Staten-Generaal Griep, Influenza Uit de Provincie SCHERP VONNIS OVER DE HOUDING DER S. D. A, P. In de „Groene Amsterdammer" velt Prof. J. Goudriaan Jr., die tot voor kors ten tijd althans nog werd beschouwd als lid van de S.D.A.P., een scherp vonnis over de halfslachtige houding der S.-D. leiders en het gebeurde met de „Zeven Provinciën". „In de tragedie van „De Zeven Pro vinciën" is de houding van het Tweede Kamerlid, Ir. Cramer, en van de redactie van „Het Volk" een der droevigste tafe- reelen. En dit uit den band springen van en kele op zichzelf staande personen van het tweede en derde plan is nog niet eens het ergste. Veel erger is de houding van den voorzitter van de S. D. A. P., die in zijn radiorede over „De Zeven Provinciën- krant" die verboden werd, en de 8 tot 11 provinciënkranten, die nog komen kon den, het onwaardige spel der verboden blaadjes lustig heeft meegespeeld. Het ergste is het feit, dat noch hij, noch de voorzitter der Tweede Kamer fractie duidelijk en hard heeft uitgespro ken, dat de S. D. A. P. de muiterij onvoor- waardeli'k afkeurt. Het ergste is, dat men heeft nagelaten namens de S. D. A. P. een beroep te doen op de opstandelingen, om hun verzet te gen het wettig gezag on middellijk te sta ken. "Want de taak van een groote demo cratische partij, die zich haar verant woordelijkheid tegenover het geheele volk bewust is, 'bestaat niet in het zich enca nailleer en met de reactionnaire, anarchis tische instincten, die in elke volksmassa sluimeren en in tijd van nood maar al te gemakkelijk tot uitbarsting komen. De taak van een verantwoordelijke de mocratische partij is een taak van opvoe ding en altijd weer van opvoeding. Zij moet elk harer leden, zij moet elk staatsburger het bewustzijn inprenten van zijn rechten en van zijn plichten. Met name den onafwijsbaren plicht van vrijwillige onderschikking onder het ge zag, dat hij, als staatsburger, zelf mede heeft tot stand gebracht. Het gezag, waar op hij, dank zij de democratie, ten allen tijde en door middel van zijn organisatie èn door middel van zijn gekozen vertegen woordiger, zijn critiek kan doen gelden. "Een democratische partij behoort haar volgelingen duidelijk te ma'ken, dat de ergste misdaad, waaraan zij zich kunnen schuldig maken, bestaat in de onwettige of onloyale aantasting van 't op wettige en loyale wijze tot stand gekomen gezag. De onwettige aantasting van bet wettig gezag is een misdaad tegen de democratie zelf. En wanneer, ondanks baar beleid, deze onwettige aantasting toch plaats vindt, dan behoort een democratische partij om 't even cf zij zelf aan het bewind is of oppositie is zich loyaal om de regee ring te scharen en deze te steunen in het hoog houdeii van het wettig gezag, waarop èn regeerirgspartij èn oppositie gemeen schappelijk berusten. Zij kan de regeering ter verantwoording roepen later. Zoo lang het democratisch gezag bedreigd wordt, is er maar één leusHoog het ge zag. Weg met de anarchie. Een sterk overheidsgezag is geen reac tionnaire leus; het is de eisoh par excel lence van de democratie. Een democratische partij, die de ver dediging van het gezag in tijd van nood aan anderen overlaat, pleegt verraad aan baar eigen beginsel; zij' speelt in de kaart der reactie. Democratische leiders, die er in gnui ven, wanneer aan dat gezag een slag wordt toegebracht, moeten het a. b. c. van de democratie nog leeren. Het is dit soort 'kinderkamerdemocra ten, dat de democratie in de afgeloopen dagen ontzettend veel kwaad heeft ge daan. Men kan de vraag stellen en men zal haar na ihet gebeurde opnieuw moeten stellen