Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. Zoeklichtjes. Rechtzaken Goes. De openbare vergadering1 van den Gemeenteraad, uitgeschreven tegen mor gen, wordt uitgesteld tot Vrijdag 17 Fe bruari, des namiddags 2 uur. OudslandB. Maandagavond hield de afd. van de vereen, voor ziekenhuisver- pleging haar jaarvergadering. De voorzit ter, dhr C. Douw, sprak er zijn blijdschap over uit, dat de afdeeling gestadig in le dental toeneemt. Het bedraagt thans 630. De penningmeester bracht verslag uit. Ontvangen is f 1034,03, uitgegeven f995.56, goed slot f 38,47. De aftredende bestuursleden G. Meijaard Pz. en D. de Leeuw werden herkozen eveneens de bode G. Baart. Was het tot nu toe gewoonte om alleen bestuursleden af te vaardigen naar de Centrale vergadering, thans werd besloten om met een bestuurslid een ge woon lid af te vaardigen, waarvoor werd benoemd dhr J. v. Strien. Vervolgens werd besloten een voorstel in te dienen bij de Centrale Vereen, om be halve voor verplegingskosten ook tegemoet te komen aan hen, die alleen voor onder zoek in een ziekenhuis moeten komen. Tegenwoordig waren 38 leden. Oudelande. Maandagavond vergaderde de varkensvereeniging „Draagt elkanders lasten", onder voorzitterschap van dhr J. Goetheer. De penningmeester P. v. Schaik deed verslag der financiën, waaruit bleek, dat met het saldo vorig boekjaar f706.27 de ontvangsten waren f 870.69, uitgaven f79.20. Alzoo goed slot 1932 f791.49. De rekening werd nagezien en in orde be vonden. Slechts voor één varken behoefde een uitkeering te worden gedaan. De bestuursleden A. J. Mol en A. de Leeuw werden als zoodanig herkozen. Ook werd J. Goetheer weer voor een jaar als bode herbenoemd. Besloten werd de contributie te verla gen tot 15 ct. per lid en 15 ct. per ver zekerd varken per maand. Ook werd besloten 90 pot. uit te keeren van de handelswaarde bij sterfte van een verzekerd varken, terwijl wanneer geen groote uitgaven behoeven gedaan te wor den, de varkens op kosten van de vereen, zullen worden ingeënt tegen vlekziekte. Het inleggeld werd weer vastgesteld op f3. 16 van de 27 leden waren aanwezig. Wemeldinge. Loop der bevolking over de maand Januari 1933. Ingekomen: M. Vuijk van Ierseke naar Oranjeboomstraat B 95; L. den Arend en gezin, van Zwijdrecht naar Sluisplateau G 70; P. J. Keijzer en gezin, van Alphen a. d. Rijn naar Danielstraat B 99; J. Cij- sonw, van Harlingen naar Wilhelmina/- straat B 158. Vertrokken: J. Bazen van (aan boord) naar 's-Heer Hendrikskinderen C 11, gem. 's-Heer Arendskerke; F. N. Bruinooge, v. Zuidelijke Achterweg A 87 naar 's-Gra^ venhage, Korte Beestenmarkt 1. Domburg. Maandagavond hield het Zie kenfonds „Onderlinge Hulp" alhier zijn jaarvergadering, die door 45 leden werd bijgewoond. De voorzitter, de heer W. Brand, open de de vergadering, waarin hij de leden er op wees, dat het is voorgekomen, dat er ziekebriefjes zijn, die niet altijd be hoorlijk waren geteekend. Ook met de overschrijvingen van klas A naar B en omgekeerd bleek het niet in orde te zijn, daar de opgaven niet door sommigen op tijd worden gedaan. De ontvangsten bedroegen f 1522.94, de uitgaven f 1549.83, zoodat een tekort bleek van f26.89. In kas was saldo f2673.75. De afgevaardigden naar de Provinciale vergadering zijnde Adr. Provoost Pz., J. Maas Jz. Jr, deden hiervan verslag. De aftredende bestuursleden W. Passenier, A. Provoost Pz. en M. Reijnhoudt Jr wer den herkozen. Het controleerend commis sielid Adr. Labruyère