MARGARINE eerste blad. ieders oordeel: dukol brengt voordeel! pp" van melle's koek, gezond en lekker! ZATERDAG 4 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 108 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Uit den Middelburgschen Raad. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. V-V CV** IS NIET DUUR! Voor 1 K.W.U. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Pirecteur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. fle Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Wijziging van de Kieswet. Het is met de wijziging van de Kies wet een weinig anders gegaan dan ge dacht werd. De bedoeling van de Regeering was, de evenredigheid meer tot zijn recht te doen komen, met vermijding zooveel mogelijk van de fouten, die een al te sterke door voering van dit stelsel aankleven. Oorspronkelijk waren, gelijk bekend, bij de verdeeling van zetels uitgesloten de partijen, die minder dan 50 pet. van den kiesdeeler behaalden. Later werd die 50 pet. verhoogd tot 75 pet. Thans werd echter door de regeering voorgesteld, dat de partijen, die niet den vollen kiesdeeler behaalden, niet mee zou den tellen, terwijl voor een restzetel een gemiddeld aantal stemmen per zetel werd geëischt van minstens 90 pet. van den kiesdeeler. Waren oorspronkelijk de kleine partijen sterk bevoordeeld, volgens de door de re geering voorgestelde wijziging zouden de kleinste partijtjes het loodje leggen, ter wijl de groote en de middelgroots partij en in betere conditie kwamen. Dit voorstel is echter terzijde geschoven en moest plaats maken voor een amende ment-Van den Bergh, volgens hetwelk de restzetels achtereenvolgens werden toege kend aan de lijsten met het grootste aan tal gemiddelde stemmen per plaats, na toekenning van den zetel. Het gevolg van dit voorstel, dat met de stemmen van de R. Katholieken en de Sec. Democraten werd aangenomen, is, dat de groote partijen sterk bevoordeeld worden, terwijl daarvoor ook de kleinste partijen, die bijna den kiesdeeler bereik ten, kunnen profiteeren. Onderstaand staatje kan de werking van het nieuwe stelsel duidelijk maken. Als basis is hier genomen de uitslag van de verkiezingen in 1929, toen dade lijk 92 zetels werden toegekend. De eerste rij geeft aan de totaal uitslag van 1929, de tweede de uitslag zooalB die zou geweest zijn bij aanneming van het voorstel der regeering en de derde de uit slag volgens het aangenomen voorstel. R. K. 30 31 32 S. D. A. P. 24 25, 25 A. R. 12 13 12 G. H. 11 11 11 V. B. 8 8 8 V. D. 7 6 6 S. G. P. 3 2 2 Comm. 2 1 1 H. G. S. 1 1 1 Plattel. 1 1 1 Fl. Vos 1 1 1 Voor de grootste partijen is dit stelsel waarvan erkend moet worden, dat het de evenredigheid het dichtst benadert, dus wel zeer voordeelig. Aangezien de R. K. en de S. D. A. P. ook in den Senaat over de volstrekte meer derheid beschikken is het waarschijnlijk, dat het voorstel, zooals het nu gewijzigd is, ook door de Eerste Kamer zal worden, aangenomen. Hef A.-R. Verkiezingsmanifest. Het Verkiezingsmanifest der Antirevo lutionaire partij is nog wel niet defini tief vastgesteld, maar na de behandeling in de kieskringcentrales en in het Gen- tralenJGonvent is het wel zoo goed als zeker, dat geen ingrijpende veranderingen meer zullen worden aangebracht. Wij hebben reeds eerder bij den inhoud van dit Manifest stilgestaan. Maar aan gezien er zeer veel verwarring bestaat en ook niet nagelaten wordt van de bedoe lingen der A.R. partij geheel scheeve voorstellingen te geven, tkan het gewenscht zijn de hoofdinhoud van het Manifest nogmaals onder de aandacht van de lezers te brengen. Dat ditmaal niet een breed program van actie, maar slechts een kort mani fest wordt gepubliceerd, 'hangt samen met de omstandigheden waarin wij leven. De reeds in 1921 ingezette en door de crediet-inflatie van de jaren 19231929 tijdelijk onderbroken na-oorlogscri sis, heeft zich sinds het begin van 1930 in steeds verscherpte mate doen gevoelen. De kans dat deze crisis spoedig zal wor den opgelost is uiterst gering, maar ook al was het uitzicht daarop meer hoopvol, dan zullen toch de gevolgen van wat ach ter ons ligt zich nog jaren lang doen go- voelen. „Deze opvatting over den toestand in de e.k. jaren, aldus de inleiding van het manifest brengt mee, dat de parlemen taire periode, die in 1933 een aanvang neemt, gezien moet worden als een perio de, die door de crisis en/of hare gevolgen beheerscht wordt. Het zal dus een zeer moeilijke periode zijn. Niet minder echter ook een zeer ge wichtige, omdat het te voeren staat kundig beleid, al naar 't tompas dat ge bezigd wordt, het schip van staat in veilige haven brengen kan, maar het ook naar den ondergang kan voeren." Meer dan gewone voorzichtigheid bij het uitstippelen van den weg, die gevolgd moet worden, is daarom thans eisch. 