DE ZEEUW ZoekUohtjes, TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. JOAN CARISBROKE FEU ILLETON VAN MAANDAG 13 FEBR. 1933, Nr 115. se de leiding der vergadering. He* besoek was, evenals bij de vorige avonden zeer bevredigend te noemen, terwijl op de inleiding een aangename en leerrijke be spreking volgde. Te Heinkenszand bad dhr C. de Boot de leiding en ook hier had genoemd onder werp 'n flink aantal bezoekers getrokken. Na een geanimeerde bespreking van dit onderwerp, volgde nog een belangrijke discusteie over practische 'onderwerpen, welke thans mede de aandacht der leden vragen. Deze 3e cursusavond mag dan ook in alle opzichten als zeer goed geslaagd ge noemd worden. Als 4e onderwerp zal D.V. worden be handeld: „Voortgezette groei en organisa torische ontwikkeling van het Vakver bond na den oorlog tot heden (1918 1932). De datums hiervoor zullen nader worden bekend gemaakt. Reeds voor f 8,40 per maand kun: zich thans een Philips radio-installatie aanschaffen. Vraagt inlichtingen bij J. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Goes. Herstellingen aan de stadhuistorens. Blijkens rapport van den Directeur van Gemeentewerken, is bij het verrichten van enkele reparatie- werkzaamheden aan een der torens van het stadhuis gebleken, dat meerdere, vrij belangrijke herstellingen aan beide torens noodzakelijk zijn. Met inbegrip van het bedrag, hetwelk reeds is verwerkt, schat de Directeur de totale kosten op f 1600. B. en W. geven den Raad in overwe ging, deze som beschikbaar te stellen. Op a.s. Vrijdag hoopt de bekende orgelist en toonkunstenaar Jan Zwart voor de Vereeniging voor Christelijke Winter- lezingen op te treden met het onderwerp Jan Pieterszoon Sweelinck, hebbende de Psalmen Davids op muzijk gestellt". (Van een kunstenaar en een kunstwerk). Ongetwijfeld zullen velen verlangend zijn den bekwamen kunstenaar op het koninklijke instrument het orgel, die ook békend is om z'n wekelijksche orgelbe spelingen voor de Radio, van aangezicht tot aangezicht te ontmoeten en te hooren ,Wat hij over Sweelinck ten beste zal geven. Te meer als men weet, dat wat hij voordragen zal in een zoodanigen vorm gegoten is, dat ook de niet-muzi- kale en de leek op historisch gebied er wat aan heeft. Men behoeft dus niet bang te zijn, dat bet over de hoofden der massa heen zal gaan. De zaal zjj eivol. Huldiging van dhr P. G. de Geilek e. Naar aanleiding van den 75sten verjaardag van dhr P. G. de Gelleke, voorzitter van „de Bevelanden", had zich een comité gevormd, om dezen dag niet onopgemerkt voorbij; te laten gaan. Door het Comité, bestaande uit mevr. v. Ballegooyen de dong, mevr. Rot huizen en mevr. de Graaf, benevens de heeren A. L. van Melle, C. Kloosterman, H. Zuring, A. M. Wessels, A. Tollenaar, A. v. Liere en S. J. Tamminga werden gel den verzameld om dhr de Gelleke een huldeblijk aan 'te bieden. Teneinde daar toe te geraken, was een bijeenkomst belegd voor de leden der Oudh. Vereen. „De Be velanden". Te half drie arriveerde dhr de Gelleke en familie aan het gebouw op de Turf kade. Nadat de familie de hier voor bestemde zetels had ingenomen, nam "Wethouder Van Melle het woord. Deze zette het doel der bijéénkomst uiteen en bracht dhr de Gelleke hulde voor zijin ar beid, lezingen, excursies enz. Uit waar deering bood dhr Van Melle, namens 120 leden een fraai geconserveerd exemplaar van de zoo zeldzame in 1696 uitgegeven Kroniek van Zeeland van Smallegange aan. (Applaus.) Nadat thee was geserveerd, hield dhr de Gelleke een causerie over dezen kro niek. Daarna