N.S.E De „HILVERSUM 45" Is de trots onzer zaakl Rechtzaken Financieële Berichten. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Scheepstijdingen. Advertentiën. Industrie- en Huishoudschool te Middelburg. Vereeniging voor Geref. Onderwijs 300 Vulpenhouders en Vulpotlooden Is er ook één voor U bi] T.FABERIJ D£ JOKGE - GOES Ziet onze drie etalages I Er is geen toestel ter we reld dat dit overtreft - met den „Hilversum 45" kunt U een ontvangst genieten, zooals U zich vóórdien nimmer hebt kunnen voor stellen. Mogen wij U met een de monstratie overtuigen DE Prijs F.250- „HILVERSUM 45" L. J. VAN 'T WESTENDE EEN BETERE BRIL MINDER GELD ACÜS GOES M'l Abonnementen en Advertenties voor De Zeeuw worden aan* genomen door de verschillende Kantoorhouders der Posterijen. behooren tot het inlandsehe personeel van het Marinevliegkamp te Soerabaya. Juweelendief gearresteerd. Den 24en Juni van het vorige jaar waren eenige vreemdelingen bij een diamant zetter op de Keizersgracht te Amsterdam gekomen, zoogenaamd om over een repa ratie te spreken. Van deze gelegenheid maakten zij gebruik om twee kostbare juweelen oorknoppen te stelen. Ook in Den Haag hebben deze lieden toen nog geopereerd, waarna zij uit ons land ver dwenen. De nasporingen der politie bleven zonder resultaat. Gisteren is nu bij de politie bericht ontvangen, dat de vermoedelijke hoofd dader van den juweelendiefstal te Brus sel bij een winkeldiefstal gearresteerd is. De man is Spanjaard of Zuid-Amerikaan en zal zich t.z.t. ook hier ter stede voor de rechtbank te verantwoorden hebben. De oorknoppen zijn inmiddels natuurlijk verdwenen Brand in een psychia trische kliniek. Negen pa- tienten omgekomen. Gisteren is te Cleveland dn den staat Ohio een brand uitgebroken in een psychiatrische kliniek, welke spoedig een grooten omvang nam. Eenige paviljoens waren in een vlam menzee gehuld en al'hun uitgangen wa ren door het vuur versperd. Ondanks de heldhaftige reddingspogingen van de ver pleegsters vonden negen patiënten den dood in de vlammen. Het hulpgeroep van de stakkers, die in de brandende gebouwen opgesloten wa ren, was in verren omtrek te hooren. Overreden en gedood. Gis teravond heeft op het Alherdingh Thijm- plein te 's-Gravenhage een ernstig onge luk plaats gehad met doodelijk gevolg. Vier meisjes, van wie er twee op de fiets zaten, terwijl de twee anderen de rijwielen aan den bagagedrager voortduw den, hadden oogenschijnlijk veel pret en letten daardoor niet op het verkeer. Zoo gebeurde het, dat toen even later een vrachtauto, bestuurd door den ^-jarigen chauffeur F, naderde, de meisjes de sig nalen hoerende, plotseling in verschillen de richtingen uiteen stoven, waarbij de 15-jarige H., kwam te vallen en de chauf feur een aanrijding niet meer kon ver hinderen. De auto ging het meisje over het hoofd. Zij was op slag dood. Verduistering bij de Rot ter damsche Bankvereeni- ging te Boskoop. Bij de Haagsche politie heeft zich de 26- jarige kantoor bedienden H. T., werkzaam op het kan toor van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging te Boskoop gemeld. Hij heeft bekend verduisteringen ten nadeele van deze bank te hebben gepleegd. Donderdagavond werd verdachte ver mist. Men vermoedde dat 'hij, daar hij slecht van gezicht is, door de duisternis misleid te water zou zijn geraakt en ver dronken. Uit het politieonderzoek is ge bleken, dat hij Donderdags bij de bank in depositie geplaatste gelden had opge vraagd tot een bedrag van f3200, welke hij verleden jaar in ontvangst had geno men tegen afgifte van een valsch deposi to-biljet. Deze gelden zouden des Vrijdags worden opgenomen. T. achtte zich toen ontdekt en is vem Boskoop naar Scheve- ningen gereisd met de 'bedoeling om de hand aan zichzelf te slaan. Dit is mis lukt. Daarna heeft hij zich bij de politie gemeld en een volledige bekentenis af gelegd. De verduisteringen dateeren van eenige jaren en beloopen ongeveer f 12.000. Vol gens verklaring van T. 