Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Land- en Tuinbouw. Tajecho-Slo- i de lokalen ïouden. Een g, bestaande Ier Haar, L. iek had het lie op initia- aaar Neder- iddelburg te it niet alleen zoowel van scholen en e technische beelden van •e vakken en in Tsjecho- ;k het woord teekenonder- gastvrijheid tte medewer- jt Schoolmu- tentoonstel- dene is, dat jrzorgd is en tiet werk bij is er copieer- 1 groot deel :en initiatief, teekenonder- volgehouden. Slowakije het volkskunst is, s ook in de en. Al is er veel parade- eiken hoogen ;ich naar de e is gemaakt en ook wij ais gemaakt if de de kleu- de jongens uder les krij- het teeken zonder uit- ïsief dit vak aan de resul- rekenlessen, 2ssen en keu- ïandenarbeid. k ziet, dan is m in dit land onst beoefent, ten aanwezig elling, die in belangstelling >ij het onder- aar waar ook jehooren, veel ie afd. Wal- leisvereen. in over Frank- joed bezet, der af deeling, orte causerie ik, waarin hij eigenaardig- werden er en- iver een auto- .uvergne, Bre- op bijzon der- jevestigd. Een 'dreeniging te niet. uitgang werd ïitgedeeld. De eindigde den er de nieuw- heer M. Fern- mferentie ten ethouders. e afd. van den >en z.g. praat- loor den voor- ïse, sprak de A.. Broen, uit van den dag", olgens depun- het parlemen- tndhaven zijn; i. Spreker be- fdzakelijk van lacht gevolgde leerzame be- m gelegenheid iten dieper in ;de met dank- elft der maand n echtg., arbei- Iweg IV 1; S. loetinge, West- alporteur, van 6; B. J. Albers Lange Vorst el, dienstbode, P. M. Huis- erdam, Schen- lienstbode van astraat 23; C. urg, Vlasmarkt tuinman, van ïrt 20. x Braam, zon- ;en, Dijkstraat aleegster, naar W. Franken, Zandvoortweg e, naar Utrecht iof, zonder be- Papeweg 125; r, naar Amers- 7; G. Lokerse, eldinge, B 187; zonder beroep raat 12; A. P. sterdam, Kerk- echtg., klerk 189b. Kapeü®. Osder de werkloozen, die te werk gesteld zijn bij de werkverschaffing alhier, heerschie groote ontstemming, omdat zij vorige week in accoordloon slechts f 0,73 per dag (in totaal f 3,75 per week, plus kolentoeslag) hadden kun nen verdienen. Dinsdag hebben de heeren Vingerling en Bax, hoofdbestuurders, resp. van den Ghr. en den Modernen landarbeidersbond hiernaar een onder zoek ter plaatse ingesteld. Aangedrongen is op verbetering. Naar wij ver nemen is gisteren aan de te werk gestel den eenige verhooging van loon toege zegd. Biezelinge. Gisteravond hield de afd. van den Ned. Ghr. Landarbeidersbond in het lokaal Algemeen Belang een open bare vergadering. Daar dhr Vingerling Hoofdbestuurder, verhinderd was, trad als spreker op de heer A. de Lange uit Goes. Deze wees op de principieele en praetische taak der Cbr. vakbeweging in het algemeen en meer in 't bijzonder in dezen crisistijd. Vooral voor de landar beiders is het zaak, om zich krachtig te organiseeren, teneinde verzet te bieden tegen de voortdurende pogingen om hun positie nog steeds te verslechteren. Nadat nog eenige bespreking was ge volgd, sloot de spreker dezen welgeslaag den avond met dankgebed. Kruiningen. Dinsdagavond vierde de Knapenver. „Obadja" haar jaarfeest in het Zondagsschoolgebouw onder leiding van haar voorzitter, dhr W. de Back, welke in zijn openingswoord één en an der mededeelde over het vereenigings- leven. Door de jongens werden verschil lende voordrachten geleverd, terwijl ook eenige leuke spelletjes werden gedaan* zeer ten genoege van de opgekomen ouders, afgevaardigden en genoodigden. Door het plaatselijk crisis-comité alhier is tot 18 Febr. 1.1. uitgekeerd in totaal f 902,57. Het aantal uitkeeringen bedraagt 71. De uitkeeringen bestonden in natura, meest alle onder- of bovenkleeren en bed- degoed, hetwelk uitsluitend geleverd is door ingezetenen van de gemeente. Rilland-Bath. Dinsdagavond hielden de Christelijke en de R.