DE ZEEUW DERDE BLAD Staten-Generaal Uit de Provincie. VAN ZATERDAG 25 FEBRUARI 1933. nr 126 EERSTE KAMER. De Rijksbegrooting 1933. De Ministers aan het woord. In de vergadering van gisteren heeft de heer Droogleever Fortuyn (Lib.) enkele financieele punten behan deld, waarna Mevr. Pothuis Smit en Molt mak er (S. D.) de muiterij op de „Zeven Provinciën" en de houding van de S. D. A. P. dienaangaande tracht ten goed te praten. Minister Ruys de Beerenbrouck betuigde daarna zijn dank voor de door verschillende sprekers gebrachte hulde. rmmrn "1 Een krachtig bewind was noodig en zal ook in de toekomst noodig zijn. De vraag, of dit bewind krachtig genoeg is geweest, daarover kan men van opinie verschillen. Er is critiek geoefend, maar men bedenke, dat naast een krachtig be wind ook noodig is „beleid". Onbeleid volle kracht maakt stukken. Spr. is het eens met hen, die na de verkiezingen een parlementair kabinet wenschen, en hij hoopt, dat het bij de pogingen om daartoe te geraken, niet zal ontbreken aan kracht en beleid. Inzake de landbouw zegt Spr., dat de zer dagen is te wachten een wetsontwerp tot steun aan de veenkoloniale aardap pelen. De kwestie van de consumptie aardappelen is nog in onderzoek. Wat betreft den steun aan de gemeen ten en voor de werkloozenzorg moet Spr. het verwijt, dat hij niet op de hoogte zou zijn van de plaatselijke toestanden, af wijzen; deze worden hem dikwijls genoeg in behóórlijke en andere taal bekend ge maakt. Een langdurige ervaring heeft Spr. geleerd, dat de gemeentebesturen aanwijzingen noodig hebben ten dien aan zien. Vele gemeentebesturen vragen er zelf om. Wat de bijdragen van het rijk in de werkloozenuitkeeringen betreft, deelde de Spr. mede, dat een regeling ter zake in een vergevorderd stadium van voorberei ding verkeert. Daarna behandelde Spr. de Kamer ontbinding. Velen zien niet den dieperen grond, die hiertoe heeft geleid. Het was ten vol le de overtuiging van het kabinet, dat het om het beleid van het kabinet in het geheel ging en niet alleen om den minis ter van Justitie, waarbij de bezuiniging als een essentieel punt werd beschouwd. Over het gebeurde met de „Zeven Pro vinciën" verklaart Spr., dat één feit on- omstootelijk vaststaat, dat dit muiterij was zooals het omschreven is in het militair Wetboek van Strafrecht. Met stren ge en rechtvaardige hand zal het onderzoek worden geleid, waarbij de houding der offi cieren even goed zal worden bezien. Uit de officieele gegevens blijkt, dat de kinderen, zooals Prof. Van Embden ze noemde, bij de Europeesche bemanning bestonden uit vier van 20 jaar, 23 van 21 tot 24 jaar en 7 van 25 tot 34 jaar. Dit zijn toch zeker geen kinderen? De leeftijden der inheemsche bemanning zijn nog niet bekend. Er is geen kwestie van onbezonnenheid. Er is gehandeld vol gens een vooraf beraamd plan, waarop alle feiten hebben gewezen. De houding der muiters was zoodanig, dat zoo spoedig mogelijk moest worden getoond, dat het met de sommatie ernst was. Anders hadden ze wellicht gedacht aan bangmakerij. Wat betreft het gebruikmaken van de bom, sluit de regeering zich bij den heer Fock aan. Het gebruiken in oorlogstijd van een bom is absoluut verschillend van net gebruik tot onderdrukking van een muiterij. De heeren Wibaut en Mendels spraken van een roekeloos avontuur. Maar spr. zou wel eens willen zien, hoe onder so ciaal-democratisch bewind tegenover mui terij was opgetreden, die onder geen enkele regeeringsvorm mag worden geduld. Hoe zijn indertijd Scheidemannen Noske in Buütschland opgetreden? De laatste heeft den bijnaam „bloedhond" gekregen. De heer Mendels had de handhaving van de tucht aan de bonden willen over laten, maar daarvoor is bij leger en vloot alleen de militaire