Als lom geslagen! AKKER.CACHET5 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 119 Buitenland FEU ILLETON JOAN CARISBR0KE 128). Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto t 0,85. Bij contract belangrijke korting. Een politiek griepje? De „Middelburgsche Crt." is dan maar danig van streek den laatsten tijd. Eerst werd het Anti-revolutionaire raadslid de heer Mr van Andel aange vallen op een wijze die alle perken van politiek fatsoen te buiten ging. De Soc.-Dem. pers en die is heusch voor geen klein gerucht vervaard als het er om gaat een politieken tegenstander' verdacht te maken, wordt hier in de schaduw gesteld. Daarbij wordt een toon aangeslagen zoo verregaand arrogant als men het ge lukkig slechts zelden ziet. Uit alles blijkt, dat de redactie van dit liberale orgaan minstens een drie kwart eeuw ten achter komt. Althans wanneer men let op den inhoud. De vorm was toen meer be schaafd, minder grof en beleedigend. De oud-liberale zelfgenoegzaamheid, die thans door liberalen die zichzelf en hun partij respecteeren gelukkig terzijde is gesteld, druipt er van alle kanten af. En nu is daar bij gekomen de benoe ming van Mr Fernhout tot burgemeester van Middelburg. Dóf is de liberale redactie een doorn in 'toog. Mr Fernhoutbekwaamheid en ge schiktheid ontzeggen: neen, dat gaat niet. Maarhij is Anti-revolutio nair. En dót gaat te ver. Dat moest vol gens het liberale orgaan niet maggen. Hoor het uitpakken: „Het gaat er steeds meer op lijken, dat de nu aan het bewind zijnde rechtsche re- geeringsmeerderheid op aller-onchriste- lijkste wijze van plan en bezig is, den al dus h.i. ontstanen achterstand (inzake de benoemingen) deugdelijk in te halenl Dat zij daarbij dezelfde taktiek toepast, als zij ons voor het verleden verwijt, doet blijk baar minder ter zake. Op zeer zwakke en moeilijk verdedig bare gronden nam de ministerraad het zeer politieke besluit: er moet een anti revolutionaire burgemeester in Middel burg komen, en naar verluidt is de regee ring er zelfs niet voor teruggedeinsd om tot twee malen toe iemand aan te zoeken om dezen post te willen bekleeden." Is het niet verschrikkelijk? Men zou zoo zeggen, dat ziet er niet mooi uit voor den nieuwen burgervader. Maar dat valt gelukkig toch nog wat mee. Immers enkele regels verder heet het, dat het liberale orgaan aan Mr Fernhout gaarne medewerking toezegt tot beharti ging van het belang van heel Middel burgzooals wij dat zien. Is het niet kostelijk? Wie denkt bij het lezen van deze woor den, niet aan het vers van De Genestet waarin hij de oud-liberale onverdraag zaamheid en zelfgenoegzaamheid zoo treffend hekelde! De burgemeester kan op den steun van de „M. Crt." rekenen (wel, well!) als hij het belang van Middelburg maar wil zien,als wij". Dat is, we geven het toe, niet alleen verregaand arrogant. Het is ook in hooge mate belachelijk. Werkt hier soms een politiek griepje? De temperatuur wijst wel in die rich ting. DE RAMP TE NEUNKIRCHEN. Begrafenis der slachtoffers. Komende van Saarbrücken, waarheen hij zich gistermorgen per vliegtuig uit door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. „Ben je dan zoo zeker, dat Ruby zijn gevoelens beantwoordt? dat zij, om van liefde niet te spreken, want daarvoor is het te onverwachts zich tot hem aange trokken gevoelt?" „Ik vrees het maar al te zeer. En als ik zeg „ik vrees" dan moet u mij niet misverstaan, mevrouw Warrendale. Maar u kunt zich wel indenken, dat het mij be zwaart, mijn dierbaar kind af te moeten staan aan iemand, die zoo weinig zeker is van zijn eigen hart. Stel u voor, dat hij haar geheele jonge liefde voor zich wint om dan later weer te ontdekken, dat hij toch eigenlijk niet genoeg van haar houdt? Denk niet dat ik bitter ben maar is het wonder, dat zulke gedachten me kwel len?" „Joan, op dien weg kan ik je niet vol gen. In jullie vereeniging heb ik altijd Gods hand gezien. En ik geloof, dat we de zaak te ernstig opvatten. Arthurs ver koeling is het gevolg van