i WRIGLEY f Binnenland. Uit de Provincie MAANDAG 27 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 127 Buitenland. Beiangrijkste Nieuws. •Mrnotrd- ite jaren vraag geens- derland- wel zeer ornaam- ook voor die dus ïale om- Door de ort ver- landen, or onzen moeilijkt ien ople- eerst zal het feit, Ie indus- de ratio- m diens- m trouw al wel ïwerking, en wijn- blijft een iet Stam- niet het oren, het merken, it het ge- gehouden ngen van. g hebben, r en ken- geselec- vas altijid van het dan ooit vraagstuk ven naar voort te verzwakte ndat het iën nood- paarden- hebben. r met he iige jaren n de keu- roote vo'l- jaar een stamboek- raarbij de ing beoor- ïry, welke eering ter gen. Het ment tus- ïboek, ge- rouwen, secretaris, ;zegd, dat, kkers, dat sijn fokke- ortzet, on- moeilijlk- inciën zóó ter'k is ge- stuur aan- en over- sn uit een trekpaar- ing terug- in trad op ij 'het ver- iijn op 30 eld, dat 17 paarden nuari 1932 ;ekeerd. 408. ilens steeg an de kos- gsten wer- ►pgenomen, erd aange- ën vermin- ï'gebodenen varen voor 3ten, waar- Boek A, 54 Stamboek atsten wa in ander in .rdennstam- woord tot opgewekt, de oecono- men en in ideling het tot samen- l Rijkscom- ngsten voor „Rijkscom- ■rstel wordt merkt, dat d wordt ter 5 hengsten- eurdng van en door een door den overleg, uit fng aan te neene stern- genomen. vereeniging algemeene aangewe- wte instem- jhr J. van 1 r Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advartcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeelingcn 00 cent per regel Kleine Advcrtcniicn Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het is weer het gewone verschijnsel. Naarmate de verkiezingsdag dichterbij komt, groeit ook het aantal partijen dat een bod gaat doen naar één of meer Ka merzetels. Van alle kanten komen ze opdagen, de redders van bet volk. Thans is er weer bet Verbond voor Na tionaal Herstel, dat een beroep doet op alle ordelievende staatsburgers en dat niet schijnt te begrijpen, dat het door zijn actie de verwarring nogal grooter maakt en de vorming van een krachtig bewind bemoeilijkt. Dit is trouwens het noodlot van al de nieuwe groepen, die zich thans met de noodige beweging aan de kiezers presen teeren. Daar is b.v. de Boerenpartij, die zich in het bijzonder heet te interesseeren voor de belangen van de landbouwers en die door haar actie het landbouwbelang slechts kan schaden. Daar is de Christen-Democratische Unie, die noch den invloed van de Chris telijke beginselen, noch de ware demo cratie kan bevorderen. En zoo gaat het ook met den Bond voor Nationaal Herstel. Dit Verbond zal het in zonderheid moeten hebben van de liberar len en van de Christelijk Historische malcontenten, die met het beleid van de tegenwoordige Chr. Hist. Kamerfractie niet accoord gaan, waarom het zoolang het als „beweging" fungeerde warm ap plaus kreeg van liberalen kant, omdat er eenige kans was op politieke buit. Nemen we aan, dat de toeleg van deze partij gelukt, dat zij1 een Kamerzetel bezet gedeeltelijk ten koste van de liberalen, gedeeltelijk ten koste vain de C. H. Unie. "Wat is er dan bereikt? Waarschijnlijk alleen dit, dat de vor ming van een krachtig Kabinet nogal meer bemoeilijkt wordt en dat de partij en, die het nationaal herstel tegengaan en tegenstaan daarvan de vruchten pluk ken. Met ernst moeten daarom de kiezers worden gewaarschuwd in 's lands belang en in bun eigen belang dergelijke partijen niet te steunen. Grootsche plannen der Nazi's. De nationa al-socialistische partij in Duitsobland is voornemens op Zaterdag 4 Maart, den dag voor de verkiezingen een reeks groote demonstraties te houden in bet geheele rijk. Het middelpunt der demonstraties zal de rede vormen van rijkskanselier Adolf Hitler te Koningsbergen, welke door alle Duitsohe zenders zal worden uitgezonden. Des avonds zullen in stad en land over al groote fakkeloptochten der S. A.