Is de S. D. A. P. wel een demo cratische partij;?" Aan bet slot van zijn scherp requisitoir schrijft Prof. Goudriaan het volgende „De gelegenheid voor een massa-psy chose is nog nooit zoo gunstig geweest als thans en nog nooit is de massale in fectie zoo bewust stelselmatig toegepast als thans. Wie in dit milieu met 'het vuur der re volutie speelt, is een misdadiger, een misdadige kwajongen of een idioot." TWEEDE KAMER. In de vergadering van Maandag werd door Minister Ruys de Beeren- brouck in antwoord op de interpella tie-Knottenbelt over de Kamerontbinding, herinnerd aan de geschiedenis der wets ontwerpen nopens de rechterlijke indee ling. Eerst nam de Kamer niet aan, een voorstel van den Voorzitter, om de wets ontwerpen met spoed te behandelen. Daar door werd de inwerkingtreding verscho ven. Voorts heeft de minister van Justi tie een concessie gedaan, door terugne ming van opheffing van drie rechtban ken. Men kan de regeering dus niet van koppigheid beschuldigen. Spr. wijst verder op minister Donner's verklaring, dat niet te verwachten was, dat de regeering in een terzijdestelling van het wetsontwerp zou berusten. Des ondanks nam de Kamer een motie-Boon aai, tot schorsing van het debat. Zco werd het aan het Kabinet duidelijk dat het niet in dien omvang op de mede werking der Kamer kon rekenen, als de tijdsomstandigheden gebiedend vorderen. Spr. is verbaasd, dat de heer Knotten belt heeft gezegd, dat zijn fractie de be zuinigingsmaatregelen van de regeering heeft gesteund. Het Kabinet heeft geen ontslag gevraagd omdat het meende, niet verantwoord te zijn door een stagnatie te veroorzaken als gevolg van een overgeven, van porte feuilles. Ten aanzien van 's heeren Knottenbelt's eerste vraag merkt spr. op, dat deze aan neemt, dat het doel der ontbinding is, de komst van een parlementair kabinet zoo vroeg mogelijk te maken. Maar de oorzaak der ontbinding was het con flict De mogelijkheid van een vervroegd optreden van een parlementair kabinet behoort niet tot de overwegingen, welke tot een ontbinding hebben geleid. Spr. ontkende de derde vraag van den interpellant Men kan sterk naar een parlementair kabinet verlangen, maar dit alleen mag voor de regeering geen aan leiding zijn tot toepassing van het bui tengewone middel van Kamerontbinding. Op de vierde vraag antwoordt spr., dat het kabinet zich geenszins voorstelt, dat de ontbinding de samenwerking verge makkelijkt. Toegeven kon het kabinet in dit conflict niet en heengaan evenmin. Het kabinet stelt zich voor, dat de samen werking mogelijk zal zijn in de mate, die de tijdsomstandigheden eischen. EERSTE KAMER. De Rijksbegrooting 1933. De Eerste Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting. De heer De Gijzelaar (G.H.) be-, toogt, dat in de huidige tijdsomstandig heden de verschillende heffingen op de vermogens hoogst onbillijk werken. Hij waarschuwt tegen het heffen van zoo danige vermogensbelasting die op ont eigening zander schadevergoeding be gint te gelijken. Wat de eigenlijke begrooting betreft, behoort niet alleen de gewone, doch ook de buitengewone dienst sluitend te wor den gemaakt. Spr. maakt in dit verband bezwaar tegen bet voteeren van 7 ton voor de verdere droogmaking der Zui derzee. Prof. Van Embden (V.D.) wenscht enkele opmerkingen te maken over het advies van den minister-president aan de Kroon, naar aanleiding van het conflict met de Tweede Kamer, als ge volg van de aanneming der motie-Boon. Hij vraagt o.a. waarom, waar het hier een speciale Justiitie-hezuiniging gold, men den minister van Justitie niet heeft losgelaten. Het kabinet