MT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! ~ÜH Ruwe handen DONDERDAG 23 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 124 JOAN CARISBR0KE Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Doos 30 en 60 ct. Binnenland. gawaw—wm awp m ej - v*—w Uitg.N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Tolof, 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs l 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Stemmen In een andere gemeente. Van verschillende kanten bereiken ons reeds vragen betreffende de uitoefening van het kiesrecht. Dal is een goed teeken. Een bewijs, dat er belangstelling is. Wie ook maar eenigszins meeleeft, be seft, dat er groote dingen op het spel staan. En waar nu van andere zijde met alle macht gepoogd wordt de grondslagen, waarop ons volksleven rust, te vernieti gen, daar wordt ook vanzelf de begeerte wakker om mee te werken aan het be houd en de bevestiging van de groote goederen door God ons geschonken. Een van de vragen ons gedaan betreft de mogelijkheid van het stemmen in een andere gemeente. Hiervoor geldt de bepaling, dat een kiezer, die in een andere gemeente dan die, op welker kiezerslijst hij voorkomt wenscht te stemmen, daarvoor uiterlijk 14 dagen voor den stemmingsdag in per soon mededeeling moet doen ter secretarie Het komt er niet op aan in welke plaats men dit doet. Deze bepaling is van groot belang voor schippers e.d., die vooruit weten in welke plaats zij zich op den stemmingsdag be vinden en voorts ook voor hen, die na 1 Januari verhuisd zijn. Wij vertrouwen, dat de besturen van onze Kiesvereenigingen, ook wat deze be paling betreft, paraat zullen zijn. Maar zij weten niet alles en een ver zuim is altijd mogelijk, en daarom ver dient het aanbeveling, dat zij, die het aangaat, zich tijdig met het bestuur hun ner kiesvereeniging in verbinding stel len. De rechtbank van het volksgeweten In de Eerste Kamer heeft de heer Mendels namens de Soc. Dem. fractie sprekende over de muiterij op „De Zeven Provinciën" o.m. dit gezegd: „Terwijl ik deze menschen niet wensch te promoveeren tot helden, wensch ik ze ook niet te degradeeren tot misdadi gers. Geen van beiden zijn deze jonge jongens. Zij zijn slachtoffers van een schuldig regime, roekelooze slachtoffers, maar aan den anderen kant beklagens waardige slachtoffers". Hierin zit een element van waarheid. Natuurlijk, de muiters zijn niet alleen als slachtoffers te beschouwen. Met name de raddraaiers onder hen, wisten zeer goed wat ze deden en wat er voor hen op het spel stond. Maar tegelijkertijd is het waar dat ze toch ook zijn slachtoffers, beklagens waardige slachtoffers. Daarop kan in dezen tijd nooit genoeg de aandacht worden gevestigd. De eigenlijke schuldigen toch zijln de leiders van de roode bonden en van de S.D.A.P., die niets onbeproefd hebben gelaten om de menschen op te r,uiën. De eigenlijke schuldigen, dat zijln de Albarda's, die de „dappere ongehoor zaamheid" predikten, de Cramers, die de muiterij openlijk toejuichten, mannen als Mendels, die in de Eerste Kamer ver klaart, dat de S. D. A, P. zooveel mo gelijk den wetitelijken weg wil bewan delen, maar dat het vooral in dezen tijd niet altijd mogelijk is in het gareel te blijven loopen. Trouwens de heeren beginnen dat zelf ook te gevoelen. Vandaar de wanhopige pogingen die ze doen om deze zware schuld, deze bloedschuld, van zich af te schuiven. Maar dat zal niet gelukken. F EU I L LËTÖ N door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 134) o— Ruby's gezicht betrok en ze loosde daar bij zoo'n diepe zucht, dat het de oudere zuster pijn deed. Maar misschien vergiste Joan zich wel, zei Ruby tot zich zelf en ze vertrok onder geleide van Mademoiselle in de beste stemming. Mevrouw Warrendale ontving haar al lervriendelijkst en sprak over alles en iedereen, behalve Arthur! Ze gingen kof fie drinken, de tafel was maar voor twee personen gedekt, maar, hij kon immers nog later op den middag verschijnen! Haar hoop werd echter spoedig den bodem ingeslagen. Ze