autoriteit gerechtigd. Met bijzondere belangstelling en in stemming heeft de regeering kennis ge nomen van de rede van den heer Briët De regeering zal niet aarzelen, om met kracht en beleid alles te doen om be schamende voorvallen als dit te voorko men en ervoor te zorgen, dat de muiters en de verraders van hun plicht de hun toekomende straffen zullen krijgen. Ten slotte zegt spr. nog met groote in stemming te hebben gehoord, wat in den Indischen Volksraad over deze zaak is gezegd. Daarna was het woord aan den M i - nister van Financiën, Jhr de Geer. De M i n i s t e r is het met den heer Van Lanschot eens, dat de tegenwoordige fi nancieele toestand onrustbarend is. In Februari 1930 meende de heer Van Lanschot dat de financieele toestand zoo danig was, dat meer zou kunnen worden uitgegeven voor sociale en cultureele doel einden, terwijl deze spreker 'thans zulke sombere klanken liet hooren. Dat moet den heer Oudegeest toch wel iets leeren, want hier was geen zwartkijker, geen af breker van onze volkscultuur aan het woord. De heer Oudegeest verklaarde, dat op een deel van het volk de taak rust ons volk uit de misère te helpen en dat geen enkele sociaal-democraat thans minister van financiën zou willen zijn, omdat zij die ons in de crisis hebben gebracht, er ons ook uit moeten halen. Daarvan be grijpt spr. niets. Is niet de gelieele crisis een gevolg van den wereldoorlog en den daarop gevolgden vrede? Is daaraan een deel van ons volk schuldig? Laat spr. dan eens herinneren aan hei- geen de heer Troelstra op 3 Augustus 5914 zeide: „Indien er één Regeering in Euro pa is, die onschuldig is aan den misda- digen oorlog, die thans over Europa :s losgebroken, danishet wij mogen hef met trots zeggen de Regeering van ons lan d." Daarmede is de opvatting, dat een deel van ons volk schuldig zou zijn aan de tegenwoordige ellende, veroordeeld De heer Oudegeest noemde verschillen de middelen om zonder bezuiniging tiet tekort in de schatkist te dekken. Voor een heffing ineens van 1 pet. van het vermo gen is het nu het minst geschikte oogen- blik, omdat het vermogen thans reeds zoo zwaar lijdt, nu tal van obligaties niets opleveren. Inzake het wetsontwerp betreffende de opcenten op Gemeentefonds- en Vermo gensbelasting zal spr. de opmerkingen van den heer De Gijselaar nader overwegen. Of met deze belasting de grens van het mogelijke is bereikt, gelijk de heer De Bruyn vroeg kan moeilijk bevestigend worden beantwoord. Dhr Van Embden bood Spr. 12 millioen aan door bezuiniging op defensie, maar over de jaren 1931'32 en 1932'33 is reeds een bedrag van 13.1 millioen be zuinigd. Dat een staatscredietbank gewenscht zou zijn, zooals de heer Wibaut heeft ge zegd, moet spr. betwisten; vooral als die staatscredietbank tevens zou moeten wor den staatscirculatiebank, en hij baseert zich voor zijn afwijzing op de adviezen van de commissie in Genève en op het socialisatierapport der S. D. A. P. Ten aanzien van de cumulatie van sa larissen en pensioenen zegt Spr.: voor rijkspersoneel is daartegen reeds vol doende gewaakt. Met het toegezegde on derzoek is o.m. bedoeld een cumulatie van pensioenen als wethouder in ver schillende gemeenten. Wat nu den financieelen toestand aan gaat wijst spr. er ten slotte op, dat aan vankelijk het tekort voor 1933 was ge raamd op 22 millioen. Daarbij moet ko men 6 millioen, ten eerste omdat de sa lariskorting, die op 1 Januari is inge voerd niet 14.5 millioen, maar 11 milli oen opbrengt en ten tweede, omdat de invoerrechten niet 26 millioen maar 22.8 millioen zullen opleveren. Er is bezwaar gemaakt tegen het bren gen van 7 ton op de begrooting voor de Zuiderzeewerken, maar spreker moet er met nadruk op wijzen, dat het hier geldt werken, die