DE ZEEUW tweede blad. NGE dit Blad JOAN CARISBROKE Uit de Provincie \/0> Jzen deren celen ïers S A L Z >ode, dvertenties jrden aan' rschillende Posterijen. Brieven uit de Residentie. FEUILLETON. langer hoe laatsten tijd alleen de rm opneemt, irteringsstof- ormt. Deze onderzocht outskool is lusie is dus: ït geld. Laat ens een kip probeer het wt (gekookte weripas al» eert wat op an de oor- i laat u niet brengen dat HENNEPE ffende, kun- ezonden aan ngel 96 a te ntwoord in- aliteit SOES geneeskrach- led reinigt, kt en ang bevordert >or RKOMT EN GENEEST slechts fl.20 v. d. Rest, ange Kerk" ide Genees- gezaak, ma Schulte gedelft A 94, ie Pilaren, ia Wed. H. J. Walstraat 57. ril of 1 Mei ken en koken v. Adres i '2, Kloetinge. VAN MAANDAG 6 FEBR. 1933, Nr 109. Bij het Marine-personeel in Indië heb ben zich dezer dagen betreurenswaar dige incidenten voorgedaan. In de Kamer wordt daar nog wel nader over gepraat. Nu zijn deChristelijke Marinebonden bij Minister Deckers op audiëntie geweest en ze hebben daarbij, volkomen terecht, de houding, die een deel van het Marine personeel in Indië heeft aangenomen, be treurd en afgekeurd. Dat is een doorn in het oog van de so ciaal-democraten, die de relletjes moeten goedpraten en verdedigen. Boven het relaas van de audiëntie der Christelijke Bonden bij Minister Deckers, kon men nu in de z.g. Arbeiderspers, d.i. de roode pers, lezen: Slaven krom men den rug.. Zooiets is wel fraai. Christelijke arbeiders zijn slaven, d.w.z. gedragen zich als slaven. En dat durft de pers schrijven van een partij, waarin men niet eens zichzelf kan en mag zijn. Waarin ieder, die het waagt te botsen met wat de partij, d.w.z. de partij-bonzen besluiten, overboord gezet wordt, al is hij nog zoo bekwaam. Mr de Wilde heeft onlangs eens in de Kamer gezegd, dat als het in de S. D. A. P. zoo doorgaat over tien jaar geen enkel man van karakter meer lid wil zijn van de S. D. A. P. En de pers van die partij spreekt van anderen, die niets doen wat tegen hun overtuiging en him beginsel ingaat, als van slaven, die den rug krommen. Men moet maar durven! Trouwens, wij kennen dat nu al jaren, dat optreden van de „sociaal-democrati sche bourgeoisie". In dat opzicht zijn het echte kinderen van de liberalen. Alleen de roode arbeider is goed, wat bij eischt, is billijk en recht, zijn belang is h e t belang. Hij is de „bewuste" arbeider. Die anderen, die christelijke arbeiders, gedragen zich als slaven, dat zijn spel brekers, zoutzakken en onbewusten. Maar wat rood is, is prima! De roode leiders, die nog een grijntje verantwoordelijkheidsgevoel bezitten, heb ben het tegenwoordig ook zoo prettig niet. Ze moeten veel goed praten en verdedi gen, dat ze nu zelf niet zoo heel erg goed en verstandig vinden, maar bet moet, want de partij wil het. En de pers van zulke menschen durft nu van anderen als „slaven" te spreken, die echter alleen maar doen, wat hun beginsel hen zegt. In „De Nederlander" stond dezer da gen een kort, maar veelzeggend stukske onder het opschrift: de laatste macht. Het luidt als volgt: „Een Duitsche schrijver spreekt van den grooten invloed van de „laatste macht" in ons leven. Hij bedoelt daarmede de macht, welke per slot van rekening onze levenshouding bepaalt. Een dergelijke „laatste macht" be- heerscht ook de politieke partijen. Voor den Marxist is bet: de klasse; voor den liberaal, althans van de 19e eeuw, de rede; voor den Fascist: de staat; voor den nationaal-socialist: bet ras. En zoo meer. Een christelijke partij poogt daarboven uit te grijpen en tot laatste macht