bracht hij dank aan de tal rijke (zestig) aanwezigen voor de hulde hem bereid. Hij hoopt „er heit bijltje voor- loopig nog niet bij; neer te leggen" maar de vlag der „Bevelanden" nog fier te doen wapperen, over Goes en de Bevelanden. Wethouder van Melle sloot deze samen komst met een kort en pakkend slotwoord. Kapelle. In het lokaal Obadja kwam de werkliedenvereniging in ledenvergade ring bijeen. Van de 128 leden waren er 45 opgekomen. Dhr M. Bom, voorzitter, heet te allen welkom. Het is, aldus Spr., thans een herdenkingsavond. Terug mag wor den gezien op een tijdperk van 30 jaren Het lag niet in de bedoeling van het be stuur om hieraan een feestavond te ver binden. Be tijdsomstandigheden leenen zich hiertoe niet. Wel zal getracteerd worden op een goede sigaar. De penningmeester, dhr D. Landman, deed rekening en verantwoording. De ontvangsten met het kassaldo bedroegen f 153,49; uitgegeven werd f 48,45. Aan gekweekte rente was f 2,37 ontvangen. Het saldo bedraagt f 107,41. Het ziekenfonds, bestaande uit 125 leden kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van dhr J. de Jager Bz. De voorzitter herinnerde er aan, dat de vereeniging thans 30 jaar bestaat. Twee van de bestuursleden, waarvan een vanaf de oprichting, waren nog aan wezig. Overigens was het bestuur ook aan wisseling onderhevig geweest. De penningmeester deed rekening en verantwoording. Ontvangsten f 2911,63, uitgaven f 1283,25. Een voorstel van dhr A. J. Schipper om verandering te brengen in de contri butieregeling, kon niet in behandeling worden genomen. Walfaartsdijk. Donderdagavond j.l. hield de afd. van den Ned. Ghr. Land- arbeidersbond een druk bezochte huishou delijke vergadering in tegenwoordigheid van den bondsvoorzitter dhr Simons. Me degedeeld werd dat er maar één werkge ver op de conferentie des namiddags aan wezig was, waartoe allen individueel wa ren uitgenoodigd, teneinde langs dezen weg te komen tot overleg inzake loonen en arbeidsvoorwaarden. Diep betreurd werd deze onwil tegenover de organisatie der arbeiders die thans toch een steeds groei end ledental heeft, zoodat het wel de moei te waard geacht kan worden om overleg met haar te plegen. In dit verband werd besloten de propa ganda onder de ongeorganiseerden met kracht voort te zetten, aangezien ook de zen als een rem moeten worden be schouwd. Zij steunen het willekeurig op treden der werkgevers. Nadat nog ver schillende mededeelingen waren gedaan over toeslag en steunuitkeeringen volg de sluiting door dhr Simons met dank zegging. Vrijdag vergaderde de Raad dezer gemeente. Op een verzoek van het "Waterschap Oud-Wolphaartsdijk, om door de gemeente aan dit waterschap te betalen een gedrag van f 71,75 werd af wijzend beschikt. B. en W. stelden den Raad voor hiervan de helft te betalen. Be doeld waterschap meende recht te hebben op f 71,75 tot verbetering van den Bijs- terweg te Oud-Sabbinge, welke weg door demping van een sloot naar de meening van B. en W. in een slechteren toestand was geraakt. Dhr Lindenbergh stelde voor slechts f 3,75 te betalen, zijnde alleen het werk loon, omdat de maccadam voor het be oogde doel eer schadelijk dan verbeterend werkt. Dit voorstel werd niet ondersteund. Wethouder Goetheer meent, dat vol gens zijn meening de gemeente verplicht is het geheele bedrag te voldoen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met de stem van dhr Lindenbergh tegen. Op een verzoek van de vereen. „Eigen Erf", om een voorschot van f 2040 voor het bouwen van een plaatsje ten behoeve van M. Polderdijk werd gunstig beschikt. Gunstig werd beschikt op de verzoeken van de bijzondere scholen aan den Pape- weg en den Achterweg, eerstgenoemde om een voorschot volgens artikel 101 L. 0.