rijkspresident Von Hindenburg onderteekend. Op grond van artikel 48 lid 2 van de Duitsche grondwet tot afweer van com munistische daden van terreur, die den staat in gevaar brengen, is het volgende bepaald: De artikelen 114, 115, 117, 118, 123, 124 en 153 van de 'grondwet van het Duitsche rijk worden tot nader order bui ten werking gesteld. Daardoor wordt beperking mogelijk van de in die grondwetsartike len vastgelegde vrijheid des persoon s, van vrije meeningfl uit i n g en pers, van het recht van vergadering en vereeni- ging, van het brief-, telegram- en telefoongeheim, van de bepalingen in zake huiszoe kingen, beslagleggingen en beperking van den eigendom. De lagere autoriteiten moeten gevolg geven aan orders van de Rijksregeering. Wie 'deze orders niet opvolgt of daar toe opruit, wordt, behoudens oplegging van straf wegens ander misdrijf, gestraft met minimaal een maand gevangenisstraf of geldboete van 150 tot 15.000 R.M. Wan neer hierdoor menschenlevens in gevaar worden gebracht 'bedraagt de straf mini maal zes maanden, wanneer hierdoor een menschenleven verloren gaat, wordt de overtreding gestraft met de doodstraf of lange tuchthuisstraf. Daarnaast is nog geldboete mogelijk. Opruiing tot deze mis drijven wordt met tuchthuis of langdurige gevangenisstraf bedreigd. Met de doodstraf worden bedreigd de mis dr ij ven van hoogverraad, vergiftiging, brandstichting, veroorzaken van ontploffing, veroor zaken van overstrooming en beschadiging van spoorwe gen '(vroeger stond hierop ■levenslang tuchthuis). Met de doodstraf c.q. levenslang tucht huis of 15 jaar tuchthuis wordt gestraft. a. Die den Rijkspresident, een lid der Rijksregeering, een commissaris der Rijksregeering of een lid van een lands maken. O, Joan, het lijkt me haast wreed zoo te spreken tot jou, die zoo hebt moeten lijden onder de vergissing, die hij begaan heeft die ik hem heb helpen begaan, vrees ik, want ik was verlangend, dat hij zou trouwen en zoo blij jou tot dochter te krijgen! Zeg eens eerlijk, Joan ben je werkelijk zoo gelukkig, als ik uit je brief meende op te maken?" „Ik ben werkelijk gelukkig, lieve vrien din, gelukkiger, geloof ik, dan ik gewor den zou zijn als Arthurs vrouw." „En toch had je hem lief." „En toch had ik hem lief neen, heb ik hem nog lief, ofschoon niet met die romantische liefde ,die ik in Argendale leerde kennen. Hij moet me beloven, dat hij Ruby nooit ook maar zal laten ver moeden, wat er tusschen ons geweest is; want als ze dat wist, zou ze, hoe we ook redeneerden, het gevoel hebben, dat ze mij van mijn plaats verdrongen had." „En jou leven wordt er dus geen mis lukking door, Joan?" „Met Gods hulp, neen! Hij heeft me getoond, dat Hij me andere paden wil laten gaan, dan ik voor mezelf gekozen had. Hij heeft me op vele wijzen ge zegend; bij Zijn genade heb ik mijn strijd gestreden en de overwinning behaald; waarom zou het leven, dat Hij spaarde en dat Hij met Zijn genade verlicht, een mislukking heeten? Aan het hoofd te regeering vermoordt, daartoe aanspoort, zich daartoe aanbiedt of daartoe samen zweert. b. Die gewapend deelneemt aan daden van oproer of landvredebreuk of daartoe medewerkt. c. Die een persoon gevangen neemt met de bedoeling hem als gijzelaar te gebrui ken in den politieken strijd. Van bevoegde zijde wordt er op gewe zen, dat een verordening als de boven staande natuurlijk alleen dan door een regeering wordt uitgevaardigd wanneer er sprake is van een uiterst gevaarlijke toestand. De Rijksregeering verklaart nogmaals met klem, dat deze maatregelen 'het ge volg zijn van een rapport van den Rijks commissaris van het Pruisische departe ment van binnenlandsohe zaken, Göring, over het materiaal dat ontdekt is in de geheime kelders van 'het Karl Liebknec'ht- huis te Berlijn. Dit materiaal, dat hon derden kilogrammen weegt, is nog niet geheel onderzocht, maar reeds thans