EERSTE BLAD. MT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! DONDERDAQ 18 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 118 igen. ujn Iers Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. het Kanaal te jhinefabriek, srkplaats Hol- N.V. IJzer- Go., Bergen op Bauduin, Dor- iederl, IJzergie- srt en Co., Mid- iderland. Gibraltar, v. Sabang. p. 13 Perim. INDE. thuiar. Lloyd. |4 Sagres. Suez, laid. 14 Point de te Suez. ■RBERICHT. 16 Febr.: lelijke tot Noor- Ibewolkt, waar- Vte sneeuw- of nachts, over- temperatuur. lag 3 uur: 3 uur: 770. btsers: In door iers en ■zie toe Ijos en 45 ct. )rogist. 4N DER HARST lornemens om op SBRUARI 1933, ifé Fritz te N.- verzoeke van |LIEK, rkoopen: |T SCHUURTJE, te N.- en St iet Dorp, achter pkt A 157, groot N.- en St-Joos- )orp, achter de |A 156, met eeu- iit van erfpacht |Len grond, groot |0 c.A. of 6 Ge en BOUW- EN ien Van Citters- lofstede Braken- kerke, gemeente peel I en genot onmiddellijk na der pacht van lei 1933 af. Per- V ember 1935 ver ier jaar aan den Kleverskerke. gebouwen daags 10 tot 12 en op den ver- 12 uur. |afloop daarvan, rBOEDEL, Kasten, Spiegel, Klokken, Lam- lijnen, Kapstok, Jdegoed, Nacht- Gascomfoortjes, jGlas-, Steen- en en Waschge- [er te voorschijn Et ien verkrijgbaar Notaris, Lange Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Bloedvlekken zijn lastig. "Wie onschuldig bloed vergoten heeft blijft daar niet rustig onder. Vandaar de wanhopige pogingen die altijd weer gedaan worden om de bloed vlekken te verwijderen. Zoo is het nu ook bij de S. D. A. P. Er is helaas bloed gevloeid in Indië. Door de schuld van de muiters die zich aan geen waarschuwingen stoorden, ja, maar meer nog door de schuld van hen die de geesten vergiftigden, die altijd door tot revolutionair optreden prikkel den en die vanaf een voor henzelf vei lige plaats de „dappere ongehoorzaam heid" predikten. De Soc.-Democratische leiders zijn ver standig genoeg om dat te begrijpen. Zij weten het wel dat er bloed kleeft aan hunne handen. Zij zien wel de bloedvlekken. Dat maakt hen onrustig. En daarom doen ze 1 't is een zeer natuurlijk verschijnsel hun uiterste best om de schuld van zich af te werpen en anderen verantwoordelijk te stellen. Het is daarom dat een snorkend ma nifest wordt verspreid waarin van eigen ophitsing zorgvuldig wordt gezwegen en de arbeiders worden opgeroepen te pro- testeeren, niet tegen de werkelijke aan stichters van dit kwaad, maar tegen de regeering die de landsgevaarlijke muiterij den kop indrukte. Vandaar dat men in de Socialistische pers om den anderen regel uitdrukkingen ontmoet als gezagsmisbruik, moordda dig optreden, massamoord enz. Het bloed smet. En nu tracht men die smet uit te wisschen. Het bloed roept. En nu tracht men die stem te overschreeuwen, door anderen te beschuldigen. Maar dat zal niet gelukken. De stem van het bloed kan niet wor den gesmoord. Deze bloedvlek is niet uit te wisschen. Het feit blijft, dat de S. D. A. P. niet in de laatste plaats voor dit tragisch bloedbad verantwoordelijk is. Middelburg- Naar aanleiding van de benoeming van den heer Fernhout tot burgemeester van Middelburg schrijft het Soc. Dein. „Volks blad": Waar te voren bekend was, dat de mi nister voor de vervulling der burgemees tersvacature in deze richting zocht, mag het zeker worden toegejuicht, dat voor de bezetting der wethoudersvacature van mr. De Veer, door de niet-rechtsche leden van den raad één der leden, n.l. de heer Boasson, bereid is gevonden deze functie tijdelijk te bezetten, om na de benoeming