kwamen over mevrouw Kingdon te spreken en mevrouw Warrendale merk te op: »Ze geniet erg van het bezoek van haar broer en daar hij niet van plan is voor den winter naar Engeland terug te kee- ren, hopen we, dat Minnie hem met een of allebei haar kinderen zal vergezellen en dat ze dan in Dunham Tower zal blij ven tot haar man er het Kerstfeest komt vieren om ze daarna mee terug te nemen." „Ja, dat denk ik ook", luidde Ruby's De heer Mendels heeft een beroep ge daan op de rechtbank van het volksge weten, de rechtbank van de publieke opinie. Welnu, wij vertrouwen, dat deze recht bank een streng vonnis zal uitspreken. De S. D. A. P. moet het weten, dat de overgroot© meerderheid van ons volk, van haar gezagsondermijnend optreden niet gediend is. De landbouwpolitiek der Duitsche regeering. De staatssecretaris van landbouw, von Rohr, heeft gisteravond voor de micro foon een rede gehouden over de land bouwpolitiek der nationale regeering. Aan deze rede is het volgende ontleend: Er zal een agrarische politiek worden gevoerd, die aan de wanverhouding tus- schen de prijzen een einde maakt. Tot de genomen maatregelen behooren o.a. be perking van de suikerbieten en tabaksteelt, steun aan den graan- en den hopbouw. Aan de boeren, die een extra werkkracht in hun dienst nemen, zal subsidie worden ver leend. Aan de landbouwproductie, met name de veeteelt, den tuinbouw, den bosch- bouw, en ook aan de visscherij wordt rechtmatige bescherming tegen de con currentie van het buitenland verleend, welke reeds goede resultaten heeft opge leverd. Maar ook naast de protectie zullen wij trachten, de Duitsche goederen de plaats van de buitenlandsche te doen innemen. In navolging van het voorbeeld der rijks- weer, zullen ook de kleedingstoffen, die voor de Schupo, de ambtenaren van het spoor en de post worden gedragen, groo- tendeels uit Duitsche wol worden gefa briceerd. Van de lederindustrie verwach ten wij, dat zij Duitsche huiden, van de linnenindustrie, dat zij Duitsch vlas, van de papierindustrie, dat zij Duitsche cel lulose, van de zeepindustrie, dat zij Duit sche vetten gebruikt. Waar dit niet vrij willig geschedt, zal de nationale regee- ring tot dwang overgaan. Zeer hinderlijk is het, dat wij een reeks verplichtingen op ons hebben moeten ne men, waarvan wij ons slechts geleidelijk kunnen losmaken. De ergste daarvan is de pas in den afgeloopen herfst gesloten overeenkomst betreffende de botercontin- genteering, waaraan wij tot November zijn gebonden. Wij zullen zeer buitenge wone maatregelen nemen om den door het botercontingent veroorzaakten druk op de melkprijzen op andere wijze te com- penseeren. Van den landbouw verwachten wij, dat hij snel en vastberaden den aangewezen weg volgt. Wij zullen nog dezer dagen de moge lijkheid openen om den onvoorwaardelijk noodzakelijken olie- en vlasbouw te be vorderen. Voorts adviseeren wij den landbouwer, reeds in dit voorjaar zooveel mogelijk tot het verbouwen van veevoe der voor eigen gebruik, met name van peulvruchten over te gaan, daar, zoodra de prijzen voor melk, eieren enz., op peil zijn, de na tionale regeering den invoer van buiten- landsch veevoeder in den tegenwoordi- gen omvang niet meer zal toestaan. De levering van wapens aan Japan. Onder een lading oud ijzer, te Auck land ingeladen op een vrachtschip naar Japan, bevinden zich verscheidene oude Duitsche kanonnen op affuiten. Negen dezer kanonnen werden sedert den oorlog te Wellington bewaard, doch omdat geen enkel openbaar lichaam in Nieuw-Zeeland ze als oorlogs-trofee wenscht te bezitten, zijn ze nu verkocht, en zullen zij naar beweerd wordt in Japan gesmolten worden voor de ver vaardiging van nieuwe wapenen. De leider der oppositie in het parle ment, Holland, heeft een interpellatie in gediend, waarin hij den eerste minister vraagt of het verschaffen van oorlogstuig aan landen die vijandig staan tegenover elkaar, een schending beteekent van het V olkenbondspact. Hij stelt voor een protest in te dienen bij de Britsche regeering tegen het feit, dat Britsche fabrikanten munitie leveren aan China en Japan. Nieuwe verdeeling van de golflengten Het Congres der Union Internationale de Radio-diffusion te Brussel heeft een plan opgesteld voor een nieuwe verdee ling van de Europeesche golflengten. Dit plan, waaraan door eenige landen zekere reserves zijn toegevoegd, zal worden ge zonden aan de regeering van Zwitserland die het zal doen toekomen aan de ver schillende P.T.T.