Uit de Provincie Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Om redenen ran practioühen aard is het noodig de inwerkingtreding der hier- voren bedoelde wijzigingen nader vaat te etellen op zoodanig tijdstip, dat de met de uitvoering belaste Overheden tijdig vooraf van den inhoud dier wijzigingen op de hoogte kunnen zijn gebracht en andere maatregelen van voorbereiding zijn getroffen. Het bedrag voor een paspoort van één persoon zal f 6 zijn; voor een paspoort voor oen echtpaar of voor een persoon of echtpaar met kinderen beneden 15 jaren f 7.50; voor het verlengen van een pas poort eveneens resp. f 5 en f 7.50. Minister Beelaerts van Blokland. De minister van buitenlandsche zaken, jhr mr Beelaerts van Blokland, is van daag weer naar Genève vertrokken J. van Meggelen. f Gisteren is in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam op 65-jarigen leeftijd overleden de heer J. van Megge len, lid van den Rotterdamschen Raad voor de Chr.-Hist. Unie. Eenige weken geleden is de heer van Meggelen in het ziekenhuis opgenomen wegens een ern stige suikerziekte. Gistermiddag is vrij plotseling het einde gekomen. Nederlandsch-Duitsche overeenkomst. Uit Berlijn wordt aan de „Tel." gemeld, dat Dinsdag aldaar de onderhandelingen begonnen zijn tusschen Nederlandsche en Duitsche vertegenwoordigers over een eventueele verlenging of vernieuwing van de op 31 December 1932 afgeloopen fi- nancieele en economische Nederlandsch- Duitsche overeenkomst. Uit de Anti-Rev. Partij. In verband met de vervroegde Kamer verkiezingen zal de Deputatenvergadering van de A.-R. partij thans vermoedelijk gehouden worden op 9 en 10 Maart in „Tivoli" te Utrecht. Wij herinneren voorts nog, dat de stemmingen in de Kiesvereenigingen over de 16 namen voor de candidaten-lijsten en voor de aanvullende plaatsen 1720 zoo vroegtijdig plaats moeten hebben, dat de uitslag uiterlijk op 21 Februari bekend is bij het G. G. Het geheele personeel ontslagen. De directie van de spinnerij en weverij Van Gelden en Co. te Gronau aan de Ne derlandsche grens heeft, nadat eenigen tijd geleden een opzegging was ingetrok ken, het geheele personeel ontslagen. Op de fabriek werkten normaal duizend mannen en vrouwen. Op het oogenblik in sommige afdeelingen in totaal nog ruim 350 man. Nederland en België. Op de vragen van den heer de Savor- nin Lohman betreffende de voortzetting der Nederlandsch-Belgische onderhande lingen heeft minister Beelaerts van Blok land geantwoord: Aangezien de Commissie voor buiten landsche zaken van den Belgischen Se naat met gesloten deuren pleegt te ver gaderen en van het daar besprokene geen officieel verslag wordt gemaakt en geen communiqué aan de pers wordt verstrekt, heeft de minister geen kennis kunnen ne men van mededeelingen, door den Belgi schen minister van Buitenlandsche Zaken in die Commissie gedaan. Tusschen twee buurlanden als Neder land en België hebben uiteraard vrijwel ten allen tijde onderhandelingen plaats over verschillende onderwerpen. Aanne mende evenwel, dat met de in de vraag vermelde onderhandelingen bedoeld zijn de ten vorigen jare onderbroken bespre kingen met betrekking tot de herziening van de verdragen van 1839, verklaart de minister, dat deze na de schorsing niet zijn hervat en dat evenmin nieuwe be sprekingen ter zake zijn ingeleid of oude zijn voortgezet. Ten slotte verklaart de minister in ant woord op de desbetreffende vraag, dat het eventueel na de verkiezingen optre dende nieuwe Kabinet niet slechts formeel en juridisch, maar ook informeel en mo reel in geen enkel opzicht zal zijn gebon den en volmaakt vrij tegenover de zaak zal komen te staan. Verbittering der werkloozen te Koewacht. Op het einde der vorige week was er te Koewacht weer eenig werk in den land bouw gekomen. Voor f 1.25 per dag kon den jongemannen vlas keeren, aardappe len zakken, enz. Door een ploegbaas te Koewacht wer den daarvoor Belgische arbeidskrachten aangenomen. Dit leidde, zoo meldt het Dagbl. v. N.