Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Rechtszaken Leestafel. Burgerlijke Stand Marktberichten. hoop?#R, doch n» diseussie werd besloten de salarissen ongewijzigd te laten. Aan de beurt van aHreden waren dhr M. K. Krijger, G. Xt. Krijger Jz., L. C. Slings en La Blaas, die allen werden herbenoemd. De begrooting werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 1033,52. Hierna stroom den p.m. 300 personen de zaal binnen, die allen wilden bijwonen de film: „Ach ter de wolken schijnt de zon", welke werd vertoond door den heer Geesink uit Zwolle en betrekking had op de T.B.C.- bestrijding. Dhr Geesink hield zijn gehoor twee uur achtereen op leerzame wijze bezig. Het was een leerzame avond. De A.-R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" alhier hield een algemeene ver gadering, onder voorzitterschap van dhr Looyenga. De voorz. zeide, dat deze ver gadering belegd was om de candidaten- lijst voor de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer vast te stellen. In korte trekken zette hij uiteen de oorzaak der Kamerontbinding en dientengevolge de vervroegde verkiezing. Hierna werd ge stemd over de candidatenlijst. De voorz. gaf verslag van de gehouden vergadering van het Provinciaal Comité, die hij als afgevaardigde had bezocht. Dhr Krijger vroeg of de vereeniging geen actie voeren kan tot werkverschaf fing aangezien de werkloosheid groot is. Besloten werd dienaangaande advies te vragen aan het A.-R. Kamerlid, dhr Chr. v. d. Heuvel. De Ouderavond van de Schoolveree- niging „Tot instandhouding van de school met den Bijbel", die onder voor zitterschap van dhr C. P. Vogelaar werd gehouden, was goed bezocht. Dhr Looyen ga sprak een inleidend woord. Vervolgens leverde dhr J. I. Hollebrant een referaat over „Goed onderwijs". In de pauze, waar in ververschingen werden rondgediend, werd de gelegenheid gegeven om het werk van de leerlingen te bezichtigen. Als tweede inleider trad op dhr H. Over- beeke met het onderwerp „42". Dit in verband met de geschiedenis van Eliza, die de spottende kinderen uit Bethel vloekte, waarop toen 42 kinderen werden verscheurd. Dhr de Vries sprak een har telijk en ernstig slotwoord. Colijnsplaat. Donderdag j.l. had hier de laatste winterlezing plaats uitgaande van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Voor een talrijk gehoor trad ds M. Bons op in de zaal boven de Chr. Bewaar school met het onderwerp „Twijfel en Ze kerheid". Er zijn, aldus Spr., veel dingen, aan welker bestaan wij niet kunnen twijfelen, omdat wij ze waarnemen met onze zin tuigen. Echter zijn onze zintuigen niet volkomen betrouwbaar wanneer 'tgaat om voorwerpen op verren afstand, b.v. een ster, die een lichtjaar van ons ver wijderd is. Er zijn ook dingen, die wel bestaan, maar die wij niet kunnen zien, b.v. de zuurstof, die wij inademen. Moe ten wij aan haar bestaan twijfelen omdat ze onzichtbaar is? Hierna ging spr. over tot de wereld der geestelijke dingen. Velen twijfelen aan haar, omdat ze niet onmiddellijk waarneembaar is met onze zintuigen. Vierderlei categorie twijfelaars trekt hier de opmerkzaamheid: le de ongevoeligen, 2e. degenen die door denken tot deze we reld willen doordringen, 3e degenen die uit 'f lijden der menschheid concludee- ren, dat God niet kan bestaan; 4e de onwilligen, die 't bestaan Gods niet willen aanvaarden, omdat God hun een rem is om hun hartstochten uit te leven. Maar geen dezer vier heeft het niet-bestaan van God kunnen