MERCURIUS HAVERMOUT Gemengd Nieuws Charme en degelijkheid Radio-Nieuws. Burgerlijke Stand Het Vrouwenhoekje Dammen Axel. Donderdagavond kwam de Bur gerwacht in jaarvergadering bijeen. Me de was aanwezig de officier, toegevoegd aan den inspecteur der Burgerwachten, den luit.-kolonel Seijn. komst «en burgemeeaterswoning te bou wen. B. en W. werden door den raad ge machtigd verandering te brengen in den stand der palen staande op den vier sprong MonsterwegMolenweg. Thans levert het een groot gevaar op voor het verkeer. Het jachtrecht der gemeente- eigendommen is indertijd verpacht aan dihr M. de Regt Joz. voor f0.80 per h.a. Dhr de Rergt heeft tegen die verpachting aanmerking gemaakt om dat alle gemeen te-eigendommen niet tot het jachtrecht he'hooren. Daarom is vermindering ge geven nog onder burgemeester Richel. Dhr Almekinders kon zich met dit alles niet verë-enigen. Zijn inziens steunde die vermindering niet op goede gronden. Dhr Almekinders wensohte van hoogerhand uitgemaakt te zien hoe die verpachting kon zijn. Hij diende een voorstel in om hierover uitspraak te vragen aan Ged. Staten of die verpachting was geweest een openbare of onderhandsche. Bij stem ming waren vijf tegen 'het voorstel en twee voor (Almekinders en J. Bruinooge). Al dus verworpen. Dhr Almekinders informeerde nog naar 'het licht door de P. Z. E. M. te leveren aan de gemeente. De lantaarns geven de zer dagen licht op tijdstippen, dat men zeker licht missen kan. De voorzitter deelt mede, dat de gemeente een vast recht heeft en dat ze hieraan niets te veel betaalt, al branden de lantaarns den geheelen dag. Dat een en ander niet in orde ia geeft de voorzitter toe, maar dat is een zaak voor de P. Z. E. M. Driewegen. De raad vergaderde Don derdag. Er werd geen instemming be tuigd aan het adres van Ambt H arden- berg inzake verlaging van de belasting op de ongebouwde eigendommen, doch wel aan het adres van notarissen en advoca ten om bij opheffing van het Kanton gerecht te Goes extra zittingen te laten houden aldaar, door den Kantonrechter. Den kappers wordt vergund des Woens dagsavonds hun zaak tot 10 uur open te doen zijn. Tenslotte wordt eene steunregeling vast gesteld voor landarbeiders, klompenma kers en bouwvakarbeiders, met de vol gende uitkeering voor gehuwden en kost winners uitgetrokkenen 7.per week; reglementair nog niet rechthebbenden dubbel uitgetrokkenen en ongeorganiseer den f 6.50 per week; kostgangers le cate gorie f 5.50; 2e categorie f 5.toeslag voor le en 2e categorie f0.50 per week per gezinslid boven 2 personen. Een verzoek om kolentoeslag werd af gewezen. Serooskerke (W.). Het ziekenfonds „Onderlinge Hulp" hield Dinsdagavond zijn jaarvergadering. De voorzitter, dhr P. H. Broerse, opent de vergadering. Spr. releveert, dat 2 leden door den dood zijn weggenomen. Met dankbaarheid kan ge meld, dat allen konden uitgekeerd wor den en zoodoende veel nood gelenigd werd. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat 18 ziekenaangiften hadden plaats gehad, en dat 'het fonds 70 leden telt. De inkomsten bedroegen f 721.39, de uitgaven f 786.64, alzoo een tekort van f 65.24. In kas op 1 Jan. 1933 f 1445.24. Domburg. Naar wij vernemen is door dhr W. H. baron Taets vein Amerongen aan den bond van Di'aconessenhuizen in Nederland een stuk grond aangeboden, liggende in de duinen bij den Hoogen Hil alhier, ten einde daarop een vacantïe- of rusthuis voor zusters te bouwen. Hansweert. Dhr D. Koster, rijksklerk bij de directe belastingen alhier, is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot kommies en overgeplaatst naar Epen in Limburg. Biggekerke. Donderdagavond hield de vereeniging voor Geref. schoolonderwijs haar jaarvergadering. De penningmees ter, dhr