EERSTE BLAD. VRIJDAG 17 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 119 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Onder den rooden duim. Wat thet roode ^Volksblad" over de •wethoudersverkiezing in Middelburg schrijft is niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar. Er moet een college van B. en W. worden gevormd, dat niet alleen voldoen de bestuurskracht heeft, doch ook vol doende waarborgen beeft, dat democra tische voorstellen van dat college niet op 'het verzet stuiten van een reactionnaire oppositie van rechts en 'links in den raad. Daarvoor moet natuurlijk het onlangs gevormde linksohe blok (de heer Jeroni- mus ingesloten) dienen. De linkerzijde, zoo heeft het toch de M. 'Crt. geleerd, moet hier de lakens uitdeelen. Bij alle verschil van optreden is er tusschen de linksohe groepen plus den Bezuiniger een diepere eenheid, waardoor de linkerzijde het recht kan op- eischen de provinciale hoofdstad te regee- ren. Natuurlijk, dat willen ook de socialis ten. Mitshet geheel staat onder Sociaal-Democratische leiding, zooals ook in de eerste vergadering van de linksche groepen een Sociaal-Democraat de lei ding had. Tot nu toe heeft het linksohe blok niets anders kunnen presteeren, dat dat het een rechtschen wethouder wist te keeren. Daarna viel het slag op slag uiteen. In de laatste raadsvergadering zelfs twee maal. Maar dat moet nu anders worden. Een stevige roode band moet de weerbarstige duigen bijeen houden. 't Zal nog wel wat voeten in de aarde hebben eer 't zoover is, en 't zal voor de M. Crt., die gewoon is zulk een hoogen toon aan te slaan, niet gemakkelijk zijn de roode leiding te_aanvaarden. Maar er zal niet aan te ontkomen zijn. Eenmaal de linksche meerderheid ge proclameerd, zal men zich den druk van den rooden duim moeten laten welgeval len. Revolutiepredikers. Het optreden van de Soc.-Democraten verdient in sterke mate de aandacht. Niet altijd weet men precies wat ze willen, dank zij hun meermalen dubbel zinnig optreden. Maar thans wordt alle twijfel wegge vaagd. Regelrecht wordt aangestuurd op revo lutie. Als men er zich vooralsnog toe be paalt het optreden van de muiters op de „Zeven Provinciën" goed te praten, zon der 'het bepaald toe te juichen, dan komt dat omdat men het t ij d s t i p van den opstand minder gelukkig gekozen acht. Niet de daad wordt afgekeurd, maar alleen het moment. De muiters zijn voorbarig geweest. 'Zij hadden moe ten wachten tot ze sterk genoeg waren om door te zetten. Zoo wordt getracht de gewelddadige revolutie voor te bereiden. Wij hebben straks verkiezingen. De kiezers hebben dan gelegenheid zich uit te spreken. Laat het zijn tegen de hedllooze actie van deze revolutie-predikers, en vóór mannen als Dr H. Colijn, die geen oogenblik weifelen als het geldt de hand having van het gezag. De aanslag op Roosevelt. In den trein, die hem naar New-York bracht, heeft Roosevelt zelf een verslag van het gebeurde gegeven, waaruit volgde dat er zes menschen gewond zijn, van wie twee ernstig, n.l. burgemeester Cermak en mevr. Gill. Roosevelt zei: Terwijl iemand mij van den inhoud van. een lang telegram op de hoogte bracht, hoorde ik een geluid als de ontploffing van een voet zoeker, daarna gevolgd door een aantal andere knallen. Orgen, die met me sprak, deinsde terug, mijn chauffeur gaf gas en toen ik omkeek zag ik, dat Cermak ineen gezakt was en mevr. Gill eveneens op den grond viel. Ik vroeg den chauffeur te stoppen, wat hij vier meter van het punt van vertrek deed, maar een detective schreeuwde hem toe, tusschen. de menigte uit te rijden. Hij reed daarop door, om een eind verder te wachten. Toen ik mij weer omdraaide, zag ik, dat men met Cer mak kwam aandragen. Ik liet hem in löggen en wij reden naar een ziekenhuis, terwijl op de treeplanken twee detectiven stonden, de één aan de hand, de ander aan een oog gewond. er ook gebeure, er kunnen niet meer voorzorgsmaatregelen genomen wor den dan wij nu hebben getroffen, aldui verklaarde het hoofd van de