'Och, het is heel gemakkelijk ook in een tijd als deze allerlei mooie beloften te doen en er zijn ook wel partijen, die daarmee niet karig zijn. Maar een partij!, die de dingen ernstig neemt, doet dat niet. 'Het is toch pure misleiding aan de kiezers een reeks maatregelen in uitzicht te stellen, waar van men te voren wel zoo ongeveer weet, dat geen enkel kabinet daaraan uitvoe ring kan geven, wanneer althans dè om standigheden zich niet radicaal wijzigen. Nu bestaat de'mogelijkheid en wie zou niet wenschen dat deze mogelijkheid werkelijkheid werd, dat in den loop van de komende parlementaire periode ook nog andere dan crisiszaken aan de orde gesteld zullen worden. Welnu in dat geval hebben we in ons Program van Beginselen en in de nog niet ten uitvoer gebrachte wenschen van ons Program van Actie 1929, voldoende richtlijnen voor werkelijk vruchtbare werkzaamheden. Daarom kan met een manifest als nu wordt aangeboden, ruimschoots worden volstaan. Het is een kloek getuigenis van den weg, dien de Antirevolutionaire fractie in gebondenheid aan 'Gods Woord hoopt te gaan. Hitier spreekt weer. „Associated Press" publiceert een inter view, dat de rijkskanselier Adolf Hitler aan zijn correspondent te Berlijn gaf. „Geef ons vier jaren, de constitutio- neele periode van een rijksdag", zeide Hitier, „en dan zal het land over ons oor- deelen". Wanneer ik een propagandarede voor mijn partij had willen houden, had ik kunnen heioven, dat de werkloosheid op 15 Maart zou zijn verdwenen en dat op 1 Mei de landbouw tot zijn ouden toestand zou zijn teruggekeerd. Maar ik ben eerlijker dan de meeste mijner tegenstanders en heb dus geen be loften van dien aard gedaan. Het is onmogelijk het schip van staat dadelijk in den rechten koers te brengen. Daartoe is tijd noodig. Alles wat ik ver lang, zijn vier jaren. Ik hoop, dat de wereld weet wat in Duitschland gebeurt. Hier kan van geen compromis sprake zijn, óf de roode vaan van het bolsjewisme wordt binnenkort hier neergeplant óf Duitschland vindt zichzelf terug. Niemand ws.'scht meer vrede en rust dan ik, dan het Duitsche volk. Intusschen moeten wij er aan vasthou den, dat wij met de andere naties gelijke rechten hebben. De onrust in het Ruhrgebied. Gisternacht kwam het in het Ruhrge bied weer tot verscheidene botsingen tus* schen communisten en nationaal-socia- listen. Te Elberfeld werd een communist ernstig gewond en namen nationaal-so- cialisten een dreigende houding aan te gen politie-agenten, die een nationaal- socialist hadden gearresteerd. Bij een po ging om den man te bevrijden werd een politie-agent gewond. Schietpartijen ontstonden te Velbert en Remscheid, waar de communisten, on danks het verbod, een betooging wilden houden. Spoorwegarbeiders breken rails op. Stakende spoorwegarbeiders hebben de rails op het traject Dublin—Belfast tus- schen Strabane en Derry (Ierland) over een lengte van 20 M. opgebroken. De wan daad werd tijdig ontdekt. Alle nog rij dende treinen worden door pantserwa gens der politie geëscorteerd. Op knoop punten der spoorwegen en bij bruggen hoofden staan met machinegewaren go- wapende troepen gereed. De onderhandelingen tusschen de spoor wegmaatschappijen en de vakvereenigin- gen zijn mislukt. De maatschappijen heb ben geweigerd de loonsverlaging van 10 pet. te laten vallen. Dreigende landbouwstaking in Argentinië. In tal van districten in Argentinië zijn Donderdag vergaderingen gehouden van landbouworganisaties, die resoluties heb ben aangenomen, waarin besloten wordt, dat een algemeene landbouwstaking zal uitbreken en de aanvoer naar de steden zal worden stopgezet wanneer de regee ring geen maatregelen neemt dat de pach ten aanzienlijk verlaagd worden, de hy potheekrente wordt verminderd, gemak kelijker credieten beschikbaar worden ge steld