DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Staten-Generaal JOAN CARISBROKE Uit de Provincie feuilleton. VAN VRIJDAG 24 FEBR. 1933. Nr. 125. EERSTE KAMER. Rijksbegrooting 1933. De heer Wibaut in een nieuwe rol. Voortgezet worden de algemeene be schouwingen bij de Rijksbegrooting. De beer Oudegeest (S.D.) verde digt een sterke conversie van onze natio nale schuld en een minder snelle schuld aflossing. Hij pleit voor een staatslevens- verzekeringsbedrijf, staatsbrandverzeke- ring, staatshypicutbeekbank en een tabaks monopolie. De beer S1 i n g e n b e r g (V. D.) bere kent, dat het begrootingsaspect voor 1934 ten minste 100 mi 11 ioen gulden ongunstiger is, dan dat over 1933. Voor uitgaven van blijvend nut zou men in de komende ja ren wat meer kunnen boeken op den kapitaaldienst. Verder zal aan belasting- verhooging niet te ontkomen zijn. Op de weermacht zijn nog groote bedragen te bezuinigen. De heer Wibaut (S. D.) maakt en kele opmerkingen over den wederopbouw van het economische leven en bomt dan tot de zaak van „De Zeven Provinciën". Als spr. daarover te beslissen had, zou hij aan de opstandige beman ning den eisch hebben gesteld, dat zij naar Soerabaja zou gaan en zich daar ter beschikking zou stellen van den commandant der zeemacht. Verder zou spr. de bemanning hebben medege deeld, dat haar geen letsel zou geschie den, alvorens een onpartijdig onderzoek zou zijn ingesteld. Zouden zij niet gehoor zamen dan zou de Bond van Marine personeel deze jonge mannen radiogra fisch vermaand moeten hebben. Zou de be manning dan nog niet gehoorzamen, dan zou'spr. de ontwikkeling van den toestand nog eens hebben aangezien. Spr. meent, dat wat nu gebeurd is, krachtpatserij is. De heer B r i t A.R.) ziet in de muite rij. een schandelijk bedrijf, da,t de eer van ons volk heeft aangerand. Hij heeft zich diep geschaamd, dat het met de Neder- landsche vloot zoo ver kon komen, en hij laakt het optreden der soc.-democraten, ook het optreden van den heer Moltma- ker op een vergadering. Het gaat bij de soc.-democraten steeds zoo: eerst zetten zij het volk op en ten slotte trekken zij zich terug. Zij kunnen den storm dan niet meer keeren. Men kan ook op den heer Wibaut niet aan. De heer Wibaut: U moet eens een cursus bijwonen in de S. D. A. P. over de beteekenis van het woord: revolutio nair. De heer B r i t: Als de heer Hermans, ook lid der Eerste Kamer, uitroept: „Ik ben volbloed revolutionair!" zegt hij er niu bij: „zooaio de beteekenis van dat woord is in de cursusvergadering der S. D. A. P." Spr. zegt, dat dan de communisten, zij het dan ook gruwelijk, oprecht zijn. Het had op den weg der S. D. A. P. gelegen, van de muiters te eischen: staakt uw ver zet. re heer de Bruin zegt, dat de so ciale arbeid dezer regeering zeer gering is geweest. Zij; is in de tijdsomstandig heden ondergegaan. Bij het Opleggen van belastingen moet de directe heffing als de meest ge- wenschte worden beschouwd. Het uiter ste maximum is hier nog niet bereikt. Van een noodoffer is nog geen sprake. Loonsverlaging is z.i. in 't geheel geen middel om de crisis te bezweren. De heer Ysselmuiden (R.K.) wil de gemeentebesturen in bescherming ge nomen zien tegen al te scherpe controle door Gedep. Staten. Hij bespreekt voorts de belastingpolitiek. De personeele be lasting drukt veel te zwaar. De sanee ring der gemeentefinanciën is een zaak door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 135) q De eerwaarde dominee Ellison stuurde zoowel een dokter