VRIJDAG 3 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 107 nbouw. jken iingen. e. Waar socialisten regeeren. Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. een lijnen e Boxmeer op n. Langs een eling van een sigarenfabriek mengedrongen. een partij van tarbij zij uit de ;ten en namen werk gestoord rieksgebouw te n in de syna- ieven twee an- buit. sr dagen waren Ier gaan jagen, artij werd een en kwam er al bezit van een id zich daarbij ander een slag t hoofd gaf. Of- nvankelijk niet s de getroffene overleden. De e zóó overstuur ekenhuis moest toestand is er. De autobus 1 bij Miedum in dus waren twin- )oor den schok is af en kwam k bouwland te- ■s, die uit den jte geschrokken r lichte verwon den. Zij werden Dnden direct per itenzaad treffende vragen elt Minister Ver- choon de benoo- bezwaar zou op- nd gehruik van met het oog op buitenlandsche in buitenlandsch rzoek, bezwaren dat de gesteunde >eten zijn uit in- in zal de Minis- toekomst, bijzon- lan de vraag van bietenteelt. iddelburg is hoo- tegen het von- er te Middelburg, 30 overtredingen veroordeeld tot subs. 30 d. h. en bs. 5 d. h., terwijl re hooger beroep it vonnis door den ilburg tegen hem sgens de overtre- een motorrijtuig e bebouwde kom n den weg hau- jen geldboete van Nederland. tisr.) 2/2 vm. 6 u. u. te A'dam verw. INEIVE'LT, (uitr.) ■s. 31/1 van Suez. JGONDE, (thuisr.) ;huisr.) pass. 31/1 pass. 81/1 Perim. Lloyd. .tavia n. Rotterd. 31/1 Finisterre. v. Port Said, 4/2 e verwacht. 31/1 v. Sabang. 3. rwerpen. 1933 zijn aan bet Goes onderstaande len aangegeven en chtingen betreffen- bekomen: ;orhandschoen, een negen handschoe- irband, vijf por te- drie zilveren bro- nkjemet hangertje, icomfoor, een paar twee schooletui's ik, een rijwielbelas- en vulpotlood, een :aschje met inhoud, en beursje met in- irmers van een rij- twee zilveren han- een zilveren zak- zakmessen en een iaris van Politie, VAN COEHOORN. 53. ersen. 2 Febr., 2.30 u. 18%. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Er is geen land ter -wereld op 't oogen- blik, waar men niet gebukt gaat onder de gevolgen van de crisis en waar de Regee- ringen niet de grootste moeite hebben de ontvangsten en uitgaven in evenwicht te houden. Het onafwendbaar gevolg daarvan is dat noodgedwongen over beel de linie sa larisverlagingen warden toegepast. Toch nietl zeggen de Soc. Democraten. Er is één land waar dat niet het geval is. En dat land is.Denemarken, waar de Socialisten regeeren. Denemarken is volgens de Socialisten een eldorado, waar men inplaats van de loonen te verlagen, er zelfs nog een schepje op doet. Toen onlangs de Deensche minister president Stauning in ons land vertoefde, zou hij aan een redacteur van „Het Volk" hebben verklaard, dat in 1930 zelfs nog drie millioen kronen meer werd uitge trokken, teneinde verschillende verbete ringen op het gebied van de salarieering van het overheidspersoneel door te voe ren. Nu is al meer gebleken, dat men met de verklaringen van de roode pers een weinig voorzichtig moet zijn. Zoo hebben wij in ons nummer van 9 Dec. met de officieele door de regeerin gen verstrekte cijfers bewezen, dat Ne derland wat de ontwapening betreft ver der is gegaan dan Denemarken, welk land steeds aan andere landen ten voorbeeld werd gesteld. En met de salarieering van het over heidspersoneel blijkt het niet anders te zijn. De hoofdredacteur van „Het Centrum" die in de gelegenheid was zich van de feiten op de hoogte te stellen, vertelt daarvan het volgende: „Om te beginnen zijn de loonen in De nemarken, in het bijzonder ook voor het overheidspersoneel, veel lager dan hier te lande. Als men het zou dur ven bestrijden, dan zijn wij bereid, uit de verschillende Deensche begrootingen een opgave van de loonen te verstrekken, om die dan te plaatsen naast de Nederland- sche. Intusscben moet de redactie haar roode lezers toch