WOENSDAG 22 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Buitenland FEUILLETON. JOAN CARISBR0KE Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ïïe Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentifin 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeelingcn 60 rent, per regel. Kleine Advcrtcnticn Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De afbraak van de openbare school „Het Schoolblad", orgaan van het N.O.G. jammert over de afbraak van de openbare school. De pacificatie op onderwijsgebied, zoo klaagt het, is een fiasco geworden. Aan de goede bedoelingen van hen, die de voorbereiders er van waren, be hoeft niet te worden getwijfeld, maar toch „De toepassing van de pacificatie in de practijk prikkelt ons dagelijks tot verzet, omdat telkens weer opnieuw blijkt, dat niet bevrediging, maar verove ring, bij velen 't motief geworden is. Ja, we mogen gerust zeggen, dat voor sommigen, vernietiging van 'topen baar onderwijs hoofddoel is geworden. Zeer sterk spreekt dat, wanneer blijkt, dat op 1 Jan. 1933 in 20 Zeeuwsche ge meenten geen openbare school meer ge vonden werd... We behoeven heusch Peursum, Cuyck, de Wieringermeer e.a. niet op te halen, men zorgt er van de zijde van het Bij zonder Onderwijs, gesteund door een Rechtsche Regeering, voldoende voor, dat we altijd maar weer met nieuw materiaal kunnen komen aandragen." Het bevreemdt eenigszins, dat hier van een fiasco van de bevrediging wordt ge sproken. Het zou toch veel meer in de lijn liggen als gesproken werd van het fiasco van de vroegere liberale onderwijspolitiek en van het fiasco van de zoo hoog geprezen openbare school. Gebleken is toch, dat nu de ouders in vrijheid kunnen kiezen, de openbare school ontvolkt wordt. Ietwat zonderling is, dat hier in dit verband een verwijt tot de „Rechtsche re geering" gericht wordt. De regeering, onverschillig van welke richting zij ook is heeft toch niets an ders te doen dan de wet uit te voeren. Of zou men willen, dat er een linksche regeering kwam, om de wettel ij ke rechten van het bijzonder onderwijs aan te tasten? „Het Schoolblad" deed verstandiger de oorzaken van de afbraak der openbare school in een andere richting te zoeken. De vorige week werd in de „N.R.Crt." de aandacht gevestigd op het feit, dat te Rotterdam eenige klassen kinderen, die op straat liepen onder toezicht en leiding van de onderwijzers, het roode V.A.R.A.-lied zongen. Vele openbare onderwijzers voelen zich bezwaard om met de kinderen het „Wil helmus" te zingen, maar tegen de roode liederen hebben ze geen bezwaar. Is het wonder, dat vele ouders zich bezwaard gevoelen hunne kinderen toe te vertrouwen aan een school, waar zoo iets mogelijk is! Is het wonder, dat de afbraak van de openbare school zich steeds voortzet! Buitengewone Volkenbondsvergadering. De vergaderzaal en de publieke tribu nes waren gisteren geheel gevuld, toen de zitting der buitengewone volkenbonds vergadering geopend werd voor de behan deling van het rapport van de commissie van negentien over het Ghineesch-Japan- sohe geschil. Tal van ministers van buitenlandsche zaken uit de kleinere staten waren aan wezig. Opvallend was echter, dat geen enkele minister van buitenlandsohe zaken door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 133) o- „Brenda en Ruby zijn net zoo goed doch ters van haar. Waarom stelt hij er spe ciaal prijs op mij te zien?" „Dat weet ik niet. Ik kan je alleen zeg gen, dat hij naar jou gevraagd heeft. Ik moest je vertellen, dat hij je graag