- en S. S.-formaties en der burgerlijke bevol king plaats vinden. Op de bergen zullen vreugdevuren aangestoken worden. De straten der steden zullen rijkelijk met vlaggen en transparanten worden ge tooid. Overal op de groote pleinen zullen open bare demonstraties worden gehouden, waarbij tal van leiders der N.S.D.A.P. 't woord zullen voeren. Ontdekkingen in het Karl Liebknechthuis. In het Karl Liebknechthuis, bet cen trale gebouw van de communistische par tij te Berlijn, dat gedurende twee dagen door de politie gesloten is, werden talrijke onderaardsche gewelven met groote mas sa's hoogverraderlijk materiaal gevonden. Voorts werd een onderaardsche gang ontdekt, waardoor bij alle door de politie ingestelde onderzoekingen de gezochte personen verdwenen. Deze catacomben en de onderaardsche gang waren tot nu toe de politie bij alle doorzoekingen ontgaan. Het resultaat van het onderzoek is in alle opzichten sensationeel. Het bleek, dat de communistische partij en haar onder- afdeelingen een tweede onwettelijk be staan onder den grond voerden en daar buitengewoon levendige agitatiewenk- zaamheden verrichtten, welker bronnen de politie tot nu toe geheim waren ge bleven. Reeds in vorige jaren viel het op, dat bij politieke relletjes, door politie gezochte personen in 'het Karl Liebknecht-huis bin nentraden en 'bij doorzoekingen daar niet meer gevonden konden worden. Ofschoon men alles onderzocht kon men tot nu toe niet ontdekken, langs welken weg de ge zochte personen het huis weer verlieten. Het raadsel is thans opgelost. De sneeuwstormen boven Engeland. De hevige sneeuwstorm heeft ook in den nacht van Vrijdag op Zaterdag voort geduwd. De storm is de hevigste, dien men sedert 50 jaar heeft beleefd. Vooral in het Noorden van Wales is buitenge woon veel sneeuw gevallen. Uit talrijke plaatsen worden ongeluk ken gemeld. Voor zoover op het oogen- blik bekend, zijn twee personen om het leven gekomen. Vele gemeenten in Wales zijn inge sneeuwd, zoodat de bewoners hun buis niet kunnen verlaten. Ook in het Kanaal en in het Iersche Kanaal heeft het gespookt. Alle schepen hebben groote vertraging. Alleen in Wales zijn niet minder dan 450 telefoonlijnen buiten gebruik gesteld moeten worden. Ook het telegrafisch ver keer is voor het grootste gedeelte gestoord. Boerennood in Amerika. De diep in de schulden zittende boeren van Minnesota hebben uitstel van beta ling gekregen. De gouverneur van den Staat heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarbij de hypothecaire executies worden stopgezet tot 1 Mei. Tegen dien tijd zal waarschijnlijk een wet zijn aan genomen tot steun aan de boeren. Groote werken in BelgiS. In 1928 werd door de Belgische regee- ring een z.g. fonds der groote werken in gesteld, waarvoor indertijd een bedrag van 1.8 milliard francs beschikbaar werd gesteld, dat geleidelijk, naar mate de werkzanmhedten vorderden, werd gestort. De minister van Openbare Werken, Sap, zal thans een verhooging van boven genoemd crediet met 1.5 milliard tot 3.3 milliard aanvragen. In 1927 werd in groote trekken vast gesteld, welke werkzaamheden zouden worden uitgevoerd. Daartoe behooren het kanaal 'CharleroiBrussel bevaar baar maken voor schepen van 600 ton1; reguileering van de beneden-Sambre ter voorkoming van overstrooming; regulee ring der Maas van Hoel tot Luik, opdat zij tevens bevaarbaar