Gemengd Nieuws Kerknieuws. Onderwijs. Land- en Tuinbouw. Berlijnsche Brieven Burgerlijke Stand In verband met de invoering van deze steunregeling was een belasting-verhooging noodzakelijk. Besloten werd om het aan tal opcenten op de personeele belasting te brengen van 100 op 150 en op de gemeen tefondsbelasting 20 opcenten te heffen. Poortvliet. De Ghr. Landarbeidersbond hield zijn jaarvergadering in de zaal van D. Kesteloo. De voorzitter, A. de Groen, sprak een welkomstwoord uit en gaf zijn leedwezen er over te kennen, dat maar ongeveer de helft der leden aanwezig was. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat als batig slot in kas was op 31 Dec. 1932 de som van f 57. Het be drag, dat in 1932 uitgekeerd is aan do werkloozen bedraagt ruim f 3000. Aan de beurt van aftreding als bestuurs lid was dhr J. Jansen en de voorzitter A. de Groen. Herkozen werd dhr J Jan sen, en daar dhr A. de Groen zich niet meer herkiesbaar stelde, werd dhr M. Goudswaard gekozen. Herbenoemd tot re serve-bestuurslid dhr L. Schippers. Verder sprak het bestuurslid J. Zuide- weg nog een woord van dank en waardee ring tot den voorzitter. EEN EERLIJK SOCIALIST EN DAAROM.... ONBRUIKBAAR. Donderdag, nadat de agenda van de vergadering van den Raad van Leeuwar- deradeel was afgehandeld, vroeg de heer Van Esveld (S. D. A. P.) het woord. De heer Van Esveld was één dergenen, die tegen het partijprogram in voor ver laging der loonen van de gemeentewerk lieden durfde stemmen, waardoor dit voorstel werd aangenomen. Kort daarop kwam de Bond van Ned. Onderwijzers met het verzoek, om terug te komen op een raadsbesluit van eenige jaren geleden, waarbij het verboden werd bij huwelijk, aan een onderwijzeres nog in betrekking te blijven. Hoewel B. en W. verklaarden tegen het herroepen te zijn van besluiten van den raad, die eerst kort geleden waren aange nomen, durfde men klaarblijkelijk de on derwijzers niet weerstaan, althans B. en W. stelden voor het besluit ongedaan te maken. Dit voorstel van B. en W. kon geen meerderheid krijgen, omdat er een ver standig socialist in den Raad zat, die voor de openbare onderwijzers roet in het eten gooide. Thans moet hij de laan uit, of lie ver voor hij de laan wordt uitgezonden, gaat de heer Van Esveld heen. Aan het einde van de raadszitting - zoo meldt de „Standaard" legde de heer Van Esveld een verklaring af, waar om hij gaat. Spr. zeide, dat hij zich niet bij de meerderheid van de franctie kan neerleggen en daarom moet hij gaan. Ik heb ten sterkste afgekeurd, dat een ge huwde onderwijzeres, welke geen kost winner is, in de school bleef staan, waar door in haar huishouding een dubbel in komen vloeide, echter ten koste van een jongere collega, die niets had. Mijn soci aal gevoel, mijn gemeenschapszin kwam hiertegen in opstand. Ik was van oordeel, dat we in een soeiaal-democratischen ge- meenschapsstaat er ook voor hebben te zorgen, dat ieder zijn deel krijgt en niet de één dubbel en de ander niets, dat wij het vrijheidsbeginsel niet op deze wijze tot een dogma mogen vernederen. Spr. heeft toen aan de fractie meege deeld, dat hij tegen zou stemmen en toch, hoewel men wist, dat daardoor het voor stel verworpen zou worden, heeft men zelfs niet op aandrang het voorstel willen terugnemen. Men schijnt zich bij den bond stijf aan de geschreven wet vast te houden met de grondgedachte: Ben ik mijns broeders of zusters hoeder? Spr. heeft ook getracht dit punt op het program van de partij ge wijzigd te krijgen. Een voorstel in dien geest werd ingediend bij de afd. der partij