Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken. Land- en Tuinbouw. NOQ MEER VERLAGINGEN BIJ DE SPOORWEGEN. Vermindering van toelagen, premies en vergoedingen. De Personeelroad van de Ned. Spoor wegen heeft, zoo meldt het „Leidsch Dag blad", aan de vakorganisaties een af schrift van een schrijven van de direclie gezonden, omtrent de vermindering van toelagen, premies en vergoedingen, in gaande 1 April a.s. Binnen twee weken moeten de organi - saties hun meeningen omtrent de wijzi gingen aan den Personeelraad kenbaar maken. Ten eerste zal de toelage voor on derhoud eigen rijwiel, thans bedragende f20 per jaar, teruggebracht worden op f 15 per jaar, en ten tweede zal de toelag9 voor onderhoud eigen rijwiel voor hen, die belast zijn met het bezorgen van ken nisgevingen van aankomst en voor dii doel gemiddeld ten minste 4 uren per dag hun rijwiel gebruiken (thans bedra gende f 50 per jaar) gebracht worden op f35 per jaar, een en ander in verband met de aanzienlijke prijsdaling van rij wielen en onderdeelen. De minimumpremie welke aan wach ters en wachteressen wordt toegekend voor de bediening van stopplaatsen en voor den verkoop van plaatskaarten en rijwielkaarten (thans bedragende f2.50 per week en per post bij uitgifte van t(XX) kaartjes of minder per maand), wordt f 1 per week. Tengevolge van het verminder de vervoer is op verschillende stopplaat sen een zoodanige vermindering ontstaan in het aantal verkochte plaats- en rijwiel- kaarten, dat het thans geldende mini mumbedrag dezer premie veel te hoog geacht wordt. De vergoeding voor het ge scheiden leven van het gezin, thans be dragende f 2.50 per etmaal voor ambte naren en f 1.75 voor beambten, komt op f2 en f 1.40 per etmaal. De vergoeding voor zoogenaamd koffie geld voor personeel, dat toestemming heeft, om tusschen de oude en nieuwe standplaats heen en weer te reizen, komt van 50 op 30 cent per dag voor ambte naren en van 25 op 15 cent voor be ambten. De premieregeling ten aanzien van wachtreserves voor regelmatige bediening van overwegen komt tot dusver hierop neer, dat aan betrokkenen per kwartaal wordt uitbetaald f 3 wanneer in dat tijd vak geen overtredingen zijn voorgeko men, f 2 wanneer in dit tijdvak één over treding heeft plaats gehad, f 1 wanneer in dit tijdvak 2 overtredingen en niets wanneer in dit tijdvak drie of meer over tredingen hebben plaats gevonden. Vol gens deze regeling krijgt dus een wach- teres, die per kwartaal b.v. tweemaal de boomen niet gesloten heeft, bij passeeren van treinen, toch nog een premie. Dit doet uit den aard der zaak zonderling aan. De directie wil deze premie geheel afschaf fen, of verminderen en vaststellen op f 1 per maand. Voor machinisten vervalt de rangeer toelage voor rangeerdiensten korter dan 15 minuten. In het algemeen zal de door de directie voorgestelde verlaging van de toelagen, premies en vergoedingen van 20 tot 94 pet. bedragen. Nog deze week vindt een hoofdbe stuursvergadering van de Ned. Vereeni- ging voor Spoor- en Tramwegpersoneel plaats, terwijl ook de andere organisa ties spoedvergaderingen zullen beleggen, waarin de voorgestelde verlagingen zul len besproken worden. Oude man gewurgd. De 80- jarige M., wonende in de drukke Maas trichterbrugstraat te Maastricht, is in den nacht van Zondag op Maandag na een worsteling gewurgd. De man werd dood op zijn kamer gevonden door den huisbewoner W. De justitie heeft dadelijk een ernstig onderzoek ingesteld, maar heeft den da der tot nu toe niet kunnen vinden. Zij heeft wel aanwijzingen, welke tot spoe dige arrestaie van den moordenaar zul len leiden. Waarschijnlijk