DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Staten-Generaal JOAN CARISBR0KE Uit de Provincie. FEUILLET ON. Gemeenteraad van Middelburg. VAN DONDERDAG 2 FEBR. 1933, Nr 100. TWEEDE KAMER. Interpellaties. Gisteren kwam eerst aan de orde het interpellatieverzoek van den heer d e Visser, Comm., inzake uitbreiding van steun aan werkloozen en van den heer Drop, S.D.A.P., betreffende de korting der salarissen van marinepersoneel in Indië. Aan beiden werd het gevraagde verlof verleend. De voorzitter stelt voor deze inter pellatie te behandelen na het wetsontwerp betreffende de wijziging in de indeeling der rechterlijke macht en voorts om de Surinaamsche en Indische begrootingen te doen behandelen na het ontwerp: weeldeverteringsbelasting. De heer De Visser stelt voor de In dische begrooting te behandelen voor de weelde-verteringsbelasting. Dit wordt ver worpen met 6019 stemmen (S.D.A.P. en C. en de heer Braat, Plattel.). Het voorstel van den voorzitter wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wijziging Kieswet. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der Kies wet. De heer Van den Bergh, S.D., ver dedigt zijn amendement tot het invoeren door inlassching van een reeks artikelen na artikel 51 van een stelsel van voor stemming, waardoor het euvel voorkomen wordt, dat tallooze stemmen, uitgebracht op lijsten, die niet voor een zetel in aan merking komen, verloren gaan. Dit is wel eenigen omslag en eenige kosten waard. Deze voorstemming zou een tiende deel der kiezers omvatten, die dan niet aan de eigenlijke stemming deelnemen. Bij deze stemming vallen de lijsten, die niet het vereischte aantal stemmen ver werven, af. De Minister van Binnen 1. Za ken, de heer Ruys de Be eren- fa rouck, wijst op 't gevaar, dat de stem ming een gewone afspiegeling is van de voorstemming. Het nemen van een tiende der kiezers geeft geen objectieven maatstaf. Wat de heer v. d. Bergh wil is te be schouwen als een krachtproef, waardoor ook een sterke agitatie zalworden ver wekt. Men denke eens aan partijen, die bij de "Voorstemming aan de winnende hand £ijn en aan partijen, die tenauwer- nood het vereischte getal van 2000 heb ben bereikt. Een bezwaar is ook, dat de voorstemming den opkomstplichtniet kent. In elk geval zal een nieuw element vlak voor de verkiezingen een rol spelen. Spr. is van oordeel, dat de becijfering van den heer v. d. Berg over de verloren gegane stemmen te optimistisch is. De uitvoerbaarheid is niet boven allen twijfel verheven. De kosten zouden volgens den voorsteller f80.000 extra beteekenen. Spr. betwijfelt of het doel deze uitgave waard is. Het amendement wordt verder bestre den door de heeren Beumer, Bongaerts, Teulings, Snoeck Henkemans en Eerd- mans, waarna het door den voorsteller wordt teruggenomen. De heer Beumer, A.-R., verdedigt een amendement om tot afschaffing van den z.g. stemplicht, die niet meer is dan een opkomstplicht, te komen. De kiezer, die verschijnt, maar weigert een stembiljet in ontvangst te nemen, is niet strafbaar. De kiezer, die zonder gel dige reden niet op het stembureau ver schijnt, is strafbaar. Van anti-revolutio nair standpunt is kiesrecht kiesplicht, maar niet elke moreele verplichting moet onder strafsanctie worden gesteld. Ter wille van den stemplicht is één der belangrijkste beginselen van het straf- door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 119). _o— En Joan had goed gezien. Toen ze ver namen, hoe naar hun zuster er aan toe was, kwamen zij oogenblikkelijk te zamen en legden den twist bij, die ontstaan was, omdat Rosamund een japon uit haar moe ders nalatenschap begeerde, waar Ada haar zinnen op gezet had. Zij' verdeel den de werkzaamheden en tot Joans ver lichting, namen ze in verrassend korten tijd haar intrek in Ada's huis en namen de verpleging over. Ofschoon Ruby met Arthur Warrendale had afgesproken, dat er niet over een be zoek van haar aan Dunham Tower zou worden gepraat, lekte er toch iets van uit, dat Joan ter oore kwam. Zooals Ruby verwacht had, was deze direct