maar werd eveneens verworpen, zoodat dit op het congres niet zal worden behan deld. Ik kan nu de partij niet meer verte genwoordigen, ik meen als een eerlijk mensch hier steeds te hebben gezeten en wensch ook als een eerlijk mensch heen te gaan. Kleeren in brand ge raakt. Vrijdagmiddag heeft een tuin dersknecht in een broeikas aan den Kra- lingscheweg te Rotterdam, waar hij op een fornuis een bus vernis wilde verwar men, toen hij deze bus van het vuur nam, de warme vernis over zijn boenen gekre gen, doordat de bodem uit de bus viel. Zijn kleeren geraakten in brand en in zijn angst rende de man de broeikas uit, waar na een andere tuinder hem te hulp kwam en hem de kleeren van het lijf wilde ruk ken. Daarbij1 liep deze man vrij zware won den aan handen en gelaat op, zoodat hij zijn reddingspogingen moest opgeven. De brandende man is doorgeloopen en in een sloot gesprongen, waar omwonen den heb uit hebben gered. Per auto is hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij' in zorgwekkenden toestand ter verpleging is opgenomen. Brand te Purmerend. Vrijdagnacht is brand uitgebroken in een pakhuis van den slooper De Boer te Pur merend, waar mot en krullen waren opge slagen. In het gebouw bevonden zich tevens een vrachtauto en een personenauto, bene vens ongeveer 25 kano's en verscheidene aannemerswerktuigen. Alleen de vracht auto kon tijdig uit het gebouw gehaald worden. Het gebouw was niet te redden. Met den inhoud, die waarschijnlijk niet verzekerd j zal zijn, ging het verloren. Een aangrenzend pakhuis van B. ge raakte eveneens in vlammen, doch hier kon erger worden voorkomen. Een rij huisjes, die tegen het pakhuis aangebouwd stonden, geraakte eveneens in brand. Zij konden gedeeltelijk behouden worden, dank zij de windstilte. Notaris in vrijheid ge steld. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft den Amsterdamschen notaris, die onlangs in verband met de bekende z.g.n. Aufwertungszaak door de Rechtbank tot zes maanden gevangenisstraf (met aftrek van preventief) is veroordeeld, op vrije voeten gesteld. De notaris is tegen 't vonnis in hooger beroep gegaan. Het Hof heeft voor de invrijheidstelling een uitgebreide reeks voorwaarden gesteld. Zoo moest de notaris weer een cautie van f 30.000 stor ten en zich verplichten op de zitting van het Hof, waar zijn zaak behandeld zal worden, te verschijnen enz. Kind in kokend water gevallen. Terwijl de moeder zich even verwijderde om een ketel, dien zij juist in de waschtobbe geledigd had, opnieuw te vullen, is het twee-jarig dochtertje van den heer B. te Heerhugowaard voorover in het kokende water van de tobbe geval len. De verwondingen waren zoo ernstig, dat het kind spoedig is overleden. Brandstichting. Als ver dacht van brandstichting te hunnen huize te Zuidberghuizen, bij Oldenzaal, zijn de caféhouder S., zijn vrouw en zijn dienst bode gevankelijk naar Almelo gebracht. De vrouw en de dienstbode hebben bekend, in overleg met G. S. den brand te hebben gesticht. In verband met den brand, Woensdag avond j.l. in een kapperszaak aan den Schimmel weg in Den Haag, heeft de po litie aangehouden als verdacht van brand stichting den bewoner, de 23-jarigo kap per D. i Ernstige autobotsing. Te Baam had een botsing plaats tusschen den luxe-auto van een Baarnsch ingeze tene en een vrachtauto uit Zutphen. Van den chauffeur van den laatsten wagen, die zijn arm naar buiten had gestoken, werd dit lichaamsdeel verbrijzeld. De on gelukkige is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn auto had zwaar averij opgeloopen, de