met de eigenlijke droogleg ging in zóóver niet te maken hebben, dat deze verbeteringen in elk geval blijvende waarde houden. De 'tv 4®34. Voor 1934 zal d© financieele positie nog ernstiger zijn. Dan zullen aan de schatkist ontvallen de 22.8 millioen op centen op het tarief; 18 millioen uit de reserves en 9 millioen uit de opcenten op de fondsbelasting. Gevoegd bij het tekort van 1933 ad 30 millioen wordt dit al te samen 80 millioen. Dat wordt nog ver groot door de te verwachten mindere op brengsten van de Inkomstenbelasting, ter wijl de rente, die betaald zal moeten wor den voor de leeningen hooger zal zijn, omdat het percentage voor geconsoli deerde leeningen hooger moet worden dan voor vlottende schuld. Voor het jaar 1935 zal het nog weer erger worden, omdat allerlei tijdelijke hef fingen zullen vervallen. Een wetsontwerp inzake het tekort op komst. Spr. gaat hierop nu niet verder in, om dat dezer dagen bij de Tweede Kamer een wetsontwerp zal inkomen om te voorzien in het tekort van 80 millioen op de be grooting van 1933. In de Memorie van Toelichting daar over staan nadere financieele beschou wingen. Dit ontwerp biedt een blijvende regeling en het doet Spr. leed, dat de ontbinding der Tweede Kamer wellicht zal maken, dat dit ontwerp nu niet meer zal kunnen worden behandeld. Spr. hoopt tenslotte, dat de nieuwe Kamer het zoo spoedig zal behandelen, dat het nog op 1 Juli 1933 in werking kan treden. De vergadering wordt hierna om kwart voor vieren verdaagd tot Dinsdagnamid dag half twee. Autobusconcessies. Aan G. van Strien en J. G. Krijger, beiden te Goes, is wederom voor vijf jaren vergun ning verleend voor het in werking hou den van een autobusdienst GoesKat- sche Veer. Heinkenszand. Donderdagavond hield de tuinbouwvereeniging Heinkenszand en Omstreken haar alg. ledenvergadering onder leiding van den voorz G. Nijsse Gz. Uit de rekening van den penaingtn. bleek over 1932 een zuiver saldo van f 89.93y2. De secr., dhr J. I. Wisse, werd herko zen. Naar de alg. vergadering der Cen trale werd benoemd als afgevaardigde dhr J. v. Baaien Jz„ on tot plaatsvervan ger dhr J. I. Wisse. Veere. Donderdagavond werd ledenver gadering gehouden van de school met den Bijbel. De voorz., dhr A. de Nood, opent de vergadering en roept allen een hartelijk welkom toe in het bijzonder den heer burgemeester. Spr. gaf nog in het kort een overzicht van het afgeloopen jaar. Herinnerd werd aan de mannen die ons ontvallen zijn en die zooveel voor het Chr. onderwijs hebben gedaan. De secr. gaf ook een overzicht van 1932 De penningm. gaf verslag over het afge loopen boekjaar, dat ook bevredigend was. De aftredende bestuursleden P. Simon- se, D. Gidionse en Joh. Huijbregse wer den herkozen. Vrouwepolder. Donderdagavond hield de schietvereen. „Koningin Wilhelmina" haar jaarvergadering. Uit hét jaarverslag bleek, dat de vereen momenteel nog 17 leden telt. Het finan cieel verslag sluit met een batig saldo van f 39.03. Als bestuursleden werden herko zen dhrn F. Kerkhove, P. Brasser en Joh. Sturm. De wisselbeker op scherp is uit gereikt aan Jac. Duvekot met 97 punten, die op pistool aan S. de Roo met 103 p. Voorts werd besloten een korps samen te stellen, dat pp de a.s. wedstrijden te Biggekerke de vereen, zal vertegenwoor digen. Hierna sluiting. In de openbare school hield de afd. van het Groene Kruis Donderdagavond haar jaarvergadering onder leiding van Ds P. J. de Bruyne. De penningm., dhr W. v. Hekken, deed rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat er een batig saldo is van f 16.78. Als bestuurslid werd herkozen dhr H. Polderman, terwijl ds J. Tjebbes voorzit ter werd in plaats van ds de Bruijne, die naar elders vertrekt. Dhr W. van Hekken zegt ds de Bruyne hartelijk dank voor het vele, dat hij in 't belang der vereen, gedaan heeft. In zijn antwoord brengt ds de Bruyne hulde aan zuster Koster, die zich steeds met volle toewijding aan haar zware werk geeft. Hierna sluiting. a St Laurens. Jubileum A. R. k i e s- vereeniging. Donderdagavond heeft de A. R. kiesvereeniging haar 30-jarig be staan herdacht in de daarvoor eenigs- zins feestelijk ingerichte zaal van dhr Servaas. Toen de voorzitter, dhr P. Boon om 7 uur de feestvergadering opende, was de zaal reeds geheel gevuld. