EERSTE BLAD. Buitenland. Het Duitsche Rijksdag gebouw in brand gestoken. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. BV VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! ~&5 DINSDAG 28 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 121 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postehöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mododeclingon 60 cent per regel. Kleine AdvcrtentlCn Dinsdags cn Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaa' uit 2 bladen Dr Colijn komt 1 Het is nu wel zoo goed als zeker Dr Colijn komt ook naar Zeeland. De leider van de A.R. partij heeft zich bereid verklaard in Goes en in Zierikzee een spreekbeurt te vervullen, waarschijn lijk op 21 Maart a.s. De bijzonderheden moeten nog nader worden geregeld, maar vast staat reeds, dat D.V. de heer Colijn komt. En vast staat ook naar wij vertrouwen, dat ook de Zeeuwen Dr Colijn een warme ontvangst zullen bereiden. Als socialisten regeeren. Van socialistische zijde is felle critiek geleverd op het optreden van de Regee ring toen zij zich genoodzaakt zag de muiterij op de Zeven Provinciën te be dwingen. Het bedrijf van de muiters trouwens slachtoffers mee van de Soc. Democra tische propaganda werd toegejuicht, verontschuldigd, goedgepraat, maar daar entegen de Regeering, die niets anders deed dan het gezag handhaven, op de meest scherpe wijze aangevallen. De vraag is gedaan, hoe de Socialisten dan wel zouden optreden, als zij de macht in handen hadden. Uit de rede van den heer Wibaut de vorige week in de Eerste Kamer gehou den, zou men den indruk krijgen, dat dan de muiters op de meest zoetsappige ma nier zouden worden behandeld en als ondeugende kinderen met lieve woordjes tot rede zouden worden gebracht. In de practjjk gaat het echter een wei nig anders. Daar weten de Communisten in Duitsch- land van mee te praten. Dit blijkt o.a. duidelijk uit wat „De Vrijheid" aanhaalt uit het boek van E. O. Volkmann: „Revolutie in Duitschland" waarin deze beschrijft, hoe onder het roo- de driemanschap EbertScheidemann Noske tegen het communistische geweld werd opgetreden. De communisten hadden het gebouw van de socialistische „Vorwarts" over rompeld. Volkmann vertelt dan, hoe dit revolu tionair avontuur werd onderdrukt: „De granaten der aanvallers maken groote gaten in den voorgevel van het ge bouw de Vorwarts. Het vuren der op standelingen houdt op. Een half dozijn revolutionnairen stormt met witte doeken wuivend, de straat op, komt met opgehe ven handen aanrennen, schreeuwt, dat men met schieten moet ophouden, dat de bezetting van de Vorwarts is bereid tot onderhandelen. Onderhandelen? De soldaten schudden woedend het hoofd. De menschen worden weggeleid en in de nabijgelegen dragonderkazerne, door een bende soldaten, zonder bevel en zonder vorm van proces tegen den muur geplaatst en doodgeschoten. Gebukt springen de stormtroepen van hoek naar hoek, van portiek naar portiek voorwaarts. De hand granaten tot werpen gereed in de vuist geklemd, dringen zij het gebouw binnen Op de binnennlaats loopen hen honder den opstandelingen met opgeheven han den tegemoet en smeeken om genade. Majoor von Stephani vraagt aan de re geering, wat er met de gevangenen moet gebeuren. Alles, zoo wordt hem geant woord, wat uit het Vorwartsgebouw naar buiten komt, moet onverbiddelijk dood geschoten worden. Hij belt nogmaals en nog een derde maal op. Het zijn driehon derd man, die kan bij toch niet laten doodschieten". De „Avondpost teekent bij dit relaas o.m. het volgende aan: Ziedaar de socialistische regeerders in Duitschland. Onderhandelen? Met de opstandelingen, medeburgers toch? Nooit. Genade? Evenmin. Er is maar één deviesAlles doodschieten. De muiters hebben zich overgegeven; zij komen naar buitenhet zijn er 30 0. Maar het devies luidtfusileeren. En dit vindt de bevelvoerende officier zóó erg, zóo verschrikkelijk, zóo onbarmhartig, dat hij de beroepsmilitair het niet over zich kan krijgen om het te doen Dn de Hollandsche geestverwanten van