moet hier gedacht wor den aan roofmoord. Het slachtoffer was ernstig mishandeld. Rangeerder gedood. Zater dagavond even voor middernacht is op de spoorbaan bij het viaduct over den Rijswijkschen weg te Den Haag de 38- jarige rangeerder van der K., bij het ran geeren gestruikeld en door een locomotief overreden. De man werd vreeselijk ver minkt naar het Ziekenhuis vervoerd, waar hij in den nacht van Zaterdag op Zondag is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een aantal kin deren. Levend verbrand. Op Carna vals-avond begaf de heer B. te Maastricht zich met een brandende sigaar te bed. In het bed is brand ontstaan. B. werd met brandwonden overdekt en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, alwaar hij in den afgeloopen nacht aan de opgeloo- pen brandwonden is overleden. Een ruw gespeelde wed strijd. De ruw gespeelde voetbalwed strijd tusschen het Amsterdamsche elftal S. A. V. M. en Muiden heeft tot gevolg gehad, dat de ruim 20-jarige M., die als keeper van het Muider elftal een trap ontving, in de Majellastichting te Bussum overleden is. Het medisch onderzoek heeft aange toond, dat ten gevolge van den toege- braohten trap, een der ribben in een nier van den ongelukkige gedrongen is. 1 Millioen goudroebel op gegraven. Een Poolsohe landbouwer heeft op zijn boerderij een kist opgegra ven, waarin zich een bedrag van 1 mil lioen goudroebel bevond. Men vermoedt, dat de kist tijdens den wereldoorlog door Russische autoriteiten achtergelaten en begraven is, toen zij' het betrokken gebied overhaast moesten ont ruimen. Door een schot hagel getroffen. Bij het schoonmaken van een geladen geweer door den landbou wer M. te (Haarlemmermeer, ging on verwacht een schot af, waarbij de ge- heele lading den man door den linkervoet ging. Dit lichaamsdeel werd zoo zwaar gekwetst, dat een tweetal teenen geampu teerd moest worden. Ook een record. Een barbier te Subotitza heeft een Joego-Slavisch re cord gevestigd voor het inzeepen en sche ren van een klant in slechts 29 seconden. Deze barbier heeft nu geen handen ge noeg om zijn klanten te bedienen, niet alleen omdat hij het werk zoo vlug doet, doch ook omdat hij geen woord zegt. De „Automatische Piloot". Op het vliegveld Tempelhof zijn demon straties gegeven met een nieuw instru ment, den zg. „Automatischen piloot", in de fabrieken van Siemens en Halske ver vaardigd, waardoor het mogelijk is, tiji- dens de vlucht van een vliegtuig den be stuurder geheel te vervangen. Het vliegtuig wordt door dit toestel in staat gesteld, een bepaalden koers te hou den, op een bepaalde hoogte te blijven, waarop 'het instrument afgesteld wordt, den invloed van wind en windvlagen zelf standig weg te manoeuvreeren enz. Men verwacht, dat dit instrument bij vluchten over lange afstanden als b.v. naar Zuid-Amerika voor den bestuurder de taak aanmerkelijk zal verlichten. ALCOHOL UIT SUIKERBIETEN. De heer J. S. Visser te Santpoort heeft op de onlangs te 's-Gravenhage gehou- der vergadering der Holl. Mij. van Land bouw het voorstel gedaan tot instelling eener commissie, welke tot opdracht zou hebben na te gaan, in hoeverre het wen- schelijk en mogelijk zou zijn, om thans onze onverkoopbare hoeveelheden aard appelen, aardappelmeel en ook suikerbie ten te gaan verwerken noodgedwon gen tot alcohol, welk product dan ge mengd zou kunnen worden door de immers ingevoerde benzine. Aangezien het denkbeeld van den heer Visser hij velen in den landbouw weer klank heeft gevonden (de commissie is trouwens reeds benoemd en aan het werk) kan het dienstig zijn te vernemen, wat op dit gebied reeds wordt gedaan in Frank