L Lokt L ■N EERSTE BLAD. De komende verkiezingen. DE NIEUWE Y FORD VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! ~*f ZATERDAQ 18 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 120 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Op de vraag wie daarbij de leiding zou M. DE DREU Co. - OFFICIAL FORD DEALER Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ICHT IEDEN! Verlicht uw etalage, opdat elke wandelaar blijft kijken. Kijkers worden eerder koo- pers dan de voorbijgangers. N.V. P.Z.E.M. igehou- mebeamb- van Rek- ■echaussee in, die bij te bevat- e hoeveel- uurd werd kwam uit fas op weg erd. ietmas- ;n slagerij ik plaats, uit Horst ongen al- j wilde de n met het ;hter blijk- behande- Dlaats van ,e richten, int op het irmond op hot afging viel toen echts, die hulp. Zij en dokter, kenhuis te een spoed- die onder ■as, te ver is ernstig. den Rijn end vroeg te Gouw- in aan den ding door waardoor tusschen het snel- Jtrecht-Lei- itie onder- derde een aarvan de gepasseerd lardoor hij veede brug ïapte daar- de linker- ke een ge- kilo's naar en wonder vrachtauto :ht bescha- ïden onge- ;ers, die in doordat zij ch op het eid stellen, anblik van imiddellijk iet een en n den loop iwerkzaam- mededeel- ,wee weken de beteeke- iet drukke Amsterdam cunnen nog eren, maar voorloopig jpgang van /an 6.60 M. ndam kun- len slechts ilschevaart, reiken. Ook Leiden en nerd. eizende een Politie- van Politie praktijken arigen leef- bespraakt, en Noach tand, waar- scher voor inbiedingen le-artikelen. Ie goederen oden), dan e omgeving jt monsters 'as gedaan, ag de order iden onder- ums. 3r het aan- r boven de eweren, dat Weensche den tot het ituums (bij ildaar geen !n verkocht :dwenen zij de-artikelen louden wor- aats. monatrar un: en van de .istermiddag imsche bin den van hen geschilderd nden. Allen ls liepen ze werd een tuur van de iet gebeurde rbeiders op- roclameeren ing van ten Bderland. troepje door Singel. Op en de attri- beslag ge- zoo'n lugu- Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De vraag wordt gedaan waarom het nu straks gaat bij de vervroegde ontbinding gen noodig geworden door de ontbinding van de Tweede Kamer. Er is een conflict ontstaan tusschen Regeering en parlement bij een bezuini gingsvoorstel van Justitie. Moeten nu, zoo wordt gevraagd, de kie zers in deze kwestie uitspraak doen? Wordt dus de al of niet opheffing van een aantal rechtbanken en kantongerech ten de inzet van den strijd? Het antwoord moet ontkennend luiden. Trouwens dat was ook niet de eigen lijke oorzaak van het conflict. De Regeering verklaarde, dat zaj de houding van de meerderheid als sympto matisch beschouwde. En dat zij goed zag blijkt uit wat de heer Knottenbelt, een der liberale leiders van de oppositie, ver klaarde n.l., dat we hier te doen hebben met een vertrouwenscrisis. Zoo is het ook. De linkerzijde heeft nooit willen mee werken tot oplossing van de moeilijkhe den en tot herstel van het economisch evenwicht. De „N. R. Crt." heeft er nog dezer da gen aan herinnerd, dat de Regeering van die zijde zoo weinig medewerking onder vond. En de heer Knottenbelt wees er op, dat tegemoetkoming van de zijde der Regee ring niet meer als zoodanig werd gewaar deerd. Zoo was het ook bij de herziening der L.O.-wet. De heeren waren tegen en daarmee uit! Welnu, waar zich nu bij de onhan delbare oppositie ook voegde de geheele Chr.-Historische fractie, daar heeft de Regeering gevoeld dat het nu de tijd was een poging te doen om te komen tot een meer gezonden politieken toestand en het verkrijgen vein een krachtig Kabinet, dat in staat is te handelen en daarbij steun vindt in het parlement. Daar gaat het nu eigenlijk om. Hieruit volgt dat deze verkiezingen al thans voor de A.