EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. VRIJDAG 24 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 125 I Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummor 11. Postchèque cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiftn 30 cent per regel. Ingebonden mcdedceUngcn 00 cent per regel Klein? Advcrtenlicn Dinsdags en Vrijdags f075, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0 85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Roode draaitollen. Wij beginnen nu langzamerhand toch wat draaierig te worden van de draaierij, waaraan de S.D.A.P. zich schuldig maakt in verband met de muiterij op „De Zeven Provinciën". Eerst werd de muiterij door den heer Cramer met handgeklap begroet. Daarna kwam de heer Wibaut in de Eerste Kamer verklaren, dat het optreden van de muiters natuurlijk niet kan wor den geduld. Vervolgens begon men de muiterij weer goed te praten. Volgens den heer Albarda had men te doen met een eenvoudig protest, waarvan de daders de beteekenis niet hadden doorzien. Daarop kwam een geweldige scheldpar tij los tegen de regeering, die alleen voor het gebeurde verantwoordelijk werd ge steld. De heeren kregen het benauwd. De bloedschuld begorj hen te drukken. Intusschen begreep men, dat, wat men eerst als een politiek fortuintje had aan- I gezien, weieens een andere uitwerking kon hebben, temeer daar ook in eigen kring de muiterij afkeuring begon te vinden. Daarom begon men toen weer uit een ander vaatje te tappen. „Het Volk" verklaarde, dat muiterij door geen enkel gezag toegelaten kan worden. De heer Duijs: dat geen enkele staat en zeker geen democratische staat kan tolereeren wat in Indië gebeurd is. De heer Albarda: Geen eerlijk en ern- I stig mensch zal de „muiterij" beschouwen als een onschuldige handeling, die goed gekeurd mag worden. Zij kan niet anders dan volstrekt ontoelaatbaar worden genoemd. Maar dit is nog niet het laatste bedrijf. Bang geworden waarschijnlijk voor wat men van Communistische zijde te hooren zou krijgen, heeft men opnieuw een draai genomen en kwam gisteren de heer Wi baut in de Eerste Kamer verklaren, dat men de opstandige schepelingen had moe ten behandelen op dezelfde manier als men een weggeloopen hondje lokt. De regeering had niet haar gezag moeten laten gelden en gehoorzaamheid eischen, foei neen. Zij had bij voorbaat straffeloosheid moeten verzekeren, mooie beloften doen, dan de zaak in handen moeten geven van den rooden bond en als dat alles niet hielp, dan de zaak voor- loopig althans verder op zijn beloop laten. Waarschijnlijk zal dit wel niet de laat- ste draai zijn. De heeren zullen nog wel meer pogingen doen om zich er uit te draaien. 'tls om er draaierig van te worden. Wij zullen de roode leiders, die al meer malen als lijders openbaar werden, lustig laten draaien. Kj Hoe meer zij draaien, hoe duidelijker fhet aan de kiezers zal worden, dat een partij, die zóó optreedt, niet minder dan een gevaar is voor het land. Maar ook: hoe dankbaar we moeten zijn, dat we in dezen tijd mannen hebben als Dr H. Co lijn, die hoe ook door de revolutionaire elementen met smaad en hoon overladen, met groote kracht op treedt voor de handhaving van het gezag. Een slechte dag voor de ontwapenings conferentie. Gisteren was het een slechte dag voor de ontwapeningsconferentie. Van eenige ontspanning in de atmos feer is allerminst sprake. Reeds bij het overleg met de Itali aansche de.egatie, die een bemiddelings voorstel had ingediend, heelt de Fransch- man Boncour niet de minste concessie willen doen. Onder deze omstandigheden was bij de Fransche onverzettelijkheid natuur ij.c ook van Duitsche zijde geen tegemoetkomend heid te verwachten. Nado.ny b eef even hardnekkig als Boncour op zijn stand punt staan en vorlangde eerst een be spreking over het oorlogsmateriaal der landmacht. Ondanks een herhaalde aanprijzing van t Italiaansche bemiddelingsvoorstel, ver waardigden Boncour noch Nadolny zich eenige notitie van het Italiaansche amen dement te nemen. Ten slotte bleef Henderson niets an ders over dan over de ingediende reso luties te laten stemmen. ..H,et 8ev°lg der stemming was heel pijnlijk voor het prestige der Duitsche