mr VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! DONDERDAG 9 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 112 Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal Deroorsitter hamert hord en aan Belangrijkste Nieuws. Da heer De Visset (e.p,); Dus al IWBHIMJDIUil'.!». L I I M. I—Mil JI..I 'J Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent AdvertentiSn 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De Indische muiterij. Het thans beëindigde voorloopige debat in de Tweede Kamer over de muiterij op de „Zeven Provinciën", heeft althans twee dingen duidelijk in het licht gesteld. In de eerstq plaats, dat de Regeering, wanneer zij krachtig optreedt om deze muiterij te bedwingen en in de toekomst dergelijke schandalen te voorkomen, op de instemming van het overgroote deel der Volksvertegenwoordiging kan reke nen. Met uitzondering van de Soc.-Democra^ ten en de Communisten hebben alle par tijen zich zonder eenige reserve achter de regeering geplaatst en deze revolutionaire beweging ombewimpeld afgekeurd. Van onderhandelingen met de muiters mag en kan geen sprake zijn. Zij zullen zich onvoorwaardelijk hebben over te ge ven en moeten zoo noodig met geweld, daartoe worden gedwongen. Niet minder duidelijk is bij dit debat in het licht gesteld de laffe en gevaarlijke houding van de Soc.-Democraten. Laf, omdat terwijl men voortdurend tot dergelijke revolutionaire daden prikkelt en in de roode pers het optreden van de muiters wordt verheerlijkt, men in de Ka mer toch ook weer niet den moed heeft, openlijk hun partij te kiezen Zeker, de heer Cramer heeft zijn be ruchte uitingen niet teruggenomen, maar ter verontschuldiging heette het dan toch wel, dat hij ze in het vuur van zijn rede gesproken had. De heer Albarda, die wat meer zijn verantwoordelijkheid gevoelt, ging verder door te spreken van een hope- looze en hulpelooze demonstratie en door te erkennen, dat het schip onder het Ne- derlandsche gezag teruggebracht moet worden, maar tot een besliste afkeuring van dit dwaze revolutionaire avontuur wist hij het toch niet te brengen evenmin als hij de muiters openlijk in bescherming durfde nemen. Dit optreden is buitengewoon laf in te genstelling met dat van de Communisten die er openlijk voor uitkomen, dat zij op- ruiers zijn en dat ze dezen opstand van harte toejuichen. De Soc.-Democraten doen anders. Zij prikkelen voortdurend tot daden van verzet, spreken brallende woorden over dappere ongehoorzaamheid, trach ten in hun pers het revolutie-vuur zooveel mogelijk aan te blazen, maar als ze de ge volgen zien van den brand dien ze zelf hebben gesticht, dan hebben ze niet den moed die openlijk voor hunne rekening te nemen en trachten ze de schuld op ande ren, b.v de regeering over te dragen. Het is weer het oude liedje. De menschen die werkelijk verantwoor delijk zijn blijven buiten schot en de mis leide slachtoffers mogen de gevolgen dragen. Als straks de muiters achter slot en grendel zitten dan gaat de heer Cramer, terwijl hij zijn hooge Indische pensioen en zijn vergoeding als lid van de Tweede Ka mer opstrijkt, rustig voort met de massa op te ruien en te vertellen dat het hem toch zoo echt veel plezier doet als, wat hij zelf niet durft doen, de misleide vol gelingen in opstand komen. De ontwapeningsconferentie. Het dagenlange debat in de hoofdcom missie der ontwapeningsconferentie over het Fransche ontwapenings- en veilig heidsplan is beëindigd met een vijf kwar tier lange rede van den Franschman Paul Boncour. Het Fransche plan, aldus Boncour, is niet een fantasiebeeld of een liefhebberij van de Fransche regeering en van de groep met haar bevriende mogendheden, doch een synthese, waarover door de con ferentie moet worden beslist. Het voornaamste bezwaar tegen het Fransche plan bestaat hierin, dat het zoo genaamd geen concrete en practische ont wapenings maatregelen brengt. Boncour trachtte dit bezwaar te weerleggen door eenige afzonderlijke bepalingen van het Fransche plan voor te