Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. moge dienen, dat in de jaren van depres sie 1922—1923 de gemiddelde werkloos heid 11 pet. bedroeg; zjj daalde in die jaren tot 8 pet. in den zomer en steeg tot 18 pet. in den winter. In de jaren sinds 1916, die niet abnor maal kannen worden genoemd, daalde de werkloosheid in den zomer gewoonlijk tot omstreeks 5 j>ct. (1929 2i/a pet.)en steeg zjj in den winter zelden boven 15 pet.; tusschen het minimum in den zomer en het maximum in den winter was bet verschil gemiddeld 10 pet. Een bijzondere plaats nemen de gege vens in betreffende het tijdvak, dat in Augustus 1914 aanving en kennelijk stond onder den invloed van den toen aange vangen oorlogstoestand. Het werkloos heidspercentage was toen het hoogst in September 1914, n.l. 27 en daalde regel matig tot 4 pet. in den zomer van het jaar 1916. Bjj 221 organen dar openbare arbeids bemiddeling in gemeenten met 5000 of fneer inwoners waren op 28 Januari j.l. ingeschreven 309.100 werkzoekende man nen. Prov. Comité A. R. Kiesvereeniglngen. Zaterdag werd te Middelburg een druk bezochte vergadering gehouden van het Prov. Comité van A.-R. Kiesvereenigingen. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter Mr P. A. Schwartz aan het over lijden van den vroegeren voorzitter Mr A. A. de Veer, terwijl voorts werd stil gestaan bij het gebeurde met de „Zeven Provinciën" en het conflict tusschen Ka binet en parlement, waarbij niet werd nagelaten de houding van de vrijzinnigen in het juiste licht te stellen. De notulen van de vorige vergadering werden vastgesteld. Namens de daarvoor aangewezen Com missie rapporteerde de heer Van Andel, dat met zoo goed als algemeene stemmen tot lid van het Centraal Comité werd gekozen de heer Mr P. A. Schwartz, die zich onder applaus bereid verklaarde deze benoeming te aanvaarden. Vervolgens werd behandeld het advies van het Centraal Comité inzake de can- didaatstelling voor de Tweede Kamer. Na breedvoerige bespreking werd een advies vastgesteld, dat aan de plaatselijke kies vereenigingen zal worden toegezonden. De vergadering werd daarna door den heer Van 'tHoff met dankzegging ge sloten. Middelburg. V. U. - b u s j e s. Het Comité voor de V.U.-busjes verzocht ons te mel den, dat de eerste lichting der V.U.-busjes heeft opgebracht f266.48. Een prachtig resultaat. Aan geefsters en helpsters wordt hartelijk dank ge bracht. Faillissement. A. Knibbe, land bouwer te Zuidzande. Passief f42475, waarvan preferent f 2472.99. De baten zijn nog niet volledig bekend. Vlissingen. Op 74-jarigen leeftijd over leed alhier de heer J. W. Wagtho, rent meester van het Kroondomein voor de rentambten Middelburg, Goes en Tholen, sedert 17 April 1895. De overledene, die Commandeur der Huisorde van Oranje was, had ook als lid zitting in den Raad van beroep voor de directe belastingen te Middelburg. Goes. Zaterdagmiddag is in de Chr. Bewaarschool alhier de districtsvergade ring van jeugdige bouwvakarbeiders ge houden. PIm. 40 jeugdige leden waren opgekomen. Twee hoofdbestuurders van den N.C.B. waren aanwezig en spraken over „De vakbeweging en de jeugd" en „De jeugd in crisistijd". De sprekers schetsten de gevaren, waar aan de jeugd bloot staat, vooral in dezen tijd nu ze van alle kanten bewerkt wordt met allerlei leuzen en spoorden hen aan trouw te blijven aan het Chr. beginsel en aan de hand van dit beginsel zich op de hoogte te stellen van de verschillende maatschappelijke vraagstukken. Beide sprekers werden met stille aandacht ge volgd. Verder werd de vergadering