aantoonen. Er is veel theore tisch atheïsme, weinig practisch atheïsme. Maar ook geloovigen twijfelen. Twijfel is een zekere vorm van geloofsstrijd. Wij merken weer vier categoriën op: le de Asafs.die bijna van 't goede spoor afglij den als zij den voorspoed der onrecht- vaardigen en den tegenspoed der recht vaardigen zien; maar Asaf vond zelf de oplossing, toen hij in Gods heiligdom in ging en op hun einde merkte; 2e. Dege nen, die in de slechte levenspraotijk van veel christenen een belemmering zien om tot Christus te komen; maar moet men de Nederlandsche wetten maar verwerpen, omdat de gevangenissen vol overtreders zitten? Moet men Christus verwerpen, omdat velen van zijn z.g. volgelingen wel hoorders, maar geen daders des Woords zijn? Zie niet op de Christenen, maar op Christus! 3e. Degenen, die in de H. Schrift zoo veel, naar den mensch gesproken, onmo gelijke dingen en tegenstrijdige teksten zien. Maar is God gebonden aan de be perkte macht en 't geringe inzicht van den mensch? 4e. Degenen, die hun zonden te groot achten dan dat ze vergeven kunnen wor den. Maar als Christus de zonde der g e- h e e 1 e wereld voor Zijn rekening nam, zou dan verzoening van u w schuld on mogelijk zijn? Aan één ding mankeert het den twijfe laar: hij spreekt te veel in zichzelf, gaat te veel te rade met menschen. In Christus zien en hooren wij God. Voor ons blijft over geloof. Ook dat is Gods gave. Maar door 't geloof ontvangen wij zekerheid omtrent God en de onzien lijke dingen. Na gebed en 't zingen van Gez. 541 behoorde ook deze winterlezing weer tot t verleden. Cadzand. Donderdagavond vierde de Chr. Zangvereen. „De Lofstem" alhier haar 10-jarig bestaan. De voorzitter heette op de gebruikelijke wijze allen hartelijk welkom, in het bijzonder de af gevaardigden van de Zustervereenigingen, zoomede enkele directeuren daarvan. Ver volgen# la# hij Psalm 06 en sprak naar aanleiding daarvan een openingswoord. Hij gaf nu de leiding aan den Directeur der vereeniging voor de afwerking van het programma, dat een 20-tal nummers bevatte. Het zingen getuigde van ernstige studie. Na het Bondslied kwam dit bij zonder uit in enkele zwaardere nummers als „Zondagmorgen", „Psalm 24", Psalm 146" en „Herders Zondagslied", terwijl van de kleinere het: „O waar ik eens kind was" en het „Lof zij den Heere" ook bij zonder goed uitgevoerd werden. Door een kwartet werden ook een drie tal nummers goed gezongen, doch bijzon der mooi was „Het onze Vader" van Van der Sloot, dat mej. C. de Bruijne met haar mooie altstem keurig zong. Ook een duet, waarbij haar zuster so praan zong en dhr F. van Melle uit Bres- kens het orgel begeleidde, werd bijzonder mooi uitgevoerd. Ter afwisseling werd nog een vlaggen- revue gezongen door een zevental meis jes, welke voorstelden „Eén met de kruisvlag, de Hollandsche, het Wapen van Cadzand, De Belgische, Fransche, Duitsche en Engelsche vlag". Door elk der meisjes werd een lied gezongen ter eere van haar vlag. Door den secretaris, den heer A. Cappon werd op rijm verslag uitgebracht over de afgeloopen 10 jaren. Om plm. half elf was het programma afgewerkt. De directeur, dhr I. de Bruijne- van Melle, dankte het publiek voor de stille aandacht, waarmede geluisterd was. INVOERING VAN EEN OMZET BELASTING. Een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. De jaarlijksche opbrengst op f60 millioen geraamd. flBi) de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot heffing van een omzet belasting. De regeering