wel voor heel onnoozel aan zien, wanneer zij veronderstelt, dat dezen geloof zouden hechten aan de bewering, dat de loonen van het overheidspersoneel niet onder bet mes zijn genomen. „Ook een kunst", zou men al mogen zeggen, nu de waarde van het geld met een derdegedaald is, door het verlaten van den gouden stan daard, wat neerkomt op een loonsver laging van 33 pet.In feite is het loon echter nog meer gedaald, want sedert de laatste acht jaren is er in Denemar ken ieder jaar wat van het loon afgegaan. De loonregeling voor het overheidsper soneel, zander eenige uitzondering, is in Denemarken zeer ingewikkeld. Een persoon in overheidsdienst heeft in Denemarken een grondsalaris, waarbij voor sommigen komt een ouderdomstoe- lage naar gelang van het aantal jaren dat men een functie bekleedt. Verder voor enkelen een standplaats toelage. Tot 1930 voor allen een conjunc tuurtoelage, die toen verviel en waarvoor het totale grondsalaris met 3 millioen ver hoogd werd en tenslotte heeft ieder se dert den oorlog een duurtetoeslag, geba seerd op het indexcijfer, welke toelage voortdurend is verlaagd. Door dit stelsel is dus in Denemarken het loon van het overheidspersoneel, zon der dat het Folketing, de Deensche Twee de Kamer, zich er mee bemoeit, jaar lijks automatisch verlaagd. Als men dit alles er niet bij vertelt en ook verzwijgt, dat het Deensche geld, de kroon met een derde van de waarde gedaald is, dan, we herhalen het, is het geen kunst, den minister te laten verklaren, dat er geen sprake van is, dat de loonen van het overheidspersoneel onder het mes zijn genomen. Bit is een staal van socialistische volks voorlichting, waarover we het oordeel gaarne aan de lezers overlaten." Wat de Socialistische pers van Dene marken vertelt, blijkt dus niet anders te *ijn, dan speculatie op de onwetendheid en de goedgeloovigheid van bare lezers. Be z.g. loonsverhoogingen blijken van dezelfde soort te zijn als waarvan de Buitschers geprofiteerd hebben in den inflatietijd, toen iedere salarisverhooging in werkelijkheid een geweldige verla ging beteekende. En wij kunnen niet dankbaar genoeg zyn, dat we in ons land, toen de Socialis ten ook hier de waarde van ons geld in gevaar brachten, mannen hebben gehad als Br Colija, die dergelijke noodlottige verla gingen heeft weten te voorkomen. Te hopen is dat we het nooit aan den lijve zullen gevoelen wat bet is; al» Socia listen regeeren. Onrust in Duitschland. Te Bretten bij Karlsruhe is het tijdens een door communisten georganiseerden optocht tot een schietpartij met nationaal- socialisten gekomen, waarbij verscheidene personen werden gewond en één gedood. Te Altona kwam het tot een hevige schietpartij tusschen communisten en na- tionaal-socialisten. B'aarbij zijn zeven per sonen gewond en werd één nationaal- socialist gedood. Te Koningsbergen zijn drie Hitlerianen, een commissaris van politie en vier bri gadiers van politie gewond. Te Erfurt zijn bij diverse organisaties der communistische partij huiszoekingen verrioht, waarbij een gToote hoeveelheid hoogverraderlijk materiaal in beslag werd genomen, o.a. documenten waarin tot een massastaking wordt opgeroepen. Baaren- tegen hebben de te Maagdenburg verrichte huiszoekingen geen bezwarend materiaal aan bet licht gebracht. Ook te Halle, waar eveneens talrijke huiszoekingen werden verricht, heeft men niets bijzon ders ontdekt. In Mecklenburg-Schwerin heeft de re- geering den politie-autoriteiten instruc tie gegeven, alle door de communistische partij beoogde meetings in de open lucht en optochten te verbieden. Te Berlijn heeft de socialistische partij thans tegen Dinsdag 7 dezer opnieuw een meeting in den Lustgarten bijeengeroepen, in plaats van de verboden bijeenkomst op Zondag. Be huiszoeking, welke is ingesteld in het Karl Liebknechthaus is niet een op zichzelf staande actie, doch slechts een