m Ruwe Handen HUURKOOP INSTALLATIES EERSTE BLAD. Niet onze kracht. MT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! ZATERDAG 25 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 120 Dit nummer bestaat uit 3 bladen Beiangrijkste Nieuws. Buitenland Witte tanden: Chlorodont Uit de Provincie Binnenland. OOK WILLEN WIJ U HELPEN MET Ruwe Huid-Schrale Lippen Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorekening 44455. I Bijkantoor Middelburg, Lango Burg, Tolof, 259, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededoeiingen GO cent por regel. Kleine Advortontlön Dinsdags er. Vrijdags f 0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Toen enkele jaren geleden de heer Iden- burg zich door zijn gezondheidstoestand genoodzaakt zag, zich uit de actieve poli tiek en uit de leiding der A.R. partij te rug te trekken, heeft hij er in zijn af scheidswoord op de Deputatenvergade- ring op gewezen, dat God vrijmachtig 'is; Hij geeft en Hij neemt de kracht. De 'heer Idenhurg zag zijn arbeid in het politieke leven als een taak, door God hem op de schouders gelegd. Zoo kon hij, toen hij geroepen werd in de voorste gelederen een plaats in te nemen, zich gewillig en met geestdrift, met al de krachten van zijn rijken geest geven en zoo kon hij ook, toen zijn krachten minderden, gewillig terugtreden. God is vrijmachtig. Hij: geeft en Hij neemt de kracht. De waarheid van 'dit woord wordt door alle antirevolutionairen toegestemd. Een andere vraag is of wij ook uit deze waarheid leven. Het is God, die de kracht geeft. Maar hoe dan te verklaren, dat er zoovelen zijn, die met name ten opzichte van den poli- t'ieken strijd een houding aannemen, alsof zij zelf, vrijmachtig en naar eigen be lieven over hunne kracht beschikken? Wat zijn er velen, die zich over de po litiek eenvoudig niet bekommeren. Die er niet aan denken hunne gaven en krach ten ten nutte van volk en vaderland en daarmee in den dienst van God te be steden. De vergaderingen van de Kiesvereeni- gingen bezoeken zij niet. Aan het ver- kiezingswerk nemen zij geen deel. De politiek interesseert hen niet, zeggen ze. Zij zien bij' degenen, die daarin ar beiden, allerlei fouten en gebreken. De vastheid van lijn wordt naar hun oor- heel vaak gemist; Er worden 'dingen ge- daan, die ze anders zouden willen zien; De resultaten van den staatkundigen strijd, zijn vaak zoo gering. En daarom houden ze zich op den ach tergrond. Wel eenigszins begrijpelijk soms deze redeneering. Maar de zaak wordt toch anders als we bedenken,dat het niet onze kracht is en niet onze t ijd en niet ons gel'd, waarover wij beschikken, maar dat het God is, die de gaven en de krachten schenkt om ze dn zijn dienst ook op staat kundig terrein te besteden. Het is een heerlijke belijdenis, dat God vrijmachtig is en dat Hij de kracht geeft en neemt. Dat geeft den moeden strijders, die zoo gaarne veel zouden willen doen, maar die tot werkeloosheid gedoemd werden, rust. Het geeft kracht om stil te zijn. Maar het is ook een verontrustende be lijdenis. ,,'t Is Israels God, die krachten geeft!" Maar dan kan er ook geen sprake van zijn, dat wij die kracht ongebruikt zou den laten. Dan kan er ook geen sprake van zijn, dat wij bij de komende verkiezingen, waarbij over de toekomst van land en volk wordt beslist, werkelooze toeschouwers zullen blijven. D'an zullen wij onze kracht en ook ons geld gebruiken om 'af te wenden de gevaren, 'die ons volksleven bedreigen en ook in den politieken strijd gewillig die nen den God, die krachten geeft en krach ten neemt. Groote schoonmaak. De muiterij op „De Zeven Provinciën" en de daaraan vooraf gaande dienstweige ring op verschillende schepen, heeft met ontstellende duidelijkheid doen zien hoe noodzakelijk bet is, dat hier groote schoonmaak wordt gehouden. Onze Koninklijke Marine telt helaas in hoogere en lagere kringen tal van elemen ten, die hoe eer hoe beter dienen te wor den verwijderd. Met krachtige hand moet hier worden ingegrepen. Onverbiddelijk moet de bezem worden gehanteerd. Bij de Marine. Maar daar niet alleen. Of wat zegt men van het volgende „De Gemeenschap", een weekblad