van den nieuwen burgemeester, zijn zetel opnieuw ter beschikking te stellen. Hierdoor staat de raad weder volkomen vrij in de bezetting van den wethouders zetel en kan men de zaak oprtieuw onder de oogen zien. Evenwel is de tegenwoordige samenstel ling van den raad van dien aard, dat niet gemakkelijk een voor onze partij bevredi gende oplossing is te verkrijgen. Het zal er op aankomen in de naaste toekomst een college van B. en W. samen te stellen, dat niet alleen voldoende be stuurskracht heeft, doch ook voldoende waarborgen krijgt, dat democratische voorstellen van dat college niet op het verzet stuiten van een reaotionnaire oppo sitie van rechts en links in den raad." Voor de „Middelb. Crt.", die zoo boog van den toren blaast, moet wat hier ge zegd wordt wel een zeer onaangename ontnuchtering zijn. Dit liberale orgaan had nog pas zoo'n hooge borst opgezet. Zeer uit de hoogte verklaarde het zich bereid met den nieu- burgemeester samen te werken. mits hij doet als w ij. Men zou er heel wat van denken! Maar nu wordt hier door het socialis tische orgaan even duidelijk gemaakt, dat de liberalen zelfs bij de wethoudersver kiezing niets in te brengen hebben. Zeker, ze mogen in dit geval wel met de Boe. Dem. wier optreden de „M. Crt." zegt te verfoeien samenwerken. Maar i die samenwerking zal daarin bestaan, dat de Socialisten de lakens uitdeelen. Dat z ij den koers aangeven. Voor de „M. Crt.", die een toon aan sloeg alsof zij zoo ongeveer de leiding heeft in Middelburg, moet dit wel een erg bittere pil zijn. Maar een pil, die misschien in zooverre kan werken, dat ze het werke lijkheidsbesef een weinig versterkt, De ramp te Neunkirchen. Gisteren zijn nog 5 dooden uit de puin massa's te voorschijn gehaald, zoodat nu in totaal 61 dooden geborgen zijn. Nog 7 personen worden vermist. De werkloosheid in Engeland. Den avond voot het eigenlijke debat over den stand der werkloosheid heeft het Engelsche Lagerhuis een motie van con servatieve zijde behandeld, waarin de re geering verzocht werd een algemeen werkverschaffingsplan op te stellen, zoo als ook in Duitschland geschied was. De arbeiderspartij diende een amendement op die motie in, waarin tot uitdrukking kwam, dat de geheele natie voor het lot der werkloozen aansprakelijk is, die niet met een ondersteuning als armlastigen mogen afgescheept worden. Deze geamen deerde motie werd verworpen met 242 te gen 58 stemmen. Lloyd George zeide, dat de minister het Huis weer afscheepte met een blik in de toekomst, maar dat hij dan wel een graag concrete feiten van het succes der regee- ringspolitiek wilde hooren voordragen. Hij meende, dat de regeering nalatig was nende op een verzoek om verbreking, in gediend door Ged. Staten der provincie Namen. Woensdagmiddag zou als con clusie van het debat worden gestemd. Reeds vóór de stemming was de Ka mer bijzonder onrustig, daar in de wan delgangen het gerucht liep, dat de katho lieke en liberale ministers het met elkaar niet eens waxen over de reorganisatie van bet vakkundig onderwijs. Bij de stemming over de motie van vertrouwen in het beleid der regeering scheidden 13 liberalen zich af van de meerderheid. De motie werd dan ook ver worpen met 82 neen, 72 ja en 5 blanco. Te midden van tumult werd vervol gens tot het votum overgegaan over een socialistische motie van wantrouwen, welke aangenomen werd met 82 tegen 72 stemmen en 5 onthoudingen. Het resultaat van deze stemming werd door de socialisten met luid applaus be groet. Minister-president de Broqueville stond onmiddellijk op en