Pz., die volgens het reglement niet herkiesbaar was, werd ver vangen door L. Dourleijn. Het plan om de statuten te wijzigen kon door de ge ringe opkomst niet doorgaan. Maandag werd alhier een vriend schappelijke damwedstrijd gehouden tus- schen Domburg en Aagtekerke. De uitslag was als volgt: L. Trieller— L. Bosselaar 20; D. TrielierS. Bosse- laar 02; Jac. de Pagter—A. Willemse 02; W. Trieller—P. de Visser 0—2; P. v. DullemenM. Willemse 02; W. Triel ler Jz.C. Jongepier 11; W. de Buck F. Krijger 20; J. MinderhoudA. de Vis ser 0—2; J. Trieller—D. Hugense 0—2; Aagtekerke I won met 155. A. LouwerseS. Blaas 0—2; S. Minder houdP. Bimmel 20; L. Kodde—A. Ver- hage 20; H. BimmelL. Hugense 0—2; J. v. SluijsC. Minderhoud 02; P. J. DierxA. Provoost 20; J. P. Rosen- daal—J. Dekker 0—2; A. Provoost—F. Dek ker 02; A. VerhageL. Maljers 20; M. Reijnhoudt—A. v. d. Driest 02. Aagtekerke II won met 128. Serooskerke (W.) Maandagavond trad in het Vereenigingsgebouw voor de af deeling van den C.B.T.B. voor een talrijk gehoor op dhr J. A. Dominicus van We- meldinge. Na ingeleid te zijn door den voorzitter der afdeeling, den heer C. Ton, verdedigde spreker op principiëele gron den het bestaansrecht van den C.B.T.B. en sprak de meening uit, dat iedere Chris telijke landbouwer en elke Christelijke tuinder niet op zijn plaats kan zijn in een neutrale organisatie en dus wel, krachtens zijn beginsel, lid moet wor den van den C.B.T.B. Verschillende vra gen, die uit de vergadering aan den spre ker werden gesteld, werden door den heer Dominicus beantwoord. Koudekerke. Maandagavond herdacht de Meisjesvereen. „Het Mostaardzaadje" alhier baar 19-jarig bestaan onder lei ding van den eere-voorzitter Da A. C. Heij. Uit het verslag bleek, dat de vereeni- ging 20 leden telt en een batig saldo in kas had. Door J. de Kam, afgevaardigde van den kerkeraad, werd een felicitatie overgebracht namens kerkeraad en jeugd- centrale en door D. Kasse namens de afd. van Patrimonium. Een opstel werd geleverd over kerkge schiedenis en een memorisatie over lezen. Voorts werden voordrachten gehouden van verschillenden inhoud; samenspraak en tableau (de vlag) vielen zeer in den smaak der bezoekers en bezoeksters. En kele zangstukjes met orgelbegeleiding vul den mede den avond. Ververschingen wer den ruimschoots aangeboden. Zoutelande. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeenteraad voor de eerste maal in dit jaar. Dhr F. de Witte was absent. Als gewoonlijk hield de burgemeester een nieuwsjaarsrede, welke door weth. Stroo werd beantwoord. De in de vorige verga dering aangehouden circulaire van de al gemeens Nederlandsche Vereeniging voor sociale geneeskunde werd voor kennisge ving aangenomen. De ingekomen verzoe ken van de vereeniging „School met den Bijbel" alhier, om de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet 1920 over 1932 en het voorschot over 1933 te mogen ont vangen, werden gesteld in handen van B. en W., daar de gegevens ter vaste telling van deze vergoeding en het voorschot nog ontbreken. Het bekende verzoek van den Raad van de gemeente Ambt-Hardenberg, werd voor kennisgeving aangenomen. De heeren Ver hage en Koppejan stemden tegen. De jaarwedde van den secretaris werd vastgesteld op f 2150 en die van den ont vanger op f 520. Het reglement op het Burgerlijk Armbestuur werd op aanwij zing van Ged. Staten aangevuld wat be treft de regeling der stemmingen. Ingekomen was een schrijven van de vereeniging „School