als een verpleegster en wat de ziekte zelf betreft, kan men zeg gen, dat den armen kerel alle mogelijke kansen geboden werden om er doorheen te komen. Maar het was te laat; hij was te ver gegaan; zijn onmatige gewoonten hadden zijn gestel ondermijnd; en hij be kende, toen zijn einde naderde, dat hij als het ware zijn tijd had doorgebracht, in één voortdurend drinkgelag vanaf het oogen- blik, dat hij in New York voet aan wal had gezet tot de ziekte hem te pakken kreeg. De dokter gaf van het begin af wei nig hoop; de verpleegster, een Christen vrouw van veel ondervinding, heelemaa.l geen; maar beiden deden al hun best hem er door te halen. Het was alles tever geefs, toen de crisis voorbij was, vermin derde hij snel. Maar voor hij stierf, werd hij nog weer een korten tijd helder van geest en hij wist dat hij op den rand van BB ^as' biechtte zijn heele leven han dominee Ellison en zuster Barstow. scbijnt terug te zijn gegaan tot de da- van groote noodzaak, maar dez© moet plaats hebben volgens een algemeene re geling. De heer Smeenge Gib.) bespreekt den nood van den boerenstand. Hij vraagt of men nu ook de aardappelteelt en de roggeteelt spoedig zal helpen. Door indiening van de betreffende wetsont werpen, die schijnen klaar te liggen, krijgt de bevolking weer wat moed. De vergadering wordt verdaagd. TWEEDE KAMER. Interpellaties. Gisteren kwam aan de orde het verzoek van den heer De Visser (C. P.) om de regeering te interpelleeren inzake maat regelen van de zijde der Ned. Indische regeering tegen in bet Boven Digoelkamp vertoevende en bij de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer candidaat te stellen personen. Besloten wordt z.h.st. deze interpellatie vandaag te houden bij den aanvang der vergadering. De heer Albarda (S. D. A. P.) vraagt of de voorzitter reeds kan zeggen wanneer spr.'s interpellatie inzake de „Zeven Provinciën" aan de orde komt. De voorz. zegt, dat er de volgende week weer een nieuwe regeling van werk zaamheden komt en spr. dan rekening zal houden met het verzoek van den beer Albarda. De Indische begrooting. Voortgezet wordt de behaudeling van de Indische begrooting voor 1933. De heer Schouten (A.R.) betoogt, dat de Indische staatshuishouding op lager peil moet worden ingericht met be houd van een vaste kern van bet bestaan de. Spr. heeft eerbied voor de reeds aan gebrachte bezuinigingen. Spr. is tot de conclusie gekomen, dat de beer Cramer en roekelooze politiek bij elkaar behoo- ren. Werden diens adviezen opgevolgd, dan zou het met de credietwaardigheid van Indië weldra gedaan zijn. Uitvoerig de politiek, door den heer Cramer en de soc. dem. in liet algemeen bepleit, bestrij dend, zegt spr., dat de soc. democraten de regeering in Indië in den weg staan; spr. hoopt, dat God haar de kracht geve om de moeilijkheden te overwinnen. De heer L. d e V i s s e r (G. P.) betoogt, dat het internationale kapitaal een ver schrikkelijke terreur hëeft toegepast en dat de communistische partij bet eenig juiste standpunt heeft ingenomen. Spr. dient drie moties in, die onvol doende ondersteund worden, zoodat ze niet in behandeling komen. De heer Joekes (V. D.) houdt finan- cieele beschouwingen. De laatste 10. jaar gezamenlijk vergelij kende, komt men tot het merkwaardige resultaat, dat zij: ongeveer quitte uit komen. Hierbij zijn dus de jaren met de groote tekorten inbegrepen. Dit kan ons een reden geven om anderzijds niet al te pessimistisch te zijn. Op de salarissen zal aanzienlijk ge kort moeten