J. Lampert gaf in zijn jaarver slag een overzicht over den stand der financiën. De exploitatierekening van de schoolvereeniging sloot met een batig sal do van f 252,58. Het aftredende bestuurslid, dhr K. Dekker, werd als zoodanig herkozen. Het hoofd der school, dhr A. Janse, deed hierop verschillende mededeelingen over het afgeloopen schooljaar. Door vertrek van 13 leerlingen naar de „Boaz"school te Meliskerke daalidl het aantal van 52 op 39. Spr. deelde mee, dat hij de ouders bezocht had, niet om pressie te oefenen op het recht der ouders maar om nog eens met elkander te spre ken, opdat men goed wist wat men deed. Hij betreurde het. dat 't hoofd der school van Meliskerke „namens de ouders" de kinderen van de school verzocht had af te schrijven. Dit toch was de taak der ouders zelve. Ondanks dezen tegenspoed in het aantal, mocht hij gewagen van den zegen des Heeren bij bet onderwijs. Dhr Janse eindigde op verzoek van den voorzitter met dankgebed. Zoutelande. Donderdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank alhier haar ge wone algemeene vergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat de Bank per 31 December 1932 135 leden telde. In 1932 was de rentevoet der Bank als volgt: voor spaargelden 3 pet, creditrente in rekening-courant 3 pet., debetrente in rekening-courant en voorschotrente 414 procent. Be winst bedraagt f 507,27. Dhr A. Maljaars werd als bestuurslid dhr J. Kleinepier als lid van den Raad van Toezicht en dhrn J. Kleinepier en J. Stroo als plaatsvervangende bestuurs leden herkozen. De rente voor 1933 is als volgt vast gesteld: voor spaargelden 3 pet., credit rente in rekening-courant 3 pet., voor jaar-deposito's 3)4 pet., voorschotrenta en debatrente in rekening-courant 4.5 pet. De voorzitter, dhr J. M. Oggel, sprak een openingswoord. Spr. spoorde de bur gerwachters aan tot trouw aan het ge zag, wees op het schoone voorbeeld, dat onze Koningin aan haar volk geeft. Dhr Lefeber, secretaris-penningmees ter der Burgerwacht, kon in zijn jaar verslag spreken van rustig voortwerken. Hierna had de plechtige eedsaflegging van acht nieuwe leden plaats. De voorzitter feliciteerde de leden met hun verbintenis. Luit-kolonel Seijn sprak de nieuwe leden toe en wees op de schoo ne taak die de burgerwacht heeft: het bewaren van de rust en voorkomen van onrust. In een humoristische causerie deelde hij enkele van zijn bevindingen mede, die deden zien, wat een burger wacht niet moet zijn, maar die ook een beeld gaven van wat ze w e 1 moeten zijn. Ten slotte deed de Commandant nog enkele mededeelingen over oefeningen en wedstrijden, die in 1932 zijn gehouden en overhandigde de lijst van de prijswin naars aan luit.-kolonel Seijn, welke de behaalde prijzen daarna uitreikte. Met een slotwoord werd deze gezelli ge vergadering gesloten. Griep onder de mijnwerkers. Op het oogenblik zijn in onze Limburgsche mijn-industrie tengevolge van de griep ruim 4000 mijnwerkers ziek. Dit is na tuurlijk van invloed op het kolenproduc- tieproces. Er valt momenteel een vermin dering van productie te constateeren, wel ke van een dergelijken aard is, dat op sommige mijnen het werk in enkele gan gen en pijlers is stilgelegd. Brutale oplichter aan het werk. Enkele gegoede ingezetenen van Rotterdam zijn dezer dagen ''t slacht offer geworden van 'n brutalen oplichter, die zich uitgaf voor den schilder Mesquita De pseudo-Mesquita wist zich met aller lei verhalen over zijn droeve levensom standigheden bij families in te dringen en hij slaagde er in, van een viertal families bedragen varieerende van f 100 tot f 200 los te krijgen. De man liep tegen de lamp toen een van zijn slachtoffers hem opdroeg het portret van zijn dochter 'te schilderen. Allerlei