schijnt zich ech ter zijn impopulariteit plotseling bewust te zijn geworden, blijkens bet advies om zoo spoedig mogelijk den weg voor een parlementaire regeering te openen. De minister-president schijnt bij de Tweede Kamer een -onwil tot bezuiniging te heb ben waargenomen. Maar een dergelijiken onwil heeft spr. ook wel bij den mi nister van Financiën geconstateerd (ge lach), n.l. waar het gold de militaire uit gaven, toen spr. een bezuiniging met 12 millioen bepleitte. Ten aanzien van de toekomstige kabi netsvorming stelt spr. de vraag, of op medewerking van sociaal-democraten in de regeering mag warden gerekend; er zijn z.i. voldoende vrijzinnig-democra tisch denkende voormannen in de S. D. A. P. aanwezig, hetgeen o.a. in den Am- s'terdamschen Raad is gebleken. Welis waar heeft de houding van de sociaal-de mocratie inzake het gebeurde met de Ze ven Provinciën daarop een schaduw ge worpen, doch daarin zijn eveneens uit zonderingen te constateeren, o.a. in deze Kamer. Verder verwijst spr. naar het an ti-kei van prof. ir Goudriaan, lid (of tot voor kort lid) van de S. D. A. P., die in de „Groene" op striemende wijze het gedrag van de sociaal-democratische Tweede Ka merleden en de houding van de s.d. Arbei derspers afkeurde. Het gezag moet on voorwaardelijk worden erkend en geëer biedigd. Niettemin betreurt spr. ernstig de ge welddadige wijze waarop de muiterij door bomafwerping aan boord van de Zeven Provinciën zoo bloedig is onderdrukt. Thans zijn een groot aantal jongemen- schen, van 1822 jaar, kinderen nog bij na, slachtoffers geworden, en de vraag ligt voor de band of de bomaanslag niet voor barig is geweest, waar toch het schip reeds dagenlang aan het officieele gezag was onttrokken. In „Het Volk" wordt het den laatsten tijld voorgesteld, alsof de vrijzinnig-de mocraten bij de aanstaande verkiezingen hun actie voor ontwapening zullen losla ten. Spr. betwist deze opvatting met klem. De heer M e n d e 1 s (S. D. A. P.) be toogt, dat bet instituut van het ontbin- dingsrecht niet alleen is miskend, maar verkracht. Sprekende over de muiterij op de „Ze ven Provinciën" zegt hij, dat hij het ge beurde als roekeloosheid wil afkeuren. De S. D. A. P. treft hier geen schuld. Zij heeft de menschen echter niet zóóda nig in de band, dat niet eens een enke ling over de schreef gaat! Men vergete niet, dat het hier jongens van 18 jaar, inlanders betrof. De S. D. A. P. wil tot het uiterste den legalen weg gaan, maar er komen wel eens spanningen voor, voor al in deze tijden, dat het niet langer mo gelijk is in het gareel te blijven. De heer Van Embden heeft betwijfeld of de S. D. A. P. wel ooit regierungsfahig zou zijn met andere partijen, maar Spr wil slechts herhalen, dat er spanningen kunnen voorkomen, waarin men zich gedwongen door anderen niet meer aan den legalen weg kan houden. Mon schijnt nu te willen aansturen op een nationaal Kabinet. De heer v. Emb den sprak van nationale waarden. Spr. waarschuwt echter den heer van Emb den voor die nationale waarden en spoe dig komt er een staartje aan; n.l. natio naal fascistisch. Wil men een breede basis, van den heer Lohman tot den heer Van Embden? De beer Colijn schijnt the coming m a n te zijn. Sprekers eigen partij zou kunnen over wegen zitting te nemen in een kabinet, waarin zij overeenkomstig haar sterkte was vertegenwoordigd, en dat haar be ginselen zou willen verwezenlijken. Ofi dit zoo blijven zal in de huidige omstan digheden, is nog de vraag. Zoolang de R. K. Staatspartij niet verandert, zal het moeilijk zijn voor de S. D. A. P. met de R. K. samen te werken. DR