verklaarde, dat hoewel het votum over een onbenullige kwastie liep, de regeering toch den ernst van de stemming inzag en dan ook beslo ten had den Koning te verzoeken haar ontslag te willen aanvaarden. De verga dering werd onmiddellijk daarna opge heven. ken en andere openbare gebouwen de laatste dagen verdubbeld. Deze voorzorgs maatregelen zijn getroffen in verband met de onrust, welke onder de anarcho- syndicalistische elementen van Barcelona wordt waargenomen. Men heeft den in druk aan den vooravond te staan van 'n opstand. Korte berichten. Uit Triëst wordt gemeld, dat bij een ontploffing van een zuurstofcylinder in een fabriek van minerale oliën, 7 perso nen, onder wie de waarnemende directeur der fabriek, zijn gedood. Zes personen zijn gewond. Naar de Deutsche Zeitung verneemt, zal de Duitsche radio in de toekomst on der de controle van den Rijkskanselier worden geplaatst. De politiepresident van Berlijn, Mel- chert, is vervangen door den nationaal- socialistischen afgevaardigde schouit-bij- nacht von Levatzow, terwijl Melchert tot hoofd van de politie in de Pruisische pro vincie Saksen is benoemd. Naar het blad Jomoeri, dat zeer nauwe betrekkingen onderhoudt met het Japansche Ministerie van Marine, meldt, heeft de minister van Buitenlandsche Za- Ingezonden Mededeeling. gebleven met haar afwachten van betere tijden, en geen enkel stoutmoedig plan van werkvoorziening had opgesteld. Op ruimen van krotwoningen, ontginnen en draineeren van land, uitgifte van kleine stukken grond aan landarbeiders en aan leg van wegen waxen z.i. altijd nog mid delen die te verkiezen waren boven het niets doen der regeering. De toestand in Roemenië. 4000 arbeiders der spoorwegen in het district Boekarest zijn Woensdag op nieuw in staking gegaan, omdat de mili taire autoriteiten elf arbeiders, die er van verdacht worden te behooren tot de ont bonden verklaarde communistische ge heime organisaties, hebben laten arres- teeren. De stakers eischen niet alleen de invrij heidstelling der gearresteerden, doch stel len ook een aantal politieke eischen, o.m. de opheffing van den staat van beleg. Te Klausenburg is de orde zoo goed als geheel hersteld. Te Gonstanza is het tot een ernstig incident gekomen: een com munistische leider schoot op het oogen- blik zijner arrestatie den commissaris van politie dood en pleegde ter plaatse zelfmoord. In het geheele land, in het bij zonder in de groote steden, zijn tal van personen gearresteerd. Te Boekarest zou den 84 personen gearresteerd zijn. Woensdagavond heeft de toestand zich nog verder toegespitst, zoodat de regee ring zich genoodzaakt heeft gezien, mili tairen te requireeren, ten einde drasti scher te kunnen optreden. Te Boekarest is een aanvang gemaakt met de gewelddadige ontruiming der door de stakers bezette spoorwegwerkplaatsen. Aan de zijde der gendarmes zijn tot nu toe twee personen gewond. Alle berichten betreffende een in Roemenië uitgebroken revolutie zijn echter te verwijzen naar bet land der fabelen. Weer Duitsche bladen verboden. Op grond van paragraaf 9, lid I sub 5 en 7 der verordening van den Rijkspresi dent tot bescherming van het Duitsche Volk van 4 Februari 1933, zijn de te Ber lijn verschijnende dagbladen 8 Uhr Abend- blatt en Vorwaerts plus nog negen andere soc.