pelegatie. Nadolny bleef geheel alleen staan. Niemand viel hem bij. Het Italiaansche bemiddelingsvoorstel kreeg helaas niet veel stemmen meer, slechts vyf, namelijk van Italië, Bulgarije, Hongarije, Sovjet-Rusland en Zwitser land. Daarna spraken zich 21 delegaties ten gunste van het Fransche voorstel uit. Tal van gedelegeerden onthielden zich van stemmen, onder wie ook minister Beelaerts van Blokland. Blijkbaar wilden jdeze delegaties door stemomhouding hun tnisgenoegen loonen over den veel te langen duur der discussies. Frankrijk was natuurlijk verheugd over deze z.g. overwinning na een debat van bijna een gebeele week. Bij eenig nadenken zullen de Fran- schen, als het hun niet te doen is om een prestige-overwinning doch het sla gen der conferentie hun werkelijk ter harte gaat, zich moeten afvragen, wat door dit einde van den strijd is ge wonnen, daar noch Duitschland, noch Italië thans hun instemming met het be ginsel van het Fransche plan van leger- unificatie hebben uitgesproken en dit plan toch juist met het oog op de legerinrioh- ting van deze twee landen was inge diend. Het gevolg van de discussie is alleeL een sterkere nieuwe ontstemming bij de Duitsche delegatie en een ontmoediging van den goeden wil der Italianen om bemiddelend op te treden. Het Japansch offensief in Jehol begonnen. De Ghineescbe regeering heeft den eisch der Japanners, dat China zijn troe pen uit de provincie Jehol terugtrekt ca tegorisch verworpen. Te middernacht is de opmarsch tegen de Chineesche stellingen op het front van Jehol begonnen. Na een bombardement van drie dagen van Tajadjang en de naburige dorpen, hebben 30.000 Japanners, ondersteund door 10.000 soldaten van Mandsjoekwo, een verwoeden aanval ingezet tegen Ts'jaojang, waaraan infanterie, artillerie tanks en vliegtuigen deelnamen. Voor deze geweldige macht hebben de Chinee- zen hun vooruitgeschoven afdeelingen in het gebied van Nanling en Peipiao terug getrokken. Zij vormen een sterke linie te Tsjaojang en langs de heuvelen, die het dal beheerschen, waar de Japanners doorheen moeten trekken om hun offen sief voort te zetten. Benden Chineesche vrijwilligers zou» den den spoorweg tusschen Nanling en Peipiao hebben doorgesneden, waardoor het vervoer van Japansche versterkingen haastig uit Tsjintsjau gezonden, wordt belemmerd. Japan en China fe Genève. Uit Genève wordt gemeld: Met betrek king tot het Chineesch-Japansche geschil zijn, zooals te verwachten was, geenerlei pogingen ondernomen om nog tot een voortzetting der verzoeningsactie op grond van art. 15 par. 3 van het Volkenbonds verdrag te komen. De Volkenbondsverga dering zal dus de mislukking der ver zoeningspogingen vaststellen en gelijk- j tijdig het rapport der commissie van 19 i op grond van artikel 15 parargraaf 4 aannemen. Nadat de voorzitter, Hijmans, de bespreking van het rapport zal heb- ben aan de orde gesteld zullen de gedele geerden van China en Japan twee uit voerige verklaringen hieromtrent afleg gen. Een groot debat wordt echter niet verwacht, daar, zooals bekend, de com missie van 19 besloten heeft, dat haar leden niet meer aan de discussie zullen deelnemen. Na de aanneming van het rapport zal Matsoeoka dan een verklaring afleggen waarin Japan's uittreden uit den Volkenbond nog niet officiëel zal worden medegedeeld. Hij zal daarop echter een duidelijke zinspeling maken. Het staat vrijwel vast, dat Japan, on danks het uittreden uit den Volkenbond aan de ontwapeningsconferentie zal blij ven deelnemen, zij het ook met een be perkte delegatie. Japan schijnt ook niet van plan te zijn ook maar eenigszins de deelneming aan het internationaal ar beidsbureau te beperken, zoodat ook de permanente delegatie van Japan bij het arbeidsbureau te Genève zal blijven. Het terroristisch optreden der Nazi's in Duitschland. Een schandelijke dictatuur. De Nationaal-socialistische Rijksminis ter Goering heeft tot de opper-presiden- ten en regeeringspresidenten het volgen de decreet gericht: Tot mijn leedwezen heb ik moeten constateeren, dat de hanhaving der ver ordening van den heer rijkspresident tot bescherming van het Duitsche volk van 4 Februari j.l. tegen persexcessen niet toe gepast wordt met die gestrengheid, welke