eens persoonlijk wilde spreken dat waren zijn eigen woorden. En daar ik je nu de boodschap heb overgebracht, heb ik er verder niets meer over te zeggen." „Ik ben bang, dat hij erg teleurgesteld zal zijn, want ik lijk in 't geheel niet op mijn moeder. Brenda heeft veel van haar weg; er werd altijd gezegd, dat zij en Netta het evenbeeld van haar moeder waren. Frank heeft ook wel wat van haar weg; maar de anderen zijn allemaal echte Carisbrokes." Den dag na Joans bezoek aan de Pat- tersons had de begrafenis plaats en de arme Ada werd zooals ze zelf verlangd had begraven op een kerkhofje in de voorsteden, waar ook haar vader en moeder lagen. Mijnheer Gregory Patter son hield zijn woord en ging mee ter van de groote mogendheden aanwezig was. Dit wijst reeds er op, dat er geen be langrijke onderhandelingen meer ver wacht worden en dat de aanneming van het voor Japan onaannemelijke rapport der commissie van negentien, als verze kerd wordt beschouwd. Ook de scherpe toon tegen Japan, die reeds de verklaring van den voorzitter, Paul Hijmans, over de gebeurtenissen sinds December, kenmerkte, is een aan wijzing, dat geenerlei toenadering meer te verwachten is. Daar wel vaststaat, dat Japan het rapport niet zal aannemen, hebben de kleine acht, waartoe ook Nederland be hoort, den wensch geuit, dat de buiten gewone volkenbondsvergadering en de commissie van negentien voor permanent zullen verklaard worden om onmiddellijk besluiten te kunnen nemen, indien de ver dere ontwikkeling van den toestand in het verre Oosten dit noodzakelijk zou ma ken. De kleine acht willen verhoeden, dat na de aanneming van het rapport, de Vol kenbondsbemoeiingen als geheel afgedaan zouden worden beschouwd. De verkiezingen in Duitschland. Te Kaiserslautern is het na afloop van een door het centrum en de Beierscihe volkspartij belegde verkiezingsvergade ring tot ernstige botsingen gekomen. Dr Brüning, de vroegere rijkskanse lier, en de deelnemers aan de vergade ring werden door nazi's aangevallen. Dr Brüning moest onder begeleiding van de politie de stad verlaten. Op het marktplein kwam het tot een hevige vechtpartij. In het geheel zijn 13 personen door schoten gewond. Dinsdagavond is te Crefeld een verkie zingsbijeenkomst gehouden der Centrum partij, waar de vroegere Rijksminister Dr Stegerwald het woord 'heeft gevoerd. Na dat Dr 'Stegerwald gedurende ongeveer 20 minuten had gesproken, werd hij tegen den grond geslagen en gewond. Be ver gadering werd direct hierna van politie- wege ontbonden. De meeste communistische 'bladen in het Rijnland zijn verboden wegens de cri- tiek, welke op het kabinet Hitier werd uitgeoefend. Geweldige explosie te Shanghai. In een rubberfabriek te Shanghai heeft een geweldige explosie plaats gehad, waardoor brand werd veroorzaakt. Door 'n tweede ontploffing stortte het plafond van de machinekamer in, zoodat 160 vrouwen, die in een vertrek boven de machinekamer aan bet werk waren, in den laaienden vuurpoel werden geworpen. Meer dan 100 personen worden vermist. De fabriek biedt een hartverscheurenden aanblik. De verkoolde lijken liggen tus- schen de overblijfselen van machines en blokken muren. Reuter seint nader de volgende opgave over het aantal slachtoffers: 81 dooden, i 50 zwaar gewonden, 70 lichter gekwetsten, 10 vermisten. De oorzaak van de ramp is nog niet opgehelderd; de eigenaar van de fabriek is verdwenen. Wereldconferentie in Maart? Na de bespreking, welke Maandag plaats heeft gehad met den Britschen am bassadeur te "Washington, Lindsay, heeft