en andere maatregelen worden ge nomen die kunnen bijdragen tot herstel van den landbouw uit de huidige crisis toestand. Korte berichten. In de afgeloopen week zijn in de groote steden van Engeland en Wale3 1934 menschen aan griep gestorven van wie 641 in Groeit Londen. In de vooraf gaande week bedroeg dit aantal sterfge vallen 1589. Te Liverpool is bericht ontvangen, dat sedert 26 Jan. zes duizend politieke Hè, hè, na drie middag- en drie avond zittingen, na ongeveer 23 uur praten en nóg eens praten, is de Middelburgsche ge- meentebegrooting dan toch eindelijk aan genomen. We weten niet, of er door de Raadsleden zuchten van opluchting ge slaakt zijn. Buiten den kring der zeven tien ongetwijfeld. Het zou ons absoluut niet verwonderen, als er onder de Raads leden enkele warenj die het jammer von den, dat er zelfs aan die knusse begroo- tingszittingen, waarin je zoo lekker en zoo veel kunt praten, een einde kwam en Binnenland. De wis- en natuurkundige faculteit der Vrije Universiteit. De moeilijkbeden voor de aardappelver bouwers. Buitenland. Motie van vertrouwen in de Fransche regeering aangenomen. De toestand in Duitschland. Dreigende landbouwstaking Sn Argenti nië. De griep in Engeland. Ingezonden mededeelingen. gevangenen in de gevangenis van Peru in hongerstaking zijn gegaan, om kracht bij te zetten aan hun eisch om in vrijheid te worden gesteld. De Fransche Kamer heeft met 370 tegen 200 stemmen haar vertrouwen in het kabinet-Daladier uitgesproken. De so cialisten stemden vóór de regeering. De soc.-dem. „Vorwarts" is voor drie dagen verboden. D'e huiszoekingen der politie in het Kari-Liebknechthuis en in vele andere plaatsen in het Duitsche Rijk hebben ge leid tot inbeslagneming van een groot aantal verboden geschriften waarin o.a. werd aangespoord tot gewapenden op stand en algemeene staking. dat ze de volgende dagen weer moesten doen alsof ze gewone menschen waren en niet: leden van den Gemeenteraad der hoofdstad van Zeelandl „Post noHierbij is een opmerking van de commissie vandie beant woord is door B. en W. Verlangt nog iemand het woord?" „Ja, mijnheer de voorzitter". En dan begon het gepraat. Woensdag middag b.v. over f 18 bezuiniging op de politie-telefoon (misschien niet eens f 18), over schilderen en behangen van een of andere kamer, over de telefoon van de Gezondheidscommissie, over de jas van den schoolarts, over 's mans lectuur, over de prijzen van de klinkers en de keien, over een douche, over een closet, over een Portheine om B. en W. wat meer ge voel van billijkheid bij te brengen ten op zichte van het openbaar en bijzonder be- waarschoolonderwijs. Of hij bij B. en W. succes zal hebben, dient afgewacht. Mis schien eerder bij de meerderheid van den Raad. De tegewoordige wijze van subsi dieeren is zeker allesbehalve rechtvaardig. Hetzelfde Raadslid had bijna succes met zijn voorstel om de subsidie aan het Middelburgsch muziekkorps niet met f 500 maar met f 1000 te verminderen. Waar de stemmen staakten krijgen we nu in de vol gende vergadering de herstemming. Eens opletten of er niemand omvaltl Mag men de verdedigers van het korps gelooven, dan staat of valt met de subsidie het korps. Wel een bijzonder zwakke positie dus! Ingezonden Mededeeling. Vice-president raad van Ned.-lndië. De „Java^Bode" meldt, dat den vice- president van den Raad van Ned.-lndië, de beer G. W. Bodenhausen, door de ge- neesheeren een verder verblijf In Ned.- lndië is ontraden. De beer Bodenhausen repatrieert in Maart, uiterlijk in April a.s. De moeilijkheden der aardappelverbouwers. Op vragen van het Tweede Kamerlid van Dis betreffende het verleenen van hulp van regeeringswege aan aardappel verbouwers, die door lage prijzen en groe ten voorraad in omstandigheden zijn ge komen, dat zij niet aan hun verplichtin gen zullen kunnen voldoen heeft de mi nister van economische zaken en arbeid geantwoord: De uiterst lage prijzen van aardappelen zijn ondergeteekende wel bekend en hij beseft, dat trots den overruimen oogst er vele verbouwers door het financieel resul taat der teelt mede in zoodanige omstan digheden kunnen zijn gekomen, dat zij niet aan al hun verplichtingen zullen kun nen voldoen. De toestand, dat velen geen weg weten met den grooten voorraad aardappelen, heeft sinds geruimen tijd de aandacht