(Jit de Provincie. Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. inspectie "Winschoten, een bekend figuur in den kring van het bijzonder onderwijB. De overledene werkte als onderwijzer te Rotterdam, Nieuwendijk(Br.), Klunderf en Amsterdam en trad in 1883 op als hoofd te Goes, vanwaar hij in 1890 naar Be- dum ging. In 1901 trad hij op als hoofd redacteur van de „Nieuwe Provinciale Groninger Courant". In 1902 volgde zijn benoeming tot arrondissementsschoolop- ziener. In 1905 werd hij benoemd tot dis trictsschoolopziener in het district Win schoten, welke functie hij echter in 1921 in verband met het bereiken van den 65- jarigen leeftijd, moest neerleggen. De heer Wirtz heeft niet alleen een vooraanstaande plaats ingenomen in de onderwijswereld, maar ook in de politiek liet hij zich niet onbetuigd. Meermalen was hij candidaat voor de Tweede Kamer. Bij het verlaten van den actieven dienst werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau en viel hem een groot- sche huldiging ten deel, zoowel van de zijde van het openbare als het bijzonder onderwijs. De staking te Almelo. Nader wordt nog uit Almelo gemeld: De staking bij de firma H. ten Cate Hzn en Co., alhier heeft zich gistermiddag nog uitgebreid. Ook aan de oude weverij In- dië ging slechts een gering percentage van de wevers aan den arbeid. Sommigen wer den door vrees voor molestatie weerhou den, de poort binnen te gaan. Van de groep der arbeiders der spinnerij die om 2 uur moest binnengaan, zijn onder groot gejoel slechts enkelen aan het werk ge gaan. De groep der hulpen was afwezig. Naar schatting zijn bij de staking onge veer 750 personen betrokken. Gemeld wordt nog, dat de kans zeer groot is, dat morgen vroeg in de stoom spinnerij Twente, waar Zaterdag een loonsverlaging van 12,5 pot. is aangekon digd, het werk zal worden gestaakt. DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIËN". De muiterij op de „Zeven Provinciën" gaf den hoofdredacteur van de „Stan daard" een gepeperd artikel in de pen waaraan wij het volgende ontleenen: „Gezagsoefening is moeilijk. Wil er waarlijk gezag zijn, dan moet de drager van het gezag zoowel eerbied afdwin gen als vertrouwen inboezemen. Vertrou wen wordt het b9st verkregen door standvastigheid van houding bij hem, die gezag oefent, en de eerbied, dien de Overheid vorderen mag, rust in principe op hare Goddelijke roeping en verder op de wijze, waarop zij zich in de uitoefening van haar ambt gedraagt. Nu is het mogelijk, dat er fouten be gaan zijn bij de toepassing der salaris korting; dat de houding der regeering weifelend zou zijn geweest. Wijzelf weten daar niets van, maar men hoort daarover spreken. Intusschen kan ons zulks, op dit oogenblik, om bet nu maar heel dui delijk te zeggen, geen lor schelen. Er is muiterij op de vloot! Die muiterij moet onderdrukt worden! Dat is het e e n i g e, waarop het thans aankomt. Als er fouten begaan zouden zijn, dan kan men daarover later spre ken. Nu is er echter maar één ding, dat meetelt: de regeening moet de baas blijvenl Het gaat nu om het leven zelf van den Staat. En verder staat voor ons vast, dat een grondige schoonmaak, een rigoureuze zui vering van verdachte elementen onvermij delijk is en dat, bij den nieuwen toestand, die daarna ontstaat, maatregelen getrof fen moeten worden om het langzaam wer kend gif, dat de marine bedorven heeft, voortaan te weren. We zijn eigenlijk allen toch wat suk kelachtig geweest, toen we dit alles vroe ger hebben toegelaten; toen we meenden, dat de weermacht betrouwbaar blijven