BW VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! légen ruwe huid DINSDAG 7 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 110 Buitenland. FEU ILLETON JOAN CARISBR0KE 122). Witte tanden: Chlorodont Belangrijkste Nieuws. uan 20-90 ets. Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Muitend scheepsvolk. De muiterij op de „Zeven Provinciën" is een hoogst ernstige zaak. Vooreerst, omdat hieruit blijkt, hoe sterk het gezag in marinekringen is on dermijnd. De revolutionaire propaganda, sinds jaar en dag gevoerd, heeft niet nagelaten vruchten te dragen. Want het is toch waarlijk geen kleinigheid als officieren en onderofficieren gevangen worden gezet en het inlandsche marinepersoneel met een oorlogsbodem da haven uitstevent. De zaak is ook ernstig, gezien de om standigheden, waaronder dit oproer plaats vond. Men denke zich even de situatie in. Daar laten zich een aantal officieren en onderofficieren als men de berich ten van de „Zeven Provinciën" gelooven mag zonder tegenstand van beteeke- nis interneeren en dan gaat de muitende bemanning uit varen op een afstand ge volgd door den 'Commandant en zijn staf. Dat is een aanfluiting van het gezag der marine-autoriteiten en van heel het gouvernement. Wat moet er wel omgaan in de harten van de schijnbaar onbewo gen inlanders, als ze van het gebeurde kennis nemen? •Het spreekt vanzelf, dat een ernstig onderzoek naar alle kanten, noodzake lijk is. Naar de oorzaken van het oproer, naar de eigenlijke raddraaiers, maar ook naar de vraag hoe het terwijl het toch be kend was, dat 't broeide op de vloot 1 mogelijk is geweest, dat een overval als deze zonder slag of stoot kon slagen. Op een afstand gezien, is het verbijsterend, in één woord. Natuurlijk zal ook onder 'het oog moe ten worden gezien de vraag, wie in den grond der zaak verantwoordelijk is voor deze revolutionaire beweging. Men spreekt van de Communisten en hunne verderfelijke actie. Maar de vraag is, of wat van Sociaal- Democratische zijde gedaan wordt om den geest te verpesten en de harten te revolutioneeren, niet veel ernstiger is. Teekenend was in 'dit verband, wat gis teren „Het Volk" schreef. Het had voor de muiters geen woord van afkeuring. Maar wel voor de regeerdng. Wie niet hooren wil, zoo heette het, moet maar voelen. En vandaag werd daaraan nog toegevoegd, dat de verantwoordelijkheid voor het gebeurde niet neerkomt op de schepelingen die zich aan de heilige krijgs tucht vergrepen, doch op de overheid die haar taak niet verstond. Verder worden hier nog eenige beschouwingen aan toege voegd over uit angst moedige gezags- maniakken en hun windbuilerig optreden. Zoo worden de opstandelingen gestijfd in hun kwaad en het gezag nogal meer on dermijnd. Een ernstig onderzoek is uaodig. En dan krachtige maatregelen. De Pruisische Landdag ontbonden. Naar aanleiding van de noodverorde ning inzake het Pruisisch bestuur, die gis teren door den rijkspresident is uitgevaar digd, wordt van gezaghebbende zijde ver klaard, dat hiermede de Pruisische staats- regeering (onder leiding van Braun) ter zijde gesteld is. Op initiatief van den president van den Pruisischen landdag is gistermiddag in het Pruisische staatsministerie een be spreking gehouden over de ontbinding van door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. HOOFDSTUK XXXVII. Mevrouw Warrendale kwam op den vastgestelden tijd. Arthur haalde haar aan het station af en reeds bij den eersten oogopslag zag zijn moeder, dat er iets ha perde. Daar hij haar vrij geregeld ge schreven had, wist zij, dat de kwestie met Frank geheel geschikt was; ze vermoedde daarom, dat hij moe was. „Je ziet er niet al te goed uit, beste jon- 8cn", zei ze, toen ze naast elkaar in het rijtuig zaten; „je moet zoo gauw je kunt, de stad maar weer verlaten. Wat zien de straten er doodsch uit; nu al de huizen bijna gesloten zijn. Ik heb nooit van Lon den in Augustus gehouden." „Waarom