-dem. bladen in andere steden, met directen ingang tot en met 22 Februari verboden. Het verbod van het 8 Uhr Abendblatt wordt gemotiveerd met het publiceeren in de editie van Dinsdag van het artikel: „Bent u ook niet van meening?", dat be trekking heeft op de politieke botsingen te Eisleben. Het verbod van de Vorwaerts wordt gemotiveerd met een artikel in de éditie van Dinsdagochtend onder den titel: „Voor de waarheid", „De bloedige Zon dag te Eisleben". De Belgische regeering afgetreden. Goheel onverwacht heeft het Belgische kabinet Woensdagmiddag ontslag geno men. Reeds de vorige week had de goed keuring door den katholieken minister van binnenlandsche zaken, Poullet, van de in October te Hastière, een dorp in de provincie Namen, gehouden raadsver kiezingen, waarbij de katholieken met een meerderheid van slechts een zevende van een stem meester bleven van het raad huis, tot een debat in de Kamer aanlei ding gegeven. De socialisten en sommige liberalen verzetten zich tegen de ratifies tie van deze verkiezingen, daarbij «teu- Met algemeene stemmen min 1 ont- l houding verklaarde de liberale fraefcfe bereid te zijn mede te werken tot de sar menstelling van een nieuw kabinet, dat gevestigd zou zijn op dezelfde grondsla gen als de zoo juist afgetreden regeering. Laat in den avond werd medegedeeld, dat Kgning Albert geweigerd heeft het ontslag van het kabinet de Broqueville te aanvaarden. De minister-president heeft daarop be denktijd gevraagd tot Donderdagmiddag. De overeenkomst van Oslo. Volgens „Tidens Tegn" zullen de verte genwoordigers van de staten, die de over eenkomst van Oslo hebben gesloten, bin nenkort te Stockholm in conferentie bij eenkomen. In deze conferentie, waaraan thans ook Finland zal deelnemen, zal de handelspolitiek der bij de conventie van Oslo aangesloten landen worden bespro ken. Hugenberg belooft hulp aan den Duitschen middenstand. De Duitsche minister van economische Zaken, Dr Hugenberg, heeft delegaties van middenstanders ontvangen, waarbij hij o.m. verklaarde, dat aan de ongezon de centralisatie van het middenstands- en landbouwcrediet, welke tijdens den oorlog is ontstaan, een einde moet wor den gemaakt. Dr Hugenberg kondigde aan, dat hij nieuwe maatregelen zou voor stellen ten einde verbetering te brengen in de moeilijke positie van den midden stand, welke onder meer veroorzaakt is door de zijns inziens niet juiste regeling van de z.g. Osthilfe. Naar Wolff meldt, zal Hugenberg in zijn kwaliteit van Rijkscommissaris voor de Osthilfe een speciale commissie instel len, die een onderzoek zal doen naar de gegrondheid der klachten, die zijn bin nengekomen over de distributie der gel den bij de Osthilfe. De reorganisatie van de bescherming tegen executorialen verkoop zal geschie den door een noodverordening van den rijkspresident en een verordening betref fende de uitvoering daarvan. Naar men zegt, bestaat het essentieele onderscheid met de tot dusverre bestaande regeling hierin, dat de bescherming tegen execu torialen verkoop in den vervolge in het geheele rijk gelijk zal zijn. Tot 31 October zal de nieuwe verordening algemeen den executorialen verkoop van landbouw gronden en van alle roerende inventaris sen met inbegrip van huisraad van alle bedrijven in land- en boschbouw, bene vens tuinbouw verbieden. Hef Belgische strandleven. De Belgische regeering heeft aan de kustgemeenten geschreven, dat het voort aan aan baders en baadsters moet verbo den worden, nog zonder badmantel op het strand, of in de gemeente te wande len en dat men zich direct van de cabine in het water moet begeven en omgekeerd Bovendien zal het voortaan verboden zijn, zich nog op het strand, of in de duinen uit te kleeden. Gemeenten, die deze maatregelen niet streng zullen toepassen, zullen haar rijks concessies onf.nor.fi3n worden. Aan dsn