DE ZEEUW Rheumatiek? SLOAN'S LINIMENT °P/JNT tweede blad. het adres a. wilking Bij Pijn Wat er deze week voorviel JOAN CARISBROKE Uit de Provincie. FEUILLETON. Brieven uit Middelburg. cxLvn. VAN ZATERDAG 11 FEBR. 1933, Nr. 114. Het is dit keer niet gemakkelijk om in kort bestek alle indrukken weer te geven die de gebeurtenissen van deze week op ons henben gemaakt. Het was een week vol spanning. Vorige week kwamen er reeds uit Indië ontstellende berichten over den toestand op 's lands vloot. Weigerden niet op 30 Januari te Soerabaja een aantal Euro- peesche schepelingen den dienst? En pleegden op 3 Februari ongeveer 425 in- landsche schepelingen geen verzet? Dat was al onrustbarend. En nu kwam daar deze week uit Indië het diepschokkend bericht, dat de beman ning van de „Zeven Provinciën" aan het muiten is gegaan en, blijkbaar naar een goed opgezet plan, met het schip zee ge kozen heeft, toen een deel der officieren en onderofficieren aan wal waren. Het heeft dagen geduurd gezien de groote afstanden volkomen begrijpelijk eer men de muiters te pakken had, maar gis teren kwam er dan een eind aan de span ning. De oproerlingen hebben voor de overmacht hunner vervolgeers moeten zwichten, maar .niet, dan nadat eerst achttien dooden gevallen waren en ver schillende leden van de bemanning wa ren gewond. De „Zeven Provinciën" is dus weer on der marinebevel teruggebracht, maar de oorzaken, waardoor de muiterij gebeuren kon, moeten nog worden opgespoord. Het is wel gebleken, dat onze marine inner lijk rot is en luistert naar Moscou. Laat ons hopen, dat het mes er zonder par don diep wordt ingezet. Ook in de politiek was er spanning. Het tl eft wel ongelukkig, dat juist in deze week, waarin de regeering zich voor zulk een zware taak gesteld ziet, een conflict ontstond tusschen kabinet en parlement. De Tweede Kamer maakte bezwaar te gen de voorgestelde opheffing van recht banken en kantongerechten. Maar Minis ter Donner ging daarvoor niet uit den weg. Er moet bezuinigd worden, ook op Justitie. De Kamer besloot echter, ondanks de waarschuwing van den Minister, door aanneming van de motie-Boon, de beraad slagingen te schorsen. Wat er nu gebeuren zal, is,'terwijl wij dit schrijven, nog onzeker. Aftreding van het kabinet in deze penibele omstandig- h. den? Of Kamerontbinding en dus ver vroegde Kamerverkiezing? H. M. de Koningin vond in deze om standigheden aanleiding, om haar buiten- landsche reis af te breken en naar Den Haag terug te keeren. Moge zij, evenals hare raadslieden, kracht en wijsheid van God ontvangen, om zulke maatregelen te nemen, die het meest in het belang van land en volk zijn. De Eerste Kamer nam deze week de gewijzigde tarwewet aan. De vooruitzich ten zijn dus voor onze akkerbouwers weer wat beter gevonden. Het nieuwe bewind in Duitschland be looft voor onzen Nederlandschen land- en tuinbouw weinig goeds Het is deze week Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Klnderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST door EMMA JANE W0RB0LSE. Vrij naar het Engelsch. 