kon, óók als zij voortdurend in commu- nistischen of zelfs maar socialistischen zin bewerkt werd. Sommigen onzer heb ben wel vaak daaraan getwijfeld, een en kele maal dien twijfel wel eens uitgespro ken, maar krachtig verzet bleef toch uit. Ook wel omdat men voelde tegen de bier kaai te vechten als men anders zou willen. Met dit ontstellende feit voor ons zul len er, hopen wij, thans echter velen zijn, die van de Regeering verlangen, dat zij hare autoriteit met volle kracht doe gel den en niet schrome het kwaad inden wortel aan te tasten. Zuivering der vloot van alle opstan dig gespuis is daarbij de eerste stap. En als wo dit verlangen, dan weten wij althans, dat daarbij heel het A.-R. volk achter ons staat." Het „Handelsblad" schrijft o.m. Met spanning wachten wij af, wanneer het gezag weer meester van de wel zeer pijnlijke situatie zal worden. Door snel en onverbiddelijk streng optreden in het ergste geval door de muiters gewapender hand tot overgave te dwingen, hetgeen, ge zien onze machtmiddelen (vliegtuigen- bommenwerpers of onderzeebooten) in de uiterste noodzaak niet moeilijk moet val len, al onderschatten wij het offer niet, dat daardoor geëischt zou worden zal voorkomen moeten worden, dat de toe stand verergert. Dit feit is voor onze marine eenontzettendeslag. Sedert men- schenheugenis is onze zeemacht vrij geble ven van den blaam, het gezag in eigen huis niet te kunnen handhaven; het ver loop van de gebeurtenissen te Soerabaja, hoe betreurenswaardig dan ook, wees er op, dat de autoriteiten met groote diligen- tie te toestand baas zijn gebleven en te gen de massale en hardnekkige dienstwei gering der inlandsche schepelingen op be zadigde, maar doortastende wijze zijn op getreden. Thans hebben echter de matrozen en zooals men uit de berichten zou opmaken, de inlandsche matrozen aan boord van „De Zeven Provinciën" zich van het gezag meester gemaakt en de marinelei ding voor een feit gesteld, waarvan de consequenties nog niet zijn te overzien. Het feit, dat inlandsche matrozen de officieren van een oorlogsschip van de „Kompenie" hebben kunnen overrompe len en met dit schip onder stoom zijn ge gaan, moet wel een zeer diepen indruk maken op de Indische nationalisten, en het is koren op den molen der communis ten, wier verhouding tot wat hier plaats gehad heeft nader zal moeten worden on derzocht, indien er sporen zijn die op zulk een relatie wijzen. Zoo is deze mui terij dan ook niet alleen een aanfluiting voor het gezag der marine, doch tevens een harde knauw voor het prestige van het Nederlandsche gezag in Oost-Indië. Een man, die zijn vrouw liefheeft vergeeft haar alles, behalve haar kwaal tjes, want die zijn sterker dan de liefde van een man. Een vrouw, die haar man liefheeft, verwijt hem alles, behalve zijn kwaaltjes, want die moederlijk te kunnen verzorgen en beter te maken, is baar grootste genot. Daarom, willen zij samen gelukkig door het leven gaan, moet een vrouw altijd ge zond zijn en mag haar man af en toe eens last hebben van rheumatiek, lendenpijn, hoofdpijn of kiespijn. Zijn vrouw kan hem dan verzorgen en prettig beklagen. Doch dit moet vooral niet te lang duren en daarom zijn de AKKER-CACHETS, die elke vrouw in huis behoort te hebben, een goede waarborg voor een gelukkig leven, want „AKKERTJES" werken even snel als doeltreffend. Het is prettig innemen, men proeft niets, ze blijven nooit steken en veroorzaken nooit maagstoornissen. Ze zijn bereid volgens recept van Apotheker Dumont. Onschadelijk en bovendien niet duur (12 stuks 50 cent). Ze werken