Gemengd Nieuws. Rechtzaken Laatste Berichten. Telegrammen. Burgerlijks Stand. Marktberichten. Financieële Berichten. Land- en Tuinbouw ioiy8 lOlVs Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen kan worden afgegeven het bewijs dat noodzakelijk is voor aanvrage tot hand opening in de bestaande vacature. Aan de Kerkvoogdij; werd tevens drin gend gevraagd de gelden voor de vacature ds Torenbeek te voteeren. Muiterij op de „Zeven Provinciën". Een ernstig geval. Aneta seint d.d. 5 Februari uit Batavia: Het pantserschip „Zeven Provinciën" heeft de haven van Oleh-leh verlaten terwijl de Commandant en een gedeelte van den staf aan land waren. Blijkens nadere berichten is muiterij uitgebroken onder het aan boord van de „Zeven Provinciën" aanwezige Inlandsche personeel. De „Zeven Provinciën" heeft des nachts drie uur de reede van Oleh- leh verlaten. Het schip wordt achtervolgd door de gouvernementsstoomboot „Aldebaran", aan boord van welk schip zich de com mandant van de „Zeven Provinciën" heeft ingescheept evenals officieren, Europee- sche onderofficieren en Europeesche man schappen. De „Deli Courant" verneemt nader uit Koetaradja, dat Zaterdagavond negen uur plotseling alle lichten van de „Zeven Pro vinciën" uitgingen om daarna weder te worden ontstoken. De commandeerende Officier is toen onmiddellijk met een roei boot naar de ter reede liggende „Aldeba ran" gevaren, welke hem naar den wal bracht. Hij begaf zich naar de Atjehclub waar zich de commandant van de „Zeven Provinciën" bevond om deze te waar schuwen, dat de negen aan boord vertoe vende officieren door matrozen met de bajonet op het geweer waren gevangen genomen. De commandant van de „Zeven Provinciën" heeft zich met den militairen commandant van Atjeh, kolonel Behrens en tien twaalf marineofficieren onmid dellijk ingescheept aan boord van de „Aldebaran" om het muitende schip te volgen. De „Zeven Provinciën kan onge veer vijftien knoopen loopen, doch thans waarschijnlijk slechts acht en de „Alde baran" tien knoopen. Kapitein ter Zee M. H. van Duim, de commandant der „Java" is met dezen kruiser en twee torpedojagers van de Zuidpunt van Celebes vertrokken, koers zettend naar Atjeh's Noordkust, om de achtervolging van de muiters op te ne men. Het is een afstand van eenige dagen stoomens. Aneta Holland meldt, dat bij het de partement van Defensie van den comman dant der zeemacht in Nederlandsch In- dië een telegram is ontvangen volgens hetwelk de muiterij aan boord van de „Zeven Provinciën" blijkt uit te gaan van de inlandsche schepelingen, die zich van het schip meester maakten na zich voorzien te hebben van geweren en mu nitie, die in kasten aan dek klaar staan voor het geval het schip in nood zou moeten worden verlaten. Zij hebben de aan boord aanwezige officieren en onder officieren overmand. Door de „Zeven Provinciën' 'is in om roep bekend gemaakt, dat het schip naar Soerabaja gaat. De „Zeven Provinciën" werd gebruikt als schoolschip voor het inlandsch per soneel. De bemanning bestaat uit 160 koppen Europeesch personeel en 240 inlanders, waaronder de geheele klasse der kweek school voor inlandsche matrozen te Ma kassar, welke kort tevoren aan boord was gekomen. Toen de muiterij uitbrak, was het Europeesche personeel gelijk dit op Zater dag als een schip voor den wal ligt, steeds gebeurt, voor een groot deel aan het pas sagieren. Intusschen was toch een wacht van ongeveer een vierde der sterkte van dit personeel, dus circa 40 man Europee sche schepelingen aan boord. Het gebeurde geeft tot verschillende andere vragen aanleiding. Had de Com mandant deze uitbarsting niet kunnen voorzien? Was hij voldoende op de hoog te van hetgeen onder het personeel om ging? Is hij niet in beleid te kort gescho ten? Hoe zal de ontknooping