bereid, haar dit uitstapje te gunnen, met de ge dachte, hoe haar lieveling genieten zou en tevens profiteeren van het gezelschap van een zoo ontwikkelde vrouw als Arthurs moeder ongetwijfeld was. Doch juist, toen Arthur zijn moeder wilde schrijven over Ruby s bezoek, kondigde mevrouw War rendale aan, dat ze zelve in de stad kwam. Eu op zekeren dag, toen Joan van een recht overboord gegooid. Niet het Open baar Ministerie moet de schuld van den verdachte bewijzen, maar de verdachte moet zijn onschuld bewijzen. Hij moet aan- toonen, dat hij een geldige reden van ver hindering heeft gehad. Zeer verschillend vatten de burgemees ters, die tot vervolging moeten overgaan, hun taak op. De eene burgemeester be schouwt gewetensbezwaren niet als gel dige reden van verhindering, de ander wel. De wijze van berechting der zaken laat te wenschen over. In 1926 zijn ver schillende zittingen van de kantongerech ten gehouden, waarop deze „misdadigers" hebben terechtgestaan. Zij kregen geen ge legenheid tot verweer. De zaken werden behandeld met de uiterste efficiency. De veroordeelingen werden in grooten getale tegelijk uitgesproken, trouwens hier in de Kamer heeft men destijds veroordee ling en masse bepleit. De regeering schaamt zich over den bestaanden toe stand, getuige o.m. de aanschrijving aan de parketten om bij voorkeur dwang maatregelen bij de tenuitvoerlegging van vonnissen te vermijden. Van deze aan schrijving werd melding gemaakt in het antwoord van den Minister van Justitie op een schriftelijke vraag van den heer Kersten. Het doet spr. leed, dat thans geen lid der fractie van den heer Ker sten in de Kamer aanwezig is. De stem plicht is reeds vroeger in de Kamer ver oordeeld, n.l. toen over een amendement tot afschaffing ervan de stemmen hebben gestaakt. De heeren Eerdmans, Bongaerts en „Snoeck Henkemans en Peereboom, bestrij den het amendement. De heer Van den Bergh, S.D., on dersteunt het amendement van den heer Beumer. Er wordt bij elke verkiezing f300.000 uitgegeven voor wat een vol komen aanranding is van de vrijheid. Het kan een algemeen belang zijn, ster ker: het is een algemeen belang, dat som migen van de stembus wegblijven, n.l. de onverschilligen, die de grootste steun pilaren zijn van de kleine partijtjes. Er is geen enkel belang, dat deze inbreuk op de vrijheid wettigt en daarom zal spr. met den heer Beumer medegaan. De Minister van Binnen 1. Za ken, de heer Ruys de Beeren- b r o u c k, heeft hooren herinneren aan de geschiedenis van den stemplicht in de laatste jaren. Spr.'s oordeel is echter niet gewijzigd. Van de zijde der regeering kan daartoe geen voorstel te wachten zijn, al zou spr. overigens tegen de ge dachte der afschaffing geen bezwaar heb ben. De Kamer zelf heeft echter vroeger die gedachte verworpen. De heer Beumer repliceert. Voorals nog kan spr. niet voldoen aan den wenk om het amendement in te trekken. Spr. critiseert het standpunt van den heer Snoeck Henkemans, alsmede dat van den Snoeck Henkemans, alsmede dat van dhr Peerboom. Waar leert dhr Peereboom dat de anti-rev. zich vroeger altijd heb ben verzet tegen het algemeen stemrecht? Spr. herinnert er aan, dat reeds in de wet-Van Houten een sterke tendenz was om te komen tot algemeen stemrecht, maar daaruit volgt niet, dat de anti-rev. tegen algemeen stemrecht zijn geweest. Het amendement-Beumer in stemming gebracht, wordt verworpen met 49 tegen 32 stemmen (voor de soc.-dem., anti-rev., de heeren Braat (plattel.), De Visser (comm.) en Floris Vos (zonder partij).) De Staatk. Geref. afgevaardigden de heeren Kersten, Zandt en van Dis waren afwezig. De heer v. d. Bergh (S.D.) verdedigt een amendement ter volledige doorvoe ring van het stelsel der gemiddelden met uitzondering ten aanzien van de kleine gemeenten, die niet in kieskringen zijn verdeeld. Spr. vindt dit stelsel logischer en eenvoudiger dan dat der regeering. De heer Snoeck Henkemans (G.H.) verdedigt een amendement met de bedoeling voor elke verkiezing vast te stellen een minimum, vereischt voor het verwerven van een zetel en