-wet 1920, groot f 700 en laatstgenoem de een voorschot groot f 257. Gunstig werd beschikt op een crediet-aanvrage van B. en W., groot f 25 ter verstrekking van een foto van Prins Willem van Oran je op 24 April a.s. aan de schoolkinderen. Naar aanleiding van een circulaire van den Commissaris der Koningin zeide de voorzitter, dat het hem speet, dat tot he den geen Oranje-comité in deze gemeente bestaat. Na eenige bespreking vroeg de voorzitter, of de Raad in zijn geheel zich beschikbaar stelde als Oranje-comité, wat stilzwijgend werd goedgevonden. Thans zal worden getracht in samenwerking met de hoofden der scholen om den 24en April door de schoolkinderen eenigszins fe- olijk te herdenken. De P. Z. E. M. deelt mede, dat de straatverlichting in prijs zal verminderd worden en wel met inbegrip van het nieuwe lichtpunt voor het poststation op f 726,50 per jaar, vroe ger f 1000 per jaar. Het verzoek van J. Tange om ontslag als lijkdienaar werd ingewilligd. Beslo ten werd om den nieuw te benoemen lijk dienaar te benoemen volgens arbeidscon tract. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres van Ambt-Hardenberg (tegen dbrn Snoodijk en van Wel). Met alg. st. werd besloten adhaesie te betuigen aan het adres van Notarissen en Advocaten inzake de opheffing van het Kantonge recht te Goes. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten een crediet te verleenen voor extra steun aan werkloozen, zulks in samen werking met het nationaal Crisiscomitó. De winkelsluitingsverordening werd gewijzigd in dien geest, dat op de zooge naamde hoogdagen de winkels open mo gen gelijk op werkdagen. Dhr Lindenbergh vroeg en verkreeg en kele inlichtingen omtrent de keuring van vee en vleesch en het uitponden. Nadat nog de heeren Overbeeke en Snoodijk hadden gewezen op de slechte toestanden van Papeweg en bet Slop, waarop B. en W. verbetering toezegden, werd de vergadering gesloten. Wemeldinge. In de smaakvol versierde lokalen der Ghr. school hielden de Geref. Jeugdvereenigingen Vrijdag hun feeste lijke jaarvergadering. Het uitgebreid pro gramma getuigde van de werkkracht en toewijding der Geref. jeugd. Door de ver schillende functionarissen werden jaar verslagen uitgebracht die spraken van 't ervaren van Gods zegen en eindigden met het „Soli Deo Gloria". Pie. v. Linde behandelde in hoofdtrek ken „Ruth's levensgeschiedenis", Sien v d. Berge schetste het lijden en sterven van de martelaressen Perpetua en Felicitas: Jac. v. d. Berge sprak over „De Jongeling en de litteraire kunst", en J. v. Elsacker schetste: „Het leven van Prins Willem I". Een keur van voordrachten werd ten beste gegeven. Verschillende tableaux ge tuigden van „de beeldende kunst" der M. V. Onder leiding van dhr en mej. Flo- russeBreure zong een dameskoor en een dubbelkwartet verdienstelijk enkele Cbr. liederen. Mej. C. v. Elsacker bracht aan het or gel begeleid door dhr J. Florusse het im mer schoone „Onze Vader" van Van der Sloot ten gehoore. „Interessant waren „De Spreekwoor denwedstrijd" enhier is „Vaz Dias". Verschillende afgevaardigden van zus- tervereenigingen en kerkeraad brachten hun felicitaties over, waarna dhr J. Flo russe een kort slotwoord sprak. Oudelande. Vrijdagavond hield de ver eeniging voor Ghr. Nat. Schoolonderwijs haar jaarvergadering onder presidium van dhr E. Bakker. De secretaris deed jaar verslag: 55 leerl. bezoeken de school, de gezondheidstoestand der leerlingen was bijzonder gunstig, 3 leden traden tot de vereeniging toe en 3 ontvielen, w.o. de oud-bestuursleden D. Meulenberg en P. de Dreu, wier arbeid dankbaar werd her dacht. De penningmeester deed rekening en verantwoording; de finantiën zijn gun stig. De aftr. bestuursleden M. van Hek ken, P. Huissen en J. Traas Cz. werden met bijna alg. st. herkozen. Het hoofd der school sprak over de tij den wanneer het landbouwverlof mag worden verleend. De vergadering was slechts matig bezocht. 