is het een duidelijk bewijs dat van commu nistische zijde systematische daden van terreur waren voorbereid. In verband met dit voor volk en staat dreigende gevaar heeft de Rijksregeering besloten onmiddellijk te handelen. Thans is men bij 'het onderzoek van 'het materiaal ook gekomen op plannen als de volgendeBehalve vooraanstaande per sonen zouden ook eventueel vrouwen en kinderen van bekende persoonlijkheden in gijzeling genomen worden, als bedoelde personen niet te vangen waren. Voorts waren 'brandstichtingen ontworpen voor allerlei gebouwen, terwijl op verschillen de plaatsen terroristische 'groepen zouden optreden in de uniform van de politie, -S. A., S. S. en Stahlhelm. Wat de brandstichting in 'het Rijksdag- gebouw betreft, is reeds een onomstoote- lijk bewijs gevonden van het feit, dat de Rijksdagafgevaardigde Törgler niet alleen met den Nederlandsohen communist Van der Lubbe, maax ook met andere brand stichters eenige uren lang in 'het 'Rijks daggebouw is samengeweest. Het heeft de politie in hooge mate ver baasd hoe het mogelijk was, dat de brand stichters, ondanks de strenge afzetting, toch uit het Rijiksdaggebouw hebben kun nen ontsnappen. Het onderzoek 'heeft thans uitgemaakt, dat 'het mogelijk is, dat zij door de onderaardsche gangen van de centrale verwarming en andere 'buizen, uit 'het gebouw zijn kunnen ontvluchten naar het woonhuis van den president van den Rijksdag, van waar zij ongemerkt op straat konden komen. Het hoofdbureau van politie te Berlijn deelt mede, dat het de politieke politie bekend is, dat de K. P. D. van plan is op den verkiezingsdag, 5 Maart, terroris tische aanvallen te doen op leden van nationale organisaties, dus in het bijzon der de S. A. en S. S. De aanvallen zou den zóó plaats hebben, dat het onmogelijk zou zijn de daders te^atten en daardoor te bewijzen dat het communisten waren. De politie heeft onverwijld maatregelen genomen om dergelijke aanvallen onmoge lijk te maken. Ofschoon zulks eigenlijk overbodig is, vestigt de regeering er nogmaals de aan dacht op, dat de Rijksdagverkiezing in elk geval zal plaats 'hebben. De regeering 'heeft de verordening voor langeren tijd in het leven geroepen, omdat het gevaar be staan van een Christelijk huishouden, is geloof ik de hoogste eer, die een vrouw kan verkrijgen. De kroon op het geluk van een vrouw is ongetwijfeld het moe derschap en dat heeft God me onthou den. Hij weet het beste waarom. Maar zeer zeker zal hij er me iets anders voor in de plaats geven en een leven, dat in Hem en voor Hem geleefd wordt, moet wel gelukkig zijn. Ik zal Ruby dus zeggen, dat z>e naar Dunham Tower mag gaan nog voor de vacantie aanbreekt. Brenda en ik denken de zomermaanden bij neef Gre gory op Lindenfield door te brengen." HOOFDSTUK LI. Drie weken later maakte Ruby zich klaar voor haar reis naar Argendale. Eenige weken terug zou ze niet hebben ge weten wat te doen van blijdschap en opge wondenheid; en ofschoon ze ook nu heel tevreden was met den loop der dingen, toonde ze zich uiterlijk kalm en bebeerscht en gedroeg zich heelemaal zoo rustigjes, dat Mrs. Bray zich verbaasd afvroeg, wat er wel gebeurd was met het jonge meisje, dat wel zes jaar ouder scheen dan toen ze in wilde uitgelatenheid zich juist twaalf maanden geleden klaar maakte om Bren da en de Clarkes naar Guernsey te verge zellen. Joan had het erg druk om allerlei staat, dat de communistische agitatie wordt voortgezet. De centrale van de com munistische actie kan namelijk naar een andere plaats zijn overgebracht nu de ge heime catacomben van het Karl Lieb- kneehtbuis zijn ontdekt. De regeering verheelt zich niet, dat de orde in Duitschland van uit het buiten land ondermijnd en aangevallen 'kan wor den, maar ook daarvoor heeft zij maat regelen getroffen. Te Berlijn zijn in totaal thans 130 per sonen in politiebewaring 'genomen. Bij het materiaal, dat in het Karl Lieb- knecht-huis ontdekt is, bevinden zich on- geloofelijke dingen. Zoo zijn vervalschte bevelen van politie officieren in beslag genomen, die b.v. be trekking hebben op het laten aanrukken van ijl-auto's en dergelijke. Eveneens werden vervalschte bevelen van S. A.