vereischt is met het oog op de dagelijks toenemende ophitsing in de periodieke drukwerken, pamfletten en plakkaten van regeeringsvijandige partijen en or ganisaties. Ik heb helaas moeten constateeren, dat tegen den heer rijkspresident en tegen de leden der regeering bespottingen en verdachtmakingen zijn gelanceerd en worden geduld, hoewel alle voorwaar den voorhanden zijn voor inbeslagneming door de politie en verbodsmaatregelen. Ik verwacht thans van alle politie-auto- riteiten dat het controleeren der pers en de redactie en distributie van vlugschrif ten met grootere opmerkzaamheid zal worden gadegeslagen en dat met kracht zal worden opgetreden, indien daartoe aanleiding bestaat. Ik zal beambten, wien het zal ontbre ken aan den vereischten dienstijver, dis ciplinair straffen. De secretaris-generaal der Duitsche centrumpartij Vockel heeft het volgende telegram gezonden aan rijkscommissaris Goering: De redactie van het „Niederrheinische Tageblatt" te Kempen (Niederrhein) deelt mij telefonisch het volgende mede: Op 22 Februari des middags om half vijf, heeft een af deeling S.A. de drukkerij bezet en de uitlevering geëischt van een nummer der editie, om deze eventueel ge heel in beslag te nemen. De politie-commissaris van Kempen is telefonisch ontboden. Ook hij heeft een nummer der krant geëischt. De politie commissaris zag deze door met den S.A.- leider en heeft de editie vervolgens „vrij gegeven". Vanmorgen heeft de uitgeverij van het blad van den landraad mededeeling ont vangen, dat de politie-commissaris van Kempen opdracht heeft, de krant vóór de uitgifte door te zien en na te gaan of ze mag worden vrijgegeven. Tegen deze beperking van de persvrij heid wordt geprotesteerd, terwijl wordt geëischt, dat de landraad direct opdracht krijgt, zijn verordening in te trekken, waarvan per omgaande mededeeling wordt verzocht. Goering heeft als rijkscommissaris voor Pruisen meegedeeld, dat de S.A.-formaties tot een hulppolitie georganiseerd zullen worden. De hiervoor benoodigde credieten zullen door den staat ter beschikking worden gesteld. Deze maatregel be- teekent «vrijwel de invoering van een volledige dictatuur der nationaal-socialisten. De bloedige botsingen duren voort. Te Hindenburg kwam het na afloop van een nationaal-socialistische betooging tot een vechtpartij, waarbij 80 sociaal-democraten en communisten gewond werden. Ook elders in het rijk kwam het op verschillende plaatsen tot bloedige bot singen, waarbij tientallen van personen gewond werden. Te Gross-Beeren bij Berlijn deden S.A.- lieden een inval in een huis, waar een vroegere aanhanger van den rijksbanier woonde. Het huis werd in brand gestoken en is geheel verwoest. Daardoor zijn 6 gezinnen van werkloozen, die daar woon den, dakloos geworden. Wapennchandaai in Oostenrijk. De directeur van de Oostenrij'ksche bondsspoorwegen is gisteren onder sen sationeel© omstandigheden van zijn post ontheven. Deze directeur had de 'leiding van den bond van spoorwegpersoneel f'50.000 aangeboden op voorwaarde, dat de spoorwegarbeiders een oogje zouden dichtknijpen bij de afwikkeling van de smokkelzaak in H'irtenberg. De gesmok kelde wapens zouden niet naar Italië worden geretourneerd, maar naar Hon garije, bet eigenlijke land van bestem ming, worden doorgezonden. Volle wa gens zouden als leege naar Hongarije, leege wagens als volle naar Italië gaan. Woensdag j.l. liet de spoorwegdirecteur den leider van den Oostenrijkscihen mo dernen spooTwegarbeidersbond afgevaar digde König, bij zich ontbieden. Hij deed hem in een vertrouwelijk gesprek de vol gende voorstellen. De in H'irtenberg lig gende wapens zouden niet, zooals nor maal, via bet grensstation Semmerdng naar Italië worden teruggestuurd, maar via Wiener Neustadt. In Wiener Neu- stadt zouden de spoorwegwagens 'bij wijze van vergissing, op een verkeerd spoor worden gereden en aldaar zou er voor worden gezorgd, dat de wagens werden gehaakt achter een trein naar Hongarije. Bij de Hongaarscbe grens zouden de wa gens, bij nacht, worden gelost en maat regelen worden genomen om de wapens direct over de grens te 'brengen. De leege wagens zouden opnieuw worden verzegeld om daarna terug te keeren naar