verwijst in haar toelichting naar de wetgevingen van Duitsohland, Frankrijk en België, waar deze belasting een belangrijke plaats in de budgetten inneemt. De omzetbelasting wordt geheven van alle verkoopen van hier te lande in het vrije verkeer aanwezige roerende zaken, indien de levering in Nederland plaats vindt. Dit beginsel, in art. 1 neergelegd, wordt in de volgende artikelen nader uit gewerkt en gedeeltelijk ook beperkt. De 'belasting is verschuldigd door den verkooper. De kooper is hoofdelijk voor de belasting mede aansprakelijk. De belas ting bedraagt voor iederen omzet één ten honderd van den verkoopprijs der goede ren. Zij wordt voldaan door middel van plakzegels, ter waarde van de verschul digde belasting, op de factuur. Voorts wordt voorgesteld, een gelijk invoerrecht te heffen van roerende goe deren, hier te lande ingevoerd voor ge bruik binnenslands. Vrijgesteld zijn van belasting o.a. ver koopen van brood, aardappelen, marga rine en turf. Evenmin vallen onder de voorgestelde heffing verkoopen van goederen in den groothandel, die naar den aard der over eenkomst, niet tot gevolg hebben, dat de goederen worden verplaatst, om in de on middellijke macht van den kooper te worden gebracht. De opbrengst in verband met den financiëelen toestand, In de verschillende landen, waar de omzetbelasting is ingevoerd, werpt zij een zeer aanzienlijke bate af. Eene voorzich tige raming, waarin de noodige veilig heidsreducties zijn aangebracht, doet haar opbrengst hier te lande, naar de re geling van het onderhavige ontwerp, schatten op rond f 60 millioen per jaar. Dit cijfer is, ook relatief, lager dein de op brengsten in de naburige landen, welke trouwens ook onderling groote afwijkin gen vertoonden. Een geraamde opbrengst van f 60 mil lioen leidt, bij invoering van de wet op 1 Juli a.s. over het loopende jaar tot een bate van f 30 millioen. Wil het gewone budget van 1933 zonder tekort sluiten, dan is deze bate alsnog noodig. Het onderhavige ontwerp zal dit tekort kunnen opvangen. In 1934, wanneer de nieuwe heffing over het geheele jaar zal werken, zal de opbrengst f 60 millioen zijn. Het staat bij de gegevens, welke thans beschikbaar zijn, reeds vast, dat die hoo- gere opbrengst in 1934 meer dan noodig zal wezen. Ook na invoering van deze be lasting zal het budget nog een tekort van f 20 milloen vertoonen. Het is dan ook wel zeker, dat dieper ingrijpende bezuinigingen noodzakelijk zullen blijken, Maar tevens dat daarnaast de opbrengst van de omzetbelasting niet zal kunnen worden gemist. Voor 1935 en volgende jaren moet, voorzoover thans gezien kan worden, tot een gelijk resultaat worden gekomen. De voorgenomen omzetbelasting zal de functie vervullen van steenslag op de glooiing van den dijk, die nog menigen storm zal te verduren hebben. De minister wijst hierbij nog op den crisisdienst. Op dit oogenblik staat reeds vast, dat het saldo van het Leeningfonds op 1 Ja nuari 1933 tot f 82.6 millioen is gedaald, tegenover f 143.5 millioen waarop het een jaar geleden tegen 1 Januari 1933 werd geraamd. De kans is niet gering, dat het met 1 Januari 1934 zal verkeerd zijn in een groot nadeelig saldo. Een aanvulling der nieuwe crisishef- fingen zal dan ook eerlang noodig zijn. In het a.s. najaar zal een ontwerp tot verlenging (voorloopig waarnchijnlijk tot 1943) van de crisisheffingen aan de orde gesteld moeten worden. De urgentie van het wetsontwerp. Nadat het onderhavige wetsontwerp met Memorie van