rijk. Onze landbouwconsulent te Parijs, de heer Sevenster, schrijft er het volgende over: „Volgens de landbouwstatistiek is de oppervlakte, beteeld met suikerbieten voor de alcoholbereiding, de laaste jaren slechts in betrekkelijk geringe mate toe genomen. In werkelijkheid blijkt deze in dustrie evenwel zeer belangrijk te zijn uitgebreid. In 1928 werd de productie van bieten alcohol geschat op 700.000 H.L. Geduren de de campagne 19311932 was zij ge stegen tot 1.726.000 H.L., derhalve meer dan verdubbeld. Deze hoeveelheid zal ge durende de campagne 19321933 zeer belangrijk overschreden worden. Volgens inlichtingen, welke dienaangaande van bevoegde zijde zijn ontvangen, zal de pro ductie van bietenalcohol dit jaar niet minder dan 2.200.200 H.L. hebben bedra gen, zoodat de productie van vóór den oorlog, welke ongeveer 1.350.000 H.L. be droeg, de beide laatste jaren aanmerke lijk overschreden is. In 1928 bedroeg het aantal bietendis tilleerderijen naar schatting 180, waar van 140 aan een landbouwbedrijf verbon den, 10 coöperatieve distilleerderijen en 30 inrichtingen, die onafhankelijk van een boerderij, door particuliere onder nemers gedreven worden. In 1931 was het aantal distilleerderijen gestegen tot 214. Deze vermeerdering is voornamelijk tot stand gekomen door de oprichting van coöperatieve fabrieken en particuliere industrieele bedrijven. Distil leerderijen op de boerderij zijn er weinig meer gebouwd. Gedurende 1932 zijn we der een 10-tal fabrieken, met meerendeels grootere capaciteit, tot stand gekomen. Voorts zijn op vele suikerfabrieken inrich tingen gebouwd, waarin een eventueel overschot van suikerbieten tot alcohol kan worden verwerkt. In 1928 bedroeg de prijs, waartegen de alcohol werd opgekocht 350 frs.; het vo rige jaar 285 frs, doch deze prijs wordt alleszins voldoende geacht om de wel eenigszins gedaalde onkosten te dekken en een behoorlijke winst te waarborgen". Zooals bekend, is voor bietenalcohol 'n bestemming gevonden door de importeurs van benzine en benzol te verplichten een zekere hoeveelheid alcohol te betrekken en door de ingevoerde brandstof te men gen. Zij ontvangen den alcohol evenwel tegen belangrijk lageren prijs dan boven genoemde. Per H.L. alcohol draagt de staat een verlies van ongeveer 200 frs. De aldus geleden verliezen worden ge dekt uit de opbrengst van een heffing van 10.40 frs. per H.L. ingevoerde benzine, welke jaarlijks ongeveer 300 millioen fra oplevert. Door de toeneming van het automobiel gebruik gaf de sterk toegenomen alcohol productie aanvankelijk geen aanleiding tot moeilijkheden. Thans zijn evenwel be langrijke voorraden aanwezig en geeft men er zich rekenschap van, dat aan de ongebreidelde toeneming van deze indu strie een einde behoort te komen en dat de alcoholproductie met de behoefte in overeenstemming dient te blijven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Waarde Redactie, Mag ondergeteekende een plaatsje in Uw blad voor 't onderstaande? Bij voor baat mijn dank. Langs een omweg bereikte mij een ex. van „De Banier", het lijfblad van Ds Ker sten, waarin een artikel wordt opgeno men naar aanleiding van de jaarvergade ring van den N.G.L.B. te Zaamslag. Het blijkt dat de schrijver van dit artikel niet goed is ingelicht of opzettelijk de waar heid niet laat spreken. Het artikel is ge bouwd op een verslag van deze vergade ring in de Terneuzensche Courant. Dit verslag geeft den geest der vergadering en de strekking der door mij gehouden rede niet juist weer. Daarom heeft het bestuur van den N.C.L.B. zich van dit ver slag los gemaakt, door het in een inge zonden stuk