's Heer Arendskerke. De rijksklerk W. A. Buteijn is met ingang van 16 Febr. 1933 benoemd tot kommies der dir. bel., inv. en acc. te Pindorp. Heinkenszand. De heer J. J. van Ant werpen van de inspectie Hansweert is tij delijk belast met het beheer van het kan toor der directe belastingen en accijnzen alhier Kruiningen. Vrijdagavond vergaderde de vereeniging tot stichting en instand houding van Scholen met den Bijbel on- Men moet het goede ook in zijn tegen stander weten te waardeeren. Dat wil ik ook graag doen. En 't is daarom dat ik hier met hartelijke in stemming melding maak, van wat eer gisteren het hoofdorgaan van de S. D. A. P. schreef. In een der bladen was melding ge maakt van een stem uit Marinekringen, waarbij op een strenge straf voor de mui ters van de „Zeven Provinciën" werd aangedrongen. Naar aanleiding daarvan schreef ge noemd orgaan: De bestraffing van de schuldigen is een zaak van de Regeering. Zij alleen is hier verantwoordelijk. Ik heb zoo'n idee dat vele „genossen" die trouw hun roode orgaan lezen, zich toen zij deze uitspraak zagen, zich toch wel even de oogen hebben uitgewreven, 't Lijkt ook inderdaad een weinig verbijsterend. Ik voor mij heb echter niet het minste bezwaar bij dezen van mijn instemming te doen blijken. OPMERKER. der voorzitterschap van dhr C. Minnaar. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het gemiddeld aantal leerlingen, dat de school in 1932 bezocht, 106 bedroeg. D'hrn C van Iwaarden en Ckr. D. Hove- stadt werden herkozen en dhr M. Felius werd gekozen tot bestuurslid. Waarde. Onze dorpsgenoot dhr M. Oudesluijs hoopt Donderdag 16 Febr. a.s. den dag te berdenken, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Posterijen. Baarland. Zaterdagmiddag vergaderde de Raad der gemeente. Na opening wensebte de voorz. de leden met hun ge zinnen een gelukkig jaar. Spr. herdacht den in het afgeloopen jaar overleden heer Schout, oud-wethouder en oud- raadslid. Spr. deelde voorts mede, dat de macca dam is aanbesteed voor f 293 franco ha ven, dat de aangekochte grond voor wegs- verbetering is geleverd en de koop door Ged. Staten is goedgekeurd, en dat be noemd is tot voorz. van het Burg. Arm bestuur dhr P. Traas. Aan M. Oudeman is eervol ontslag ver leend als gemeenteveldwachter. Ingekomen is een verzoek om adhaesie te betuigen aan het verzoek om den kantonrechter te Goes te blijven doen zit ting houden. De voorz. wenschte daar thans niet over te besluiten, gezien de be slissing der Tweede Kamer. Hiermede kan de Raad zich vereenigen. De voorz stelt namens B. en W. voor, eervol ontslag te verleenen aan dhr M. Oudeman als a. gemeentebode, b. klokke nist, c. schoonhouden gemeentehuis. Al dus besloten. Met het onder a. genoemde wil de voorz. wachten tot voorzien is in de plaats van dhr Oüdeman als gem.- veldwachter. Voor het onder c genoemde zal een oproeping worden gedaan en b. zal worden opgedragen aand en kantonnier. Dhr de Rijk, A.R., vraagt hoer groot is de belooning voor schoonhouden gemeen tehuis. De voorz. zegt f 40. Punt 4 der agenda. Bespreking inzake nieuw te benoemen gem.