Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKER.CACHETS EERSTE BLAD. WOENSDAG 8 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 111 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. "AKKERTJES" De tydeiykhedd van de getroffen maat regelen is buiten twyfel door den tekst van bet ontwerp. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Socialisten en Communisten. Het mag onze aandacht niet ontgaan, dat er in Sociaal-democratiachen kring den laatsten tijd een sterke neiging open baar wordt om te komen tot samenwer king met de Communisten. Schijnbaar is er een scherpe tegenstel ling tusschen beide partijen. Maar in critieke tijden als we nu be leven wordt de innerlijke verwantschap openhaar. Dan gaat de familieband trek ken. Het gemeenschappelijk beleden revo lutionair beginsel dringt tot een pogen om samen te werken en een gemeenschappe lijk front te vormen. Het eigenaardige hierbij is, dat deze toenaderingspogingen in hoofdzaak van Soc. Democratischen kant komen, terwijl de communisten zich vooralsnog weinig gevoelig toonen voor deze liefdesuitingen. De vorige week drukte het Soc. Demo cratische hoofdorgaan in ons land zijn leedwezen uit, dat in Duitschland de Com munisten weinig neiging toonden met de Socialisten tegen Hitier samen te wer ken. Uit Keulen werd daarna gemeld, dat een der Soc. Democratische leiders tijdens een verkiezingsvergadering der soc. dem. partij 'critiek uitoefende op het feit, dat de communisten de soc. dem. nog steeds als hun voomaamsten vijand beschouw den. De soc. dem. zullen hierop niet ant woorden, dat de communisten hun voor naamste vijand zijn, maar dat de vijand rechts staat. Spr. beval Stalin aan den Duitschen communisten opdracht te ge ven een nonagressiepact te sluiten met de soc. dem., gelijk Rusland zelve dit heeft gedaan met Frankrijk en Polen. En thans komt uit Londen het bericht, dat „de socialistische partijen van Enge land, Noorwegen, Italië, Frankrijk, N e- d e r 1 a n d, Polen en Duitschland een te legram hebben gezonden aan de socialis tische en aan de communistische inter nationale met verzoek een gezamenlijke actie tegen de „dictatuur van Hitler in Duitschland en de fascistische bedreiging in andere landen te organiseeren". Geheel in dezelfde lijn ligt de houding van Soc. Democratische zijde aangenomen ten opzichte van de muiterij op de „Ze ven Provinciën". Het eerste woord van afkeuring over dit revolutionaire bedrijf moet van dien kant nog worden gesproken. Maar aan toejuichingen ontbreekt het niet. Met zeker welgevallen werd in de roode pers na de muiterij gesproken van „der bemanriings Zeven Provinciën", in plaats van „Harer Majesteits de Zeven Provin ciën". In een te 's-Gravenhage gehouden openbare vergadering van de S. D. A. P. werden de telegrammen over de muiterij met sympathiebetuigingen begroet. En daar legde niemand minder dan het Twee de Kamerlid, de heer Cramer, onder ap plaus van de vergadering, de volgende merkwaardige verklaring af: „Het koloniale gezag berust op macht, niet op liefde en overtuiging en daarom voelt men, dat men niet zonder machts middelen kan regeeren. Maar daarom ook doet het spreker zoo verduiveld goed te vernemen, wat in de telegrammen van hedenochtend staat!" Dat is althans een duidelijke uitspraak. Een communist behoeft het niet te ver beteren. Vooral ook met het oog op de komende verkiezingen verdient deze hang naar het Communisme bij de Soc. Democraten de volle aandacht. Een goede keus. Dat de Antirevolutionaire partij een goede keus deed toen zij besloot den heer Dr H. Colijn op alle candidatenlijsten door het geheele land de eerste plaats te geven, blijkt ook weer uit de wijze waar op het door den heer Colijn gesprokene in verband met de muiterij op de „Zeven Provinciën" van alle zijden wordt begroet. Communisten en Socialisten, het spreekt vanzelf, verfoeien zijn kloek en beslist optreden. Zulke hartige brokjes vallen daar niet in den smaak. De liberale pers daarentegen maakt met ingenomenheid van de forsche taal van Dr Colijn melding. Het is wel waar, dat hij als minister, toen het ging om