afge wisseld met zang, muziek en voordracht (het orgel was welwillend afgestaan door de firma Goldschmeding). Deze eerste vergadering van jeugdige bouwvakarbei ders, mag als uitstekend geslaagd heeten. Veere. In de gemeenteraadsvergadering van Vrijdag waren alle leden aanwezig. De voorz. wenscht de leden en den secr. een gezegend en gelukkig jaar toe. Als oudste raadslid wenscht dhr Wouters den voorz. ook des Heeren zegen toe. De voorz. deelt het een en ander mede aangaande de restauratie van het stadhuis. In 1933 zullen voor- en achtergevel en het dak in orde kunnen worden gebracht. Dan zal het inwendige van het stadhuis worden her zien en vernieuwd. Spr. hoopt dat dan Bpoedig het geheele stadhuis in orde zal kunnen worden gebracht. Ingekomen is bericht van den Minister van Binnenl. Zaken dat de werken voor werkverschaffing zijn goedgekeurd. Aan het bekende adres van Kerkrade inzake verlaging van rente voor bijz. lagere scho len wordt adhaesie betuigd. Tegen dhr Simonse. In de commissie tot wering van school verzuim worden herbenoemd de heeren W. de Wolf en Tyrie. Ingekomen is een inlichting over de Pinda-mannetjes, die steeds in getal toe nemen. De voorz, meent, dat we onze eigen bevolking toch bovenal moeten hel pen en ondersteunen. Een schrijven van den Chr. Besturen Bond om een Contact-commissie in het leven te roepen, wordt voor kennisgeving aangenomen, daar dit voor deze gemeente niet noodig wordt geacht. Ingekomen is een verzoek van dhr Beeke, carousselhou- der, om dit jaar weer te mogen komen met een caroussel. Dhr Gideonse is hier tegen. Al het geld gaat weer Veere uit en levert niets op. Spr. is tegen kennis. Ook dhr Simonse en Wouters. De voorz. zegt: er wordt niet gesproken om de kermis af te schaffen. Dhr Gastel ziet geen bezwaar om Beeke weer te laten kamen en te laten betalen als vorig jaar. Voorstel van B. en W. om het verzoek toe te staan wordt aangeno men. Ingekomen is een schrijven dat bij de feestelijke herdenking van Prins Wil lem van Oranje de kinderen van beide scholen uit de hoogste klasse mooie platen zullen ontvangen. De voorz. stelt voor ook de andere kinderen iets te geven en ook de kinderen der bewaarschool niet te ver geten. Hiervoor werd een klein bedrag toegezegd. Ingekomen is een bericht van dhr Mar- tijn, dat hij afziet van de gevraagde bouw grond. Deze zal nu worden bestemd voor plantsoen. Ook werd besloten van de andere zijde bij de fontein alles te rooien behalve de boomen en ook dit gedeelte voor plantsoen in te richten. De voorz. deelt mede, dat voor het ver voer van puin is ingeschreven door de heeren Wallenburg, Vermeulen en Poppe voor de som van f 3.00. Ingekomen is een schrijven van het Prov. Bestuur over de afwatering der begraafplaats, om gezien het rapport van den Insp. der Volksge zondheid de bestaande afwatering te handhaven en het besluit van 6 Juli 1932 in te trekken. Dhr Blind zegt, dat de rapporten voor hem niet voldoende zijn. Den een wordt het water afgenomen en den ander toege zonden. Spr. stelt voor het vroeger geno men besluit uit te voeren en de afwate ring op de vroegere wijze te doen plaats hebben. Dhr v. Beveren steunt dit voorstel. Dhr Castel acht het overbodig dhr v. Beveren nog te bewijzen dat er geen last van water is. Het voorstel van dhr Blind wordt aangenomen. Dhrn Gastel, Wou ters en Dekker zullen hierin niet berusten. Dhr G. M. Poppe wordt herkozen als lid van het Burg. Armbestuur. De voorz. deelt mede, dat voor de oud heidskamer is gegeven eenig plaatwerk op Veere betrekking hebbende door den