worden door meer iiüieem- sche krachten op te leiden voor ambte lijke functies. De heer Knottenbelt wijst er op, dat het betoog van den beer Joekes alleen dan een troost zou zijn, als wij weer tien jaar konden tegemoet zien als de thans verstrekene. Binnen afzienbaren tijd echter is zulk een tweede tiental jaren niet te verwachten. Spr. sluit zich aan bij wat de heer Schouten heeft gezegd over den finan- cieelen en eoouomischen toestand en be sluit met de opmerking, dat de regeering in Indië bij een krachtige gezagshandha- ving op den steun der liberale fractie kan kan rekenen. De heer K. terLaan (S.D.) deed ook weer een poging om de financieele moei lijkheden op te lossen. Hij diende n.l. een motie in, waarin de Kamer uit spreekt, dat de korting op de wedden van de burgerlijke en de militaire landsdie naren behoort te wiorden teruggebracht op 10 pet. Vandaag voortzetting. De nieuwe burgemeester van Middelburg. Het trekt de aandacht, dat door orga nen van zeer uiteenloopende richting met gen in Perrywood, toen bij voor bet eerst naar Londen kwam. Hij biechtte hun al zijn tekortkomingen en zonden al zijn dwaasheden en misstappen. Hij schijnt zichzelf niet gespaard te hebben. Zijn klacht door het heele relaas been was, dat bij elke gelegenheid om zich te beteren had laten voorbijgaan, dat hij gezondigd had tegen beter weten in. Hij vertelde aan deze vriendelijke menschen de ware re den, waarom bij Engeland verlaten had en vertelde hun, dat hij, ondanks zijn schijnbaar berooiden toestand, op een bank nog 300 pond had staan. Hij wenschte, dat dit geld aan mij terugge geven zou worden, daar het mij wettig toebehoorde. En ten slotte dicteerde hij een brief aan de arme Ada, waarin hij afscheid van haar nam, haar om ver giffenis vroeg en haar aanried zich te voegen naar Joans raad betreffende de kinderen en hen op te voeden tot een beter mensch dan hun vader was geweest!" De tranen liepen Joan langs de wangen, toen Richard zweeg. „Kom, nicht Joan," zei hij en ook zijn oogen glinsterden verdacht, „het helpt niets of je schreit en het is werkelijk maar het beste zoo. Hij stierf niet verstokt in het kwaad, zooals best het geval had kunnen zijn. En oprecht berouw kon hij eerst krijgen ddor van aangezicht tot aangezicht met den dood te staan. Was dit niet gekomen zoo groote waerdeering over den heer M. Fernhout, de a.s. burgemeester van Mid delburg, wordt geschreven. Aan het „Overijselsch Dagblad" ont- leenen wij „De heer Fernhout heeft ruim 13 jaar aan 't hoofd dezer gemeente gestaan en gedurende dezen tijd hebben de ingezete nen hem leeren kennen en waardeeren als een bij uitstek sympathieken burger vader, wien het wel en wee der gemeente zeer ter harte ging. Als voorzitter van den raad heeft hij zich doen 'kennen als een uitstekend lei der. Zijn leiding was soepel en steeds heerschte er in den raad een aangename, bijna huiselijke sfeer, waartoe zijn in nemende persoonlijkheid veel bijdroeg. Tooh aarzelde hij niet zijn zienswijze on omwonden kenbaar te maken, als het be lang der gemeente zulks vorderde. Bij de debatten bleek steeds, dat hij' zich in de zaken goed bad ingewerkt en wij geloo- ven, dat het meermalen is gebeurd, dat zijn heldere redeneertrant de meening van een of ander lid heeft doen wijzigen. Welbespraakt als de heer Fernhout is, waren zijn woorden altijd goed gekozen en het was immer een lust naar hem te luisteren. Mede door de hoffelijke wijze, waarop hij iedereen tegemoet trad, was zijn verstandhouding tot