politie te New-York. Onlangs waren eenige dozijnen brieven ontvangen, waarin bedreigingen tegen Hoover werden uitgesproken; Roosevelt was echter tot nu toe niet het voorwerp van eenige bedreiging. De aanvaller Zingara is een Italiaan. Hij verklaarde aan de politie, dat hij lange jaren geleden den koning van Ita lië heeft willen vermoorden, hetgeen mis lukte en dat hij het zeer betreurt, dat hij nu ook Roosevelt heeft gemist. „Ik zou alle presidenten en ambtenaren willen dooden. Ik ben aanhanger van het bolschewisme", verklaarde hij. Verder deelde hij nog mee, dat hij drie dagen geleden de revolver had gekocht, om Hoover te dooden, doch toen hij de aankomst van Roosevelt vernam, besloot hij dezen dan maar te vermoorden. Hoewel nog operatief werd ingegrepen, blijft de toestand van burgemeester Cer mak zeer ernstig. De kogel zat tusschen de lever en de nieren bij den elfden rugge- wervel. Ook de toestand van mevrouw Gill is nog ernstig aangezien bij haar de kogel nog niet verwijderd kon worden. De geheime federale politie zal spoedig een algemeene razzia houden op radicale elementen in het Oosten der Vereenigde Staten. Zulks houdt verband met de be kentenissen van den dader Zangara, dat hij anarchist is. De anarchisten hebben hun hoofdkwartier te Paterson (New- Yersey). Het is evenwel de vraag of Zan gara handlangers heeft gehad. Ontslag van 1000 textielarbeiders in Gronau. Na onderhandelingen tusschen de direc tie en het personeel van de spinnerij en weverij Von Oelden en Co. te Gronau na bij de Nederlandsche grens over verla ging van de toeslagen op het tariefloon, heeft de directie, nadat eenigen tijd ge leden een opzegging was ingetrokken, thans het geheele personeel ontslagen. Op de fabriek werkten normaal 1000 mannen en vrouwen. Op het oogenblik werken in sommige afdeelingen in totaal nog ruim 350 man. Communistische agenten in Zweden. De recherche te Stockholm heeft twee communistische agenten, het lid van het Deensche Folketing Aksel en den En- gelschmaa Albert Inkpin, die deelgeno men hebben aan het Dinsdag geëindigde congres van de Zweedsche sectie van de Komintern, aangehouden toen zij op het punt stonden de hoofdstad te verlaten. Zij worden verhoord en zullen vermoedelijk over de grens gezet worden. Larsen heeft op het congres redevoeringen gehouden, waarin hij de Zweedsche communisten aanspoorde tot daden over te gaan. In de bagage van Inkpin heeft de politie ver schillende documenten gevonden, o.a. een rapport over de werkzaamheden van de vrienden van Sowj et-Rusland in Zweden, en voorts eenige gedrukte stukken, die nu allemaal nad-: -derzocht zullen worden. De week van vijf dagen in Engeland. Sir Henry Betterton, de minister van Arbeid, deelde in antwoord op een paar andere vragen mee, dat hij in contact was getreden met het bestuur van den Bond van Patroons in de Industrieën en het Vakvereenigingscongres om te beraadsla gen over de mogelijkheid van de opneming van eenige honderdduizenden arbeiders door verkorting van de werkweek tot 5 dagen of 40 uur over 6 dagen verdeeld. Sir Henry zeide, dat dit een zeer netelige kwestie was, die misschien alleen door practsche ervaring opgelost kon worden. Theoretisch waren er zoowel pro en con tra zeer sterke argumenten. Wanneer de eerste stappen succes gehad hadden zou de minister nadere mededeelingen doen. Op een andere vraag, die nog in ver band met dit onderwerp gesteld werd, zeide Sir Henry, dat er bijna 10.000 werk lieden in fabrieken werkten, die door bui- tenlandsche firma's waren opgericht sinds de tariefwetten van vorig jaar. Dit cijfer was misschien onder de verwachtingen gebleven maar zonder deze geringe pro tectie zouden bedoelde mannen nu ook nog werkloos zijn. De toestand in Roemenië. Gistermiddag is de rust in de stad Boe karest weer teruggekeerd. De verbreking van de telefoonverbinding stond niet in verband met de ongeregeldheden, welke hebben plaats gehad. De ongeregeldheden zijn veroorzaakt door een 5000 stakers der spoorwegwerkplaatsen te