-administraties, met het oog op de regeeringsconferentie, welke in Mei a.s. te Luzern zal bijeenkomen. Een geluidsfilm van de muiterij op „De Zeven Provinciën". Naar de K. W. P. uit Moskou weet te berichten, heeft de Sovjet-regeering op dracht gegeven, om zoo spoedig mogelijk een geluidsfilm „De Zeven Provinciën" te vervaardigen, waarin de muiterij op het Hollandsche Pantserschip in beeld gebracht zal worden. Deze film zal uit sluitend voor propagandistische doelein den gebruikt worden. In de opdracht staat uitdrukkelijk vermeld, dat voor het vervaardigen van deze film geen moeite of geld mag worden gespaard. Verlaging van hooge salarissen. „Der Angriff" meldt, dat sedert gerui- men tijd talrijke Duitsche industriëele on dernemingen en banken door den staat worden gesubsidiëerd. Verschillende van deze onderne mingen betalen haar directeuren, com missarissen, en leidende functionarissen nog overmatig hooge salarissen. Deze sa^ larissen dienen, volgens het Mad, ver laagd te worden. Het nationaal-socialis- tisch orgaan verneemt, dat een desbetref fende bepaling bij het Rijksministerie van Financiën reeds in voorbereiding is en dat deze bepaling zal gelden voor de salarissen boven de 12.000 Mark. Direc teuren en employé's, die commissaris functies bekleeden, zullen geen aparte toelage als commissaris boven hun sala ris ontvangen. Stakende melkboeren. In den staat Wisconsin zijn reeds en kele weken de melkboeren in staking ge treden en hebben zij de levering van melk naar de steden stopgezet, teneinde op die wijze een hoogeren prijs voor de melk en zuivelproducten af te dwingen. Reeds herhaalde malen zijn de sta kende boeren in botsing gekomen met degenen, die trachten in de geimprovi- seerde melkverzorging der steden te voor zien. Ondanks de waarschuwingen van den voorzitter der stakende boeren, Walter Singler, is het wederom tot he vige gevechten gekomen, waarbij de po litie krachtig moest ingrijpen. Nog een aanslag op Roosevelt Zooals wij reeds meldden, is een tweede aanslag op President Roosevelt aan het licht gekomen, door de ontdek king van een bom, in een pakket, dat aan Roosevelt was geadresseerd. De ontdek king, dat in het pakket een bom zat, werd door postambtenaren gedaan. De bom, welke voor Roosevelt bestemd was, bestond uit een buis, gevuld met buskruit en stijf omwonden met verroest ijzerdraad. Hoewel de bom niet gemakkelijk tot ontploffing gebracht had kunnen worden, zou deze toch veel kwaad hebben kunnen doen, indien het pakket verkeerd werd gehanteerd. Zooals vermeld werd, zou Gennak, de burgemeester van Chicago, die bij den aanslag op Roosevelt zwaar gewond werd de crisis in zijn ziekte goed doorgekomen zijn. Later kwam in zijn toestand echter plotseling weer een ongunstige wending, zoodat de doktoren ernstige bezorgdheid koesteren betreffende een herstel. Ger- maks temperatuur is zeer hoog. Storm en sneeuwval. Sedert Dinsdagochtend woedt over Triest en omgeving een hevige storm. In den middag richtte een wervelstorm groote materiëele schade aan. De scheep vaart ligt stil. Door de kracht van den storm werden in de straten voetgangers tegen den grond geslingerd. Na dagen van het mooiste voorjaars weer woedt ook elders boven Noord-Italië plotseling een hevige storm. Verscheidene treinen zijn in de sneeuw nabij Venetië gestrand. In de afgeloopen 24 uur heeft het in het Duitsche Rijnland hevig gesneeuwd. Het autoverkeer, vooral in het Eifel- gebied, ondervindt groote vertraging. In den Hunsrueck konden tal van postauto diensten niet rijden. Ook in Engeland is wederom overvloe dig sneeuw gevallen, vooral