alle leden van den Raad van den meest vriendschappe- lijken aard. Het meerendeel der Kamper ingezete nen zal ongetwijfeld de mededeeling der benoeming met leedwezen hebben verno men, hetgeen echter wel gepaard zal gaan met een verheuging over de onderschei ding, die in de benoeming tot burge meester eener provinciale hoofdstad voor den heer Fernhout gelegen is." „Eén ding is jammer, zoo besluit dit blad. De burgemeester gaat de gemeente verlaten in een tijd, dat de toekomst voor Kampen er somber uitziet, voornamelijk uit financieel oogpunt. Juist nu is het van belang, dat de hoogste leiding berust bij iemand als de heer Fernhout, die niet gauw den moed laat zakken, maar met vertrouwen op 'Gods voorzienigheid, hoop vol in de toekomst 'blikt." De „Nieuwe Kamper Crt." schreef o.m.: „Deze tijding (inzake de benoeming), heeft ons verre van aangenaam gestemd. Wij hadden gaarne den heer Fernhout voor onze gemeente behouden. De stad Kampen verkeert op 't oogen- 'blik in lang niet .gunstige omstandighe den. Dit heeft ze, helaas, gemeen met vele plaatsen in ons land en daarbuiten, maar, daar onze gemeente zeer nauw bij den landbouw betrokken is, zijn onze moeilijkheden thans van eenigszins bij zonderen aard. En niet iedereen valt het gemakkelijk zich deze moeilijkheden juist in te denken, toet de noodige 'tact op te treden, en de verhouding tusschen onze boerenbevolking en de 'burgerij' juist te zien. En nu hadden we in den heer Fern hout juist een 'burgervader als wij be hoefden; een man, die door zijn vriende lijke persoonlijkheid ook den eenvoudigen onder ons 't niet moeilijk maakte zich met hun 'bezwaren tot hem te durven wenden. Daarbij hoffelijk jegens ieder, een bekwaam leider van onze gemeenteraads vergaderingen, onpartijdig, maar voor eigen beginsel desnoods rondborstig uit komend; wij' verliezen in dhr Fernhout een uitnemend burgemeester. Gaarne hadden we gezien, dat deze burgervader ons door de crisis-moeilijkheden van te genwoordig had heengeleid." Aan een correspondentie uit Kampen in de „Prov. 'Overijsselsche en Zwolsche Crt." is tenslotte nog het volgende ont leend „Het aanstaande vertrek van den heer Fernhout naar Middelburg wordt door de inwoners van onze gemeente met leedwe zen tegemoet gezien. Toch wachten wij ons er voor om ons door deze gevoelens uit sluitend te laten leiden en ihet past ons daarnaast uiting te geven aan onze vreug de over deze benoeming tot 'burgemeester van Zeeiand's hoofdstad, die een bijzon dere onderscheiding mag worden ge noemd, met welke benoeming wij burge meester Fernhout en diens gezin hartelijk geluk wenschen. Gaan we vluchtig na, wat de 'heer Fern- hij zou voort gegaan zijn op den ingesla gen weg, zou steeds meer schande over zijn familie hebben gebracht, haar steeds meer zorg hebben gegeven." „We kunnen onmogelijk zooveel verdriet om hem hebben, als wanneer het een van onze zusters in Australië geweest was." zei Brenda. „Frank heeft ons nooit ander.» dan zorgen en leed gegeven; maar toch was hij vaak aardig voor Netta en mij, als we lastig en ondeugend waren in de oude dagen te Perrywood. Ik hoop, dat God hem vergeven heeft." „We moeten hem aan Onzen Vader overlaten," viel Joan in de rede, wie het onmogelijk was nog langer over het on derwerp te hooren praten. We hebben een Heiland, Die machtig is en genadig om te redden, Die beloofd heeft niemand terug te wijzen, die Hem waarlijk zoekt; daar moeten we onze hoop op vestigen, daar troost in vinden." „En te denken, dat Ada