luxe-auto was slechts licht beschadigd. i Tachtig varkens in beslag g e n om e n. Gisterennacht werd door de marechaussee nabij Grathem een in de richting der Belgische grens rijdende vrachtauto aangehouden. Bij onderzoek bleek, dat deze een 80-tal ongemerkte groote biggen vervoerde. Op auto en lan ding werd beslag gelegd. Ontzettende bioscoop- brand. Gedurende een kindervoorstel ling in een bioscoop te Vera Cruz is brand uitgebroken. Er ontstond een ontzettende paniek. Talrijke kinderen werden onder den voet geloopen, anderen sprongen uit de ramen en bleven met zware verwondin gen op straat liggen. De galerijen stonden in lichte laaie en stortten tenslotte in, waardoor vele kinderen onder de puin- hoopen werden begraven. Tegelijkertijd speelde zich voor de ingangen een verbit terde strijd af tusschen militairen en wanhopige ouders, die in de zaal wilden dringen om hun kinderen te redden. De catastrofe eischte acht dooden en twintig zwaar gewonden. DbW. f. B r ey er. Met ingang van 31 Deo. 1932 is eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan ds W. F. Breyer te Batavia. Na ruim twee jaren Luthersch predi kant te Monnikendam te zijn geweest, werd ds Breyer in 1899 benoemd tot pre dikant der Indische kerk. Hij diende daar achtereenvolgens de gemeenten van Soe- menep, Cheribon, Salatiga en, van 1905 af, Batavia. Aan deze gemeente bleef hij tot 1929 verbonden. Toen werd hij onthe ven van het gewone predikantswerk en installeerde hij het kerkelijk bureau, waar hij als secretaris van het kerkbestuur een drukken werkkring vond. Reeds vroeger had hij gedurende een verlof deel uitge maakt van de staatscommissie tot reor ganisatie der Indische kerk. Beroepingswerk. Door de Commissie van Advies is aan den Kerke- raad der Ned. Herv. Kerk te Amsterdam in de vacature, die door het bedanken van Dr Miskotte nog voortduurt, aanbe volen het volgende drietal: Dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, te Rotter dam; Ds D. A. van den Bosch te Den Haag en Ds M. G. Gerritsen te Amersfoort. Ds H. H. André Douwes. t Te Winterswijk is eergisteren op 75-jari- gen leeftijd overleden ds H. H. André Douwes, die de Nederl. Herv. Gemeente aldaar van 1897, toen hij beroepen werd van 't Zandt bij Groningen tot aan zijn emeritaat in 1928 heeft gediend. Tholen. In de Vrijdag j.l. gehouden vergadering zijn gekozen bij de Ned. Herv. Kerk alhier tot ouderling de heer A. G. v. Luijk en tot diakenen de heeren L. Jansen en W. de Korte Mz. i Aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen slaagde voor het candidaats- examen tuinbouwkundig ingenieur, de heer J. de Kraker, geb. te Hoek. DE SOCIAAL-DEMOCRATEN HOUDEN DE HANDEN OP DEN ZAK. De schadeloosstelling voor de leden der Tweede Kamer ligt, als men weet, in de Grondwet vast. Ze kan dus niet gemakke lijk herzien worden. Daarom besloten eenige fracties der Kamer indertijd om 5 pet. van hun toelage vrijwillig te laten vallen. De S. D. A. P. deed er niet aan mee. Zijisprinci pieel tegen salaris verlaging en pr a k t i s c h is dat niet on aardig. Thans is de korting op de ambtenaars salarissen weer verhoogd. En weer waren de meeste Kamerfracties van oordeel, dat hét gewenscht was om vrijwillig aan die salarisverlaging mee te doen. Zij hebben daarom bericht, dat thans in totaal 8 pet. van de toelage niet getoucheerd zal wor den en in de schatkinst wordt terugge stort. Om zeer persoonlijke redenen kon den zeer weinig leden aan dit besluit der fracties niet meewerken. Ook in dit geval doet de roode fractie niet mee. De heeren vinden