verrassend snel bij Hoofd pijn, Migraine, Zenuwpijn, Spierpijn, Rheumatiek, maar ook bij Slapeloosheid, Vrouwenpijn, enz. Een vrouw, die haar man liefheeft, zorge dus, dat zij deze AKKER- CACHETS in huis heeft. Hij zal haar daarvoor dankbaar zijn. (Adv.) Raar volkje. Zaterdag j.l. ver voegde zich te Lamswaarde een zekere S. uit Middelburg, welke beweerde monteur te zijn en als zoodanig werk zocht in het nazien en repareeren van bascules en vleeschsnijmachines. De heer S., die het werk .samen met zijn broer uitvoerde, moest voortdurend met een of ander on derdeel naar den smid en bracht telkens meerdere bezoeken in café's, waardoor het werk tenslotte meer op grondige ver- nieting dan op reparatie begon te lijken. Behalve de eigenaars van deze werk tuigen zijn ook de caféhouders gedupeerd, daar de heeren vertrokken zonder te be talen. i Reeds voor f 8.40 per maand kunt U zich thans een Philips radio-installatie aanschaffen. Vraagt inlichtingen bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv( Werkloosheidsbesluit 1917. Op 1 Jan. j.l. waren van de 1076 Nederlandsche gemeenten slechts 31 niet toegetreden tot de regeling van het werk loosheidsbesluit 1917, w.o. 4 in Zee land (Aagtekerke, 'sHeer Abtskerke, Kerkwerve en Meliskerke). Middelburg. Gisteravond vergaderde de Commissie voor ontwikkeling en ontspan ning van werkloozen, onder voorzitter schap van den heer Ir B. C. R o e t e r s v. L e n n e p. De secretaris, de heer J. L o - r i e r deelde mede, dat aan de cursussen voor algemeene ontwikkeling thans 90 personen deelnemen, en wel voor Fransch 11, Duitsch 19, Engelsch 37, rekenen 15, Nederlandsche taal 22 en machine schrij ven 16 en bovendien aan den cursus in eerste hulp bij' ongelukken 12. Voor het ontspanningslokaal zijn inge schreven 225 personen, die sedert de ope ning op 10 Januari 1690 bezoeken brach ten, wat wil zeggen, dat ook 1690 koppen thee zijn verstrekt. Spr. betreurde het, dat slechts een klein deel der organisaties een bijdrage voor de ontspanning hebben ge geven. Ten deele is dit achterwege gelaten, omdat de betrokken afdeelingen geen eigen kas hebben, maar g.eheel af hankelijk zijn van hun hoofdbestuur. Spr. wees er op, dat er vooral be hoefte is aan thee, suiker en koffie en hij is met de beide coöperatieve ver- bruiksvereenigingen ter zake in corres pondentie. Hierna las spr. een schrijven voor van B. en W. met een afschrift van een schrij ven van den Minister, waaruit blijkt, dat voor de ontwikkelingstaak der commissie kan worden gerekend op een subsidie van ten hoogste 848 '(zijnde het gemiddeld aantal werkloozen in de tweede helft van 1932) maal f3.50 is totaal f2968 aan subsidie van rijk en gemeente, die resp. 75 en 25 pet. daarvan zullen betalen. De voorzitter zeide, dat dit bedrag zeer tegenvalt. Voor de cursussen voor algemeens ontwikkeling is f 1100 begroot, voor algemeene kosten f470, is totaal f 1570, zoodat voor de cursussen voor vakopleiding, maar ongeveer f 1400 res teert, wat betekent, dat velen, die vak cursussen zouden willen volgen, moeten worden teleurgesteld. Op voorstel van den heer Mr de Jong besloot de vergadering den tijds duur voor de cursussen in algemeene ont wikkeling terug te brengen van 8 op 6 maanden en wel tot 15 April en dan weer vanaf 15 October. Daardoor kon de des betreffende begrooting van f 1100 op f 800 worden teruggebracht en is voor de vakcursussen ongeveer f 1700 beschik baar. De heer C. Doets, voorzitter van de commissie voor het vakonderwijs, zeide den loop der zaken zeer te betreuren, ge