Boekarest. De orde in de werkplaatsen der spoor wegen, welke voorloopig tot 19 Februari zijn gesloten, is geheel hersteld. Ook in de andere vijf spoorwegdistricten van het land is het rustig. Het aantal arrestaties bedraagt 670. De verdachten zullen terecht staan voor den krijgsraad. Samenzwering In DalmatlB ontdekt. In Dalmatië fijn, naar verluidt, onge veer 100 personen gearresteerd, die er van verdacht worden deel uit te maken van een geheime organisatie. Voorts zou den zij getracht hebben de bevolking te wapenen met machinegeweren, karabij nen en revolvers. Een hooge ambtenaar van het ministerie van Binnenlandsche Zaken zal naar Dalmatië worden gezon den ten einde een onderzoek in te stellen. Engeland gaat zijn verdediging versterken. De politieke medewerker van de „Daily Telegraph" deelt mede, dat in het volgen de begrootingsjaar de uitgaven voor het Engelsche leger, de marine en de lucht strijdkrachten eenige millioenen ponden hooger zijn dan de loopende begrooting. De regeering' heeft ingezien, dat een ver hooging' van de uitgaven ondanks de noodzakelijke bezuinigingen niet te ver mijden is. De grootste verhooging zal de marine- begrooting ondergaan, aangezien de sterkte der Engelsche vloot, gezien de voortgezette uitbreiding der vloten in Amerika, Frankrijk en Italië, een gevaar lijken achterstand zal krijgen, indien En geland niet op uitgebreide schaal nieuwe schepen bijbouwt. De legerbegrooting zal een millioen pond hooger worden, nadat zij in de afge- loopen jaren met 3% millioen pond was verminderd. Het bedrag van een millioen pond is noodig voor heft houden van de territoriale oefeningen, die verleden jaar niet zijn gehouden. Ook de luchtvaartbegrooting zal ver hoogd worden, aangezien tien lucht eskaders noodig zijn ter completeering van de binnenlandsche verdedigingsplan nen. Korte berichten. Te Saloniki is er tusschen arbeiders en politie een bloedig vuurgevecht gele verd. Zes arbeiders werden gedood. Bo vendien werden vijf personen zwaar en 30 licht gewond. De Amerikaansche Senaat heeft een motie tot opheffing van het drankverbod aangenomen. Sedert midden December zijn te Bombay meer dan negenhonderd personen tengevolge van de pokken overleden. Se dert de laatste paar dagen alleen stierven 129 personen. De komende Kamerverkiezingen. Naar de „Maasbode" verneemt, zal voor de candidaatstelling voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen, welke op 15 Maart zal worden gehouden, nog de oude kiezerslijst moeten worden gebruikt terwijl de stemming op 26 April zal geschieden volgens de nieuwe kiezerslijst, welke op 1 April van kracht wordt. Regeering en Eerste Kamer. De minister van binnenlandsche zaken, voorzitter van den raad van ministers, heeft gisteren, in antwoord op een tot hem door den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gerichte vraag, bericht, dat de regeering bereid is, te treden in hetgeen bij de algemeene be schouwingen betreffende de Rijksbegroo- ting voor het dienstjaar 1933 leden van de Eerste Kamer zouden wenschen te berde te brengen in verband met het inci dent met de Zeven Provinciën en de ge volgen verbonden aan de aanneming in de Tweede Kamer van de motie-Boon. Conflict te Dordrecht. Bij de Maatschappij tot Vervaardiging van Gasmeters te Dordrecht is een loon- conflict van vrij grooten omvang uitge broken. De directie heeft n.l. haar voor nemen bekend gemaakt om de loonen van het geheele personeel, dat ruim 400 man groot is, met vijf percent te korten. In verband met het feit, dat ook verleden jaar een verlaging van vijf percent heeft plaats gehad, staan de arbeiders in het algemeen afwijzend tegenover dit plan. Roode elementen in het korps reserve officieren. Woensdag heeft de commissie A (Offi cieren) van het georganiseerd overleg personeel landmacht vergaderd, ter be spreking van een regeling in zake de be vordering van eenige categorieën van re- serve-offcieren, die voor bepaalde onder- deelen van den dienst zijn gespeciali seerd. Over het algemeen