met den Bijbel" al hier, waarin ten eerste werd verzocht om verbetering van de straat voor de school, daar de waterafvoer niet in orde is. Be sloten werd aan dit verzoek te voldoen. Ten tweede werd verzocht waarschu wingsborden te plaatsen in de omgeving der school, vanwege het toenemend ge vaar, dat het verkeer oplevert. B. en W. stellen voor hieraan niet te voldoen, voornamelijk omdat de school aan een stille straat staat. Dhr Verhage stelt voor wel aan dit verzoek te voldoen, daar z.i. het gevaar voor de kinderen er door ver minderd zal worden. Het voorstel van dhr Verhage werd aangenomen met de stemmen van de heeren Stroo en Koppe jan tegen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten de sloot aan de Noordstraat te dem pen en te rioleeren. De kosten zijin ge raamd op f270. Verder werd besloten, op voorstel van B. en W., tot het aanbrengen van straat naambordjes, waarvan de kosten ongeveer f 60 zullen bedragen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten aan dhr G. Hollema te Middelburg vergunning te verleenen tot het bouwen van een woning op een terrein, dat niet aan een straat ligt. Wissenkerke. Bevolking. Ingekomen: 5, Anna Neeltje Leendertse uit Middelburg; 14, Abraham Jacobus Dourleijn, bakkers knecht uit 'sH. Arendskerke; 26, Levina Cornelia Wisse uit Kortgene; 27, Catha- rina Visser uit Colijnsplaat; Cornelia Westerweele uit Colijnsplaat; Johannes Jacobus Steenhard, bakkersknecht uit Cadzand; 31, Marcus de Lange, uit Som- melsdijk. Kats. Maandagavond hield de Weeg- brugvereeniging een algemeene vergade ring, onder voorzitterschap van dhr Th. Maat Uit de notulen werd voorgelezen een voorstel van M. de Regt om in het vervolg het dividend vast te stellen op f 3 per aandeel. Dhr Eckhardt vraagt in plaats van f3 het te brengen op f5 per aandeel. Het voorstel-de Regt werd aan genomen met 15 tegen 2 stemmen en 2 blanco. De voorzitter zei, dat er nu verschillen de artikelen in het reglement moeten her zien worden. In art. 10 is bepaald, dat aan den secretarisJpenningmeester 10 pet. werd uitbetaald van de ontvangsten. Dit werd gewijzigd in een salaris van f65 per jaar. Ook art. 2 werd gewijzigd ten einde een reservefonds te stichten van f800, te storten op de Rijkspostspaarbank over een tijd van pl.m. 10 jaar. De voor zitter zegt, dat er 4 aandeelhouders zijn, die niet meer laten wegen. Spr. vraagt of die lid kunnen blijven. Besloten werd art. 3 te handhaven, zoo dat de 4 aandeelhouders hun aandeel beschikbaar moeten stellen. Ze worden evenwel in de gelegenheid gesteld om hun aandeel te verkoopen en de tijd daarvoor werd bepaald tot 1 Oct. a.s. Dhr E. C. Priester wil, nu deze per sonen hun aandeel beschikbaar moeten stellen, 2 andere bestuursleden benoe men. Besloten werd om hiermee te wach ten tot de volgende algemeene vergade ring. Dhr Eckhard stelt voor om het sou per uit de kas af te schaffen. Dit werd verworpen met 9 tegen 8 stemmen. Hier na sluiting. Poortvliet. De schietvereeniging „Neder land en Oranje" alhier, hield haar jaar vergadering. Na opening door den voorz. deelde de secretaris mede, dat hij voor zijn functie bedankte, waarop de voorzitter een woord van dank sprak voor de vele diensten, welke dhr Krijger in de 10 jaren aan de vereeniging heeft be toond. De bestuursleden D. W. Kesteloo en J. v. d. Hoven werden herkozen. In de plaats van dhr J. Krijger werd tot bestuurslid gekozen dhr C, Sakko. Hierna kwam aan de orde de bespre king over het