H. COLIJN TE ROTTERDAM. Bestrijding van gezagsondermijnende invloeden. Gisteravond heeft Dr H. Colijn te Rot terdam een groote politieke rede gehou den in verband met den naderenden stem busstrijd. De groote zaal van het Gebouw voor K. en W. was stampvol geestver wanten naar schatting 2300 personen terwijl ook de nevenvergadering in de Geref. Kerk aan de Ammanstraat, waar de rede door middel van luidsprekers werd uitgezonden, door een paar duizend bezoekers was bezocht. Op het podium hadden, behalve de leden van het be stuur der Centrale A. R. Kiesverenigin gen en de A. R. vertegenwoordigers in den Gemeenteraad, Staten en Kamer, ook plaats genomen de C. H. Raadsleden wethouder Stemerding en Mr F. Nele mans. Met luid applaus begroet, ving Dr Co- lijn zijn rede aan met te wijzen op de beteekenis van de verschijnselen van de zen tijd. Terwij om ons heen, aldus spr., in heel de wereld de tegenstellingen zich op alar- meerende wijze toespitsen, wordt op ons een beroep gedaan om straks weer ter stembus te gaan en daar te getuigen, wat wij begeeren in het bestuur van land en volk. Welke de inzet voor ons zal zijn bij de verkiezingen is neergelegd in het mani fest. Dat was de inzet voor Juni, dat zal de inzet voor April zijn. De eerste eisch van ons manifest is, aldus Spr., dat alles moet worden ge daan om de gezagsondermijnende invloe den met beslistheid te wederstaan. Wat in Indië is voorgevallen en niet minder de wijze, waarop deze gebeurtenis hier te lande door bepaalde groepen onzer be volking is ontvangen, wijst op een diep verval. En dit wel hierom, wijl we hier niet te doen hebben met een incident, maar met een symptoom, een kenmerkend verschijnsel. Aan een generale schoon maak bestaat groote behoefte (groote bij val). Niet alleen bij de muitende beman ning, maar evenzeer bij hen, die bet ver zet niet hebben zien aankomen, en ten deele bij hen, die niet voldoende kracht bezaten om de muiterij tegen te gaan, toen ze uitgebroken was. Ons standpunt is, dat openbaar verzet tegen de overheid volstrekt onduld baar is. Met één uitzondering slechts, n.l. dat men Gode meer moet gehoorzamen dan de menscb. Naar onze overtuiging beeft de regee ring niet anders kunnen doen dan ze ge daan heeft. Wij hebben kunnen lezen, boe er door de muiters zelfs op de officieren geschoten is, en hoe, vlak bij de plek waar J. P. Coen bet Nederlandsche gezag ves tigde, de muiters bet gezag hebben weer staan, ook nadat zesmaal gewaarschuwd was. Toen heeft de overheid haar gezag met geweld gehandhaafd. En ik wensch, aldus spr., de regeering in deze verga dering daarvoor openlijk dank te brengen (luide bijval). Daarmede is de taak van de overheid evenwel niet af. Er zal een grondige zui vering moeten komen van boven zoowel als van beneden. Gezocht zal moeten wor den naar de oorzaak, dat de gezagsidee zoo ondermijnd is kunnen worden. On derzocht zal moeten worden, hoe bet mo gelijk was, dat de officieren zoo weifel achtig waren, boe het zoover kon komen, dat het sein voor het gebed kon worden beantwoord met het zingen van de inter nationale. Een grondige vernieuwing zal noodzakelijk zijn, omdat wij hier te doen hebben met een symptoom, niet met een incident. Want anders zou de overheid onbe kwaam zijn geworden om te zorgen voor het algemeen volkswelzijn. Het geheele vraagstuk moet ten voeten uit onder de oogen worden gezien. Maar hierbij wil spr ook waarschuwen tegen het roepen om sterker gezag en willekeur, daartegen moet ook verzet uitgaan. Het volk beeft grondrechten verwor ven waarvan wij geen afstand willen doen. Met een pennestreek