Toelichting het depar tement van financiën had verlaten, ten einde den voorgeschreven weg te volgen, is het Kamervotum van 9 Febr. j.l. uit gebracht, dat tot de huidige politieke si tuatie heeft geleid. Het is nu onwaar schijnlijk geworden, dat het ontwerp vóór de verkiezingen zal kunnen worden afge handeld. Daar niettemin de inwerking treding op 1 Juli a.s. in hooge mate ge- wenscht is, heeft de minister in art. 28 van het ontwerp dien datum gehand- haafd.Hij zal het op prijs stellen, indien het ontwerp alsnog in deze zittingsperi ode in de afdeelingen zou kunnen wor den onderzocht en indien dan de nieuwe Kamer de gelegenheid zal vinden de openbare behandeling ervan tijdig tot een goed einde te brengen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 'Oppenhuizen, G. van Veld huizen te Hantum. Aangenomen naar Heerlen-Kerkrade, M. N. W. Smit te Rottum en Stdtswerd. Bedankt voor Oudemirdum, J. van Kuiken te Exmorra. Ds J. Langman. Ds J. Lang- man, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, stelt zich niet meer be schikbaar voor een candidatuur. Hij zal gaarne een eventueel beroep in overweging nemen. Kolendampvergiftiging. Te Wieringen is ten gevolge van kolen dampvergiftiging overleden de woonschip bewoner D. Kooij. Op het door hem be woonde woonschip, liggende in de haven te De Haukes. geraakten het slachtoffer en zijn vrouw in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. buiten bewustzijn. Zondag ochtend werd door buren bemerkt, dat op het woonschip iets niet in orde was. Beide echtelieden werden bij een daarop ingesteld onderzoek bewusteloos op de slaapkamer aangetroffen, waarop ter stond geneeskundige hulp werd ingeroe pen en kolendamp vergiftiging werd ge constateerd. Men mocht het genoegen smaken de vrouw na enkele uren weder om tot bewustzijn te brengen. De man is echter, zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, overleden. Een begrootingsrede voor zes sigaren. De Roosendaalsche ge meenteraad heeft dit jaar vijf zittingen noodig gehad om de gemeentebegrooting af te handelen. Volgens het verslag in „Het Volk" zou dit een gevolg zijn „van het betoog van ons eenigste raadslid p.g. H. Leeuw". Dit betoog heeft in eerste instantie bij de algemeene beschouwingen ruim 2.5 uur en in tweede instantie nog weer ruim een uur in beslag genomen. Het was echter niet omwille van het gemeentebelang of omwille van de belan gen der crisisslachtoffers, zelfs niet eens wat men allicht zou vermoeden omwille van het partijbelang, neen men raadt het in geen tienen! het ging om eenweddenschap. De spoorman Leeuw had met een col lega bij de spoorwegen een weddenschap aangegaan, dat het raadslid Leeuw bij de algemeene beschouwingen in eerste instantie minstens twee uur aan 't woord zou zijn. Voor ijdere 5 minuten meer zou hij eensigaar krijgen (tot een maxi mum van 10 sigaren) en voor iedere vijf minuten minder zou hij een sigaar moeten geven. En de heer Leeuw heeft de wedden schap gewonnen met het noodwendig ge volg, dat de Roosendaalsche Raad, na vier zittingen, nog een vijfde vergadering waarop niemand had gerekend er aan moest vastknoopen op een volgenden dag. Deze extra vergadering, welke slechts vijf kwartier duurde, kostte de gemeente kas vér over de f 100. Commentaar overbodigl Inbraak bij een jachtopzie ner. Bij de jachtopziener, tevens onbe zoldigd rijksveldwachter J. P. te Anke veen is ingebroken. Des nacht halftwee hoorde Mej. P. gekraak van een stoel in de voorkamer. Zij