van den Ned. Federatieven Bond van Perso neel in Openharen Dienst, een orgaan dus van personen in dienst van de Nederland- sche Overheid, schreef naar wij in de „Residentiebode" vermeld vonden, over de muiterij op de vloot een hoofdartikel onder den titel„Verblijdend verzet. Dienstweigering op de vloot in Indo nesië". In 't artikel wordt met ophef gesproken van het glorierijk feit van de dienstweigering op het morgen-appèl van 31 Januari. Verder wordt met vette letters geschre ven „Bravo voor de bezetting van dit roode schip. Ned. marine-mannen weest solidair. Leve „De Zeven Provinciën". Leve de Hollandsche „Potemkin"." Deze schandelijke, opruiende taal schrijft een orgaan van personeel in Overheidsdienst. En dat wordt maar alles getolereerd. Evenals .sinds jaar en dag getoleerd wordt, dat onderwijzers van openbare scholen weigeren met hunne leerlingen 'het Wilhelmus te zingen. Is het wonder, dat op die wijze het ge zag met voeten wordt getreden? De Overheid 'heeft getoond, dat zij als 't moet voor krachtige maatregelen niet terugdeinst. En dat verdient hoe pijnlijk de ge nomen maatregelen op zichzelf ook mo gen zijn toejuiching. Maar voorkomen is beter dan genezen. Groote schoonmaak n u is daarom drin gend noodzakelijk. het vorige jaar De Chdneesche publieke meening is meer dan ooit tegen Japan in woede ontstoken. Dat 'het nationale gevoel onder de Ghi- neezen ontwaakt is, blijkt uit de ruime steun verleening voor de troepen in Jehol. Er worden geldinzamelingen gehouden en velen staan zelfs een deel van hun loon af. De meisjes beijveren zich in het 'breien van wollen truien voor de Ghineesche frontsoldaten, die deze wel noodig zullen hebben, daar in geheel Jehol felle koude heerscht en de heuvels met sneeuw en ijs bedekt zijn. Vele vrouwen geven zich ook op als vrijwillige verpleegsters. Japan en de Volkenbond. De buitengewone volkenbondsvergade ring heeft, zooals gemeld, het rapport over de oplossing van het Chineesch-Ja- pansche geschil aangenomen met 42 st. tegen 1, die van Japan tegen. Daar de stemmen der strijdende partij en niet medegerekend konden worden, verklaarde Hymans, dat het rapport een stemmig was aangenomen. Siarn heeft zich van stemming ont houden. Hierop heeft de Japansche gedelegeer de Matsoeoka een verklaring namens zijn regeering afgelegd, waarvan de slotzin nen het belangrijkste zijn. De Japansche regeering, aldus Matsoeo ka, is thans gedwongen tot de gevolgtrek king dat Japan en de andere leden van den Volkenbond verschillende gezichts punten hebben over.de wijze om den vre de in het verre Oosten te bereiken. De Japansche regeering meent ernstig, dat zij thans de grens bereikt heeft van haar pogingen om met den Volkenbond samen te werken met betrekking tot de Chineesch-Japansche geschillen. De Japansche regeering zal echter haar uiterste best doen voor de vestiging van den vrede in het verre Oosten en voer i de handhaving en versterking van goede in: Ned. bond van landpachters en hypo- t'heekboeren. Deze beslissing was voor den voorzitter aanleiding, zijn mandaat ter beschikking te stellen en uit den bond te treden. De bond telt reeds meer dan 10.000 leden. De verbouw van aardappelen. In een gister te Leeuwarden gehouden zeer druk 'bezochte vergadering van aand- appelverbouwers in Friesland, die door een honderd verbouwer® in de gemeente De Bild't was belegd, is over den nood van dien tak van 'het landbouwbedrijf beraad slaagd. Besloten werd, een telegram aan den minister te zenden, aandringende op centralen, van regeeripgswege georgani- seerden en gesteunden afzet van het over schot van den aardappeloogst 1932 en van productieregeling met georganiseer- den afzet van den oogst 1933. Tevens werd besloten, een telegram aan de Koningin te zenden met het verzoek, maatregelen te nemen, waardoor de onzekerheid wordt opgeheven, en de aardappelverhouw loo- nend kan worden gemaakt. De nood is, zoo werd gezegd, hoog ge stegen, en als er geen maatregelen wor den genomen, dan zullen velen den grond niet in poot 'kunnen brengen, en dreigt er een gevaarlijke mentaliteit te ontstaan. Inspecteur Vrijw. Landstorm. Als inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm wordt reserve-luit-generaal J. H. Borel, die gelijk men weet, binnenkort het leger verlaat, opgevolgd door 'kolonel H. de Jongh, commandant der 8e infan- terie-brigade te Amersfoort, oud-comman dant van hef regiment Jagers. Het verbod voor militaire ambtenaren tot aansluiting bij socialistische groepen. In verband met den in ons blad van •gisteren gepubliceerden order van den minister van defensie, waarbij' aan de militaire ambtenaren van de land- en zee- Binnenland. De Ministers Ruys de Beerenbrouck en De Geer in de Eerste Kamer aan bet woord. Stijgend aantal werkloozen. Buitenland. De strijd tusschen Japan en China. Sneeuwstorm in Engeland. Ingezonden Mededeeling. Sneeuwstormen in Engeland. Geheel Engeland is gisteren door sneeuwbuien en stormen geteisterd. Het vliegtuig uit Amsterdam kon als gevolg daarvan niet tot het vliegveld van Croy don doorvliegen en daalde op het vlieg veld van Gravesend. De vier inzittenden hebben den tocht naar Londen per auto voortgezet. Het Zuiden van Wales is van de buiten wereld afgesneden en ook elders zijn vele dorpen geïsoleerd. De Zuidkust van Enge land had te lijden van een storm, waarbij de wind een snelheid van bijna 100 km. per uur bereikte; de zee was buitenge woon woest. Het telefoonnet was ontred derd op een wijze, als sedert jaren niet is Voorgekomen. Vechtend Duitschland. Tijdens een bijeenkomst van sociaal democratische studenten in de universi teit te Berlijn, waarbij een sociaal-demo cratische professor Lederer een rede hield, is het tot relletjes gekomen. Tijdens de rede van den professor ging plotseling het licht uit. Verscheidene ruiten werden ingeworpen en van buiten af werden en kele schoten in de zaal gelost en ook traangasbommen geworpen. Ook klom men sommige aanvallers naar binnen, waarbij zij waarschijnlijk verwondingen hebben opgeloopen. Enkele personen, die in de zaal waren, liepen slagen op, doch de aanvallers ver dwenen weder spoedig zonder herkend te zijn. Te Leipzig is bet Donderdagavond op verschillende plaatsen in de stad tot poli tieke botsingen gekomen. Tot dusverre zijn zeven personen met zwareverwon dingen in de verschillende ziekenhuizen gebracht. Een hunner is aan zijn kwet suren overleden. D'e botsingen vonden plaats tusschen nazi's aan den eenen, en communisten en sociaal-democraten aan den anderen kant. Tijdens een verkiezingsrede te Breslau van den voormaligen Berlijnschen politie- president Greszinski, bracht deze natio- naal-socialist een heilroep op Hitier uit. Een vechtpartij tusschen ongeveer 150 nazi's en Reichsbannerleden ontstond, waarbij in totaal 12 personen werden ge wond, waarvan 5 ernstig. Bezorgdheid onder de zakenlieden te Sjanghai. De Europeesc'he zakenlieden te Sjang hai toonen groote bezorgdheid over den toestand, teweeggebracht door den Japan- schen aanval in Jehol, te meer, daar zij nog steeds de noodlottige gevolgen onder vinden van d? gevechten te Sjanghai van en hartelijke betrekkingen met andere staten. Hierna verlieten de Japansche gedele geerden in lange rijen de vergaderzaal Het Noorsche kabinet gevallen. Het Noorsche Storting heeft gister avond de motie van de radicalen, die minister-president Hundseid afgewezen had, met 8067 stemmen aangenomen. De premier verklaarde daarop, dat hel Kabinet heden den Koning zijn ontslag zal aanbieden. Korte berichten. D'e gouverneur van Lapland heeft in samenwerking met de „Nordiska Kom- pani" te Stockholm een „rendier-week" georganiseerd, om het eten van rendier- vleesch te bevorderen en zoodoende de Lappen te helpen. Alle levensmiddelen- bedrijven nemen aan de propaganda deel. De politie heeft vastgesteld, dat in de laatste maanden alleen te Chicago voor een bedrag van 100 millioen dollar aan valsche bankbiljetten van 100 dollar in omloop is gebracht. Gedurende 1932 hebben de kust wachten reddingswerk verricht voor 580 schepen in nood aan de kusten van Groot- Brittannië en Noord-Ierland In dezelfde periode werden 80 schepen, waarvan men zag, dat zij in gevaar verkeerden, gewaar schuwd met signalen, waardoor zij in staat waren, hun koers te