-R. partij geen bijzonder karakter dragen. Wij gaan den strijd in, volgens eigen beginselen, onder eigen program, waar van de kenmerkende punten zijn: krachtige handhaving van het gezag; volstrekte handhaving van het finan cieel evenwicht; sterkende steun voor het economisch leven; doeltreffende maatregelen inzake werk verruiming en werkverschaffing; handhaving van de eischen van sociale gerechtigheid en voor en bij dat alles: ernstige behartiging van de geestelijke en zedelijke belangen van ons volk. Maar zelfs haar plicht Een merkwaardige uitspraak bevat het socialistische hoofdorgaan. In hooge mate verrassend na alles wat men daarin de laatste dagen heeft kun nen lezen. Het wijdt een beschouwing aan den bekenden Duitschen partijgenoot Noske die bij de Novembergebeurtenissen van 1918 een groote rol speelde, daarna re- geeringspresident van Hannover werd en u onder het Hitleriaansche regime werd afgedankt. N o s k e wordt door de Duitsche Com munisten bij voorkeur aangeduid als de bloedhond. En waarom? Het Socialistische orgaan vertelt het als volgt: „Kort voor de verkiezingen op 19 Ja nuari brak door een betrekkelijk nietig incident, waaraan ook de meerderheids socialisten niet onschuldig waren, de Spartacus-opstand uit. De communisten bezetten een aantal republikeinsche bla den, o.m. ook de socialistische „Vor- warts". Deze daad van geweld was voor de meerderheidspartij ondragelijk, omdat in het „Vorwarts"-gebouw het archief van de partij was gevestigd en de verkiezings actie der partij feitelijk werd verlamd zoolang de bezetting duurde. Maar ook de regeering Ebert-Scheide- mann kon dit communistisch geweld niet zonder meer laten passeeren. Zij stond voor de moeilijke keus van afdanken, wij ken voor het geweld, en het onderdruk ken, met kracht van wapenen, van deze communistische poging om door een staatsgreep de macht in handen te krij gen. De regeering koos het laatste; dat was niet alleen haar recht, maar zelfs haar plicht." Ingezonden Mededeeling. 8 P.K. Benzineverbruik 1 L. op 14 K.M, minimum wegen belasting, laagste veergelden, zeer goedkoope onderdeelen en Service. Tevens ruim genoeg voor 4 personen, terwijl een snelheid van meer dan 85 K.M. p. u. gegarandeerd wordt. Garantie 1 jaar. Gemakkelijke betalingsconditie's. Prijs slechts f 1425.—. Nadere inlichtingen en demonstratie zonder eenige verplichting Uwerzijds. MIDDELBURG - Telefoon 546 GOES Telefoon 167 nemen, gaf Noske zelf het antwoord dat hem bij de communisten den naam van „bloedhond" heeft gegeven: „Vooruit dan maar, iemand moet de bloedhond worden en ik schuw de verantwoordelijkheid niet." Men moet den moed bewonderen van de roode pers, dat zij deze dingen op dit moment aan hare lezers durft voorzetten. Immers de Nederlandsche regeering handelde niet anders dan Noske. Zij schroomde de verantwoordelijkheid voor een krachtig ingrijpen als 't noo dig was niet. Zij stond voor de keus voor de muiters het veld te ruimen of met geweld het ge zag te handhaven. Zij koos evenals de socialistische regeering Ebert-Scheide- mann, het laatste. Maar terwijl nu van de Duitsche regee ring erkend wordt, dat het n i e t a 11 e e n haar recht was krachtig in te grijpen, maar zelfs haar plicht, wordt de eigen regeering beschuldigd van gezags- misbruik, moorddadig optreden, massa moord en meer van dat fraais. Dit alles verandert intusschen niets aan het feit, dat openlijk door het socialisti sche orgaan is erkend dat krachtig optre den van de regeering tegen revolutionair geweld