wekte haar man, die opstond, zijn revolver greep en nog juist zag hoe een inbreker, die van een stoel afstapte, door het open raam wegsprong. De revolver van den jachtopziener wei gerde, maar hij zond den vluchtelingen een 5-tal schoten uit zijn geladen jacht geweer achterna, welke echter geen doel troffen, hetgeen in het duister zeer be grijpelijk was. In gezelschap van een der buren, die door het schieten wakker was geworden, is de jachtopziener toen op onderzoek gegaan. Het bleek, dat de in breker een tafeltje, waarop een opgezette vogel stond, buiten het raam had getild en in den tuin had geplaatst, om bij den terugtocht den weg vrij te hebhen. Eenige buren hebben, kort na de schietpartij, 2 personen zich per fieta in groote snelheid zien verwijderen. Eerst een roofoverval daarna een brand. Zaterdagavond omstreeks elf uur is brand uitgebroken in de bakkerij van den heer J. Laninga te Vries, waar in den nacht van 15 op 16 October 1.1. een roofoverval heeft plaats gehad. De bakkerij en het woonhuis wer den totaal door do vlammen verwoest. Ean uur voordat de brand was uitgebroken, hadden de heer en mevr. Laninga het huis verlaten. Een aangrenzende schuur kon, daar de windrichting gunstig was, behou den blijven. Verzekering dekt de schade De politie stelt een onderzoek in. Opruier aangehouden. Zon dagmorgen hebben twee agenten te Am sterdam een jongmensoh, dat deel uit maakte van een gToep colporteurs der O. S. P., aangehouden, naar aanleiding van het feit, dat hij opruiende woorden bezig de. De arrestant is, na verboord te zijn, op last van den Commissaris ingesloten. Vrouw in brand. Op de 2e etage van een perceel in de Rapenburger- straat te Amsterdam, ds Zondagmorgen een ernstig ongeval geschied. Een 29- jarige vrouw, die daar in nachtgewaad behulpzaam was 'bij het aankleeden van haar kinderen, is daarna bij het kammen van het haar te dicht bij de brandende kachel gekomen, met het noodlottig ge volg, dat haar nachtjapon in brand raakte. Gillend van angst en pijn is de ongelukkige naar het trappenhuis geloo- pen, waar toegesnelde buren een deken over haar heen wierpen en de brandweer waarschuwden. De geneeskundige dienst heeft het slachtoffer, dat over .het geheele lichaam met brandwonden overdekt was, overge bracht naar het Ziekenhuis, waar ze over leden is. Boerderij afgebrand. Zater dagmorgen is een felle brand uitgebro ken in de boerderij van G. de H. te Eist. Toen men het vuur bemerkte, had dit reeds zoo ver om zich heen gegrepen, dat redding uitgesloten was. Het geheele perceel ging in vlammen op. De inboe del, alsmede een deel van de levende have, waaronder zeventien stuks rundvee, kon den niet worden gered. (De brandweer van Eist was machteloos. Toen zij ter plaatse kwam, was de ramp reeds ge schied. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Auto met 10000 K. G. 10 frank stukken verbrijzeld. In den nacht van Woensdag op Donderdag was een vrachtauto van Parijs onderweg naar Toulouse met een ongewone lading. Deze bestond uit zakken, gevuld metzil verstukken van 10 frank; de zakken wo gen te zamen 10.000 K.G. Tengevolge van de sneeuw en den ijzel, die den weg glad maakten, is de vruchtauto geslipt en te gen een boom te pletter gereden. De be stuurder liep leelijke kwetsuren op en van twee zakken, die scheurden, stroomde de inhoud over den grond. Men is er ech ter in geslaagd alle geldstukken, op twee na, terug te vinden. 