-K. Landarbeiders bonden, in de O. L. school alhier, een gecombineerde openbare vergadering, waarin als sprekers optraden de Hoofd bestuurder de heer A. Vingerling, van den Christ.- en G. J. van Unnik, van den R.-K. Landarbeidersbond. Beiden werden door den voorzitter van de afd. Rilland- Bath van den Christelijken Landarbei dersbond welkom geheeten. Allereerst sprak de heer Vingerling over de confe rentie, gehouden met B. en W. over de werkverschaffing, over het omver gooien van de werkverschaffing door den ge meenteraad en de gevolgen hiervan, hoe de mod. bond hierin heeft medegewerkt en dat deze en niet de Chr. vakbeweging heeft geslapen. Hij is dan ook aan de gevolgen hiervan mede schuldig. De S.D.A.P. blaast zoo hoog van den toren, alsof zij alleen iets doet voor de arbeiders doch als we rondom ons zien, ook in andere landen is het duidelijk waar te nemen, dat zij geen arbeidersbelang dient, doch politiek en zij de arbeiders alleen spant voor het politieke karretje. Ds Kersten wil de arbeiders buiten de organisatie houden. Spr. behandelde het standpunt van de z.g. gemoedsbezwaar den. Velen van dezen willen wel de vruchten plukken, „doch niet de kosten van de sociale wejBÉa" en de organisatie dragen. Dit is geen gewetensbezwaar, want dan zou men ook de vruchten van de organisatie moeten weigeren. Verklaar baar is dit standpunt wel, als we zien hoe de menschen door Ds Kersten wor den voorgelicht (zie „De Banier" van 13 Februari j.l.). Voor de arbeiders heet het op God vertrouwen en geen organisatie, maar voor de boeren naar de Regeering, aandringen, blijven aandringen, agitatie, en wat het beste met de politiek van Ds Kersten overeenkomt. Ds Kersten moest eens wat minder vrome praatjes gebrui ken en wat meer vroom handelen. Laat Ds Kersten datgene wat hij van de boeren vraagt, ook aan de arbeiders toestaan, die voor God dezelfde menschen zijn, als andere, en als hij daaraan denkt, komt hij misschien ook wel tot de ontdekking, dat zijn actie tegen de sociale wetten een aanranden is van wat God ook den armen daglooner heeft toegezegd, dat ook hij, zij het dan met smart, van zijn arbeid eten mag alle de dagen zijns levens. Dat geldt niet alleen voor de boeren, maar ook voor de arbeiders. Daarna sprak de heer van Unnik over het nut der Chr. vakorganisatie. Van de gelegenheid om van gedachten met de sprekers te wisselen, of vragen te stellen, werd geen gebruik gemaakt. Ook niet door de in de zaal aanwezig zijnde modern georganiseerden, waaruit de voorzitter de conclusie trok, dat allen het met de sprekers eens waren, en dat de modern georganiseerden met hun agi tatie tegen de werkverschaffing een groote flater hebben gemaakt. Dinsdagavond vergaderde de A.-R. kiesvereeniging alhier. Door den voorzit ter werd een openingswoord gesproken, naar aanleiding van de woelingen der laatste dagen. De voorloopige candidaten- hjst werd vastgesteld. Tot afgevaardigde naar de a.s. Deputaten vergadering werd benoemd dhr J. van 't Leven. Door P. Wiskerke werd een onderwerp behandeld over religieus socialisme. Voor de volgen de vergadering zal Mr P. A. Schwartz als spreker worden uitgenoodigd. 't Zand. Dinsdagavond hield de A.