LEVENSMIDDELEN eerste blad. IEDERS OORDEEL: DUKOL BRENGT VOORDEEL! Wf VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! ZATERDAG 11 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 114 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Krachtige handhaving van het gezag. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. GOED LICHT BESCHERMT UW OOGEN! Een goede lamp, op de juiste plaats aangebracht, geeft gezelligheid en rust. De „N e d e r 1 a n d e r", na geconsta teerd te hebben, dat alle leden der Ghr.- Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en. Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags i 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. De Antirevolutionaire partij plaatste als een der eerste pion ten op haar ver kiezingsmanifest de uitspraak, dat krach tige 'handhaving van het gezag geboden is. Gezangshandhaving is altijd noodzake lijk. Zonder orde en veiligheid is elk ge meenschapsleven onmogelijk. Als in een gezin 'het gezag van de ouders ondermijnd is, dan gaat het on herroepelijk te gronde en dan zullen zoo wel het gezin als geheel, als de samen stellende deelen er van, daarvan de nood lottige gevolgen ondervinden. En 'ditzelfde geldt voor eiken levens kring. Ook van het leven in staatsverband. Als het gezag van de Overheid niet meer wordt erkend, dan valt een volk ten prooi aan de anarchie; dan is een gerust en stil leven niet mogelijk; dan maakt 'het recht plaats voor onrecht, de orde voor de wan orde, dan is het met den vrede en de wel vaart onherroepelijk gedaan. Volkomen terecht wordt daarom ge vraagd krachtige handhaving van het gezag. Voor velen, die het wenschelijke en noodzakelijke van gezagshandhaving wel inzien, valt het echter niet gemakkelijk de zen eisch aan de Overheid te stellen, omdat zij zelf voortdurend meehelpen de basis, waarop het gezag van de Overheid rust, te ondergraven, doordat zij niet erkennen dat de Overheid haar gezag onlteent aan God. Wie zoover komt heeft het niet gemak kelijk het gezag van de Overheid te ver dedigen. Men kan als men het gezag van God ontkent, allerlei mooie theoriën ontwikke len, maar het zal dan altijd uiterst moelijk vallen, het 'Overheidsgezag zoo te fun- deeren, dat op goede gronden de hand having daarvan kan worden geëisckt. Met 'blijdschap kan hierbij; worden op gemerkt, dat in ons land in onze grond wet altijd nog officieel wordt beleden, dat de Overheid regeert bij de 'gratie Gods, dat de Overheid haar zag ontleent aan God. Wie deze belijdenis aanvaardt staat sterk. En dat is ook wel noodig, vooral in onzen tijd, nu er zooveel gezagsontken- ning is, en de ontbindende krachten zoo geweldigen invloed uitoefenen. Waartoe dit leidt is dezer dagen helaas ook in ons land gebleken, toen een mui tende troep matrozen zich van een oor logsschip meester maakte en daardoor ons land aan de grootste gevaren blootstelde. In alle kringen werd het onduldbare van deze handeling en de noodzakelijk heid van de 'handhaving van het gezag ingezien, uitgenomen hij: de Communisten en een deel van de Soc.-Democraten, die er dan ook rond voor uitkomen, dat hun doel niet is opbouw, maar afbraak. Wie het om de afbraak van ons volks- gebouw te doen is, zooals dat' ;het geval is bij de Communisten, heeft gelijk als hij: een muiterij als zich op de „Zeven Pro vinciën" voordeed, openlijk toejuicht en 'hij is in elk geval meer te respecteeren dan de Soc.-Democraat, die hetzelfde wil en leert, maar die bevreesd is de verant woordelijkheid daarvan te 'dragen. Krachtige handhaving van het gezag is noodig, allereerst doordat de Overheid zelf erkent, dat zij regeert bij. de gratie Gods, dat zij' 'draagster is van het gezag haar door God geschonken. Dat in de eerste plaats. Daarom zijn wij' geroepen o-ok bij de komende verkiezingen alle partijen of groepen, die zich op revolutionair stand punt plaatsen omdat zij God niet als de bron van het gezag erkennen en zich van Zijn woord en wet losmaken, te be strijden. Maar dan moet voorts ook van de Overheid worden gevraagd, dat zij zelf niet speelt met haar gezag en dat zij; ook niet dat gezag niet laat spelen. Daartoe is noodig, dat allerlei op ruiende propaganda en beleediging van de Overheid wordt geweerd. De vrijheid van de burgerij moet Wor den geëerbiedigd, maar