van deze dra matische gebeurtenis zijn? De achtervol ging met de onbewapende Aldebaran schijnt geen groot resultaat te beloven, al vaart deze iets sneller dan de „Zeven Provinciën" thans nog loopt. Meer succes mag worden verwacht van de pogingen van de „Java" en twee torpedojagers, die van Makassar zijn vertrokken om de „Zeven Provinciën" op te sporen. Het zal echter wel eenigen tijd duren, voor deze er in zullen slagen, de „Zeven Provin ciën" te ontmoeten. Omtrent hetgeen de muitende beman ning van de „Zeven Provinciën" met het schip zal trachten te doen, tast men uiteraard geheel in het duister. Is de opvatting juist, dat hier geen sprake is van een revolutionaire actie, maar van een plotselinge uitbarsting van ontevre denheid over de salariskorting, dan zal er van een vast beraamd plan ook wel geen sprake zijn, en mag worden ver wacht, dat verder gewelddadig optreden zal achterwege blijven. Of de bemanning wanneer het schip wordt opgespoord, zich zonder meer zal overgeven, is een andere vraag. Ook als intusschen verdere complicaties uitblijven, is het gebeurde toch van hoogst ernstigen aard. Het Nederlandsch- Indisch gezag wordt door het gebeurde rechtstreeks geschaad. Het Maandagochtendblad had over het gebeurde een onderhoud met verschillen de autori Sten, o.m. met eenige hoogge plaatste marine-officieren, die nog kort geleden in Indië zijn geweest, dus de si tuatie aldaar zeer goed kennen. De mee ning in Marine kringen kan als volgt worden weergegeven. Het is totaal onbegrijpelijk, hoe een aantal Inlandsche schepelingen zooiets heeft kunnen doen, en wat er in de fines ses gebeurd is, mag dan ook vooralsnog als een volkomen raadsel worden aan gemerkt. De telegrammen zijn in dit op zicht uiterst vaag. Ook wat betreft de gevolgde route tast men nog in het duis ter. Men acht het in maritieme kringen vrijwel uitgesloten, dat de Inlandsche be manning in staat zou zijn het schip om de West, d.i. door de zeer gevaarlijke Sirette-passage, naar buiten te brengen. Om de Oost is er meer ruimte, hoewel het daar toch ook een allesbe halve ideaal vaarwater mag worden ge noemd. In marine-kringen acht men 't uitgeslo ten, dat deze Europeesche schepelingen met het Inlandsch personeel gemeene zaak zouden hebben gemaakt. Het lijkt wel haast uitgesloten, dat er hier sprake kan zijn van een spontane handeling; het geheel ziet er daarvoor te goed voorbereid uit. De „Zeven Provinciën" heeft een actie radius van 10 a 12 dagen, doch stokende op twee ketels zou men een dag of 14 kunnen blijven varen. Men gelooft in marine-kringen wel, dat de opvarenden in staat zijn de kanonnen aan boord schietvaardig te maken, en er eventueel vuur mee af te geven; doch daarnaast verwacht men van dit vuur, zonder behoorlijke leiding, geen resul taten van eenige beteekenis. Wat de navigatie betreft, wanneer het schip uitsluitend door Inlanders bestuurd wordt, acht men een behoorlijke navigatie niet mogelijk Men verwacht bijvoorbeeld niet, dat een der Inlandsche opvarenden een behoorlijk bestek kan maken of het schip naar een bepaalde plaats zal kun nen dirigeeren. Er is in dat geval dan ook veel kans, dat het schip hier of daar vast zal loopen. Het Nederlandsche eskader, dat in de wateren van Celebes kruist, en dat naar Atjeh is gecommandeerd, bestaat uit den kruiser „Java en twee torpedojagers. (De „Sumatra" ligt te Soerabaja in dok, voor het verwisselen van turbines.) De beide torpedojagers kunnen maximum omgeveer 30 mijl varen, doch in dat geval zullen zij onderweg moeten bunkeren; varen zij met een 24-mijls-vaart, dan duurt de over tocht toch in ieder geval circa 4 a 5 dagen. Men is echter van meening, dat de commandant, Kapt. Luit. ter Zee Eiken boom, er voordien wel in zal slagen, aan boord terug te keeren, om de orde te herstellen. Van eenige communistische agitatie aan boord is nooit iets bemerkt. Hoe langer men over het gebeurde denkt, hoe onbegrijpelijker het wordt. Juist door de volkomen rust, welke er aan boord tevoren heerschte, zal de Com mandant niets hebben vermoed. Het schip was voor een gewone oefe- ningreis en tevens voor vlagvertoon naar de Atjeh'sche' wateren vertrokken. Felle brand in Uden. In den nacht van 'Zaterdag op Zondag heeft te Uden '(N.