heer H. v. Heeswijk te Den Haag. Spr. stelt voor dezen namens den raad hier voor schriftelijk dank te zeggen. Aldus be sloten. Ook deelt de voorz. mede, dat het dagel. bestuur aanwezig is geweest bij het afscheid als regent van 't Godshuis van dhr Jac. Kasse en dat hem een souvenir is aangeboden, wat de goedkeuring van den raad oogstte. Aan dhr Verstrate, die 25 jaar in dat bestuur werkzaam was, bood het dagel. bestuur een sierplant aan. Hierna besloten zitting. Domburg. Vrijdagavond gaf het muziek gezelschap Apollo" alhier zijn jaarlijk- sche uitvoering in een volle zaal. Het pro gramma bevatte 8 muzieknummers, ter wijl als toegift een marsch: „Groet aan Zeeland" werd gegeven. Ook werden en kele tooneelstukken gespeeld. Een collecte, gehouden voor de jeugdige werkloozen bracht ruim f 17 op. Oostkapelle. De Kerkeraad der Geref. Kerk heeft op voorstel van de Commissie van Beheer besloten om over te gaan tot het doen aanleggen van een electrische verlichting in het kerkgebouw en de con sistoriekamer. Vrijdagavond hield de Landbouw- vereen. „Algemeen Beland", afd. der Z. L. M. haar jaarvergadering. De op komst was zeer gering. De voorzitter Z. Maljaars betreurde het, dat er hier ter plaatse scheuring is ontstaan en sprak den wensch uit, dat de Vereen, mag blij ven bestaan. Uit het jaarverslag van den secretaris dhr Joh. Poppe, bleek, dat er nog 55 le den gebleven zijn in de Z. L. M. De penningmeester, dhr A. Willemse Dz. bracht zijn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat er is aangekocht 31743 K.G. voederartikelen en 76570 K.G. meststof fen, 455 K.G. bestrijdingsmiddelen en 482 K.G. zaaizaad. De ontvangsten be droegen f 5511,94, de uitgaven f 5489,57, alzoo een goed slot van f 22,37. In de vacature J. Krijger, die had be dankt wegens vertrek naar elders, werd als bestuurslid gekozen dhr J. Maljaars Wz Vrijdagavond vergaderde de Chr. Besturenbond onder leiding van dhr P. Cornelisse. De voorzitter behandelde al lereerst de meerwaarde theorie van Marx. Vervolgens werd behandeld de leer van den klassestrijd, zijnde de drijfkracht van het revolutionaire sentiment. Vrouwepolder. In de consistorie der Geref. Kerk, hield de Jongel. Vereen. Job 344b, met ouders, begunstigers en ge- noodigden haar jaarvergadering, welke onder leiding stond van den voorzitter, dhr Joh. Francke. De jaarverslagen getuigden van frisch leven en wilskrachtig werken. Er werden drie onderwerpen behandeld, waarop be spreking gegeven werd. Het verdere van den avond werd ge vuld met voordrachten, een improvisatie- wedstrijd e.d. Ouderling W. Duvekot sloot deze welgeslaagde bijeenkomst. Koudekerks. Vrijdagavond vergaderde de tuinbouwvereeniging alhier in het ver- eenigingslokaal, onder voorzitterschap van burgemeester Bakker. De vergadering was vrij goed bezocht. De secretaris, dhr L. Janse Cz., bracht het jaarverslag uit en de penningmeester, dhr A. Wondergem, gaf financieel verslag. De kas wees een batig saldo aan van f 36,78. De aftr. penningmeester, dhr A. Won dergem, werd herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van dhr G. van Beusekom, werd gekozen dhr M. H. Dekker. Deze bedankte evenwel voor deze benoeming, waarna gekozen werd dhr J. Kook Wz. Daarna leverde de penningmeester een onderwerp over: „Aardbeien en wortelen onder glas en de teelt van eenige snij bloemen". Spr. noemde eerst de cultuur- zorgen enz. en stond vervolgens stil bij de teelt van pioenen, dahlia's, anemonen en Chrysanthemums. Op dit leerzame en op de praktijk ge gronde onderwerp volgde nog eenige be spreking. Op de volgende vergadering zal de vice- voorzitter, dhr M. Sanderse, een onder werp leveren over: „De teelt van kom kommers en meloenen onder glas". Voetbal. Goes. Zaterdag speelde „Unitas" van Kloetinge tegen een elftal van de Chr. U.L.O. De uitslag was 55. Huststand 21 voor het U.L.O.