is u dan gekomen, moeder?" „Voornamelijk omdat ik zonder uitstel naar den tandarts moet; voor een deel, ómdat ik Joan wel weer eens wilde zien. Ze dineert vanavond zeker bij ons?" "Om u de waarheid te zeggen neen, We hebben ér eigenlijk heelemaal niet den Pruisischen landdag volgens artikel 14 van de Pruisische grondwet. Aan deze bijeenkomst namen deel: de president van den Pruisischen staatsraad Dr Adenauer; de rijkscommissaris voor Pruisen, vice-kanselier von Papen en de president van den Pruisischen landdag, Kerrl. Na een lange gedachtenwisseling over den politieken toestand waarbij dr Aden auer een verklaring aflegde, besloten de beide andere heeren den Pruisischen land dag met ingang van 4 Maart 1933 te ont binden. De verkiezingen voor den nieuwen land dag zullen eveneens op 5 Maart plaats hebben. Dr Adenauer heeft de volgende verkla ring afgelegd: De verordening van den rijkspresident van 6 Februari is in strijd met art. 27 van de Rijksgrondwet en de door het rijksge rechtshof in het arrest van 25 October '32 daaruit getrokken conclusies. Ik ben dien tengevolge niet in staat te erkennen, dat rijkscommissaris von Papen bevoegd is het bij art. 14 van de Pruisische grondwet den premier toegekende recht uit te oefe nen. Ik weiger daarom aan de stemming deel te nemen. In een vrij uitvoerige mededeeling be treffende de opvatting van het Pruisische staatsministerie nopens de verordening van den rijkspresident inzake het herstel len van geordende toestanden in Pruisen van 6 Februari wordt verklaard, dat de nieuwe verordening tegen de rijksgtrond- wet en tegen het principe der beslissing van het staatsgerechthof ingaat. De Pruisische staatsregeering zal der halve onverwijld de beslissing van 't staats gerechtshof inroepen. Ongeregeldheden in Duifschland. Bij de begrafenis te Duisburg-Hamborn van de vorige week bij de ongeregeldheden te Homberg doodgeschoten S. A.-man is het tot een ernstig incident gekomen. Toen de stoet van nationaal-socialisten de Dell- wijk doortrok, zijn er plotseling, naar het schijnt van het spoorwegemplacement af, eenige salvo's op afgevuurd. De menigte, die langs den weg stond, stoof in paniek uiteen. Hierbij werden talrijke menschen onder den voet geloopen. Het incident speelde zich in de onmiddellijke nabijheid van het politie-presidium af. Voor zoover later op den avond vaststond is bij het in cident een persoon gedood en zijn acht menschen gewond. Te Dornagen is het tot botsingen geko men tusschen communisten uit den om trek en nationaal-socialisten. Er werd van vuurwapenen gebruik gemaakt. Een natio- naal-socialist en een communist werden gedood. De communisten zouden gistermiddag te Dresden een groote anti-fascistische be tooging houden met demonstraties in alle deelen der stad. De politiepresident heeft deze betooging verboden. Gisteravond is in een nationaal-socia- listisch lokaal een jonge arbeider door een schot van een ubekenden dader gedood. De werkloosheid in Engeland. Gisteren zijn de Engelsche werkloos heidscijfers over Januari gepubliceerd. Het totaal aantal bij de arbeidsbeurzen ingeschreven werkloozen was op 23 Janu ari iets over de 2.900.000 of 180.000 meer dan op 21 Januari 1932. In de steenkool nijverheid was een geringe afneming van de werkloosheid, die echter teniet gedaan is door groote toeneming in de bouw- en transportbedrijven en een geringere toe neming in de katoen- en textielindustrie. Scheepsbouw en ijzer en staal gaven ook een geringe toeneming. Anarchistische plannen ontdekt in Barcelona. De politie te Barcelona heeft in een particuliere woning omvangrijke docu menten ontdekt, waaruit blijkt, aan welke ontzaglijke gevaren Spanje van de zijde der anarchisten blootstaat. De politie heeft vastgesteld, dat de revolutionnairen volgens wijken, straten en gedeelten van straten georganiseerd zijn in absoluut geheime genootschappen. Onder de documenten bevinden zich