deze socialistische regeerders voeren thans een demagogische campagne tegen onze Regeeing, die op veel humaner wijze het gezag handhaafde en die geen enke len muiter een haar zou hebben gekrenkt als ze zich hadden overgegeven." Wel een groot verschil 1 Hier werden de muiters op het laatste moment nog tot zesmaal toe gewaar schuwd, eer tot geweld werd overgegaan. En daarna werd op het eerste sein van overgave onmiddellijk de aanval gestaakt en snelde alles te hulp om de gewonden te helpen. En toch hebben de Socialisten, die zelf zoo hardhandig optraden, niets anders dan critiek op de houding der Regeering. Toch trachten ze nog de houding van de muiters te verdedigen en goed te praten. Het Rijksdaggebouw in brand. De revolutionaire elementen laten zich steeds meer gelden. In ons land hadden we kort geleden de dienstweigering bij de Marine en de muiterij op „De Zeven Provinciën". En thans komt uit Berlijn het bericht dat het Rijksdaggebouw door een com munist in brand werd gestoken. Ook hieruit blijkt weer, dat krachtige handhaving van het gezag dringend noodzakelijk is. Dat het noodig is zooals het heet in den oproep van de Antirevolutionaire partij aan het Nederlandsche volk: d e gezagondermijinende in vloeden, die een rustig en o r d e 1 ij k volksleven be dreigen, met beslistheid te weerstaan. Tegengaan van de gezagsondermijnen de invloeden: daarop komt het vooral aan. Revolutionaire uitspatingen moeten met krachtige hand worden bedwongen. Maar gevaarlijker nog dan deze uitspat tingen is het optreden van hen, die het gezag stelselmatig ondermijnen, de revo lutie prediken, en revolutionaire daden van geweld verdedigen en goedpraten. Daarvan moeten de kiezers zich straks terdege bewust zijn. Het gaat om de grondslagen van ons volksleven. De brand in het Rijksdaggebouw is op nieuw een waarschuwend teeken. Een Nederlandsche communist gearresteerd. Enorme schade. Communisten zijn er gisteravond in ge slaagd brand te stichten in het Rijksdag gebouw te Berlijn. Om 9.15 stond het Rijksdaggebouw in lichterlaaie. De 'brand was op acht pun ten tegelijk uitgebroken. Uit alle brand weerposten van Groot-Berlijn rukte hulp aan. Toen de brandweer aanrukte sloegen de vlammen reeds hoog uit den centralen koepel van het gebouw. Een regen v an vonken viel op de omgeving neer. De politie is onmiddellijk in het bran dende gebouw binnengedrongen; een man werd gearresteerd, die erkende deel te hebben gehad aan de brandstichting Hij verklaarde lid te zijn van de Nederland sche communistische partij. Hij is onder sterke bewaking naar het politiebureau aan de Brandenburger Poort gebracht. Om tien uur stonden de groote zitting zaal, de wandelgangen, de garderobe en de perstribune in brand. Het vuur beeft zich geleidelijk naar het Oosten van 'het gebouw uitgebreid. De brandweer bad de grootste moeilijkbeden om met baar lad ders tot den voornaamsten haard van den brand door te dringen. Intusschen bleek, dat er nog zeven of acht andere 'brandhaarden waren, in den vorm van bussen benzine, en men ver wachtte er in het geheel twintig a dertig te vinden. De daders moeten overvloed van tijd gehad hebben om de 'brandstich ting voor te bereiden. De omstandigheden waren ben gunstig, daar gisteravond vrij wel niemand in het gebouw aanwezig was. Alleen in enkele kantoren werd nog ge werkt, terwijl het personeel met uitzonde ring van de bewakers, reeds naar huis was. Wolff meldde laat in den avond De Berlijnsche brandweer is 'het met vereende krachten gelukt na anderhalf uur inspannenden arbeid de brand tot den haard te beperken en verdere uitbreiding tot de nog onaangetaste deelen van het gebouw schijnt uitgesloten. De groote zit tingzaal toont een 'beeld van de ergste vernieling. De ijzeren constructie van de groote midden'koepel is geheel verbogen en ten deele ingestort. De gangen staan vol water. De herstellingswerken zullen ongeveer 7 a 8 maanden eischen, zoodat de nieuwe Rijksdag waarschijnlijk in het gebouw van den Pruisischen landdag zal vergade ren. In de