daarbij moet niet worden vergeten, dat ware vrijheid is ge bondenheid, aan de levenswetten die God ons heeft geschonken. Wordt dit in het oog gehouden, dan zullen wanordelijkheden worden voorko men en mochten ze uitbreken, met vaste hand worden onderdrukt. Indien ergens dan geldt hier, dat zachte 'geneesmeesters stinkende wonden maken. Krachtige 'gezagshandhaving, wat in sluit, hooghouden van het recht, kan niet anders dan den bloei en de welvaart van het volksleven bevorderen. VREESELIJKE ONTPLOFFING BIJ SAARBRUCKEN. Tientallen dooden. Gisteravond even na zes uur is te Neun- kirchen, een plaatsje ten noordoosten van Saarbrücken, een groote gashouder de lucht in gevlogen. De ontploffing heeft de naaste omgeving in een ruïne veran derd. Tientallen personen zouden bij de ramp zijn omgekomen, het aantal gewon den bedraagt zeker vele honderden, waar van nog slechts een gedeelte in de hospi talen in de buurt is opgenomen, die over vol zijn. Alle verbindingen met Neunkir- chen zijn verbroken. van de commissie van 19. Naar semi-of- ficieel wordt medegedeeld heeft de minis ter van Oorlog verklaard, dat Japan de besluiten van de commissie van 19 moet afwijzen, daar haar standpunt in de Mantsjoerijsche quaestie volkomen on aanvaardbaar is. Korte berichten. In Chicago is een reusachtige 'graan silo uitgebrand, waarin 1.630.000 bushel graan werd bewaard. De schade wordt op meer dan 1 millioen dollar geschat. In een lezing voor een aantal geleer den verklaarde dr du Mond, van het Gali- fornische Technische Instituut, dat het mogelijk is, met X-stralen een vliegtuig omlaag te doen storten. mede te deelen aan Z.Exc. den Minister van Defensie; te publiceeren in het Alge meen Marine Weekblad en de overige pers." Minister Beelaerts van Blokland komt terug In verband met de ontstane moeilijk heden tusschen de Nederlandsche regee ring en het parlement, heeft minister Bee laerts van Blokland besloten, uit Genève naar Nederland terug te keeren. De leiding der Nederlandsche delegatie ter ontwapeningsconferentie zal voorloo- pig weer in handen van prof. Rutgers zijpi. In geval van Kamerontbinding. De vraag is opgeworpen, of indien de Tweede Kamer wordt ontbonden en Ingezonden mededeelingen. De stukken van den ijzeren houder vlo gen honderden meters ver in het rond en er brak na de ontploffing een reusach tige brand uit, die het ergste doet vreezen in verband met de naburige gashouders en benzinetanks. Het spoorwegstation is verwoest en de spoorweg tot een grooten afstand buiten de stad onbruikbaar. Tele foon- en telegraafverkeer is onmogelijk. Wegens gevaar voor nieuwe explosies is bet stadje Neunkirchen vrijwel geheel ontruimd. Van het hoogovenbedrijf, op bet terrein waarvan de ramp plaats had is uit den aard der zaak niet meer over dan een puinhoop. Ofschoon hier tien tallen dooden en gewonden gevallen moe ten zijn, vreest men, dat een nog groofer aantal persoonlijke ongelukken gebeurd is in de naaste omgeving, waar huizen als bouwvallen omstortten. Er zijn thans 15 dooden geborgen, het totaal aantal dooden en gewonden is nog steeds niet bij benadering aan te geven. Uit nadere berichten blijkt nog, dat op bet oogenblik van de ontploffing 500 man personeel op het bedrijf werkzaam waren. De verwarring in de stad is onbeschrijfe lijk. Kinderen loopen schreiend rond op zoek naar hun ouders, die vaak op zoek naar hun kinderen of naar elkaar zijn. De Raad van Volkscommissarissen der Sovjet-Unie heeft besloten alle spoor wegtarieven met ingang van 10 Febr. met 35 pet. te verhoogen. Gisteravond heeft Hitier te Berlijn in het Sportpalast een redevoering gehou den. De belangstelling en het enthousias me der Nazi's waren grooter dan ooit te voren. De koude in Noord-Amerika houdt aan. Tot nu toe worden reeds 70 sterfge vallen ten gevolge van de koude gemeld. Volgens berekening van het Ameri- kaansche departement van marine kan Amerika, wil het de vloot op volle sterkte maken, zooals is toegestaan door het vlootverdrag van Londen, tot 1937 toe 135 nieuwe schepen bouwen met een totalen inhoud van 316.530 ton. De uit de Duitsohe revolutiedagen van 1918 bekenden sociaal-democraat Noske, die thans opperpresident in Han nover is, heeft op zijn verzoek een lang durig verlof gekregen tot hij den pensioen gerechtigden