salarisverla ging heelemaal overbodig. De toestand der financien is immers zoo rooskleurig als het kan. En dus doen ze, alsof het hun niet aangaat. Ze strijken het geld met vrijmoedigheid opl Begrijpen de heeren nu heelemaal niet, zegt de „Rotterd.", waaraan wij dit ont- leenen, welk een droeve vertooning dit is? Hoeveel meer indruk zou hun strijd tegen salarisverlaging der ambtenaren en ar beiders maken, als ze vrijwillig afstand deden van eigen bevoorrechte positie. Dan hadden ze in elk geval meer recht van spreken dan nul Thans zijn er geen woor den voor deze houding te vinden. Precies huisjesmelkers en couponknippers, ordinaire kapitalisten, die niet vragen hoe het belastinggeld bijeen geschraapt wordt! Geen Belgische paarden, doch Nederlandsche. De algemeene voorzitter van de ver- eeniging „Stamboek voor het Nederland sche Trekpaard", Jhr. J. van Vreden- burch, meldt het volgende: Naar aanleiding van courantenberich ten uit de landbouwpers, dat de gemeen tereiniging van Amsterdam in België een 40-tal paarden zou gekocht hebben, had ik een onderhoud met den directeur van dien dienst en den chef der afdeeling paardentractie. Het is mij: gebleken dat sinds 1931 geen paarden meer zijn aangekocht. De nog aanwezige paarden zijn alle in Neder land en wel in Limburg gekocht. Bovenvermeld courantenbericht is on juist. (Wij merken op, dat ook de heer Ran ken de bedoelde bewering in een vergade ring van de afd. Zeeland van het Trek paardenstamboek heeft uitgesproken. Red. Z.) HET HERSTEL DER MONARCHIE. Er zijn feiten, welke onze bijzondere opmerkzaamheid verdienen. De Duitsche republiek heeft sedert haar ruim dertien jarig bestaan niet de populariteit vero verd, welke voor een langdurig voortbe staan vereischte is. Het tegendeel van dien is waar. Zij, die van Weimar met de macht naar Berlijn stevenden, meen den, dat met een radicale wijziging der grondwet alles gewonnen was. Zij hebben zich deerlijjc vergist. De passiviteit der opeenvolgende rijksregeeringen inzake de propaganda voor den nieuwen staatsvorm een aaneenschakeling van opzienbarende processen, welke de omkoopbaarheid der ambtenaren aan het licht bracht, de voortdurende actie van hen, die uit be ginsel voor een socialistisch bewind wei nig voelden en ten slotte de toenemende macht der nationaal-socialistische bewe ging hebben het prestige der republiek on dermijnd en haar voortbestaan in gevaar gebracht. Sedert de rijksregeering in het beheer van den Pruisischen staat ingreep, het staatsministerie onder de controle van het rijk kwam te staan en het presidium aan den Alexanderplatz een radicale wijziging onderging, heeft in Duitschland, vrijwel onopgemerkt, een omwenteling van links naar rechts plaats gevonden. Sedertdien traden mannen naar voren, wier naam sterk herinnert aan den keizerlijken tijd, moest de republiek een overwegend aristo cratisch bewind accepteeren, mengde de „Herrenklub" zich in het staatsbeheer en hield ook Adolf Hitler het oogenblik voor den aanval gekomen. Het vechten is in vollen gang. De republiek begon in Weimar onder Friedrich Ebert. Ruim tien jaar later ver zamelden zich haar vijanden onder Hu- genberg en Hitler in Harzburg en hoorde men dreigend spreken van het „Habsbur- ger Front". De eindbeslissing ligt in Ber lijn, de hoofdstad van het Duitsche rijk. Hier wordt gepropageerd, geageerd en ge ïntrigeerd, volgen de rijkskanseliers el kander met toenemende snelheid op en tracht men de groote volksmassa ervan te overtuigen, dat het zoo niet langer gaat". Door voortdurende, volkomen onvrucht bare