Roosevelt Dinsdagochtend den Franschen ambassadeur Glaudel ontvangen. Het verluidt, dat speciaal zijn besproken de quaestie der oorlogsschulden, de econo- begrafenis, waarna hij aan Joan en Bren da werd voorgesteld men had het beter gevonden Ruby niet mee te nemen. Nader hand vertelde hij aan zijn neef Richard, dat ze niets op haar moeder leek; maar daar was ze niet minder om, want Louisa Patterson was nog erg verstandig, noch erg knap geweest, ofschoon hij eens van haar gehouden had, toen hij niets meer was dan een dwaze, uit zijn krachten ge groeide jongen. En juffrouw Joan was een mooi meisje, al zag ze er ziek en afgetobd uit; ze was een knappe verschij ning en iedere man mocht er trots op zijn haar aan het hoofd van zijn tafel te hebben! Brenda geleek meer op de arme Louisa ze was een verbeterde editie; hij zou zeggen, dat ze verstandiger was dan haar moeder; maar zij was ook groot gebracht in de school van tegenspoed en dat was een groot voordeel. Maar ofschoon Richard Patterson zoo wel Dolf als Reggie onder zijn aandacht bracht en over de wenschelijkheid sprak, hen naar een goede school te sturen, liep hij niet in de val, maar verklaarde, dat een goede school altijd het beste is voor jongens vooral voor hen, die nog al een hoogen dunk van zichzelf hadden en begon toen over iets anders. Nu dit alles achter den rug was, scheen in Chestnut House de gewone gang van zaken weer hervat te kunnen worden, vooral nu mevrouw Clarke en haar doch- mische toestand ter wereld, de ontwape- ningsquaestie, zoomede de toestand in het Verre Oosten. Het is mogelijk, dat de Amerikaansch-Engelsche schuldenbespre king in Maart reeds een soort wereldcon ferentie zal worden, welke behalve econo mische ook politieke quaesties zou omvat ten, in het bizonder die van het Verre Oosten, aangezien Roosevelt, naar het schijnt, vastbesloten is zich niet te verge noegen met gedeeltelijke oplossingen. Weer aardschokken in het Rijngebied. Gistermiddag om 4.50 zijn te Karlsruhe twee heftige aardschokken waargenomen. Ook de sterrenwacht te Heidelberg heeft de beide schokken geregistreerd, resp. te 4.46 en 4.49. De haard der beving schijnt te liggen in dezelfde streek als die van de op 8 dezer waargenomen schokken. Men heeft de bevingen thans ook gevoeld te Bruchsal, Freiburg in Breisgau, Lahr en Stuttgart. Korte berichten. De laatste dagen is in de buurt van Madrid en het Noorden van Spanje over vloedig sneeuw gevallen. Het verkeer op de spoorwegen is daardoor gedeeltelijk onmogelijk geworden. Het verkeer op de spoorwegen tusschen Madrid en San tander staat geheel stil. De treinen zijn 80 K.M. voor Madrid in de sneeuw blij ven steken. De Belgische Kamer nam met 94 te gen 76 stemmen een motie van vertrou wen in de regeering aan. Zoo goed als alle liberalen stemden nu voor. De Kamerverkiezingen. De Nederlandsche Christelijke Arbei derspartij zal bij de Tweede Kaïnerverkie zingen in alle kringen uitkomen met de volgende lijst: 1. Nic. Dekker, Hilversum; 2. L. v. d. Velden, Hilversum; 3. J. A. Schaafsma, De Bilt; 4. J. Varkevisser, Groningen; 5. G. J. v. Bockel, Den Bosch; 6. E. Feen- stra Jz., Ede; 7. S. Greijdanus, Hilver sum; 8. H. Gelling, Onstwedde; 9. D. R. Henstra, Twijzelerheide; 10. J. H. Nijen- boer, Eindhoven. (N. R. Grt.) Gistermiddag heeft te Groningen de centrale kiesvereeniging van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond in den kies kring Groningen vergaderd. De candida- tenlijst voor de kieskringen Leeuwarden, Groningen en