leeftijd bereikt heeft, wat in October het geval zal zijn. Er gaan geruchten, dat de nationaal- socialist prins August "Wilhelm bestemd er dus vervroegde verkiezingen zullen worden gehouden dezen zomer de peri- dieke verkiezingen voor de Kamer óók zullen geschieden. Dat is, zegt het Hdbld, niet het gei- val. Wanneer de Tweede Kamer wordt ontbonden, _zal, volgens art. 145 der Kies wet, binnen veertig dagen na de dag- teekening van het besluit tot ontbinding een verkiezing moeten plaats hebben. Na ontbinding treden de leden af vier jaren na den eerstvoigenden derden Dinsdag in September. Afgezien van de gevallen, dat de Sta- ten-Generaal rechtens ontbonden moeten worden, is voor de Tweede Kamer tot nu toe zes maal ontbinding toegepast, en wel in 1850, 1853, 1866, 1868, 1886 De distributie van' speenvarkens. Met de distributie van de speenvar kens te Amsterdam gaat het niet, zooals men had verwacht. Het materiaal, dat aangevoerd wordt, is voor het overgroote deel niet geschikt voor consumptie. In de laatste dagen zijn een honderd speen varkens onder de groote gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen, gedis tribueerd, maar van een geregelde uit- deeling kan geen sprake zijn. Ingezonden Mededeeling. Uit Saarbrücken wordt gemeld, dat te Neunkirchen thans 50 dooden, 250 ern stig en 450 licht gewonden geteld zijn. Alle vrachtauto's uit Saarbrücken zijn ter assitentie vertrokken. Alle ziekenhui zen van Neunkirchen en omstreken, tot Friedrichsthal toe zijn reeds vol met zwaargewonden. Een ander bericht spreekt van 200 dooden, 250 ernstig en 400 lichtgewonden. De groote ontploffing is aan den eenen kant tot Keulen, aan de andere zijde tot Bazel gehoord. In Baden heeft men den indruk gehad, dat een nieuwe ernstige aardbeving heeft plaats gehad. Betoogingen tegen een minister. J. H. Thomas, de Engelsche minister voor de dominions, oud-leider van den Engelschen bond van spoorwegpersoneel, die van de arbeiderspartij naar de natio nale regeering is overgegaan, hield 'gis teravond een redevoering op het stad huis van Finshury. 'Het publiek van deze volksbuurt bleek echter weinig op den spreker gesteld. Tengevolge van inter rupties als „verrader", „Judas", „leuge naar", moest Thomas zijn rede soms minutenlang onderbreken. De politie ver wijderde tenslotte de rumoerigste elemen ten uit de vergadering, die echter zeer on rustig bleef. Nederlaag voor de Belgische regeering. De Kamersecties hebben met '59 tegen 55 stemmen respectievelijk met 60 tegen 57 stemimien de wetsontwerpen van de liberale ministers Devèze en Janson ver worpen, betreffende de verscherping van de krijgstucht en het straffen van aan sporing tot 'dienstweigering en het beten gelen van smaad aan officieren, parle mentsleden, magistraten etc. Het was in hoofdzaak aan de afwezig heid der Kamerleden van de regeerings- partijen toe te schrijven, dat zich een meerderheid tegen deze voorstellen heeft kunnen vormen. Het Japansche antwoord op de vragen van de commissie van 19. Gisteravond is het Japansche kabinet bijeengekomen teneinde te beraadslagen over den militairen en politieken toe stand. De minister van Buitenl. Zaken bracht rapport uit over den toestand te Genève en deelde den inhoud mede van het Japansche antwoord op de vragen zou zijn, om Noske op te volgen. Wolff spreekt deze geruchten slechts in zooverre tegen, dat, indien de prins voor deze func tie in aanmerking komt, zijn candidatuur nog in het eerst stadium van overweging verkeert. DE TERUGKEER VAN H. M. DE KONINGIN. Naar het „Vaderland" verneemt, wordt de kans, dat H.M. de Koningin reeds heden te Den Haag zal aankomen, zeer gering geacht. Naar alle waarschijnlijkheid zal H.M. niet voor Maandag a.s. de Re sidentie bereiken. Huldebetooging aan H. M. de Koningin. Het Bestuur van de Afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond noodigt alle vereenigingen, die daartoe bereid zijn, uit, gezamenlijk op den dag, dat H.M. de Koningin in Den Haag terug komt, Ha,ar door een grootsche demon stratie te toonen, dat Haar volk onwrik baar om Haar troon geschaard staat, en bereid is dien troon te schragen. Het noodigt alle vereenigingen, die aan deze hulde deel willen nemen, uit, Maan dag op het Malieveld aanwezig te zijn, om vandaar naar het station S. S. te gaan, alwaar