'heeft hij de gel den niet voor speculatie aangewend, doch, daar 'hij een laag salaris had en gaarne eenige weelde genoot, deze besteed aan uitgaven, die hij zich feitelijk niet kon verporlooven. Overigens genoot hij te Bos koop het volste vertrouwen. De eerste aardbeienl Giste ren werden aan de Coöp. Tuinbouwveiling „De Zuid-Hollandsche Eilanden" te Rot terdam de eerste aardbeien aangevoerd door de tuinderij L. Vijfwinkel te Ro- ckanje. Mass a-u itzetting van Duit- schemeisjes? Onder formidable kop pen verscheen dezer dagen het Weensche blad „Der Montag mit dem Sport-Mon- tag" met het sensationeels bericht, dat Oostenrijksche en Duitsche meisjes bij massa's door de Nederlandsche regeering over de grens zouden zijn gezet. Ook man nelijke buitenlanders, kantoorbedienden meestal, zouden de dupe geworden zijn van deze regeeringswillkeur. Sinds 1 Ja nuari zouden op deze wijze reeds 4000 Oostenrijksche en Duitsche meisjes zijn uitgewezen. Bij informatie is aan de „Maasb." ge bleken, dat van een algemeens uitwijzing niets bekend is. Degenen, die zonder be trekking en zonder middelen van bestaan naar Nederland komen, worden reeds aan de grens niet toegelaten, hetgeen iets an ders is dan een uitwijzing. Een enkele maal heeft wel eens een uit wijzing plaats gehad van ongewenschte elementen, maar dit zijn zeer individu- eele gevallen, waarbij de betrokkenen het er dan ook wel naar gemaakt hebben. Autobotsing bij Haarlem. Gisteravond zijn op den Amsterdamschen straatweg bij Haarlem ter hoogte van Haarlemmerliede twee auto's met ollra^r in botsing gekomen. Uit Amsterdam kwam een andere auto, waarin een tandarts gezeten was. Hij stapte uit om hulp te verleenen en terwijl hy op den weg stond, kwam een vierde auto met groote snelheid voorbij. De tand arts werd gegrepen en gedood. Kantongerecht te Middelburg Terechtzitting van Woensdag 1 Febr. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: 's av. rijden met een motorrijtuig zonder licht A. S., te Vlissingen i 10 of 10 d. a. 's Avonds rijden met een motorrijtuig zonder achterlicht en zonder dat behoor lijk zichtbaar is het nummer met letter. P. J. te Vlissingen f 1 en f 2 of 1 en 2 d. 's Avonds fietsen zonder licht: P. de R. te Middelburg: f 5 of 5 d.; H. L. te Oost en West-Souburg f 1 of 1 d. h. Dronkenschap op den openharen weg' L. de R. te Vlissingen: ontslag van rechts vervolging. Te Vlissingen, zonder vergunning van B. en W. voorwerpen langs de huizen te koop aanbieden: K. L. te Middelburg: f 10 of 10 d. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 3 Februari 1933. De kas aangesproken. In den avond van 16 December werd door zekere D. te Hoek bij de marechaussee te Philip pine aangifte gedaan, als zou bij hem zijn ingebroken en uit een in die woning staande kast een geldkistje, inhoudende ongeveer een geldsbedrag van f 204, zijn ontvreemd. Door de politie werd een on derzoek ingesteld, bij welk onderzoek men tot de gedachte kwam, dat de aangifte wel eens valsch kon zijn. D. werd aan gehouden en bekende een valsche aan gifte te hebben gedaan, omdat hij als penningmeester van een vereeniging geld te kort kwam en dit had gebruikt. Verdachte erkende thans het hem ten laste gelegde en verklaarde ter wille van zijn vrouw bekend te hebben. De Officier van Justitie is van mee ning, dat het voor verdachte niet noodig was van de kas te rooven. Hij verdiende een goeie f 20 in de week. De Officier vor derde 4 mnd. gev. straf. Diefstal. Zekere J. J., 28 jaar, bank werker te Axel, had zich te verantwoor den wegens diefstal van een