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een kort overzicht van de geschiedenis der ver- eeniging, daarbij alle leden opwekkende op den ingeslagen weg voort te gaan en vooral ook steeds de wacht bij de begin selen te betrekken. De secretaris, dhr L. Davidse, kweet zich op bijzondere wijze van zijn taak, door een overzicht te geven van het 30- jarig bestaan der vereeniging. Door dit tijdperk in zes perioden van 5 jaar te verdoelen, en het karakteristieke van elk van deze tijdperken te doen uitkomen, werd een goeden indruk verkregen van wat deze vereeniging heeft bereikt. Nadat eenigen tijd gepauzeerd was, waarin leden van de Geref, meisjesver- eeniging ijverig dienden, verkreeg Me. P. A. Schwartz va» Krabbendjjke, voor zitter van het Prov, Comité van A. R. Kiesvereenigingen het woord, die, na een h' '.dijken gelokwonsoh, de aanwezigen bepaalde bij den plicht der Anti Revolu tionairen, vooral in dezen tijd, waarin de grondslagen van godsdienst, gezin en gezag in zoo erge mate worden aange rand. Dhr P. Gilde, die al de 30 jaren be stuurslid der vereeniging was, gaf in dichtvorm een beschouwing over de moei lijke economische toestanden in landbouw en veeteelt, getiteld: „Het moeras", waar na de penningmeester, dhr J. Marinis- sen een interessant overzicht gaf van de financiën der vereeniging in al die jar ren. Geen wonder, dat na zoo'n overzicht de daarna gehouden collecte een flink be drag kon noteeren. Na een hierop ge volgde pauze verkreeg dhr J. W. van 't Hoff, voorzitter van de Centrale A. R. kiesvereeniging het woord, die na haar gelukwenschen te hebben overgebracht de vergadering eenige oogenblikken be paalde bij den geestelijken strijd, die van ouds gevoerd is en die nog steeds met het: „Tegen de Revolutie, het Evangelie" met kracht moet worden voortgezet. Wegens persoonlijke verhindering had Ds A. Koning een schriftelijke geluk- wensch namens den Raad der Geref. Kerk ingezonden. Voorts werden nog gelukwenschen uit gesproken door wethouder J. Wonder- gem namens het gemeentebestuur, door dhr A. Abrahamse Sz. namens den ker- keraad der Ned. Herv. Gemeente door dhr Joh. Vader namens de Chr. Hist, kies- vereen., dhr J. Christiaanse namens de Gereformeerde en dhr Joh. Marinxssen Jr namens de Hervormde Jongelings- vereenigingen en Mej. E. Boon namens de Geref. meisjesvereeniging. Het bestuurslid G. Prins hield daarna een causerie over den goeden ouden tijd, waarbij hij de toestanden schetste op het terrein van pers en onderwijs en militai ren dienst, sociale toestanden voorhoen en thans, waarbij duidelijk uitkwam hoe veel er te dezen opzichte in liet belang van velen is verbeterd. Dhr J. de Wolf van Sercoskerke, lid van het bestuur van de Centrale A. R. kiesvereeniging Middelburg, sprak ver volgens over den rots, waarop wij ook in ons politieke leven moeten staan, n.J. Jezus Christus. Door verschillende leden werden daar na nog passende bijdragen geleverd, die bijzonder in den smaak vielen. Het middernachtelijk uur was reeds eenigen tijd verstreken, toen de voorzitter in dankbare stemming zijn slotwoord sprak en ieder dankte voor wat hij dezen avond had gesproken. Een bijzonder woord van dank bracht hij aan