een weduwe was en het niet eens wist?" zei Brenda. „Ik veronderstel, neef Richard, dat de brief aan haar gericht was?" „Ja, hij kwam met de laatste post en Rosamund heeft hem opengemaakt. Lu- cilla was vanmorgen om negen uur al bij me. Nu kunnen we die jongens wel in een weeshuis krijgen, denk ik." En zoo stierf Frank Carisbroke en vond ver in den vreemde zijn graf, op het prachtige kerkhof van Mount Auburn, hout voor onze stad heeft gedaan in het algemeen belang, dan dringen zich gevoe- le. van dankbaarheid en waardeering aan ons op. Is het de gemeenteraad, die ten slotte den doorslag gaf bij besluiten tot het uitvoeren van werken tot het aan brengen van verbeteringen, tot het reor- gamiseeren van datgene wat reorganisa tie behoefde, tot het handhaven van de rechten der gemeente waar deze rechten •bedreigd werden, in zeer vele zaken had burgemeester Fernhout een persoonlijk aandeel, bedacht als hij er op was om voor de hem lief geworden stad te trach ten zooveel mogelijk 'die welvaart en die fleur te bevorderen, welke onze oude IJsselstad in vroeger eeuwen in zoo ruime mate heeft mogen smaken." Middelburg. De maandelijksche bijeen komst van de afdeeling Middelburg van de vereeniging tot behartiging van de belangen van slechthoorenden, was giste renavond grootendeels gewijd aan de jaarlijksche werkzaamheden. In de eerste plaats bracht de secreta resse haar jaarverslag uit, waaruit een opgewekt vereenigingsleven bleek, en waarin de herinnering is vastgelegd aan de succesvolle tentoonstelling in Novem ber j.l. De rekening over 1932 wees aan in ontvangsten f 634, en in uitgaaf f 494, ai- zoo een goed slot van f 140, tegen f 257 over 1931. De vergadering herkoos bij acclamatie tot bestuursleden mevr. Unger en den heer J. P. Lucieer. De voorzitster, mevr. Troll, deelde nog mede, dat het in de bedoeling ligt evenals in vele andere plaatsen op 10 Mei, den jaardag van de Doovenmoeöer, mej. Tine Marcus, een bloempjesdag te houden voor de kas, die bestemd is voor het onderwijs aan slechthoorende kinderen. Verder dat de Maartvergadering een eenigszins fees- telrl' '-"rakter zal dragen en getracht ml worden daardoor de kas iets te verste 1 ken, die vooral door de lessen in liplezen en het opnemen van leden, die niet of niet ten volle de contributie kunnen beta len, voor zware uitgaven komt te staan. Aan de vergadering was een kleine wedstrijd in liplezen vooraf gegaan. Goes. In de Woensdagavond onder lei ding van mr J. H. M. Stieger, gehouden druk bezochte algemeene (jaarvergade ring, van „Euphonia" werd het aftreden de bestuurslid, mr Stieger met algemeene stemmen herkozen. De rekening van den penningmeester over 1932 wees aanvankelijk een bedui dend tekort aan, doch dank zij den mil- den gever N. N. kon deze worden afge sloten met een voordeelig saldo van f24. Besloten werd dit jaar deel te nemen aan het Bondsconcours, dat ditmaal te Kapelle op Tweeden Pinksterdag zal wor den gehouden, en uit te komen in de af deeling uitmuntendheid. D'e voorzitter mocht met genoegen con- stateeren den grooten ijver door de wer kende leden den laatsten tijd aan den dag gelegd, en tevens, dat de goede re sultaten wat betreft de muzikale presta ties onder de uitnemende leiding van den nieuwen directeur, den heer P. deRooy, reeds merkbaar waren. lerseke. Door de vereeniging tot be scherming der oestercultuur V. E. B. O., voorzitter burgemeester Gunning, is aan Z.Exc. den minister van Financiën een adres gericht, waarin op tal van gronden