uiterst nauwkeurige platte gronden van Barcelona, met allerlei karakteristieke aanwijzingen betreffende openbare ge bouwen, kloosters en bureaux der civiele garde. Ook ontbreekt het plan niet om zich meester te maken van de benzine depots van „la Campsa" en van de auto's van de 'brandweer, die eventueel zouden beladen worden met bussen benzine, om daarmee de kloosters en kazernes der civiele garde in brand te steken. Een andere merkwaardige ontdekking is, dat de anarchisten een eigen 'huis heb ben laten bouwen tegenover de gevan genis. Ondanks deze nieuwe vondst is de po litie echter nog steeds de eigenlijke lei ders der anarchistische beweging niet op het spoor. Aardverschuiving in Henegouwen. Tusschen Couillet en Montigny, in de streek van Gharleroi, is een deel van een heuvel sedert eenige dagen beginnen af te glijden. Een aanzienlijke aardmassa schuift naar beneden en dreigt binnen niet al te langen tijd neer te ploffen op den grooten verkeersweg tusschen Couillet, Montigny en Ghatelet. Ook enkele wonin gen zijn door deze aardverschuiving be dreigd. De ontploffing te Parijs. Omtrent het ernstige ontploffingsonge luk in de automobielfabrieken van Re nault verluidt, dat de ramp veroorzaakt is door de explosie van een grooten ketel. Het dak van bet ketelhuis werd vernield en de ijzer- en muurdeelen kwamen op een belendend fabrieksgebouw terecht, waarin juist eenige honderden arbeiders werkzaam waren. Het gebouw stortte in en de ongelukkigen werden onder het puin bedolven. De brandweer en het be schikbare personeel werkten met koorts- achtigen haast aan de opruiming van het puin, waar onder vandaan het gekreun der gewonden vernomen werd. Meer dan 100 arbeiders konden reeds worden gebor gen. Behalve de reeds gemelde acht doo- den, moesten 40 gewonden naar het zie kenhuis worden overgebracht. In het ge heel zijn ongeveer 150 arbeiders gewond, terwijl van officieele zijde wordt medege deeld, dat zes personen om het leven zijn gekomen, doch de arbeiders verklaren, dat er zich nog tal van slachtoffers onder het puin moeten bevinden. Twee jaren geleden heeft terzelfder plaatse een soortgelijk on geval plaats gehad, waarbij eveneens een groot aantal slachtoffers te betreuren is geweest. Handel zonder geld. Volgens een officieele raming voorzien op het oogenblik minstens 500.000 perso nen in de Vereenigde Staten in hun le vensonderhoud door den ruilhandel. Plannen zijn in voorbereiding om de uitwisseling van goederen door ruiling uit te breiden teneinde de werkloosheid te be strijden, terwijl sommige steden overwe gen een eigen munt uit te geven. De ruilhandel is in vollen bloei en strekt zich uit van aardappelen tot radio toestellen teneinde de menschen in het be zit te stellen van zaken, die de vroegere eigenaars dringend noodig hebben. Te Cincinnati is een voorstel gedaan om een gemeentefabriek op te richten, waarvan de arbeiders uitsluitend behoef tige lieden zouden zijn, die hun werk kracht uitbetaald krijgen in recepissen waarvoor zij aan het stadsvoorzienings- bureau voedsel en kleeding kunnen ver krijgen. Vooraanstaande Amerikaansche econo misten hebben een beroep gedaan op de regeering te Washington en de regeerin gen der verschillende staten, om den ruil handel of het stelsel van uitwisseling van goederen en diensten speciaal onder de werkloozen te bevorderen. Korte berichten. i De griep eischt thans talrijke slacht offers in Oost-België. Te Verviers kwa men verscheidene gevallen met doodelij- ken afloop voor. In de kazernes is het aantal grieplijders eveneens zeer groot en op verschillende electrische tramlijnen moest, bij gebrek aan personeel, de dienst worden ingekrompen. De toestand van den 87-jarigen graaf Apponyi, den bekenden Hongaarschen po liticus, blijkt thans ernstiger te zijn dan men oorspronkelijk heeft gedacht. i Tengevolge van de ontploffing van een onder druk staande tank met creosoot werden de