25 koeien door gasvergif tigingomgekomen. Te Velbert zijn op een boerderij 25 koeien door gasver giftiging om het leven gekomen. Het gas moet ontsnapt zijn uit een koelapparaat. Waarschijnlijk is bij het schoonmaken dit apparaat niet goed gesloten. Ontaarde ouders. De echte lieden M. te Susteren hebben sinds ver leden week Zaterdag hun woning verla ten, met achterlating van 6 kinderen. Het jongste is pas 6 weken oud. Ingezetenen hebben zich over de arme kinderen ont fermd. In een olienootje gestikt. Te Sliedrecht kreeg het 2-jarig dochter tje van schipper T. een olienootje in het keelgat. Medische hulp mocht niet meer baten. Over de grens gezet. 'Door de Bredasche politie is een Duitscher aan gehouden, die aan een voorbijganger het adres vroeg van een bekend Bredasch in gezetene. De taal van den vreemdeling en het gevraagde adres waren voor den voorbijganger aanleiding om de politie te waarschuwen. Deze deed den man op het bureau een verhoor ondergaan. De Duitscher bleek in het bezit te zijn van 'n aantal adressen van Nederlandsche communisten, bij wie hij den laatsten tijd had doorgebracht. Als celleider zijner partij in Duitsch- land, was hij in het bezit van een plat tegrond van zijn woonplaats. Door de marechaussee is hij bij Zeve naar, onder hevig protest zijnerzijds, over de grens gezet. Maar eerst gaf hij nog de stellige verzekering, dat hij „kameraad" de Visser zou opdragen te interpelleeren in de Tweede Kamer over de ondergane behandeling. Waardevolle lading tabak gestolen. Uit Walsem wordt gemeld: Een dievenbende, vermoedelijk smok kelaars, hebben uit een geplombeerd ruim van een Nederlandsch schip, dat tegen over Walsem aan den Rijnoever voor an ker lag, drie balen tabak ter waarde van 10.000 mark gestolen. Tot nu toe zijn do daders onbekend gebleven. Noodlottig misverstand. Vrijdagmiddag kwam een luxe auto uit Veldhoven te Eindhoven in botsing met den 21-j. v. d. B. De fietser werd zwaar gewond. Hij bekwam een hersenschud ding en een schedelbreuk en werd bo vendien nog ernstig verminkt. De onge lukkige is naar het gasthuis overgebracht De chauffeur en v. d. B. hadden elkaar signalen gegeven, maar elkaar verkeerd begrepen. Door de Rechtbank te Middelburg is failliet verklaardA. van der Welle, koopman en winkelier te Middelburg, Gravenstraat. Rechter-commissari# Mr A. van dor Hoop, rechter. Curator: Mr. A. M. J. v. Dednse, advocaat te Middelburg. Zeeland door de eeuwen heen, door M. van Empel en H. Pieters. Uitgave fa. G. W. den Boer, Middelburg. De inhoud van de 5e aflevering van dit werk is geheel gewijd aan de behande ling van het deel van het graafschap Vlaanderen dat later den naam Zeeuwsch- Vlaanderen krijgen zou. Ongetwijfeld mag dit land op een uitvoerige behandeling aanspraak maken; het is door de schrij vers ten noorden van de Wester-Schelde al te stiefmoederlijk bedacht. Een nieuwe tij:d in de geschiedheschrijlving ving aan, •toen H. Q. Jansen, predikant te St. Anna- ter-Muiden en J. H. v. Dale, hoofdonder wijzer te Sluis, hun „Bijdragen" uitgaven. In onzen tijd heeft Dr J. de Hullu uit Kad- zand, met groote liefde en nauwgezetheid veel over de geschiedenis van het Weste lijk deel aan het licht gebracht. In het Oostelijk deel heeft de Oudheidkundige Kring „De Vier Ambachten" reeds schit terend werk verricht; de heeren J. Adri- aanse, archivaris van Hulst en A. de Mul udit' Zaamslag gingen daarbij) vooraan. Van hun werk, het blijkt in deze afleve ring herhaaldelijk, hebben de schrijvers een dankbaar gebruik gemaakt. Daarnaast