in sommige deelen van Kent en Noord-Engeland, waar op sommige punten de straten twee voet onder de sneeuw liggen. In Midden-Frankrijk is de laatste twee dagen veel sneeuw gevallen. Bij Bar-le- Düc heeft het twee dagen lang onafge broken gesneeuwd, zoodat de sneeuw daar op sommige plaatsen 50 c.M. hoog ligt. De ontreddering van het verkeer in Spanje tengevolge van den hevigen sneeuwval van de laatste dagen duurt nog steeds voort. Het spoorwegverkeer bij Madrid is vrijwel onmogelijk geworden. Korte berichten. i Het Saksische staatsblad van 21 Februari bevat een beschikking van den rijksminister van binnenlandsche zaken, Ingezonden Mededeeling. I wat vage antwoord; ze kon nauwelijks haar tranen terug dringen, Mevrouw Warrendale bemerkte haar verlegenheid en had oprecht medelijden met haar. En weer wenschte ze, dat het anders ware geloopen en dat Arthur Ruby had ontmoet voor hij met Joan had gesproken. De dag ging heel rustig voorbij, zou zelfs heel prettig zijn geweest, als Ruby zich niet zoo gedrukt had gevoeld. Over het geheel genomen, was ze blij nu zeker te weten, waar Arthur was, zoodat ze hem niet eiken dag hoefde te verwachten, terwijl hij toch niet kwam. Hoe dwaas was ze geweest te denken, dat hij terug zou komen om haar! En ze was bang, dat ze zich niet alleen dwaas, maar ook onaardig had getoond, want ze wist, dat ze prikkelbaar en humeurig was geweest en allesbehalve ijverig en vol wroeging dacht ze aan eenige oefeningen van de jongere meisjes, waarvoor zij verantwoor delijk was en die ze maar ongecorrigeerd i had laten liggen, tot Joan het noodig had gevonden ze zelf ter hand te nemen. Toen Ruby naar huis ging, had ze zich vast voorgenomen geen tijd meer te verknoeien in nutteloos nietsdoen. Dien avond voor ze in bed stapte, sloeg ze haar armen om Joan's hals en zei: „Ik ben bang, Mammie, dat ik erg onaardig ben geweest; ik was lui en slecht gehu meurd en heb me belachelijk aangesteld sinds ik uit Guernsey ben teruggekeerd. Maar het zal nu uit zijn! Ik zal me weer met ijver op mijn werk toeleggen en ook mijn eigen studies weer hervatten; het was een schande, dat ik al dat correctie werk aan jou heb overgelaten, terwijl je het al druk genoeg had en je niet al te lekker voelde. Wanneer denk je, dat je weer beter zult zijn, Mammie heele- maal beter?" „Ik ben beter, lieve", zei Joan vriende lijk, „veel beter; maar ik geloof niet, dat ik zoo sterk ben als wel gewenscht was. Ja, Ruby, geef je heelemaal aan je werk. Als iemand de een of andere teleurstelling heeft gehad of vermoeid van geest is of ontevreden, dan is er niets beter, onder Gods zegen dan goed, eerlijk werk, hoe meer hoe liever." HOOFDSTUK L. Het was meer dan tijd, dat Ruby zich zelf eens flink aanpakte, want het uur was na op banden, dat al haar krachten geëischt zouden worden. Een paar dagen na haar bezoek aan Harley Street werden de zusters verreist door een bezoek van mijnheer Richard Patterson. De morgen- school was juist beëindigd en Joan, Bren- da en Ruby zaten bij elkaar, vermoeid van eenige uren hard werken met de leer lingen. Richard voorzag den laatsten tijd de dames Carisbroke van alle artikelen, die zijn winkel opleverde, en Joans eersite gedachte was dan ook, dat hij voor zaken kwam. „Jullie zult wel verbaasd zijn me te zien, nicht Joan en nicht Brenda, op dit drukke uur van den dag, begon hij het gesprek; „maar er is vanmorgen iets ge beurd; dat is te zeggen, Lucilla Gook bracht me een brief, aan Ada's adres en ik meende dat je hem zonder uitstel moest lezen en het leek me beter zelf even naar je toe te komen en er je alles van te vertellen, dan er over te gaan schrijven, want ik ben niet zoo erg vlug met de pen en mijn vrouw al evenmin ja, Nancy zei dit tegen me, toen ze den brief ge lezen had: „Het beste en eenige, wat je kunt doen, Richard, is je schort afdoen en de eerste bus naar Hampstead Heath pak ken en zoo je nichten van het slechte nieuws op de hoogte brengen, want het zal een heele schok voor haar zijn, on danks alles, wat er