te ma ken: Gods wil." Tot zoover het stukje, dat in een paar lijnen de tegenstelling juist maait. Wan neer dat Christelijke Marinepersoneel uit sluitend zijn belang deed spreken, zijn materieel belang, dan ging het niet met Minister Deckers praten. Immers, daar door zou het verraad plegen aau zijn „klasse", dat is de laatste macht. Doch dat Christelijk Marinepersoneel doet eerst zijn beginsel spreken en dan zijn belang. En dat christelijk beginsel d.i. de laatste macht, dat eischt, dat ze door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 121.) _o— „O, dat is buiten kwestie." „Van wie dan van zijn moeder?" „Neen van hemzelf, ik wist het zelfs eerder, dan zijn moeder." „Joan, wat kijk je vreemd! Je wilt daar mee toch niet zeggen, dat Arthur Warren- dale dat hij zijn woord reeds aan jou verpand bad?" „Zoo is bet, Maud. Het is ontzettend, maar 't is de waarheid. Arthur en ik wa ren reeds geruimen tijd verloofd zijn het nog, daar geen woord van scheiding tusschen ons gewisseld is. We hebben slechts, op mijn verzoek, gewacht tot de onaangenaamheden met Frank uit den weg waren geruimd, om zoo rustig moge lijk ons aanstaand huwelijk aan te kon digen, dat direct na Kerstmis zou plaats hebben. Ik wilde echter alles geheim hou den, zoolang er kans bestond, dat door Frank de naam Carisbroke door het slijk zou worden gesleurd. Dat hebben we Gode zij dank kunnen voorkomen en t_ verbaasde me al een weinig, dat Arthur niet op voortgang aandrong. Doch nn be grijp ik alles; hij is gaan inzien, welk een fout hij gemaakt heeft. Goddank! dat het die revolutionaire dadei» daar in. Indië door het Marinepersoneel afkeuren en ze doen dat onomwonden. Dat is de laatste macht voor hen. Zijn ze daarom slaven? Geen denken aan, nadat ze eerst het beginsel den vollen tol betaald hebben, komen ze met hun materieele belangen. Dat is de juiste volgorde. Wie die kiest, 1 krachtens zijn beginsel, krachtens de laat- ste macht in zijn leven, die is geen slaaf, maar die is een man van overtuiging, een man van staal. Och, laat de „bewuste" proletariërs toch praten. Laat de z.g. Arbeiders pers schelden. Wat deert het feitelijk? Wie als de laatste macht in zijn leven leerde kennen de klem van de vraag, naar Gods wil, die kan daar tegen. Die ziet in den smaad en de hoon dex; „bewuste" proletariërs en hun pers een bewijs, dat hij op den goeden en juisten weg is. Want het oordeel over hem en zijn werk rust niet bij menschen, maar dat rust bij God. 0 Zijn weegschaal is een rechte. En dat geeft moed om te zoeken en te staan voor Zijn recht en voor Zijn gerechtigheid. Niet in de onderworpenheid van den slaaf, die moet, maar in de heerlijke vrij heid van het kind, dat mag. Doch die slaven-taal is voor de „be wuste" proletariërs orakeltaal. Maar wie als hoogste macht leerde buigen onder het: Heere, wat wilt Gij, dat ik doen zal? leeft in die reine sfeer. J. H. WARM WATER, met nachtstroom of gas, voor keuken of bad. Installateur: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.; Middelburg. Juist op tijd. Gister avond omstreeks half tien bemerkte een inspecteur van politie alhier, die met een volontair den Wal passeerde, dat licht scheen in den kelder van perceel A 11, waarin een klompenmakerij gevestigd is. Spoedig bleek het, dat in dien kelder een begin van brand woedde. Terwijl ten spoedigste de brandweer gealarmeerd werd, vingen de bewoner en omwonenden aan om het vuur met emmers water te blusschen, aoodat nog voor het uitrakken aan de brandweerkazerne kon worden gemeld, dat geen hulp meer noodig was en de