stad wordt door de politie in stormwagens gepatrouilleerd. Men vreest blijkbaar samenscholingen van commu nisten. De verdere onderzoekingen doen ver moeden, dat al de benzine en de petro leum niet in eenmaal kunnen binnenge smokkeld zijn in den Rijksdag. Deze stof fen moeten ergens bijeengebracht zijn in den loop van verscheidene dagen en men meent, dat er eenig contact moet geweest zijn tussc'hen de brandstichters en zekere personen, die toegang hadden tot de af- deelingskamer van de communistische j partij. In dit verband verdient opgemerkt te worden, dat een communistisch Rijks daglid 'kort voor het uitbreken van den brand in groote haast het gebouw verliet. De brandstichter. De Nederlandsche communist, die als brandstichter is gearresteerd, heet M. van der Lubbe en komt uit Leiden. Hij is 24 jaar en maakt den indruk van een bui tengewoon fanatiek jongmensc'h, met zwart haar en een mager gezicht. Hij droeg een donker arbeidspak en een pele rine. Het feit, dat de brandstichter een bui tenlander is en slechts gebroken Duitseh spreekt, bewijst, dat hij onmogelijk alleen kan gewerkt hebben. Het onderzoek wordt voortgezet. De gearresteerde is geboren te Leiden, 13 Januari 1909, van beroep metselaar en woonachtig te Leiden. In April 1931 heeft v. d. Lubbe een paspoort aangevraagd in Leiden, met de mededeeling, dat bij naar Rusland ging en sindsdien heeft men in Nederland niets meer van hem vernomen. Hij was te Lei den een bekend communist. 1 Nog wordt gemeld, dat een Schupoman kort voor 'bet uitbreken van den brand een man met een fakkel zou hebben zien loopen langs één van de ramen van het Rijksdagigebouw. De Schupoman heeft on middellijk geschoten, of het schot getrof fen 'heeft, weet men tot nog toe niet. Nader wordt nog gemeld De brandstichters in den Rijksdag blij ken een tamelijke groote bende te hebben slot te Berlijn. De brandweer is er spoe dig in geslaagd den brand te blusschen. In de buurt van de plaats, waar de brand was ontstaan, vond men vuurmakers en verkoolde lucifers. De politie is van mee ning, dat men met brandstichting te doen heeft en heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Het verhaal van een ooggetuige. Men schrijft aan het Hdibl.: Toen we op het tooneel van den brand aankwamen vonden we daar al een gewel dige menschenmenigte, die geduldig in de strenge koude van den nacht volhield en niet tot huiswaarts gaan te bewegen scheen. Men kon tal van brandspuiten waarnemen en zag ondanks de duister nis overal hooge ladders tegen de buiten muren staan. De vlammen waren intus schen nauwelijks zichtbaar, zoodat aan genomen moet worden, dat aan de buiten zijde van bet gebouw de schade niet groot zal blijken. Opvallend was de betrekkelijke kalmte van het publiek, dat vergeefs speurde naar vlammen en rook en zich tevreden moest stellen met bet staren naar de ■groote zalen van de fracties en 't restau rant, waarin de reusachtige electrische kronen nog brandden, zoodat op dit oogenblik, blijkbaar de centrale niet of nog niet was aangetast. Men kon ook waarnemen, hoe in den boogsten top van den koepel brandweer mannen met lantaarns aan het werk wa ren, een uiterst gevaarlijk karwei, daar immers nog altijd voor het instorten van dezen koepel gevTeesd werd. Maar ook de omstandigheid, dat voor het eerst Hitler-soldaten in volle uniform de politie bij de afzettingen en zelfs bij de verkeersregeling behulpzaam waren, trok bijzonder de aandacht van de nieuwsgie rige massa, en lokte bij' de blijkbaar com munistische toeschouwers nog al wat hoonende opmerkingen uit. Binnenland. Nog meer verlagingen bij de spoorwegen. Bijna 50.000 werkloozen te Rotterdam. De commandant van „De Zeven Provin- viën" geschorst. Buitenland. Brandstichting in 'het gebouw van den Duitsc'hen Rijksdag. Ernstige toestand bij de Oostenrijksche spoorwegen. tairen hebben de straten moeten schoon vegen. Alle 'belangrijke strategische pun ten zijn bezet. Twee Europeesche en twaalf in- heemsche mijnwerkers zijn gister omge komen door een val in een 