kon men zich met den gedachtengang neergelegd in het ont werp vereenigen. Toegezegd werd, dat en kele voorstellen ter zake nader in overleg zullen worden genomen. Bij de voL-fvTbM; vestigde een vertegen woordiger van de algemeene vereeniging van verlofsofficieren der Nederlandsche land- en zeemacht, naar aanleiding van het voorgevallene op de Zeven Provinciën, de aandacht op het feit, dat zich ook in het leger onder het reeervepereoneel, tot dé S.D.A.P. behoorende onbetrouwbare elementen bevinden. De voorzitter antwoordde, dat deze aangelegenheid reeds de volle aandacht van de regeering had. Regeling voor de consumptiemelk. Aan de audiëntie bij Z.Exc. minister Verschuur terzake van de regeling voor de consumptiemelk hebben deelgenomen afgevaardigden van den R.K. Land- en Tuinbouwbond, den Ghr. Boeren- en Tuin- dersbond, de Hollandsche Mij. voor Land bouw, de beide melkveehoudersbonden en een vertegenwoordiger van den Melkvee- boudersbond uit de provincie Utrecht. De gedelegeerden hebben in aangena- men geest besprekingen gevoerd, waarbij zij volop gelegenheid hadden om hun be zwaren ten aanzien van de ontworpen re geling, uiteen te zetten. Van de bezwaren is goede nota geno men, zoodat de afgevaardigden niet zon der eenige gunstige verwachting bet de partement verlieten. Uit de textiel-industrie. In Enschedé is bij de confectiefabriek der fa. Gez. Borst een 150-tal meisjes in staking gegaan in verband met een loon- kwestie. De Rijksbemiddelaar mr Josephus Jitta heeft nu partijen opgeroepen tot een be spreking hedenmiddag in Den Haag te houden. De Staatsloterij. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer zegt de minister van Fi nanciën o.m.: Zooals door den minister reeds meer malen is te kennen gegeven, bestaat bij hem noch het voornemen over te gaan tot afschaffing, noch tot uitbreiding van de Staatsloterij. Begrooting Binnenlandsche Zaken. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer is het volgende ontleend: Eenige leden klaagden, dat de autono mie der gemeenten in het gedrang komt. Vroeger was de raad het hoofd der ge meente, nu niet meer. Eenige leden vroegen, of de Regeering niet eindelijk den tijd gekomen acht om het verrichten van arbeid in ons land door buitenlandsche arbeidskrachten aan wettelijke bepalingen te binden. Sommige leden waren van oordeel, dat ter bestrijding der werkloosheid meer op werkverruiming dan op werkverschaffing moet worden aangestuurd en zouden daarom invoering van de 40-urige werk week wenschen. Aangedrongen werd op verhooging van de uitkeeringen aan de werklozenkas sen. Onze kaas en Duitschland. De directie van den Landbouw deelt mede in aanvulling aan het desbetreffend vorig bericht, dat het verhoogde invoer recht van dertig mk. per 100 Kg. kaas in Duitschland, hetwelk met ingang van giste ren in werking is getreden niet alleen geldt voor Edammer en Goudsche kaas, maar voor alle harde kaassoorten uit Neder land, dus ook voor broodkaas, blokkaas enz. Op grond van meestbegunstiging zal ook Nederland nog een hoeveelheid van 1910 ton van deze kaassoorten tegen een invoerrecht van 20 Mk. per 100 Kg. in Duitschland mogen invoeren, zoo dra omtrent de regeling van dezen invoer overeenstemming met de Duitsche regee ring is verkregen. Tuingrond. Het Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft den minister van oeconomische za ken en arbeid gevraagd: 1. Heeft de minister reeds een beslis sing genomen op een adres van den bond van loonploegers van den Langendijk en omstreken, in welk adres maatregelen worden gevraagd om te voorkomen, dat de tuingrond in 1933 braak blijft liggen? 