protest wordt aangeteekend tegen de op name van het artikel oesters in de nieu we weeldeverteringsbelasting. Baarland. Woensdagavond hielden de Geref. Jongelings- en Meisjesvereen. een gecombineerde en eenigszins feestelijke vergadering zulks in verband met het 35 jarig bestaan van eerstgenoemde vereen. D'e leiding berustte bij den voorzitter der Jong. Vereen., dhr A. L. v. d. Repe. Het jaarverslag der J. V. uitgebracht door den secretaris J. van Nueren, deed hoo ren, dat de leden ijverig zijn in het bestu- deeren der beginselen der J. V. Het werd echter betreurd, dat het aantal leden (11) niet grooter is. Een onderwerp Gewijde Geschiedenis „Jozef" werd behandeld door C. op 't Hof. een vrij onderwerp „Helden" door J. C. Traas; Vaderl. Ge schied. „Het godsdienstig leven in de 14e eeuw", door C. Mol Gz.; vrij onderwerp Slechts bij enkele familieleden leefde de herinnering aan hem voort. Toen oom Ben zijn overlijden vernam, bood hij aan Ada's tweeden jongen onder zijn hoede te nemen. Zijn stiefkinderen waren allen voorspoedig opgegroeid en konden voor zichzelf zorgen en zijn vrouw was bereid haar zorgen aan den wees te geven, daar ze zich nog heel goed den tijd herinnerde, toen haar eigen kleinen vader loos ware. Daarna wendden de Patter- sos, Cooks en Carisbrokes met vereende krachten pogingen aan om Reggie in een weeshuis opgenomen te krijgen en reeds eenige maanden na den dood van zijn va der was ook deze jongen bezorgd. Voor de zusters in Chestnut House brak nu een tijd van hard werken aan, waarin weinig bijzonders voor viel. De school be gon meer en meer naam te maken; alle beschikbare ruimte was bezet en verschei dene leerlingen wachten reeds op de plaatsen, die met Kerstmis open zouden komen. Een van de onderwijzeressen bleek niet te voldoen, daar ze niet be rekend was voor haar werk, dat van haar verwacht werd; Brenda raakte overstuur, toen er meer van haar krachten gevergd werd en ofschoon Ruby haar schouder onder het wiel zette en haar uiterste best deed, kwam er natuurlijk een groot deel van het extra werk ten laste van Joan, die eigenlijk al meer te doen had, dan ze aan kon. Het ©ïnd van het hslf jaar bracht Ingezonden Mededeeling. Wel heb ik ooit van m'n leven. Is dat diezelfde sprei, die er laatst zoo onooglijk uitzag? Hoe heb je die zco mooi gekregen? Met dat Nederlandsch zelf werkend waschmiddel, dat doet werkelijk wonderen. En de prijs. 17 cent per pak. Dat is nog 5 cent minder dan die buitenlandsche. Goed koop hè. Nou, dat wil ik ook probeeren, dat wonder wil ik met eigen oogen wel eens zien. „Waarom", door A. L. Minderhoud, ter wijl door leden der Meisjesvereen. twee tableaux zeer verdienstelijk werden uit gevoerd. Ook werden voordrachten en samenspraken gehouden. In de pauze werden door de dames ververschingen rondgediend. Namens den kerkeraad sprak ouderling Schout de vereenigingen toe. Het was reeds middernacht, toen de agenda was afgewerkt. Schore. De broodprijs is hier verhoogd met 1 cent voor 8 en 12 ons en met 2 cent voor 20 ons. Hierdoor is de prijs gebracht op resp. 14, 21, en 35 cent. De stationsarbeider S. kreeg bij zijn werkzaamheden op het spoorwegstation Vlake een ijzeren staaf op den voet, ten gevolge waarvan hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen en zijn werkzaamheden niet kan waarnemen. Waarde. Onder leiding van haar voor zitter, dhr Waterman, kwam de afdee ling Waarde van den Ned. Chr. Landarb. Bond in ledenvergadering bijeen in de Melksalon. Her' ozen werd als