zien ook de eerste circulaire van den minister van 10 Maart 1931, toen op zoo veel mogelijk geven van vakonderricht werd aangedrongen. Een tijdvak van 8 maanden met 9 tot 10 lesuren per week is toch zeker niet te veel. Er waren 200 menschen, die in de vakopleiding belang stelden en het moet deprimeerend werken op degenen, die geen cursus zullen kunnen volgen. De heer Me liefste zeide, dat tus- schen 1931 en 1933 wel een groot verschil bestaat. Spr. meende, dat de laschcursus en die in loodgieters en koperslagerswerk wel kunnen vervallen. De heer Doets kon daarmede accoord gaan, al zijn die cursussen ook van groot belang. De heer Onderdijk meende, dat de kans op meer krijgen uiterst gering is. Dure cursussen als die in autogeen- en electrisch lasschen zullen moeten verval len. Men kan natuurlijk daarvoor ten slotte nog wel iets extra's vragen. Spr. meende, dat samenwerking met Vlissin- gen niet gemakkelijk te bereiken zal zijn, maar wellicht wel met andere gemeenten bijv. Domburg. De voorzitter was het er mede eens, dat men eerst een begrooting voor f 1700 moet opmaken en daarnaast aan wijzen, wie teleurgesteld zijn. De minis ter heeft toch zelf op flink optreden ten deze aangedrongen. Van groot nut kun nen wellicht de districtscommissies zijn, De tot standkoming daarvan, zal volgens Dr Doelen, voor 1 Maart haar beslag krijgen. De heer Staal achtte in de eerste plaats noodig de algemeene ontwikkeling, ten tweede de cursus in eerste hulp bij ongelukken. Spr. gelooft niet aan een extra bijdrage voor het vakonderwijs. Spr. adviseert meer tijd aan teekenen te beste den en om hen, die veel met motoren in aanraking komen, te oefenen op een ouden auto in het uit- en in elkaar zet ten van den motor enz. Na nog eenige bespreking besloot de vergadering te wachten, tot de subcom missie voor dit onderwijs een nieuwe be groeting heeft 'ingezonden. Deze zal dan worden gezonden aan den minister met een schrijven, waarin de Commissie te leurgesteld is over het bedrag, dat kan worden ontvangen. Het laatste punt der agenda was een voorstel van het bureau om samenwer king te zoeken met de omliggende ge meenten, waardoor de kosten mee- ver deeld zullen zijn. De heer L o r i e r wees er op, dat reeds verschillende personen uit andere gemeen ten deelnemen. Dit onderwerp lokte een algemeene be spreking uit. Verschillende heeren zagen geen kans op medewerking van Vlisisin- gen ten dezen opzichte en andere vreet- zen, dat de plattelandsgemeenten er niet over denken zullen de 'kosten van deel name aan de cursussen door personen uit die gemeente aan Middelburg te vergoe den. Besloten werd op spoed bijl de zoo ge- wenschte instelling der districtscommis sies aan te dringen, rekening te houden met het beschikbare geld, maar dan nog eens den Minister er op te wijzen, dat Middelburg deze zaak royaal heeft aan gepakt en het zoo jammer is, dat een cur sus als die in electrisch lasschen niet zal kunnen doorgaan. De secretaris deelde mede, dat van het ijsfeest ongeveer f90 is ontvangen en dat op een bedrag van f 60 zal kunnen wor den gerekend van den avond gegeven door P. T. T.-personeel. Middelburg. Gevonden voorwerpen. Da meshandschoen, Versluis, Giststr. F 192; handschoen, J. F. Pluijlmers, Blindenhoek G 46; Vulpen, J. Verhage, Loskade P. 261; witte kinderwant, Overweel, Pluimstr. E 165; Dameshandschoen, F. Coppoolse, Oud Arn. Voetpad T 138; kinderport. met inh., F. Goeman, Noordweg R 158; schaats, R. v. Loo, St. Janstr. H 194; port, met inh., Francois, Veersohe singel S 29; Belastingmerk, v. d. Berge, Ver- werijstr. N 154; schaartje, J. de Visser, Winterstr. Q 108; ceintuur (leder), P. Ak kerman, Penn. singel L 72; züv. arm band, Schuilwerve, Hofpl. E 225; vulpen houder (Swan), A. A. de Bruin, L. Viele K 199; knipmes, G. Verhage, KI. Vlaan deren M 145; drie leesboeken, G. Leijnse, Bree E 120 e; kinderhandschoen, S. v. Flierenburg, Breestr. 