-Br., tot verbittering van de zijde der Koewachtsche werklooze arbei ders. Toen 's morgens om 6 uur de ploeg met Belgische arbeiders zou bijeenkomen, wer den zij opgewacht door 'n groot aantal Koewachtsche arbeiders. In de gemeente was politieversterking gekomen. De onrust onder de arbeiders is ten slotte weggenomen doordat eenigen tijd nadien Koewachtsche arbeiders in dienst werden genomen. Thans is de rust wederom teruggekeerd. Uitgeleverd. Op verzoek van de Nederlandsche Regeering is gisteren door de Belgische Regeering uitgeleverd, zekere J. L., boekhouder destijds wonen de te Groede, die er van verdacht wordt zich in Maart 1932 te Groede te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van effec ten en bankbiljetten tot een vrij aanzien lijk bedrag door het openbreken van een bureau. —i 89 AGENTEN op Zuid- en Noord- Beveland waarborgen do beste service bij aanschaffing van een N.S.F. of Philips- radiotoestel. Hoofdagent: J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Goes. De collecte voor het crisis-comité bracht deze week f 70,77 op. Schore. Gisteren hebben een tweetal honden, waaronder die, welke enkele da gen geleden twee schapen heeft afge maakt, zoodanig huisgehouden onder een kudde schapen, dat niet minder dan 24 dieren in een sloot werden gedreven. Twee dezer schapen zijn later dood uit de sloot gehaald. Vrouwepolaer. Dinsdagmiddag verga derde de 'Gemeenteraad. Afwezig de 'heer Arendse. De voorzitter deelde mede, dat het bedrag der normale subsidie ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 Over het 4e kwartaal 1932 is vastgesteld op f 50, dat Ged. Staten hebben bericht, dat de Nieuw-Proijensche weg in het tijdvak van 16 Februari tot 16 Maart voor het open baar verkeer zal gesloten zijn. Van den directeur der gemeente-bedrijven te Mid delburg is opgaaf ontvangen van de aan de aansluiting der afdeeling Vrouwepol- der aan het waterleidingsnet dier gemeen te verbonden kosten, welke kosten in to taal worden geraamd op f 11.000. In han den van B. en W. gesteld. Het adres van de Patroonsvereeniging „Walcheren Plat- telan'dsch Bouwkring" 'houdende verzoek om, in verband met de in de bouwbedrij ven heerscbende malaise, de bij de werk verschaffing gebruikt wordende materia len aan te koopen bij de patroons in de bouwvakken, wordt voor kennisgeving aangenomen, op grond dat deze wijze van werken al 'door B. en W. wordt toegepast. De voorzitter deelde mede, dat van de winkeliers in de afd. Vrouwenpolder een schrijven is ontvangen houdende verzoek om, met het oog op het toenemende vreemdelingenverkeer, een verordening in het leven te roepen waarbij de mogelijk heid wordt geregeld, dat de winkeliers hunne winkels gedurende de maanden Juli en Augustus, uitgezonderd des Za terdags, tot des avond® negen uur voor het publiek kunnen openstellen. Na be spreking werden B. en W. uitgenoodigd een zoodanige verordening te ontwerpen. De voorzitter deelde mede, dat van 'de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in de gemeente een verzoek is ingekomen om beschikbaarstelling van een subsidie van gemeentewege van f 50 voor het jaar 1933. Z.h.st. toegestaan. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de gemeente in de gelegenheid is het geheele strand- gebied der gemeente van den Staat te huren voor de som van f 100 per jaar. Daar de 'huurprijs heu billijk voorkomt en het geheele strand voor denzelfden prijs wederom direct kan worden onderver huurd aan de Vereen. Vreemdelingenver keer, stellen zij voor tot dien huur te be sluiten. Alzoo besloten. Vervolgens werd de heer J. Geerse Sr. herbenoemd als lid van de Plaatselijke Commissie van toez. op het L.O. Daarna werd 'besloten het 'bedrag van het voor schot aan de Besturen der bijzondere lagere scholen vast te stellen op f 1084.60 voor de schooi te Vrouwepolder en op f 601.80 voor die te Gapinge. D© voorzitter deelde daarna mede, dat de voor de verharding van den Langeweg aangeboden partij klinkers B. en W. zoo danig is meegevallen, dat zij den Raad thans met vrijheid voorstellen de verhar ding van dien weg met klinkers in plaats van met macadam te doen geschieden. Volgens de gemaakte berekening zullen de aan die verharding verbonden kosten in totaal ongeveer f 3400 bedragen. Gezien het gering verschil tusschen de 'kosten van verharding met macadam en deze klin kers, stellen B. en W. voor den Lange weg nog dit voorjaar met bedoelde klin kers te doen bestraten. De heer Kesteloo wil gaarne een nadere definitieve bereke ning van de juiste totale kosten aan die verharding verbonden en van de wijze waarop B. en W. denken de gemaakte kosten te kunnen dekken. De heer Dingemanse vraagt of de over gelegde 'berekening op deskundige voor lichting berust, of B. en W. al dan niet voorstellen zullen doen tot 'het invoeren van een baatbelasting, en zoo ja hoeveel die belasting zal bedragen en hoe het staat met de door Vreemdelingenverkeer toegezegde bijdrage in de te maken kos ten. De voorzitter deelde mede, dat de voorgelegde berekening van deskundige hand i's. Het genoemde totaal bedrag is eerder te hoog dan te laag genomen. Het is de bedoeling van B. en W. voorstellen te doen tot het invoeren van een baatbe lasting op den voet als voor den Sohel- lachsohenweg is geschied. Zij denken die belasting te stellen op f 5 per H.A. Nu de Vereen. Vreemdelingenverkeer rechtsper soonlijkheid heeft aangevraagd heeft de onzekerheid ter zake van haar toegezegde jaarlijksche bijdrage z.i. wel een eind ge nomen. M.a.st. werd besloten tot aankoop van de aangeboden partij' 'klinkers over te gaan ten einde den Langeweg daar mede te verbarden en werden B. en W. gemachtigd pogingen aan te wenden tot het sluiten van een geldleening tot dek king van de kosten dier verharding groot f 3400, tegen een rente van ten hoogste 5 pet. 's jaars. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat van de commissie van werkverschaf fing een opgaaf is ontvangen inzake de bij de werkverschaffing te volgen werk wijze en van de personen, die voor te werkstelling in aanmerking 'komen. De voorzitter is van oordeel, dat de werk loozen eerst zooveel mogelijk moeten uit trekken. Daarvoor is men toch aangeslo ten bij het werkloosheidsbesluit 1917, welke aansluiting de gemeente over 1982 ruim f 400 zal kosten en voor 1933 wel f 600 zal bedragen. Als men de werkver schaffing zou gaan regelen als door de Commissie thans wordt aangegeven, zou dat komen op een uitgaaf van ongeveer f 123.per week, terwijl men er z.i. toch ook rekening mee moet houden, dat maar tot Mei getrokken kan worden en het er niet naar uitziet, dat dan de werkloosheid een eind zal hebben genomen, zoodat men dan toch ook nog werk in reserve dient te houden. De heer Kestelo is het hier mee