H.M. aan zal komen. De be voegde autoriteiten hebben volledige me dewerking toegezegd. Betrouwbaarheid der Marine onderofficieren. De volgende motie wordt gepubliceerd: „De onderofficieren behoorende tot de afdeeling mariniers te Rotterdam, bij den afbouw van Tie onderzeebooten te Rot terdam, en Torpedo-atelier te Hellevoet- sluis, kennis genomen hebbende van de be richten in diverse dagbladen, waarin de betrouwbaarheid der onderofficieren in twijfel wordt getrokken; voor zichzelf overtuigd zjjnde, dat voor dezen twijfel gs*m enkele reden aanwe zig is, spreken hunne verontwaardiging uit over hei geschrijf in de pers, keuren ken sterkste de voorgevallen gebeurtenis sen in Jndië af, geven, hoewel voor hen ten overvloede, nogmaals de verzekering, hunner onvoorwaardelijke trouw aan het gezag; hesluiten deze, hunne zienswijze, Een zending van ongeveer 200 speen varkens, die Donderdag en gisteren te Uithoorn aankwam, om daar gekeurd te worden, is voor de slachting reeds afge keurd voor de consumptie. De regeerlngscrisis. Naar gemeld wordt, zouden er om trent de houding der regeering tegenover het kamervotum geen nadere mededee lingen zijn te verwachten, voordat H. M. de Koningin in het land is teruggekeerd. Binnenland. Het relaas van het drama met de „Zeven Provinciën". De terugkeer van H. M. de Koningin. Buitenland. Vrees elijke ontploffing te Neunkirchen. Koude in Amerika. armoe lijden en de regeering ook in zulke groote financieel© moeüijkheden verkeer de, achtte hij zich niet gerechtigd geld op te strijken, dat hij nog niet noodig 'heeft. Dit geval staat niet op zichzelf. Bij de nietbetaling van den tuinhouwsteun zijn meer gevallen voorgekomen, waarbij' tuin ders van hun recht op toeslag afstand deden. CONFLICT TUSSCHEN KABINET EN PARLEMENT. Over het conflict dat Donderdag in de Tweede Kamer plaats had schrijft de „Standaard" o.m.: „Het ging hier om een bepaalde bezui niging van zes ton, die bovendien, wat men niet van elke bezuiniging zeggen kan, goede reorganisatie zou brengen. Het ging om een bezuiniging, die deel uitmaakt van het geheele bezuinigings- werk der Regeering. Elk departement moet zijn deel daartoe bijdragen. Hier had men het werk van den Minister van Justitie. En dit zou, werd de motie aanvaard, door de Kamer worden afgewezen. Dr Beumer had ten volle recht om te zeggen, dat de eenige positieve beteekenis van deze motie was, dat men de bezuini ging niet wilde. Had men iets beters willen zeggen, dan zou men een ander bepaald voorstel tegenover dat der Regeering hebben moe ten plaatsen. Men kwam echter slechts met een mo tie. Tegenover een bepaald bezuinigings voorstel een motie met de betuiging, dat men gaarne bezuinigen wil. Aan zulke betuiging in het algemeen heeft de Regeering niets. Maar als zij komt om een bepaald voorstel omver te werpen, krijgt zij de ernstige beteekenis, dat men niet wil, wat men verklaart wèl te willen. Anders is het niet. Geen Regeering kan zulk spel met een onmachtige Volksvertegenwoordiging spe len. Het dilemma was en bleef, of de Kal mer het Kabinet in den noodzakelijken bezuinigingsarbeid steunen wil, en dat dan toonen door met zijn voorstellen mede te gaan, dan wel of de Kamer toont daar toe weigerachtig te zijn. Het dilemma was: vóór of tegen de bezuiniging. De meerderheid der Kamer koos nu voor het laatste, door in meerderheid met de motie-Boon mee te gaan. Het Kabinet zal er zijn conclusies uit trekken. Wij gaan hierop uiteraard thans niet in. Ingezonden Mededeeling. N.V. P.Z.E.M. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor te Vllasingen Tuinder weigert toeslag. In West-Friesland worden dezer dagen de toeslagen uitbetaald op tuinbouwpro ducten ingevolge de Tuinbouwisteunwet. Een der vedlingsbestuTen ontving nu van een barer leden een schrijven, waar in deze meedeelde, dat hij niet voor toe slag op aardappelen of andere hulpver leening uit de staatskas in aanmerking wenschta te komen, Zoolang eoovelen Wij constateeren slechts de nuchtere fei ten, zooals heel ons volk die zal moeten zien. En onder die feiten trekt dit nu wel weer de aandacht, dat bij deze uitspraak der onwilligheid de Vrijheidsbond, die zoo hoog van den bezuinigingstoren pleegt te blazen, de leiding had.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1