brandmeesters en brandweerlieden die reeds in flinken getale aanwezig waren weder huiswaarts konden keeren. Het bleek, dat men een kachel-la leeg had gemaakt in een houten vuilniskist in den kelder. Blijkbaar is daar nog eenig vuur in geweest dat door den trek in den kelder als gevolg van den hevigen wind weer is aangewakkerd. Men mag dan ook van geluk spreken, dat door de oplettendheid van den inspec teur erger is voorkomen. Aagtekerke. Vrijdagavond kwam de afd. Aagtekerke van den Ned. Chr. Landarbei- dersbond in propaganda-vergadering bij een. Daar dhr Vingerling verhinderd was deze vergadering bij te wonen, trad in zijn plaats op Ds Hetebrij van Rilland-Bath. De voorzitter, dhr J. Jobse, opende op gebruikelijke wijze de vergadering en las voor Rom. 13 110. Hierna verkreeg Ds Hetebrij het woord, die naar aanleiding van het Schriftwoord „Twee zijn beter dan één", in een gloed vol betoog allen opwekte om vooral in de zen tijd, deze solidariteitsgedachte in ver vulling te brengen en zich te scharen on der de banier van den N. G. L. B. Uil de statistiek van het district Wal cheren van den N. G. L. B. blijkt, dat in Aagtekerke in het jaar 1932 de laagste loonen van Walcheren waren, terwijl er ook de laagste steunregelingen bestaan. Ds Hetebrij sloot deze vergadering met gebed. Arnemuiden. De werkverschaffing, die gedurende de vorstperiode heeft stil ge legen, is thans weer aan den gang, naar schatting met ongeveer een 60-tal werk- loozen, van wie er velen zijn, die maar drie dagen werken en drie dagen stem pelen. Het werk, dat thans in uitvoering is, niet te laat is! Het leven van drie men schen zal niet verwoest worden! Arthur noch Ruby zullen zich behoeven op te offeren." „Maar Joan, en jijzelf?" „Stil Maud, hoe minder er over gezegd wordt, hoe beter. En je moet me heilig beloven, dat er nimmer, nimmer, hoor je, een woord over je lippen zal komen van hetgeen je weet. Niemand zal gewaar worden, dat Arthur en ik ooit anders dan vrienden waren. Ik wil niet in zijn weg staan. En Ruby zal nimmer door mij lij den". „Loop niet te hard van stapel, Joan. Als de zaken zoo staan, dan is het best mo gelijk, dat ik ondanks alles verkeerd heb gezien. Want als hij met jou verloofd is, dan staat alles in een heel ander licht. Brenda en Ruby zijn je zusters. Wel, ik weet, dat mijn man van Meliora meer hield dan van een zijner familieleden. Doe niets overhaast, beste." „Daar zal ik me wel voor wachten" zeide Joan met een droevig lachje, dat door de ziel sneed. In ieder geval moet ik heel, heel zeker weten, dat ze werke lijk van elkaar houden en het zich niet zoo maar verbeelden, voor ik van mijn rechten afstand doe; voor ik mijn plaats aan een ander afsta; of het nu Ruby is of iemand anders. Maud, daar hoor ik de meisjes komen. Zul je me hel pen" haar stem trilde, door aan nie mand iets van ons gesprek mede te deelen?" is hef. veriagen en ui'kisten van den straat- dijk, aansluitend aan het Schuttershof. Het delfwerk is wegens het vele water voorloopig stil gelegd. Vrijdagavond gaf het muziekkorps „Arne's Genoegen" een goed geslaagde uitvoering in de zaal van dhr A. Leen- houts alhier, onder leiding van haar di recteur, dhr P. Meliefste te Nieuw- en St Joosland. Verschillende muzieknummers werden uitgevoerd, afgewisseld met enkele voor drachten en samenspraken, Loop der bevolking. Ingekomen: uit Ter Neuzen P. A. Davidse, G 129 e. Vertrokken: naar Wieringen G. J. Gop- poolse; naar Groningen Westerloo, A. v. d. Ketterij, Lodewijkstraat 21; naar Vlis- singen, J. Oosterling, Kolvenierstraat 