-R. Kiesvereeniging een goed bezochte leden vergadering. Gestemd werd over de sa menstelling der c&ndidatenlijst voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer. Wijkverdeeling, brochureverspreiding, en huisbezoek werden zoo geregeld, dat vóór den verkiezingsdag alles regelma tig zal zijn afgewerkt. Oostkapelle. Woensdag vergaderde de gemeenteraad voltallig. Aangezien het de eerste vergadering in het nieuwe jaar is, spreekt de voorz. zijn beste wenschen uit voor 1933, waarop Weth. Poppe ant woordt. Dhr J. Geldof Lz. verzocht met ingang van 1 April a.s. ontslag als onderwijzer aan de openbare school, wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Besloten wordt dit eervol te ver- leenen. De voorzitter deelt mede, dat de kweeke- ling met akte aan de openbare school niet als onderwijzer kan benoemd worden, om dat een keuze moet worden gedaan uit de lijst van wachtgelders. In verband hiermede hebben B. en W. zich tot den Minister gewend met verzoek om ont heffing. Hierop is afwijzend beschikt. In de vacature J. Geldof wordt als lid van de commissie tot wering van school verzuim benoemd dhr S. Frelier. In de vacature C. Brand wordt als lid van de commissie van toezicht op het L.O. be noemd dhr J. Koene en in de vacature J. Geldof dhr S. Frelier. Het bekende adres van de gemeente Ambt-Hardenberg wordt voor kennis geving aangenomen. Aan het Bestuur der Bijz. school wordt een voorschot volgens art. 101 der L.O.-wet verleend van f900. Besloten wordt om de politie voor extra bewaking een gratificatie te verleenen van fl.50 per nacht, in totaal f36. Ingekomen is een verzoek van dhr Jac. Geldof om als beheerder van de gelden van den Vleeschkeuringsdienst zijn sala ris te verhoogen van f50 tot f70. Z.h.s. wordt besloten dit tot wederopzegging toe te staan. De voorz. deelt mede, dat moet worden bijgedragen in de kosten van den Keu ringsdienst van Waren te Goes een bedrag van f 194.41 en dat voor kosten voor het Werkloosheidsbesluit 1917 moet worden be taald voor het 3e kwartaal normale sub sidie f85, voor extra subsidie f150; 4e kwartaal normale subsidie f 85 plus extra subsidie. De voorz. deelt mede, dat van het Pol derbestuur van Walcheren vergunning is verkregen tot het bestraten van de zijkan ten van den Duinweg, onder voorwaarde, dat de kantonnier van den Polder het werk moest goedkeuren. Aangezien de be strating inmiddels door het ontbreken van werkobjecten door werkoozen is uit gevoerd, heeft de kantonnier dit werk afgekeurd, zoodat de heele boel er weer uit moet. De voorz. zegt, dat met deze proef gebleken is, dat dit werk door vak- kundigen moet worden uitgevoerd, waar om B. en W. dit werk thans door een vakman zullen laten uitvoeren, e.v. met behulp van werkloozen. Dhr Maas dringt nog aan op uitvoering door werkloozen zoonoodig onder toezicht van den Polder Walcheren. De voorz. zegt, dat B. en W. van hun bevoegdheid zullen gebruik maken, om dit door een vakman te doen uitvoeren. Ingekomen is de rekening van den Vleeschkeuringsdienst 1932, terwijl tevens wordt besloten de j aarlij ksche vergoeding van f200 aan het Hoofd van dien Dienst weder te verleenen. De voorz. deelt mede, dat B. en W. een samenspreking hebben gehouden met het Bestuur van den Chr. Besturenbond waarin door den Chr. Besturenbond ge wezen is op een onbillijkheid in de laat ste steunregeling wat betreft den kolen- toeslag. Door deze regeling ontvangen de hoofden van gezinnen met 4 of meer kinderen en welke niet georganiseerd zijn een hoogere uitkeering dan de georgani seerden, welke uit de werkloozenkassen trekken. B. en W. zijn overtuigd van deze on billijkheid waardoor het niet organisee ren zou worden bevorderd en stellen voor om deze categorie gedurende de steun- trekking een kolentoeslag te geven van f 1 per week vanaf 1 Jan. j.l. Dhr Brand meent, dat zij dan nog te weinig ontvangen en zou f 1.50 willen geven. Na eenige discussie wordt besloten een zoodanigen toeslag te geven, dat niet minder wordt ontvangen dan wanneer men bij de werkverschaffing was tewerk gesteld. Dit geldt alleen voor de landar beiders, daar de bouwvakarbeiders een hoogere uitkeering genieten. Met 4 tegen 3 st. wordt