Italië, zoodat iedereen den indruk zou hebben, dat bet incident was afgeloopen en dat de wapens weer in Italië lagen. De spoorwegdirecteur gaf genoemden vakbondledder de verzekering, dat, indien ■deze manoeuvre gelukte, voortaan aan soortgelijke zaakjes grof geld was te ver dienen. De socialistische afgevaardigde König begaf zich hierop terstond naar het be stuur van de sociaal-democratische partij. Het partijbestuur vroeg een onderhoud aan met den Oostenrijkschen bondskanse lier Dollfuss om hem van 'het aanbod aan den modernen vakbond op de hoogte te stellen. Dr Dollfuss verklaarde, dat hij van deze plannen niets wiet, 'Op grond van een verder onderzoek bleef Dr Dollfuss niet anders over dan den directeur onmiddellijk te ontslaan. Vrijwillige arbeidsdienst in Engeland? Er is in het Lagerhuis gewezen op den vrijwilligen arbeidsdienst in Duitschland en gevraagd of niet zulk een stelsel ook in Engeland zou kunnen worden inge voerd. De Engelsche minister van Handel zeide dat 200.000 jonge personen werkzaam zijn bij den vrijwilligen arbeidsdienst in Duitschland. De Engelsche regeering over weegt of een dergelijk systeem in Enge land zal kunnen worden ingevoerd. Men moet evenwel bedenken, dat zulks voor 'teene land geschikt kan zijn, doch voor het andere niet. Werkloosheid in Duitschland. Den löden Febr. waren er in Duitsch land ongeveer 33.000 werkloozen meer dan einde Januari. Het aantal werkloozen in bet rijk be droeg dien dag 6.047.000, hetgeen onge veer 80.000 minder is dan verleden jaar op dezen tijd. Dranksmokkel per vliegtuig. Reuter meldt uit West Palm Beach (Florida): Volgens mededeeling der dou ane-beambten is een geheime luchthaven ontdekt, verborgen te midden van bijna ontoegankelijke bosschen, vanwaar langs een kabel zakken met alcohol over een kanaal vervoerd werden na een zijweg. De beambten hebben twee personen gearresteerd en 40 zakken met whiskey in beslag genomen. Toen de beambten naderden, loste een der op wacht staan de smokkelaars een schot met een jacht geweer, waardoor de op bet vliegveld aanwezige personen gewaarschuwd wer den en de piloot van een vliegtuig, dat juist ontladen werd, nog precies met zijn toestel kon ontsnappen. De beambten deelen nog mede, dat het vliegveld door geen enkel vervoermiddel kan worden bereikt, en dat zijn bestaan alleen vanuit de lucht kon worden op gemerkt. Korte berichten. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 297 tegen 42 stemmen een motie van den conservatief sir Page Croft verworpen, waarin de voorgenomen instelling van een centrale federale regeering in Britsch -Indië veroordeeld wordt, daar dit ge vaarlijk voor de Indische bevolking en de Engelsche belangen is. Op de Rijfcsbegrooting van België is een buitengewoon crediet uitgetrok ken van 750.000 frank vo-or baggerwer- ken in bet Kanaal GentTerneuzen, Bel gisch gedeelte. Gisteravond heeft Hitier te Frankfort gesproken. Er was weer een zeer groot enthousiast gehoor. De rede was ongeveer dezelfde als die welke hij in de andere steden, waar hij de laatste dagen sprak, gehouden heeft; de acte van beschuldiging tegen het regiem van November 1918 en de verklaring, dat de Marxistische heer- se tiers nooit weer aan het bewind zullen komen, hoe ook op 5 Maart de uitslag van de verkiezingen moge zijn. Te Parijs en vrijwel overal in Frank rijk is vrij veel sneeuw gevallen, doch het meeste nog in het Zuiden, o.a. op het Crau-plateau tusschen Salon en Aries waar de sneeuw een belemmering vorm de voor bet verkeer. De treinen onder vonden vertraging. Voor de eerste maal in twintig jaar is sneeuw gevallen te Oran in Algiers. De kinderen, die nog nooit sneeuw gezien hadden, schepten er natuurlijk groot be hagen in, doch lang duurde hun pret niet, want de sneeuw smolt spoedig weg. In de afgeloopen keek zijn in de groote steden van Engeland en Wales 630 menschen aan griep overleden, tegen 1306 in de voorafgaande week. Volgens een bericht uit Santiago de Chile heeft een aardbeving plaats gehad in het s'alpetergebied van Chili. De aan gerichte schade is echter niet belangrijk, daar het betrokken gebied slechts dun bevolkt is. S. D. A. P. In 1932 is het aantal afdeelingen van de S. D. A. P. van 711 tot 