2000 meter diepe mijn bij Johannesburg. Men gelooft, ■dat bet ongeluk veroorzaakt is doordat een automatische rem stroomloos gewor den was. De balans opmakend van de verlie zen op alle fronten, komt men tot de con clusie, dat Zondag in Duitschland in to taal weer 16 personen zijn gedood. Zeven hunner behoorden tot de sociaal-demo craten of den rij'ksbanier, 4 tot de com munistische partij, 2 tot de nationaal- socialisten, terwijl van 3 personen nog niet bekend is, of zij tot eenige politieke partij behoorden. Minister Beelaerfs van Blokland. De Minister van Buitenlandsche Zaken jhr mr F. Beelaerts van Blokland, is uit Genève teruggekeerd en heeft zijn ambts bezigheden hervat. Ingezonden Mededeeling. gevormd. De eenige van ben die gevangen is, is de ongeveer 24-jarige Nederlandsche communist Van der Lubbe. Hij heeft 'n bekentenis afgelegd, doch weigert zich verder uit te laten. De politie ontdekte hem kort na het uitbreken van den brand in de groote vergaderzaal. Hij bad niets anders aan dan een broek en verklaarde terstond in gebroken Duitscb op 5 plaat sen van de zaal papier en loopers in brand te hebben gestoken. Zijn kleeren bad bij eveneens als brandmateriaal ge bruikt. Hij werd half naakt naar den po litiepost in de Brandenburger Tor ge bracht. Op alle vragen antwoordt hij1 uit sluitend met lachen. De groote zaal biedt een aanblik van verwoesting; zij is vrijwel totaal uitge brand. De buitengewoon strenge afsluitings- maatregeien van de politie houden ver band met haar vermoeden, dat er nog an dere brandstichters in het gebouw ver borgen zijn. Toen de politie op het ontdekken van den brand bet gebouw binnendrong, vluchtten n.l. verschillende personen naar buiten. Het gelukte niet hen te achter halen. Later 'heeft men nog verscheidene flesschen met benzine in bet gebouw ont dekt. Rijkskanselier Hitier beeft zich direct, toen hij van den brand hoorde, naar het Rij'ksdaggebouw begeven, ten einde zich persoonlijk te overtuigen van het vorde ren der blussc'hingswerkzaamheden. Ook de president van den Rijksdag, Göring, en vice-kanselier Von Papen, hielden zic'h in bet gebouw op. Het vuur vond gretig voedsel, daar de bou'tbekleeding van de wanden, welke reeds 30 jaren oud is, geheel verdroogd is. In het bijzonder aan de tribunes is groote schade aangericht, daar deze ge heel uit hout zijn opgetrokken. De gewel dige koepel bo'ren de zittingszaal, welke uit glas bestaat, is op verscheidene plaat sen kapot en dreigt in te storten. De politie doorzoekt het gebouw syste matisch. Dit kan uren en dagen lang duren, daar op alle verdiepingen, van kel der tot koepel, tallooze schuilhoeken zijn. Het Rijksdaggebouw is in de jaren 18841894 door Wal'lot in renaissance- stijd gebouwd. De bouwkosten bedroegen 22 millioen Mark. De lengte van bet ge bouw bedraagt 132 M., de breedte 88 M. en de hoogte tot de hoofdkroonlijst 27 M., terwijl de koepel die op het gebouw staat 75 M. hoog is. Op eiken hoek van het ge bouw bevindt zich een toren ter hoogte van 46 M. Wolff meldde gisteravond nog uit Ber lijn Naar nu pas bekend wordt, is door tot nog toe onbekende oorzaak Zaterdag avond brand uitgebroken op de zolder verdieping v«n bet voormalig keizerlijk Verraad aan het Duitsche volk zwaarder gestraft. Het Duitsche kabinet hield gisteren een vergadering, waarin bet ontwerp werd af gehandeld eener verordening tegen ver raad aan het Duitsche volk en tegen hoog- verradelijke agitatie. Door deze verorde ning wordt een flinke verzwaring deT strafbepalingen wegens landverraad mo gelijk gemaakt, terwijl de vervolging en de procedure versneld en vergemakkelijkt worden. Met straf bedreigd worden ook zij die in bet 'buitenland berichten van der- gelijken aard verspreiden. Verraad van militaire geheimen wordt eveneens strenger gestraft, i Bij zeer ernstige gevallen van verraad kan thans de doodstraf worden uitgespro ken, c.q. levenslang tuchthuis. Tot nog toe was het niet mogelijk lie den te vervolgen, die documenten e.d. ver- valschen om den inhoud er van aan