een j'ongensgril, hij zal er van terugkomen," Berlijn had begeven, is vice-kanselier Von Papen te Neunkirchen aangekomen. Gistermiddag te 3 uur zijn de slacht offers van de ontploffing ter aarde be steld. De begrafenis werd ingeleid door het luiden van alle niet vernielde klok ken gedurende ongeveer 10 minuten. Generaal-superintendant Stoltenhoff hield een lijkrede voor de protestantsche, wijbisschop dr Münz voor de katholieke slachtoffers.Onder de tonen van de mu ziek werden de 62 kisten naar het kerk hof gedragen. Ook de Fransche minister van Arbeid, Paganon, heeft aan de plechtigheid deel genomen. Generaal Kageneck heeft de plechtig heid bijgewoond als vertegenwoordiger van den gewezen keizer. Koralen en gebed en zegen, uitgespro ken door de beide plaatselijke geestelijken besloten de indrukwekkende plechtig heid, waarvoor een enorme belangstelling bestond. Van heinde en ver waren tienduizenden per rijwiel, auto en trein naar Neunkir chen gekomen. Een onafzienbare men- schenmenigte bewoog zich door de stra ten, eindelooze rijen auto's parkeerden op de pleinen. Ter regeling van het ver keer waren ongeveer 500 gendarmes naar Neunkirchen gedirigeerd, die te 1 uur 's middags de toegangsstraten der stad en de straten in het centrum der stad af zetten. De aangekondigde communistische demonstraties waren daarmee onmogelijk gemaakt. Het opruimingswerk is gisteren met groote energie voortgezet. Vijf lijken kon den worden geborgen, zoodat thans nog zeven personen worden vermist. De puin- hoopen aan de Saarbriickerstxasse zijn vrijwel geheel opgeruimd. Op het oogen- blik is men bezig met het sloopen van de zwaar beschadigde huizen. Het conflict Japan-China. De buitengewone assemblee voor de de finitieve regeling van het Japansch-Ghi- neesche conflict is bijeengeroepen voor Dinsdag 21 Februari. De Commissie van Negentien heeft haar werk beëindigd. Zij heeft besloten aan de Assemblee de volgende maatre gelen voor te stellen ter oplossing van het probleem van het Verre Oosten. 1. Terugtrekking van de Japansche troepen uit Mantsjoerije tot aan de Ja pansche spoorwegzone. 2. Het scheppen van autonomie in de drie Oostelijke provinciën onder souve- reiniteit van China. Inrichting van het bestuur, instelling van internationale con trole en van gendarmerie overeenkomstig de voorstellen van het Lyttonrapport. Het principe Van de Chineesche souve- reiniteit in de drie Oostelijke provinciën wordt boven aan de lijst van de adviezen geplaatst. De naam Mandsjoekwo wordt in het rapport in het geheel niet genoemd De nadruk wordt er op gelegd, dat het terugtrekken der Japansche troepen on misbare voor:- i;-rde is voor de schepping van een dragelijken toestand en voor de geheele regeling van het conflict. In Chineesche kringen heerscht natuur lijk voldoening over den afloop der be raadslagingen in de commissie van 19. In Japansche kringen is men terug houdend over de gevolgen, die de aan neming van het rapport door de buiten gewone volkenbondsvergadering zal heb ben. Ongetwijfeld zal er een sterke stroo ming in Japan voor de uittreding van den Volkenbond bestaan, doch vermoede lijk zal dit denkbeeld ook veel tegenstand in Japan ontmoeten. „Daar zou ik mogelijk aan kunnen ge- looven, als we negentien of twintig waren. Maar Arthur is geen jongen meer. Als een man op zijn dertigste jaar nog zijn eigen wil niet zou kennen, zou het er raar in de wereld uitzien. En mocht het een gril zijn, ik ben er de vrouw niet naar, om dan zoo met me te laten spelen, noch ben ik geneigd, Ruby aan hetzelfde gevaar bloot •te stellen. Ik dank u, lieve vriendin, dat ge me hebt willen volgen in dit pijnlijk ge sprek dat u haast even zwaar moet vallen als het mij doet. Laten we elkaar niet langer kwellen. U brengt mijn over tuiging toch niet aan het wankelen, dus laat ons liever het pijnlijk on derwerp laten rusten. Al wat ik nog van u vraag, is Arthur mijn verzoek over te brengen, dat ik hem gaarne morgen zou willen spreken; morgenavond ben