-elftal. Kats. Zaterdagmiddag werd een voet balwedstrijd gvspeeld tusschen Kats 1 en Colijnsplaat 1. Ruststand 21 voor Kats. Eindstand 32. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leiden, J. J. G. Karres te Apeldoorn. Te Ter Aar, J. Bakker te Bleiswijk. Te Makkum, J. F. T. v. d. Linde te Heeg. Aangenomen naar Gulpen, J. E. Drost, cand. te Arnhem. Bedankt voor Leerbroek, L. Vroeginde- weij te Wilnis. Voor Opperdoes en Nieu- werkerk (Z.), J. E. Drost, cand. te Arn hem. Voor Hees, J. de Wit te Leidsctien- dam. Geref. Kerken. Beroepen te Haamstede, M. de Hegt, cand. te Middelburg. DsC Kroon, f Te Enter is Vrijdagavond plotseling, op bijna 60-ja- rigen leeftijd, overleden Ds C. Kroon, pre dikant der Ned. Herv. Gemeente aldaar. Ds Kroon was op ziekenbezoek een half uur buiten het dorp Enter, toen hij plot seling ineen zeeg en stierf. De thans overledene aanvaardde 10 Jan. 1904 het ambt te Hollandsche Veld, in 1908 deed hij intrede te Strijen, in 1921 te Woudsenid en sinds 10 April van het vorige jaar stond hij1 in zijn laatste gemeente. Chr. Geref. Kerk. Te Schoon hoven is een Chr. Geref. actie ontstaan. Onder leiding van ds Smits Chr. Geref. predikant te Nieuwpoort, wordt er thans wekelijks godsdienstoefening gehouden in een daartoe gehuurde zaal, welke door 100 a 150 personen wordt bezocht. Afvaardiging van Zendeling J. Karelse. Zooals in het nummer van j.l. Zaterdag werd medegedeeld, vond gisteren in de Chr. Evang. Gemeente te Goes de af vaardiging plaats van onzen vroegeren plaatsgenoot Zendeling J. Karelse. Dat er bij al den weemoed, natuur lijkerwijze verbonden aan een dergelijk afscheid, toch dankbaarheid en blijdschap was bij de Vrij Evangelische Christenen in Neder laad, vindt vooral zijn oorzaak in de omstandigheid, dat met de afvaardi ging en uitzending van den heer en mevr. Karelse een reeds lang gekoesterde wensch in vervulling is gegaan. Namelijk deze, dat geheel Samosir, het arbeidster rein van de Vrij Evang. Gemeenten, door eigen zendelingen zou worden bezet. De laatste post, tot voor kort verzorgd door de Barmerzending, Ambarita, wordt nu door zendeling en mevr. Karelse betrok ken. Van die vreugde en dankbaarheid ga ven de Vrij Evang. Gemeenten in Neder land blijk door het zenden van afgevaar digden. Qp enkele gemeenten na, die door omstandigheden daartoe verhinderd wa ren, hadden gisteren alle gemeenten ver tegenwoordigers in Goes. Zools te verwachten was, vulde zich des morgens de kerk der Chr. Evang. Gem. tot in alle hoeken met belangstellende toehoorders. Deze afvaardigingssamen komst stond onder leiding van Ds P. B. Müller van Nijverdal, voorzitter der Sa- mosirzending. Nadat de voorzitter alle aanwezigen en inzonderheid de vele afge- vardigden der verbondene gemeenten een hartelijk welkom had toegeroepen, sprak Ds v. d. Vis de bij zoo'n gelegenheid ge bruikelijke zendingsrede uit naar aanlei ding van Matth. 