lezen. Boncour besloot zijn rede met de ver klaring, dat ontwapening onmogelijk is zonder verhooging der veiligheid. Zijn rede werd door de talrijke aanwe zigen, vooral van de zijde der kleine en tente toegejuicht en aan het einde daar van had Paul Boncour talrijke handen te drukken. Echter is algemeen de indruk, dat het lot van het Fransche voorstel al beslist is. De aardschokken in Duitschland. Woensdag hebben de aardschokken in Midden-Baden zich eenige malen her haald. Tot 5 uur 's middags heeft men vijf ernstige aardschokken waargenomen. De laatste, die van 16 uur 56 was van dien aard, dat de bevolking er ongerust over is geworden. Het toestel van het geodetisch (landmeetkundig) instituut van Ingezonden Mededeeling. de Technische hoogeschool van Karlsruhe is nog steeds in beweging, zoodat een her haling gevreesd wordt. De materieele schade is veel grooter dan men had aangenomen. Het aantal omge vallen schoorsteenen schat men op 200. Een meisje van 15 jaar werd ernstig aan het hoofd gewond. Vele bewoners van Rastatt durfden gis termiddag nog niet in him woningen te rug te keeren, daar zij voor een herhaling van de aardschokken bevreesd waren. De schokken waren zóó hevig, dat vele personen in hun woningen tegen den grond geworpen werden. De straten van de stad zijn bezaaid met met glasscherven van ruiten, die tenge volge van de schokken gesprongen zijn en met steenen van vernielde schoorsteenen. Menschenlevens zijn echter niet te betreu ren. Frankrijks financieele saneering. In de financieele commissie der Fran sche kamer hebben Lamoureux en Bon net uiteengezet, dat de regeering hoopt in drie etappes een financieel herstel te kun nen bewerkstelligen. De eerste etappe wordt gevormd door het thans aan de orde zijnde ontwerp. Verder zal nog wor den voorgesteld over te gaan tot maatre gelen, waardoor nog 1600 millioen zullen worden gevonden. Teneinde het dan nog blijvende tekort te dekken, stelt men voor de amortisee ring voor een jaar op te schorten. In de derde etappe is de regeering voor nemens een leening te sluiten ter conso lidatie, ter verlichting van de schatkist, maar wil dit slagen, dan zal men het ver trouwen en daarmede den lust tot sparen moeten herstellen. Bonnet verklaarde, dat aan het eind van deze maand het tekort 6400 millioen zal bedragen, waarbij dan reeds rekening gehouden wordt met de ontworpen maat regelen. Door de verhooging van het maximum der schatkist-biljetten zal de minister aan de behoeften kunnen vol doen, maar voorzichtigheid is geboden. De Valera hoofd der lersche regeering. De nieuw gekozen Dail Eireann is gis teren geopend. De politie had buitengewo ne maatregelen genomen om betoogingen te verhinderen. De Valera werd tot hoofd der regeering herkozen met 82 tegen 54 stemmen, waar na het Huis tot 1 Maart werd verdaagd. Behalve de functie van hoofd van het uitvoerend bewind behoudt De Valera die van buitexdandsche zaken. Korte berichten. Een hevige sneeuwstorm heeft ge woed boven het Midden-Westen van de Vereen. Staten. Het verkeer ondervond groote stagm De temperatuur daalde op sommige plaatsen tot 36—40 graden onder nul. In Munster is een razzia in de com- munistenwijken gehouden. Talrijke perso nen werden gearresteerd en vele wapens gevonden. De Finsche regeering heeft besloten, legervliegtuigen te koopen van Tsjecho- Slowakije als haar toegestaan wordt, om in plaats van met geld, met goederen, zoo als boter te betalen. In de begrotingscommissie van den Japanschen landdag heeft de minister van Marine aangekondigd, dat gedurende het volgende begrotingsjaar een moederschip voor onderzeeërs, twee torpedoboot jagers en een kruiser zullen worden gebouwd. Het stadsbestuur van Bombay heeft, besloten om als afschrikwekkend middel tegen straatschenderij zweepslagen als straf in te voeren, naar het model van de „Cat" in Engeland. In Groot-Wuppertal zijn in de dagen 30 Januari tot 4 Februari 250 personen aan griep overleden. Het normale sterfte cijfer voor die periode is 70. Mevrouw Gandhi