125). o— „Ik herinner me u nog heel goed", zei Ruby, toen de oude dame haar zelfbeheer- sching had herwonnen, die ze bijna ver loren had, zoo groot was haar medelijden met Joan; „u is maar heel weinig ver anderd sinds u me mee uit rijden nam den laatsten dag van ons verblijf in Ar- gendale den dag, nadat mijnheer War rendale me het leven redde. O, dat heb ik nooit vergeten". „Dat hebben we geen van allen ooit vergeten. Joan en ik spraken er onlangs nog over den laatsten keer, dat we bij het bodemlooze meer waren. En over Joan gesproken, ik heb nog heelemaal niet ge vraagd, hoe het met haar gaat". „Ik ben bang, dat het niet zoo erg goed met haar is. U weet, welke moeilijkheden haar naar huis terug deden keeren en dat die arme Ada nu op sterven ligt. Van morgen kwam er een boodschap van de dames Cook, die haar verzochten, of ze onmiddellijk komen wilde, want ze vrees den, dat haar zuster het einde van dezen dag niet meer zou beleven; de baby is gie- reeds begonnen met enkele verhoogingen van invoerrechten in te voeren of voor te bereiden. We kunnen er nog plezier van beleven! Het gaat daar in Duitschland nog maar steeds eigenaardig toe. Men slaat en vecht er maar op los. En de regeering doet niet anders dan ontbinden eenerzijds en muilkorven en reglementeeren anderzijds. De Pruisische Landdag is nu ook ontbon den. De teugels van het bewind zijn nu in Pruisen in handen van een drietal heeren, van wie twee nazi's. Zoo gaat Duitschland Italië achterna. In Roemenië, waar de staat van beleg is afgekondigd en Spanje, waar we tel kens lezen van anarchistische woelingen, is het ook verre van rustig. Het wereldbeeld van deze week is dan ook alles behalve opwekkend. Amice, De Middelburgsche gemeenteraad heeft zich na drie dagen van ingespannen ar beid door de gemeentebegroting heenge- worsteld. Het compliment aan het einde der behandeling den waarnemenden bur gemeester van twee zijden toegezwaaid en de dank door dezen aan den Raad ge bracht voor de kalme en rustige wijze, waarop de begrootingsarbeid waa verricht, waren inderdaad niet onverdiend. De mi- nitieusheid, waarbij de vele posten door de cordons waren gegaan en er vaak met kleine bedragjes was bezuinigd, had wel licht wat minder gekund, doch als men let op de bedoeling daarvan, n.l. om een flink bedrag op de uitgaven uit te sparen, teneinde een deel van de voorgestelde be- lastingverhooging te ontzeilen, zoo is dit wel eenigszins verklaarbaar. Inderdaad is het dan ook gelukt, het dreigend spook der belastingverhooging, althans voor een groot deel, op de vlucht te slaan. De voorgestelde opcenten op de straatbelasting zijn alle dertig verdwenen en van de dertig voorgestelde opcenten op de personeele belasting bleven er slechts tien over, zoodat ze nu 150 bedragen. En dit cijfer was noodig als minimum, wilde de Regeering in de verhooging van de op centen op de gemeentefondsbelasting van 80 op 100 bare toestemming geven. Hier tegenover staat weer, dat de gemeente Middelburg thans in de derde klasse voor de heffing in de gemeentefondsbelasting is teruggebracht, zoodat elk belastingbe taler over een meerder inkomen van f 100 zal worden aangeslagen en de laagste groep van contribuabelen mede in de be lasting zal vallen. Al deze belastingkwesties zijn geworden tot een blok, waarover de linksche meer derheid van 31 December 1932 is bestrui- keld en het beeld met de leemen voeten van meergenoemden Oudejaarsdag zijn onderstel heeft verloren. Bij de beslissing om de 30 opcenten straatbelasting te doen vervallen, scheidden de heeren Jeronimus Portheine en Onderdijk zich van de link sche meerderheid en zelfs de heer Onder- dijk zich van zijn vier socialistische col lega's af. En hij de overige beslissingen hierboven genoemd, scheurden de bezui niger en de vrijheidsbonder zich af vein de linksche heeren, zoodat de voorstellen van de „rechterzijde" er met tien tegen zeven stemmen doorgingen. Het eenheids front, dat een maand eerder