- en S.S.-leiders ontdekt. Er is in het materiaal zelfs sprake van het vergiftigen van spijzen en waterbron nen. Het is vastgesteld, dat de afgevaar digde Münzenberg de geestelijke leider van deze terreur-actie was. Hij is niet te vinden, en kon daarom nog niet gearres teerd worden. Communistische agitatie in Oostenrijk. Er zouden aanwijzingen voor zijn, dat de communisten uit Duitschland hun ma teriaal ook naar Oostenrijk zouden willen overbrengen. Dinsdag is te Weenen op naam der firma Schenker en Gy. van Ber lijn naar Weenen een wagon „kinderboe ken" gezonden. In dezen wagon bevonden zich 64 kisten boeken, althans volgens den vrachtbrief. Daar de firma te Wee nen een entrepot heeft, werden de waren welke voor het entrepot bestemd zijn aan de grens niet bizonder gecontroleerd, om dat zij eerst bij het verlaten van het en trepot moeten worden gedeclareerd. De bevoegde autoriteiten hebben evenwel vernomen, dat de kisten alles behalve kinderboeken bevatten. Een onderzoek zou aan het licht hebben gebracht, dat de 64 kisten 6700 k.g. communistisch agitatie materiaal bevatten, dat in beslag is geno men. De grens wordt scherp gecontro leerd. Ook te Weenen is de veiligheidsdienst voor de openbare gebouwen verscherpt. De oversfroomingen in Engeland In de vallei van de Theems en de Se vern is het water gisteren tot staan ge komen en bij Reading en Windsor zelfs al iets gezakt, maar daarentegen is in Nor thamptonshire een dijk doorgebroken met bet gevolg, dat tusschen Northamp ton en Wisbeck een Meer is ontstaan van 80 mijl oppervlakte met een diepte van hier en daar 2,5 M. Er is daar weer veel veer verdronken en bet verkeer tusschen de boerderijen wordt per roeiboot onder houden. Amerika's Bankcrisis. De bankcrisis, die zich vooral in de Amerikaansche Staten van het Midden- Westen uitbreidt, beeft geleid tot 'ongeken de onthullingen over de financieele politiek van groote bankinstellingen en vooraan staande financiers. Onder andere heeft de met bet onderzoek belaste ambtenaar in de beursoommissie van den Senaat David Olson, op grond van een wet van het jaar 1863 een eiscb tot schadevergoeding na mens bet Amerikaansche volk ten bedra ge van 400 mllioen dollar ingediend, te- mooie japonnetjes voor baar lieveling in orde te maken en met een ongekend ge noegen kocht ze allerhande kleine weelde- dingetjes, waarnaar Ruby diep in baar hart wel vaak verlangd had, maar die ze nooit bad durven hopen te bezitten, daar ze „onnoodig en duur" waren. „O lieve Mammie!" riep ze uit, toen er weer enkele doozen van Marshall en Snellgrove gekomen waren, „Je geeft veel te veel geld voor me uit. Het is heerlijk al die mooie dingen te bezitten, maar ik zou het best zonder kunnen stellen, weet je en ik ben niet waard, dat je je zoo veel moeite voor me geeft." „Je bent me alles waard, mijn kind,'' antwoordde Joan. „Ik heb niets in de wereld, waar ik meer prijs op stel dan op mijn Ruby. Wat zal ik moeten beginnen als zij uit mijn leven gaat?" „O, ik trouw voorloopig nog niet," ant woordde Ruby, maax een blos steeg haar naar de wangen, terwijl ze sprak: „niet voor ik den waren Jozef gevonden heb." „Neen, niet voor je den waren Jozef ge vonden hebt," herhaalde Joan en ze streek het meisje met een liefkozend gebaar over haar overvloed van donkere krullen; „maar, lieve Ruby, ik geloof, dat je dan niet lang meer hoeft te wachten! Hoe graag ik mijn klein meisje ook bij me zou houden, het zou me toch erg gelukkig maken haar werkelijk in elke betee- Binnenland. De Eerste Kamer beëindigde de alge meens beschouwingen over de