schildersbenoodigdheden wer den te voorschijn gehaald, de dochter po seerde maar na lang aarzelen vertelde de „schilder" dat het materiaal, dat men hem gegeven had, niet deugde. Ondanks dit alles bleek men nog zoo'n gnaot ver trouwen in hem te hebben dat men hem tien gulden voorschoot om penseelen te gaan koopen. „Mesquita" is met het tientje verdwenen en heeft zich sinds dien niet meer ver toond. Inderdaad bestaat er een schilder Mes quita, die momenteel echter in Italië ver toeft. De pseudo-Mesquita is daar van op de hoogte geweest. Ook moet hij de schilderswereld wel gekend hebben. Hij wist tenminste tal van bijzonderheden over verschillende schilders 'te vertellen. Hij was zeer charmant en beschaafd in zijn optreden en enkele families zijn zelfs zoover gegaan dat zij hem voor een lunch noodigden. Van een familie heeft hij een keurig nieuw costuum gekregen. De man is 62 a63 jaar oud en lijkt in derdaad wat op den echten Mesquita. Hij droeg een donkere overjas en broek en een platte slappe hoed. Men z1'-5 op zijn hraede. Inbraak in een pastorie. Bij den pastoor 'te Kamerik is gisternacht ingebroken. Alles werd overhoop gehaald, zoowel boven als beneden in de pastorie. Een weinig geld is medegenomen. Door een achterdeur is men binnenge komen. Ook in de kerk is een bezoek ge bracht. Door de politie wordt een uitgebreid on derzoek ingesteld. Opruiende geschriften. Gisternacht hebben onbekend gebleven personen op de kogelvangers van het schietterrein Grooteheide, bij Venlo, met kalk opruiende geschriften aangebracht, betrekking hebbende op het muitende pantserschip, en tegen de „regeering Ruys" gericht. Ook op spoorwagens waren dergelijke opschriften geklad. Op last van den garnizoenscommandant heeft de genie de opschriften verwijderd. De politie stelt een onderzoek in naar de daders. sluiten elkaar niet uit. Huishoudelijk werk is geen beletsel voor het bezit van zachte, gave, fraaie handen. Mits U maar Purol gebruikt en van tijd tot tijd Uw handen daarmede inwrijft. Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Programma van Maandag 13 Febr. HUIZEN, 296 M. Uitsl. N GR V-pro gramma. 8 Schriftlezing. 8.15 Gramofoon 10.30 Morgendienst. 11 Ghr. lectuur. 11.30 en 12.15 Gramofoon. 12.30 Orgelconcert. 2 Voor de scholen. 2.35 Gramofoon. 2.45 Voor de vrouwen. 4 Bijbellezing. 5 Gra mofoon. 5.15 Ghr. Liederenuurtje. 6.15 Gramofoon. 6.50 Vragenuurtje. 8 Uitzen ding vergadering Vrije Universiteit te Amsterdam. HILVERSUM, 1875 M. Algemeen pro gramma verzorgd door de AVRO. 8 Gra mofoon. 10 Morgenwijding. 10.15 Gramo foon. 10.30 Orgelconcert, 11 Causerie. 11.80 Concert. 12.20-2.15 AVRO-kleinor- kest. 2.30 AVRO-Kamerorkest. 4 Piano recital. 5.30 Orkest. 8.05 Omroeporkest. Van 20 Februari. VLISSINGEN. Ondertrouwd: A. I. Bos- selaar, 23 j. en G. Zuidema, 20 j.; G. Ribhens, 23 j. en J. Bakker, 25 j.; J. Klaucke, 22 j. en M. Mabelus, 17 j.; A. van de Dood, 23 j. en T. H. G. van Eek, 22 j. Getrouwd: P. A. Eetszonne, 26 j. en P. W. de Wijze, 19 j.; A. Baart, 27 j. en A. J. Jacobs, 27 j. Bevallen: G. H. Lootsma, geb. de Haan, d.; S Keerssemeeckers, geb. Meerman, z.; P. M. Paauwe, geb. Kousemaker, d.; J. S. Lute, geb. Gillissen Verschage, d.; S. Smeerdijk, geb. de Roos, z. Overleden: D. van Hiele, 80 j., wedn. van J. Nelissen; J. Valkier, 66 j., man van J. G. Slabbekoorn; M. Bloeme, 81 j., vrouw van A. F. Vetter; M. P. Warman, 67 j., man van M. J. Machgeels; J. M. Michel, 83 j., wed- van L. J. W. J. Spapé. (Vliss. Crt.) Ingezonden Mededeeling. ^^^CENT PER PONDSPAK NEDERLANDSCH FABRIKAAT Overschotjes. Meer dan ooit nemen we ons tegen woordig voor, niets te laten verloren gaan wat voor onze voeding nog waarde kan hebben: ook de onaanzienlijke restjes wor den voor het een