is wegens civiele ongehoorzaamheid te Borsad tot 6 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Crisisuitgaven van Rotterdam. Blijkens een door den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon verstrekt overzicht van verleenden onder stand werd in 1932 uitgekeerd f 20822944 aan werkloozensteun, benevens f 676000 aan kolengeld. Van 27 November tot 31 December '32 werd uitgekeerd f 2.439.000. De reg8eringsverklarlng. Het Eerste Kamerlid mr P. E. Briët heeft aan den minister van binnenland* sche zaken, voorzitter van den raad van ministers, schriftelijk de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid mede te deelen, waarom de regeering, die volgens den mi nister van defensie het op prijs stelde, de gelegenheid te hebben op 7 Februari 1.1. in de Tweede Kamer der Staten-Generaal een verklaring af te leggen naar aanlei ding van de muiterij aan boord van Hr. Ms. de Zeven Provinciën, daarop geen prijs stelde ten aanzien van de Eerste Ka mer, die tegelijkertijd vergaderde, niette genstaande dit gedeelte der volksvertegen woordiging volgens de artikelen 79 en 80 der Grondwet en de Tweede Kamer teza men het Nederlandsche volk vertegen woordigen? Crisisvarkenswet. Het Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft tot den minister van oeconomische zaken en arbeid de volgende schriftelijke vragen gericht: 1. Is het juist, dat vele particuliere waaghouders door de werking van de cri- sis-varkenswet zijn uitgeschakeld en daardoor geheel of gedeeltelijk broodeloos zijn geworden? 2. Is de minister bereid aan deze slacht offers van de crisis-varkenswet schade vergoeding te verleenen? Invaliditeïts- en Ouderdomswet. Op 1 Januari werden 22,600 weduwen- renten en 13,466 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten. Op genoem den datum waren krachtens art. 373 van die wet 99,682 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 39,246 perso nen een invaliditeitsrente, als bedoeld in art. 71 van die wet. Krachtens art. 24 van de Ouderdoms wet 1919 waren op vorengenoemden da tum 132,073 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Het aantal renten, voortvloeiende uit krachtens art. 10 van genoemde wet ge sloten verzekering (self supporting verze keringen) met rentebedragen van drie tot twintig gulden per week bedroeg 2084. Onze varkensexport naar Engeland. Naar gemeld wordt, zijn ir. Louwes, re- geeringsgemachtigde voor de uitvoering der crisis-varkenswet en de l\eer S. van Zwanenberg, directeur der Varkenscen trale, dezer dagen uit Londen terugge keerd, waar zij. verschillende besprekin gen, in hoofdzaak van informatorischen aard hebben gevoerd, in verband met den varkensexport. Naar men weet, loopt de overeenkomst met Engeland betreffende den baconexport 22 dezer af. Hoewel nog geen definitieve resultaten omtrent de nieuwe overeenkomst bereikt zijn, had den de beide onderhandelaars toch den aanvankelijken indruk, dat ons land er bij de a.s. besprekingen niet ongunstig voor staat. Tweede Kamerverkiezingen. De uitslag van de stemming in de S. D. A. P. over de groslijst voor de candidaat- stelling in den Kieskring Groningen voor de Tweede Kamer heeft de volgorde aldus vastgesteld: 1. J. H. Schaper; 2. A. E. J. de Vries Bruins; 3. K. Vorrink; 4. K. de Jonge; 5. N. Swierstra; 6. J. Tuin. Voor Noord-Holland, Limburg en Z e e- 1 a n d is de uitslag van het referendum als volgt: 1. W. H. Vliegen; 2. W. Drop; 3. Gh. van der Bilt; 4. C. J. van Lienden; 5. A. M. Overhoff; 6. F. Rippen. TWEEDE KAMER. De muiterij op de „Zeven Provinciën" In de vergadering van gisteren kwam eerst aan de orde het verzoek van den heer de Visser (Comm.) om de regeering te mogen interpelleeren over het in Indië gevoerde regeeringsbeleid o.a. De voorzitter merkt op, dat dit on derwerp bij de a.s. Indische begrooting kan worden behandeld. De heer De Visser uit een scherp protest tegen het partijdig beleid van den voorzitter. De voorzitter zegt, dat dit niet aan de orde is. De heer P a s e r noemt de muiterij