onderdeel van de bijna in geheel Berlijn getroffen politie-maatregelen. De commissarische Pruisische minister van binnenlandsche zaken, Göring, heeft aan alle regeeringspresidenten een rond schrijven gericht, waarin wordt ver klaard, dat een scherper optreden tegen de communistische onruststokers noodza kelijk is. Een geheels stad voor afbraak verkocht. De Engelsche zakenman Robert Bell heeft de Chileensche havenstad Galeta Gooso, welke 5000 inwoners heeft voor £25.000 voor afbraak gekocht. De stad was een belangrijke salpeter- haven en behoorde toe aan een salpeter firma, die thans, nu de zaken zoo slecht gaan, na afloop der concessie, de geheele stad aan den meestbiedende verkoopt. De Engelsche kooper is voornemens het afbraakmateriaal naar Btreken te zenden, waar groot gebrek aan invoer hiervan be staat. Wat er dan echter met de 5000 inwo ners der stad gebeuren moet, wordt niet gemeld. Korte berichten. Het aantal griepgevallen en als ge volg daarvan het aantal patiënten in de Berlijnsche ziekenhuizen is zoozeer toe genomen, dat de autoriteiten assitent- artsen hebben moeten aanstellen. Naar uit Stockholm wordt gemeld, vreest men, dat het Zweedsche stoomschip Rewa met 16 opvarenden in de Botnische Golf is vergaan. Henderson 'heeft gisteren ter Ont wapeningsconferentie haar eersten ver jaardag gevierd met het uitspreken van een rede, waarin hij geen gelukwemsch uitsprak, doch alleen de hoop op een spoedig slagen van de conferentie uitte. Tengevolge van twee jaren aanhou dende droogte in Bushmanland, in Zuid- Afrika, zijn de boeren daar tot den bedel staf vervallen. In de laatste drie maan den is naar schatting de helft der scha pen omgekomen. MacDonald heeft de uitnoodiging op te treden als voorzitter van de Economi sche Wereldconferentie aanvaard op voorwaarde dat zij te Londen bijeenkomt. De toepassing van de Crlsispachtwef. Het Tweede Kamerlid Braat heeft tot den minister van justitie de volgende vra gen gericht: 1. Heeft de minister kennis genomen van de beslissing van den kantonrechter te Schoonhoven inzake een verzoek om gedeeltelijke ontheffing van de betaling van pachtpenningen, waarbij de overwe ging gold, dat het pachten van een boom gaard in wezen is koop van toekomstige boomvruchten en dientengevolge in het onderhavige geval de huurovereenkomst niet was een pachtovereenkomst in den zin der Crisispachtwet 1932 (zie Weekbl. v. h. Recht no .12540 blz. 6)? 2. Weet de minister, dat door den kan tonrechter te Oud-Beijerland in een zelfde zaak vonnis werd gewezen in dien zin, dat de gevraagde korting op de betaling van pachtpenningen werd verleend? 3. Wil de minister van zijn gevoelen omtrent bovenbedoelde tweeërlei opvat ting inzake de toepassing der Grisispacht- wet 1932 doen blijken en is hij zoo noo- dig bereid maatregelen te treffen, opdat een uniforme toepassing van die wet wordt gewaarborgd? De steun aan den tuinbouw. Het Tweede Kamerlid Kampschöer heeft tot den minister van oeconomische zaken en arbeid de volgende schriftelijke vragen gericht: Is de minister bereid mede te deelen of de resultaten van de berekeningen in verband met de uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezerij- gewassen over het jaar 1932, reeds be kend zijn? Zoo deze resultaten aantoonen, dat met een bedrag van 5 millioen gulden niet bereikt wordt wat bedoeld is om den tuin bouw te helpen, is de minister dan bereid voorstellen aan de Kamer te doen tot ver hooging van het beschikbaar gestelde be drag in verband met den zeer ongunsti- gen toestand in den tuinbouw vooral in die streken waar de grove tuinbouw wordt uitgeoefend en waar reeds vele tuinders hetzij door middel van werkverschaffing, hetzij door instellingen van weldadigheid, worden gesteund? Nederlandsche fokstieren naar Frankrijk. Dr A. Sevenster, rijkslandbouwconsu- lent voor Nederland te Parijs, deelt