-Br.) een felle brand gewoed, waarbij een pakhuis en een landbouw- schuur geheel door het vuur werden ver nield. Twee wagens, waarin een luc'htschom- mel was verpakt, benevens een vrachtauto, waarop een draaiorgel stond, verbrand den totaal. Ook een drietal varkens kwam in de vlammen om. De landbouwgereed schappen, een partij rogge, hooi en stroo verbrandden eveneens. Fabrieksbrand te Beek bergen. Een groote 'brand heeft Zater dagavond gewoed in de fabrieksgebouwen der N.V. Asbest- en Kurkfabriek Geer- dink te Beekbergen en heeft in het com plex van gebouwen groote verwoestingen aangericht. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. 'In de fabriek was Zaterdagmiddag niet gewerkt. Vermoede lijk is broeiing de oorzaak. Alles is op beurspolis verzekerd. De omvang van de schade is nog niet te overzien. Oud vrouwtje overvallen. J Zaterdagavond is te Geffen >(N.-Br.) een moordaanslag gepleegd op de 73-jarige mej. B. v. Dijk. Het oude vrouwtje woont den boer op, teneinde haar manufacturen winkeltje en staat als vermogend bekend. Eiken dag gaat zij met paard en wagen den boer op, teneinde raar manufacturen te verkoopen. Zaterdagmiddag vervoegde zich in 'haar winkel een net gekleed per soon, die eenige zakdoeken te koop vroeg. Een neef van mej. van Dijk kwam ook eens in den winkel kijken en zei tegen den jongeman, dat er Zaterdags niet verkocht werd, daar zij bun Sabbath vierden. Za terdagavond kon hij wel terugkomen. Om streeks 7 uur in den avond werd op de deur van het winkeltje geklapt en vroeg dezelfde persoon om zakdoeken. De niets kwaads vermoedende vrouw liet den klant binnen en draaide zich om, teneinde de verlangde goederen voor den dag te halen. Inmiddels verscheen ook een tweede per soon, die blijkbaar bij: den eersten hoorde. Eensklaps grepen de 'beide mannen het vrouwtje van achter aan en duwden haar een prop in den mond, om haaT het schreeuwen te beletten. Mej. van Dijk pro beerde haar aanranders van het lijf te houden en sloeg en trapte van zich af. Ook trachtte zij den prop uit haar mond te verwijderen. In haar angst beet zij den middelvinger van baar linkerhand gedeeltelijk af. Een der bandieten bracht vervolgens het slachtoffer een aantal slagen met een staaf ijzer op het hoofd toe. De oude vrouw zakte hevig bloedend ineen op den grond, waarna de onverlaten naar buit gingen zoeken. In een hoek van het win keltje bevond zich een brandkast van klein formaat, 'die zij trachtten open te breken. Omstreeks dien tijd ging een op eenigen afstand wonende buurvrouw eenige boodschappen doen. Haar klom pen klepperden op den weg. Waarschijn lijk zijn de bandieten bevreesd geworden of zijn zij door een derde gewaarschuwd, dat er onraad was, want eensklaps ver dwenen zij uit de woning. De buurvrouw vertelde, dat drie man nen haar haasti? op de fiets voorbijreden. Toen zij voorbij het huisje van mej. van Dijk kwam, hoorde zij zwak hulpgeroep en zag ze de deur van de woning open staan. Bij haar binnentreden vond zij de oude vrouw hevig bloedend op den grond liggen. Zij waarschuwde onmiddellijk de Kon. Marechaussee, 'die spoedig op de plaats van het misdrijf aanwezig was en een uitgebreid onderzoek instelde. Het •bleek, dat het slachtoffer levensgevaarlijk was gewond en uitgeput door bloedver lies. Het slachtoffer is per