regenjas ten nadeele van zekere G. Dees te Terneuzen op 24 September 1.1. Verdachte, die thans nog eenige vonnissen van het Kantonge recht uitzit, erkende het hem ten laste ge legde. De Officier van Justitie zeide, dat ver dachte slecht bekend staat en reeds meer dere malen is veroordeeld. Hij eischt 10 mnd. gev. straf. P. A. v. P., 43 jaar, landbouwer te Koewacht, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij wegens overtre ding van de Motor- en Rijwielwet werd veroordeeld tot een geldboete van f 6 of 3 dagen. Eisch: bevestiging van.het von nis, waarvan hooger beroep. De Ambtenaar O. M. bij het Kantonge recht te Terneuzen was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kan tonrechter aldaar, waarbij R. J. v. D., 32 jaar, manufacturier te Terneuzen, we gens openbare dronkenschap gepleegd bij herhaling, werd veroordeeld tot een geld boete van f 35 of 10 d. Eisch: vernietiging van het vonnis, waarvan appèl. Vrij spraak. W. v. R. de S., 39 jaar, koopman te Koewacht en A. A. B., 16 jaar, werkman, eveneens te Koewacht, hadden zich te ver antwoorden wegens diefstal van een par tij savoye en witte kool ten nadeele van G. Bracke te Koewacht op 15 October 1932. Eisch: no. 1 6 mnd. gev. straf; no. 2 1 mnd tuchtsch. voorw. A. Z., 20 jaar, landbouwersknecht te Krabbendijke, was in hooger beroep ge komen tegen een vonnis van den Kanton rechter te Goes, waarbij hij wegens het als bestuurder van een voertuig op een weg niet behoorlijk uitwijken naar rechts bij het ingehaald worden door een rijwiel, werd veroordeeld tot een geldboete van f 15 of 15 d. Eisch: bevestiging van het vonnis, waarvan hooger beroep. J. F., 40 jaar, opticien te Kruiningen, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens fietsen zonder licht werd veroordeeld eenmaal tot f 10 of 10 d. en de andere maal tot f 5 of 5 d. Eisch: bevestiging van het vonnis, waarvan appèl. Bedreiging. Aan J. C., 30 jaar, arbeider te Oostkapelle, thans in voor arrest, was ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks 23 December 1932 vanuit of van nabij Oostkapelle opzettelijk een brief per post heeft gestuurd aan A. de Buck te Grijpskerke, welke brief luidde als volgt: Voorzitter, Jij bent de man daar wij die f9 aan te danken hebben. Je maakt dat het met 15 Januari weer f 10.50 is. Het is gebleken, dat jij invloedt hebt op je andere cole- gas. Als je dat niet voor mekaar brengt Dan komt er voor jou ook was los. Een brandje is voor jou niet voldoende. Jij bent beter met een paardemiddel. Je hebt immers een vuurwapen. Die zijn er meer he? Dat zijn leuke dingetjes he? Daar kun je heel leuk iemand mee verrassen Jij bent niet Gemakkelijk te Genaken Maar Met zoon revolvertje Gaat dat van een eindt je, en daar Ben je toch niet voor bestand niet? Dus als je je zeiven nergens van aantrekt Dan rekenen we af vroeg of laat het kan hier ook Als op Andere GeMeenten. We zijn niet van plan voor jou plezier te verhongeren, dat dit Geen grap is Maar ernst dat zul je dan rap oNderviNden. tot NAder orders in welken brief opzettelijk gedreigd werd met brandstichting en met eenig misdrijf tegen het leven gericht, indien de B. niet zorgde, dat het loon van de arbeiders met 15 Januari 1933 weder voor fö.50 werd gebracht op f 10.50. Als getuige werd gehoord de Buck, landbouwer te Grijpskerke, die den brief had ontvangen en waarmede hij den volgenden dag naar de politie is gegaan. Het loon was verlaagd tot f9.50 en wel tot 1 Maart Verdachte door den President onder vraagd, erkende de hem ten laste gelegde feiten. De Officier van Justitie aan het woord komende, zeide, dat er verbittering was onder de arbeiders. De verdiensten zijn volgens spr. inderdaad laag. Zij vragen f 10.50 wat heusch niet te veel is. Het po litietoezicht