niet alleen haar recht is, maar zelfs haar plicht. Op gevaar af, dat zij door diezelfde pers, die het uiterste doet om haar eigen schuld te verdoezelen, als moordenares wordt uitgekreten. uitgevaardigd ten onrechte werd uitge vaardigd en derhalve wordt opgeheven. Het blad „Tempo" is voor den tijd van 8 dagen verbaden wegens 'het ver spreiden van onware berichten. De te Görütz verschijnende sociaal-democrati sche „Volkszeitung" is voor den tijd van een week verboden. De aanhoudingen van communisten in geheel Roemenië duren voort. In het petroleumgebied van Ploesti hebben sta kende arbeiders de gebouwen van een pe- troleumraffnaderij bezet, teneinde het ge heele bedrijf tot stilstand te brengen. Zij zijn echter door de politie en de troepen weder verwijderd. Gisternacht werden te Beuthen lichte aardschokken waargenomen. De schok ken duurden ongeveer 5 seconden en richtten geen materieels schade aan. Terugkomst van de Prinses. Prinses Juliana wordt Maandag a.s. in Den Haag terugverwacht. J. M. Krijger Jr. Toen indertijd de heer J. M. Krijger burgemeester werd van Vriezeveen, werd daarbij medegedeeld dat hij zich in de Tweede Kamer niet meer beschikbaar zou stellen. Thans wordt gemeld, dat hij zich wel alle positieve gegevens zullen worden op genomen, welke tot dien datum in zake het uitbreken en het verloop van de mui terij van de commissie van onderzoek zullen zijn ontvangen. De gunstige situatie welke momenteel bij de marine kan worden geconstateerd, heeft aanleiding gegeven tot verzachting van het verbod tot passagieren bij de marine. Thans krijgt de helft van de schepelingen om den anderen dag verlof tot passagieren. Regeeringssteun aan den tuinbouw. De Minister van Econ. Zaken en Ar beid deelt, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Kamp- sohöer betreffende de uitkeeringen ten be hoeve van verbouwers van fruit en war- moezerijgewassen over 1932 en het daar voor beschikbaar gestelde bedrag, mede, Binnenland. Rapport van den Ministerraad over de ontbinding der Tweede Kamer. Regeeringssteun aan den tuinbouw. Gasthuisdebat in den Gemeenteraad van Goes. De Kamerleden Beumer en Van Wijnber gen komen niet in de Kamer terug. Buitenland. Het conflict JapanChina. Tandsteen verwijderen kan alléén Uw tandarts. Tandsteen wordt voorkomen door het regelmatig gebruik van Chloro- dont-tandpasta. Een proef overtuigt. Per tube 35 cent. (Adv.) Ingezonden Mededeeling. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor te Vlissingen Ingezonden Mededeeling. Het Oost-Aziatisch conflict. De voorzitter van de buitengewone vol kenbondsvergadering heeft de volken bondsassemblee ter behandeling van het Ghineesch-Japansche conflict voor Dins dag 21 Februari, 's middags drie uur bij eengeroepen. Tevens is htden het rapport, dat de commissie van negentien heeft uitgewerkt gepubliceerd. De speciale vertegenwoordiger van Ja pan te Genève, Matsoeoka, heeft in een te lefonisch onderhoud met de „Evening Standard" verklaard, dat de Japansche delegatie reeds besloten heeft, de beslui ten der commissie van negentien niet aan te nemen. Op de vraag, of het mogelijk is, dat Ja pan uit den volkenbond zal treden, ant woordde Matsoeoka: Alles is mogelijk. Naar verluidt, zal de Japansche dele gatie Genève terstond verlaten, nadat zij antwoord op de resolutie van de commis sie van 19 zal hebben uitgebracht. De ossenwagen in Zuid-Afrika. De Zuid-Afrikaansche Spoorwegen hebben een felle concurrentie gekregen in een herleefd ouderwetsdh vervoermiddel, n.l. den ossenwagen. Vooral de locaaJ-treinen ondervinden hiervan een zeer nadeeligen invloed, daar de vrachtprijzen der