wordt voor schepen van 1350 ton; verbreeding en uitdieping van het kanaal LuikAntwerpen voor schepen van 600 ton en ten slotte de aan leg van het Albert-kanaal van Luik naar Antwerpen voor schepen van 1350 ton. De verhooging van het crediet met een aanzienlijk bedrag is in de eerste plaats noodig geworden, doordat tusschen 1927 en 1930 de prijzen in België aanzienlijk zijn gestegen en hoewel nadien een daling is ingetreden liggen de werkelijke kosten nog ver boven de raming van 1927. Bo vendien moesten vele plannen gewijzigd worden en kost een verandering in 'het tracé van het kanaal LuikAntwerpen alleen al 300 millioen francs meer. Voor het kanaal van Charleroi naar Brussel moest 92 millioen francs meer worden uitgetrokken, dan geraamd was. Het fonds heeft verder bedragen be schikbaar gesteld voor gemeenten, die groote werken hadden uit te voeren en die verplicht zijn het geleende geld aan het fonds resp. den staat terug te betalen. Het betrof meestal den aanleg van dijken langs de Maas. Bomaanslag op de Japansche ambassade te Londen. Bij de Japansche ambassade te Londen is een postpakket afgeleverd, dat een bom bevatte. De politie heeft de helsche ma chine onschadelijk gemaakt. De crisis in Noorwegen. ZJooals aangekondigd, is 'het kabinet- Hundseid afgetreden. De demissionnaire minister-president heeft den koning geadviseerd, den leider der radicalen. Mohwinckel, met de vor ming van een coalitie-kabinet te belasten Nader wordt uit Oslo gemeld, dat de vroegere minister-president Mohwinckel de opdracht tot vorming van een nieuw kabinet heeft aanvaard. Het nieuwe kabinet zou echter, volgens dit bericht, vermoedelijk geen Coalitie kabinet, doch een radicaal ministerie wor den. Groote voorraden champagne In Frankrijk. Millioenen flesschen champagne liggen onverkocht opgestapeld in de kelders der Fransohe champagne-fabrikanten. Een wereldberoemde firma heeft 17 millioen ■flesschen champagne in haar kelders lig gen, twee andere firma's elk 10 millioen flesschen en tientallen andere firma's hebben eveneens millioenen flesschen in voorraad. De fabrikanten wijten dezen toestand voornamelijk aan de beschermende 'bui- tenlandsche invoerrechten. Ter vergelijking mogen dienen, dat de invoerrechten op champagne in Engeland vóór den 'oorlog dertig cent per fleseh be droegen, t'hans bijna twee gulden, in Duitsclhland 45 cent, thans ruim drie gul den, in Portugal vijftig cent en thans ca. zeven gulden. Korte berichten. De correspondent te Washington van de „New-York Times" schrijft, dat er te Washington niemand is, die de mogelijkheid van een oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Japan, zelfs in de verre toekomst, onder de oogen ziet. Tijdens een botsing tusschen S.A.- lieden en andersdenkenden werd te Wup- pertal vanuit de huizen geschoten. De politie maakte eveneens van de vuurwa pens gebruik en doodde 2 S.A. mannen. In Linsenfeld is het tot een botsing gekomen tusschen Nazi's en communis ten, waarbij 1 man gedood werd en 2 ge wond. De politie arresteerde 10 personen. In Griegsheim bij Darmstadt vielen tijdens een politieke vechtpartij 2 gewonden. Gistermiddag is de hoofddirecteur der posterijen te Sofia, Stefan Iwanoff, door een ontslagen brievenbesteller ver moord. Deze had den 'directeur in zijn werkkamer bezocht en opheldering ver langd over de gronden van zijn ontslag. In den loop van het onderhoud trok 'hij een lang mes, waarmede bij den directeur talrijke steken toebracht. De dader is ge arresteerd en legde een 'bekentenis af. De rijksregeering heeft aan de Beier- eche regeering het verzoek gericht, de volgende bladen te