tegen te spreken. Desniette genstaande heeft de redactie van „De Banier" gemeend toch op dit verslag in te gaan en er eenige conclusies uit te trekken. Zulk een manier van bestrijding zou men niet verwachten in een blad dat meent de banier der waarheid hoog te moeten houden. Waar Ds Kersten niet bereid is tot een openbare weerlegging, meen ik toch dat het goed is eens te wijzen op de onwaardige bestrij- d i n g der christelijke vakbeweging, zoo- als meermalen geschiedt in De Banier. Ik zou aan den schrijver willen toevoegen dat de titel zeer juist is gekozen: Dat heet Christelijk! Terstond rijst dan zeker de vraag op of zulk een verdraaide voor stelling wel in Christelijken geest is. Wat betreft de voordrachten die door den heer Van Harn werden gehouden en het applaus der vergadering, zou ik slechts willen vragen, wat daarin voor zondigs wordt gevonden. Er zijn wel an dere „christelijke" kringen, waarin niet wordt gesproken over de christelijke vak beweging, waar ergerlijker dingen ge schieden, dan het houden van onschul dige voordrachten. Is dat misschien een andere zijde van het „jolig christendom"? De schrijver meent dat in de kringen der christelijke vakbeweging geen heilige ernst is om de beginselen van Gods Woord te leeren kennen. Daar stellen wij echter tegenover dat het streven der chr. sociale beweging juist er op is gericht om deze beginselen te leeren kennen, op dat deze gehandhaafd zullen worden, niet als een dood dogma, maar als een levende kracht. Gewraakt wordt de uitdrukking over een waardelooze godsdienst. Ik heb echter niet geoordeeld over den gods dienst der landbouwers in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het oordeelen en veroordee- len laat ik liever over aan Ds K. Ik heb gewezen op de beteekenis der christelijke beginselen als normatief voor de samen leving en toen gezegd, dat alle gods dienst waardeloos is, wanneer deze alleen bestaat in vrome praatjes en niet prac- tisch in toepassing wordt gebracht. Vol gens Ds K. mag dit revolutionair klinken, maar waar moeten wij dan heen met den brief van Jakobus, die het nog veel scher per zegt? Het is jammer dat Ds K. of een verte genwoordiger niet aanwezig waren in de gewraakte vergadering, want dan zou Z.Eerw. gehoord hebben dat wij het als een daad van sociale gerechtigheid be schouwen 'Om het land- en tuinbouwbe drijf van regeeringswege te steunen. Wij erkenden dat er reden is voor de aange heven noodkreten, maar wezen er op, dat het de bedoeling der regeering is het be drijf te steunen, zoodat ook de arbeiders daaronder zijn begrepen. Wij zijn nuch ter genoeg om te weten dat de landbou wers geen reservekassen kunnen vormen, als in de hoogconjunctuur jaren, maar dat is ook niet de bedoeling der steunrege ling. Het is een algemeen bekend feit, dat bij de toepassing der steunregeling door vele landbouwers weinig gerekend wordt met de belangen der arbeiders als bedrijfs- genooten. Wie dit niet wil erkennen moet wel ziende blind zijn. Ik beb de toestand der boeren niet in een valsch licht gezet, maar de onbevooroordeelde lezer zal tot de conclusie moeten komen, dat Ds K. de plattelandstoestanden nog te veel door een oud-liberale bril ziet. Het is diep te betreuren, dat Ds K. openlijk in bescher ming neemt de valsche vrijheidsleuze der oud-liberale economie, want dit is een treurig bewijs dat vele christenen nog le ven met hun gedachten in die periode, welke in strijd is met de beginselen van Gods Woord. Vrije willekeur van den patroon om over zijn arbeiders te be schikken als een onderdeel van het be drijf, is misbruik maken van de afhankelijkheid