-veldwachter. De voorz. zegt, dat in art. 225 der gemeente wet staat dat kleine gemeenten een rijks veldwachter kunnen benoemd zien als gem.-veldwachter. Alsdan wordt verlangd het salaris gedeeltelijk te betalen door gemeente en rijk. Dhr Traas zegt, als de financieele toestand van de gemeente het toestaat, liefst een gem.-veldwachter te hebben. Spr. vraagt tevens of er voor- en nadeelen zijn aan een rijksveldwachter voor onze gemeente. De voorz. kan dat nu nog niet zeggen. Eerst moeten we afwachten welke de alge- meene maatregelen van bestuur zullen zijn, daar deze nog niet bekend zijn. De districtscommandant heeft medegedeeld, dat inmiddels voor politiedienst wordt zorg gedragen. Dhr de Rijk voelt veel voor een rijksveldwachter met het oog op be zuiniging. De voorz. stelt voor om te adviseeren voorloopig niet over te gaan tot de benoe ming van een veldwachter. Hiermede stemt de Raad in. B. en W. stellen den raad voor in te DR COLIJN OVER HET GEBEURDE VAN DE LAATSTE DAGEN. Zaterdagmiddag haeft dr H. Colijn te jZwolle gesproken voor de anti-revoluti- 'onairen uit Overijssel. Zwolle's grootste zaal m3t 14 k 1500 plaatsen was geheel bezet, terwijl bovendien luidsprekers wa ren opgesteld in de twee bovenzalen, zoodat daar nog ongeveer 500 menschen de rede konden volgen. Het drama in Indië, aldus de heer Colijn, is ternauwernood afgesloten, of in Den Haag doen zich nieuwe ernstige moeilijkheden voor. Bij monde van .mi nister Donner heeft het Kabinet aan de Tweede Kamer medegedeeld, niet te kun nen berusten in het gebrek aan medewer king van die zijde, blijkend uit het niet verder in behandeling willen nemen van een onderdeel van door het Kabinet nood zakelijk geachte maatregelen. De moeilijk heden zijn daardoor ernstiger dan gewoon omdat naar spr.'s vaste overtuiging, het IKabinet niet kan en niet m ag heengaan. De ministers behooren op hun post te blijven om verder de buitengewone moeilijkheden af te wikkelen, die voort vloeien uit de muiterij op een deel van de Indische vloot, en de vele maatregelen, die nog dringend noodig zijn voor steun aan het bedrijfsleven, benevens het feit, dat de begrooting voor 1933 in de Eer ste Kamer zelfs nog niet is behandeld. Of het dan niet mogelijk is, dat anderen die taak van de ministers overnemen? Theoretisch wel, practisch niet. Tal van vraagstukken zijn urgent en bo vendien wie zal zich wagen aan de sa menstelling van een nieuw ministerie in Februari of Maart als reeds in Juni de nieuwe verkiezingen plaats vinden? De eenige oplossing is dan ook volgens spr. ontbinding van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wat neerkomt op ver vroeging van de verkiezingen met enkele maanden. Na een beschouwing over de oecono- mische inzinking sprak dr Colijn over de geestelijke inzinking, in welk verhand hij aanhaalde het gebeurde in de Indische wateren. Uit de berichten van de over gave bleek hoe het muitende schip, dat Zich aan het wettig gezag had onttrokken, tot op het allerlaatste oogenblik bleef gelooven, dat de overheid niet den moed had met kracht tegen hen op te treden. Wat moet in die hoofden de eerbied voor de overheid diep gezonken zijn, dat men inderdaad beeft kunnen denken^ dat de van Godswege geroepen overheid een dergelijke inbreuk op het gezag maar straffeloos zou laten geschieden. D,at is niet iets van de laatste dagen, maar een gevolg van jarenlange, stelsel matige ondermijning, die ook blijkt hiji groote werkstakingen, waar het practisch onmogelijk is, de werkwilligen afdoende te beschermen. Die ondermijning is één van de ern stigste verschijnselen vmi onzen tijd. Maar bedenkt, dat als dit gezag inéénzakt, dat ieder dan Overgeleverd is aan de macht van den sterkste. Wie het brutaalst is wie het minste geeft om een rnenschen- leven, zal de anderen terroriseeren. Wij staan op een keerpunt en daarom wekken wij -allen op voor krachtige handhaving van het gezag. (Donderend applaus.) 