verkiezingen voor den rijksdag en den landdag tracht men de belangstelling van het volk voor het politieke leven te ondermijnen, hunkert men naar hel oogenblik, waarop geroepen wordt: geeft ons den sterken man, die alles weer in orde brengt I Voor velen is die sterke man Adolf Hit ler. Door sommigen wordt de redding ge zocht in het herstel der monarchie, in de spoedige terugkeer van den voorma- ligen keizer naar Berlijn. Het voortdurend contact tusschen beide groepen, tusschen 1 de nationaal-socialisten en de Duitsch- nationalen, bewijst, dat zij, die een direct herstel van de monarchie onder de gege ven omstandigheden voor onmogelijk achten, via Hitier tot hetzelfde doel ho pen te komen. Hitier zou dan fungeeren ais trait d'union tusschen Weimar en Doorn, tusschen Ebert en Wilhelm II. Hindenburg zou in zulk een geval aan het eind van zijn leven voor het feit komen te staan, dat hij plaats moet ma ken als hoofd van het Duitsche rijk voor den keizer, tijdens wiens regeering hij ala generaal het vaderland diende en na wiens heengaan hij de leiding van het staatsschip als tweede president der re publiek aanvaardde. Vele monarchisten zijn de opvatting toegedaan, dat de gene raal- veldmaarschalk hierdoor het onrecht zou herstellen, dat door hem in November 1918 zijn opperbevelhebber werd aange daan. Een bevestiging van dezen gedachten- gang vond ik den 27en Januari 1933 tij dens de viering van 's keizers 74en ge boortedag door het „National verband Deutscher Offiziere" in den Marmorsaal van den Zoologischen Garten te Berlijn. Bij den ingang werd ik reeds bedacht met een exemplaar van „Der Nationale Wille" een „Deutschnationales Kampfblatt". Op de voorpagina een portret van den voor- maligen keizer, zooals hij er thans uit ziet en een verheerlijkend artikel van dr Everling, Duitsch-nationaal rijksdagafge vaardigde. Kort na de ineenstorting riep hij in de Singakademie, welke tegenover het voormalige Schloss Unter den Linden gelegen is, zijn monarchistische vrienden bijeen, en werd door hem de „Bund der Aufrechten" in het leven geroepen, welke voor 't herstel der monarchie werkzaam is. Ik wandel door de feestelijk verlichte ruimte, bewonder een marmeren buste van Wilhelm II uit heter tijden en stel vast, dat het bezoek, gelet on de ongun stige tijdsomstandigheden, bevredigend is. Omstreeks 9 uur zijn ruim duizend dames en heeren verschenen. In een eereloge heeft prins von Schö- naichGarolath, de oudste zoon van 's keizers tweede gemalin, plaats genomen naast Frau Oberst von Giese en majoor Eberhardt. Het Hohenzollern-Huis is dit maal niet door een der prinsen vertegen woordigd. Terzelfder tijd heeft namelijk de voormalige kroonprins op Cecilienhof te Potsdam een kring van intieme vrien den, onder wie generaal-veldmaarschalk von Mackensen, om zich heen verzameld. De prinsen Eitel Friedrich en Oscar be vinden zich in Doorn en de nationaal- socialistische prins August Wilhelm, die den avond tevoren op drie vergaderingen het woord voerde heeft zich telegra fisch wegens ongesteldheid verontschul digd. De keizerlijke armee en vloot is sterk vertegenwoordigd en vele hooge offi cieren dragen de vroegere uniform, de breede borst vol onderscheidingen. Onder hen ziet men de generaals von Below, von Oven, von Tschischwitz, von Grote, von Watter, admiraal von Schroder, „der Lö- we von Flandern" en den kapitein ter zee von MeerscheidtHülessen, die als hoog tepunt een langdurige toespraak houdt. Het valt mij op, dat tijdens het optreden van een spreker de kelners verplicht zijn, de zaal te