of ander doel nog bruik baar gemaakt. En het is merkwaardig, hoe vindingrijk we op dit gebied worden, als we eenmaal zijn begonnen met het uitdenken van de mogelijkheden; het gaat er mee als met de kruiswoord- en andere puzzles: hoe meer we er oplossen, des te gemakkelijker gaat het ons af. Zou het niet de moeite waard zijn, om in dit opzicht te profiteeren van eikaars ondervindingen? Welnu, wij laten hier eenige bedenk seltjes volgen, waarvan men ons verze kerd heeft, dat ze doeltreffend zijn. Trou wens, een eenvoudig overlezen van de raadgevingen doet ons al duidelijk inzien, dat we er iets mee kunnen bereiken. Wat b.v. uit te voeren met een restje stamppot (hutspot was het in het voorge stelde geval), dat eigenlijk te klein is om als opgewarmd hapje nog dienst te doen? Een praktische huisvrouw kwam op 't idee, het op een zacht vuur al roerende te vermengen met kleine scheutjes melk, tot het tenslotte op de normale soep-dikte was gebracht. Natuurlijk ontbrak er aan dat soepje het „pittige", dat we nu een maal van soep verwachten; geen nood., een paar Maggi's bouillonblokjes in de kokende soep opgelost brachten dadelijk het gewenschte effect teweeg: het flauwe van de melk was verdwenen, terwijl de voedzaamheid van de melk was behouden en het onoogelijke kliekje dus was gewor den tot een gerecht, waarvan aan ieder een kopje vol kon worden verstrekt bij de twaalfuur-boterham. Een andere huisvrouw wist van zoo'n restje stamppot of aardappelpurée een aantal smakelijke „belegde" boterham men te maken; het mes sneed daarbij aan twee kanten, want ze hielp zich met die uitvinding meteen heen door een hoe veelheid oud brood. Ze sneed van dat brood gewone boterhammen en roosterde die aan weerskanten lichtbruin. Tege lijkertijd warmde ze het „hapje" voor zichtig op, gaf er met een beetje melk de noodige smeuïgheid aan en haalde den smaak op met eenige druppels Maggi's Aroma en een tikje zout. Ze roerde door het warme mengsel de hoeveelheid boter, die ze anders voor het smeren van de bo terhammen noodig zou gehad hebben en ze bracht nu op elke geroosterde snee vlug een laagje van het warme mengsel over. Ze voorkwam op die manier het vrij overvloedige botergebruik, dat ge woonlijk vastzit aan geroosterd brood (een ware boterdief!) en ze bracht toch een smakelijke verrassing op tafel, die van alle kanten werd toegejuicht. Het spreekt wel vanzelf, dat deze toe passing even goed kan worden gemaakt van een klein restje vleesch of visch, met fijngewreven aardappelen tot een meng- selje gewarmd en daarna over brood al of niet geroosterd uitgespreid: van een hoeveelheid, die misschien als normale portie slechts voor één persoon zou pas sen, wordt op die manier geprofiteerd door 45 personen. Zouden we wèl over een stukje vleesch of visch, maar niet over koude aardappe len beschikken, dan laat zich een smeer baar mengsel ook heel goed samenstellen met behulp van een restje gekookte rijst of geweekt brood. Natuurlijk moeten we in zoo'n geval er aan denken, dat èn rijst èn brood uit zichzelf vrij flauw zijn (zelfs flauwer dan de daar straks genoemde aardappelen); we zulle» de» smaak dus zeker moeten verhoogen door de toevoe ging van pittige, aiomatisohe bestanddee- len: een druppeltje of wat Maggi's Aro ma, een snuifje peper of kerrie, wat fijn gehakte peterselie, een paar lepels bouil lon (van 'n Maggi's bouillonblokje bv.) mis schien een tikje mosterd.dat zijn alle zeer bruikbare middeltjes. Bedenken wij echter, dat bet succes van vorengenoemde hapjes afhankelijk is van de smaakverandering, die aan de restjes wordt gegevenl Mayonnaise. Bij het maken van mayonnaise moet er vooruit voor gezorgd worden, dat de sla olie die er bij gebruikt wordt, vooral in den kouden