0 180; paar klom pen, B. Hendrikse, K. Giststr. A 130; jongenspet, P. Castel, Schuitvlotstr. 0 297; paar schaatsen, G. de Jonge, Wal B 47; kinderhandschoen enz., M. de Jonge, Veerscheweg S 12; riempje, v. Varik, S. Janstr. I 56; schaartje, Cato Burgs, Schoorst. singel G 96; paar glacé hand schoenen, Willeboordse, Noordweg S 141; heerenhandschoen, Mol, Breestraat, 0 175; huissleutel, G. Gillisse, Leliestraat S. 150; handschoen, Romp, B. v. P.; port. met inh., Adriaanse, Kalvermarkt K 298; padvindersport. m. inh., Galjouw, KI. Vlaanderen M. 188; handschoen, H. Ha- negraaf, St. Pieterstr. F 50; zilv. boerin- nespeld, J. J. Smit, St. Pieterstr., A 77; rel touw, J. de Sinid, meelfabriek V 194; huissleutel, bureau van politie; jasbe- schermer, M. de Jonge, Veerscheweg S 12; duif (pauwstaart), W. Kramer, Noordweg R 194; mantelband, I. v. d. Stelt, K. Geere K 340; potlood, v. Alm- kerk, bur. v. politie; borstel, G. Vermeulen, Bellinkstr. G 170; pakje m. inh., J. Oelst, Achtersingel Q 154; kinderhandschoen, J. de Nooijer, Heerenstr., H 129; huissleutel, bur. v. politie; belastingmerk, A. Verhage, KI. Vlaanderen M 145; zakkammetje in etui, M. Sturm, Rozendwarsstr. W 253; Kip, Steutel, Sinpelhuisstr., L 172; bril- etui, Mes, Dam Z.Z.; 4 brilleglazen, N. v. Hilst, L. Burg B 15; handschoen, Witte Noordweg R 217; kano, gem. reiniging; handschoen, J. Schoute, Karelsgang T 44 c; heerenpart., W. J. Camper, K. Delft A 86; damesport. m. inh., Gilde, Oud Arn. pad F 141; paar gymnastiekschoenen, J. Simons, L. Meestr. 0 148; postzegelfoto's G. Joosse, N. 0. straat N 148; padvinders- port., W. de Konink, Wagenplein P 11. Vlissingen. Ghr. Nat. Werkmans bond. Gisteravond hield de afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond in het lokaal Glacisstr. zijn 28ste jaarvergade ring, welke zeer druk bezocht was. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 1726.89, de uitgaven f 986.98, alzoo een batig slot van f 739.91. Het saldo van het ziekenfonds bedroeg ruim f4000. Uitgekeerd was over 1932 aan ziekengeld f 920. Vanwege het fonds Hulp in Nood werd aan 54 leden, welke werkloos werden, een Kerstgave verstrekt. Bijgedragen werd aan den Ghr. Bestu renbond voor extra gaven aan werklooze leden een totaal bedrag van ruim f 500. De bibliotheek trekt hoe langer hoe meer de belangstelling der leden. Er zijn een 300 nummers, waaronder de nieuwste werken en studieboeken. Uit het verslag der zangvereen. „Hoop op Zegen" bleek, dat deze in een steeds opgaande lijn gaat. Het fonds „Hulp bij overlijden" heeft over het afgeloopen jaar aan 3 weduwen steun verleend tot een bedrag van f 155. De ontspanning, welke de Ghr. Jonge- mannenvereen. geeft aan de Werkloozen, daaraan heeft de Chr. Werkmansbond ook zijn financieelen steun niet onthou den. Ten slotte wordt bekend gemaakt, dat het fonds Ubo in zeer goede conditie ver keert. Dit fonds „uitkeering bij overlijden" neemt gestaag in ledental toe. Het verze kerd kapitaal bedroeg f41.868. Vrouwepolder. Bevolking. Ingekomen: G. Jobse, landbouwersknecht B 79, uit Se- rooskerke (W.); A. Wondergem en gezin, landbouwer B 79, uit Serooskerke (W.); A. J. J. Verhagen, uitvoerder, A 71, uit