werd verscherpt en zoodoende bleven verdere branden uit Toen kwam men tot het schrijven van dreigbrieven. Spr. ziet er den man, verdachte, niet voor aan, dat hij zijn bedreigingen zal uit voeren, Een ander zit achter de scher men, doch deze heeft spr. niet kunnen krijgen. De Wet stelt als maximum 4 jaar. Verdachte is ontslagen bij zijn pa troon, die zeer over hem tevreden was. Een milde straf acht de Officier hier op zijn plaats. Hij eischt 2 maanden gevange nisstraf met aftrek voorarrest. De verdediger van verdachte Mr Hugen- holtz, advocaat te Goes, is van meening, dat volgens de dagvaarding, verdachte niet kan worden veroordeeld. Een brief posten is niet strafbaar. Er had in den brief moeten staan, dat de B. bedreigd was door verdachte. Volgens pleiter heeft verdachte niets met de branden uit te staan en is hij reeds zijn betrekking kwijt, en volgens pl. al voldoende gestraft. Spr. vraagt clementie. Spr. verzoekt de Rechtbank verdachte in vrijheid te stellen, wat dan ook nadat de Rechtbank in Raadkamer was geweest, geschiedde. Z ij n grootvader ver moord. Gisteren stonden voor het ge rechtshof te Leeuwarden terecht de 18- jarige timmerman M. en de 21-jarige bak kersknecht U., beiden te Musselkanaal. De eerste wordt verdacht van moord op zijn grootvader E. Huiting te Wessing- huizen, de tweede van medeplichtigheid aan diefstal met geweldpleging, den dood ten gevolge hebbend. De rechtbank te Winschoten had den eersten verdachte veroordeeld tot 12 jaar, den tweeden tot 10 jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal vroeg bevesti ging van het vonnis van de rechtbank. De leening Amsterdam niet volteekend. Naar de „Tel." verneemt, is de inschrij ving op de nieuwe Amstérdamsche 4H pet. leening van 10 millioen gisteren niet meegevallen. Zij is niet volteekend. Naar men weet, hadden de bankiers de leening reeds te voren overgenomen, zoodat Am sterdam in elk geval het bedrag ontvangt. MIDDELBURG, 3 Februari 1933. Zeeuw- sche blauwe aardappelen 2750 et per 25 K.G. Balksla 41, Veldsla 14-20, Spi nazie 32, Winterpostelein 19, Spruiten 14 —23, Witlof 720, Schorseneren 812, Koolraap 0,5—2, Wijnpeen 2, Uien 1 4, Kroten 0,1—2, Spruitkoppen 48, Brui ne boonen 1114, Roode kool 3—4 ct, alles per K.G. Begonia's 10, Cyclamen 15 —28, Azalia's 46—54, Clivia's 90-92, Pri mula's 18, Cineraria's 20 ct., alles per pot. Snijgroen 15, Tulpen 8, Prei 4,5—9, Selderie 4,57, Knolselderie 2,5—6 ct., alles per bos. Savoye kool 0,5—5, Roode kool 1,5—7,5, Boerekool 0,54, Bloemkool 1,56, Andijvie 1,5—3,5, Kropsla 3, Knol selderie 0,5—2,5 ct, alles per stuk. VLISSINGEN, 3 Febr. 1933. Kleiperen 17, Gieser Wildeman 17, zure Bellefleur 14, Goudreinet 16-26, Ermgaard 23, roo de kool 3-4, gele kool 3-3.5, bruine boonen 3-12, uien 1-4, koolraap 1.5, spruiten 12- 25, kroten 1-1.5, Wijnpeen 1-1.5, kleine peen 2, Witlof 21-25, alles per K.G. Kipeieren 47 per 10 stuks. Boerekool 1.5-2, roode kool 3-6.5, Sa voye kool 1.5-5, Bloemkool 2-10, alles per stuk. Selderie 1.5-4, prei 8-13, beiden per bos. Veldsla 20-32 per kist. Veldsla 14-28, peterselie 12-17, beiden per chip. Over de maand Januari. DRIEWEGEN. Overleden: 13, Hendrik Felius, 93 j. AXEL. Huw.-aang.: 20, Florent Joseph Lippens, 25 j. jm. en Romania Maria van de Gasteel, 23 j. jd.; 25, Johannis Schou- wenaar, 64 j. wednr. en Cornelia Floras, 60 j. gesch. Geboren: 5, Marinus, z. v. Andries de Visser en Johanna Pieternella Oppeneer; 7, Elisabeth Adrians, d. v. Marinus Jacob Scheele en Johanna Dieleman; 13, Debo- ra Elisabeth, d. v. Pieter Cornelis Brak man en Maria Christina van Luijk; 14, Maria Johanna, d. v. Willem, Riemens en Krina de Pooter; 16, Helena, d. v. Cornelis Overdulve en Geertruida Witte; 20, Dina, d. v. Jan Bakker en Su sanna Geertruida