een rechtvaardig verzet De voorzitter kan dit niet toelaten. Dit is opruien. De heer De Viseer acht zich een be roepsopruier, houdend. De heer De Visser zegt, dat de op ruiers(Spr. wijst naar de regeerings- tafel.) De voorzitter ontneemt den heer de Visser het woord. Het voorstel van den Voorzitter, om de interpellatie-de Visser niet toe te staan, wordt aangenomen met 75 tegen 2 stem men (de communisten). Interpellatie-Drop. Voortgezet wordt de behandeling van de interpellatie-Drop inzake de korting op de salarissen van het marinepersoneel in Indië e.a. De heer Cramer (S.D.) zegt, dat hij persoonlijk aansprakelijk is voor zijn in een Zondag j.l. gehouden vergadering ge sproken woorden. Het gaat nieit aan, daarvoor de marinebonden aansprakelijk te stellen, zooals de heer Knottenbelt deed. Hij heeft in die vergadering slechts zijn sympathie te kennen willen geven voor een deel der Indische bevolking, dat hem dierbaar is (gelach en interrupties). De heer Cramer tart de heeren te be wijzen, dat spr. niet door daden zijn liefde voor het Indische volk heeft bewezen (luid gelach). Wel zou spr. zich schamen, in een rustige kamersfeer woorden te ge bruiken, als de heer Colijn e.a. wel hebben gedaan. Spr. waarschuwt de regeering geen te scherpe represaillemaatregelen te gen de muiters te nemen. De heer Kersten (staatk. geref.) her innert aan de laffe daad van den gouver neur van Curacao. De voorzitter roept spr. over het woord „laffe" tot de orde. De heer Kersten zegt dat gestreng moet worden opgetreden tegen allen die hun plicht hebben verzaakt. Spr. vraagt zich af, of de commandant van de „Ze ven Provinciën" verantwoord was, door aan den wal te zijn, toen de muiterij be gon. Onze regeering is geroepen, ons volk met vaste hand te regeeren. Daarom ziet spr. in de militaire bonden een kwaad. De muiters mogen hun gerechte straf niet ontgaan. In dit opzicht stelt spr. zich geheel achter de regeering. Thans zijn de revolutionaire bladen uit Den Helder ver dreven; is dit ook het geval met alle bi bliotheken enz. in heel ons land, opdat ons volk niet meer vergiftigd worde met revolutionaire lectuur? De heer Albarda (S.D.) zegt, dat de regeering schuldig staat aan zeer ernstige tekortkomingen. Het gezag kan slechts eerbied erlangen door eerbiedwaardig te handelen. Door fouten te erkennen en zoo veel mogelijk te herstellen bevestigt het gezag zijn positie. De tijd is voorbij, dat het gezag in Indië en hier zich alleen kan vestigen door kracht en geweld. Volkomen terecht meent het marinepersoneel in In dië, onrechtvaardig te zijn behandeld in zijn loonen. Wist de commandant van de „Zeven Provinciën" niet dat er onrust heerschte aan boord van zijn schip? En terwijl er zoo'n stemming van baloorigheid heersch te, misschien al van oproerigheid, werd er een „instuif' gehouden, gingen de offi cieren aan den wal fuiven, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Spr. wijst op het telegram, volgens hetwelk de politie ambtenaar Vermeer reeds des avonds half acht waarschuwde, dat er onrust was aan boord. Doch de officieren waren aan het fuiven. Spr. wraakt de aankondiging van ge weld door onze regeering, hij wraakt ook de woorden van de heeren Colijn e.a., dat het schip desnoods getorpedeerd moet worden. Of dit zoo jammer is voor het schip weet spr. niet, maar anders is het voor de menschenlevens. Wat zeggen de familieleden der Europeesche officieren van zulke woorden? De tegenstellingen verscherpen zich, mede door de crisis. Regeeren is moeilijk, is meer dan ooit een quaestie van be leid. Er is gezegd verbiedt de bonden. Een oud geluid. Doch het zal niet gelukken. En wat zou er gebeuren, als de bonden de mannen niet meer terughouden van onberaden daden? Zonder bonden krijgt men onophoudelijk verzet, ontketent men rebellie. De heer Colijn (A.R.) brengt de re geering voor haar gisteren gesproken woorden hulde; het Nederlandsche volk had behoefte aan een mededeeling, als gis teren gedaan. Spr. wijst op de beteekenis van het