14. Westkapelle. Vrijdagavond hield de landbouwvereeniging, afd. van de Z. L. M, alhier in de openbare school, onder voor zitterschap van dhr L. Versluys, een le denvergadering, welke door 18 leden was bezocht. Uit het financieel verslag bleek, dat de j totale inkomsten over 1932 bedroegen f 5560,69 en de uitgaven f 5557,54, zoodat het goed over dit jaar bedraagt f 3.15. Uit het jaarverslag bleek, dat de veree- niging op 31 December 1932 uit 69 leden bestond, hieronder zijn evenwel ook be grepen, die voornamelijk lid zijn terwille van de slachtverzekering van den kring Walcheren der Z. L. M., en niet, of bij uitzondering meedoen, inzake kunstmest stoffen en voedermiddelen. Over het jaar '32 werden betrokken 107695 K.G. kunst meststoffen en 11219 K.G. voedermidde len. Herbenoemd tot bestuurslid werd dhr W. Minderhoud Kz. Naar aanleiding van een schrijven der Z. L. M. over landbouwboekhouden werd besloten de Z. L. M. te verzoeken, een persoon te doen komen, die in een verga dering van de afdeeling een uiteenzetting van de werkwijze van een cursus zou ge ven. Aan het land- en tuinhouwbureau der I. G. Farbenindustrie Aktiengesellschaft te Amsterdam zal worden verzocht zoo mogelijk in Februari een voordracht met filmvertooning voor de afdeeling te doen houden. Bij de rondvraag wees een der leden op de z.i. onbillijkheid, dat aan auto's en vrachtauto's onbeperkt vrijheid wordt ge geven thans langs de wegen te rijden, wat niet toegestaan wordt aan voertuigeit, door paarden getrokken, welke slechts be last mogen zijn met 600 K.G. Daar men algemeen dit gevoelen deelde, werd beslo ten den Kring Walcheren der Z. L. M. daarop te wijzen. Ook werd gevraagd of er wel voldoende werk wordt gemaakt van den steun voor de aardappels. Besloten werd, dat daarover inlichtingen zullen worden gevraagd bij den „Kring Wal cheren". Ook werd geklaagd over de werkwijze, wat betreft de garantie op de suikerbie ten. Vrijdagavond vergaderde alhier in het Evangelisatiegebouw, onder voorzit terschap van dhr P. Westerbeke, de dijk- werkersvereeniging „Hebt Uw naasten lief als U zeiven". De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de talrijk aanwezige leden en heette in het bijzonder den burgemeester welkom. Uit het financieel verslag, door den pen ningmeester uitgebracht, bleek, dat de in komsten in 1932 hebben bedragen f 51,50 en de uitgaven f 36. De voorzitter deed daarop mededeeling van de gehouden conferentie met het pol derbestuur van Walcheren, in verband met de korting op de loonen. Herkozen werden daarop als bestuurs leden dhrn A. Gabriëlse Pz., P. Pouwelse en P Brasser, die hun benoeming aan namen. Aangezien er één plaats aan den dijk open is, werd door de vergadering bij stemming voor deze plaats als dijkwerker aangewezen P. Westerbeke Pz., zulks voor één jaar. De contributie per lid werd op 10 cent vastgesteld. Bij de rondvraag merkte één der leden op, dat er personen zijn, die als dijkwer- „Ik beloof het je. En je zult er mij nim mer meer over hooren spreken, tenzij je het zelf verkiest." Juist op dat oogenblik kwamen Laura, en de Fransche gouvernante, langzaam door Ruby gevolgd, binnen. „Waarom was u niet buiten, Mammie?" zeide Ruby en mevrouw Glarke draaide het licht wat lager opdat Joans doode- lijke bleekheid niet zou opvallen. „Wat is het hier broeierig warm", ging ze voort. „En buiten is het zoo heerlijk, een echte zomeravond!" „Maar waar heb je toch gezeten, Ruby? Mademoiselle en Laura hebben we aldoor in den tuin zien wandelen, maar jij was er niet bij." Zelfs in het onzekere licht van