aan het beken de verzoek van Kerkrade inzake de ver goeding aan Bijz. scholen adhaesie be tuigd. (Tegen dhrn de Kam, Zwemer en Brand.) Ingekomen is een verzoek van de café houders om vermindering van belasting op de biljarten. B. en W. stellen voor om de helft vermindering te geven. Dhr Brand wenst op de moeilijkheden die zullen ontstaan wanneer men dezen weg opgaat. Ook verschillende andere zaken werden door de verhooging der perso- neele belasting getroffen. B. en W. er kennen dit en trekken hun voorstel in. Het verzoek wordt afgewezen met 6 te gen 1 stem, dhr Maas. Aangezien aan de kinderen der drie hoogste klassen ter gelegenheid van de viering van den 400-jarigen geboortedag van Prins Willem van Oranje een plaat zal worden verstrekt, stellen B. en W. voor een 100-tal platen aan te schaffen om aan al de kinderen der beide scholen een plaat te verschaffen. Dit wordt toe gestaan. Eveneens werden B. en W. ge machtigd om op dien datum de kinderen der beide scholen, benevens der bewaar school te tracteeren. Hierna sluiting. Aardenburg. Van particuliere zijde be staan plannen om tot de oprichting van een publiek slachthuis met winkel voor verkoop der vleeschwaren te geraken. Een en ander is bedoeld om de uitpon- dingen, welke thans nog in schuren e.d. plaats vinden, op een meer hygiënische wijze te doen verrichten. Zaamslag. De A.-R. Kiesvereeniging hield een spoedeischende vergadering voor de candidaatstelling der Tweede Ka mer. Na breedvoerige besprekingen en gehouden stemming bleek, dat de meer derheid zich vereenigen kon met het ad vies van het Centraal Comité wat betreft de eerste 16 namen. De reserve-lijst, zoo als die geadviseerd was door het Prov. Comité onderging eenige wijziging. Aan de motie Den Bosch werd met 26 stem men voor en 6 stemmen tegen adhaesie betuigd. Dhr S. van Hoeve zal de ver- eeniging vertegenwoordigen op de depu- tatenvergadering. Bruinisse. De Ghr. Meisjesvereeniging „Wees een Zegen" alhier herdacht Dins dagavond onder groote belangstelling haar 10-jarig bestaan. Ds Waardenburg sprak een openingswoord naar aanleiding van Ruth 2 8 e.v. Door de secretaresse werd aan de presidente, Mej. de Korte, die de vereeniging heeft opgericht en deze sindsdien heeft geleid, ter herinnering aan het jubileum der vereeniging een schilderij aangeboden. Met voordrachten in proza en poëzie, afgewisseld door zang werd verder de avond gevuld, terwijl door Ds Waardenburg op de gebruikelij ke wijze werd gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ooltgensplaait, J. D. Kley- ne te Willige Langerak. Aan „De Banier" wordt gemeld, dat voor de Geref. Gem. teVlissingen een nieuw kerkgebouw zal worden gebouwd. Bij Kon. Besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Neuzen, G. A. Campagne, te Utrecht. Het spoorwegongeluk bij Hedel. Hieromtrent wordt nader gemeld: Het vermoeden is gewettigd, dat de trein uit 's-Hertogenbosch door een on veilig signaal is gereden. Het uitzicht werd gisternacht n.l. belemmerd door een buitengewoon zwaren mist. De beide treinen, die elk werden getrok ken door een machine van het type P. O. 4, het zwaarste type, dat de Ned. Spoor wegen in bedrijf hebben, zijn met flinke snelheid op elkaar gereden. Dat het ongeluk geen dooden heeft ge- eischt, mag een wonder heeten, daar ver scheidene remkasten, waarin zich trein personeel bevond, geheel zijn verbrijzeld. De machinist van den uit Den Bosch komenden trein, die door- het onveilig signaal heenreed, was, door het gebeurde zeer overstuur. Op een gegeven oogenblik was de man zelfs dermate van streek, dat men het niet verantwoord achtte, hem alleen te laten. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd. Nog drie anderen liepen flinke schaaf wonden aan hoofd en handen op. Met een ontzaglijken slag zijn de beide locomotieven op elkander gereden. Van de zestig wagens, uit den trein naar den Bosch, zijn er tien geheel ver nield. Zij liggen aan stukken en splin ters langs den weg. De goederenwagens van den anderen trein waren geladen en de schade is dus hier veel grooter. Van de 30 wagens zijn er ongeveer vijftien versplinterd. De kracht, waarmede de treinen op elkaar geloopen zijn, bleek uit het feit, dat twee wagens, die achter elkander waren gekoppeld, na de botsing naast elkander ter zijde van de rails stonden. Men kan nog niet taxeeren voor hoe veel waarde aan goederen in deze vijftien wagens gezeten heeft. Daarvan hangt na tuurlijk voor een groot deel het bedrag van de materiëele schade af, dat dit spoor wegongeluk met zich medebrengt. In den vroegen morgen is gisteren een aantal autoriteiten van de Neder- landsche Spoorwegen te Hedel gekomen om een onderzoek in te stellen. Voedering van wilde gan zen ujt vliegtuigen. De Canadee- sche regeering heeft besloten om vliegtui gen over het kustgebied van Nieuw Schotland voedsel te laten uitstrooien voor de wilde ganzen en eenden, die daar in grooten getale hun winterverblijf houden. De dieren worden met den hongerdood bedreigd, daar de grassoort, die hen tot voedsel dient, dit jaar in het geheel niet meer voorkomt. Men gelooft, dat een plantenziekte hier van de oorzaak is. Duizenden vogels zijn reeds omgekomen en groote troepen trek ken naar andere gebieden. Door het voederen vanuit de vliegtuigen hoopt men de dieren voor uitsterven te behoeden en inmiddels wordt onderzocht hoe de groei van het gras te herstellen. Fraude bij een Gemeente ontvanger. Het onderzoek naar de ten kantore van den gemeente-ontvanger te Apeldoorn gepleegde fraude heeft ge- ruimen tijd gevorderd. Ale resultaat van dit onderzoek is definitief aan assuradeu ren een schade gedeclareerd van f18.738. B. en W. stellen den raad voor genoegen te nemen, bij wijze van dading, met een uitkeering van f 14850, waartoe assuradeu ren zich hebben verbonden. Nadat deze dading haar beslag zal hebben gekregen, komt het verhaal van het restant der schade aan de orde. Geheime distilleerderij ontdekt. Rijksambtenaren en mare- chaussée hebben te Niebert, gemeente Marum, in de woning van den landarbei der K een distilleertoestel in beslag ge nomen. Het toestel leek zeer primitief. Een melkbus en een waschketel, voorzien van een koperen kraan, schenen tot de uitrusting te behooren, Smokkelaarster van zeven jaren. Nabij de grens in de buurt van Kerkrade werd een 7-jarig meisje uit Keu len aangehouden, dat 1000 sigaretten bij zich droeg. De jeugdige smokkelaarster was in het bezit van een spoorweg-maand abonnement Keulen-Mariadorf. Dagelijks maakte het kind de smokkelreis Keulen grens. Insuline. Het Insuline, het suc cesvolle bestrijdingsmiddel der suiker ziekte, heeft pas zijn 10-jarig bestaan ge vierd. De uitvinder, dr Banting, was in 1922 nog een jonge onbekende praetische plattelandsdokter. Hij kwam op bet idee insuline te winnen. Hij legde zijn prac- tijk neer, en begaf zich naar Toronto, waar Prof. Macleod zich voor zijn ideeën interesseerde, en hem met raad en daad bijstond. Een jaar later was dr Banting wereldbekend als weldoener der mensch- heid, en thans hebben duizenden hun le ven aan hem te danken. Hij ontvangt van de Canadeesche regeering een jaarlijksch honorarium van 5000 dollar, en in 1923 werd hem den Nobelprijs van medische wetenschappen toegekend. - Moord in den trein. Op de rails van het spoorwegtraject naar Ham burg is gisterochtend vroeg het lijk van een jongen man gevonden, die blijkbaar het slachtoffer is geworden van een moord. Behalve