auto naar het ziekenhuis te Oss vervoerd. Verkeersstremming op geheven. De toestand bij de overgangen der rivieren is thans weer normaal, zoodat de verkeersstremmingen opgeheven zijn. FASCISTISCHE RAADSELEN. Voor kort, zegt de Maasbode, namen wij uit het orgaan van de nationaal-socia- listen een uitspraak over, die nadruk legde op het verschil tusschen de eigen organiatie, n.l. die van ir Mussert, en de Nationale Unie. Terwijl deze laatste werd aangeduid als „meer een beweging", eischte de redactie voor het nationaal-socialisme de kwalifi catie op van volledige politieke partij. Wij concludeeren daaruit, dat deze po litieke partij, in tegenstelling met de Na tionale Unie, wel een worp doen zou naar een kamerzetel. Uit het „Utr. Dagbl." van 7 Dec. a.p. vinden we nu in het partijorgaan van 4 Februari overgenomen een interview met den generalisimus, waarin de volgende passage wordt aangetroffen: „Zal de nationaal-socialistische bewe ging bij de kamerverkiezingen een rol spe len?" vroegen we vervolgens. „We denken er niet aan", antwoordde Ir. A. A. Mussert. „Ovep, de toekomst kan ik me moeilijk uitlaten, doch voorloopig doen we niet aan politiek. We weten zeer wel, dat, wil onze beweging slagep. en ze móet slagen, want bij mislukking is ons land voor goed overgeleverd aan a-natio nale partijen voornamelijk gewerkt dient te worden aan opvoering van de in nerlijke kracht. Naar buiten toonen we ons eerst, als we innerlijk zoo sterk zijn als we meenen dat noodzakelijk is". Evenals de Nationale Unie schijnt ook de Nat. Soc. Beweging zich voorloopig nog maar liever op de vlakte te houden. Maar wat had dan veertien dagen geleden de bewering voor zin, dat de Nat.-Soc. een „politieke partij" vormen? Een „politieke partij" die „voorloopig niet aan politiek" doet 1 Kantongerecht te Middelburg Rectificatie. In het verslag van de terechtzitting van 1 Febr. 1933, voorko mende in ons blad van 4 Febr. 1933, staat vermeld: „Zich in kennelijken staat van dronkenschap op den Doenbaren weg be vinden: L. de R., te Vlissingen: Ontslag van rechtsvervolging". Deze mededeeling berust op een vergis sing, aangezien in deze zaak nog geen vonnis is gewezen. KABINETSCRISIS WAAR SCHIJNLIJK? Naar wij vernemen wordt in politieke kringen gerekend met de mogelijkheid, dat een Kabinetscrisis aanstaande is. Het wetsontwerp-Donner inzake de op heffing van enkele rechtbanken en kan tongerechten werd, gelijk bekend, van alle kanten bestreden en alles wijst er op, dat het ontwerp zal worden verworpen Het schijnt vast te staan, dat de Minis ter zijn lot aan dit ontwerp zal verbinden. Verwerping zal dan aftreden van den minister tengevolge hebben. En met den heer Dunner zal waarschijnlijk het geheele Kabinet, dat in verwerping van dit be zuinigingsvoorstel een blijk van wan trouwen in zijn beleid ziet, heengaan. Staking. ALMELO. Vanmorgen is in de textiel fabriek Indië der firma H. ten Cate Hz. een staking uitgebroken, die in verband staat met de aangekondigde loonsverla ging van maximaal 10 pet. Ruim 700 per sonen zijn bij deze staking betrokken. Ze slaat onder leiding van het N.A.S. De besturen der andere organisaties wijzen elke verantwoordelijkheid voor de staking af. Men verwacht een belangrijke uitbrei ding van de staking. ROERMOND. De burgemeester van Horn is gisteravond door een auto aan gereden. In zorgwekkenden toestand is hij naar een ziekenhuis overgebracht. Japansch offensief begonnen. SHANGHAI. Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat het Japansche offen sief tegen de provincie Jehol begonnen is. De chef van den Japanschen genera- len staf heeft medegedeeld van den Ja panschen Minister van Oorlog bevel te hebben gekregen om tot den aanval op de provincie Jehol over te gaan. De brand op de „Atlantique". PARIJS. De commissie belast met het onderzoek naar de oorzaak van den brand aan boord van de Atlantique is tot de conclusie gekomen, dat brandstichting de oorzaak moet zijn, daar het vuur in twee geheel van elkander gescheiden hutten is uitgebroken. De kapitein deelt deze opvat ting. Ontploffing in de Renaultfabrieken te Parijs. PARIJS. In de electrische centrale van de bekende aulomobieienfabriek Renault, gelegen in de banlieu van Parijs, heeft hedenmorgen een hevige ontploffing plaats gehad, waardoor vele arbeiders zwaar gewond zijn. Een deel van het ge bouw stortte in, waardoor weer 100 an dere arbeiders verwondingen opliepen. De brandweer slaagde er in ongeveer hon derd gewonden te bergen. Velen verkeer den in levensgevaar. Acht hunner zijn tijdens het vervoer naar de ziekenhuizen overleden. De brandweer wist brand te voorkomen. Van allen kant klonk het ge kerm der gewonden onder de puinhoopen. De oorzaak van de ramp is nog onbe kend. In de Renaultfabriek werken 30.000 arbeiders. Ze is onlangs nog belangrijk uitgebreid. LONDEN. In verband met het feit, dat sedert 14 dagen het pond vast op 3.40 staat, wordt gemeld, dat de Bank van En geland zich tegen een verdere stijging van het pond zal verzetten. Men zal overwegen of dit een geschikte basis is voor stabili satie, al hangt dit o.a. af van de kwestie der oorlogsschulden. In ieder geval wil men het pond voorloopig op deze basis houden. KEULEN. Na een gevecht tusschen na- tionaal-socialisten en andersdenkenden werden drie mannen en een vrouw ernstig gewond naar de ziekenhuizen overge bracht. BERLIJN. De Rijkspresident heeft he den een noodverordening gepubliceerd, die terstond in werking treedt, volgens welke aan den rijkscommissaris voor Pruisen alle bevoegdheden worden over gedragen, die het Pruisische staatsmini- sterie tot nog toe had. De muiterij aan boord van de „Zeven Provinciën". MEDAN. De bemanning van de Zeven Provinciën heeft een telegram gericht tot de wereldpers: D Zeven Provinciën is in handen van de bemanning. Wij zijn van plan naar Soerabaja te varen. Wij hebben geen ge weld in den zin en zullen een dag vóór Soerabaja officieel het commando over geven aan den commandant van de Ze ven Provinciën. Het is ons doel om een protest te uiten tegen de onrechtvaardige salarisvermin- dering en tegen de inhechtenisneming van hen, die daartegen hebben geprotesteerd. Er zijn geen gewonden aan boord. Al les is wel aan boord. MIDDELBURG. Ondertr.: J. Melis 25 j. en C. J. Verhage 22 j. Gehuwd: G. v. d. Louw 28 j. en C. J. Pelle 25 j.; S. Poortvliet 24 j. en N. Ma- chielse 22 j. Bevallen: A. H. Kramervan Driel d. Overleden: A. Sneevliet 63 j. geh. met M. S. Bruijnooge; J. Siereveld 1 j. d.; E. M. Gastenmiller 86j. wed. G. Staal; M. F. Annot 51 j. geh. met L. W. van Dierendonk; G. Meulmeester 92 j. wed. L. Br oer se. GOES. Huw.-afk. Paulus Polderman, 25 j. jm. te Kruiningen en Neeltje Rache- lina Yendeville 21 j. jd. Geboren: Jacomina Anny d.v. Jacob Hans Tamminga en Jannetje Johanna Bostelaar; Adrianus Karei z.v. Karei Kor- nelis Maartense en EVerdina Jacoba de Gruijiter. Overleden: Maria Delneij, 75 j. echtg. van Johannes Pieter Somer; Jacobus Abraham de Jonge, 46 j. wednr. van Ma ria Schrijver. Cornelia Nieuwenhuijse 14 j. te Schore. Rotterdam, 6 Febr. 1933. Veemarkt. Aanvoer: 542 koeien en ossen; 335 vette kalveren; 711 schapen en lammeren; 1046 varkens. Prijzen per Y kg.: koeien 1418, 24 27, 3031; vette kalveren 22.527.6, 3035, 4547.5; lammeren f 8f 10 per stuk; varkens 13.514.5, 15. Aanvoer van koeien behoorlijk, handel traag, in de prijzen geen verandering. 