2. Zoo ja, kan de minister dan mede- deelen, hoe die beslissing luidt en waarin eventueel de maatregelen zullen bestaan? Zoeken en rapen van eieren. De minister van economische zaken en' arbeid, gelet op artikel 30 der Jachtwet 1923, heeft bepaald, dat in het geheele Rijk: a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en water hoentjes is toegestaan van heden af tot en met 28 April; b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a ge noemde waterwild is toegestaan van he den af tot en met 1 Mei; c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver koopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soor ten), duikers, watersnippen en goudple vieren niet ie toegestaan. Binnenland. De Rijksmiddelen. De Eerste Kamer en de Landbouw. Buitenland. Verkorting van de arbeidsweek in Enge land. De aanslag op Roosevelt. De toestand in Roemenië rustiger. Samenzwering in Dalmatië ontdekt. Examens worden uitgesteld. In verband met de Kamerverkiezingen op 26 April a.s. worden de examens voor gemeente-administratie en gemeente-fi- nanciën gehouden, inplaats van 26 en 27 April op Woensdag 3 en Donderdag 4 Mei a.s. De Rijksmiddelen in Januari. Overzicht van de opbrengst der mid delen over. de maand Januari 1933, in vergelijking met de opbrengst over bet zelfde tijdvak van 1932. Jan. 1933 Jan. 1932 Grondbel. Ink. bel. Verm. bel. Div., Tant. bel. - Invoerrechten Opc. inv.recbten Statistrecht Acc. op zout Acc. op geel. Acc. op wijn Acc. op gedost. - Acc. op bier Opc. op 'bier Acc. op suiker - Opc. op suiker - Acc. op tabak - Bel. gouden en zilv. werken - Zegelrechten Reg. rechten - Succ. rechten - Dom. enz. Staatsloterij - Loodsgelden 536.200 5.906.037 963.245 41'5.333 4.585.861 1.149.470 158.242 229.587 567.146 31.472 2.243.941 1.346.636 2.228 4.710.616 102.233 2.163.839 51.647 1.472.018 1.041.164 2.579.911 171.319 16.907 367.779 481.631 7.098.498 1.116.679 760.308 3.936.092 - 177.137 - 200.413 - 533.613 51.421 - 2.669.311 - 804.984 - 4.266.109 2.502.159 63.342 1.565.777 925.341 3.750.765 175.167 16.955 323.591 Totaal f30.792.842 f31.419.304 Ondanks de invoering van nieuwe be lastingen, die ruim 1 Vt. millioen opbrach ten, is er dus weer een achteruitgang van. 1.4 millioen. Het Vu van de raming bedroeg f 31.849.200. KON VAN PIJN NIET SLAPEN. Moest de trap opkruipen. De 61-jarige maakt nu wandeltochten. Dit verslag van den „terugkeer" van een veteraan kan bet beste in zijn eigen woorden worden weergegeven. „Het zal ongeveer drie jaar geleden zijn, dat ik ineens overvallen werd door een rheumatische zwelling van mijn rech terknie. De pijn was zoo hevig, dat ik niet meer loopen kon. Als ik naar bed ging, moest ik de trap opkruipen en kon dan niet slapen van de pijn. Als U bedenkt, dat ik steeds aan athletiek gedaan heb, zult U begrijpen, hoe zwaar deze slag voor mij was. Ik probeerde allerlei behande lingen, maar met weinig resultaat. Toen besloot ik Kruscben Salts te probeeren. Veertien dagen lang nam ik eiken morgen een dosis in mijn koffie en omdat ik een kleinen vooruitgang bespeurde ben ik er sindsdien steeds mee doorgegaan. Geluk kig kan ik nu verklaren, dat ik weer zon der eenige moeite kilometers loopen kan. Onlangs heb ik zelfs meegedaan aan een wedloop voor veteranen boven de 40 en ondanks mijn 61 jaren heb ik het binnen den bepaalden tijd klaar gespeeld. Dit was mijn eerste wedloop sinds 35 jaar. Ik voel me tegenwoordig opperbest en sta juist op 't punt voor mijn vacantie een wandeltocht te gaan maken. Kruschen Salts heeft mij zooveel goed gedaan dat ik het nu overal aanbeveel." W. H. D. Kruschen Salts verschaft Uw organis me de noodige hoeveelheid levenskrach tige zouten. Deze verschillende zouten be vorderen o.a. een regelmatige werking van nieren en ingewanden, zoodat U zacht maar volkomen ontlast wordt van alle af valstoffen, die Uw gezondheid benadee- len. Het gevolg van deze inwendige zui verheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. Het gif tige urinezuur, dat Uw rheumatische pij nen veroorzaakt, werd langs den natuur lijken weg verwijderd en de rheumatische zwellingen en pijnen houden op. En als U eiken dag trouw blijft aan de „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts zal Uw geheele wezen lichaam en geest van de zuiverende, verfrisschende wer king den weldadigen invloed ondervin den.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1