oefenterrein, daar het tegen woordige in den boezem van het electrisch gemaal ligt, en dus moeilijk in bemalings- tijd bezocht kan worden. Na bespreking werd besloten dhr J. Niemantsverdriet te vragen, zijn weide ter vergoeding af te staan, voor het aanleggen van een schietbaan. Bij de rondvraag bedankte D. van 'tHof als bode en werd benoemd L. v. d. Hoven. Zierikzee. De afdeeling „Patrimonium" hield Maandagavond haar vijfde jaarver gadering in de consistorie der Geref. kerk. De voorzitter, dhr W. de Kam, opende de vergadering en riep de verschillende vertegenwoordigers, van Chr. besturen bond, Ghr. vakbeweging en kerkeraden, een welkomstwoord toe. Hierna 'sprak hij een openingswoord uit; „Ons eerste lustrum". Spr. was dank baar voor het feit, dat vijf jaren geleden ook te Zierikzee een afdeeling van „Patri monium" werd opgericht. Hij wees op de gezegende beteekenis daarvan. De beteeke- nis van Patrimonium voor onzen tijd werd voorts aangewezen. Vervolgens ging hij na het werk van de laatste vijf jaren en riep de aanwezigen op om bij vernieuwing trouw te zweren aan de banier des kruises. Na het openingswoord werd pauze ge houden en thee gepresenteerd, waarna de jaarverslagen werden uitgebracht. Dat van den secretaris, dhr J. Dirks, getuigde van een opgewekt en leerzaam vereeni- gingsleven. Weliswaar kon het bezoek der leden beter zijn, maar de onderwerpen, die ingeleid werden waren up to date. Vervolgens werden* door vertegenwoor digers van een zevental vereenigingen, w. o. die van de afdeeling Goes, woorden van gelukwensch gesproken. Dhr K. Berrevoets hield een inleiding over artikel 5 van het beginselprogram; „Patrimonium. Kerk en Sabbath". Op deze inleiding volgde een drukke bespreking, waaraan een 5-tal personen deelnamen. Verder droeg de vergadering nog een gezellig karakter. Dhr Bustraan, afgevaar digde van Goes, richtte zich nog met een enkel woord van dank tot den voorzitter, die Zierikzee gaat verlaten en hield nog, naar aanleiding van een daarop betrek king hebbend agendapunt, een pleidooi voor een Chr. Zangvereeniging. Dhr W. den Boer sloot met dankzeg ging. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te HeerlenKerkrade, M. N. W. Smit te Stitswerd. Aangenomen naar Kooten, J. J. Ho- man te IJhorst. Bedankt voor Den Bommel, I. Kievit te Baarn. Voor Kesteren, D. Bax te Blauw kapel. Geref. Kerken. Beroepen te Baarland, C. Veenhof, cand. te Doorn. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Enschedé, J. Hovius te N.- Pekela en H. Velema te Drachten. Doopsgez. Gemeente. Beroepen te St. Anna-Parochie, da. C. Boerlage te Gorredijk. Tot rector van het Chr. Lyceum te Zutphen is benoemd Dr P. Doornenbal te Amsterdam. HET GEBEURDE MET DE „ZEVEN PROVINCIËN". Aneta verneemt van officieele zijde, dat om acht uur gisteravond plaatselijke tijd Hr. Ms. de Zeven Provinciën het eiland Siberoet naderde, gelegen tegenover Pa- dang, Sumatra's Westkust. Siberoet is een eiland, dat westelijk van Padang in den Indischen Oceaan is ge legen. De kans op een spoedig treffen is dus aanzienlijk toegenomen. Aneta meldit uit Batavia Huidebefooging. Duizenden Europeesche, Inheemsche en Chineesche ingezetenen verzamelden zich gisteravond voor het paleis van den Gou verneur-Generaal. Uit de menigte stegen voortdurend kreten op van „Leve de Ko ningin". Men zong het volkslied. In een versierden koepel, opgeslagen op het Waterlood-plein te Batavia, hebben verschillende heeren het woord gevoerd tot de