het St. Laurensche meisjeskoor, dat tusschen de verschillende nummers van het program ma op zeer verdienstelijke wijze een tien tal nummers ten gehoore had gebracht. Nadat de vice-voorzitter, dhr Prins, uit aller naam dhr Boon bedankt bad voor de uitnemende wijze, waarop hij ook deze feestvergadering had geleid, werd met het zingen van Gezang J 86 5 en dankgebed door dhr van der Hofstede deze uitstekend geslaagde vergadering ge ëindigd. Kamperland. De meisjes vereen. Dorcas mocht deze week 112 door haar vervaar digde kleedingstukken onder de behoef tige hervormde, gereformeerde en oud- gereformeerde gezinnen verdeelen. Zij werd hiertoe in staaf gesteld door de milde bijdragen van haar begunsti gers, die ongetwijfeld ook dit jaar haar wederom met een gift zullen willen ver blijden. De Jeugdclub Zonnestraaltje mocht een mooie bezending gebreide en gehaakte wollen kleedingstukken naar Kinderzorg verzenden. HET AANTAL WERKLOOZEN NOG STEEDS STIJGENDE. In 1932 aan werkloozenzorg f132 mill, besteed. Blijkens opgave van 'het departement van Binnenlandsohe Za'ken stonden op 28 Januari ingeschreven 397.427. geheel werkloozen en 24.174 gedeeltelijk werk loozen. 'Op 31 December stonden ingeschreven 367.090 geheel en 21.843 gedeeltelijk werk loozen. Van de bij de organen der arbeidsbe middeling ingeschreven geheel- en gedeel telijk werkloozen '(reep. 397.427 en 24.174) waren bij werkverschaffingen geplaatst 45.441 arbeiders en werden ingevolge een steunregeling gesteund 138.246 personen. Verder wordt medegedeeld, dat volgens voorloopige cijfers de uitgaven voor werk loozenzorg in 1932 'hebben bedragen 132 millioen gulden. Hieronder is begrepen 28.666.000 aan u'itkeeringen uit werkloozenkassen. Aangezien over het vorige jaar nog zeer veel verrekeningen moeten plaats vinden tusschen Rijk en gemeenten is het nog niet mogelijk afzonderlijk op te geven 'hoeveel ten behoeve van werkverschaffingen en steun verleening is uitgegeven 'door het Rijk en door de gemeenten. Volgens een zeer globale becijfering ga ven in 1932 rijik en gemeenten voor steun verlening 76 millioen gulden en voor werkverschaffingen f28 mill. uit. In 1931 hebben de uitgaven voor werk loozenzorg f 68.863.313 bedragen, hier onder begrepen f 24.648.031 aan uitkee- ringen uit werkloozenkassen. VERKEEPSPONFFRENTIE. Vrijdagmiddag had In een der zalen van het Provinciaal Gebouw in de Abdij te Middelburg de jaarlijksche verkeers- conferentie plaats, waartoe ook nu Ged. Staten weder een groot aantal instellin gen en personen hadden uitgenoodigd, van wie de meeste aan. de uitnoodiging hadden voldaan. De voorzitter, de Commissaris der Koningin, heette allen welkom en zeide, dat Ged. Staten het groot aantal aan wezigen op hoogen prijs stellen, waaruit de groote belangstelling blijkt voor de maatregelen, die in het belang van het verkeer worden genomen. Speciaal heet te spr. welkom den inspecteur van de P.T.T., de vertegenwoordigers van de N.S.; van de R.T.M., van de Kamers van Koop handel te Neuzen en Middelburg; van den ANWB en de KNAC; van de Maat schappij „Zeeland"; den afdeelingsconsul van den ANWB en de vertegenwoordigers van de stoomtram BreskensMaldeghem, de stoomtram Walcheren, de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij en van de Middenstandsvereenigingen te Goes. Spr. wees er op, dat in 1932 in Zeeland weder vreschillende maatregelen in het belang van het verkeer tot stand zijn ge- kwomen, zoowel te water als te land. Te water door het in de vaart brengen van de tweede motorveerboot „Prinses Ju liana", de overname van de „Prins Hen drik", die na enkele kleine verbeteringen binnenkort in de vaart komt en de op dracht aan „De Schelde" van den bouw van drie nieuwe veerboeten voor de Wes ter- en Oosterschelde. In het landverkeer zijn ook, dank zij de gemeenten en waterschappen, en ook het rijk, verschillende verbeteringen aan gebracht. Spr. denkt o.a. aan den weg Pontebrug, weg van 't4de naar 't5e dis trict, aan wegen rondom St.