den heer Boasson tot wethouder koos is dus ver broken en de onderlinge oneenigheid van links heeft zich dus al spoedig geopen baard. Zoo is al weer gebleken, dat een inwendige verdeeld huis, al schijnt er ge durende een middag het winterzonnetje op, niet lang kan bestaan. Het bleek, dat de socialisten er op gerekend hadden, dat de rechtschen hier niet één lijn zouden trekken, zooah 'roeger helaasl wel een gebeurde. Vandaar de verwonderde vraag van den heer Paul, of het voorstel der rechterzijde wel van alle acht leden uitging, waarop de heer van der Feltz niet zonder eenige voldoening toestemmend kon antwoorden. Hier was dus geen steun voor de S. D. A. P. te wachten. En van de twee linksche gematigde heeren, van wie de heer Jeronimus tijdens de begrootings- dehatten het tafellaken reeds had doorge sneden, was ook geen hulp of heul te zien, zoodat de voorstellen van de rechterzijde termorgen gestorven. Joan en Brenda zijn, zoodra ze konden, weg gegaan; ze zouden om vijf uur thuis zijn om thee te drinken, dus ik vermoed, dat ze zoo wel zullen ko men". „En Joan is niet zoo erg goed, vrees je?" „Ze beweert, dat ze alleen maar erg moe is en dat haar verder niets man keert en dat ze wel spoedig weer geheel de oude zal zijn. Maar werkelijk, me vrouw Warrendale, ik maak me erg onge rust over haar; ze is niet dezelfde Joan, die ik verliet, toen ik naar Guernsey ging. Ze is veel magerder en stiller en ze heeft al haar kleur verloren. Ik hoopte, dat de gezonde lucht in Argendale haar goed zou doen, want ze had hèusch wel wat rust en verandering noodig na een half jaar van hard werken. Zij moet overal leiding geven, ziet u; Brenda en ik helpen haar zooveel we kunnen, maar we zijn niet zoo knap en hebben niet zooveel ondervinding als zij. Was ze heelemaal in orde in Dun ham Tower?" „O, ja, en ze was vroolijk en opgeruimd. Het trof al buitengewoon ongelukkig, dat ze toen zoo plotseling werd teruggeroepen. Hoe was ze, toen je thuis kwam?" „Ze zag er allesbehalve goed uit, zoo als ik al direct opmerkte, toen ik haar zag, sinds dien is ze er niet op vooruit gegaan. Ze heeft iets over zich, waaraan ik geen naam kan geven dat ik niet be grijp. Maar ik ben er zeker van, dat ze niet in ordt ie en ik kou boo graag willen, er met vlag en wimpel door gingen. Had den de twee vrijzinnig democraten zich gevoegd naar de houding, door hun leider, Mr Marchant, in den Haagschen gemeen teraad aangenomen, dan ware op de soci alistische strijders het woord van toepas sing geweest, tijdens den slag van Water loo aan de oude garde van Napoleon I in den mond gelegd: De garde sterft, maar geeft zich niet over. Mevrouw Weijl ech ter, die haar ouden zetel had verlaten en zich vlak naast haar jeugdigen partijge noot-wethouder had geplaatst, wellicht om hem te secondeeren in de ure des gevaars, hield het regimentsvaandel hoog en lever de voor de zooveelste maal het bewijs, dat, als de legeraanvoerder den standaard laat dalen, de commandanten der onderafdee- lingen nog van geen toegeven weten. In- tusschen is de stijgende nieuwsgierigheid wie den Middelburgschen burgemeesters- zetel zal innemen, bevredigd. Het is iemand van antirevolutionairen huize, die voortaan Middelburg's zaken zal leiden. Wellicht heeft de zucht der Middelburg sche linksche raadsleden om 't ga, zoo 't ga, het heft in handen te houden en, in strijd met de verhoudingen in den Raad, beide wethouderszetels voor zich op te eischen, des nieuwen burgemeesters pad geeffend. Onmogelijk is dit althans