de gezondmaking van de financiën, van dien kant niets dan tegen werking heeft gehad, en het is ook waar, dat in gewone tijden de Socialisten als politieke vrienden worden aangemerkt, waarmede men tegen de rechterzijde front maakt, (denk aan wat te Middelburg ge beurde), maar in critieke momenten, als het gaat nijpen, dan volgt men toch gaar ne de leiding van een forsohe figuur als Colijn, die weet wat hij wil en die pre cies zegt waarop het staat. Dan gevoelt men in hem te hebben een man, waarop men kan rekenen, wiens lei ding men kan vertrouwen. Het is voor de A.R. partij een eer dat zij zulk een krachtige nationale figuur als nummer één op hare candidatenlijsten mag plaatsen. Het is een goede keus, die ook bij velen buiten de partij instemming zal vinden. Weer vecht- en schietpartijen In Duitschland. Te Berlijn is het gisternacht op ver schillende punten van de stad weder tot vecht- en schietpartijen gekomen, waar bij verschillende personen min of meer ernstig toegetakeld werden. Ook in verschillende andere steden is het tot schietpartijen gekomen. Te Har burg-Wilhelmsburg werd 1 arbeider door nationaal-socialislen doodgeschoten. Te Hamburg werd van uit een binnen plaats een schot gelost door het raampje van de W. C. van een café, dat veel door nationaal-socialisten wordt bezocht. Een koperslagersleerling werd daardoor zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop in het ziekenhuis overleed. Te Leipzig ontstonden na afloop 'van een demonstratie van het ijzeren front op verschillende plaatsen vechtpartijen met nazi's. Zeven personen, allen tot verschil lende linksehe groepen behoorend, wer den gewond. De explosie te Parijs. Het opruimingswerk in de automobiel fabriek van Renault te Billancourt is nog niet beëindigd. Het gevolg van de ramp is volgens de laatste gegevens, dat acht personen zijn gedood en 78 gewond. Vijf hunner zijn er zoo ernstig aan toe, dat men voor hun leven vreest. Graaf Albert Apponyi overleden. Graaf Albert Apponyi, de bekende Hon- gaarsche politicus, is Dinsdagmiddag te Genève waar hij in verband met de ont wapeningscommissie vertoefde, op 87-ja rigen leeftijd overleden. Prulsens klacht tegien het Rijk. Van de zijde der regeerin-Braun wordt medegedeeld: de klacht van Prui sen tegen het rijk en den rijkscommissa ris is gistermorgen ingediend. Het staats- gerechtshof wordt gevraagd te erkennen, „dat de op grond van art. 48 sub 1 der rijksgrondwet uitgevaardigde verordening voor het scheppen van geordende regee- ringstoestanden in Pruisen", van 6 Fehr. 1933 niet in overeenstemming is met de grondwet en dus ongeldig is". Toenemend aantal daklooze vrouwen in de Ver. Staten. Het toenemend aantal daklooze vrou wen in Ameri-?. is op het oogenblik een kwestie, die bij de bevoegde autoriteiten een onderwerp van bespreking uitmaakt. Volgens het aan de daartoe aangewezen Senaatscommissie uitgebracht rapport, bedraagt het aantal zwervers in Amerika 1 Yt millioen, waaronder vele vrouwen en meisjes, wier aantal sneller toeneemt dan dat der mannen. De commissie wordt er in dit rapport op gewezen, dat voor de dakloozen vrouwen tot dusver te weinig is gedaan. Van de genoemde Wt millioen zwervers zijn 11 procent jongemannen be neden de 21 jaar en ongeveer 7 procent meisjes van denzelfden leeftijd. Vroege zomertijd. D'e zomertijd zal in België vroeger dan vorige jaren worden ingevoerd, namelijk jn den nacht van Zaterdag op Zondag 26 Maart, in plaats van bij den aanvang der maand April. Ook Frankrijk en Engeland vervroegen de invoering van den zomertijd, met bet oog op het verwezenlijken van bezuinigin gen. Frankrijk zou door deze vervroeging 40 millioen francs aan brandstoffen uit winnen. Korte berichten. Gedurende de Kamerzitting van gis termiddag te Parijs is het tot een incident gekomen. Een socialistisch kamerlid, dat zich beleedigd achtte door de beschou wing van een rechtseh journalist, heeft dezen ten paar klappen in 't gezicht ge geven, wat groote opschudding verwekte, vooral op de perstribune. Er is gemeld, dat Hitier afstand heeft gedaan van zijn inkomen als Rijks kanselier, daar