Middelburg; C. Joosse, dienstbode, B 129, uit Middelburg; Vertrokken: D. A. Volkers, dienstbode, B133 a, naar Middelburg, L. Delft A 86; J. Wondergem en gezin, landb. B 79, naar Serooskerke (W.). Bij het agentschap der Arbeidsbe middeling stonden 1 Jan. j.l. als werk zoekenden ingeschreven 27 personen, ge durende Januari werden ingeschreven 8 werkzoekenden en afgeschreven 3, zoodat op 31 Jan. stonden ingeschreven 32 werk zoekenden. Rifthem. Maandagmiddag werd het stoffelijk overschot van den oud-burge meester K. Allaart ter aarde besteld. Aan de geopende groeve sprak eerst de burgemeester. Hij zeide namens bet gemeentebestuur 'n laatsten groet te bren gen aan den overledene, die zoo vele ja ren aan het hoofd der gemeente heeft gestaan en den moeilijken tijd van mo bilisatie en distributie heeft meegemaakt. Hem is nog het voorrecht geschonken bij na 10 jaar te mogen rusten van dien ar beid. Daar ds Kuiper van 0. en W. Souburg verhinderd was, sprak ds Hey van Kou- dekerke. Deze wees op twee voorrechten, die de overledene in zijn leven heeft ge had, n.l. de eerste te zijn geweest van zijn gemeente en den leeftijd der zeer sterken te hebben mogen bereiken. Maar deze aardsche heerlijkheden gaan, evenals alle andere voorbij. De grootste heerlijkheid kan alleen Jezus geven, die heeft gezegd1 „Ik leef en gij' zult leven". De oudste zoon dankte, mede namens zijn moeder en verdere familie voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. De heer K. Allaart is burgemeester van Ritthem geweest van 19041923. Ook was hij vele jaren commissaris van den Polder Walcheren. Koudekerks. Loop der bevolking van 16 tot en met 31 Januari 1933. Ingekomen: A. Joosse en gezin, B 25b, uit 0.- en W. Souburg; Mej. A. van Sluijs, B 157, uit Biggekerke; G. Wolders, D 227, uit Middelburg. Vertrokken: Mej. H. C. Houmes. D 219, naar Middelburg; P. J. Davidse en gezin, E 13, naar Domburg; T. Bakker en gezin, van D 225 naar Krabbendijke; Mej. G. Leenhouts, geb. de Pagter, van A 2 naar Bergen op Zoom. Cadzand. De Vereeniging voor Vreem delingenverkeer alhier is in onderhande ling over den aanleg van een cricketbaan in de duinen alhier. Dit zou dan de eerste cricketbaan zijn in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Kloetinge. Bevolking. Ingekomen: Pa. Gastel, dienstbode, Groe C 35; P. de Jager, slagersknecht, Kerkpl. A 142; G. L. Lelyveld en echtg., handels reiziger, Kloetingscheweg B 120; Ja. Da gevos, verpleegster, Schoolstraat A 204. Vertrokken: Ma. Meulpolder, dienstbo de, naar 's-Heer Arendskerke A 11; R. Roosendaal en gezin, handelsreiziger, n. Goes, Oostwal 83; Ga. Ma. Kloet, ver pleegster, naar Oegstgeest. HansweerL De heer A. Overduin, rijks klerk alhier, wordt met ingang van 1 Maart a.s. overgeplaatst naar Rotterdam, buitengemeenten Inspectie'le afdeeling. lerseke. Een duif van dhr W. van Ha ver van lerseke behaalde op de interna^- tionale tentoonstelling van postduiven te Rotterdam in de eereklasse den vierden prijs. 's-Gravenpolder. Benoemd tot kantoor houder der posterijen te Aardenburg, dhr P. J. Kousemaker, thans in gelijke be trekking alhier. Het postkantoor wordt hier opgeheven en omgezet in een station. De heer Kousemaker zal als lid van den gemeenteraad worden opgevolgd door den heer A. Lokerse. Rilland-Bath. De afdeeling van den Ned. Chr. Landarbeidersbond hoopt mor gen (Woensdag) avond in de O.L. School haar tweede jaarvergadering te houden, die een feestelijk karakter zal dragen. Be halve jaarverslagen, voordrachten en samenspraken komen ook op de agenda voor twee toespraken, n.l. van