niet. Al gaat men nóg zoo ver in de historie terug, een antirevolutionair zal men op den burgemeesterszetel niet vinden. Laten we het nu met zulk eenen eens beproeven. Wanneer het met onze hoofdstad zóó mag gaan, dat de uitersten niet al te zeer op den voorgrond treden, en dus de Zeeuw- sche hoofdstad met haar inwoners in allen gevalle niet worden geleid op paden, aan hun verleden vreemd, dan kon het nog wel eens gebeuren, dat niet al het kwade en den tegenspoed, in menig opzicht door ons ondervonden, voor onze oude, schoo- ne, aan historie, ook aan gereformeerde historie zoo rijke stad, het goede wierd geboren. Vriendschappelijk groetend. t. t. METELLUS. Ingezonden Mededeeling. in hoofd en ledematen, alsook bij Kiespijn en gevatte Koude, Rheumatische pijnen, Griep, Influenza en vastzittende Hoest, zullen Ml]nhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ot. Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. i Vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z. Vlaanderen in Terneuzen heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden over het ontwerp van wet betreffende vrachtver deeling in de binnenvaart. Zij schrijft daarin o.m.: Het is niet juist, dat de vermeende steun aan de binnenvaart slechts zon ge dragen moeten worden door een deel der Nederlandsche natie. Die steun, welke on misbaar is, behoort te komen van de na tie in het algemeen. Naar het oordeel der Kamer zou deze behooren te bestaan in: a. het verleenen van steun voor het betalen van de assu rantiepremie; b. het moratorium ten op zichte van de verplichtingen tegenover hypotheekhouders; c. het opruimen van een nader vast te stellen hoeveelheid scheepsruimte, in de eerste plaats van oud materiaal, met schadeloosstelling aan de betrokkenen. Adr. verzoekt, aan het wetsontwerp goedkeuring te onthouden en op korten termijn een onderzoek uit te lokken naar de mogelijkheid om aan de noodlijdende schippers rechtstreekschen steun te ver leenen in den vorm van de onder a en b aangegeven middelen en voorts naar de mogelijkheid van gezonder maken van het schippersbedrijf in het algemeen en door den onder c omschreven maatregel. Vlissingen. Woensdagavond is hier een vergadeiing gehouden, waarin de heer A. Bos, van Rotteidam sprak over „or- dat ze dokter Parker eens liet roepen. Ik ben zoo blij dat u gekomen is, mevrouw Warrendale, want als u haar ernstig aan raadt eens een dokter te consulteeren, dan zal ze het wel doen." „Je maakt me werkelijk ongerust over haar, want ik houd heel veel van Joan. Van niemand houd ik zooveel als van haar, behalve van mijn eigen dochter. Herinner je je Minnie nog?" „O ja, heel goed. Juffrouw Warrendale was altijd heel aardig voor me. Maar ze is nu niet meer juffrouw Warrendale, herinner ik me." „Neen, ze is nu mevrouw Kingdon. Ze is nu al bijna zeven jaar getrouwd en heeft twee kleine meisjes. Maar om op Joan terug te komen. Ik zal haar nauw keurig gadeslaan en als ik er iets van merk, dat ze ziek is, of dat ze wat te veel van haar krachten vergt, dan zal ik er op aandringen, dat ze naar een dokter gaat. Voorkomen is beter dan ge nezen, weet je en het kost gewoonlijk een boel minder. Houd je veel van Joan, Ruby?" „Ik zou wel een heel mal wezen moe ten zijn, als ik nirt veel van haar hield! Ze heeft me ..fe:; oederd" zooals Brenda het noemt, sinds ik een heel kleine baby was. Ik dank alles aan Mammie, zelfs mijn leven, geloof ik, want ze hebben me verteld, dat ik zoo'n zwak, min kindje was, dat niemand dacht, dat