hij als schrijver genoeg verdient om van te leven. In werkelijkheid kan een minister echter geen afstand doen van zijn salaris. Er is dan ook be sloten een fonds te stichten waarin na be taling van de belastingen, dit salaris zal worden gestort en dat zal gebruikt worden voor steun aan families van gedoode po- litie-agenten, De communistische partij te Weenen had tegen gisteravond in verband met de gebeurtenissen in Duitschland een pro testmeeting in de open lucht belegd, bene vens een vergadering, waarin over het on derwerp „Tegen het fascisme" zou wor den gesproken. In verband met de hand having der openbare orde zijn deze bij eenkomsten echter door de politie verbo den. Volgens de „Petit Parisien" zou de „Sureté Génerale" een spoor volgen in de zaak van de „Atlantique". Het spoor zou gaan naar een lid der bemanning en de rechter van instructie zou reeds een be- vel tot voorgeleiding tegen hem uitge vaardigd hebben. Op een massa-meeting te Tokio, waaraan 5000 personendeelnamen, is een resolutie aangenomen, waarin Japans on middellijk uittreden uit den volkenbond wordt geëischt. De meeting was georga niseerd door de nationale federatie van politieke partijen. De sovjet-regeering heeft een be drag van 500 millioen roebel toegestaan voor de verfraaiing der steden in Rus land. Voor Moskou wordt 125 millioen uitgetrokken en 93 millioen voor Lenin grad. Rede van Minister Jhr Beelaerts van Blokland. De Nederlandsche minister van buiten- landsche zaken, jhr. mr Beelaerts van Blokland, heeft in de hoofdcommissie van de ontwapeningsconferentie in een vrij uitvoerige redevoering, waarnaar door de aanwezigen met groote belangstelling ge luisterd werd, scherpe critiek geoefend op het Fransche plan en het bekende Neder landsche standpunt nog eens uiteengezet, dat nieuwe veiligheidsgaranties geens zins noodzakelijk zijn en dat de ontwape ning bij de huidige veiligheidsgaranties kan en moet worden doorgevoerd. Hij kantte zich nadrukkelijk tegen het Fransche plan, een volkenbondsleger te organiseeren en het zware oorlogsmate riaal in verschillende lauden ter beschik king van den volkenbond te stellen. Een dergelijke maatregel noemde spr. slechts een voorwendsel voor een bewape ningsvermeerdering. Minister Beelaerts sprak vervolgens zijn groote voldoening uit over de regeling van de kwestie der rechtsgelijkheid d.d. 11 December en legde er den nadruk op, dat de door de geheele openbare meening ter geheele wereld zoo dringend geëischte beslissingen thans spoedig moeten worden getroffen. De overdreven bewapeningen zijn een der voornaamste oorzaken van de huidige algemeene verontrusting en van die wereldcrisis. Spr. besloot, dat het resultaat der ont wapeningsconferentie slechts een compro mis kan zijn. De Nederlandsche regeering is bereid, mede te werken, evenwel slechte op voorwaarde, dat niet alleen een beper king maar ook verlaging der bewapening wordt bereikt. De rede van onzen Nederlandschen mi nister won den bijval van tal van delega ties. Vooral van Scandinavische, Duitsche en Itaiiaansche zijde hoorde men de hel dere, zakelijke uiteenzetting van de be zwaren tegen het Fransche plan prijzen. Daarentegen waren de Franschen blijk baar ontstemd. In beslag neming van varkens. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten bestraffende in beslag neming van varkens, heeft de minister van economi sche zaken en arbeid geantwoord: 1. Het is juist, dat er herhaaldelijk var kens in beslag zijn genomen, echter niet vanwege de Nederlandsche Varkenscen trale, doch door de daartoe bevoegde op sporingsambtenaren. 2. De ondergeteekende acht het geoor loofd, dat opsporingsambtenaren, die zich kunnen legitimeeren, met behulp van po litie al of niet met medeweten van den burgemeester, overgaan tot het in beslag nemen van varkens bij hen, die ten aan zien van de verbodsbepaling betreffende het in voorraad houden van varkens in overtreding zijn. Zoowel bij het in beslag nemen te Woer den als bij alle andere in beslag nemingen hebben de betrokken ambtenaren zich ge legitimeerd. 