vooravond van een revolutie in Barcelona? Naar de correspondent van „El De- bate" uit Barcelona meldt, is aldaar de politiebewaking van de kazernes der ci viele garde, de gas- en electriciteitefabrie- ken den leider der Japansche delegatie te Genève opdacht gegeven op 27 Febr. Ge- nève te verlaten en naar Tokio te komen om daar aan de regeering rapport uit te brengen. Gisteravond heeft Hitier een groote propagandarede gehouden te Stuttgart; deze rede had ook door de radio moeten uitgezonden worden, doch ten gevolge van saboteering men heeft blijkbaar de te lefoondraad tusschen de zaal, waar de rijkskanselier sprak, en de radio-centrale doorgeknipt heeft deze uitzending niet kunnen plaats hebben. Om duidelijk te kennen te geven, dat er geen behoefte meer bestaat aan het ge bruik maken van den diplomatieken weg jegens Japan, zal China waarschijnlijk zijn diplomatieken vertegenwoordiger te Tokio terugroepen in verband met den Japanschen inval in Dzehol. De Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Vrijdag 17 Februari om 1 uur. In deze vergadering is aan de orde een regeling van werkzaamheden. De voorzitter zal voorstellen, in ver band met een hem door den voorzitter van den raad van ministers gedaan ver zoek tot spoedige behandeling van de be grootingen betreffende Suriname en Ne- derlandsch-Indië voor 1933, de beraad slagingen over die wetsontwerpen aan de orde te stellen tegen Dinsdag 21 Februari te één uur. De Kamerverkiezingen. Na gehouden referendum heeft de Chr. Democratisch e Unie de volgende candi- datenlijst voor de a.s. Kamerverkiezingen vastgesteld 1. H. S. van Houten, Groningen; 2. F. Schurer, Amsterdam; 3. R. v. d. Burg, Gouda; 4. A. P. Jungcurt, Den Haag; 5. M. de Visser, Amsterdam; 6. J. J. Geitz, Den Haag; 7. J. Gorselink, Almelo; 8. C. H. Steketee, Den Haag; 9. P. Gerritse, Amsterdam; 10. B. J. v. Eyük, Amster dam; 11. L. P. du Bois, Amsterdam; 12. Th. v. Wesep, Amsterdam; 13. K. Tam- minga, Huizum; 14. I. de Jong, Utrecht; 15. J. C. v. Goudoever, De Bilt. Mr. A. R. Zimmerman. Naar 'het „Dagbl. van Rott." van zeer betrouwbare zijde verneemt, zal mr. A. R. Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam, voor de a.s. Kamerverkiezin gen geen candidatuur voor de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond aanvaar den. Regeeringssteun aan de boomkweekers? Naar gemeld wordt, bestaan er reeds verschillende plannen, welke in aanmer king komen bij eventueelen financieelen steun van regeeringswege aan de boom kweekers. Een van deze is, de aanleg van een nationaal park, waarin overtollige voorraden boomen en heesters zouden worden uitgeplant. Er is intusschen nog geen bedrag vast gesteld, noch een plan in zake de beste ding van eventueel steungeld aanvaard, zoodat alle berichten daaromtrent voor barig moeten worden genoemd. Uit Arnhem wordt gemeld, dat het de bedoeling is, dat de regeering, indien zij tot het beschikbaar stellen van het hier mee gemoeide bedrag van f 5.000,000 Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. De bietensteun voor 1933. De zanger J. P. Caro plotseling overleden. Regeeringssteun aan boomkweekers? Buitenland. Kabinetscrisis in België. De toestand in Roemenië. Hitier verbiedt bladen. Aanslag op den nieuwen Amerikaanschen president. Enkele gewonden. mocht besluiten, daarvoor den eigendom van het meer dan 5000 H.A. groote en geheel afgerasterde landgoed „De Hooge Veluwe" met de 'daarop staande gebou wen zou verkrijgen en dat zij bovendien voor dit bedrag het landgoed zou 'beplan ten met boomen en struiken