verbieden„Münche- ner Post", „Bamberger Volksblatt", „Al- futtinger Liebfrauenbote", „Der Fran kische Bouer" en „Der Arbeiter". De Beiersche regeering heeft rich be reid verklaard, deze bladen te verbieden. Voor militairen verboden. Bij legerorder heeft de minister van defensie bepaald, dat het maandelijks verschijnend „Anti-oorlogs-Bulletin" is opgenomen onder de verboden geschrif ten. Actie tegen inferieur schoenwerk. Vrijdag in in de Industrieede Club te Amsterdam een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van landelijke organisaties uit de schoenindustrie en den schoenhandel teneinde de wanver houdingen, welke in het sohoenbedrijf steeds grooter worden, te bespreken. Als een der voornaamste oorzaken van den slechten toestand in het bedrijf werd geconstateerd, dat ook verschillende Ne- deriandsche schoenfabrieken en fabriek jes inferieur schoenwerk in den handel brengen, hetwelk tegen abnormaal lage prijzen op de markt wordt gebracht en waarmede het publiek, ondanks de lage prijzen, toch nog wordt gedupeerd. Besloten werd, dat de landelijke bonden deze aangelegenheid in eigen kring zullen bespreken. Binnen 14 dagen zal een nieuwe bijeenkomst worden gehouden, waar de middelen zullen worden behan deld om den aanmaak van inferieur schoeisel stop te zetten. Dienstplichtigen met groot verlof teruggeroepen. De groot-verlofgangers, 'beboerende tot de groep der bij de zeemacht in oefening geweest zijnde militiepllichtigen en aan wie een persoonlijke kennisgeving is toe gezonden, worden, naar Aneta uit Bata via meldt, ter aanvulling van het door bijzondere omstandigheden ontstane te kort aan beroepspersoneel bij de zeemacht in Ned.-Indië, opgeroepen om zich met spoed in werkelijken dienst te hegeven. Zij dienen rich uiterlijk op den datum, die in de kennisgeving is aangegeven, aan te melden ter plaatse en op de wijze als in de kennisgeving is aangegeven. Betere handhaving van de krijgstucht. De Min. van Defensie heeft Zaterdag morgen een commissie geïnstalleerd, welke commissie tot opdracht heeft te on derzoeken en den minister hieromtrent van advies te dienen of naast de mid delen, welke ingevolge de bestaande be palingen en voorschriften aan het gezag reeds nu ten dienste staan, er andere noodig zijn, al dan niet met wijziging van bestaande bepalingen, ter duurzame versterking van de goede geest in de weer macht en ter duurzame betere handhaving van de krijgstucht, waarbij o.m. de oplei ding van de officieren en de aanneming alsmede de bevordering van het vrijwillig dienende personeel punten van bespre king zullen moeten uitmaken. De commissie zal zich kunnen laten voorlichten door ieder uit de weermacht dien zij daartoe wenscht op te roepen en hetzij in haar geheel hetzij in sub-com missies ook buiten 's-Gravenhage onder zoekingen kunnen instellen en bespre kingen voeren. Begrooting van Binnenlandsche Zaken. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1933, deelt de minister mede, dat het vraagstuk van de 40-urige arbeidsweek een punt van onderzoek uitmaakt. In verband hiermede is de minister van oordeel, dat het reeds uit dien hoofde niet mogelijk is een definitief antwoord te geven op de vraag van sommige leden of de Regeering bijdragen zou willen verleenen voor het steunen van werkverruiming, welks mis schien het gevolg zou kunnen zijn van de Ingezonden Mededeeling. MN WRIGLEY'S KAUWGOM IN DE MOND IS LEKKER EN GEZONDI VIER STUKS PER PAKJE invoering van de verkorte arbeidsweek. De Regeering heeft rich inderdaad ge noopt gezien de subsidies voor dewerk- loozenkassen voor 1933 lager te stellen dan voor 1932. Het feit