-Jansteen, van den weg KoudekerkeWestkapelle en op Zuid-Beveland aan die bij 's Heerenhoek en Heinkenszand. 'Nog wijst spr. er op, dat in 1932 de laatste tol in Zeeland is afgekocht en dat sedert 1 Januari 1933 de wegen in Zeeland tolvrij zijn, Stoombootdiensten. De heer M. Laernoes bepleitte voor de lijn op de Oosterschelde namens de Kamer van Koophandel te Middelburg het verkrijgbaar stellen van tweedaagsche re tourbiljetten in plaats van ééndaagsche. De voorzitter zeide, dat Ged. Staten diligent zijn en de zaak der tarieven en abonnementen in studie hebben. De heer Ir van Goor, vertegenwoor diger van den ANWB en de KNAC, vraagt bespoediging van de indiensttreding van de nieuwe boot op de lijn Zierikzee Katsche Veer. Maar wil van deze gelegen heid gebruik maken om den voorzitter en het geheele college van Ged. Staten dank te betuigen voor het hebben van een open oor en oog voor de wenschen van het verkeer. Spr. herinnert aan het ongeval den Commissaris der Koningin overkomen en spreekt zijn vreugde uit, dat alles ten slotte goed is afgeloopen. Spr. noemt dit een geluk voor het gezin van den voorzitter, maar ook voor Ged. Staten, en voor alle aanwezigen, die dan ook blijken van instemming met deze woorden gaven. De voorzitter brengt dank voor de woorden tot hem persoonlijk gericht. Wat de nieuwe boot betreft, men is aan het bouwen en spr. hoopt, dat zij dat jaar, al is het wellicht najaar, in dienst zal kunnen worden gesteld. De heer Van M e 11 e brengt namens de Middenstandsvereenigingen te Goes ook dank voor de vele verbeteringen, die aangebracht zijn, maar wil toch een klacht overbrengen over de hooge tarie ven voor sommig vervoer. Spr. wijst o.a. op het tarief van f 6 voor het vervoer van een lijk. Ook zou men gaarne zooals op het veer van Zijpe vrij vervoer voor de vrachten per auto ver voerd, zien ingesteld. Spr. wijst er op, dat men in Zeeland even veel wegen belasting betaalt als in andere provincies, maar veel minder wegen heeft en spr. vraagt of het niet billijk zou zijn, dat uit het wegenfonds ook aan de booten werd bijgedragen. De voorzitter zegt, dat de kwestie der tarieven de aandacht van Ged. Staten zal hebben, maar gelooft niet, dat het mogelijk zal zijn de waterwegen ook op het Provinciaal wegenplan te plaatsen. De heer Ir van Leeuwen, hoofd ingenieur van den Provincialen Water staat, zegt, dat men gaarne nog land wegen op het plan zou plaatsen, maar men moet oppassen voor het maximum, dat toelaatbaar is en het zal daarom niet gaan er ook nog waterwegen op te brengen. De heer Laernoes zegt, dat in de Kamer van Koophandel de Schouwsche leden juist het vrij goederenvervoer op vrachtauto's zouden willen kwijt zijn. De heer V a n M e 11 e zegt, dat men hier dus de Schouwenaars moet helpen tegen hun eigen fouten. Spr. zou van de regee ring een speciale regeling voor Zeeland, gezien de samenstelling der provincie, gerechtigd achten. De heer Ir van Leeuwen wijst er op, dat Limburg ook geen uitzondering kon verkrijgen. Het zal voor Zeeland ook wel niet gelukken. Bij den Westerscheldedienst zeide de heer Laernoes, dat hij begrijpt, dat niet alles, wat men wenscht, te verkrijgen is, maar ook nu wil spr. nog een vraag stellen of het mogelijk zou zijn kaarten van Neuzen af te geven, waarmede men bijv. den eenen keer over Hoedkenskerke kan reizen en terug over Breskens. De voorzitter zegt, dat deze kwestie in studie is genomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 9