den avond zagen Joan en Maud beide, dat het lieve gezichtje tegenover haar door een donkeren blos werd overtogen. „Ik ging met Arthur met meneer Warren- dale naar het hek en ik weet niet waardoor, op den een of anderen manier geraakten we in gesprek en zijn toen op en neer blijven wandelen, zonder aan den tijd te denken. Je bent toch niet boos, Mammie?" „Stellig niet, kind. Ik denk alleen maar, dat meneer Warrendale op dit late uur niet met een jong meisje moest gaan wandelen." „Maar waarom kijk je zoo ernstig?" „Doe ik dat? Dat komt dan zeker zoo, omdat ik zoo moe hen en niet al te best in orde. Mevrouw GJsrke ®n ik waren ker zijn ingeschreven, maar nooit aan den dijk komen om te werken. Spr. gaf het be st r in overweging, deze -personen te vragen, of zij niet bereid waren als dijk werker te bedanken. Hun plaatsen zouden dan ingenomen kunnen worden door an deren, die daarvoor gaarne in aanmer king zouden willen komen. De voorzitter zeide gaarne aan dezen wensch te zullen voldoen. Hiermede was de agenda afgewerkt, waarna de burgemeester de gelegenheid kreeg om een hartelijk woord van dank tot den voorzitter te spreken voor de vrien delijke woorden tot hem gericht. Spr. had den indruk ontvangen, dat in deze veree- niging een mooie samenwerking bestond tusschen de leden en het bestuur, waar aan misschien vele vereenigingen een voorbeeld kunnen nemen. Hierna sluiting. Vrouwepolder. Vrijdagavond hield de reciteerclub „Concordia" in de Chr. school haar jaarfeest. Dhr A. Willemse hield een inleiding over „Een Oosterling", Da Costa's strijd en zegezangen. Uit de diepe ernst, die lag in „Verkeerd begrepen", en de tintelende humor, die er vloeide uit de Zuid-Bevelandsche schets: „Smoutebollen op Kossemisse", bleek, dat de beide genres terdege beoefend worden. N.- en St Joosland. Zaterdag hield de Coöp. weegbrug „Nieuwland" de gewone jaarvergadering. Aanwezig 28 leden Uit het verslag van den secretaris, dhr M. Joosse, bleek o.a., dat het voor de vereeniging een voordeelig jaar is geweest. De rekening over 1932 bedroeg in ont vangst f 593,08, in uitgaaf f 489,51, alzoo een batig saldo van f 103,57. De reserve kas bezit f 640. De kosten van het wegen van bieten en pulp waren in 1932 voor aandeelhouders 6 cent per 1000 K.G. In het afgeloopen jaar is gewogen: 4.589.385 K.G. suikerbieten; 126.160 K.G. pulp: 561.110 K.G. aardappelen; 28185 K.G. mangels; 51605 K.G. uien; 208 voer diverse artikelen en 34 stuks vee. De aftredende heeren M. I. Verhulst en J. Durink werden als bestuurslid herko- kozen. Als weger werd herkozen dhr J. W. Fritz. Zijn salaris en dat van den secretaris-penningmeester werden op het zelfde bedrag bepaald als in 1932. Kloetinge. Vrijdagavond kwam de Chr. Hist, kiesvereeniging alhier in jaarverga dering bijeen. Na een gedeelte uit Lukas 9 te hebben gelezen, hield de voorzitter een causerie over Prins Willem van Oran je. Hierna volgden de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester. De aftredende bestuursleden, dhrn. G. Kousemaker en D. Sinke werden met alg- st. herkozen, welke hun benoeming aan namen. Als afgevaardigden voor de jaarverga dering der Unie werden dhrn J. Straub en C. Kousemaker gekozen, terwijl voor de groepsvergadering de heeren Ds J. A. Raams, D. Sinke en J. P. v. Wel, en voor de Kamer- en Statenkieskring dhrn A. G. Lancester en J. P. v. Wel werden aange wezen. Het ontwerp Verkiezingsmanifest werd na ampele bespreking goedgekeurd. Na over de werkverschaffing nog eeni- gen tijd te hebben gediscussieerd, werd deze aangename vergadering met dank zegging gesloten door Ds Raams. Krabbendijke. Bevolking. Ingekomen: Maatje van Houte van Den Helder; Wil lem Spijk van Kruiningen; Thomas Bak ker en echtgen. van Koudekerke; Corne lia Abrahamse van 's Gravenhage; Wed. de Jager en gezin van Waarde. Vertrokken: G. Huissen naar Kruinin gen; B. J. Nieuwenhuize naar Heinkens- fcand; S. MJ- A. Chr. Welleman naar Utrecht, Maliestr. 