werkplaatsen van de Union Pacific Railroads te The Dalles in den staat Oregon geheel door het vuur, dat na de ontploffing snel om zich heen greep, vernield. De schade wordt geschat op 500,000 dollar. i Op verschillende plaatsen van Boe dapest kwam het gistermiddag tot samen scholingen van werkloozen, die onder het geroep: „Wij hebben honger i geef ons werkl" een opmarsch naar het raadhuis wilden beginnen. De politie kwam tus~ schenbeide en verstrooide de betoogers. Een aantal personen werd in hechtenis genomen. De politie te Hagen heeft Zondag een lang gezochte centrale, waar verboden communistische geschriften werden ver vaardigd en in groote oplaag vermenig vuldigd, ontdekt. Er werd een groote hoe veelheid materiaal in beslag genomen, dat onderzocht moet worden, hetgeen eenige dagen zal duren. Enkele verdachten zijn gearresteerd. Ingezonden Mededeeling. aan gedacht. Ziet u, ze heeft het erg druk, nu de school weer pas begint." „Ik was er zoo zeker van, dat ik haar vanavond in Harley street zou ontmoeten, dat ik er gisteren in mijn brief niet eens over heb gesproken. Werkelijk, Arthur je ziet er erg betrokken uit." „Ik zal niet beweren, dat ik me erg lek ker voel, maar ik ben toch alles behalve ziek. Het is erg warm geweest en ik heb heel wat zorgen aan mijn hoofd gehad." „Dat begrijp ik. Het is zeker een erg onaangename zaak geweest. Spijt het je, dat je het op je hebt genomen, Arthur?" „Heelemaal niet. Ik weet niet, wat er van gekomen zou zijn, als ik niet te hulp was gekomen; ik ben heel dankbaar, dat ik alles ten beste heb kunnen schikken. U weet, dat die arme mevrouw Carisbroke stervende is, maar dat ze naar alle waar schijnlijkheid haar baby nog zal over leven?" „Het spijt me niet dat te hooren; het arme kleine ding zal veiliger zijn in de wereld aan de andere zijde van het graf moederloos en erger dan vaderloos zou haar pad waarschijnlijk erg ruw zijn ge weest." Ze praatten verder over Ada en haar kinderen en Arthur wist het gesprek zoo te leiden, dat het gedurende de verdere rit niet meer over Joan terug kwam. Eerst toen het diner voorbij was en moe der en zoon samen bij een kopje koffie zaten, kwam haar naam weer ter sprake. Mevrouw Warrendale begon: „Ik veron derstel, dat Joan het goed maakt, daar je me het tegendeel niet verteld hebt?" „Ja, dank u, tamelijk goed, ofschoon de moeite en zorg na haar terugkomst uit Argendale haar wel een beetje heeft aan gepakt. Ze ziet er niet erg vroolijk of ge lukkig uit, moet ik zeggen." „Dat kan ik me levendig voorstellen. Zoo'n schok moet iemand wel aanpakken. Ik hoop alleen maar, dat we nooit meer iets van dien Frank Carisbroke zullen hooren. Is er al iets omtrent de school be paald? Wat denk je van Brenda? Kan zij fungeeren als Madame la la directrice van Chesnut House?" „Ik weet het niet, ik zou zeggen van niet. Ze is een erg nauwgezet persoontje, dat nooit moe is thema's na te kijken of hot toezicht op de leerlingen te houden: maar ze schijnt niet in staat eenige rege ling te treffen. Ze steunt geheel en al op haar paster op allebei haar zusters eigenlijk want de jongste weet, of schoon ze nog heel weinig ondervinding heeft, best wat srr," wil. Als ze niet zoo heel erg jong w;-, 29 veel beter dan juf frouw Brenda het bestuur over kunnen nemen, maar ze heeft een tegenzin in on derwijs geven, in welken vorm ook en helpt alleen in de school uit overwegingen van plicht en recht." „Zij zal er dus niet» op tegen hebben de school met Kerstmis te verlaten en bij Joan in huis te komen, tot ze trouwt? Des te beterl Is ze werkelijk zoo mooi en aardig, als Joan zegt?" „Ja, Joan heeft niets te veel gezegd, eerder te weinigl Moeder, ik moet u iets vertellen en ik weet niet hoe te begin nen. Ik ben bang, dat u erg slecht over me zult denken. Eerst had ik gedacht het voor mezelf te houden, maar ik heb nog nooit iets voor u verborgen gehouden; en bovendien heb ik uw raad hard noo dig." „Je