Assen is als volgt samen gesteld: 1. Dr S. E. B. Bierema, Usquert; 2. Mr Dr J. P. Hoogland. Leeuwarden; 3. Lambers, Coevorden; 4. H. D. Louwes, Ulrum; 5. A. Brugmans, Groningen; 6. Mevr. C. Bakker-Bosse, Den Haag; 7. Mr J. Linthorst Homan, Vledder; 8. M. Vro men, Leeuwarden; 9. H. H. Ebels, Nieuw Beerta; 10. L. S. Hilarides, Tingjum; 11. H. A. Meyering, Gieten; 12. N. de Jager, Groningen; 13. Mr A. T. Vos, Appinge- dam; 14. Dr J. J. Boswijk, Oude Pekela. Ontvangsten van de P. T. T. De diensten der P. T. en T. hebben over de maand Januari 1933 opgebracht: Posterijen f 2.881.474 of f 271.608 min der dan vorig jaar en f 231.326 minder dan de begrooting; Telegrafie f 333.709 of f 59.444 minder dan vorig jaar en f 29.251 minder dan de begrooting; Telefonie f 1.926.138 of f 12.331 min der dan vorig jaar en f 3 562 minder dan de begrooting; Postchèque- en Girodienst f 425.356 of ter op het punt stonden weer naar haar eigen huis te vertrekken, dat ondertus- schen gereed was gekomen. Hoeveel Jo an ook van Maud hield, het speet haar niet, dat ze heenging, want nu bleef er niemand in haar omgeving over,, die iets wist van den strijd, die er in haar woed de. Ze meende, dat ze haar leed beter zou kunnen dragen, als ze alleen was en als geen vriendlijke, medelijdende oogen haar voortdurend gadesloegen. Ook Ruby was uit baar gewone doen. Ze was zoo lusteloos, ze volbracht haar plichten mechanisch en toonde zich van tijd tot tijd zoo prikkelbaar, als haar zacht karakter maar toeliet. Vaak zocht ze de eenzaamheid op en meer dan eens zag Joan sporen van tranen op haar mooi gezichtje. De waarheid was, dat de arme Ruby voortdurend het genoegen en de opwin ding van Arthur Warrendale's bezoeken miste. Zijn afwezigheid veroorzaakte een leegte, die haar eerst verbaasde en toen beangstigde, want plots werd het haar duidelijk, dat hij hij alleen haar leven kleur en tint had gegeven sinds den avond dat hij haar gevonden had in de biblio theek in plaats van Joan. En nu was hij weg en er werd heelemaal niet over ge sproken, dat hij terug zou komen; er werd zelfs heelemaal niet over hem gesproken, zijn naam werd nooit genoemd. Een of tweemaal had Brenda opgemerkt, dat f 94.097 minder dan vorig jaar en 20.456 gld. meer dan de begrooting; Totalen: f 5.566.677 of f 437.480 min der dan vorig jaar en f 243.683 minder dan de begrooting. Uit de steenindustrie. In de op Dinsdag te Arnhem gehouden vergadering van steenfabrikanten aan de groote rivieren, zoowel van ring- als van vlamovenfabrikanten, vrijwel de geheele steenindustrie vertegenwoordigende, werd de volgende motie aangenomen: „De vergadering is unaniem van mee ning, dat, gezien den uiterst slechten toestand in de geheele bouwwereld en ten gevolge daarvan de absolute onzekerheid of en in welke mate in het komende jaar steen geproduceerd zal worden, het on mogelijk is, vooralsnog in deze periode een collectief contract af te sluiten. Een fascistisch front. Dezer dagen heeft te 's Gravenhage een samenkomst plaats gehad van de geza- menlijke besturen der volgende organisa ties in de nationaal- en maatschappelijke beweging: Alg. Ned. Fascistehbond; Fas cistische Jongerenbond Nat. socialisti sche volksgemeenschap; Verbond van Na~ tionaal-s olidaris ten Eenstemmig werd door de aanwezigen besloten tot aaneensluiting in een federa tie van de gezamenlijke organisaties, wel ke staande de vergadering werd opgericht op den grondslag van een eenstemmig aanvaarde beginselverklaring. De Federatie is bedoeld om de bestaan de