enorme menigte, 'die zich rondom hen had verzameld. Vervolgens begaf zich een stoet van duizenden Ingezetenen in optocht naar het Landvoogdelijk paleis op Rijswijk voor de huldebetooging aan den 'Gouverneur- Generaal. Hier sprak de heer Hoekstra namens alle aanwezigen de gevoelens van loyaliteit jegens en vertrouwen in de Re geering uit, en daarna zong de menigte, die op het erf van. het paleis stond samen gepakt uit volle borst bet Wilhelmus. Toen kwam Gouverneur-Generaal Jhr. de Jonge aan het woord. Hij zeide: „Deze misdadige handeling is veroordeeld en zal tot niets leiden. Alle maatregelen zijn getroffen tot han delen op het juiste moment." De Gouverneur-Generaal eindigde met den uitroep „Leve de Koningin". In antwoord hierop riep de menigte spontaan„Leve de Koningin en leve de Gouverneur-Generaal". Ook de hoogste personen van de Ned.- Indische Regeering waren diep onder den indruk van de wijze, waarop deze spon tane demonstratie verloopen is. Wat gaat er gebeuren 7 De Europeesche pers in Indië, aldus de Maasbode, is unaniem in haar afkeuring van het gebeurde. De inlandsche bladen zijn rustig in bun beschouwingen, maar hierbij moet in het oog worden gehou den, dat er door den Procureur-Generaal een scherp politie-toezicht is ingevoerd op het gesproken en geschreven woord. De bevolking houdt zich zeer bedaard. Het maakt evenwel een slechten indruk op het publiek, dat het nu al de vierde dag is, dat het schip vrij en ongehinderd rond zwerft. Er kan niet voor morgen een beslissing worden verwacht. De corresp. van de Maasbode te Bata via had een onderhoud met een marine autoriteit. Op de vraag, wat met het muiterschip zal geschieden zoodra voldoende strijd krachten op de plaats zijn, luidde het ant woord, dat men zal optreden, zooals te genover een muiterschip behoort te wor den opgetreden. Dit wil dus zeggen, dat zoo noodig tot ernstige maatregelen zal worden overgegaan. De Dornier-marine-vliegtuigen zijn voorzien van bommen. Men zal zich door de aanwezigheid van Europeesche officie ren aan boord van „De Zeven Provinciën"' niet laten weerhouden met geweld tegen het schip op te treden. De bemanning van bet muiterschip wisselde telegrammen met de achtervol gende „Aldebaran". De telegrammen wa ren onderteekend met: „Europeesche en inlandsche bemanning". Hieruit zou dus kunnen blijken, dat er ook Europeesche muiters aan boord zijn. Zekerheid daar omtrent bestaat er evenwel niet. In telegrammen werd de „Aldebaran" gewaarschuwd, op grooten afstand te blij ven, daar anders zal worden geschoten. Te Soerabaja is de indruk dien de mui terij op de „Zeven Provinciën" heeft ge maakt, zeer ongunstig. Wat de vloot aldaar betreft, er zijn twee torpedobooten van de marine ver trokken zonder bekende bestemming. De namen van die beide vaartuigen zijn al evenmin bekend gemaakt. Gisteren kwam het vloot-eskader in Soerabaja binnenvallen om olie te laden en tevens om een deel van het inheemsch marinepersoneel te vervangen door Euro peesche schepelingen en miliciens. Groote voorraad effec ten gestolen. Van een der rijkste kooplieden van Philadelphia, George Bartle, is Zondag een groote voorraad ef fecten gestolen met een nominale waar de van ongeveer 250.000 dollar, die op het oogenblik ongeveer de helft van dit bedrag waard zijn. Een lijst van ge stolen effecten werd op de beursticker van Philadelphia naar alle aangesloten kan toren en banken geseind om verkoop van het gestolene te voorkomen. Groote brand