ik vrij en ik zal zorgen alleen te zijn." Mevrouw Warrendale zag haar zoon maar heel even dien avond, want ze was al op haar eigen kamer, toen hij, veel la ter dan gewoonlijk, thuis kwam. „Heeft u me nog iets te zeggen, moeder?" vroeg hij, toen hij zag, dat ze haar kamenier niet wegstuurde en kort, maar zeer ernstig antwoordde ze: ..Neen, Arthur, ik heb je niets te zeggen. Ik ben vermoeid." Maar den volgenden morgen, nadat ze het ontbijt vrijwel zwijgend gebruikt had den, vroeg mevrouw Warrendale haar Naar een beslissing te Genbve? De Ontwapeningsconferentie gaat, zoo schrijft het „Vad.", thans vastbesloten en met open oogen de onvermijdelijke crisis tegemoet, die de beslissing over haar af loop moet brengen. De politieke commissie zal vandaag be ginnen met de behandeling van de nim- mer-geweld-verbintenis, waarvoor de Britsche regeering, zooals Eden aankon digde, reeds een precies omlijnd voorstel gereed heeft. Dan zal de groote twistvraag over het Europeesche veiligheidspact aan de orde komen en indien de conferentie na de behandeling van deze laatste quaestie nog leeft, zal daarna de uitbreiding der veiligheidsverplichtingen op niet-Europee- sche staten worden besproken. Bankkrach in Amerika. Een bankkrach in den staat Michigan heeft voor breede financieele kringen ernstige gevolgen. Door het moratorium worden minstens 500 plaatselijke banken met een gezamenlijk kapitaal van onge veer 1/4 milliard dollar getroffen. Deze financieele ramp is ook een zware slag voor het concern Ford. Nader wordt gemeld, dat de Union Gar- dian Bank sedert het begin van 1932 door Ford werd gecontroleerd. Zij vormde de ruggegraat van het bankwezen in den staat Michigan. In de laatste weken kwam de bank in moeilijkheden. Groote koude in Spanje. Het tot dusverre bijna warme weer in Spanje is plotseling omgeslagen en het land heeft thans weer te lijden van de sneeuw, regen en koude. In alle deelen des lands staat de thermometer ongewoon laag. To Madrid is sneeuw gevallen. Deze wisseling in de weersgesteldheid heeft een ongunstigen invloed op de in Spanje heerschende griep, die thans een ernsti ger karakter vertoont dan tevoren. Agitatie in het Henegouwsche industrie gebied. Uit verschillende Henegouwsche indusi- triecentra wordt gemeld, dat de commu nisten, weer, sedert eenige dagen een bui tengewone bedrijvigheid aan den dag leg gen. Te La Louvière en in de naburige ge meenten zijn, op de muren, talrijke com munistische affiches verschenen en dui zenden strooibiljetten verspreid, waarbij de arbeiders worden aangespoord tot be lastingstaking en tot het voordragen van nieuwe looneischen. De aardbeving in Kansoe. Men heeft thans te Peking verdere be richten ontvangen over de groote aard- bevingscatastrophe in Kansoe. In de om geving van de stad Koati alleen reeds zouden 40 dorpen en plaatsjes verwoest zijn. In een der dorpen stortte het school gebouw tijdens de lessen in. 300 School kinderen en 11 onderwijzers werden be dolven. JAMB Geen revolutie in Peru. De Peruaansche legatie te Londen spreekt categorisch het gerucht tegen, vol gens hetwelk in Peru een revolutie zou zijn uitgebroken. In het geheele land heerscht volkomen rust en de openbare orde is niet verstoord. Veesmokkel over de Belgische grens. In de Belgische kamer heeft de afge vaardigde Maenhout den minister van fi nanciën Jaspar geïnterpelleerd over den frauduleuzen invoer in België van runde ren en varkens aan de Nederlandsche grens. De heer Maenhout zeide, dat deze in- zoon: „Wat ben je van plan te doen?" „Ik heb een paar zaken, die ik af moet handelen," antwoordde hij. „Ik dacht er over in de club te dineeren, daar u uw eigen bezigheden heeft." „Joan wenscht je vanavond te spre ken." „Wat heeft zich gisteren tusschen u af gehandeld?" vroeg hij. „Wat zich tusschen Joan Carisbroke en mij heeft afgehandeld, gaat niemand an ders aan dan ons tweeën. Ik kan je al leen zeggen, dat ze heusch haar oogen niet gesloten heeft gehouden; ze vermoed de, neen ze