eens. Ook is hij er voor dat ter dege rekening gehouden wordt met de werk loozen, die bijna of weldra geiheel zullen zijn uitgetrokken en dat juist die het eerst te werk worden gesteld, terwijl daar nog bijkomt dat niet allen eender gesitueerd zijn. Hij zou er ook zeer veel voor voelen om uitgetrokken ongehuwden, die geen kostwinner zijn zoo nu en dan eens te werk te stellen. De heer Dingemanse zeide dat het de bedoeling der commissie is de trekdagen als aanvulling op de werkdagen in werkverschaffing te stellen, doch te vens de trekdagen voor eventueele reser ve te 'houden. Er bestaat bij de commissie geen bezwaar zoo 'b.v. besloten werd dat aan allen 3 d. in de week werk zou wor den verschaft. Na verdere breedvoerige bespreking werd m.a.st. besloten B. en W. op te dragen met de door de commissie verstrekte gegevens rekening te houden en de tewerkstelling bij de werkverschaf fing naar bevind van zaken te regelen. Na rondvraag volgt sluiting. Si Maartensdijk. De alhier gehouden vergadering van de tuinbouwvereeniging Eiland Tholen was slecht bezocht. De re kening wees een batig saldo aan van f 167.90. In de vacature van wijlen H. v. Westen werd als bestuurslid gekozen G. K. Krijger Mz. De periodiek aftreden de heeren G. Murre en I. M. Hage werden bij acclamatie herbenoemd. Hierna hield Ir A. W. v. d. Plassche, Rijkstuinbouwconsulent te Goes, een rede over de fruitteelt in Amerika, toegelicht met lichtbeelden. Een langdurig applaus bewees, dat het gehoorde en geziene zeer in den smaak van het opgekomen publiek gevallen was. Het was een leerzame avond. Zaamslag. De familie J. Wisse alhier ontving Maandag van de politie te Am sterdam de droeve tijding van het over lijden van hun zoon Frederik, door gas- verstikking. Uit nadere inlichtingen bleek, dat, toen deze Maandag niet in zijn be trekking aan de Twentsche Bank ver scheen een onderzoek is ingesteld. Zijn kamer bleek gesloten. Toen werd de tus- schenkomst der politie ingeroepen. Men vond den jongen man dood op zijn kamer, terwijl ontdekt werd dat door een lek in de leiding de kamer vol gas gestroomd was. Axel. Nadat reeds te Zaamslag met gunstig gevolg een propaganda-vergade- ring was gehouden, trad de heer J. A. Meertens ook hier in een vergadering, die door een 45-tal personen bezocht was, op met het doel ook hier leden te werven voor de vereeniging voor Ziekenhuis-ver- pleging. Het resultaat der vergadering was, dat men zich in beginsel uitsprak voor het stichten eener afdeeling. Als lid van een voorloopig comité werden gekozen de hee ren B. Knieriem, P. van Driel, G. J. Schieman, F. van Tatenhove, H. Hoebé, D. v. d. Berg, en A. Hol. In de gehouden ledenvergadering van den kring Axel der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij is met 38 tegen 18 st. besloten tot reorganisatie van den kring over te gaan. Door het aannemen dezer voorstellen is thans de mogelijkheid ge opend om in den kring verschillende af deelingen op te richten. Biervliet. In de gisteren gehouden ver gadering van den gemeenteraad te Bier vliet, werd tot wethouder benoemd de heer J. M. de Putter (V.B.) met 4 st., terwijl 3 st. waren uitgebracht op dhr W. Naaije (C.H.). Ingezonden Mededeeling. Zou het wel goed zijn? Het is maar een Hollandsch wasch- middel en het is veel goedkooper dan het geïmporteerde buitenlandsche. Zoo denken honderden, bewust of onbewust enze koopen het duurdere buiten landsche. Probeert het toch. Probeert éénmaal het uitstekende Holiandsche zelfwerkend waschmiddel „1, 2, 3", 17cent per pak. Probeert het en oordeelt zelf. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Randwijk, J. H. van Pad- denburgh te Elspeet. Geref. Kerken. Beroepen te Gameren, M. de Regt, cand. te Middelburg. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Ridderkerk, M. Heikoop te Utrecht. Tot predikant der Protest. Kerk in Ned. O.-Indië is benoemd ds 0. D. Bleoker, Evang. Luth. predikant te Edam. Kerkelijke moeilijkheden. Een eigenaardige geschiedenis heeft zich, aldus meldt het Ned. Chr. Pers bureau, afgespeeld te Rijssen. Onlangs werd daar door de gemeente van Ds J. van Wier, de dusgenaamde Geref. ge meente onder het Kruis, het besluit ge nomen om eigen separaat bestaan te be ëindigen en zich aan te sluiten bij de Geref. gemeenten in Nederland (groep van Ds Kersten). Ds Van Wier echter, die zelf den stoot tot dit besluit gegeven had, kreeg achteraf berouw en berichtte aan de synode der Geref. gemeenten, dat hij zich niet aan het bij samensmelting ver- eischte toelatingsonderzoek in de Geref. gemeenten wilde onderwerpen. Hij riep de leden zijner gemeente bijeen, ten ein de samensmelting ongedaan te maken. Het bleek echter, dat kerkeraad en ge meente niet meer terug wilden. Ds van Wier, die den Almeloschen advocaat Mr Sybrandi ter verdediging van zijn rechten op grond van den beroepsbrief mee ter vergadering had gebracht, wekte inzon derheid hierdoor een sterke agitatie. Op voorstel van een kerkeraadslid besloot de vergadering met algemeene stemmen, dat alleen de lidmaten en de door den kerke raad genoodigden de vergadering moch ten bijwonen, waarop mr Sybrandi en enkele anderen de vergadering verlieten. Vanwege de Geref. gemeenten waren aan wezig Ds Kersten en Ds Fraanje. Ds Van Wier, die vervolgens zijn bezwaren tegen het eerder genomen besluit van samen smelting uiteenzette, ondervond in de ver gadering geen steun. Ds Kersten, die daar na sprak, verwierf de algemeene instem ming. De vergadering besloot om de sa mensmelting te handhaven. Ds van Wier blijft predikant bij de gemeente. Zoolang hij zich echter niet aan het toelatings examen onderwerpt zal hij in de andere gemeenten dezer kerkengroep niet mogen optreden. Ontploffing op een klip perschip. Het klipperschip de Onder neming, groot 120 ton, dat Vrijdagavond op de Amer is gezonken, is gelicht. Gisteren is H. van Dongen, oud 25 jaar, de oudste van de twee omgekomen personen, ter aarde besteld. Zondag is op zijn lijk de gerechtelijke sectie verricht, waarbij is komen vast te staan, dat hij vreeselijk was getroffen. Alles wees er toen reeds op, dat er een ontploffing voor het intreden van den verstikkingsdood moest hebben plaats gehad, hetgeen na lichting van het schip dan ook onbetwistbaar is komen vast te staan. Bedoeld schip was met een lading kunstmeststoffen van Vlaardingen gegaan naar Geersdijk op Noor d-B e v e - land en keerde daarna tegen het ein de van de vorige week huiswaarts naar Made. Vrijdagavond tegen halfzeven werd er langdurig en krachtig alarm gemaakt, dat door de bewoners van enkele boerde rijen in de Biesbosch werd opgevat als de roep van een schipper, die vroeg om afgehaald te worden of die zijn knecht aan boord riep. Men sloeg er zoozeer geen acht op. Tegen half acht werd er een zwa re slag gehoord en plotseling vertoonde zich op de rivier een schijnsel van licht, dat geen indruk van brand maakte en dat door zeer weinigen werd opgemerkt. Daar mee was, achteraf gezien, het lot beslist van twee jonge menschenlevens en is de schuit geleidelijk gaan zinken. De ontplof fing heeft in het zoogenaamde vooronder plaats gehad. Aangezien er geen oogge tuigen meer in leven