3. Het is den ondergeteekende bekend, dat zich gevallen hebben voorgedaan, waarin door varkenshouders werd be weerd, dat één of meer hunner varkens na en tengevolge van het merken waren ziek geworden. In geen dezer gevallen kon na onder zoek blijken, Is.?, het ziek worden het ge volg was van het merken. 4. Het is den ondergeteekende niet be kend, dat uit de toepassing van de Crisis- Varkenswet naast de voordeelen, die de varkenshouders door deze wet genieten, tergingen voortvloeien. DE CANDIDATENLIJSTEN VAN DE ANTIREVOLUTIONAIRE PARTIJ. Het Centraal Comité van Anti-Rev. Kiesvereenigingen zendt ons een afdruk van de voorstellen voor de verkiezing van 1933, zooals deze na de behandeling op het Centralen Convent zijn vastgesteld. De wijziging welke is aangebracht in de candidaatstelling (de uitwerking was aan het C. C. overgelaten) komt hierop neer, dat in de 18 kieskringen verschil lende lijsten zullen worden ingediend, met dien verstande, dat a. de eerste plaats op alle lijsten zal worden bezet met denzelfden naam, b. ook op de nummers 2 tot en met 16 dezelfde namen zullen voorkomen, of schoon, c. de volgorde der nummers 2 tot en met 12 door elke Kamerkieskringcen- trale voor haar lijst kan worden bepaald naar eigen inzicht en naar gelang van locale voorkeur, d. de namen der nummers 13 tot en met 16 gelijke volgorde zuilen hebben op alle lijsten, en e. elke Kamerkieskringcentrale vol ledige vrijheid heeft op haar lijst de num mers 17 tot en met 20 te bezetten met de namen van candidaten, welke door de kiesvereenigingen daarvoor zullen worden gekozen. Het conflict te IJmuiden. Maandagmiddag is in het gebouw der IJmuider Federatie een vergadering ge houden van een 30 in den Christelijken bond van transportarbeiders georganiseer de zeelieden, die reeds eerder den wensch te kennen gegeven hadden, als lid van de IJmuider Federatie overgeschreven te worden. Na bespreking van de actie in het visscherijbedrijf en de rol, door den Christelijken Bond daarin gespeeld, lieten 25 personen zich als lid van den Centralen Bond inschrijven. Een motie werd aange nomen, waarin werd uitgesproken, dat de Christelijke Bond overhaast en zonder behoorlijke toestemming van de leden-zee- visschers een nieuw contract had getee- kend en dat men weigerde dit contract te aanvaarden. De wilde staking te Almelo. De wilde staking te Almelo duurt nog steeds voort. Bij de fgma v. h. ten Cate Hz. en Co. zijn Dinsdagmorgen bijna geen arbeiders in de fabriek gegaan. De sta kers en werkloozen worden op grooten afstand van de fabrieken gehouden, ter wijl de politie versterkt is met veldwacht en marechaussee. Naar aanleiding van het gooien met steenen zal de politie bij herhaling scherpe maatregelen nemen. Ook bij de N.V. Katoenmaatschappij v. h. Gebrs Scholten Co. zijn enkele groepen buiten de fabriek gebleven. De organisaties hebben hun leden er nadrukkelijk op gewezen, dat zij voor sta king geen enkele verantwoordelijkheid kunnen dragen. Er vielen nog geen inci denten voor, alleen natuurlijk het gewone geloei, als er personen de fabrieken bin nen gingen. EERSTE KAMER. De „Zeven Provinciën". In de vergadering van gisteren heeft bij den aanvang de heer L o h m a n (C.H.) zijn leedwezen uitgesproken dat van de Regeering en in deze Kamer geen verkla ring is uitgegaan over het zoo diep be treurenswaardige voorval met de „Zeven Provinciën". Wel is dit geschied aan de overzijde van het Binnenhof, doch het had ook in dit deel van het Parlement behoo- ren te geschieden. Dr W i b a u t (S.D.) betreurt eveneens het voorgevallene. Het is echter niet noo- dig te gewagen van „rouw"; daarvoor missen wij nog de noodige gegevens. De Voorzitter spreekt zijnerzijds den wensch uit, dat in Ned.