kende je wankelmoedigheid, ook bestond er voor haar al heel weinig twijfel aan de oorzaak ervan. Ik kan al leen nog hopen, dat haar arme zusje niet evenzoo een slachtoffer van je grillen wordt als zij." „Moeder, u oordeelt wel heel streng." „Dat kan ik niet helpen; je weet niet, hoe zwaar je verkeerd en weinig eervol gedrag me drukt" „Niet oneervol, vertrouw ik. Ik ben be reid mijn verpl'ïhtingen na te komen." „Je kunt zo niet nakomen. Joans-ver- trouwen in je kan nooit hersteld worden en ik vrees het mijne ook niet" „Heeft u me niets te zeggen?" „Niets! Ik ben niet van plan me ook maar in het minst met je zaken te be moeien, Bovendien ben je Joan wel ver- KAMERONTBINDING. Candidaatstelling nieuwe verkiezingen reeds op 15 Maart. Uit Den Haag wordt ons geseind: Naar wij vernemen zal heden een Ko ninklijk Besluit verschijnen waarbij de Tweede Kamer wordt ontbonden met in gang van 8 Mei a.s. De dag van de nieuwe verkiezing (can didaatstelling) is bepaald op 15 Maart. De sluiting van de tegenwoordige zit ting der Staten-Generaal zal plaats heb ben op 6 Mei. a.s. De eerste zitting van de nieuwe Kamer na de ontbinding op Dins dag 9 Mei. Wij vernemen voorts, dat de Minister van Binnenl. Zaken den stemmingsdag zal bepalen op 26 April. voer schitterend is georganiseerd door een bende smokkelaars, welke over voortref felijk transportmateriaal beschikt alsook over wapenen en talrijke verkenners. Spr. vroeg ten slotte versterking van de mare- chaussée, welke aan de grens te weinig menschen heeft. De grieven, welke de heer Maenhout naar voren bracht, werden ondersteund door de heeren Marien en Raemdonck. In zijn antwoord constateerde minister Jaspar, dat de smokkelarij een uitgebrei de onderneming is geworden, welke groote kapitalen en een omvangrijk mate riaal vereiscbt. De wetgeving tot beteuge ling van de smokkelarij is onvoldoende geworden en zal moeten worden gecom pleteerd. Dit zal kunnen geschieden na aanneming van een wetsontwerp, dat thans bij den senaat in behandeling is. Arbeiders bezetten de spoorwegwerk- plaatsen te Klausenburg. Te Klausenburg, waar de staat van beleg nog niet is afgekondigd, hebben 2000 arbeiders een aanval gedaan op het hoofgebouw van de spoorwegdirectie. Zij bezetten de werkplaatsen en verhinder den door het afsnijden van de telefoon draden en hel als gijzelaars gevangen ne men van een tiental ingenieurs, dat er po litie of militairen te hulp werden geroe pen. De ingang van de werkplaatsen wordt door gewapende arbeiders be waakt. Tot ongeregeldheden is het echter niet gekomen. Men neemt aan, dat de Roemeensche regeering ook te Klausen burg den staat van beleg zal afkondigen. Nader wordt gemeld: De werkplaatsen zijn met geweld door militairen ontruimd. De arbeiders bielden daarop in de stad betoogingen. Korte berichten. Bij een uitgraving voor een stuw- werk in de nabijheid van Granada stortte een groote aardmassa naar beneden. Zes arbeiders werden onder de naar schatting 500 ton wegende aardmassa bedolven en vonden den dood. —i Volgens een bericht uit Szegedin zijn in het woud bij Sandorfalvo vele houthakkers en daglooners ziek geworden door het gebruik van ondeugdelijken al cohol. In het ziekenhuis te Szegedin zijn tot dusverre 12 personen overleden, ter wijl de toestand van 13 bedenkelijk is. i Vice-kanselier von Papen heeft de candidatuur aan den kop van de Duitsch- nationale lijst voor Zuid-Beieren aan vaard. i Het bestuur van de Centrumpartij heeft de candidatenlijst voor de Rijksdag plicht alleen met haar te spreken. Wees heel duidelijk tegen haar; dat is alles, wat je nu nog te doen staat". En mevrouw Warrendale wendde zich af met een gelaat, waarop zoo duidelijk haar ongenoegen te lezen stond, als Ar thur sinds zijn kindsheid niet meer ge zien had. Hoe hij den dag doorkwam, wist hij eigenlijk zelf niet. Hij was alles be halve in de stemming om belangrijke za ken af te handelen en na een mislukte poging om zijn kalmte te herkrijgen, schoof hij de papieren, die hij