wenschen wij de vrijheid van het woord en het recht van vereeniging niet afgeschaft te zien. Maar dat recht heeft grenzen. Want wat heden ten dage aan uitwassen wordt ge zien, is niet inhaerent aan die grondrech ten van het volk. Ook tot ons zelf moeten wij inkeeren. Want onder ons zijn er velen, die in dat opzicht niet meer zuiver staan. De op vatting van het gezag in de H. Schrift volgens Romeinen XIII is niet de eerbie diging van alleen dat gezag hetwelk wij zelf gaarne willen. Voor de handhaving van het gezag heb ben we geen dingen noodig, die we uit het buitenland moeten importeeren (ap plaus). Alles wat we aan gezag en vrij heid behoeven, hebben Groen, Kuyper en Lohman ons reed» uiteengezet. heeft om spoedig te herstellen, zijn een paar Mijnbardt's Poe ders. Per stuk 8 ct.,; doos 45 ct. Bi) Uw Drogist. Faillissement. Door de Recht bank te Middelburg is failliet verklaard: L. Janse, koopman te Goes en B. Janse, eveneens koopman te Goes, handelende onder L. Janse en Zoon te Goes. Rechtercommissaris: Mr J. H. Bybau, Rechter. Curator: Mr H. C. J. Zaayer, advocaat te Goes. Ingevolge Beschikking van den Mi nister van Justitie is op 1 Maart 1933 aan gesteld tot administratief ambtenaar bij de Rijksveldwacht in het 5e District te Middelburg, de gewezen commies van het Departement van Koloniën dhr L. J. Smith en wordt op een nader te bepalen datum overgeplaatst de administratief- ambtenaar bij de Rijksveldwacht te Mid delburg dhr R. W. G. Galle, naar het 4e District te 's-Gravenhage. Dalende landprijzen. In de gemeente Zaamslag werd een landbouw- hoeve verkocht ter groote van ruim 30 gemeten voor den prijs van f19.600 of ruim f650 per gemet. Enkele jaren ge leden zou hier zeker 50 tot 60 procent meer voor geboden zijn. Ned. Chr. Landarbeiders- bond. Deze Bond schreef van 1 Januari tot eu met 18 Febr. ruim 1600 nieuwe le den in. Hij telde in Zeeland op 1 Jan. j.l. 3474 leden. In totaal telt de Bond ruim 26.000 leden. Bij Kon. besluit is aan mr J. F. Sprenger, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekkingen van lid, tevens voorzitter, van het college van re genten over de gevangenis te Middelburg, onder dankbetuiging voor bewezen dien sten. 15 CENT PER DAG voor het huren van een nieuwen stofzuiger. J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Het nieuwe garni zoen. Het nieuwe garnizoen, dat het thans alhier aanwezige zal vervangen, zal op Zaterdag 1 April, des morgens te 11 uur per trein aankomen. Naar wij vernemen zijn plannen in voorbereiding om de nieuwe militairen eenigszins fees telijk in te halen. Gevonden voorwerpen: Gouden bro che, J. Levèvre, Jacob Gatsstraat S 106; Blauwe blouse, A. v. d. Velde, Veersche singel S 75; Mantelband, Mej. Holster, Verwerijstraat N 149e; Mantelband, M. Arnoldus, N. Oosterscbestr. N. 90; Kin derhandschoen, F. v. d. Pas, N. Ooster- schestr. N 100; Tabakspijp, E. de Boer, Simon de Wit (L. Delft); Koperen gewicht Hooftman, Leliestraat S 150; Gebreide lap, M. Sinke, Spanjaardstr. F 73; Glacé handschoen. Jan Melse, Rouaanschekade G 159; Kinderhandschoen, v. d. Wende, Zandstraat Q 197; Overhemd, J. J. van Sluijs, KI. Vlaanderen M 155; Kap van autolantaarn, W. Ludikhuizen, Arnemui- den (Hofstede de Deel)Snoer koralen, C. Sinke, Penn. singel L 71; Sleutel melkbus W. Ploegaard, N. Oosterschestr. N 111; Kinderhandschoen, Hanegraaf, Sf Pie terstraat F 50; Bedsprei, W. Groenewe- gen, Seisplein Q 289; Bosje sleutels, J. Janse, Seisweg R 180; Belastingmerk, Tilroe, Bleek E 94d.; zak met kaartje wol, Petiet, Penningh. singel L 55; Zitting van stoel, Petiet, Kinderdijk