schotwonden, vertoonde het lijk nog talrijke kwetsuren, die het gevolg zijn van een zwaren val. Bij het doorzoeken der kleeren heeft men 130 M. contant geld gevonden, en bovendien nog een groote hoeveelheid Poolsch geld en papieren, die op naam stonden van Franz Langerzick, waaruit blijkt, dat de doode uit het district Rybink afkomstig is. Het lijkt er op, alsof de jonge man in den trein overvallen, doodgeschoten, en daar na op de spoorbaan geworpen is. Ernstige aanrijding te A m e i d e. Een auto van den sneldienst en reederij „Op de Lek" is bij den aanleg steiger te Ameide op een groep werklie den ingereden. Zekere K. de Boer be kwam hierbij ernstige inwendige kneu zingen en moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Zijn toestand was gis termorgen hoogst ernstig. Drie andere personen werden licht gewond. De oorzaak van het ongeval is gelegen in het feit, dat bij het aanslaan van den motor de versnelling stond ingeschakeld en de handrem buiten werking was ge steld. De nieuwe tarieven bij de Spoorwegen. UTRECHT. De nieuwe reizigerstarie ven van de Nederl. Spoorwegen worden op 1 April a.s. ingevoerd. Behalve de enkele reiskaarten, de retour- biljetten voor buurtverkeer en de ge zelschapsbiljetten, waarvan de verlaagde prijzen reeds bekend zijn, worden met 1 April verlaagd: a. de toeslagkaarten voor de D-treinen, n.1.: tot 80 cent voor toeslagkaarten in den trein genomen en tot 75 cent voor kaarten aan de loketten genomen. (Thans resp fl.en f0.90). b. de prijzen der vacantiekaarten en wel le kl. tot ƒ7.50 thans ƒ9. 2e kl. tot ƒ5.75 thans ƒ7.— 3e kl. tot ƒ4.thans ƒ5. Zooals bekend worden de vacantiekaar ten uitgegeven met Paschen, Pinksteren en van 1 Juli tot 15 September. De prijzen der trajectkaarten zullen per maand en per KM. bedragen: le kl. ƒ1.08 thans ƒ1.08 2e kl. ƒ0.82 thans ƒ0.84 3e kl. ƒ0.57 thans ƒ0.60 terwijl de minimum-prijs voor een traject- kaart voor een maand zal bedragen le kl. ƒ7.60 thans ƒ9.— 2e kl. ƒ5.80 thans ƒ7. 3e kl. ƒ4.thans ƒ5. De prijzen der scholierkaarten (voor taan jongeliedenkaarten geheeten, worden per K.M. ƒ0.94 voor de le, ƒ0.70 voor de 2e en 0.47 voor de 3e kl., met een mini mum van le kl. ƒ6.80 thans ƒ8.— 2e kl. ƒ5.10 thans ƒ6. 3e kl. 3.60 thans 4.— Tweede Kamer. De Tweede Kamer, die Dinsdag de be grooting van Suriname behandelde, maakte gisteren een aanvang met de be handeling van de Indische begrooting. AMSTERDAM. De beslissing omtrent de verdere gevangenhouding van den heer Sneevliet is tot morgen uitgesteld. AMSTERDAM. Hedenmorgen te 7.10 uur is het K. L. M.-vliegtuig „Pelikaan" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich 3 passagiers voor Cairo, plus 304.386 K.G. post, 103.65 Kg lading en 4.21 K.g. pakketpost. GELDERMALSEN. Door onbekends oorzaak is hedennacht brand uitgebro ken in de worstfabriek van de falJzen- doorn. De fabriek is geheel uitgebrand. Een bestelauto en een groote hoeveelheid vleesch is een prooi der vlammen ge worden. NIEUW-HELVOET. Hedennacht is brand uitgebroken in het sigarenmaga zijn van J. J. Vlekke. De overburen, die den brand ontdekten, waarschuwden de bewoners, die zich ternauwernood in vei ligheid konden stellen. DUSSELDORF. De politieke politie heeft in een communistische drukkerij meer dan 200.000 vlugschriften in beslag g.nomen, wegens den hoogverraderlijken inhoud. BELGRADO. In Noord-Dalmatië woedt een orkaan-achtige sneeuwstorm. Het treinverkeer is in sommige streken ge heel gestaakt. BOEKAREST. Boven Midden-Roeme- nië hebben ongekend hevige sneeuwstor men gewoed. Tal van verbindingen zijn daardoor verbroken. Vlissingen. Vereen, tot bestrij- d i n g der T. B. G. Gisteravond hield de afd. Vlissingen van bovengenoemde vereen, haar algemeene ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer J. G. Paap. Aan het jaarverslag van den secre taris, dhr dr H. P. Smitt, is het volgende ontleend: In Vlissingen stierven in 1932 aan long-t.b.o. 9, aan andere vormen van t.b.c. 2, aan kanker 40 patiënten. In 1931 waren die cijfers resp. 9, 5 en 36. Voor Zeeland waren die cijfers in 1932: 90, 45 en 374 en in 1931: 114, 47 en 348. Er bestaat dus een elk jaar afnemende sterfte aan t.b.c., een elk jaar toenemen de kankersterfte. Voor het geheele rijk was de t.b.c.