7; L. J. Overbeeke en gezin naar Rotterdam, Hooidrift 124b; W. P. Overbeeke naar Kruiningen; A. Vroegindewey en gezin naar Rotterdam, Vinkenstraat 103 a. lerseke. Vrijdagavond is definitief over gegaan tot oprichting van een Ned. Herv. Zangkoor. Aanvankelijk met 32 leden. De naam is Hosanna, directeur dhr Hart- hoorn van 's H. Arendskerke. Voorz. C, de Jonge Gz. seer. W. Gatsboek, penningm. juist in afwachting van jullie om naar bed te kunnen gaan. Neen, ik heb heuse!i niet anders noodig dan wat rast, om op te knappen." En voor de eerste maal, sedert Ruby een teer, onwetend poppetje was, wensch- te Joan dat ze de kamer voor zich alleen had. Een uur later, Ruby was in gezonden slaap verzonken, stond ze bij haar bed. Zij keek naar het lieve, nog bijna kinder lijke gezichtje, zooals ze daar lag, een blozende wang in het kussen gedrukt. Z„ durfde nauwelijks adem halen, uit angst, dat ze de vredige sluimering van haar lieveling zou storen want haar lieve ling bleef ze, al was ze zonder het te wb- ten haar mededingster geworden! Of het de aantrekkingskracht van Joans blik was, die Ruby de oogen deed opslaan, is moeilijk te zeggen; maar iets had het „kind", zooals haar zuster haar nog zoo graag noemde, wakker gemaakt en ze fluisterde: „Mammie, waarom ga je nog niet naar bed?" „Ik ga al, liefste kind", en ze boog zich over het meisje heen en kuste de roode lippen. „Ik ben bang, dat ik je wakke* heb gemaakt: goeden nacht. God zegene je, lieveling." Joan deed het licht uit en legde zich ter raste in haar eigen bed - maar slapen deed ze niet. Wat moest ze doen, wat be ginnen? Ze voelde zich diep ongelukkig en ze was zoo bang dat ze de een of an dere noodlottige vergissing zou begaan, W. Bakker en ber-uurslid mej. Aa. de Jonge Gd. Zaterdag was bet 40 jaar geleden dat Ds Klinkenberg zich hier vestigde als geneesheer. Dr Klinkenberg, die zich in de algeheele sympatie der Iersekenaars mag verheugen, wenschte dat deze dag stil en onopgemerkt voorbijging. Daarom was afgezien van alle hulde en festiviteit Alleen de leden van den gemeenteraad met dames, benevens de burgemeester en secr, hebben den jubilaris met eohtgonoote ten gemeentehuize gehuldigd en hem een aan denken aangeboden. Wolfaartsdijk. Vrijdagavond gaf de gymnastiekvereniging U. D. I. voor een stampvolle zaal haar tweede uitvoering in dit seizoen. De oefeningen voor heeren dames en adspiranten werden op verdien stelijke wijze uitgevoerd. Ter afwisseling werd een tooneelstukje opgevoerd. Zaterdagmiddag ontstond in het sta tion van de lokaalspoor op het dorp al hier een schoorsteenbrand. De brandweer werd gewaarschuwd, maar behoefde niet meer» op te treden. Daar er geen gevaar voor uitbreiding bestond, liet men den schoorsteen uitbranden. Een en ander liep met een vuile kamer af. Terneuzen. In de vacatures, ontstaan uoor het aftreden en zich niet meer her kiesbaar stellen van dhrn Jac. Oostdijk en A. van Wijck, zijn als bestuursleden van de Christelijke school te Sluiskil be noemd dhrn W. Oostdijk en F. de Ruij'ter. Tholen. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Januari 1933 ingelegd f 29949,99 en terug betaald f 19618,56. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 15002. Vandaag is weer aangevangen met het te werk stellen der werkloozen aan de werken in de vest alhier. Bruinisse. Onder zeer groote belang stelling werd Zaterdagmiddag het stof felijk overschot van den heer M. A. G. Wesdorp, in leven controleur bij de Vis- scherijipolitie alhier, met corpseer ter aar de besteld. De baar was gedekt met een krans van de vereen. V.O.K.S., waarvan de overledene lid was. Nadat de kist door collega's controleurs en opzieners graf waarts was gedragen, werd het woord ge voerd door Ds C. Waardenburg, Ned. Herv. predikant alhier en daarna door den heer Van der Beke-Callenfels, voorz. van het bestuur der Visscherijen on de Zeeuwsche stroomen. Een zoon van den overledene dankte voor de laatste eer zijn vader bewezen. Kamperland. Vrijdagavond hielden de Knapenvergadering en de kleine Meisjes- vereeniging voor de eerste maal een go- combineerde jaarvergadering, die in alle opzichten goed geslaagd is. De leiding be rustte bij dhrn J. Bouterse Hz. en J. Ver burg Gz. Na opening op de gebruikelijke wijze werd de avond doorgebracht met het lezen van jaarverslagen en opstellen en 't houden van voordrachten. Ook werd er een me- morisatiewedstrijd gehouden, die zeer in den smaak viel. De belangstelling was tamelijk groot. Ds E. J. van den Ende stelde voor om een oudercommissie te be noemen, waarmede de vergadering instem de. Deze gezellige vergadering werd op de gebruikelijke wijze door dhr J. Verburg gesloten. Stavenisse. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering is het voorstel van B. en W., om voor gezamenlijke rekening van het waterschap en de gemeente, een nieuwe rioleering in den Kerkweg aan te leggen, aangenomen. Het werk zal in werkverschaffing worden uitgevoerd. Na zeer uitvoerige bespreking werd een steunregeling vastgesteld voor werklooze landarbeiders. De regeling luidt als volgt: georganiseerde gehuwde en ongehuwde kostwinners f 6 per week, kinderbijslag voor gehuwden f 0.50 per kind boven de twee, kostgangers f 5 per week. Ongeor ganiseerden of daarmee gelijk gestelden: gehuwde en ongehuwde kostwinners f 5 per week, kinderbijslag gelijk. Kostgan gers f 4.50 per week, maximum-leeftijd voor beide groepen 65 jaar. waardoor ze leed over alle betrokkenen zou brengen. Van een ding was ze zeker, ze moest precies weten, waar ze aan toe was, voor ze iets zei of deed. Ze moest weten, dat Arthur Ruby lief had werkelijk en waarachtig liefhad, voor ze haar woord kon teruggeven. Joan was niet de heldin uit een roman, die zich zonder meer voor haar raster wilde opofferen. „Als ik weet, dat Arthur me trouw is", dacht ze, „dan zal ik hem ook trouw blij ven. Ruby is nog zoo'n kind, dat ze hem niet werkelijk kan liefhebben niet zoo- als ze den man moet liefhebben, met wien ze voor haar geheele verdere leven verbonden zal zijn! Als ze weet, dat hij niet voor haar bestemd is dat hij mij toebehoort, zal ze alleen aan hem denken als aan een broer. Maar als hij haar toe genegenheid beantwoordt, als hij Ruby noodig heeft, dan zal ik hem vrij laten en Ruby zal nooit weten (als ik er iets aan kan doen) dat ze niet zijn eerste liefde is geweest." En toen bad ze tot den Vader om licht op haar duister pad. „O God, toon mij, wat Uw kind moet doen. Ondersteun mij met Uw oneindige wijsheid en schenk mij kracht, om de beproeving te dragen, die Gij Uw kind oplegt." Doch het begon in het Oosten reeds te gloren, toen de arme Joan de rast vond, die haar afgetobd lichaam van noode had. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5