'Ossen en stieren te gering aangevoerd om noteering te maken. Vette kalveren, aan voer flink, handel zeer traag, prijzen van 1.1. Dinsdag met moeite bedongen. Een best kalf nog tot 2 Y cent boven noteering. Schapen en lammeren, aanvoer middel matig, handel kalm, prijzen ongeveer ge lijk aan die van vorig® week Maandag. Varkens, aanvoer minder maar toch nog behoorlijk, handel matig, prijzen een tikje stijver. Zouters niet aangevoerd. Zaden: karwijzaad 1719.50; Lijn zaad wit bloei zaai 1213; lijnzaad voer 68; lijnzaad blauw bloei zaai 1112; bl. maanzaad 3739; koolzaad 1314. Vlas: 7810 KG. blauw f0.40—f0.60, 4435 KG. Holl. geel f 0.40—f 0.55, 5000 KG. Groningsch 10.40f0.55, 3250 KG. Dauw root f 0.40—f 0.471/2. Markt niet geanimeerd. Voor dauwroot goede belangstelling. Blauw en geel was verlaten. Prijzen in 't voordeel van kooper. Handel op het land vorige week stil. Aardappelen: Brielsche Eigenhei mers f 0.90—f 1.30, Zeeuwsche Eigenhei mers f 0.70f 1, Blauwe Eigenheimers f 1 f 1.20, Zeeuwsche bonte en -blauwe f 1.30 f 1.80, Poters f 0.50—f 0.70, Bravo's f 1.50 f2 per H.L. Westl. ronde 34 ct. per K.G. Aanvoer redelijk, handel stil. Granen. Gerst f 4.50f 5, Haver f 3.50 f 4, Kleine Groene Erwten f 7f 10.50, Extra kwaliteit tot f 12, Schokkers f12 f 14, verder van f 7—f 11, Bruine boonen f6.50—f8, La Plata Mais f70 per last. GOES. Veiling van 6 Febr. Spruiten 12 14, idem uitschot 2, witlof 12, idem 2e soort 8, wortelen 1 gld. alles per 100 k.g.; Roode kool 2.903.10 p. 100 stuks; prei 5 9, idem 2e soort 35, idem uitschot 1, tulpen 1423 gld. alles per 100 bos. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. in oprichting, Goes. vorige koers beden 64 Q.1Y 128 126 112 11QY 7®/l8 7Vl8 14 iK 14Vi» 27% 26% 149 Y 146% 4Y 48/i8 59 58 55 b3Y 123 122 169 165% 94V8 93r. 997/s 997/s De Indische-vloot berichten bezorgden nogal onrust in enkele afdeelingen, spe ciaal in de Indische waarden was wat aanbod op te merken. Ook de diverse In dische staatsleeningen hadden van aan bod te lijden en de koersen stelden zich lager dan Zaterdag. Van dringend aan bod was evenwel geen sprake. Ned. Handel Mij. Philips Gloeilampen G.B. Unilever Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel Corp. Koninkl. Petroleum Shell Union Amsterdam Rubber Ned. Scheepvaart Unie Deli Maatschappij Handelsverg. Amsterdam 5 pet. Nederland 1932 4K pet. Ned.-Indië 1926 4 pet. Nederland 1933 Ellewoutsdijk. De gronden van de Dia conie der Ned. Herv. Gemeente alhier werden Vrijdag verpacht voor drie jaren. De gemiddelde prijs waarvoor gepacht is is ongeveer f 85 per H.A., terwijl de vo rige pacht varieerde tusschen de f 100 en f 200 per H.A. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 7 Febr.: Afnemende, later weer toenemende tot krachtige, Westel. tot Zuidel. wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk re>- gen, weinig verandering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van Zaterdagmorgen 10 u.: 756. Licht op voor fietsers: Dinsdag 5 u. 11 min. De loonen In het tuinbouwbedrijf. De arbitrale uitspraak van den Land en Tuinbouwbouw Bond tan opzichte van de werkloozen in ae 'Westlandsche tuin bouwbedrijven is op de volgende cijfers gebaseerd: vast? personeel f 18 per week; los personeel gedurende zes zomermaan den f 20 en in de wintermaanden f 18 per week. Over Groenvoer en Houtskool. Een lezer vraagt mij: Wat is een spruit- toestel om 's winters groenvoer voor de kippen te hebben, of is dat groenvoer schadelijk? Geheel duidelijk is mij deze vraag niet, dooh bedoeld zal wel zijn, in lichting omtrent een haver-kiem-tcestel en daarom wil ik daarover een en ander ver melden. Reeds langen tijd beeft men op gemerkt, dat kippen die buiten kunnen loopen en groenten, versch gras enz. kun nen eten, er beter aan toe zijn dan kip pen, die geen groene planten kunnen eten. Later beeft men ingezien, dat een groot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3