hebben zij geprofiteerd van de prachtige bronnenpublicaties, door de Belgische historici en archivarissen uitgegeven en bovendien hebben zij kennis genomen van tal van onuitgegeven documenten, in de archieven te Brugge en Gent berus tend. Zoo ontstond een beeld van dit land, dat in menig opzicht van de traditioneele voorstelling afwijkt. Bijzondere aandacht is in deze afleve ring besteed aan de veranderingen, op 't laatst van de 14e eeuw door de overstroo- mingen aangericht. Uit verschillende oorkonden, die hierop betrekking hebben, zijn fragmenten afge drukt. Tal van bijzonderheden brengt deze af levering over de plaatsen in de Vier Am bachten; uitvoerig bericht zij over Hulst en de beroemde Hulstersche Willebror- duskerk. Een drietal illustraties is in deze afle vering opgenomen: een kaart van Cad zand uit het Stadsarchief te Brugge en een kaart van het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen uit 't Staatsarchief te Brugge zijn belangrijke documen ten voor den ouden toestand van dit land; aan den arbeid der kloosters in het Oostelijk deel herinnert de reproduc tie van een bladzijde uit het cartularium der abdij van Duinen, eveneens uit het Staatsarchief te Brugge. De bij deze af levering gevoegde polderkaart zal zeker goede diensten bewijzen. MIDDELBURG. BevallenB. J. G. ReijmhoutBroodman d. GOES. Overleden: Huibregt Snoep, 68 j., echtgenoot van Maatje Glerum. Mar- grietta Meulmeester, 94 j., weduwe van Pieter Reijnhout. Van 1724 Februari. IERSEKE. Geboren: Janna, d. v. Ja cobus Duinkerke en Jannetje van Stee. Rotterdam, 27 Febr. 1933. Veemarkt. Aanvoer: 610 Koeien en Os sen, 299 Vette Kalveren, 543 Schapen en Lammeren, 1304 Varkens. Prijzen per K.G.: Koeien 1317, 22 25, 29—30, Ossen 15—17, 20-23, 25—27, Vette kalveren 22,5-27,5, 32,5—37,5, 42,5 47,5. Overjarige lammeren 18114 per stuk, Varkens 14, 14,5, 15. Koeien en ossen aanvoer ruimer, han del iets beter, terwijl de prijzen van le en 3e kwaliteit gehandhaafd bleven, ging de 2e soort iets lager dan vorige week. Stieren niet genoteerd wegens onvoldoen de aanvoer. Vette kalveren niet zoo ruim aangevoerd, hoewel toch nog behoorlijk, handel vlotter, prijzen over de geheele linie iets hooger. Schapen en lammeren aanvoer ongeveer gelijk aan vorige week Maandag, handel vlug, prijzen iets stij ver. Varkens aanvoer behoorlijk, handel niet zoo vlug, de prijzen niet zoo vast als 1.1. Maandag. Zouters niet aangevoerd. Zaden: Karwijzaad 118f19, Lijnzaad wit bloei zaai f 13f 14, idem voer f 6—f 7, Idem blauw bloei zaai f 10—f12, BI. maan zaad f38f40. Vlas: 7770 K.G. blauw f 0.40—f 0.65, 9200 K.G. Holl. geel f 0.40—f 0.55, 2000 K.G. Dauw root f 0.35—f 0.45. Handel kalm, prijzen slecht. Gedeelte lijk onverkocht, handel op het land stil. AardappelenBrielsche eigenheimers 0.600.90, prima's 1.10; Zeeuwsohe 0.40 0.70; Zeeuwische bonte en blauwe 0.90 1.30, prima's iets hooger; Poters 0.50 0.70; Brave's 1.301.60; Red Star 0.80 1.20; Voeraardappelen 0.300.35 p. H.L. Westlandsohe ronde 2.53 ct. p. kg. Aanvoer flink, handel flauwer. GraanmarktGerst 44.50, haver 3.254, kleine groene erwten 7.5012, extra kwaliteit tot f 13.50, schokkers 12 14, verder van 811, Bruine boonen 68, La plata mais 71 per last. MIDDELBURG. 24 Febr. Op de veiling deden: Zeeuwsche blauwe aardappelen 10 18, groote bonte aardappelen 14 ct., beide per 25 kg., slavellen 3238, snij- ela 86, broeiela 69—61, veldek 18—66,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3