veranderen. macht verboden is, aangesloten te zijn, bij of op eenigerlei wijze steun te verleenen aan groepen of vereenigingen van perso nen op sociaal-demoeratisohen grondslag, wordt er aan herinnerd, dat volgens arti kel 1 der wet van 19 December 1931 (Stbl. no. 519) houdende regelen betreffende den rechtstoestand van de militaire ambtena ren onder militaire ambtenaren worden verstaan a. Zij, die zijn aangesteld in militai ren openharen 'dienst om bij de landmacht hier te lande of hij de zeemacht werkzaam te zijn; -y—m M-■ t! m. grepen het personeel der Kort. marine- reserve en het reservepersoneel der Kon. landmacht, hetwelk niet valt onder het voorgaaide lid Toenemend luchtvaar!verkeer op de Indische lijn. Behalve het gewicht van de wekelijk- sche luchtpost naar Indië, dat zich thans geregeld boven de 300 kg. verheft, is ook de hoeveelheid vracht, welke eenige maan den lang constant 'gebleven is, stijgende. Dit betreft zoowel de lading met bestem ming naar Indië, als 'de lading voor de tusschengelegen stations. Opmerkelijk is niet alleen de steeds toenemende verschei denheid der artikelen, doch ook de toe nemende toevoer van zendingen uit an dere landen, in 'het bijzonder uit Duitsch land, Denemarken, Zweden en Engeland. Uit d'it laatste feit wordt afgeleid, dat de sneldienst van de K. L. M. in den vreemde aan bekendheid wint. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft gisteren den heer de Visser (Comm.) gelegenheid gegeven om te interpelleeren over de om standigheid, dat door maatregelen van de zijde der Nederl.-Indische regeering de overlegging van schriftelijke verklaringen als bedoeld bij art. 39 der kieswet aan in het Boven-Digoelkamp vertoevende en bij de a.s. verkiezing van de Tweede Kamer candidaat te stellen personen wordt on mogelijk gemaakt. In de vergadering van a.s. Dinsdag zal hierover verder worden gehandeld. Middelburg. Hedennacht hebben 'be woners, politie en brandweer een schoor steenbrand gebluscht ten huize van S. in de Sehuifelstraat. Ingezonden mededeelingen. Het conflict in het visscherijbedrijf te IJmuiden. De vertegenwoordigers van de Vereeni- ging van reeders van visschersvaartuigen en van de IJmuider federatie hebben gis termiddag vergaderd in het bijzijn van twee hoofdbestuursleden van den Centra len Bond van transportarbeiders, onder j voorzitterschap van den burgemeester I van Velsen, mr F. L. J. Rambonnet, bij- zonder rijksbemiddelaar in het conflict, j ten stadhuize. Bij deze bespreking was 1 ook tegenwoordig de heer C. Oud, direc teur van Staatsvisschershavenbedrijf. Op enkele punten van gering belang bleken de standpunten elkaar wel te zijn genaderd, maar op de hoofdpunten ble- j ken de verschillen nog onoverbrugbaar te zijn. Bond van landpachters. In een Woensdag 'gehouden vergade ring van den Nederlandsohen 'bond van landpachters is besloten ook de hypo- theekboeren tot den bond toe te laten, in verband waarmee de naam veranderd is Maandelijksche huur voor: 2 lichtpunten en 1 slopcontact 18 cent 3 lichtpunten en 1 stopcontact 25 cent 4 lich'punien en 2 stopcontacten 35 cent 5 lichtpunten en 2 stopcomacten 50 cent De installaliehuur vervalt, zoodra aan stroomver bruik en installatiehuur samen f200,is betaald. N.V. P.Z.E.M. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor te Vlissingen b. Zij, die aangesteld in militairen openbaren dienst om bij' de landmacht in de overzeesche gebieden werkzaam te zijn, tijdelijk dienst verrichten bij de land macht hier te lande, voor zoover de alge meen verbindende voorschriften, geldende voor de landmacht hier te lande op hen van toepassing zijn. Blijkens het tweede lid van arlikel 1, zijn onder militaire ambtenaren mede be- 'Opgepast! Be commissaris van politie te Middelburg waarschuwt tegen de practijken van een koopman, die met scheermesjes aan de deur komt, en er een achterlaat om te probeeren. Later komt hij terug en biedt een pakje mesjes aan voor f 0.50. Het blijkt 'dan dat het proef- mesje good was, doch dat het pakje oude mesjes bevat van verschillende merken. Men zij op zijn hoede.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1