der economisch zwak keren. Zulk een vrijheid is niet naar Gods Woord en mogen wij met recht noemen een gestolen vrijheid. Het getuigt van een niet verstaan van de beginselen der Hei lige Schrift, wanneer de schrijver een revolutionair opstoken ziet in de uitdruk king: De stille gelatenheid is niet naar Gods Woord en dus zonde! Letterlijk zijn deze woorden niet gebezigd, maar het is een wel wat al te vrije vertaling van de stelling dat het geloof aan Gods voorzie nigheid niet mag voeren tot de lijdelijke berusting in onrechtvaardige toestanden. Wij moeten als christenen alle ongerech tigheid (ook de sociale) als zonde zien en veroordeelen. In de vergadering te Z. werd niet veroordeeld het buigen onder God en gelaten zijn in zijn ziele, maar het buigen voor zondige willekeur der menschen. De revolutiegeest wordt niet gekweekt in de christelijke vakbeweging, maar ik vrees dat dit juist het geval is met de artikelen in De Banier, waar het georganiseerd optreden der landbouwers wordt goedgekeurd en het organisatie- recht van de arbeiders veroordeeld. De arbeiders worden meer opgehitst tegen de patroons, wanneer voortdurend hun rechten worden verkracht en de sociale wetgeving wordt bestreden, terwijl ieder weten kan, dat de sociale wetgeving vrucht is van de onrechtvaardige toe standen der oud-liberale economie, die door Ds K. in bescherming wordt geno men. Ik zou Ds K. willen aanraden voortaan niet af te gaan op losse praat jes, al is het dan ook in een verslag, maar eerst de waarheid onderzoeken en dan de menschen te waarschuwen op rechte pa den te gaan, nadat eerst het rechte pad is gewezen, dat geen dubbele moraal kent. Moeten noodlijdende werkgevers gesteund worden, dan moet dit ook gelden voor de arbeiders. Het zou goed zijn dat Ds K. eens in een openbare vergadering zijn standpunt kwam uiteenzetten, met gele genheid tot gedachtenwisseling. U mijnheer de Redacteur dankend voor uw gastvrijheid, J. HETEBRIJ. Rilland, 24 Febr. 1933. WAT GEBEURT ER NA DE VERKIEZINGEN? Zaterdag is te Amsterdam een buiten gewone bijeenkomst gehouden van den Partijraad van de R.K. Staatspartij, waar de leider der partij, Prof. Mr P. J. M. Aal- berse een groote rede gehouden heeft over de Kamerontbinding en den a.s. verkie zingsstrijd. Aan de „Maasbode" ontleenen wij de volgende verklaring over wat gebeuren zal na de verkiezingen. „Geen medewerking zouden wij willen verleenen, zei spr., aan wat men noemt, maar niet is een Nationaal Kabinet. Als 't mogelijk ware een werkelijk Nationaal Kabinet te vormen, zou 't de voorkeur ver dienen. Dan zouden alle groote partijen moeten toetreden. Maar de S.D.A.P. denkt niet aan medewerking. Men verstaat onder een „Nationaal Kabinet" een burgerlijk front De sociaal-democraten zuilen er zich niet over verheugen, dat spr. hun deze kluif in den schoot zou werpen (ge lach). Zij zouden dan tegen alle maat regelen hun veto kunnen stellen en later mooi weer voor de kiezers spelen. „Spr. wil ook geen z.g. Koninklijk Ka binet. Het is buitengewoon bedenkelijk, dat menschen met naam schermen met „een Koninklijk Kabinet". Men bedoelt een kabinet, benoemd buiten de Kamer om en gehandhaafd tegen de Kamer in. Het ergste is het staatshoofd in dezen partij strijd te sleepen. Het zou een voortduren de schending van geest en letter der Grondwet zijn. „Wat wij willen is een normaal, parle mentair kabinet, steunend op een meer derheid. Wij zijn in beginsel tot mede werking bereid. Hoe die meerderheid samengesteld zal kunnen zijn, valt nu niet uit te maken. Over 't algemeen leidt het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging tot verstarring der partij-verhoudingen, maar spr. acht 't niet uitgesloten, dat on gedachte verschuivingen zullen plaats hébben." Kring W. Z.