echter, dat de voorwaarden voor het verkrijgen van hooger subsidie zoo laat zijn bekend gemaakt heeft de minister doen besluiten, eenige verzach ting aan te brengen in het bijzonder wat betreft personen van 65 jaren en ouder. Deze personen kunnen, voorzoover zij voor 1 Juli 1933 den leeftijd van 65 jaren be reikt hebben, nog tot hun 70ste j'aar Md der werkloozenkas blijven en uitkeering genieten. OPHEFFING VAN STOPPLAATSEN BIJ DE SPOORWEGEN. In verband met het reeds medegedeelde voornemen van de directie der Neder- landsche Spoorwegen, om met ingang van 15 Mei a.s. bij 26 stopplaatsen geen treinen meer te doen stoppen wegens het geringe gebruik, dat van die stopplaatsen wordt gemaakt, heeft de Tel. een onder houd gehad met ir. E. G. W. v. Dijk, lid der directie van de Ned. Spoorwegen. Het uitgangspunt van dezen maatregel, aldus deelde de heer Van Dijk mede, is den rij— duur te verkorten, ten einde daardoor het verkeer te versnellen. De opzet is echter niet om daardoor goedkooper te werken. Het betreft hier een aantal stopplaatsen, waar slechts een zeer gering aantal rei zigers zelfs tot één persoon beperkt, van de gelegenheid om in of uit te stappen gebruik maakt. Op de stopplaatsen zijn geen chefs gestationneerd. De Ned. Spoorwegen hebben hier óf stations-amb tenaren óf wel contractvrouwen, die tegen provisie van den verkoop van kaartjes werken. Voor zoover aan de genoemde stopplaatsen contractvrouwen zijn aange steld, zullen deze bij uitvoering van het voornemen der directie, met half Mei a.s. worden ontslagen. De stationsambtenaren blijven echter in dienst. Aan de haltes, waar ook goederenvervoer is, blijven zij gehandhaafd voor uitvoering van den dienst van dit vervoer. Voor het geval dit niet noodig is, zullen deze ambtena ren worden overgeplaatst. „Alles kost den Ned. Spoorwegen geld," merkte de heer Van Dijk op. Ook het laten stoppen van een trein aan een halte. Het is echter niet doenlijk bij een zoo gering gebruik van den trein aan deze stopplaatsen het personenvervoer voort gang te doen hebben. Maar voor alles ligt aan ons voornemen ten grondslag: geen bezuiniging, doch versnelling van het ver keer door verkorting van den rijduur. Actie voor een R. K. Zeeuwschen Kamerzetel. Zaterdag was door een te Hulst opgericht voorloopig comité van actie voor het be houd van den Zeeuwschen zetel in de Tweede Kamer te Terneuzen een verga dering belegd. Na een geanimeerde bespreking weri besloten een telegram te zenden aan den Partijraad te Amsterdam bijeen. Daarin werd gewezen op de pijnlijke krenking van het rechtsgevoel der Zeeuwen door de houding der gecombineerde vergade ring te den Bosch en op de fatale gevol gen, welke hieruit kunnen voortvloeien. In gelijken geest werd ook getelegra feerd aan het bestuur van den Rijkskies kring den Bosch. Ten slotte werd de volgende motie aan genomen: „De Zeeuwen in een gecombineerde vergadering te Terneuzen bijeen, en be sprekende het resultaat der samenwer- king(?) van de kieskringen Den Bosch- Middelburg, geven met diepe teleurstel ling, om niet te spreken yan verontwaar- Binnenland. Wijziging crisispachtwet 1932. Opheffing stopplaatsen bij de spoorwegen. Invoering omzetbelasting. Betere handhaving van de krijgstucht. Buitenland. De kabinetscrisis in Noorwegen. Groote actie der nazi's in Duitsohland. Sneeuwstormen boven Engeland. diging, uiting aan hun gekrenkt rechtsge voel, naar aanleiding van het niet veilig stellen van den Zeeuwschen Kamerzetel en vragen hun Bosschen broeders, waar mee zij behooren samen te gaan, bij het uitbrengen van hun stem ter proefstem- ming op 5 Maart a.s., samen