24:14: „En dit Evange lie des Koninkrijks zal in de geheele we reld gepredikt worden tot een getuigenis allen volken: en dan zal het einde ko men". Spr. noemde dit woord de procla matie van den Koning, waarmee hij komt tot Zijn gemeente, die gemeente daarmee de Evangelieverkondiging onder de hei denen opdragende. De vervulling van deze zendingstaak is een werk der gehoor zaamheid en van groot gewicht. Want er is zooveel dat strijdt om de ziel van den inlander Duistere machten doemen op en hebben ook hun weg naar Indië gevonden. Dat onder invloed van het communisme een groep inlandsche sche pelingen konden komen tot de onverant woordelijke daad welke de laatste week in geheel Indië, in ons Vaderland, ja schier in de geheele wereld beweging bracht, zegt ons meer dan van muiterij en opstand. Het spreekt van die mach ten, die vat kregen op de inheemsche bevolking vaua Indië. Evenals in China gaat het zeker ook voor Indië in de toe komst om het Christendom of 't commu nisme. Daarom is het de taak van Chris telijk Nederland, ook van de Vrij Evang. Gemeenten, om Indië den Christus te pre diken door de verkondiging van het Evan gelie, maar ook door het leven der liefde. Dat is een taak, welke alleen biddende kan worden volbracht. Aan het slot der prediking werd het woord gericht tot zen deling Karelse, dien de verzekering werd gedaan, dat de gemeenten met gebed en offer achter hem en zijn gade zouden staan, als zij als verlengstukken der ge meenten op Samosir zouden arbeiden. Ds Müller las vervolgens den lastbrief der Vrij Evangelische zendelingen en stel de de gebruikelijke vragen, waarop zende ling Karelse onder ademlooze stilte met vaste stem antwoordde: „Met de hulp des Heiligen Geestes, ja, ik van ganscher harte". De leden van het Hoofdbestuur reikten hem hierna bij 't uitspreken van een tekst, de hand der gemeenschap. De gemeente zong het jonge zendings- paar de bekende zegenbede van Ps. 134 toe en hiermede was deze eenvoudige, doch roerende plechtigheid afgeloopen. 's Namiddags twee uur vulde wederom een groote schare het kerkgebouw. Ds van Vliet, tweede voorzitter der Samosirzen- ding, leidde deze samenkomst, waarin de verschillende afgevaardigden hun af scheidswoord spraken. Menig warm woord sprak van liefde voor het zendings- paar Diep ontroerd sprak zendeling Ka relse een kort slotwoord, waarin hij dank te voor alle goede woorden en wenschen, maar vooral de Goesche gemeente voor alles wat hij in haar midden mocht ge nieten en ontvangen. Met stillen eerbied gedacht spreker zijn ontslapen geestelij ken vader en leermeester, Ds van Leussen. 'tWas goed gezien door het comité tot behartiging van de Zendingsbelangen in de Goesche gemeente, dat voor den avond dienst, waarin zendeling Karelse zijn af scheidswoord zou spreken, de kerk veel te klein zou zijn. Met had daarom de groote zaal van „Slot Ostende" afge huurd. Een pl.m. 800 belangstellenden vulden opgepakt deze vergaderplaats. Deze afscheidsdienst, welke door de N. C. R. V. werd uitgezonden, stond weder om onder leiding van Ds Müller. Ds v. d. Vis als plaatselijk predikant en Ds Mooij als vriend, spraken een korten groet uit. Hierna kreeg zendeling Karelse het woord, om zich voor zijn heengaan naar Samosir voor het laatst tot de gemeenten te richten. Hij deed dit naar aanleiding van 3 Johs. vs. 7: „Want zij zijn voor Zijnen naam uitgegaan, niets nemende van de heidenen". Spr. liet o.m. uitkomen, dat 't zendingswerk onder al den cultu- r^elen arbeid in Indië eigenlijk alleen be langeloos wordt verricht. De gemeenten en alle Christenen werden daarom opge wekt, hun roeping in dezen getrouw te vervullen. Wij willen gaan, zoo sprak zendeling Karelse, niets nemende van de heidenen. Wij willen gaan tot die men- schen zonder Bijbel, zonder God en Chris tus, tot het volk dat vol is van ongeloof, bijgeloof en vrees voor tooverpriesters. Wij gaan in den Naam des