tusschen haar en die arme misleide jongen is voorgevallen." En toen zweeg Richard even, opdat zijn zorgvuldig voorbereid toespraakje goed kon doordringen. Hij en Annie hadden het samen in elkaar gezet en ze vleiden zich, dat het een goede inleiding zou zijn voor het nieuws, dat de brief inhield. En zoo was het ook. Richards woorden konden maar een beteekenis hebben en Joan antwoordde dan ook onmiddellijk: „Je brengt slecht nieuws van Franck?" Binnenland. Begrootingsdebabten in de Eerste Kamer. De nieuwe (verlaagde) spoorwegtarieven. De steun aan de suikerbietenteelt. Het treinongeluk bij Hedel. Buitenland. Sneeuwval in verschillende landen. De landbouwpolitiek der Duitsche regee ring. welke in het gebied van den vrijstaat Saksen vergaderingen in de open lucht en optochten, die de communistische par tij, haar hulp- of neven-organisaties or- ganiseeren, tot nader order verbiedt. In het departement Haute-Garonne (Fr.) ia een groot ingenieurswerk vol tooid. De volgende maand zullen 83 nieu we bruggen in gewapend beton over de Garonne voor het verkeer worden open gesteld ter vervanging van oude houten overbruggingen die slechts voor kleine en lichte voertuigen toegankelijk waren. Het werk heeft in totaal 75 millioen francs gekost. Van de zijde van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken wordt medegedeeld, dat het Japansche gezantschap te Shanghai de Ghineesche regeering, met bet oog op den gespannen toestand in Jebol, beeft voorgesteld, de Ghineesche troepen binnen 24 uur uit de provincie Jehol terug te trekken. Dinsdagavond begon te Antwerpen een lichtstaking om te protesteeren tegen de hooge electriciteitstarieven. In de bui tengemeenten werden tegen zeven uur alle lichten gedoofd, eveneens in de meest afgelegen wijken. In het centrum der stad gaven echter vele zaken geen gehoor aan den oproep van bet stakingscomité. i De Denen zijn woedend over de nieuwe en onverwachte verhooging van het Fransche tarief voor boter. Zij schij nen de deur voor Fransche producten, met name wijnen, te willen sluiten. Indische Tweede Kamer-candidaten der Comm. Partij Holland. Het Partij-secretariaat van de G. P. H. deelt mede, dat de telegrammen, gericht aan Sardjono en Boedisoetjitro, welke door de G. P. H. candidaat zijn gesteld voor de verkiezingen van de Tweede Ka mer, volgens kennisgeving van bet tele graafkantoor te Batavia Centrum onbe stelbaar zijn, omdat de uitreiking gewei gerd is. In deze telegrammen werd hun mede deeling gedaan van de candidaatstelling en hun gevraagd de bij de Kieswet ver langde bereidverklaring telegrafisch in te zenden. Eveneens zijn om bovengenoemde re denen geweigerd door te zenden de tele grafische postwissels aan hen gericht met het geld voor antwoordtelegram. „Ja," zei Richard, terwijl hij trachtte zijn gezicht in een zoo onverschillig mo gelijken plooi te trekken. „Het schijnt, dat bij zich gedurende de reis minder goed beeft gevoeld en 'toen bij in New- York aan land stapte, is hij in handen gevallen van een gezelschap nietsnutters, die er bun levensdoel van maken feest te vieren en zooveel mogelijk geld te ver spillen. Verscheidene weken na zijn aan komst werd hij ziek de een of andere besmettelijke ziekte blijkbaar want al zijn vrienden in den voorspoed lieten hem onmiddellijk in den steek en bij werd overgelaten aan de zorgen van een oude harpij van een kamerverhuurs'ter. Geluk kig verscheen er, toen bet al erg werd, een welmeenend predikant, die zeer toe vallig naar het schijnt, iets vernomen had van Fred Garey's hopeloozen, verlaten toestand. Fred Garey's schijnt de naam te zijn die Frank bad aangenomen, toen hij uit het land vluchtte. Deze goede man trok zich zijn lot aan. Frank had ijlen de koorts en kon niets voor zich zelf doen, maar hij sprak onophoudelijk over zijn vrouw en kinderen en smeekte soms een persoon, die alleen in zijn verbeelding be stand, om aan zijn zuster Joan te schrij ven en haar mee te deelen, dat hij ster vende was. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1