verlaten. Orkestmuziek en zang van Frits Wolff (staatsopera) verhoogen het effect van den avond. De voorzitter van het „Landesverband Gross-Berlin-Brandenburg, majoor von Struensee, begroet alle aanwezigen en leest het telegrafisch antwoord voor, dat door den Keizer op de gelukwenschen zij ner vroegere officieren wordt gegeven: H. M. de Keizerin en ik begroeten dezen avond met groote waardeering. Ik weet, dat mijn oude officieren mij trouw geble ven zijn en zend aan allen mijn beste wenschen. Ik ken hun vasten wil voor de overwinning, voor een verzoening van No vember 1918 ten gunste van volk en va derland. Gott gebe uns den Siegl Staande wordt naar dit telegram van den voormaligen keizer geluisterd en een drievoudig hoera te zijner eere uitgeroe pen. Na pen korte tusschenpoos treedt von Meerscheidt-Hüllessen naar voren en deze teekent in een kort gedicht „die schreck- liche, kaiserlose Zeit". Als tienjarige knaap werd hij vijftig jaar geleden door zijn vader naar de kadettenschool naar Ulm gebracht en sedertdien stond hij in dienst van keizer en vaderland. De tegen woordige jeugd kent deze stramme ge hoorzaamheid niet meer. Zij heeft geen traditie, geen doel, om voor te leven en te sterven. Zij denkt in de 'eerste plaats aan zichzelf. Het herstel der monarchie onder Hohenzollern is noodig om Duitsch land uit den tegenwoordigen nood te red den. Dit herstel moet spoedig komen, want de keizer heeft een hoogen leeftijd bereikt en zijn gezondheid laat te wenschen over. Aan hem moet de beslissing overgelaten worden, of hijzelf den troon zijner vaderen wil bestijgen, of dat hij' een ander hiertoe voor geroepen acht. Tijdens een reis door Oost-Pruisen, stelde von Huilessen vast, door hoeveel vroegere trouwe monarchisten met haat en verachting over den voormaligen keizer en diens vertrek naar Nederland werd ge sproken. Hij werd hier diep door getrof fen en meldde zich tot een bezoek bij 's kei zers (sedertdien overleden) broeder, prins Heinrich van Pruisen. Deze stond hem vriendelijk te woord, begroette het feit, dat een vooraanstaand officier deze nete lige kwestie eindelijk dorst aanraken en vertelde, dat hij zich in 1922 met dezelfde gedachten naar Amerongen had begeven, om met zijn keizerlijken broeder van ge dachten te wisselen. Drie dagen achter een liet Wilhelm II zijn gedachten hier over gaan, teekende prins Heinrich den toenmaligen gang van zaken, wees erop, dat hij zich als keizer op het beslissend oogenblik door zijn generaals in den steek gelaten achtte en noemde zijn reis naar Nederland het grootste en zwaarste of fer, dat hij zijn volk ooit heeft gebracht. Niet uit angst, maar uit liefde voor zijn murmureerend volk ging Wilhelm II naar ons land. Na dit vurig pleidooi ten gunste van den voormaligen keizer werd de avond met „Heil Dir im Siegerkranz" besloten. Berlijn, 28 Januari 1933. Van 1731 Jan. WEMELDINGE. Geboren: Pieter Ja cobus en Adriaan Anthonius, z. v. J. Klap en A. H. Hardenberg. Overleden: Levina Wielemaker, 52 j., ongehuwd; Dina Catharina Lindenbergh, 44 j., echtg. van P. J. de Bourgraaf; Ma ria van Velzen, 68 j., ongehuwd. Over de maand December. OVEZAND. Geboren: 3, Pieter, z. v. J. Vermeulo en N. Hoondert; 4, Jozina, Jan na Cornelia, d. v. J. Hoogstrate en M. van der Pijl; 14, Catharina Helena, d. v. J. F. Sinac en J. Raas. BORSSELE. Geboren: 12, Cornelis, z.v. Gomelis v. Sluis en Helena v. Doorn WOLPHAARTSDIJK. Geboren: 2, Pie ter, z. v. Pieter Reijnierse en Johanna van Wingen; 7, Maria Cornelia, d. v. Willem Andreas Kloet en Francina, Cornelia do