-Beveland Z. L. M. In de Zaterdagmiddag te Goes gehou den 'huishoudelijke vergadering van den Kring Westelijk Zuid-Beveland, is men nog niet tot resultaat gekomen inzake de bestaande plannen tot reorganisatie, welke beo-ogen, meer contact met 'de Z. L. M, te scheppen. Evenzoo kon nog niet voorzien worden in de vacature voor voor zitter. De Groene Week te Berlijn Wees voorzichtig met het koopen van broedeieren en kuikens. Zooals ik reeds zeide is de Groene Week voor Duitschland een jaarlijks terugkeerend feest, dat duizenden en dui zenden uit het geheeie rijk naar Berlijn trekt. De groote zaken maken extra re clame, ook op ons gebied. Ik zag in een groote uitstallingsruimte een reuzenhen op een berg eieren. Er viel een prijs te verdienen door te raden hoeveel eieren er onder die hen liggen, Een andere zaak had ook een prijs raadsel op kippengebied, n.l. een hen met veeren en al en nu mocht men raden hoe veel veeren dat beest op zijn lichaam had. Vermakelijk te hooren hoe totaal verschil lend de schattingen waren en liepen van een paar honderd tot honderdduizend! Le zer, hebt gij eenig idee hoeveel veeren de hen had? Ik zou het ook niet geweten heb ben en zeer zeker ook glad mis geraden hebben. Het aantal was namelijk 8200! Berlijn is een geweldige stad en bet stadsbeeld wordt door de nieuwere ge bouwen op eigenaardige wijze beheerscht. In de buurt van de Polsdammer Platz treft men nieuwe gebouwen aan in den stijven nieuwen stijl die imponeeren door hun verhoudingen. Neem den Kathreiner wolkenkrabber, het Shellgebouw, het nieu we Golumbushuis of in het Westen de café's. En ondanks de malaise in een der gelijke stad altijd uitgaande menschen, overal vroolijke muziek, dancings als de Fernina en andere steeds vol, zelfs 's na middags is er al vaak geen plaats te krij gen op den dansvloer. De vreemdeling merkt niets van de malaise. Pas als men de menschen beter leert kennen en de hui selijke omstandigheden van velen hoort, gaat men begrijpen wat er achter dat vroolijke, lustig levende masker van uit gaand Berlijn voor droevigs verscholen gaat. De Berlijner houdt ook van kippen en konijnen! Niet minder dan 600.000 kippen worden in de stad Berlijn gehouden, alle maal in kleine tuintjes en plaatsjes en als men de menschenmassa's ge zien had die zich op de tentoonstelling verdrongen, dan had men direct begrepen hoe populair de kippen hier zijn. Deze tentoonstelling trekt ondanks de ongun stige tijden toch nog ongeveer 20 a 30.000 bezoekers per dag. De zaal der groote paardensportfeesten is tweemaal per dag uitverkocht en bevat tweemaal per dag 7000 bezoekers. Wilt U een begrip krijgen van het ten toonstellingsterrein? Ik heb 't met den di recteur, die daar over een staf van 140 vaste manschappen en thans nog 70 losse er bij beschikt, bekeken met het oog op een toekomstplan voor 1936. Welnu, de groote zaal, die dit jaar niet in gebruik is (vorig jaar wel) heeft eventjes 16000 vierkante meter oppervlakte, n.l. 200 bij 80 meter. Daarop volgt een kleinere met 12.000 en dan nog een paar zaaltjes met tezamen 60.000 vierkante meter opper vlakte. Is dat alles? Neen, dat zijn alleen maar de acht tentoonstellingshallen. Daar tusschen ligt een tentoonstellingsterrein van 70.000 vierkante meter, dat aan den eenen kant afgesloten wordt door een winkelgalerij van 650 meter lengte. Nog boven dit alles uit steekt een soort Eifel- toren van 138 M. hoogte, tevens gebruikt als radiostation. Is u moe en duizelig