mede, dat het Fransche ministerie van Land bouw de afgifte van invoervergunningen voor fokstieren heeft hervat. Voorwaarden zijn: de dieren moeten zijn ingeschreven in een Nederlandsch Stamboek; de invoervergunningen wor den uitgereikt aan den voorzitter der fok- vereenigingen (syndicat-d'élévage); vrij stelling van de betaling der invoerrechten zal niet worden verleend. Verkorting van den arbeidstijd. Naar de „L. K." verneemt, zijn werk gevers-organisaties uit vele belangrijke be drijven (o.a. ook de mijn-industrie) na mens de regeering uitgenoodigd heden een bespreking bij te wonen in Den Haag, ten einde hun adviezen kenbaar te maken over eventueele verkorting van den ar beidstijd. De financieels toestand der plattelands gemeenten. De commissie uit de Westfriesehe ge meenten, welke door 50 gemeentebesturen uit de tuinbouwgebieden in West-Fries land is aangewezen ter behartiging van haar belangen, heeft zich tot die gemeen tebesturen gewend met een uiteenzetting van haar standpunt in zake de wet op de financieele betrekking tusschen Rijk en gemeenten. Zij zegt daarin: „Betreffende het algemeen als urgent, erkende vraag stuk dezer wet, met name over de geijkte klacht, dat „de plattelandsgemeentebe sturen momenteel de straf ondergaan voor hun zuinig beheer", zal onze com missie zich van rechtstreeksche actie moeten onthouden. De positie van onze vereeniging als crisisorganisatie leent zich niet voor een effectieve behandeling van deze zaak. Er zal meer kracht ut- gaan van een reeks verzoeken, getoonzet naar locale behoeften, uitgaande van de individueele gemeentebesturen. Vele be sturen zullen eenvoudig aan de hand hun ner cijfers kunnen aantoonen, dat hun ab normaal snelle stijging tot plafondge meenten mede te wijten is aan te hooge uitkeering." Dringend wordt ten slotte verzocht, zich ten spoedigste te wenden tot het hoofd bestuur van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten. Vestiging in den Wieringermeerpolder. Het lid der Tweede Kamer de heer Al- barda heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Wil de Minister mededeelen, hoe de toelating geregeld is van personen en ge zinnen, die zich in den Wieringermeer polder wenschen te vestigen? 2. Wordt door of vanwege de Directie van den Wieringermeerpolder ook, hetzij officieel of onderhands, onderzoek inge steld naar de staatkundige of godsdien stige richting, of naar beide, van hen, die voor het aangaan van een pacht- of huurovereenkomst in aanmerking wen schen te komen, of worden de gods dienstige of staatkundige richtingen van hen, die gegadigden voor toelating tot een overeenkomst aanbevelen, daarbij in acht genomen? 3. Hoe verklaart de Minister, dat tot dusver zich in den Wieringermeerpolder slechts zeer weinige personen hebben kunnen vestigen, die niet behooren tot de Katholieke Kei', tot de Gereformeerde Kerk of tot K... orthodoxen vleugel van de Ned. Hervormde Kerk? 4. Indien bij toelating van personen tot het aangaan van een pacht- of huurover eenkomst wel op godsdienstige of staat kundige richtyig van henzelf, of van de genen, die hen aanbevalen, is gelet, wil de Minister dan bevorderen, dat voortaan aan alle Nederlanders gelijke rechten worden gewaarborgd om voor toelating in aanmerking te komen, zonder aanzien van godsdienstige of staatkundige gezind heid? De gemeente-architect van Huizen.. De gemeenteraad van Huizen besloot begin Januari om den gemeente-architect in zijn fuctie te schorsen, in verband met een justitioneel onderzoek dat in zake be weerde onregelmatigheden bij Openbare Werken hangende is. De burgemeester heeft dit besluit niet willen uitvoeren en is in beroep gegaan bij de Kroon. Thans is bericht uit den Haag ontvangen, dat het schorsingsbesluit moet worden opge schort tot 1 Juli. Tarief sver laging goederenvervoer. De Bond van Expediteurs en Transport ondernemers („Beto") heeft zich in een schrijven tot den minister van Waterstaat gericht, ten einde er op aan te dringen uit het voorstel der directie der Spoor wegen die artikelen te schrappen, welke bepalen, dat voortaan het bestellen van goederen kosteloos zal geschieden. Door dit voorstel zouden tal van S. V.