ik het lang zou maken. Mammie heeft dag en nacht Sloan'» is het beroemde, snel werkende liniment. Het middel, dat doordringt zonder inwrijven. Brengt verbazende verlichting. Indien U lijdt aan rheumatiek in de gewrichten of spieren, schaf U dan onverwijld een flacon Sloan's Liniment aas. Millioenea hebben het met succes gebruikt bij Rheumatieit, Lendejicht, Ischias, Verkoud heden op de Borst, Verstui kingen, Kneuzingen. ganisatie en beginsel". Het doel van deze vergadering: oprichting van een afdeeling van de Vereen, van den Ghr. Handeldrij- venden en Industrieelen Middenstand, is volkomen bereikt, want er gaven zich van de 25 aanwezigen 18 als lid op. Bovendien waren er 5 toezeggingen van toetreding ingekomen. De vergadering stond onder presidium van den heer Prins, terwijl de heer Ham ming als voorloopig secretaris optrad. Koudekerks. Vanwege het bestuur van de Nat. Ghr. Geheelonthouders Vereen., district Zeeland, werd alhier Donderdag avond een openbare vergadering gehou den, welke tamelijk bezocht was. Ds ten Kate sprak een openingswoord naar aanleiding van de gelijkenis van den Barmhartigen Samaritaan. Drs Vossers van Vlissingen sprak een propaganda-rede nit over„Is het zoo erg?" Het dameskoor van Vlissingen liet zich hooren zeer tot genoegen der aan wezigen. Een samenspraak „Boete" werd goed uitgevoerd. De A.R. Kiesvereen. Nederland en Oranje, alhier, hield Donderdagavond haar 37e jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, dhr J. Maas Jzn. De voorzitter sprak een openingswoord naar aanleiding van de woorden: „Wie zal ons het goede doen zien". Het jaarverslag van den secretaris, dhr J. de Kroo, melde, dat het ledental 95 is. Spr. memoreerde wat in het afgeloopen jaar was verricht en wekte op tot eer lijken en trouwen strijd. De penningmees ter maakte melding van een nadeelig saldo. De aftredende bestuursleden J. Maas Jzn., J. de Kam en E. Looise, wer den met groote meerderheid herkozen. De voorzitter gaf een breedvoerige toe lichting op de voorgestelde wijzigingen van ons program van 'beginselen, waar over nog wat werd gediscuseerd. Medegedeeld wordt, dat op een volgen de vergadering de heer Schout, hoofd eener Chr. school te Vlissingen, hoopt te spreken. Voorts dat de heer Ruitenbeek bereid gevonden is om te spreken over Willem van Oranje. De opkomst der leden had beter kunnen zijn. Borssele. Vrijdagmorgen vergaderde de gemeenteraad voltallig. De raad besloot aan het schoolbestuur een voorschot te verleenen van f 1000. Verder besloot de raad het naast het gemeentehuis liggende perceel grond van ongeveer 50 roeden, toebehoorende aan dhr B. Quist, te koo- pen voor f 375, teneinde daar in de toe- AFVAARDIGING DS J. KARELSE. (Bij de photo). Zondag 12 Februari a.s. zal het voor de Vrije Evangelische Gemeente te Goea en voor de andere gemeenten van Zuid- Beveland een belangrijke dag zijn, daar dan Ds J. Karelse zal worden afgevaar digd naar het Zendingsveld te Samosir op Sumatra. Jacobus Karelse werd den 2den Mei 1900 te Goes geboren. Hij is een kleinzoon van dhr Corn. Karelse, die zulk 'n belangd rijke plaats heeft vervuld in de gemeente van wijlen Ds Budding, en die deze ge meente tot zijn dood toe trouw heeft ge diend. Na de Christelijke school te Goes te heb ben bezocht, kwam de a.s. zendeling op het kantoor van de graanhandel Duvekot. Toch ging zijn lust uit naar den dienst des Heeren, welke lust mede aangewak kerd werd door wijlen Ds G. W. van Leussen en grootvader Karelse. Op 20-ja- rigen leeftijd