gebeurde om ons internationaal prestige, en om de gezagshandhaving in Indië, om onze beteekenis als koloniale mogendheid. De regeering heeft haar me dedeeling gedaan op een wijze welke voor de anti-rev. fractie volkomen bevredigend ie. We weten nog te weinig détails; daar over zal later nog wel gelegenheid zijn te ■preken, Ook op de gebeurtenissen in Binnenland. Morgen beslissend optreden tegen de Ze ven Provinciën verwacht. De orde in Paramaribo hersteld. De Tweede Kamer over de muiterij op de Zeven Provinciën. Buitenland. De aardschokken in Duitschland. De Valera hoofd der lersche regeering. Verhooging Duitsche invoerrechten. Ingezonden Mededeeling. Groote doos f0.50. SQESKi RttANt £UWe HUID! Kleine doos f0.25 West-Indië zal spr. thans niet ingaan. Het door den heer Albarda bedoelde te legram van de Deli-Courant over den po- litie-ambtenaar Vermeer kan spr. thans niet op zijn waarde toetsen; in geen geval kan het wijziging brengen in spr.'s stand punt. De poging op de „Zeven Provinciën" is bedoeld als revolutionair optreden. De heer Albarda heeft nagelaten, als lei der van een groote partij te toonen, dat hij mede-verantwoordelijk is voor orde en rust hier te lande en in Indië. Hij heeft schuld gesuggereerd bij de regeering en schuld bij de schepelingen weggerede neerd. Hpt is mogelijk, dat er door com- mandeerende officieren fouten zijn ge maakt; daarover kunnen we eerst later spreken. Maar een feit is het, dat er muiterij is op een oorlogs schip; daar en daar alleen heb ben we in de eerste plaats mee te maken. Men vertroebele niets door de schuld naar de regeering te schuiven. Spr. zegt, dat het gebeurde nog geen greep naar de staatsmacht is, maar dat het er wel de inleiding voor is. Het brengt reeds een schok aan het staatsgezag toe. Herhaling worde voorkomen. Volgens den heer Albarda is men in Engeland zoo mild geweest. Maar daar is men er dan ook niet met een schip vandoor gegaan. Als er één man is, die er iets aan kan doen, dat geen geweld zal worden ge bruikt, is dit de heer Albarda met zijn po litieke partij Als zij den menschen den raad geven, zich aan het gezag te onder werpen, dan behoeft er geen oogenblik te worden gevreesd, dat bloed onnoodig zal vloeien. Dit bedenke de heer Albarda, die spr. kwalijk nam, dat hij heeft gezegd, dat desnoods geweld moest worden ge bruikt, en die zelf zijn afkeer van geweld te kennen gaf. De heer W ij n k o o p (G. P.) zegt, dat het gebeurde met de „Zeven Provinciën" het begin beteekent van den burgeroorlog. Als indertijd de burgeroorlog in Neder land niet had gezegevierd, zou de heer Co lijn niet aan de macht zijn gekomen. Zijn aandrang naar geweld is bestiaal. De voorzitter kan dit woord niet toelaten. De heer W ij n k o o p weidt voorts uit over de politiek van den heer Colijn, die zich altijd in dienst heeft gesteld van het imperialisme. De heer Albarda sprak over een eervolle loopbaan van den heer Colijn, maar hij heeft het loon gekregen dat, hij verdiende, n.l. een schop van den heer Colijn, aan wiens voeten hij ging zitten. Maar de imperialistische actie zal niet baten tegenover het verzet der inheem- schen, dat niet uitblijven kan, wanneer zij als slaven behandeld worden, gelijk de Nederlandsche regeering doet. De voorzitter roept den heer Wijn koop tot de orde. De heer W ij n k o o p stelt 'drie moties voor, die echter niet gesteund worden. De heer Boon (lib.) wil wat zeggen naar aanleiding der redevoeringen van de heeren Cramer en Albarda. Hij ia het eens met den 'heer Tilanus, dat nu niet over mogelijke fouten gespro ken moet worden, als die gemaakt mochten zijn. Wij spreken nu niet over de 4 °/o korting. De zaak is, dat de •geest is verpest. De heer Cramer heeft Zondag sympathie geuit voor het gebeul de, wat diep betreurenswaardig is voor een leider, die weet, dat het op een mis lukking moet uitloopen. De menschen moeten gesommeerd worden, zich over te geven, en de straf krijgen, die hun toe komt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1