Heeren. Na do afvaardigingstoespraak vein den voorzitter, sprak Ds J. Enter van Rotter dam als vader van het zendingspaar een slotwoord. Waarom wij u, zoo sprak hij mevr. KarelseEnter aan, met zooveel blijdschap naar Indië laten gaan? omdat het van uw prilste jeugd af de overtui ging van uw vader en moeder is geweest, dat de Heere u zou roepen voor het zen dingswerk. En toen hebben wij reeds in ons hart „ja" gezegd. Spr. achtte het een voorrecht voor ouders, om hun kinderen aan het werk des Heeren onder de heide nen te mogen afstaan. „Zie Ik zende mijn Engel voor uw aangezicht". Met dit woord bemoedigde Spr. zijn kinderen bij hun vertrek naar 't zendingsveld. De toespraken werden afgewisseld door gemeenschappelijk gezang, terwijl het Ge mengde Zangkoor der gemeente onder lei ding van den Directeur, den heer C. Du vekot Lzn., op zeer verdienstelijke wijze eenige afscheidsliederen zong. Zendeling en Mevr. Karelse hopen in den loop van deze week via St. Chri- schona, waar Ds Karelse zijn opleiding ontving, naar Genua af te reizen, van waar zij per „Johan de Witt" op 24 Febr. de reis naar Indië voortzetten. De Heere doe Zijn aangezicht over hen lichten! Vlissingen. De heer J. Breel, onderwij zer aan de Oranjeschool alhier, heeft wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd tegen 1 Mei zijn ont slag aangevraagd. DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIËN". De volledige lijst der gedooden aan 'boord van de „Zeven Provinciën" bevat de volgende namen: de tamboers 2de klasse P. Bakker en J. C. de Bree, de ma rinier 2de klasse W. A. Kroeskop, de In landsche korporaal-telegrafist W. N. Ru. mambi, de Inlandsche matrozen 1ste kl. Mohamed, Basir en F. Kasehung, de In landsche matrozen 3e kl Amir, Misman en Sait, de Inlandsche lichtmatrozen D. N. Keramas, O. H. Koluod, F. G. Laitu- peirissa, Miskam, Soewardi, alias Hapa- pi, de Inlandsche stoker 1ste kl. Oomar, de Inlandsche stoker 2e kl. P. Aritonang, de Inlandsche jongen Lila, alsmede nog vier ongeïdentificeerde!!. De „Evertsen" brengt de gedoode sche- pelingen van de „Zeven Provinciën aan. Zij zullen op het eiland Onrust worden begraven. Zwaargewond werden: een ongeïdentifi ceerde Europeaan en voorts de Inland- sche matrozen 1ste kl. J. K. Kawilarang M. M. Paradja, de Inlandsche matroos 3e kl. Soegito, de Inlandsche lichtma troos Sagino, de Inlandsche leerling-sto ker Soewatyo en e3n ongeïdentificeerde Inlander. Lichtgewond zjjn: De luitenant ter zee der 3e kl. A. N. baron de Vos van Steen- wijk, de Inlandsche korporaal kok Sadri, de Inlandsche matroos-koks Gasim en Niti, de Inlandsche lichtmatroos J. E. Pe- iupessy. Volgens een bij de familie ingekomen telegram .verkeert de 22-jarige marinier der 2e klasse H. Visser, die tengevolge van de ontploffing van de bom op de „Zeven Provinciën" brandwonden en een borstwond bekwam, thans buiten levens gevaar De Inlandsche navigator Tuhumena be vindt zich aan boord van de „Java" in zwaar arrest. Als hoofd van de muiterij is na onder zoek aangewezen de Europeesche korpo raal-machinist Boschart. De command an t van de „Ze ven Provinciën" kapitein-luite nant ter zee J. E. Eikeboom is van zjjn commando ontheven. Hij bevindt zich thans aan boord van den kruiser „Java" in afwachtir van de beslissing, te nemen door de pas inge- stelde commissie van onderzoek aan boord van het eskader. Met het onderzoek in de muiterij is belast de kapitein ter zee Coster. De „Zeven Provinciën" blijkt niet ern stig te zijn beschadigd. Het schip stoomt op eigen kracht op naar de reede