P 94; Gummi kleed, Jakobse, Veerscheweg S 7; Zilv. klapstuk, J. Matthijs, Gapinge W 14; Handschoen, F. Hendrikse, K. Singelstr. G 289; Dameshandschoen, G. Prince, Kin derdijk P 112; Belastingmerk, J. Marinus- se, Brigdamme B 84; Sleutel melkkraan, P. Verhage, N. Vliss. weg P 134; Das, A. Overweel, Pluimstraat; Kammetje, J. Leijnse, Oude Vliss. weg B 245; Sleuteltje H. Kip, Noordstraat L 185; Damespart., J. de Rijk, St Janstraat H 191. Domburg. Maandag 1.1. hield de Land- bouwvereeniging „Domburg" haar alge meene vergadering. De vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer P. de Visser Sa. Tegenwoordig 22 leden. De Voorzitter gaf een overzicht van het geen in het afgeloopen jaar op het gebied van den landbouw en veeteelt ia voorge vallen. Ondanks de regeeringssteun is bet bedrijf niet loonend geweest. Ingekomen stukken betreffende de re organisatie van bet Nederlandsch Keu ringswezen, het aansporen tot bet fokken van Deensche varkens en de door het Bu reau van Landbouwboekhouden aange boden gelegenheid tot het deelnemen van een practijkcursus, werden voorgelezen en besproken. Vervolgens deed de Penningmeester verslag over 1932, waaruit bleek, dat er een nadeelig saldo was van f 17,45. Vervolgens werd verslag uitgebracht van bet musschengilde. Ingeleverd zijn: 1533 musschen en 1016 eieren, waarvoor uit de kas der vereeniging is betaald f 26,81. De vergoeding blijft onveranderd, 1 cent per musch en A cent per ei. Tot bestuursleden werden herkozen P. de Visser Sz. en C. Louwerse. Tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering der Z.L.M. werd gekozen G. Louwerse en tot plaatverv. A. Poppe. Tot lid der com missie voor het nazien der boekhouding over 1933, L. Gorré en H. van der Welle. Besloten werd aan de Prov. Gom. voor veekeuringen een bijdrage van f2,50 te verleenen. Aan de Vereen, t. v. v. h. gei tenras in Zeeland werd een bijdrage toe gekend van f 2,50 voor het jaar 1939. Daarna kwamen ter vergadering de le den van de afd. Aagtekerke en de heeren Ir J. D. Dorst,secretaris der Z. L. M. en J. Philipse, directeur van de G. E. W. Allen werden door den voorzitter verwel komd, waarna hij het woord verleende aan den heer Dorst. De heer Dorst sprak nu over „de crisis in den Landbouw". Spreker zette de regeeringsmaatrege- len die zijn genomen, om den land- en tuinbouw te steunen uitvoerig uiteen, waarna van de gelegenheid die werd ge geven om vragen te stellen een dankbaar gebruik werd gemaakt. Vrouwepolder. Maandagavond hield de A. R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" haar jaarvergadering. De voor zitter, dhr W. Maas, herdacht in zijn openingswoord het overlijden van Mr A. A. de Veer. De penningmeester, dhr A. van Dis, gaf zijn financieel verslag, waar uit bleek, dat er een batig slot is van f 41,44. Als bestuursleden werden her kozen dhrn W. Maas en W. van Hekken. Verder werden de a.s. Kamerverkie zingen besproken en besloten te hande len volgens het advies van het Provinci aal Comité. In de goed bezette Ned. Herv. Kerk werd Maandagavond de bekende Bijz. Vrijw. Lanstormavond gegeven. Na ope ning door den waarnemend voorzitter, dhr N. Mesu, die in het kort het ontstaan en het doel der B. V. L. uiteenzette, wer den enkele films vertoond, voornamelijk betrekking hebbende op het Vorstenhuis. Hierna sprak dhr Laernoes, secretaris van het Zeeuwsch Verband, over het veel bewogen leven van Prins Willem I. Na nog in het kort het afbrekend werk van „Kerk en Vrede" besproken te hebben en de gebeurtenissen op „De Zeven Pro vinciën", werden weer enkele films ver toond. Verschillende