organisaties verder ineen te smelten. Daarmede heeft dus de aaneensluiting in een groot gemeenschappelijk front baar beslag gekregen. Pachters in moeilijkheden. Het lid der Tweede Kamer de heer Peereboom heeft den minister van Fi nanciën gevraagd: Is bet den minister bekend dat vele pachters van bouwgronden behoorende tot het Staatsdomein Prins Hendrikpol der te St. Philipsland, ondanks een ver mindering van den pachtprijs over 1932 met 35 pCt., dezen tengevolge van de cri sisomstandigheden niet kunnen betalen? Is de minister bereid vorenbedoelden pachtprijs alsnog zoodanig te verminde ren, dat genoemde pachters niet met ver lies behoeven te werken, dat zij niet onder lasten worden gebracht, die op den duur niet door hen kunnen worden gedragen en aldus bewaard worden voor een totale uitputting en financieelen ondergang! Meer belastingen in Indië. In den Indischen Volksraad heeft de regeeringsgemachtigde voor de Financiën gewezen op de noodzakelijke middelen- versterking. Uitgaande van het denkbeeld om een bedrag van 43 millioen, overeen komend met het bedrag, dat jaarlijks uit de gewone middelen aan vaste schuld wordt afgelost, voorshands ongedekt te laten een standpunt, dat in den Volks raad erkenning heeft gevonden moet nog een bedrag van niet minder dan 75 millioen gevonden worden om de bestaan de gaping te overbruggen. Door den nood gedwongen, moet daar om een nieuwe lastenverzwaring plaats hebben, die ongeveer f25 millioen op brengt. De Tweede Kamer spoedig uiteen? Het schijnt, dat de Tweede Kamer gaarne zoo spoedig mogelijk uiteen wil gaan. Toen de heer K. ter Laan gister middag den voorzitter verzocht zijn ini tiatief-ontwerp inzake verlenging van de men niets meer van mijnheer Warrendale hoorde en dat was alles. En toen be gon Ruby zich af te vragen, wat het te beteekenen kon hebben. Al voor hij weg ging, was hij anders. En hij had niet eens afscheid van haar genomen! Hij had Joan goeden dag gezegd, maar voor haar had hij geen boodschap achtergela ten: of Joan zou het moeten hebben ver geten deze over te brengen en Ruby was veel te trotsch om directe vragen te stel len. En Joan had haar toestemming ge geven, dat ze in Harley Street zou gaan logeeren, ook daar werd heelemaal niet meer over gesproken. Het was alles heel vreemd en onverklaarbaar. Had er zich plotseling iets tusschen hen en de War- rendales geplaatst? Was ze bij mevrouw Warrendale niet in den smaak gevallen dien avond, toen ze haar had ontvangen, terwijl haar zusters afwezig waren? Ja! dat zou het zijn, want sinds dien was alles veranderd, van dien tijd af was alles verkeerd gegaan en het arme kind plaag de zich zelf met vragen, wat ze dan toch wel mocht gezegd of gedaan hebben om zich het misnoegen van Arthur's moeder op den hals te halen. Maar eindelijk kwam er toch eenig licht in de duisternis, die haar omringde. Me vrouw Warrendale schreef haar een brief je, waarin ze haar verzocht een dag in Harley Street te komen doorbrengen. Ze leefde er heelemaal van op, want iets Binnenland. De Tweede Kamer spoedig uiteen? Algemeene beschouwingen over de staats- begrooting in de Eerste Kamer. Treinbotsing bij Den Bosch. Overtreders der crisisvarkenswet te Neu zen ontslagen van rechtsvervolging. Buitenland. Groote ontploffing te Shanghai. De buitengewone volkenbondsvergadering. Ruwe verkiezingsstrijd in Duitschland. Weer aardschokken in Duitschland. leerplicht in de afdeelingen te doen on derzoeken, merkte de voorzitter op, dat de Kamer moet zorgen zoo spoedig mogelijk