van Tandjong Priok. Wat de navigatie tijdens de yaart van de „Zeven Provinciën" langs Sumatra's Westkust betreft, staat het thans vast, dat deze geheel in handen is geweest van Europeesche onderofficieren. De ge vangen officieren hebben in geen enkel opzicht hun medewerking aan de naviga tie verleend. Het eiland Onrust. Een welbekend eiland in de geschiede nis van de Oost-Indische zeevaart zal tot tijdelijk verblijf dienen van een deel der muiters van de „Zeven Provinciën". On rust, ook gelieeten Poelan Kapal, het scheepseiland, een der kleine eilanden bij de westelijke invaart van de baai van Batavia (het heeft slechts een oppervlakte van 9 H.A.), was reeds in de dagen der Compagnie in dienst van de scheepvaart gesteld en van werven en tuighuizen voorzien. Nadat in 1800 de Engelschen er alles plat hadden geschoten, heeft een kwarteeuw later gouverneur generaal Van de Cappellen er nieuwe etablissementen laten oprichten en in het midden der vo rige eeuw heeft het eiland een drijvend droogdok gekregen. De laatste twintig ja ren wordt het uitsluitend gebruikt als quarantaine-station voor uit Mekka terug- keerende pelgrims, waaruit reeds volgt, dat het er op ingericht is, groote groa- pen menschen tijdelijk onderdak te bren gen. Er zal nu ruimte te over zijn, daar de Mekka-vaart tot het uiterste is inge» krompen in verband met de crisis. De bom. In verband met de van verschillende kanten gerezen vraag in hoeverre het taogalijk zou zijn om, zonder gebruik te maken van een bom, de muiters van de „Zeven Provinciën" tot overgave te dwin gen, vestigt de N. R. Crt. nog eens de aandacht op de bijzondere omstandighe den, waaronder tegen het schip geageerd moest worden, zooals deze door de be lichten van het Departement van Ma rine zijn bevestigd. De „Zeven Provin ciën" was voorzien van het verstdragende en machtigste geschut van alle ter plaatse aanwezige marine vaartuigen, zoo-aat het voor deze schepen roekeloos ware ge weest om te trachten het muiterschip op zoodanigen afstand te naderen, dat zij in staat zouden zijn het schip onklaar te schieten, in de hoop dat het zich dan wel voetstoots zou moeten over geven. Nu dit onuitvoerbaar was, 'bleef de keuze tusschen de duikboot en het vliegtuig. Het is ook aan leeken bekend, dat de uitwerking van een geslaagd tor- pedoschot gewoonlijk nog veel ernstiger is dan die yan een vliegtuigbom van het lichtste kaliber. De keuze kon daarom niet twijfelachtig zijn. Of het dan wel licht mogelijk geweest zou zijn een bom te werpen, welke alleen maar indruk maakte zonder schade te doen? In de vraag der technische mogelijkheid zijn wij niet bevoegd te treden, maar wij heb ben uit hetgeen omtrent de ...cntaliteit der muiters gebleken is, toch wel de over tuiging gekregen, dat een boniworp, die niet raak ware geweest, beter ge heel achterwege had kunnen bl jj ven. Wij merken verder op, dat elke mis lukking van dit optreden stellig en zeker een veel grooter onheil na zich zou heb ben gesleept. In het gezicht van Java, het centrum en bolwerk van ons gezag in Indië, kon voortzetting van de openlijke uittarting j geen oogenblik langer worden geduld. Zes sommaties Het Departement der Marine in Ned. Indië deelt mede, dat het vliegtuig D 11 geheel overeenkomstig de schriftelijke or ders welke aan dit vliegtuig waren ver strekt, de muitende bemanning aan boord van de „Zeven Provinciën" tot zesmaal toe heeft gesommeerd, nJ. driemaal ra diografisch op de 600 Meter golf en drie maal op {le 475 Meter golf.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2