3e Cursusavond Ghr. Be sturenbond Goes e. o. Vorige week werd te Krabbendijke en te Heinkenszand deze 3e cursusavond gehouden. Als inleider trad op evenals in Goes dhr M. G e 1 o k van Kapelle, met het onderwerp: „De verkorting van den arbeidstijd in verband met de tegen woordige werkloosheid". Te Krabbendijke had de heer A. Meeuw- door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 126.) o- HOOFDSTUK XXXVUI. Joan was zoo van streek, dat mevrouw Warrendale hoopte te kunnen voorkomen dat er over Arthur gesproken zou worden en -toen de kalmte weer een beetje terug gekeerd was, leidde ze het gesprek in an dere banen. Natuurlijk kwam men al gauw te spreken over Ada en haar kin deren, de laatsten, die missende den steun van hun vader en de verzorging van hun moeder, thans alleen in het le ven stonden. Rosamund en Luciela Gook waren buitengewoon aardig geweest voor haar arme zuster en nu zorgden ze voor de moederlooze kinderen. "Wat Frank zelf betreft, daar viel weinig over te zeggen, de kwestie was maar, wat er met de kin aeren moest gebeuren, vooral de jongens, 16 tamelijk gezond en sterk waren, en nog verscheidene jaren een 'thuis noodig zouden hebben voor ze zoover waren, dat ze voor zichzelf konden zorgen. „We moesten trachten hen in de een of andere inrichting te krijgen," zei me vrouw Warrendale. „Ik zou zeggen, dat ze wel als weezen beschouwd kunnen wor den, beroofd als ze zijn van hun beide ouders. Ik zou wel eens willen weten, of ze niet in Haverstock Hill opgenomen kunnen worden!" „Ik vrees van niet, maar we zoolden eens kunnen informeeren. De dames Gook hebben me gezegd, dat ze Eithelinda bij zich willen houden, tot ze oud genoeg is om naar school te gaan. Het arme ding schijnt erg zwak te zijn. Het zou best kun nen, dat ze het nooit tot schoolgaan brengt. Ik ben dankbaar, dat de jongste gelijk met de moeder is heengegaan. Arme Ada, ze steunde meer op mij dan op haar zuster in haar laatste oogenblikken; ze klaagde over haar nutteloos, verknoeid le ven en wenschte, dat ze ooit haar plicht gedaan had. „Want ik héb bijna alleen aan mezelf gedacht," klaagde ze vanmor gen; „ik probeerde alleen maar zooveel mogelijk pretjes te hebben! Als ik mijln leven nog eens over kon leven, hoe anders zou ik het dan inrichten; maar nu is het te Iaat te laat!" en dat zijn zoowat de laatste woorden geweest, die ze gesproken heeft, want al heel spoedig daarna raakte ze buiten bewustzijn. Even voor ze stierf iseheen ze me te herkennen en ze strekte de armen naar me uit als een kind, alsof ze verlangde, daJt ik haar op zon nemen. Ik hielp haar in een wat meer zittende houding, zoodat haar hoofd tegen mijn schouder ken rusten en trachtte haar wat wijn met water te laten drinken, maar ze kon niet meer; ze trachtte wat te zeggen ik denk, dat het over Frank was ze hijgde naar adem, een lichte stuiptrek king en alles was voorbij. En toen ik haar teruglegde in het kussen, overdacht ik, hoe weinig er over gebleven was van het knappe, zorgelooze meisje, dat Frank hier tien jaar geleden met zooveel trots als zijn verloofde binnenleidde. 