738 gestegen, en het aantal leden van 78.920 tot 81.914. Hel gebeurde op „De Zeven Provinciën". Hoe weinig men op de hoogte was met de juiste stemming, waarin de 'beman ning der „Zeven Provinciën" verkeerde op den dag, waarop de muiterij uitbrak, moge blijken uit een verslag in de „Deli Courant" van 4 Febr. over 'het 'bezoek van 't pantsenschip aan Noord-Sumatra. In dat verslag werd o.m. medegedeeld: „De «temming aan boord is bij voort- Binnenland. Wetsontwerp tot beteugeling van bet dansgevaar. De Tweede Kamer over de Indische be grooting. De overtredingen der crisisvarkenswet in Zeeuwscih-Vlaanderen. Buitenland. De kwestie Japan-China. Het Japansche offensief in Jehol begon nen. Het terroristisch optreden der Nazi's in Duitschland. Spoorwegscihandaal in Oostenrijk. during goed te noemen, wat echter wel licht ook 'te danken is aan bet feit, dat bet meerendeel der schepelingen nog in opleiding is; er zijn slechts veertig echte Javanen aan boord. Er schijnt weinig1 vrees te bestaan, dat 't op dezen oorlogsbo dem tot onaangenaamheden zal komen, zooals dat op Java bet geval is." Begrooting van Koloniën. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting voor bet Departement voor Koloniën voor 1933 deelt de Minister mee, dat hij de beper king van de opleiding en uitzending van personeel voor den Indiscben dienst zoo voorzichtig mogelijk regelt. Alle oud-ge- pensionneerde mindere militairen, die buiten bun schuld in financieele moei lijkheden zijn geraakt, kunnen voor de steunverlèening in aanmerking komen,. Het daarvoor uitgetrokken bedrag is ge vormd naaf de in de practijk gebleken behoeften en is voldoende te achten. On der den drang der financieele omstan digheden heeft de regeering de militaire uitgaven ten behoeve van Curasao moe ten beperken, waarbij echter de noodza kelijke zorg voor de veiligheid en de orde niet uit bet oog zijn verloren, aldus ver zekert de minister. Examens Nijverheidsonderwijs. Het lid der Tweede Kamer, de beer van Zadelhoff, beeft den Minister van Onderwijs, Kruisten en Wetenschappen gevraagd: 1. Is bet den Minister bekend, dat door de heerschende werkloosheid, sommige; candidaten voor het examen ter verkrij ging van een akte tot bet geven van nij verheidsonderwijs', door het ontbreken van werkgelegenheid niet in staat zijn te voldoen aan den eisch, die b.v. voor het examen voor de akte Nk gesteld wordt n.l. zes jaar praktijk? 2. Is de minister bereid te bevorderen, dat de candidaten voor zoo'n examen, die door werkloosheid die zes jaar prak tijk niet kunnen volmaken, toch de ge legenheid krijgen dit examen af te leg gen, vooral als van die zes jaar prak tijk bet grootste deel reeds is vervuld? Verlaging spoorwegtarieven voor goederenvervoer. Naar de „Maasbode" verneemt, zal de verlaging van de tarieven voor het goe derenvervoer bij de Nederlandse!] e Spoor wegen zeer waarschijnlijk met 1 Mei a.s. ingaan. Een van de bijzonderheden van bet nieuwe tarief is, dat naast vracht verlaging de tot nu toe voor iederen be laden wagon geheven stationskosten van 50 cent geheel komen te vervallen. Reeds voor f 8,40 per maand kunt IJ zich thans een Philips radio-installatie aanschaffen. Vraagt inlichtingen bij J. Polderman, Goes. Tel. 129 (Adv.) Hansweert. De Rijksklerk J. Fremous, van het kantoor Delft, wordt met ingang van 16 Maart a.s. overgeplaatst naar het ontvangkantoor alhier. Ingetrokken de verplaatsing van den ontvanger der registratie en domei nen, tevens bewaarder van de hypothe ken, het kadaster en de scheepsbewij- zen, W. Ritman, van het kantoor der registratie no. 2, domeinen en hypothe ken te Middelburg naar het kantoor der registratie, domeinen en hypotheken te Gorkum. Middelburg. Uit Zeist bereikte ons het bericht, dat aldaar op 78-jarigen leeftijd is overleden de heer K. L. Houwink, ge- pensionneerd directeur der P. T.T. De heer Houwink was van 1899 tot 1911 adjunct-inspecteur van de P.T.T. alhier en heeft zich in de geheele inspec tie vele vrienden verworven. Goes. Wij ontvingen het programma van het derde concours voor solisten, duetten, trio's en 'kwartetten, 'dat morgen in het Schuttershof alhier gehouden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5