in België. In het Waalsche stadje St. Hubert, zijn zes naast elkaar liggende gebouwen afge brand en is de aangrenzende telefoon centrale geheel ontredderd. Het vuur werd aangewakkerd door een hevigen wind en het is aan de tusschenkomst van de brandweer van Namen te denken, dat niet geheel de wijk in vlammen is opge gaan. De schade bedraagt ettelijke mil- lioenen francs. Een smokkeldrama? Zooals wij gisteren reeds meldden, werd gister morgen om half zes de 23-jarige J. V. te St. Willehrord dood bij zijn broer, M. V., thuis gebracht. Het drama wordt in verband gebracht met een smokkelauto, die in dien nacht den grensweg van Zundert naar Rucphen met enorme snelheid bereed en op stop signalen van kommiezen niet reageerde. Er is toen op den wagen geschoten. Het is niet bekend, op weLke wijze V. gedood is, noch of hij in de bewuste auto gezeten, of bij een smokkelpartij om bet leven is gekomen Dit laatste wordt wel als het meest waarschijnlijke beschouwd. Bij den doode zijn alleen twee wonden aan het hoofd te zien. De justitie en dr Hulst uit Leiden zul- Jen komen om een onderzoek ter plaatse in te stellen en de sectie op het lijk te ver richten. Grensverwikkelingen. Eeni- gen tijd geleden werd te Venlo ongeveer 11 uur 's avonds de heer B., die een auto verhuur-inrichting heeft, opgebeld om een gezelschap van 5 personen van Venlo naar Krefeld te brengen. Daar er dikwijls zulke bestellingen voorkwamen, koester de B. geen argwaan en liet zijn zoon met een 6-persoons auto het gezelschap naar Krefeld rijden. Bij de grens echter werden de vijf in zittenden uitgenoodigd het kantoor bin nen te komen om te worden gevisiteerd. Hier kwam aan het licht, dat de drie heeren en de twee dames, waaruit het gezelschap bestond, allen „untergepackt" waren. Men kan zich de verbazing voor stellen van B. toen even later een douane beambte hem kwam zeggen, dat zijn auto in beslag genomen werd, omdathet inzittende Duitsche gezelschap tabak ge smokkeld had. B. protesteerde en ver klaarde, dat de inzittenden de auto ge huurd hadden en hij, vóór dat hij pas sagiers vervoerde, ze toch niet „am Leibe untersuchen konnte". Bovendien had hij ook het gewone auto-tarief berekend. Maar niets hielp; de douanebeambten legden beslag op de auto omdat de eigenaar een smokkelend gezelschap buiten zijn weten vervoerde. De auto zou naar Düsseldorf worden Het wekte eenige verwondering onlangs toen gemeld werd, dat op het eiland Urk een afdeeling van de S. D< A. P. was op gericht. De Urkers en de S. D. A. P.: de com binatie leek tamelijk vreemd. Het Socialistische „Volksblad" brengt nu echter deze verklaring: „We zien sommigen de wonderlijkste capriolen maken. Vandaag kleeden ze zich in een democratisch jasje en maken pro paganda voor de christen-democraten, morgen zijn ze zelfs rood en overmorgen zien we ze strijden voor de partij van do minee Kersten. Wie nu maar het air aan kan nemen van een redenaar, wie de durf bezit om dingen te bespreken, waarvan elk politiek geschoolde de onmogelijkheid di rect beseft, maar die bij eenvoudige vis- schers er soms in gaan als koek, zoo iemand kan verzekerd zijn van succes." Na lezing van deze verklaring is het mij volkomen duidelijk, dat de heer Jan Duys op Urk onlangs succes had. OPMERKER. overgebracht. Op zijn verzoek kon B., we tend hoe Duitsche douanebeambten met andermans auto's omgaan, zijn auto onder begeleiding van een douanier op eigen kosten naar Düsseldorf rijden meenende aldaar