- Expediteurs (dit zijn expediteurs, die van hun klanten een schriftelijke verklaring of volmacht hebben, om namens hen de goederen, welke aan het station komen, af te halen en te bestellen) met één slag broodeloos gemaakt worden, terwijl han del en industrie juist hun bestellingen in handen gegeven hebben van deze S. V.- expediteurs, aangezien zij niet gediend waren van de ambtshalve bestelling door de Spoorwegen, welke zonder „S. V." automatisch plaats vond. Verder wees de „Beto" op het voor de Spoorwegen ongetwijfeld schadelijke van dit voorstel, daar de expediteurs hierdoor meer dan ooit zich zullen gaan speciali- seeren op het vrachtvervoer per vracht auto, waardoor zij aan de meest veel- eischende wenschen van hun klanten volkomen tegemoet kunnen komen. TWEEDE KAMER. Wijziging Kieswet. Gisteren werd allereerst gestemd over het amendement van den Bergh (door voering van het stelsel der grootste ge middelden, behalve voor kleine gemeen ten) op artikel 3 van het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet c.a. Het werd aangenomen met 46 tegen 40 stemmen. (Voor de R.-K en de S.D.A.P.) De overige amendementen zijn daardoor vervallen. Het wetsontwerp werd daarna aange nomen met 46 tegen 41 stemmen (voor de S.D.A.P. en de R.-K.) Rechterlijke indeeling. Aan de orde kwamen toen de wetsont werpen: nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en zetels der rechtbanken en kantongerechten, behoorende tot de ge rechtshoven te 's Hertogenbosch, Arnhem, 'sGravenhage; wettelijke bepalingen in verband met de nieuwe vaststelling van het rechtsgebied, en de zetels der recht banken en kantongerechten. Mevr. Bakker Nort, V.D., bepleit hier een rationeele deskundige bezuini ging. De voorgestelde opheffingen zullen voor het platteland veel last veroorzaken. Gaat de voorgestelde opheffing van vier rechtbanken door, dan wordt een latere, systematische bezuiniging des te moei lijker. De minister verwacht nu een be zuiniging van een kwart millioen, maar door personeelsvermindering ware f350.000 te besparen. Spr. wijst voorts op de economische ge volgen der voorgestelde opheffingen voor de betrokken plaatsen. Men moet niet het cultureele leven in enkele groote plaatsen concentreeren. De heer Boon, Lib., ontwikkelt tegen het wetsvoorstel dezelfde bezwaren. Beter is een bezuiniging door inkrimping van het personeel, waar dit mogelijk is. Spr. berekent dat 26 rechters zouden kunnen worden gemist. Voorts kunnen hier en daar subs, griffiers en subs, officieren van justitie worden afgeschaft. Op deze wijze komen wij reeds tot een bezuiniging van meer dan twee ton. En bij de inkrimping van de rechterlijke macht kan wel dege lijk een selectie plaats vinden als de Mi nister wenschelijk heeft genoemd. De heer Dam brink, A.-R., kan zich helaas met 's ministers voorstel niet eens verklaren. De bezuiniging, die de minis ter zich voorstelt wordt daardoor niet ver kregen. Beter ware o.a een verhooging der griffierechten, b.v. met 100 pet. Met een verhooging voor de kantongerechten van f2.50 per zaak geeft dit een vergrooting van inkomsten van eenige tonnen. Op een proceskostenbedrag van f100 of meer maakt een verschil van vijf of tien gulden niets uit. luist de klein» plaatsen kunnen het Binnenland. De wijziging der Kieswet door de Tweede Kamer aangenomen. De Tweede Kamer over de opheffing van Rechtbanken en Kantongerechten. Auto-ongelukken. Voorloopig geen korting op de Indische pensioenen. Buitenland. Onrust in Duitschland. minst den kantonrechter missen. Men kan beter de kantongerechten te Amsterdam en Utrecht afschaffen dan in de kleine plaatsen waar hun aanwezigheid hoogst noodzakelijk is. De heer FlorisVos, Partijloos, is niet overtuigd, dat juist de kleine rechtbanken het moeten ontgelden. De heer Van Voorst tot Voorst, R.