zijn, wordt de vol gende veronderstelling gehuldigd: De schippers moeten meegevoerd, al thans bij zich gehad hebben, een voorraad kruit, slaghoedjes, granaten, bommen of welke helsche machine dan ook. Men ver moedt, dat zij dat meegebracht hebben en dit hebben gereed gezet voor verder ver voer. Door het schommelen evenwel van de schuit is het niet uitgesloten, dat zoo'n pakje gevallen zou zijn, hetgeen de ont ploffing heeft bewerkt. Het vooronder was geheel gesloten. Over het vooronderluik of -klep ligt als gewoonlijk een sluitijzer. Dit en het luik werden krachtdadig van het voordek afgerukt en weggeslingerd. Zeer waarschijnlijk is Jan, oud 21 jaar en de jongste van de twee broers, door den ontzettenden luchtdruk overboord gesla gen en verdronken. Zijn lijk is tot heden niet gevonden. De oudste heeft zich klaarblijkelijk doodelijk getroffen, naar het achteronder te bed begeven. De ont ploffing heeft het ijzeren schot, hetwelk de scheiding vormt van vooronder en ruim, totaal ontzet en daardoor werden zeer veel nagels, welke ter bevestiging van het schot aan bak- en stuurboordzijde zijn aangebracht, uitgerukt. Juist door deze kleine nagelgaatjes is het water de schuit binnen komen dringen en deed de schuit traag, maar zeker zinken en moest aan de reeds zwaar getroffen jongeling een ein de brengen aan een vreeselijk lijden. Cocaïnesmokkelaar op heeterdaad betrapt. Onlangs vertoefde te Heerlen een Hongaar, Dara- go geheeten, die zich voor geneesheer uit- gal. Toen de politie bemerkte, dat de man zich ophield met den verkoop van cocaïne, vertrok hij naar Keulen, waar hij in een eerste rangshotel ging wonen. Bij de af rekening was hij echter weer verdwenen. De Duitsche politie stelde een onderzoek in en in samenwerking met de politie te Heerlen werd een inval gedaan in een woning te Aken, waarheen de Hongaar inmiddels weer verhuisd was. Toen de politie naar binnen kwam, vond zij er den Hongaar juist aan het onderhandelen met een Heerlenaar over den verkoop van 500 gram cocaine voor 2400 mark. De Hongaar werd gevangen genomen en in de gevangenis te Aken opgesloten Hij wordt ook nog van andere misdrijven verdacht. Kasteel voor tien francs. Den 15en Maart zal het kasteel van Mon- DE ZITTINGSDUUR VAN' DE NIEUWE KAMER. Hoe lang zal de Tweede Kamer, die nu gaat gekozen worden, zitting hebben? In een der bladen lazen we daarom trent de volgende redeneenng; „Wat den zittingsduur van de nieuwe Kamer betreft, artikel 86 van de Grond wet bepaalt den zittingsduur op 4 jaar. Telkens bij de opening gaat een nieuw zittingsjaar in. De Kamer zou dan maar 3 jaar en eeni ge maanden zitten. Wat ook geen overwegend bezwaar is om thans niet tot vervroegde verkiezingen over te gaan." Bovenstaande verwijzing naar de Grond wet is juist, zegt de Maasbode, doch de Grondwet bepaalt nog meer. Artikel 73 toch zegt: „De koning beeft het recht om de Ka mers der Staten-Generaal, elk afzonderlijk of beide te zamen, te ontbinden. Het besluit, waardoor die ontbinding wordt uitgesproken, houdt tevens den last in tot het verkiezen van nieuwe Kamers binnen veertig dagen, en tot bet samenko men der nieuw verkozen Kamers binnen drie maanden. De wet kan voor de na eene ontbinding gekozen Kamers een anderen zittingsduur dan in de artikelen 86 en 92 is bepaald, vaststellen." Welnu de wet in casu de Kieswet bepaalt in artikel 145: „Bij ontbinding der Tweeede Kamer treden de leden af vier jaren na den eerstvolgenden derden Dinsdag in September." De a.s. Tweede Kamer blijft dus zitting houden tot den derden Dinsdag van Sep tember 