voor de douane-autoriteiten zijn on schuld te kunnen bewijzen. Ook alle daar na ingestelde pogingen om den wagen terug te krijgen, hadden geen resultaat. Intusschen vernam B., dat douaniers van zijn auto druk gebruik maakten en voor iedere gelegenheid zijn auto namen en er mee rond toerden. Op een goeden dag kreeg hij bericht, dat hij de auto voor 1750 Rm. in Düsseldorf kon afhalen. B. weigerde. De douane-beambten stelden daarna den prijs op 1200 Rm. B. wou van betalen echter niets weten. De doua niers verlaagden keer op keer den prijs, van 1200 tot 1000 en zoo door tot eindelijk 300 Rm. De consul raadde B. aan dit be drag maar te storten, daar de Duitsche douanen er niet voor terugschrokken de auto voor hun particulier gebruik te hou den. Bij de terugontvangst bleek de auto zeer veel averij te hebben opgeloopen, de motor werkte niet meer bijv. DE ACHTJARIGE LEERPLICHT. De Tij d heeft getracht een berekening te maken van de kosten van het initiatief voorstel-Ter Laan tot uitbreiding van den leerplicht. Het blad schrijft: Wij erkennen nog maals zeer nederig, dat het ons onmoge lijk is, ook maar „bij benadering" een kostenberekening bij het voorstel van den heer Ter Laan c.s. te maken; wij hebben alleen maar een minimum-taxatie kun nen leveren. Maar als we dan zien, hoe deze taxa tie zich beweegt tusschen de f7.5 en de f 11 millioen, dan is het o.i. geen vraag meer, of het plan-Ter Laan c.s. ook met den besten wil der wereld verwezenlijkt zou kunnen worden. In dezen tijd. De v e r d u i s t e r i n g b ij h e t Isr. Weeshuis te Leiden. Het O. M. bij de Haagsche Rechtbank beeft tegen den accountant V., directeur van het Apollo-theater, een gevangenisstraf van 3 jaren geëischt wegens verduistering van meer dan f 100.000 ten nadeele van het Israelietisch Weeshuis te Leiden. Uit spraak over 14 dagen. Ter burgerlijke zitting van de Recht bank te Middelburg werd heden beëedigd als advocaat en procureur dhr Mr A. L. W. van Heel te Goes. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN. Mag dat alles maar zóó worden gezegd? In de groote zaal van de beurs voor den diamanthandel te Amsterdam is gister avond een openbare vergadering gehou den vanwege de revolutionair-socialisti sche groepen naar aanleiding en ter ver heerlijking van de muiterij aan boord van de Zeven Provinciën. Sprekers waren de heeren Schilp, Lam- booi en Sneevliet. Eerstgenoemde zeide, o.m.: Hiertoe rui ik u op: Als de regeering gevolg geeft aan het door haar kenbaar gemaakte voornemen, om de marine met geweld te doen optreden tegen de „Ze ven Provinciën en deze met man en muis in den grond te boren, moet uw antwoord hierop zijn: algemeene staking. Wij staan achter het verzet der Indonesiërs en van de inheemsche bemanning der Zeven Pro vinciën. De tweede spreker zeide, dat in de ge schiedenis van Nederland het jaar 1933 met gouden letters mag worden geschre ven, als het blijde jaar, waarin eindelijk bij de Nederlandsche marine het voor beeld is gevolgd van het opstandig ver zet van de Potemkin en van de Duitsche matrozen te Kiel in 1918. Ook hij wekte op tot algemeene staking, als „de boeven- bende, die bourgeoisie heet, het schip met alle opvarenden in den grond boort. DE PINDA-CHINEEZEN. Een officieel rapport. Aan de aangeslotenen van het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Neder land heeft deze instelling een rapport ge zonden, waaraan wij ontleenen:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2