voor zijn advocaat aan het uitzoeken was terzijde en ging naar buiten. Doelloos begon hij te wandelen, tot hij zich plotseling in Kensington Garden bevond. Hier ging hij op een bank zitten en daar het park vrij wel leeg was, kon hij zich ongestoord aan zijn bittere gedachten overgeven. Eerst toen de zon al heel laag aan den hemel stond, schrok hij op uit zijn over peinzingen en herinnerde zich, dat Ken sington Garden een heel eind van Hamp- stead Heath verwijderd is. De avondschaduwen vielen reeds, toen hij de bibliotheek van Chestnut House binnentrad. Joan wachtte hem daar; ze had het dienstmeisje gezegd, dat niemand haar mocht storen, want dat ze zeer be langrijke zaken met mijnheer Warrendale had te behandelen. Mevrouw Clarke, die wel wiet, wat er te gebeuren »tond, had Binnenland. De houding der Ghr. Hist. Kamerfractie. De politieke toestand. H. M. de Koningin heeft besloten de Tweede Kamer te ontbinden. Buitenland. De ontwapeningsconferentie te Genève. Het conflict China-Japan. De ramp te Neunkirchen. verkiezingen opgesteld. De eerste plaatsen op de lijst worden ingenomen door Brü- ning, dr Kaas, Stegerwald en dr Esser. In de mijn Königin Luise te Hin denburg is gisteravond in een der schach ten een pijler gebroken. Tien mijnwerkers zijn bedolven. Twee ervan gaven nog tee kenen van leven. Het reddingswerk is dadelijk begonnen. Ingezonden Mededeeling. voelt Ge U als de Griep U pakt. Naar bad, en laat U er snel van afhelpen met die geneeskrachtige Volgens recept van Apotheker Dumont. "AKKERTJES" Komt de Tweede Kamer bijeen? Naar de heer L. L. H. de Visser mee deelde heeft deze op zijn verzoek om de Tweede Kamer in spoedvergadering bij een te roepen ten antwoord gekregen, dat de voorzitter der Kamer geen aanleiding kan vinden aan dat verzoek gevolg te geven. Ook het verzoek van ir. J. W. Albarda, den leider der s.-d. fractie der Tweede Kamer, tot het bijeenroepen dezer Kamer, is afgewezen. Thans is een verzoek ingediend door tien leden van dez© fractie met opgaaf van redenen tot het beleggen van een openbare vergadering der Kamer. (Het reglement van orde der Tweede Kamer bepaalt namelijk in art. 58, dat de voorzitter een openbare vergadering be legt „zoo dikwijls hij dit noodig oordeelt, of dit door tien leden schriftelijk, met opgave der redenen, is verzocht".) Politieke toestand. De minister-president, jhr mr Ruys de Beerenbrouck, is gisteravond half negen door de Koningin ten paleize Noordeinde ontvangen. Vandaag zal wederom een minister raad worden gehouden. Burgemeester Fernhout. De „St. Crt." van gisteravond bevat de benoeming van den heer M. Fernhout, burgemeester van Kampen, tot burge meester van Middelburg met ingang van 4 April a.s. Regenverlet bij de werkverschaffing. De minister van bdnnenlandsche zaken heeft de inspecteurs bij de werkverschaf fing verzocht den volgenden brief aan de gemeentebesturen te richten. zich bij Brenda in de schoolkamer ge voegd, terwijl Laura en Ruby den avond ergens anders doorbrachten. De twee, die zoo kort geleden nog met elkaar verloofd waren geweest, keken el kaar een oogenblik zonder spreken aan; toen zei Joan rustig: „Wat heb je me te zeggen, Arthur?" Nog nooit had Arthur het zoo moeilijk gevonden een antwoord te geven. Einde lijk bracht hij met moeite uit: „Kun je me vergeven, Joan?" „Wat moet ik je vergeven? Je hebt je fout nog niet genoemd." „Je kent mijn fout Joan, ik wil niet mijn schuld verkleinen, maar ik heb toch wel eenig excuus, vind je niet? Je twij felt er toch niet aan, dat ik in goed ver trouwen tot je gesproken heb in Argen- dale? Je houdt me toch niet voor zoo'n laaghartige bedrieger?" „Ik houd het er voor, dat je jezelf be drogen hebt! Arthur, laten we heel open hartig tegen elkaar zijn; kracht en de lust ontbreken mij, om lang óm het onder werp, dat we moeten bespreken, heen te draaien. Laten we dus ineens tot ons doel komen je wenscht, dat ons enga gement verbroken wordt?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1