besloot hij dan ook het kan toorleven vaarwel te zeggen en zich voor het ambt van predikaat voor te bereiden. Daar de Evangelische Gemeenten in Ne derland in 1920 nog geen opleidingsschool voor hun predikanten hadden, ging de heer Karelse naar Christona, teneinde aldaar te studeeren. Na een viertal jaren met vrucht de studie gevolgd te hebben, kwam hij weer naar Nederland terug en werd 8 Januari 1925 hulpprediker te Veendam, waar geen gemeente, doch wel een kring was. Mede door zijn arbeid werd de kring omgezet in een gemeente, die haar hulpprediker als vast predikant beriep. In October 1925 werd hij predikant. Tot voor korten tijd arbeidde hij daar met veel zegen. Toen echter het verzoek kwam om naar Indië te gaan, meende hij deze roeping niet te mogen afwijzen en nam afscheid van zijn gemeente. Hij trad in het huwelijk met Mej. Su- zanna Maria Enter, dochter van Ds Enter te Rotterdam (voorheen te Cadzand). met me opgetrokken. Ze heeft me ge- wasschen en gekleed, en mijn kleeren gemaakt, toen papa te arm was om een kinderjuffrouw te betalen. Ze heeft me alles geleerd, wat ik kan. Ze was er altijd op uit om mij genoegen te geven en had altijd mijn welzijn op het oog. Ik geloof niet, dat ik ooit een hard of scherp woord van haar te hooren heb gekregen. Nie mand weet beter dan ik hoe goed, hoe oprecht, hoe zeldzaam onzelfzuchtig Joan is!" En de tranen stonden in Ruby's donkere oogen en parelden aan de lange zijdeachtige wimpers. Ook mevrouw Warrendale was ontroerd. „Je moet maar altijd heel lief zijn voor Joan", zei ze vriendelijk; ze houdt heel veel van je, Ruby je mag nooit iets doen of zeggen, dat haar verdriet zou kunnen geven." „Moge alle verdriet, dat ik haar aan doe op mijn eigen hoofd neer komen", riep het meisje uit. Ik kan haar nooit al haar toegenegenheid en geduld beloonen! Maar daar is mijn zuster, ze komt de oprijlaan op; ze ziet er erg moe uit, Bren da trouwens ook." Mevrouw Warrendale keek naar buiten en daar zag ze Joan, die met loome schre den en een vermoeid gezichtje op het huis toekwam. Bij den eersten blik zag ze, dat Ruby gelijk had Joan was zeer zeker niet erg goed in orde. Ze kwam recht streeks nur de zitkamer toe, kant ze had vernomen, wie haar daar wachtte en voor een oogenblik bracht de opwinding wat kleur op haar magere wangen, maar toen die weer verdwenen was, schrok me vrouw Warrendale van de verandering, die haar lieveling ondergaan had, sinds ze eenige weken geleden afscheid van haar had genomen aan het station. „Maar, mijn liefste Joan, wat heb je met jezelf uitgevoerd?" vroeg mevrouw Warrendale ontsteld. „Je ziet er jaren ouder uit, dan toen ik je het laatst gezien heb. Je bent je gezonde kleur kwijt, je bent veel magerder geworden en je oogen hebben hun glans verloren. Wat heb je uitgevoerd? Wat scheelt er aan, Joan, mijn liefste kind?" Bij den moederlijken toon en de onder zoekende en toch zoo medelijdende blik ken werd het Joan te machtig. Ze legde haar fiere hoofdje tegen den vriendelijken schouder en brak in heftig schreien los. „0, Mammie!, liefste Mammie!" riep Ruby uit en ze haastte zich een glas wijn in te schenken, „je bent doodop! geheel en al uitgeput. Geen wijn? dan zal ik even een nieuw kopje thee voor je zetten, sterk en heet. En hoe was het met die arme Ada, toen je haar verliet?" „Ada is bij God," was alles, wat Joan kon zeggen. „Ze is om twee uur zoowat in mijn armen gestorven." En weer begon ze hartstochtelijk te snikken. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5