uit elkaar te kunnen gaan en dat daarom alleen die wetsontwerpen behandeld moe ten worden, die beslist noodzakelijk zijn. Vergoeding van de schade tengevolge van de crisis-varkenswet. Het Regeeringsbureau voor de uitvoe ring van de Crisis-Varkenswet 1932 maakt bekend, dat door dat bureau in overleg met de Nederlandsche Varkens centrale een regeling wordt ontworpen voor het verleenen van mogelijke tege moetkoming in de schade door opkoopers van exportartikelen geleden als gevolg van de uitvoering der Crisis-Varkenswet. Zij, die voor deze tegemoetkoming in aanmerking denken te komen, zullen zich met een schriftelijk verzoek daartoe voor 1 Maart a.s. moeten wenden tot het Re geeringsbureau voornoemd, Trompstraat 73, Den Haag, tenzij zij reeds een verzoek om steun hebben gericht tot de Neder landsche Varkens-Centrale. INTERVENTIE GEVRAAGD. De Buitenland-overzichtschrijver van „Het Volk" is als de dood zoo bang voor de nieuwe Duitsche regeering, van wie gezegd wordt, dat zij „de verdierlijkte elementen in haar gevolg los (laat) <yp de vogelvrij verklaarde marxistische ar beiders. De organen van den staat, wier taak het is lijf en goed van alle burgers zonder onderscheid te beschermen, wor den buiten werking gesteld. Wat tolt nog toe is gebeurd, is een begin. Wie zal het stuiten? Alleen de socialistische arbei dersbeweging zelf, door zich van elke uitdaging tot geweld te onthouden, door zich uitsluitend te bepalen tot verweer, kan deze uitbarstingen van dierlijkheid beperken binnen de engst mogelijke grenzen. Misschien kan ook een waar schuwing van buitenaf, van regeeringen voor wie trots alle gebral het Hitler-ra- paille ontzag heeft, een gunstige uit werking hebben." De „Maasbode" heeft volstrekt niet uitsluitend bewondering voor het optre den der Hiltlerianen of zij de quaJifi- caties verdienen, welke de heer de Roo de gebruikt, durven wij niet met beslist heid zeggen maar wil deze ons eens even vertellen, waarom het buitenland wel moet in'tervenieeren voor socialisten en waarom dit niet mag gebeuren ten voordeele van de gemartelden in Rus land, de vervolgden in Mexico, de be roofden en verjaagden uit Spanje? Waarom zwijigt de socialistische pers daarover of verdedigt het, terwijl zij. na twee dagen nazi-bewind al om niet min der dan interventie van het buitenland vraagt? scheen haar te vertellen, dat ze er Ar thur zou ontmoeten; hij moest toch zeker al lang zijn teruggekeerd van Fellshire, want de verkiezingen waren achter den rug. Ja, natuurlijk, ze zou hem zien in het huis van zijn moeder op den afge sproken dag. Eigenaardig genoeg deed ze geen vragen, noemde Arthur Warren- dales naam zelfs niet en dat zei Joan duidelijker dan woorden, welk een diepen indruk hij op haar gemaakt had. De dag, waarop ze zich zoo verheugd had, brak aan en nog nooit had Ruby zooveel zorg aan haar toilet besteed. Ze ging naar den tuinman en bedelde hem eenige bijzondere kasbloemen af en ze vroeg Joan of ze wat kant voor haar eenvoudige zwart zijden japon mocht koopen. „Ik geloof niet, dat er nog andere gasten dan jij zullen zijn, beste kind", zei Joan, toen ze haar al die toebereidselen zag maken; „je hoeft het je niet zoo moeilijk te maken." „Dat had ik ook niet verwacht", ant woordde Ruby en ze kleurde, terwijl ze sprak, ik veronderstel, dat ik alleen me vrouw Warrendale zal ontmoeten en mis schien mijnheer Warrendale". „Ik heb alle reden om te gelooven, dat mijnheer Warrendale in Duitsch land is." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1