-sterfte per 10.000 inwoners in 1918: 9.27, in 1930: 5.95. Deze cijfers betreffen alleen de longtuberculose. De kankersterfte per 10.000 inwoners echter was in 1918: 6.40, in 1930: 12.20. Zoowel de daling in de t.b.c.-sterfte als de stij ging der kankersterfte geschieden volko men geleidelijk, zonder eenige onregelma tigheid. De sterfte aan de andere vormen van t.b.c. neemt relatief minder sterk af dan die aan long-t.b.c., maar ook volkomen regelmatig. Het aantal consulten aan het consulta tiebureau bedroeg 708 (in 1931: 679). Vanaf de oprichting zijn thans 1685 per sonen ingeschreven. Van de nieuw-ingeschrevenen werden 37 in een inrichting opgenomen, kuurden 12 thuis en deden 3 beide. Van de geza menlijke bezoekers van het consultatiebu reau warea opgenomen in verschillende inrichtingen 84, waarvan in het Zeehos- pitum „Zonneveld" 21, in een gezond heidskolonie 5. Op 1 Jan. 1933 hadden huisbezoek 114 gezinnen met 146 patiënten. Het aantal huisbezoeken bedroeg: 1817, het aantal bezoeken voor maatschappelijk werk 174. Huurtoeslag werd 27 maal gegeven. Zooals gewoonlijk werd veel steun on dervonden van „Draagt Elkanders Las ten", terwijl ook de Ned. Herv. diaconie en de Metaalbewerkersbond met een jaarlijksche bijdrage steunden( bestemd voor kinderuitzending). Warme maaltijden werden 1030 maal verstrekt (in 1930 1230 maal). Er werden 270 liter melk, 60 pond vleesch en 30 pond rijst verstrekt. Het aantal verpleegdagen in „Zonne veld" bedroeg 2413 (voor 17 kinderen). De voorzitter brengt aan den secretaris en de huisbezoekster, Mej. Schuitema, hartelijk dank voor hun velen arbeid in het belang der t.b.c.-bestrijding verricht. Uit het verslag van den penningmees ter, dhr D. L. H. van Raalte, bleek dat de ontvangsten en uitgaven bedroegen f 9614,69, met een nadeelig saldo van f 673,71 Y,. De begrooting voor 1933 werd vast gesteld op een bedrag van f 8800, waar onder is berekend een nadeelig saldo van f 1000 en de kosten voor verpleging 1700 gld. lager worden geraamd. De voorzitter zegt, dat de begrooting geen opwekkend beeld vertoont en naar middelen dient omgezien om de inkom sten te doen stijgen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Baarsohers en Dr A. P. Smitt. Sulkerbietensteun 1933. Zooals bekend heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid bij de be handeling van de Landbouwbegrootinjj in de Tweede Kamer de toezegging ge daan, dat ook in 1933 de suikerbieten teelt zou worden gesteund. De praetische resultaten van den nieuwen steunmaat regel zouden ongeveer dezelfde zijn als die van den oogst 1932, wat beteekent, dat de garantie van ten hoogste f 8,25 per 1000 K.G. suikerbieten zooal niet in dien vorm, dan toch in haar uitwerking zou worden gehandhaafd. Aan de beper king van de teelt tot 80 pet. van den vroe- geren verbouw, zou eveneens worden vastgehouden. De regeering wenschte, in verband met de noodzakelijkheid van een zekere eenheid in het complex der steun maatregelen zich nog nader te beraden op den vorm van den bietensteun voor oogst 1933. Na de mededeeling van begin Decem ber 1932 ie daaromtrent niete naders be- s

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3