van al die bezienswaardigheden en uitge strektheden, stap dan even aan den voet van den toren in een keurige lift en in no time zit U boven op den toren in een prachtig restaurant, waar U alles kunt krijgen wat U verlangt en waar men door de spiegelruiten, die schuin staan, een overweldigend schoon gezicht over de stad Berlijn heeft. Dat alles maakt een bezoek aan de Groene Week-tentoonstelling tot iets on vergetelijks en doet de menschen er heen stroomen. In de ondergrondbaan staan de menschen als haringen in een ton go- pakt en vooral in de rookcoupé's is het om te bezwijmen. Doch ieder is welgemoed en kalm en ordelijk trekt alles naar de tentoonstelling en zoekt op wat hem het beste lijkt. Groote zalen met jachttrofee- en, hertengeweien, van alles op het ge bied der schietsport, zilveren bekers van jaren her van schuttersvereenigingen en dan de zaal waar de vereeniging „Cypria" te Berlijn gevestigd, haar kippententoon- stelling houdt. Niet minder dan 4200 kippen en dui ven zijn hier bijeen gebracht op deze 50- ste tentoonstelling der Cypria. Duiven zijn er het meest, nl. ongeveer 2300, daar op volgen ongeveer 1200 kippen, 500 krie len en een paar honderd ganzen en een den. Onder de kippen zijn de volgende rassen met de daarachter gevoegde cij fers vertegenwoordigd: Leghorns 165; Rhode Island Reds 130, Wyandottes 125, Plymouth Rocks 100, Barnevelders 90, Welsummers 90, Minorca's 80 en dan volgen een massa rassen met kleinere cij fers. We zien dus, dat onze Barnevelders en Welsummers ook aardig vertegen woordigd zijn. Trouwens op een kleine eiertentoonstelling, die ook in do zaal aanwezig is, lagen verschillende schotels met een dozijn mooie, donkere, groote Barnevelder eieren. Eigenaardig is het, feit, dat ondanks al het gejammer over de vernietiging van den pluimveestapel door de hooge voederprijzen en de con currentie met de buitenlandsche eieren de Duitsche pluimveestapel in 1932 niet sterk is afgenomen, al hebben de eigenlijke pluimvee-farms een leelijke duw gehad. De cijfers der pluimveetellingen bedroe gen in millioenen stuks: Ganzen Eenden Kippen 1 Dec. 1930 624-6 3882 69.908 1 Dec. 1931 5685 3540 67.964 1 Dec. 1932 5785 3523 68.719 Hoe verklaart men nu deze eigenaar dige resultaten? Tenslotte nog even over heel wat an ders. Er begint al weer leelijk veel pul lorum onder de jonge kuikens te heer- schen en daardoor wordt thans reeds enorme schade geleden. Ik kom hierop binnenkort terug, doch wil thans alleen volstaan met een korte raad: Koop Uw kuikens en broedeieren bij fokkers, die aangesloten zijn bij de Landelijk georga niseerde Pullorum Bestrijding. Zelfs in dat geval hebt gij nog geen 100 pet. zeker heid of garantie, maar in elk geval toch de meeste kans materiaal te krijgen, dat onder controle en door deskundigen op pullorum onderzocht is. Er wordt heel wat geadverteerd om trent pullorumbestrijding, doch neem thans mijn raad aan: pullorum-onder- zoek, dat niet door deskundigen geschiedt, is lang niet zoo betrouwbaar. Wendt U verder voor den aankoop van kuikens tot fokkers van naam. De massaproducten die de centrale broederijen afleveren kunnen heel goed zijn, maar het gevaar voor enorme sterfte aan pullorum is daarbij ook het grootst. In ons land is mij op het oogenblik geen bestrijdingsmiddel be kend, dat de kooper van massaproducten voor pullorum vrijwaart. Bedenk, dat pul lorum een ziekte is, die pas bij den koo per voor den dag komt en dat alle gere- clameer achteraf doorgaans op niets uit loopt. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96n te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6