staats- begrooting. De lweede Kamer over de Indische be- grooting. De rijkssteun aan den landbouw. De zomertijd. Buitenland. Scherpe maatregelen tegen de communis ten in Duitschland. De bankcrisis in Amerika, gen den Amerikaanschen ambassadeur te Londen Mellon, die tot ongeveer een jaar geleden nog Staatssecretaris van de Amerikaansche Schatkist was en tegen tweo voormalige ambtenaren van het De partement van de schatkist, wegens be lastingontduikingen, die zij in de jaren 1916 tot 1920 ten gunste van eenige Ame rikaansche scheepvaart-maatschappijen zouden hebben gepleegd. Te New-York verluidt dat het aftreden van Mitchell als president van de Natio nal City Bank of New York en het aftre den van Baker is geschied na ingrijpen van president Roosevelt, die zich hiertoe genoopt zag toen in de Bankcommissie van den Senaat opzienbarende onthullin gen waren gedaan. Verwacht wordt dat nog verscheidene vooraanstaande financiers zullen aftre den. Inmiddels verscherpt de bankcrisis zich meer en meer. In Obio hebben een vijftig banken en in Indiana twintig ban ken haar loketten gesloten in afwachting van de afkondiging van een moratorium door den Gouverneur van den Staat. De banken betalen slechts 1 pot. van de deposito's uit. In Maryland doet men pogingen om te verkrijgen, dat het drie- daagsche moratorium wordt verlengd. Een golf van moratorium-afkondigin gen gaat over alle staten van het Mid den-Westen. In het algemeen is de bevolking in het door de bankcrisis geteisterde gebied kalm gebleven. Communistische hongermarsch. De Belgische communistische partij' organiseert tegen het einde der maand Maart een „hongermarsch" met de hoofd stad als einddoel van den tocht. Geven de werkloozen gehoor aan den communisti- schen oproep, dan zullen verscheidene kolonnes ongeveer gelijktijdig uit Ant werpen, Charleroi, Ieperen, Verviers, La Louvière, Bergen en Doornik, naar Brus sel oprukken en er zich, op 29 Maart, in één optocht vereenigen. Het is echter waarschijnlijk, dat, indien het commu nistische plan doorgaat, de autoriteiten maatregelen zullen treffen ten einde de kolonnes te beletten op het grondgebied der hoofdstad te komen. Korte berichten. Sinds Maandagmiddag wordt de secretaris van Henry Ford, de heer Lie- bold, vermist. Men vreest, dat hij ont voerd is. Hij was den laatsten tijd met Edsel Ford bezig met de saneering van het bankwezen in Detroit. Het geheele politie-apparaat is in wer king gesteld om den vermiste op te spo ren. In verschillende plaatsen in Duitsch land is bet gisteren weer tot botsingen tusschen politieke tegenstanders geko men. Te Berlijn werden bij schietpartijten kenis van het woord goed getrouwd te zien. Ook de meest puriteinsche moeder vindt het prettig haar dochter bezorgd te zien." „Wat mis je haar direct in huis, hé?" zei Brenda twee avonden later, toen me vrouw Warrendale haar mee had ge- men naar Harley street, vanwaar ze den volgenden morgen zouden vertrekken. Ar thur wachtte zijn gasten al in Dunham Tower. „En," vervolgde ze op vertrouwe- lijiken toon, „het kwam me zoo voor of liever gezegd, enkele uitlatingen van me vrouw Bray hebben me op het denkbeeld gebracht, dat het wel eens iets kon wor den tusschen mijnheer Warrendale en ons meisje! Ze is zoo lief en zoo goed en me vrouw Warrendale scheen erg op haar ge steld boewei jij toch de voorkeur geniet, Joan. Het zou in elk opzicht een uitste kend huwelijk zijn, vind je ook niet?" „Ja, dat ben ik volkomen met je eens," stemde Joan van harte in. „Om je de waarheid te zeggen, is de mogelijkheid ook al bij' mij opgekomen, maar lieve, ik geloof, dat het beter is niet over die mo gelijkheid te spreken. Zelfs niet tegen elkaar. En als mevrouw Bray geneigd ia te babbelen, moeten wij dat niet aanmoe digen. Jij en ik zullen zwijgend afwachten en zien, wat er gebeurt." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1