maakt me ongerust, Arthur! Naar je uiterlijk te oordeelen zou ik zeggen, dat er iets heel ergs gebeurd is." „Er is iets gebeurd iets heel ernstigs, pijnlijks zelfs. Moeder, u moet me niet verachten, maar u had gelijk en ik on gelijk. Ik had Joan Carisbroke niet lief, toen ik haar vroeg mijn vrouw te wor den." „Arthur Warrendale!" „U is boos, moeder en met reden; want terwille van mij is u in deze geheele zaak tusschenpersoon geweest U noodigde Joan te logeeren op mijn verzoek; u hield van haar minstens evenveel terwille van mij als om haar zelf; u ontving haar als uw dochter en nu..." „Nu wat?" „Nu weet ik, dat het niet de echte lief de was en u u heeft daar voortdurend voor gevreesd," Binnenland. De muiterij op de „Zeven Provinciën". Een regeeringsverklaring in de Tweede Kamer. Agitatie te Paramaribo. De heer J. G. Wirtz overleden. Buitenland. De Pruisische Landdag ontbonden. De ontploffing te Parijs. De werkloosheid in Engeland. Anarchistisch complot in Barcelona ontdekt. Ingezonden Mededeeling. De Koningin in Zwitserland. Het Nederlandsche Correspondentiebu reau in Den Haag meldt: De Koningin en de Prinses hebben reeds eenige flinke wandelingen gedaan in de omgeving van Lenzerheide. De hooge lucht en de rustige omgeving hebben Hare Majesteit veel goed gedaan. Koninklijke gift. De Koningin heeft een bedrag van tien duizend gulden geschonken aan het Na tionaal Crisiscomité. Prof. dr J. R. Siotemaker de Bruine. Prof. dr J. R. Siotemaker de Bruine heeft gisteren het Diaconessenhuis her steld verlaten. Op medisch advies zal hij, alvorens een aanvang te maken met de ge leidelijke hervatting van zijn werkzaam heden eenigen tijd naar buiten gaan. De steun aan de druiventeelt. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van oeconomisehe zaken en ar beid gevraagd: Is het den minister bekend, dat op drui ven van den oogst 1932 een halve cent per K.G. van den steun, door de regeering ge geven, wordt betaald? Vindt de minister, dat een dergelijk be drag werkelijk als „steun" kan worden betiteld? Is de minister bereid om verbetering in dien „steun" aan den tuinbouw aan te brengen door nieuwe wetsvoorstellen aan de Kamer voor te leggen? De wolprijzen. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van oeconomisehe zaken en ar beid gevraagd: Is het den minister bekend, dat de boe ren de wol van de schapen niet kwijt kun nen dan tegen te lage prijzen? Is Zijn Excellentie bereid te bevorde ren, dat de Nederlandsche wol hier te lande verwerkt wordt aleer men buiten- landsche koopt, om langs dien weg de prijzen hier te verbeteren? J. C. Wirtz Czn. f In den ouderdom van 76 jaar is te Oegstgeest overleden de heer J. C. Wirtz Czn., oud-inspecteur van het L.O. in de „Dat is waar, maar al te waar. Er was iets in de manier, waarop je met haar omging, dat me niet aanstond. Zoo gaan twee verloofden niet met elkaar om. Je behandelde haar zoo koel en ofschoon somwijlen een zekere geestdrift in je mij wel wat gerust stelde, heb ik jullie toch nooit geheel begrepen. Ik herinner me nog, hoe ik je vertelde, dat het in mijn tijd zoo heel anders was en dat jou vader toen wij verloofd waxen, in woord en daad juist al datgene had, wat er in jou scheen te ontbreken." „Ik ben het me nu maar al te bewust. Ik was koel en berkenend; ik maakte mezelf diets, dat ik een man was en me dus niet moest aanstellen als een school jongen. En wat feitelijk tekort aan liefde was, versleet ik voor voorzichtigheid, die iemand bij de belangrijkste stap van zijn leven nimmer behoorde te verliezen. Ik wilde met open oogen mijn lot bepalen." „Men zou anders wel zeggen, dat je daarvoor alle gelegenheid geboden was. Je kende Joan door en door; dagelijks was je in de gelegenheid haar te ontmoe ten, in al de intimiteit van den familie kring. Mij dunkt, dat je haar karakter uitnemend hebt kunnen bestudeerenl (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1