spoorwegen te hoog zijn en de menschen genoodzaakt zijn, de snelheid van het vervoer thans op te offe ren aan de bezuiniging. Dientengevolge is het vervoer per wa gen, getrokken door ossen, ezels of paar den, het afgeloopen jaar sterk toegeno men en dat van de spoorwegen aanzienlijk gedaald. Korte berichten. De chef van de Zuid-Duitsche Rund funk Feudht is ontslagen wegens de sto ring in de uitzending van de rede van Hitier uit Stuttgart. Er wordt ook nog onderzocht of een disciplinair onderzoek tegen een of meer politie-ambtenaren noo dig zal zijn. Het rijksgerecht te Leipzig heeft op verzoek van de „Vorwarts" beslist, dat het voor 14 dagen uitgevaardigde verbod voor den tijd van 3 dagen van dit blad, welk verbod wegens de publicatie van1 den eocialiatischen verkiezingsoproep ward opnieuw beschikbaar stelt, en dat hij voornemens is bij herkiezing, als burge meester ontslag te vragen. Dr Colijn in Limburg. Donderdagavond is te Sittard een zeer druk bezochte vergadering van de anti revolutionaire partij in Limburg gehou den. De spreker, dr Colijn, zeide, dat de inzet van de verkiezing is het verkrijgen van een Kamer, die zich schrap zal zet ten tegen ondermijning van bet gezag, die de financiën van het Rijk in orde helpt brengen, den oeconomischen toe stand tracht te verbeteren en de werkloos heid wil bestrijden. Uit het voorgevallene in Indië blijkt, aldus zeide de beer Colijn verder, dat daar een generale schoonmaak noodig is, niet alleen bij hen, die de muiterij hebben ver oorzaakt, doch ook onder ben, die niet de noodige maatregelen hebben genomen. De Kamerverkiezingen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft heden bepaald, dat de stemming over de lijsten van candidaten en de daar op voorkomende candidaten zal plaats hebben op Woensdag 26 April 1933. Centrale Raad van Beroep. Dezer dagen vermeldden wij, dat Mr Dr E. J. Beumer bij de komende Kamer verkiezingen zich voor een zetel niet meer beschikbaar zal stellen. Thans wordt gemeld, dat Mr A. I. M. J. baron van Wijnbergen aan het bestuur der R.K. Staatspartij heeft medegedeeld, dat hij een candidatuur voor de Tweede Kamer voor de komende periode in ver band met de a.s. verkiezingen niet zal kunnen aanvaarden. In verband hiermede kan „De Maas bode" mededeelen, dat baron van Wijn bergen, die onder-voorzitter is van den Centr. Raad van Beroep te Utrecht, den tegenwoordigen voorzitter van dien Raad Mr Dr Reuyl die tegen 1 April deze functie zal neerleggen zal opvolgen, terwijl Mr Dr Beumer, lid van voormel den Raad, in de plaats van baron Van Wijnbergen onder voorzitter wordt De muiterij op de „Zeven Provinciën". Het departement der Marine in Ned.- Indië deelt mede, dat in de op 20 Februari a.s. door de regeering in den Volksraad af te leggen verklaring betreffende de mui terij aan boord van „De Zeven Provinciën" dat de resultaten van de berekeningen in verband met die uitkeeringen nog slechts gedeeltelijk bekend zijn. D'e richtprijzen zijn vastgesteld, maar de berekening van het verschil tusschen de berekende werke lijke opbrengst en den richtprijs is nog niet ten aanzien van alle producten volle dig geschied. Op grond van de tot heden verkregen gegevens zijn reeds voor bepaalde pro ducten voorschotten op de te verstrekken garantiegelden gegeven. Hoewel het den Minister niet ontgaan is, dat die voor schotten zeer zeker het met deze steunwet beoogde soulaas hebben gebracht, laat de stand van zaken niet toe in te gaan op de vraag of de minister, wanneer de bereke ningen aantoonen, dat met een bedrag van 5 millioen gulden niet bereikt wordt wat bedoeld is om den tuinbouw te hel