een minimum gemiddelde voor het verkrijgen van een overschotzetel, doch daarbij de te stellen minima voor de Statenverkiezing lager te bepalen dan die, welke gelden voor de bezoek aan Ada terugkeerde, vernam ze, dat, zoo zij haar toestemming wilde ge ven, Ruby een paar weken in Harley Street zou doorbrengen. „Ik mag wel, he liefste Mammie?" vroeg het meisje smeekend. „Ik weet, dat het erg slecht van me is, maar ik heb nog niets geen zin om tot mijn gewone werk terug te keeren als ik nog maar een heel klein beetje langer vacantie mocht hebben, nog maar twee weekjes". En Joan, die zich best voor kon stellen dat een jong schepseltje als Ruby er tegen op zag, weer in het gareel te moeten, gaf onmiddellijk haar toestemming. Maar het deed haar toch even pijn, toen ze Ruby's stralend gezichtje zag en bemerkte met hoeveel animo ze de noodige toebereid selen maakte. Dank zij Arthur Warrendale's bemoei ingen waren de moeilijkheden betreffende Frank nu zoowat geregeld dat is te zeggen, alles was feitelijk geregeld, maar, zooals 'tzoo vaak gaat in dergelijk soort zaken, er moesten nog eenige wettelijke formaliteiten vervuld worden. Joan had nog met niemand over haar verloving ge sproken; en ze had Arthur zoo weinig ge zien, was zoo weinig in zijn gezelschap geweest, dat er ook bij toeval niets uitge lekt was. Niemand scheen het flauwste vermoeden te hebben, welke band er tus- schen hen bestond; niemand scheen het ook zelfs maar mogelijk te achten, dat Joan nog eens haar vrijheid zou opgeven om in het huwelijk te treden. Kamerverkiezmg en de minima voor de raadsverkiezing weder lager dan die, welke gelden voor de Statenverkiezing. De heer Oud (V.D.) licht op dit amen dement een sub-amendement toe, met de bedoeling, het voor de partijen van 410 Kamerleden gemakkelijker te maken een overschotzetel te bekomen. Voor het geval het amendement Snoeck Henkemans niet aanvaardt wordt, heeft spr. een zelfstandig amendement inge diend met dezelfde gedachte als be lichaamd in zijn sub-amendement. De heer Teulings (R.K.) steunt het amendement v. d. Bergh .Het overschot- tensysteem is veel slechter dan dat van de gemiddelden. De heer Snoeck Henkemans (G.H.) bestrijdt het amendement v. d. Bergh. Dit werkt ten voordeele der groote partijen. De heer Beumer (A.R.) acht het be ter, dat ten aanzien dezer materie de lei ding bij de regeering blijft. Hij is tegen alle amendementen. De heer Oud (V.D.) sluit zich hierbij aan. Minister Ruys de Beeren- b r o u c k zegt, dat de regeering met haar voorstel bedoelt een voortbouwen op het tot nu toe toegepaste stelsel, dat gegroeid is aan de hand van de practijk. De kern van het vraagstuk is, of men zich volledig mag toevertrouwen aan het stelsel der ge middelden. De kleine partijen hechten groote waarde aan het overschotten-sys teem. Nu is er practisch niet veel ver schil tusschen het regeeringsstelsel en het stelsel v. d. Bergh. Overwegende bezwaren heeft spr. tegen het amendement v. d. Bergh. niet. Het amendement Snoeck Henkemans maakt de zaak gecompliceer der. Het regeeringsvoorstel verdient de voorkeur. Over de amendementen wordt vandaag gestemd. Waarde. In overleg met het Kringbe- stuur der Ghr. Hist. Unie was Dinsdag avond een vergadering belegd van genoo- digden in de zaal van Kloet, waarin bur gemeester B. G. de Mul van Kruiningen sprak over de Ghr. Hist, beginselen en het verkiezingsmanifest. Na eenige gedach- tenwisseling werd besloten tot oprichting eener kiesvereeniging en traden alle aan wezigen toe. Als voorloopig bestuur werd gekozen W. v. Weele, G. Hein en Molen dijk. Besloten werd binnenkort, na per soonlijke propaganda, weer een vergade ring te beleggen en een definitief bestuur te kiezen. Krabbendijke. Aan het postkantoor en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Januari 1933 ingelegd f 13.951,75 en terugbetaald f 14.395,13. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt 't nummer 4877. Arnemuiden. Te beginnen met de a.s. Kamerverkiezingen zal in het vervolg ge legenheid zijn te stemmen in twee lokali teiten, en wel Wijk A en B op het gemeen tehuis, en de overige wijken in één der lokalen der openbare school. Biggekerke. Men verzoekt ons te mel den, dat in de laatste Raadsvergadering over het voorstel om aan C. van Keulen vergoeding te geven voor het vervoer zijner schoolkinderen naar de Boazschool te Meliskerke in B. en W. een meerder heid en een minderheid was. Door wet houder Coppoolse is gezegd, dat hij meent dat er tusschen de scholen weinig of geen verschil is van grondslag en hij gelooft, dat er hier misbruik gemaakt wordt van art. 13. Hij beschouwt deze geheele actie als een drijverij, die met eerlijke en on eerlijke middelen is tot stand gekomen. Daarom stemde hij ook tegen het voorstel van B. en W. Alhier is opgericht een comité tot herdenking van den 400sten geboortedag van Prins Willem I, bestaande uit de heeren: Ds C. van der Waa, Ned. Herv. pred., die als voorzitter fungeert, L. Si- monse, burgemeester, D. Coppoolse en J. Moens, wethouders, I. A. de Moor, ge meente-secretaris, A. Janse en H. F. C. En nu de schoolplichten haar weer riepen, de meisjes terugkeerden, kon Ar thur niet meer te vaak een bezoek aan Chestnut House brengen. Joan zei hem half aarzelend, dat hij wat minder moest komen, nu de meisjes terug waren en hij beloofde het kalm zoo kalm, dat ze zich een heel klein tikje verbaasd voelde. Hij had in den laatsten tijd geen woord meer over him verloving gesproken. Alles was nu toch geschikt en geregeld, waarom konden ze er nu niet met Ruby en Bren- da en de Glarkes over spreken? Maar daar Arthur niet op het onderwerp terug kwam wilde Joan niet de eerste zijn om het stilzwijgen te verbreken, dat ze zelf be dongen had. Ze wachtte op een woord van hem, maar dat werd niet gesproken. Zou het mogelijk zijn, dat hij berouw had over wat er in Argendale was voorgeval len? Hij was buitengewoon vriendelijk vriendelijker dan ooit, meende Joan, maar zij waren haast geen oogenblik samen alleen; bijgevolg had hij ook geen gelegen heid om van zijn voorrechten als verloofde gebruik te maken en hij zocht die ook niet. Hij was ongewoon ernstig en terug houdend, zoo zelfs, dat het anderen opviel. Stonden Franks overtredingen hem zoo tegen, dat hij er voor terug deinsde in eenig nader contact met het gezin te ko men? Had hij er al spijt van, dat hij haar ten huwelijk had gevraagd, of dat hij1 de vrijheid niet had aanvaard, die ze hem haast had opgedrongen, toen ze den vollen Musch, hoofden der scholen, P. Janse en W. Geschiere, vertegenwoordigers van de afdingen van den Chr. Nat. Werk mansbond en Patrimonium. Als voorloo- pige datum van viering is genoemd 6 April a.s. Door den predikant, de hoofden en de onderwijzer der scholen zal een rede worden uitgesproken, terwijl de Chr. Zangvereeniging mede haar medewerking zal verleenen. Loop der bevolking over de maand Januari: Vertrokken: Adriana van Sluis, van B 70 naar Koudekerke; Johanna Pieternella Verschuure, van A 1 naar Middelburg; Adriana Hovijn wed. J. Cijvat, van A 62 naar Grijpskerke. St.-Laurens. Maandagavond vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging. In zijn openings woord herdacht de voorzitter, de heer P. Boon, Mr de Veer, die zooveel voor onze partij is geweest. Hij wees voorts op het belangrijke jaar, dat we zijn ingetreden en dat in verband met de Tweede Kamer verkiezingen veel arbeid zal worden ge vraagd. Voorts deelde hij mede, dat in verband met het 30-jarig bestaan der ver- eeniging op 23 Februari a.s., een vergade ring zal worden gehouden voor de leden met hunne vrouwen en genoodigden, aan welke vergadering een eenigszins feeste lijk karakter zal worden gegeven. Voor de groslijst voor candidaten voor de Tweede Kamerverkiezing zullen worden opge geven de namen der twaalf aftredende leden benevens drie uit Zeeland. Daarna verkreeg de heer G. Prins het woord, die een inleiding gaf over „Over heidszorg in verband met de Armenwet". Besprekende de taak van de overheid om op publiek terrein de gevolgen van de zonde tegen te gaan, wees spreker er op, dat voor armenzorg in