-K, betoogt, dat elke nieuwe financiëele last voor de landbouwende bevolking moet vermeden worden. Het aantal kantonrech ters ware te verminderen zonder vermin dering van het aantal kantongerechten. Zal er gereisd moeten worden, dan niet door het publiek, doch door de kanton rechters. Met de door den Minister be oogde veranderingen kan spr. zich niet vereenigen. De heer Van Wijnbergen, R.-K., zegt, dat er bezuinigd moet worden. De regeering verklaart, naar andere middelen te hebben gezocht, doch die niet te heb ben gevonden. Daarbij hebben we ons neer te leggen. Het gaat hier niet om locale doch om groote algemeene belan gen. Spr. kan zich aan de voorgestelde, noodzakelijke, bezuiniging niet onttrek ken; doch er zij zekerheid dat komen er betere tijden, de tegenwoordige indeeling hersteld worde. De heer Van Rappard, Lib., begrijpt niet, waarom de Minister afwijzend staat tegenover de benoeming van een commis sie. Wordt dit ontwerp wet en moet er weer meer bezuinigd worden, dan zul len weer andere rechtbanken en kanton gerechten er aan moeten gelooven. De Kamer spreke zich onomwonden uit voor de meening, dat ze van de voorgestelde bezuiniging niet gediend is. Spr. kan den Minister, wiens werk hij in het algemeen zeer waardeert, met dit wetsontwerp niet volgen. Mej. Katz, C.-H., wijst op de noodzaak van behoud eener goede rechtsbedeeling. Voor een goede rechtsbedeeling is het gewenscht, dat er een innerlijke band be staat tusschen de justiciabelen en degenen die het recht hebben toe te passen; de omstandigheden van verdachten en hun omgeving te kennen, is van groot nut bij elke rechtsbedeeling. Vele mindergegoe- den zullen van de voorgestelde wijziging dadelijk de gevolgen ondervinden, al ware het alleen maar om de grootere afstanden die ze moeten reizen. Bezuiniging wil spr. wel, doch langs een anderen weg. De heer Kersten, St. Ger., zegt, dat dit ontwerp niet zijn sympathie heeft; het platteland zal nog meer worden ach tergesteld dan reeds het geval is. Zoo behooren kantonrechters op de hoogte te zijn van de gewoonten dergenen, waarover ze te oordeelen krijgen. De heer F e b e r, R.K., wijst op de vele adressen te dezer zake, niet alleen af komstig uit de bedreigde steden. Het is een groot voordeel, dat rechtscolleges hun bevolkingen met hun eigenaardigheden kennen. Nu zal het platteland weer eenige van zijn steunpunten gaan verliezen. Waar geen millioenen, doch slechts enkele tienduizenden guldens op het spel staan, kan spr. den Minister in diens plannen niet volgen. De heer Schaper, V.D., deelt de al gemeene bezwaren tegen dit ontwerp, dat diep ingrijpt in de belangen der bevol king. Er kan best bezuinigd worden op min der aanstoot gevende manier. Een systeem van reizende kantonrechters zou o.m. wel mogelijk zijn. De heer Peereboom, Herv. Ger., ziet stelselloosheid in de voorstellen van den Minister. Decentralisatie in de recht spraak is noodzakelijk. De heer Goseling, R.K., acht de be zwaren tegen het ontwerp, ontleend aan de groote afstanden, overdreven. In den loop der tijden zijn de gelegenheden om de afstanden af te leggen, zeer verbeterd en versneld. Centralisatie in de recht spraak acht spr. in onzen tijd noodzake lijk: de bewijzen daarvoor zijn voor het grijpen. Het gaat niet aan, alle kleinere rechtbanken als cultuuraanbrengers te gaan huldigen. Spr. ziet ook geen juridi sche bezwaren tegen de veranderingen in gevolge dit wetsontwerp, Is deze Minister zoo dikwijls gehuldigd, nu hier in eens niet 'competent? De heer Beumer, A.R,: de kiezers sijn hier competent, i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1