Bakker; 21, Johanna Levina, d. v. Jacobus den Hamer en Ja- comina Dekker; 22, Johan Loduvicus Ma rie, z. v. Aloysius de Groene en Alina Eugenia van Nieulande; 37, Levinug Abraham, a. v. Adriaan Nijwen en Jaco- mina de Mul. Overleden: 2, Maria van Drongelen, 82 j., weduwe van Pieter Jansen; 13, Wilhel- mina de Feijter, 74 j., echtgenoote van Adriaan Rottier; 27, Cornelis Witte, 68 j., echtgenoot van Hendrika Cornelia Speel man; Andriezina Cornelia Dekker, 49 j., ongeh. HOEK. Geboren; 5, Gustaaf, z. v. Ed- mond Emiel Vincent en Bertha Mathilda Carolina Grootaert; 25, Michiel, z. v. Ma rinus de Pooter en Maatje Kervink; 28, Daniël Jozias, z. v. Daniël Haak en Jan na Tollenaar. Overleden: 14, Pieternella Schippers, 46 j., echtgen. van Adrianus Karei Mari nus Meertens; 23, Jan, 1 j., z. v. Levinus Andries Dieleman en Adriaantje van de Ree; 29, Pleuntje de Feijter, 87 j., weduwe van Pieter van Hoorn. Rotterdamsche Lloyd. BLITAR, thuisr., 3 te Londen. KOTA TJANDI, thuisr., 3 Sagres. Stoomvaart-Mij. Nederland. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitr., 3 v. Genua. Stand van hedenmorgen 10 u. Stand van gistermiddag 3 u.: 767. Licht op voor fietsers: Zondag 5 u.8 min. Maandag 5 u. 10 min. Heden werden we verblijd met de geboorte van een Dochter. We noemden haar JACOMINA ANNY. J. H. TAMMINGA. J. J. TAMMINGA—BOSTELAAR. Goes, 3 Februari 1933. Leliestraat 81. Voor de zeer talrijke blijken van deelneming en medeleven, ontvan gen tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Moeder, Zuster, Behuwdzuster en Tante CORNELIA VAN DER MAALE, geb. Braam, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam: JAN VAN DER MAALE Mz. 's-H. Arendskerke, 4 Februari 1933. Met deze betuig ik, ook namens mijn Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen, mijn hartelijken dank voor de zeer vele bewijzen van be langstelling, ondervonden op mijn 80sten verjaardag. Wed. J. BRANDT-OLREE. Wilhelmlnadorp, Februari 1933. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen innig geliefden Man, Vader, Be huwd- en Grootvader JACOBUS CORNELIS DE KOSTER, betuigen wij U onzen oprechten dank. Uit aller naam: J. DE KOSTER—BROUWER. Middelburg, 4 Februari 1933. Stationstraat P 274. Burgemeester en Wethouders van KOUDEKERKE roepen op sollici tanten naar de betrekking van op een jaarwedde van f 75.—. Sollicitaties in te zenden vóór of op 11 Februari a.s. Inlichtingen worden ter secretarie verstrekt. Aanvang van de nieuwe Dag- Bn Avondcursussen in koken, huis houdkunde, waschbehandeling, knippen en naaien (linnen- en costuum-) enz. half Februari 1933. Aanmelding en inlichtingen bij de DIRECTRICE, Molenwater N 42, Dinsdags van 7—8 en Donderdags van 24 uur; ook telefonisch (num mer 285). De nieuwe Landbouwfllm van de Chilisalpeter Handelmaatschappij te Rotterdam wordt vertoond: voor de Kunstmestvereenlglng „Helpt U Zeiven" te 'e-HEERENHOEK In de zaal van de familie VAN DEN BULCK, op Woensda 3 Februari a.e. 'e mldd«.<j* Dit buitengewoon .dooie filmwerk laat op interessante wijze zier pak kende en zeer le ame tafereelen uit heel Nederland. Toegang VRIJ voor alle Land- en Tuinbouwers. Ook voor filet-leden. MIODEt-SURQ. Uitgeloot van de lottyag 1911 1 Obligatie ad fldO.- No. 90. Van de leening 1900 1 Obligatie ad f250.- No. 23. Losbaar ten xantore van de Firma HONDIUS Zn, alwaar tevens be taalbaar zijn de vervallen coupons. HET BESTUUR. hebben wij In voorraad Goud - Zilver - Uurwerken Middelburg, Gortstraat 343, Telefoon 387. Vlissingen, Walstraat 4—8, Telefoon 254. Voor Domburg: A. JELLEMA. Voor Westkapelle: L. ROELSE, Voor Veere: Gebr. STURM. Voor Koudekerke: J. L. v. d. VELDE. Voor Biggekerke: WIELEMAKER. voor uitsluitend bl]

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3