tijd, minstens de kamertempe ratuur heeft aangenomen: zet de flesch dus vooruit bij de kachel of in warm wa ter. Klop dan een eierdooier (vooral goed van het eiwit scheiden, daar dit eiwit ge makkelijk het schiften kan veroorzaken), goed met wat peper, zout en wat mosterd poeder en voeg er vervolgens enkele drup pels azijn bij. Is dit er goed door geroerd, voeg dan roerende in een zeer dun straaltje de olie toe. Wordt de saus te dik, mank ze dan dunner met azijn. Is de saus ten slotte nog te dik en zuur ge noeg, dan kunnen een paar druppels wa ter uitkomst brengen. Bij de dikte van de saus moet er rekening mee gehouden wor den, waar ze voor dienen moet: vanzelf sprekend zal een mayonnaise die dient om een slaatje te bedekken dikker moe ten zijn, dan de mayonnaise die er even tueel doorgeroerd wordt. Mocht de saus bij het maken toch schiften, door niet goed roeren of te vlug bijgieten, dan kan ze gemakkelijk opge knapt worden. Daartoe wordt in een an dere kom een andere eierdooier goed ge klopt met peper, zout en mosterdpoeder en daarna wordt er druppelsgewijs de mis lukte saus aan toegevoegd. Zijn er geen eieren meer bij de hand probeer het euvel dan op de volgende wijze te verhelpen: doe in een schoone kom een theelepeltje water en roer daar flink de mislukte saus druppelsgewijs door. Is de mayonnaise gereed dan kan er desverkiezend nog wat Maggi-aroma, En- gelsche saus enz. doorgeroerd worden. Over levertraan. Het is een algemeen bekend en door de statistieken bewezen feit, dat in Neder land een groot aantal kinderen door En- gelsche ziekte wordt aangetast. Echter is het van algemeene bekendheid dat levertraan een uitmuntend genees middel tegen deze ernstige aandoening is, alsmede dat Engelsche ziekte bij het kind in vele gevallen kan worden voorko men wanneer reeds de moeder gedurende de laatste maanden van haar zwanger schap levertraan gebruikt. Levertraan bevat n.l. meer dan eenig ander voedingsmiddel het groeibevorde- rende A-vitamine alsmede het D-vitamine dat anti-rachitisch, dus de Engelsche ziekte werend, werkt. Heeft de moeder gedurende haar zwan gerschap geen levertraan ingenomen, dan verdient het aanbeveling het jonge kind dagelijks een thelepeltje levertraan te ge ven. Er zijn ook wel andere voedingsmid delen, die vitaminen bevatten, zooals bo ter en melk, doch reeds een theelepeltje levertraan bevat meer vitaminen-A en -D dan de hoeveelheid boter en melk, die een volwassen, mensch in den regel per dag gebruikt. Levertraan was reeds in oude tijden bekend als een versterkend middel, doch eerst sedert de ontdekking der vitaminen heeft men kunnen vaststellen, waaraan de uitmuntende werking van levertraan is toe schrijven, namelijk aan het gehalte aan vitaminen-A en -D. Niet alle levertraan echter bevat een voldoende hoeveelheid van die vitaminen. In dit verband hebben kortelings Engelsche en Ameri'kaansche onderzoekers, op basis van uitgebreide proeven, een standaard vastgesteld voor de hoeveelheden vitami nen-A en D, welke levertraan moet bevat ten, wil zij inderdaad werkzaam zijn. Het is daarom van het grootste belang, dat de a.s. moeder haar arts vraagt, welke levertraan zij moet innemen of later haar kind moet geven, teneinde er zeker van te zijn, dat zij de soort gebruikt, die ten op zichte van het vitaminengehalte, ergo ten opzichte van de heilzame werking, den noo'di'gen waarborg biedt. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Probleem 289. Auteur: J. Zuiver, Amsterdam. 1 2 3 4 5 Zwart 9 sch. op: 8, 10, 13, 17, 18, 20, 22, 26 en 30. Wit 9 sch. op: 27, 28, 31, 33, 37, 41/44. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Nieuwe speltheorie. IV. In het voorgaande zagen wij, dat een randschijf moet worden gebruikt in het onderling verband der andere stukken. Indien daarbij tevens het centrum wordt bezet, moet beslist gespeeld worden vol gens de aangegeven methode. Wij zullen nu een anderen- spelvorm, waarin een randschijf voorkomt, behan delen, waarbij wij geleidelijk tot de moei lijkere stellingen komen. Wij spelen uit de opening: 1. 33—28 20—24 2. 37—32 14—20 4. 31—27 17—21 3. 41—37 10—14 5. 27—22 Wit speelt dezen zet om vrij spel te hou den. Op 3731 en zwart 2126 zou wit zich moeten laten opsluiten of een tempo maken met 3430 of 29. 5. 18X27 6. 28-23 19 X28 8. 39—33 21—26 7. 33X31 14—19 9. 32—28 20—25 Zwart behoeft natuurlijk dezen zet niet te spelen, doch het nu volgend spel leent zich uitstekend tot het bestudeeren van een dergelijke beweging. 10. 44-39 5—10 11. 37—32 26X37 Het is duidelijk, dat wit het spel niet mag laten vastloopen. Door deze en vol gende afruilen tracht wit zooveel mogelijk zetten te behouden aan den linkervleugel om zoodoende zwart door gebrek aan speelruimte te dwingen tot een zwakken zet, b.v. op het midden, wat in dezen va riant steeds zwak is. Men moet hierbij in het oog houden, dat wit aan den rechter vleugel zoo goed als uitgespeeld is. Alleen 5044, dat spoedig als tempozet is uitge speeld, kan nog geschieden. Op 34—30 raakt zwart de randschijf kwijt en op 34 29 speelt zwart 1923 met hetzelfde resultaat. 12. 32X41 1014 13. 41—37 16—21 Zwart speelt gaarne dit stuk op, om dat het afruilen door wit ook voor zwart meer speelruimte beteekent. 14. 37—32 14—20 Zwart kon niet 2126 spelen wegens Wit: 28—23 42 X31 34—30 39X10 10 Xl9. Zwart: 19X37 26X37 25X34 9—14 en wit wint schijf 37 van zwart. 15. 36—31 21—26 16. 5044 26X37 Hiermede speelt wit dus den laatsten zet aan zijn rechtervleugel. 17. 32X41 11—16 18. 41—37 12—18 19. 37—32 16—21 20. 26—41 7—12 Zwart kon niet 1823 spelen wegens wit 34—30, 40X18, 28X26 enz. 21. 41—37 6—11 22. 37—31 11—16 23. 31—27 1—6 24. 47-41 (a) B—7 25. 41-30 7—11 Wij zijn nu aan een eindstand gekomen, welke geheel kan worden geanalyseerd, daar het aantal zetten niet meer zoo on beperkt is als in het begin. Eerst echter nog even het moment bij (a). Wit kan daar ook 4237 spelen. Indien zwart met 27 antwoordt en wit den af ruil neemt met 2722, 2823 en 33X31 rankt zwart de randschijf kwijt met 24 29, 2530, 20X18. Men ziet dus, dat het voor wit lang niet gemakkelijk is, dit spel goed te behandelen. Dit soort stellingen komt echter tegenwoordig veel voor en werd door goede spelers vaak nog slecht behandeld. Vandaar dat we er uitvoerig 'bij stilstaan, 't Belangrijkste zijn de standen, ontstaan na den 23sten en 25sten zet van zwart, want op dat oogenblik kan wit be proeven voordeel te behalen. Wat daar van het resultaat is, zullen wij zien. Stand na 23 van zwart. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 (a) Wit kan bij den 24sten zet ook met 4237 voortzetten. Indien zwart dan 2 7 speelt en wit 2722, 2823, 33X31 heeft zwart met 2429 enz. gelijken stand Het spel kan echter veel mooier verloo- pen, reden, waarom men precies moet weten, wat in deze soort standen kan voorkomen. 24. 42—37 2—7 25. 28—23 Deze ©ogenschijnlijk zonderlinge zet geeft wit verschillende kansen. Slaat zwart met 18X29 wit 34X14, dan ver liest zwart steeds een schijf. Op 2430 is dat al heel duidelijk en op zwart 2429 en 20X19 speelt wit 3530 (b) en hoe zwart ook slaat steeds 3024 met schijf winst. (b) Vooral niet 1410 wegens zwart 29—34, 9—14 en 13X22!! De andere wijze van slaan voor zwart met 19X28 zullen wij de volgende maal behandelen. Prijs vierde kwartaal 1932. Door den prijswinnaar werd een hand woordenboek der Ned. Taal gekozen, het geen een dezer dagen wordt toegezonden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6