-Iadië onver wijld de muiterij op de vloot worde onder drukt, de krijgstucht blijvend worde her steld en ons gezag aldaar zich in de toe komst krachtiger dan ooit betoone. Wijziging Tarwewet. Aan de orde is he wetsontwerp tot wij ziging van de Tarwewet 1931. De heer W i b a u t oefent kritiek op de voorgestelde wijziging Spr. beeft bezwaar tegen de verhooging van het mengpercen- tage. Hij gelooft dat men zich rekenschap zal hebben te geven van het behoud van lager tarweprijzen, zooals die door de ver betering van de productiewijze zijn ont staan. Een groot bezwaar acht hij het, dat de werking van de Tarwewet zal worden verlengd tot 1 Oct. 1937. Spr. acht dit een slechte wet en het zal den minister moeilijk vallen hem te over tuigen, dat hij niet moet tegenstemmen. De heer R u y t e r (R.K.) brengt lof aan de meelfabrikanten voor de wijze waarop zij aan de uitvoering van de Tar wewet hebben meegewerkt. Door inscha keling van de organisatie is een gemakke lijke uitvoering verzekerd geworden. Binnenland. Interpellatie-Drop in de Tweede Kamer over de salariskorting voor het marine personeel. De Eerste Kamer heeft de gewijzigde tarwewet aangenomen. Het gebeurde met de „Zeven Provinciën". Ongeregeldheden te Paramaribo. Inpoldering van het Zwin? Buitenland. Apponyi overleden. Rede van Minister Beelaerts van Blok land te Genéve. Aardbeving geregistreerd. Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als herboren voelen door één of twee van die a(k k e)R I Volgens recept van Apotheker Dumont Spr. hoopt, dat de aanneming van deze wijzigingswet met medewerking van alle partijen zal geschieden, opdat de noodlij dende boeren ondervinden dat men hen in alle partijen wil steunen. De heer Gelderman (L.) zou het volkomen verantwoord achten dat eenige verlenging van den steun werd voorge steld, mits de belanghebbenden dien maar als tijdelijken (crisis) maatregel blij ven beschouwen. Wij zullen niet kunnen dulden dat de tarweprijs blijvend op f 12 wordt gesteld, wanneer wij in het buitenland f4 goede qualiteit tarwe kunnen bekomen. Spr. gelooft niet, dat het in het belang van den landbouw is, op steunmaatrege len te moeten dryven, evenmin als zulks zou zyn in het belang van de industrie. De heer Slingenberg (V.D.) acht het wel redeiyk, dat de landbouw een periode van drie jaren voor zich heeft om op te kunnen bouwen, en zyn keuze van gewassen dienovereenkomstig te be palen. Spr. meent, dat de producent niet zwaarder mag worden belast, en hij wijst er op, dat sinds de invoering van de tarwewet de broodprijs niet is gestegen, doch integendeel met 10 pet. gedaald. Spr. zal dit ontwerp om genoemde redenen aanvaarden. Prof. Diepenhorst (A.R.) consta teert, dat van de sombere profetieën, ge uit by de indiening van de tarwewet, er geen enkele is uitgekomen. Verbindend is het, te constateeren, dat deze wet een ze- genryke werking heeft gehad. Dr Wibaut becyferde destyds in „Het Volk" een be drag van twee millioen gulden per week als kosten van de tarwewet, doch is in middels al tot de erkenning gekomen, dat het niet meer is dan 15 a 20 millioen per jaar! 's Heeren Wibauts bezwaren noemt spr. een mengsel van inlandsche waar heid en exotische fantasie, waarbij ech ter het percentage der inlandsche waar heid wel héél gering is. Minister Verschuur wijst op de urgentie van dit ontwerphy had het aan- vankeiyk vór 1 Januari j.L in 't „Staats blad willen zien gebracht. Spr. constateert met voldoening, dat het systeem van de Tarwewet n.l. het menggebod zoo veel instemming heeft gevonden. De verhooging van den richtprijs tot f 12 en de verhooging van het mengpercentage der inlandsche tarwe tot ten hoogste 40 °/o zal geen grootere broodprijsverh ooging dan 7/10 °/o tengevolge hebben. Ook staat een richtprijs van f 12 nog belangrijk be neden het niveau van 1913. Het gaat niet aan, de verbruikers hoog® crisiswinsten te laten maken op kosten van dan landbouw. Spr. bestrijdt het denkbeeld van den heer Wibaut om langs den weg van lee ningen de landbauwcrisds te willen over winnen. Het ontwerp wordt met 31 tegen IQ stemmen (die der soc.-dem.) aangeno men. NIEUWE RADIOTOESTELLEN (N.S.F. en Philips), vanaf f 129. Ziet de etalage. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) i Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Maart 1933 be noemd tot kapitein bdj den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde dhr W. J. Roest, te Vlissingen, thans stuur man bij dien dienst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1