het buitenland te verraden. Thans kunnen ook zij een flinke straf oploopen. Voorts ziet de regeering er ook een ernstige benadeeling van Duitsche belan gen in, wanneer iemand in een buiten landsche krant onjuiste berichten lanceert om ze daarna onder bronvermelding van dat buitenlandsche 'blad in een Duitsche krant op te nemen. Opruiing tegen den staat of tot staking in belangrijke bedrijven wordt voortaan met gevangenisstraf bedreigd. De Oostenrijksche spoorwegen kunnen op 1 Maart geen loonen betalen. De nieuwe directeur-generaal van de Oostenrijksche bondsspoorwegen, Sc'hoep- fer, heeft in een conferentie met de pers verklaard, dat zoowel zijn pogingen, om een demonstratieve staking van 2 uur van bet spoorwegpersoneel op a.s. Woensdag te verhinderen, als de pogingen om op 1 Maart de uitbetaling van loonen en pen sioenen te verzekeren, vruchteloos zijn ge weest. De bondsspoorwegen zijn nu ge noodzaakt om de 'betalingen in drie ter mijnen te doen. De regeering wil niet helpen. De directeur-generaal 'heeft een beroep op de 70.000 spoorwegbeambten gedaan om niet tot staking over te gaan, daar anders de gevolgen onafzienbaar zijn. De bladen vermelden wilde geruchten over voornemens van de Heimwehr, om een technische noodhulp te organiseeren en over plannen van de regeering om de vakvereenigingen van spoorwegpersoneel te ontbinden en strafmaatregelen op de stakers toe te passen. Korte berichten. Te Manzanillo op Cuba is het tot ernstige revolutionaire woelingen geko men. Bij een gevecht met de politie wer den verscheidene personen gewond. Mili- Speciaal spoorwegtarief voor sinaas appelen. De Nederlandsche Spoorwegen hebben een tarief ingevoerd, waarbij voor sinaas appelen in ladingen van 10 ton, die via de Fransch-Belgische en de Belgisch- Nederlandsche grens vervoerd worden, een korting van 20 pet. op de tarieven wordt toegestaan, indien in een jaar tijds 6000 ton bevracht wordt. Frankrijk en België hebben, om te kun nen concurreeren met het zeetransport, lage doorvoertarieven toegestaan voor sinaasappelen uit Spanje, die voor ons land bestemd zijn. Loonsverlaging in de veenbedrijven. Bij de besprekingen tusschen de arbei ders en de vervenersorganisaties, welke in 't laatst van de vorige week zijn gehouden in de rayons Valthermond, de Exloër- monden, Roswinkel en Emmer Erfschei- denveen, is bekend geworden, dat de ver- veners voornemens zijn, de loonen met 10 pet. te verlagen. In Valthermond, waar de loonen in 1932 gehandhaafd zijn geble ven, wenschten de verveners een veel grootere loonsverlaging. D'e verveners in de Exloërmonden, Roswinkel en Emmer Erf schei den veen verklaarden zich bereid, de tegenwoordige loonen, die zij objectief beschouwd, niet hoog vonden, te blijven betalen, wanneer de regeering zou kun nen besluiten, maatregelen te treffen, waardoor het veenbedrijf in een betere situatie zou komen. Bijna 50.000 werkloozen te Rotterdam. Uit het laatste maandoverzicht der Ge meentelijke Arbeidsbeurs te Rotterdam blijkt, dat aan het einde der verslag- maand ingeschreven stonden 47.861 man nelijke werkzoekenden, van wie 47.062 naar eigen opgave werkloos en 799 niet werkloos waren. Voorts waren ingeschre ven 3573 vrouwelijke werkzoekenden, van wie 2799 naar eigen opgave werkloos en 774 niet werkloos. Totaal dus 49.861 werkloozen geboekt. Dé bouwbedrijven telden 8213, de me taalbedrijven 9059, de ongeschoolden 14.381, handels- en kantoorpersoneel 2456, houtbewerking en meubelmakers 2653, binnenvaart 1839, buitenvaart 2309. Geen Socialistische afweer-organisatie. Het Partijbestuur der S. D. A. P., heeft blijkens het verslag in „Het Volk", een nota behandeld van het bestuur der af- deeling Den Haag VIII, en een rapport van het bestuur der Haagsche Federatie beide betrekking hebbende op het stichten van een officiëele Arbeidersvredeswacbt of Socialistische Afweer-organisatie. Een voorstel om over te gaan tot de oprich ting van een permanente afweer-organi satie werd verworpen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1