met het Zeeuwsche kiezersvolk ook hun stem uit te brengen op den candidaat van Zeeland, die immers door dezelfde combinatie Den Bosch-Middelburg in de afgeloopen vier jaar waardig werd gekeurd een verkies bare plaats in te nemen op de Bos- sche-Zeeuwsche lijst, en besluiten leze motie ter kennis te brengen van de Pers". Na sluiting van deze vergadering werd een tweede vergadering gehouden om to komen tot oprichting van een kies-oomité voor de candidatuur van bet aftredend Kamerlid Lockefeer. Ook is reeds een kiescomité opgericht voor den arbeiderscandidaat E. Kalle. Bij Kon. besluit is aan Jhr. U. E. Lewe van Nijenstein op zijn verzoek met ingang van 15 April eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente 's H. Arendskerke met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen. Smokkelvee aangehou den. Te Haeslaerenhoek nabij. Koewacht is een groote kudde gesmokkeld vee in handen gevallen van de gendarmen. Door dat door middel van revolverschoten een aantal grensbewakers gewaarschuwd werd, gelukte bet 'tvee in een gracht en andere afsluitingen te drijven, vanwaar het niet ontkomen kon. Het vee werd naar de quarantaine te Clinge overgebracht. NIEUWE RADIOTOESTELLEN (.N.S.F. en Philips), vanaf f 129. Ziet de etalage. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Verplaatst met ingang van 1 Maart a.s. de adjunct-commies bij den post- en telegraafdienst A. Herrebout, van het post en telegraafkantoor te Vlissingen naar het Inspectie bureel te Middelburg. Middelburg. Vrijdagavond kwam alhier in 16e jaarvergadering bijeen de afd. Mid delburg van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding. Na bet openingswoord van den voorzitter dhr G. M. Feij, wer den door afgevaardigden van verschillen de vereen, felicitaties uitgebracht. Ds M. Vreugdenhil van Meliskerke hield een propagandarede over: „Vanzelf groeiend zaad". De voorzitter der propagandacom- missie dhr Folkeringa droeg aan het be stuur een afdeelingsvlag over. In een uitvoerig jaarverslag deed dhr Loof mede deeling van de verrichte werkzaamhe den in 1932; bet ledental nam toe; er is een opgewekt vereenigingsleven. Door dhr J. Tevel werd gedeclameerd: in de pauze werden consumpties aangebo den. Drie nieuw© leden werden ingeschre ven. Het was een alleszins geslaagde vergadering. Vlissingen. Zaterdagmiddag kwam de A.R. Statenkieskring Centrale Vlissingen in vergadering bijeen onder leiding van den voorz., dhr G. v. d. Putte. Verschil lende zaken in verband met de aanstaan de verkiezing het optreden van spre kers, de verspreiding van krant en bro chure, werden nader onder de oogen gezien. Als afgevaardigde naar de a s. deputatenvergadering werd gekozen dhr G. Polderman van Biggekerke. Goes. Zaterdagmiddag trad voor de Oudheidkundige Vereen. ,De Bevelan- den" op 'dhr F. G. C. Rothuizen, direc teur van Gemeentewerken, met een cause rie over „De restauratie der Ned. Herv. Kerk, toren en klokkenspel". Nadat de voorzitter zijn blijdschap te kennen hapl gegeven dat zoovelen waren opgekomen, behandelde Spr. de historie der kerk en de verschillende torenrestauraties. Op dui delijke en bevattelijke wijze liet dhr Rot- huyzen alles de revue passeeren. Na een korte pauze stond spr. uitvoerig stil bij het klokkenspel. Het bleek uit de histori sche gegevens, dat dit een ware lijdensge schiedenis is geweest, die eindelijk in 1930 tot een gelukkige oplossing werd gebracht. De voorz., dhr P. G. de Gelleke, dankte den spreker voor zijn betoog en wekte de bezoekers op, steeds druk ge bruik te maken van de studeerkamer der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1