pen, dan bereid is voorstellen aan de Kamer te doen tot verhooging van het be schikbaar gestelde bedrag. Uil de Twentsche nijverheid. In een op 17 Februari gehouden be spreking van den rijksbemiddelaar prof. mr A. G. Josephus Jitta met partijen be trokken in het conflict tusschen de con fectiefabriek firma Borst te Lonneker en de arbeidersorganisatie heeft de directie een nader voorstel gedaan, waarover de arbeiders zich zullen beraden. DE ONTBINDING VAN DE TWEEDE KAMER. Rapport betreffende de ontbin ding door Minister Ruys de Bee- renbrcuck, uitgebracht aan H. M. de Koningin. De Staatscourant van gisteravond be vat het volgende rapport aan de Konin gin inzake de ontbinding van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 's-Gravenhage, 15 Februari 1933. Aan H. M. de Koningin, In aansluiting aan het onderhoud, dat ik met Uwe Majesteit mocht hebben, veroorloof ik mij, zeer eerbiedig het na volgende onder de aandacht van Uwe Majesteit te brengen. In de vergadering der Tweede Kamer van 9 Februari j.l. heeft de Minister van justitie de mededeeling gedaan, dat van hét kabinet niet is te verwachten, dat het in het gebrek aan medewerking, dat zich in de terzijdestelling van de wetsontwer pen betreffende de rechterlijke macht al dan niet bij wijze van motie zou betoonen kan berusten. Daarna heeft de Tweede Kamer op dienzelfden dag een motie van orde aangenomen van den volgenden in houd: „De Kamer, van oordeel, dat be zuiniging op de kosten der rechtspleging en rechterlijke organisatie noodzakelijk en mogelijk is, dat echter opheffing van vier rechtbanken en van een groot aantal kantongerechten ongewenscht is, schorst de beraadslaging over de onderhavige wetsontwerpen". Hierdoor is een conflict ontstaan tus schen het kabinet en de Tweede Kamer. In dezen tijd van ongeëvenaard groote moeilijkheden van oeconmischen en an deren aard acht het kabinet zich niet verantwoord, Uwer Majesteit zijn porte feuilles ter beschikking te stellen. De eeni ge uitweg is ontbinding van de Tweede Kamer, waardoor het terrein geëffend kan worden voor de vervroegde vorming van een parlementair kabinet, dat in ons huidig tijdsgewricht zeker niet min der dan onder normale omstandigheden als het meest in overeenstemming met ons staatsbestel moet worden geacht. De buitengewone tijdsomstandigheden leiden er mede toe, dat de Kamer behoort te worden ontbonden op zoodanig tijdstip dat de nieuw gekozen Kamer onmiddel lijk in haar plaats kan treden. Op dezen zelfden grond behoort ook de zitting van de Staten-Generaal te worden gesloten op een tijdstip, aan die ontbinding on middellijk voorafgaande. Het is toch wen- schelijk, dat ieder oogenblik het kabinet met het oog op maatregelen, waarvan de totstandkoming geen uitstel gedoogt, een beroep op de medewerking van de volks vertegenwoordiging kan doen. Op grond van het bovenstaande veroor looft de raad van ministers zich zeer eer biedig ingevolge de machtiging, op 14 Februari j.l. door Uwe Majesteit monde ling aan zijn voorzitter verleend, hierbij ter bekrachtiging aan te bieden een ont- werp-besluit strekkende tot sluiting van de zitting van de Staten-Gener'aal op 6 Mei e.k., alsmede tot ontbinding van de Tweede Kamer met 8 Mei e.k., onder vast stelling van 15 Maart voor de candidaat- stelling van de verkiezing van de leden der Tweede Kamer en bepaling van 9 Mei als den dag van de eerste samenkomst van de Eerste Kamer en de nieuw ver kozen Tweede Kamer. De minister van staat, de minister van binnenlandsche zaken, voor zitter van den raad van ministers, Ruys de Beerenbrouck.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1