brevetten werden uitge reikt, o.a. aan de koningsschutters S. de Roo, H. Polderman en P. Schoe. Arnemuiden. De A. R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" vergaderde on der leiding van dhr J. J. G. van der Graaff in de Chr. school. Na behandeling der ingekomen stukken werd de candi- datenlijst voor de a.s. Tweede Kamerver kiezing op 26 April a.s. vastgesteld, waar op Dr H. Colijn als no. 1 werd geplaatst. Het verslag van den penningmeester gaf aanleiding tot een breedvoerige be spreking. Thans kwam in behandeling een ver zoek van de Staatk. Geref. Kiesvereeni ging en den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, waarin samenwerking werd ver zocht inzake een actie voor het sluiten der café's op Zondag. Besloten werd dat het bestuur, met het bestuur der Staatk. Geref. Kiesvereen. nader zal confereeren. De Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, zal verzocht worden, om, evenals de Ker keraad der Geref. Kerk deed, adhaesie aan dit verzoek te betuigen, zulks echter wanneer beide besturen zich hierover na der zullen verstaan hebben. Souburg. Maandag werd in de Mar- nixschool een druk bezochte ouderavond gehouden. Nadat het werk der leerlingen bezichtigd was, hield Mej. Brasser een lezing over: „Kindertragedie", en dhr Deij over: „Invloed bij Opvoeding", welke beid© met aandacht werden aangehoord. Biggekerke. Maandagavond hield de Goöp. Boerenleenbank haar 13e jaarver gadering onder leiding van dhr L. Si- monse Lz. Sr. Van de 127 leden waren 29 aanwezig. Tot bestuurslid werd herko zen dhr J. Lamport en tot lid van den Raad van toezicht dhr J. van Keulen. Ook de plaatsvervangende bestuursleden,' dhrn W. de Regf en G. Wijnand werden herkozen. Uit het verslag bleek, dat de winst over 1932 bedroeg f 632,82, wat bij de reserve gevoegd werd, die thans be draagt f 7475,32. Medegedeeld werd, dat de rente voor spaargelden en tegoed in loopende rekening is vastgesteld op 3 pet, en voor voorschotten en schuld in loopen de rekening op 4.25 pet. Grijpskerke. Maandagavond kwam de A. R. kiesvereeniging in vergadering bij een onder voorzitterschap van dhr Groot Nibbelink, die in zijn openingswoord op de gebeurtenissen van de laatste dagen in ons parlement wees. Rapporten wer den uitgebracht van de Centrale Middel burg en van het Provinciaal Comité. Als afgevaardigden voor de te houden Depu- tatenvergadering werden benoemd dhrn Nibbelink en A. Geschiere; sec. G. Lou werse. Daarna werden breedvoerige be sprekingen gehouden over de candidaten- lijst voor de Tweede Kamer. Daarna slui ting met dankgebed. Ruim 30 leden be zochten deze vergadering. Koudekerke. Vervolg raadsverslag. Na de pauze was ook dhr Jasperse aanwezig. Aan de orde komt de steunregeling. De voorstellen van B. en W. zijn: Ongehuwde kostwinner f 8 per week, plus 50 cent p. gezinslid tot ten hoogste 6 personen. Voor 'kostgangers f 6.50 per week. Huurtoeslag per week boven f2 huur tot ten hoogste fl.50 per week. Voor ongeorganiseerden f 7 per week plus 50 cent als boven en voor kostgangers f 6 per week. Huurtoe slag als boven. Voorstel van de S.D.A.P.: Voor gehuw de en ongehuwde kostwinners f 12 per week, plus f 1.30 voor gezinsleden boven de 2 personen. Voor kostgangers f9 per week. Voor niet rechthebbenden en daar mede gelijk gestelde werkloozen, voor ge huwde en ongehuwde kostwinners flip. week benevens f 1.20 per week voor ge zinsleden 'boven 2 personen. Voor kost gangers f 8 per week. Voor werklooze landarbeiders vast te stellen voor uitgetrokkenen en hiennede

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2