1937. Tenzij natuurlijk vóór dien datum weer een koninklijk besluit tot ont binding wegens een conflict met de re geering zou volgen. temale, bij Cuneo, benoorden San-Remo, in bet openbaar worden verkocht. Het kasteel is voor10 francs ingezet. Een kooper, die een booger bedrag bood, is tot dusver niet gevonden. Het kasteel is eigenlijk geen kasteel meer, maar sedert eeuwen een ruïne. Er rust blijkbaar een noodlot op: bet werd in 1541 door de troepen van Karei V belegerd. De aanvoerder der belegerden, Giovanni Frederico, moest zich overge ven, doch sprak zijn vloek uit over het kasteel, waar zich sedertdien niets dan noodlottige gebeurtenissen hebben afge speeld en dat telkenmale door den bliksem werd getroffen. 'Achttien duizend paar schoenen geroofd. De politie te Londen is bezig met een onderzoek naar een geval van handig gepleegden roof, waarbij 18.000 paar schoenen ter waarde van ongeveer 50.000 gulden volkomen ver dwenen zijn. Toen de chauffeur van een vrachtauto voor een magazijn stond te wachten ter aflevering van de partij schoenen, bezocht bij een koffiestailetje, en toen bij terugkwam was de vrachtauto verdwenen. Later werd de vrachtauto te Rotherhithe verlaten teruggevonden. Do politie gelooft, dat de heele lading wellicht naar bet buitenland van de hand is ge daan reeds een paar uren na den feitelij ken roof, die waarschijnlijk het resultaat is van een zorgvuldig voorbereid plan. Brand teOss. Woensdagavond is brand ontstaan in de boerderij van H. Reynders te Oss. Het vuur greep zoo snel om zich been, dat het geheele pand in een oogwenk in lichte laaie stond. Met moeite kon het gezin, bestaande uit 8 personen, zich uit 't brandende perceel te redden. De brandweer arriveerde spoedig, doch kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. De boerderij is tot den grond afgebrand De inboedel, een partij hooi en stroo, werd door het vuur geheel vernield. Een aantal kippen en een geit kwamen in de vlam men om. De oorzaak is onbekend. Een en ander was laag verzekerd. Inbraken te Leiden. Herbaalde malen werden den laatsten tijd te Leiden op verschillende plaatsen goe deren vermist o.a. bij de Leidsche brood fabriek. De politie had zich Dinsuagavond verdekt opgesteld en spoedig verschenen de 18-jarige de H., de 17-jarige de B., de 18-jarige de G. Het gelukte den 18-jarigen de H. te grijpen; de anderen ontkwamen. In den loop van den avond zijn zij ech ter gegrepen. Bij huiszoeking kwamen tal van goederen voor den dag: dynamo's, rijwielen, doozen chocolade enz. benevens tal van voorwerpen, die bleken gestolen te zijn uit bergplaatsen op sportvelden. Duitsche Hitlerianen op Nederlandschen grond. Dins dagavond tegen zeven uur passeerden on geveer 150 man Hitlerianen op Duitsch gebied nabij Kerkrade langs de Neder landsch-Duitsche grens. Plotseling riep een taxi-chauffeur van af Nederlandsch gebied: „Heil Moskou!" Daarop kwamen de Hitlerianen op Ne derlandsch gebied en gingen zij den chauffeur te lijf. De Nederlandsche grens wacht moest een eind aan het gevecht maken. Zij sommeerde de Hitlerianen weer op Duitsch gebied terug te gaan, waaraan dezen tenslotte voldeden. Geen pind a-C h i n e e z e n te Groningen meer. Groningen ie thans pinda-pinda-loos. Dezer dagen zij" de pinda-Chineesjes, die hier dag aan dag met bun gekleurde broodtrommels met pinda-artikelen rondliepen, bij de po litie gekomen met het verzoek naar de Nederlandsche havensteden te mogen te ruggaan. Aan dit verzoek is voldaan. De verkoop van pinda's bleek niet loonend meer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2