van Neder- landsche kweekers. Jac. Ph. Caro overleden. Gisteravond is tijdens het abonne mentsconcert van het U. S. O. te Utrecht, de baszanger Jac. Ph. Caro plotseling overleden. Als tweede nummer van 'heit programma zong Caro den monoloog „Der Frist ist urn" uit de opera „Der fliegende Hollander" van Richard Wag ner. Juist had hij' de passage: „Wie oft im Meeres tiefsten Sdhlund stürzt' ioh voll Sehnsucht mich hinab. Da wo der Schdffe furchthar Grab, trieb mein Schiff bis zum KMppengrund. Nirgemd ein Grab! Niemals der Tod!" gezongen, of hij stortte voorover van het podium in de zaal. Het orkest zweegijlings schoten bezoekers uit de voorste rijen toe en onder •doodsche stilte werd de zanger weggedra gen. De dirigent Henri van Goudoever wist door kalm optreden een paniek te voorkomen en wenkte de orkestleden het podium te verlaten. Het ontstelde publiek verspreidde zich, in afwachting van na dere mededeelingen in de wandelgangen. Spoedig daarna deed het bericht de ronde, dat Caro overleden was. Zijn vrouw en zijn dochter bevonden zich in de zaal. Toen het verscheiden bekend was, wer den de lichten gedoofd, waarna het pu bliek, diep onder dén indruk, Tivoli ver liet. CaTO trad, behalve als concertzanger, dikwijls op in kerken en voerde jaarlijks de directie van kinder- en massazang bij nationale feestdagen. De heer Caro, die de functie van schoolhoofd en leeraar aan de rijkskweekschool te Utrecht ver vulde, was een imponeerende verschij ning en een populaire figuur in ons land. Merkwaardig is geweest, dat ook op de zen avond zijn zang tot op het tragische oogenblik in volle kracht en diepte heeft geklonken. Geen politieke munt uit anderer smart. Het Persbureau Yaz Dias zendt het volgende bericht Aangezien blijkt, dat de laatste dagen op politieke vergaderingen en in de revo lutionaire pers de bij de ramp der „Ze ven Provinciën" om het leven gekomen Nederlanders als muiters worden gepre zen, verzoeken de moeder en de nabe staanden van. den overleden marinier 2e kl. W. A. Kroeskop dezen naam niet als propaganda voor politieke doeleinden te misbruiken en als zoodanig de smart van de moeder te vergrooten. In 'de eerste plaats is niet bewezen, dat haar zoon heeft meegedaan en overigens mag niet ongevraagd een dergelijk oor deel worden uitgesproken en geëxploi teerd. Het betreft hier een jongeman, die hoewel afgeraden per se naar Indië en naar zee wilde, doch blij: was, dat hij a.s. jaar weer vrij was en naar Holland zou komen. Zoowel opvoeding als karak ter doen niet vermoeden, dat hij- iets met revolutionaire begrippen te maken heeft gehad. Hoe dan ook, laat men de kwestie of het werpen van de bom, met het oog op de niet-muiters, 'geoorloofd was, bespre ken, doch van dit tragische overlijden geen misbruik maken. De paspoorten worden duurder! Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging der wet op de kanselarijrechten. Aan de memorie van toelichting ontlee- nen wij1 het volgende Uitgaande van het standpunt, dat de inkomsten uit de paspoorten moeten wor den vermeerderd, ligt het voor de hand, het vroeger bestaande onderscheid tus schen paspoorten voor twee of meer per sonen weder in te voeren en voor laatst bedoelde paspoorten een hooger bedrag te heffen. De geldigheidsduur der paspoorten blijft op twee jaren gehandhaafd. De voorgestelde 'bedragen van f 5 en f 7.50 blijven nog beneden de vroeger voor de afgifte en de verlenging der buiten landsche paspoorten verschuldigde hef fingen van f 6.75 en f 10.50.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1