den burge meester en van een hoofdbestuurder. Nieuwdorp. Gisteravond hield de Ver. voor Ghr. Onderwijs haar jaarvergade ring. Na de gebruikelijke opening en het le zen der notulen brachten de secretaris en penningmeester verslag uit. Beide versla gen getuigden van rijke dankensstof. Het hoofd der school deelde een en ander mede over den gang van het onderwijs. Het aftredend bestuurslid dhr Jacs. Dek ker Jz. werd herkozen. Medegedeeld werd, dat op 9 Maart de oudervergadering zal worden gehouden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwerkerk (Z.) J. E. Drost, cand. te Arnhem. Bedankt voor Usselo, J. H. Stelma, te Nieuw-Dordrecht. Geref. Kerken (H.V.) Tweetal te Amsterdam-Gentrum, M. Hindeloopen te Amstelveen en J. van der Woude te Hilversum. M. U. L. O.-examens 1933. Met het oog op het groot aantal candidaten, denkelijk meer dan 6000, zullen de M. U. L. O.-examens dit jaar wat vroeger wor den gehouden en wel op 29 en 30 Mei schriftelijk op 44 centrale punten in het land. De mondelinge examens hebben plaats in de maand Juli in 14 verschillen de steden, één of meer weken. DE MUITERIJ AAN BOORD VAN DE „ZEVEN PROVINCIËN". De „Aldebaran" ontving twee radio telegrammen van de muiters, waarin respectievelijk wordt meegedeeld, dat het gebeele avontuur bedoeld is als een pro test tegen de salariskorting en waarin wordt aangeboden zich over te geven on der zekere voorwaarden o.a. vrijheid van de muiters, die de veiligheid der Europee- sche gevangenen garandeeren. Aan boord van de Zeven Provinciën be vinden zich de officieren: Van Boven, de Kroon, de Vos van Steen wijk, Ritzema v. Eek, Stegeman, Beets, Gooi, Modderman, Reinierse, officier van gezondheid Bos, Agelink van Rentergem, Koppen, Smits, de Wilde, van Balkom en Dekker. De onderofficieren van Ling, Rommer, v. d. Wal, Daniels, Floresteijn, Fonteijn, Isbrücken, Merx en Voogd. De namen der korporaals en minderen zijn niet bekend, daar de rol zich aan boord bevindt. Aan de achtervolging van de „Zeven Provinciën" nemen thans depl twee on derzeeërs, drie vliegbooten, de mijnlegger „Gouden Leeuw" en het gouvernements vaartuig „Eridanus". Dit laatste schip zal het gouvernementsvaartuig „Aldebaran" vervangen. De inwoners van Batavia hebben plan nen beraamd om Dinsdagavond 7 Fe bruari een demonstratie van trouw op touw te zetten. Zij zullen zich dan naar het paleis van den G. G. begeven om hun trouw aan de regeering te betuigen. Te Soerabaja bestond gisteren groote ongerustheid, dat het kruitmagazijn zou worden veroverd. Speciale bewakings maatregelen waren georganiseerd. Overal stonden met revolvers bewapende posten. De geest onder de marine wordt alge meen suspect genoemd. De regeering over weegt maatregelen en eventueel de afkon diging van den staat van beleg. Zij wacht echter met een en ander, tot zij over vol doende gegevens beschikt. Meening van den heer RomswinckeL Wat acht u de oorzaak van de mui terij op de „Zeven Provinciën" vroeg de „Msb." den oud-ondercommandant van de Marine te Amsterdam, den gep. kapi tein ter zee H. A. Romswinckel. „Volgens mij een communistische opzet. „Zou de inlandsche bemanning gewe ten hebben, dat ruim 400 inlandsche sche pelingen op Madoera geïnterneerd zijn wegens dienstweigering te Soerabaja?" „U kent de chabar angin door den wind overgebracht nieuws in Indië Zij hebben vermoedelijk wel geweten, dat zoo iets zou gebeuren en nu kunnen zij daar aan de gevolgtrekking hebben vastge knoopt, dat de opzet te Soerabaja is ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2