van den ondergeteekende en de daarmede sa- menhangene vraagstukken vormen een on derwerp van voortdurend onderzoek en overweging. Hij zal zich beijveren zoo spoedig mogelijk tot een bepaalde conclu sie te komen. Steun aan de binnenscheepvaart Op het congres, dat onder leiding van Dr F. E. Posthuma te 's-Gravenhage is gehouden vanwege het comité inzake het wetsontwerp, houdende maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnen scheepvaart, werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: „Het Nederlandsche bedrijfsleven in zijn verschillende schakeeringen, te weten scheepvaart, industrie en handel, overwe gende, dat de particuliere binnenschip pers, evenals vele andere takken van be drijf in moeilijkheden verkeert; overwe gende dat het huidige ontwerp van wet de schipperij, tot steun waarvan het bedoeld is, niet zal baten; overwegende, dat daarentegen het ontwerp gewichtige belangen van het geheele Nederlandsche bedrijfsleven ernstig zal schaden; dringt er bij de leden der Staten-Generaal met klem op aan, het ontwerp niet aan te nemen; beveelt regeering aan, in deze de middelen s c erwegen, uiteengezet in de brochure, uitgegeven ter voorbereiding van dit congres". papierbakje op de begraafplaats, over een woning, die nog niet verhuurd is, over school J, waar men zooveel meer water verbruikt dan in andere scholen, over de schoolbibliotheken en de schoolreisjes, over den opzichter van het sportterrein, enz. enz. Met een trekschuitvaartje ging het zoo door de honderden posten der be grooting heen. We constateerden b.v., dat in IK uur 3K pagina van de begrooting was afgewerkt! Langdradig en vreeselijk saai waren over het algemeen de debat ten! Raadsleden van Middelburg, zóó bont bebt ge bet bij ons weten nog niet ge maakt. Het drukken van de notulen dezer vergadering want minder doet men het in Middelburg niet zal allerminst in de richting van bezuiniging wijzen. Van belang is alleen te vermelden, dat de begrooting publieke werken met f 2000 Voor de overige posten verwijzen wij naar het uitvoerige verslag. Gezien deze breedvoerige debatten is er reden voor de vraag, of het bureau der Vereen, van Ned. Gemeenten straks nog wel bezuini- gings-objecten zal weten op te sporen. Het slot van de laatste vergadering was wel het meest spannend. Toen ging het om de belastingen. Er was in totaal 10.500 gld. bezuinigd, zoodat met dit bedrag al vast de belastingen niet behoefden ver hoogd te worden. B. en W. stelden dan ook voor de 30 opcenten op de straatbe lasting niet te heffen. Alleen vier sociaal democraten (de heer Onderdijk scheidde zich hier van. zijn fractie af) wilden deze onbillijke belasting tóch nog heffen. Toen kwam de rechterzijde met het voorstel om de opcenten op de personeels belastingen niet met 30, maar met 10 te verhoogen en het daardoor gederfde be drag te vinden door Middelburg (evenals Ingezonden Mededeeling. 25 uur branden met een 40 Watt lamp (50 kaars) 16 uur branden met een 60 Watt lamp (75 kaars) 13 uur branden met een 75 Watt lamp (100 kaars) 10 uur branden met een 100 Watt lamp (200 kaars) K.V. P.Z.E.M. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor te Vlissingen omlaag is gedrukt, dat de befaamde kwes tie der brugwachters nog slechts een voor- loopige, maar nog lang niet definitieve oplossing heeft gekregen, dat er van allen kant op aangedrongen is, dat het Burg. Armbestuur zoo weinig mogelijk met sup- pletoire begrootingen komt, dat de heer Boasson met zijn mededeelingen over het Goesche Gasthuis zeker een indiscretie heeft begaan en dat er vermoedelijk in Goes menschen zijn, die slecht geheimen kunnen bewaren. De heer Den Hollander deed een krach tige poging gesteund door den heer Vlissingen en Goes) te plaatsen in de derf de klas der fondsbelasting. Ze kreeg spoe dig steun van. de heeren Portheine en Je- ronimus. Geen wonder, dat de S. D. A. P. hier tegen in het geweer kwam. Er zijn trou wens tegen plaatsing in de derde klas groote bezwaren in te brengen. Weinig Raadsleden zullen gaarne dien kant uitgaan. Maar als men de bezwaren tegen elkaar afweegt, kan men in deze omstan digheden wel eens tot de conclusie ko men, dat plaatsing in de derde klas bil lijker i» dan een verhooging van de per-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1