secretaris dhr A. Co.'iK'Lsse, terwijl in de plaats van G. Schrier, welke niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd benoemd A. Schrier Gz., welke tevens aangewezen werd als afgevaardigde naar den C.B.B. en de Districtsorganisatie. Besloten werd op 6 Maart een propaganda-vergadering te houden. Kruiningen. Donderdagavond verga derde in de „Korenbeurs" de afd. Krui- ningen-Hansweert-Schore van „Het Groe ne Kruis". Wegens ziekte van den voor zitter leidde de secretaris, dhr J. van Dijke, de vergadering. Medegedeeld werd dat drie damesafdeelingen een hoogtezon zullen geven aan de afdeeling. De penningmeester, dhr S. B. Blok, doet rekening over 1932; de inkomsten bedragen f 2120,47, uitgaven f 1966,88, batig saldo f 153,59. De rekening van de t.b.c.-commissie bedraagt: ink. f 948,92, uitg. f 1023,37, nadeelig saldo f 74,95. Mej. Kole doet rekening van de vereen, tot verstrekking van hulp aan Groene Kruis-leden: ink. f 690,57, uitg. f 205,11, batig saldo f 385,46. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 672 leden telt en met 9 is verminderd. Uit het jaarverslag van zuster Snel bleek, dat zeer veel hulp is verleend en de financiën bevredigend zijn- In de vacature-W. Sterk, welke is over leden en die door den voorzitter als een trouw bestuurslid werd herdacht, werd gekozen dhr M. in 't Anker. Krabbendijke. De uitslag van den prijs- wedstrijd van de Krabbendijksche Dam club is als volgt: le prijs H. Wolfert; 2e nr. Th. A. Vogelaar, 3e pr. (na loting) L. Tighelaar, 4e pr. C. P. Vogelaar Jr. en 5e pr. M. van Hekken. De hoofdprijs was een tulband. Wolphaarfsdijk. Woensdagavond gaf de Muziekvereeniging „Advendo" ter ge legenheid van hare jaarvergadering een uitvoering in de zaal van T.A.V.E.N.U. De voorzitter, dhr J. Snoodijk, opende de vergadering; deelde mede dat van den burgemeester (eere-voorzitter) bericht van verhindering was ingekomen, en her innerde aan de oprichting met een klein aantal muziekliefhebbers, terwijl er thans 20 werkende leden en 4 leerlingen zijn. Ook zijn er 123 donateurs. Gedurende de uitvoering gaven zich nog 10 personen de gewone repetities en proefwerken met zich, waardoor de onderwijzeressen het natuurlijk nog drukker kregen en ofschoon Joan een voor haar tijd heel moderne wijze van onderwijs geven volgde, toch hield ze in verscheidene opzichten nog aan het oude systeem vast, dat, veel meer werk geeft dan de huidige werkwijze. Joan zelf verklaarde, dat ze genoot van de drukte, ze scheen nooit vermoeid, haar krachten begaven haar nooit, ze maakte Ruby haast beangst door haar onver moeid vasthouden aan haar plicht en zelfs Brenda maakte zwakjes tegenwerpingen en zei haar, dat ze nog voor de vacantie ziek zou worden als ze zichzelf niet wat meer rust gunde. Maar Joan antwoordde slechts, dat ze zich niet erg moe voelde, dat het werk haar aanlokte en dat ze het best tot het einde toe zou volhouden. Het was bovendien al begin December en bin nen enkele weken zouden ze het huis ge heel en al voor zich zelf hebben. Dan zou ze rusten en net zoo lui zijn, als ze maar wilde; ze was van plan het er eens echt van te nemen in de vacantie, ze zou niets doen, wat niet hard noodzakelijk was en geen bezoeken afleggen! En met die be lofte moesten Ruby en Brenda tevreden zijh. „Maar", zei Brenda tegen mevrouw Bray, „ze ziet er zoo koortsachtig uit, ze is net een veer, die opgewonden is en nu voort moet gaan, tot ze weer afgeloo- pen ia." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 9