Jager; 25, Jobina, d. v. Jacobus Boon man en Jannetje de Jonge; 27, Johannes, z. v. Jacobus Rentmeester en Jobina Goense. Overleden: 31, Gerard van Loo, 72 j., echtgen. van Elizabeth van der Giesen. KRABBENDIJKE. Gehuwd: 14, Klaas Kossen, 21 j. jm. te Den Helder en Maatje van Houte, 24 j. jd. te Krabbendijke. Geboren: 16, Francois, z. v. Adriaan Marinus Zuidweg en Sara Burger; 16, Adriaan Jan, z. v. Pieter van 't Leven en Jannetje Helena Hoekman; 26, Anthonio, z. v. Cornelis van Iwaarden en Jannetje Grootjans; 27, Abraham, z. v. Marinus Smit en Jannetje Kok; 30, Aaltje Wilbel- mina, d. v. Jan Cornelis van de Vrede en Aaltje Wilhelmina Geense. Overleden: 1.6, Cornelis Hamelink, 57 j., te Kruiningen, echtgenoot van Fran cina Oostdijk. RITTHEM. Geboren: 12, Nelleke, d. v. Jan Vader en Adriana Cal jouw. OOSTKAPELLE. Geboren: Suzanna Wilhelmina, d. v. Adriaan Rotte en Maatje Lamper; Francina Bregtje, d. v. D'irk Johannes v. d. Hoven en Jans Francke. N.- EN ST. JOOSLAND'. Geboren: 5, Anna Wilhelmina, d. v. G. W. C. D. Ba^ ron thoe Schwartzenberg en Hohenlands- berg en Barones A. C. Schwartzenberg en Hohenlandsberg geb. Wttewaal van Stoet wegen; 14, Cornelis Marinus, z. v. J. Dek ker en L. v. d. Linde. GRIJPSKERKE. Geboren: 20, Eliza- beth, d. v. Jacob D'ingemanse en Aaltje de Nood. Overleden: 18, Cornelis Clarisse, 83 j., echtgen. van Adriana Huibrogtso. MELISKERKE. Overleden: 26, Suzan na Adriana Verstraate, 81 j. Levenloos aangegeven: 18, een kind van Aarnout Janse en Elizabeth Zwemer. OUD-VOSSEMEER. Gehuwd: G. H. A. Stoutjesdijk, 22 j. te Tholen en J. A. Ge luk, 21 j. Geboren: Dingenus, z. v. W. Lindhout en G. J. Minheere; Maria Anthonia. d v. A. P. Boogaard en C. Jogchems; Cornelia Maria, d. v. W. Boogaard en J. Haven mans; Maarten Cornelis, z. v. S. J. Pol derman en L. Kodde; Anna Cornelia, d. v. J. A. van Loenhout en C. van Oeve- len; Franciscus Cornelis, z. v. A. A. de Leeuw en A. G. Hommel; Jan Jacob Pie ter, z. v. M. C. Rijstenbil en J. P. van der Werff; Jacomina Elisabeth, d. v. A. Beije en K. P. Catshoek. Overleden: Anth. Gunst, 48 j., echtg. van M. Koolaard. STAVENISSE. Geboren: Jacob Pieter, z. v. P. v. d. Reest en S. Priem; Elizabeth, d. v. L. den Braber en M. de Graaf. Overleden: Maria Roggeband, 81 j., wed. van Johs Klippel; Helena Eerland, 33 j., ongeh., overleden te Bergen op Zoom. ZAAMSLAG. Huw.-aangiften: 26, Ma rinus Frans de Smit van Terneuzen, 25 j jm. en Sara de Jonge 19 j. jd.; Jan Jo- zias Deurwaarder 25 j. jm. en Adriaantje Jacoba Wilhelmina Kosten 28 j. jd. Geboren: 2, Jaspert Jan z.v. Jan Bak ker en Adriana Faas; 5, Johanna Eliza beth d.v. Joost van Alten en Suzanna Wil- lemsen; 6, Jan Dingenus z.v. Abraham An^honij de Pooter en Johanna Tan- neke Koster; 18, Martinus z.v. Willem Agathus van Ham en Elizabeth Schie man; 27, Andries z.v. Johannes Willem de Feijter en Adriana Cornelissen; Neel- tje Johanna d.v. Hendrik Willem Houg en Janna Sara Kaijser. Levenloos aangegeven een kind van het mannelijk geslacht van Egbert Jan van Driel en Catharina Maria de Visser. Overleden: Elisabeth Wienand 82 j. wed. van Jacobus van Doeselaar; 2, Cor nelis van Wijk 81 j. wednr. v. Krijna Jan sen; 14, Jacobus Reinier Scheele 79 i wednr van Janna de Feijter; Jan Bavekoo 68 j., echtg. van Cornelia Jacoba de Vos; 23, Cornelia de Visser, 93 j. wed. van Marinus de Jonge; 26, Johanna van Wes ten 26 j. ongeh.; Sara Faas, 66 j. echtg. van Geleijn de Bokx; 28, Cornelia van Fraeijenhove 58 j. wednr. van Diengetje v. Piehbroek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6