0, hoe goed is het, dat we niet kunnen zien, wat er voor ons ligt, dat de toekomst voor onze oogen verborgen is." „Ja; anders zou de last ons wel eens te zwaar worden om te dragen en de zege ningen, die we in het heden genieten, zouden ons vergald worden, door het leed, dat ons in de toekomst wacht. Frank heeft goede kansen genoeg gehad, ver moed ik?" „Wat zal ik er u van zeggen! Frank ge noot zekere voorrechten, als oudste en eenige zoon boven ons, maar daar hij geen sterk karakter had, had hij een flin ke hand noodig om hem te leiden. Hij was echter moeders lieveling en zij liet hem in alles zijn eigen gang gaan, betaalde zijn schulden, vaak zonder dat vader het wist. Hij groeide op in het idee, dat de wereld voor hem geschapen was en daft alles om hem draaide. Hij' had niet het minste idee van zelfontzegging cvf zelfbeperking en toen vader inzag, hoe verkeerd de opvoe ding van zijn zoon was geweest, was het te laat. Zijn karakter miste elke flinkheid, aan elke zwakheid was 'tegemoet gekomen en zoo werd hij' de wereld ingestuurd." „Maar toch, als hij gewild had, had hij zijn scheepje in veilige haven kunnen stu ren. Menige jonge man, in ongunstiger omstandigheden, leerde toch op eigen bee- nen staan. Hij moet toch geweten hebben, dat alles van hem zelf afhing." „Och, als zijn eigen fouten hem maar wat geleerd hadden. Als de betreurens waardige misslagen van anderen hem maar tot een waarschuwing waren ge weest! Maar mijn arme broeder deed nimmer voordeel met hetgeen hem we dervoer, en God verhoede dat ik de dooden niet zou sparen zijn huwelijk was zijn grootste misstap. Hij trouwde met een vrouw, die wel van alle het minst geschikt was, met hem door het leven te gaan." „Maar hoe is dat alles zoo gekomen?" „Ik zou het u nauwelijks kunnen zeg gen we zagen Frank zoo weinig in die dagen. Er was een moeder vol berekening, een aantrekkelijk meisje, dat een aardig stemmetje had, en dat er in groot ge bracht was, met haar aardig gezichtje en slank figuurtje te pronken. Ze was opgegroeid om een goed huwelijk te doen en liefst zoo spoedig mogelijk. Er was in haar geen kern om eerlijk en onaf hankelijk door het leven te gaan; als ze met haar schoonheid maar een goede partij kon doen, daar was ze door haar moeder toe afgericht. Ik vrees, dat Frank ze op de een of andere manier bedrogen heeft ik weet, dat er spoedig daarna reden was tot groote teleurstelling. Klaar blijkelijk hadden ze in Frank een veel be tere vangst gezien, dan hij in werkelijk heid was, en ik vrees, dat eenige harde waarheden, die niet verborgen konden blijven, aanleiding waren tot veel huise lijke oneenigheid en verwijdering tus- schen de echtelieden. En dan vervalt men zoo spoedig van kwaad tot erger. Onge twijfeld beeft Frank daar evenveel schuld aan als zij, zoo niet meer." „En dat was het einde van de geschie denis?" „Dat is het einde, voorzoover de ouders aanbelangt. Maar wie zal zeggen, wat die arme verlaten kinderen boven het hoofd hangt?" „Arme Joan. Het verbaast me nu niets, dat je bijna onder al je last en leed be zweken ben, sedert je dien ongelukkigen brief in Dunham Tower ontving. Als men bedenkt, hoe gelukkig en vredig we toen bij elkaar waren, dan lijkt alles en booze droom." „Veeleer lijkt die tijd daér me een pret tige droom toe", zuchtte Joan. „Ik kan het me nu nauwelijks meer goed voor stellen, dat ik daar ooit was en dat dat mevrouw Warrendale, ik wilde u een vraag stellen, waarop ik gaarne een openhartig antwoord zou ontvangen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5