de eerste plaats de familie en daarna de kerk is aange wezen; in de laatste plaats ligt hier een taak voor de overheid. Bij de verderf» bespreking van de Armenwet deed spr nog uitkomen, dat het om verschilende redenen beter is, dat in een gemeente de burgerlijke armenverzorging plaats heeft door een afzonderlijke instelling als B.A., dan dat deze is opgedragen aan het col lege van B. en W„ dat er geen recht op uitkeering bestaat en dat er steeds naar gestreefd moet worden het verantwoorde lijkheidsgevoel aan te kweeken. Op dit referaat volgde een geanimeerde en uitvoerige bespreking, waarbij ook van gedachten gewisseld werd over de vraag wie voor de verzorging van arme krank zinnigen is aangewezen. Aan de hand van art. 39 van de Armenwet werd uiteengezet dat ook hier in de eerste plaats een taak ligt voor familie en diaconie, maar dat tenslotte, wanneer deze niet geheel kun nen helpen, de overheid wettelijk verplicht is het ontbrekende aan te vullen. Nadat bij de rondvraag door een der leden nog de kwestie van het georgani seerd overleg bij de PZEM werd ter sprake gebracht, sloot de voorzitter deze druk bezochte vergadering en eindigde de heer Simonse met dankgebed. Bevolking over Januari 1933: Ingekomen: J. Kaland en gezin, z. b. B 155 uit Den Haag; E. Vroon, z. b. B 2 uit Amsterdam; W. Barentsen en gezin, z. b. B 145, uit Middelburg; S. F. Hoek, huishoudster, B 22 uit Middelburg. Vertrokken: T. Dourlein—Schot en doch ter, van B 164 naar O.- en W.-Souburg; J. J. Strijd en gezin, z. b. van B 151a naar Alkmaar; E. M. Hoek, huishoudster van B 22 naar Middelburg. 'i Zand. Dinsdag, j.l. kwam de A.-R. Kiesvereeniging in jaarvergadering bij een, onder leiding van den voorzitter, den heer J. Lorier. Secretaris en penning meester brachten hun jaarverslag uit. Het ledental bedraagt 44; de geldelijke kwes tie baart geen zorg. Toch zal getracht worden met het oog op de a.s. verkiezin gen een „strijdkas" te vormen. Herkozen werden de bestuursleden G. Geschiere en A. Tange. Een vijftiental namen, waaronder 3 uit de provincie, zal opgezonden worden naar het Centraal Comité voor de candidaat- stelling Tweede Kamer. Gestemd werd over een lid voor het Centraal Comité. Besloten werd een afgevaardigde te omvang van haars broeders misstap had leeren kennen? Joan werd er nerveus van, begon zich zelfs verlegen en schuw in zijn tegenwoor digheid te voelen. Ze dacht er over me vrouw Clarke van alles op de hoogte te brengen, maar ze kon er niet toe komen er uit zich zelf over te beginnen; Maud was zoo argeloos, vermoedde zoo heele- maal niet, dat ze haar over zoo iets in ver trouwen wilde nemen. Zoo besloot ze maar te zwijgen. Mevrouw Warrendale kwam nu toch spoedig in Harleystreet en met haar kon ze vrij en openlijk spreken. „Want," mijmerde Joan, „als Arthur in derdaad voelt, dat hij een vergissing be gaan heeft, dat deze ongelukkige zaak zijn gevoelens voor mij verandert dat de verbintenis, waarom hij me gevraagd heeft, zijn geluk niet zal bevorderen, dan is het beter veel beter, dat alles tus schen ons uit is. Maar o, waarom heeft hij me niet met rust gelaten? Waarom wekte hij deze genegenheid in me, die het voornaamste deel van mijn leven is ge worden. En o, wat zal mijn leven zijn, als ik terug moet keeren tot de eentonige tredmolen van plichten, waaraan ik ge dacht had te ontsnappenl Ik houd niet meer van mijn werk. Ik ben de kalme, rustige tevredenheid van vroeger dagen kwijt." Eindelijk werd de toestand bijna te pijn lijk om te dragen; en toqh scheen niemand te begrijpen, wat haar zoo van streek maakte. Noch Maud, noch Brenda, Ruby zenden naar de a.s. deputatenvergadering. Ten slotte verklaarden verscheidene leden zich bereid het Bestuur te helpen bij huisbezoek enz. in het komende voor jaar. Burgh. De gemeenteraad heeft afwij zend beschikt op het verzoek van Haam stede, om een bijdrage in de huur van het vliegveld aldaar in het belang van het be houd van den vliegdienst Rotterdam- Haamstede-Vlissingen. Middagvergadering. Gistermiddag vergaderde de Gemeen teraad van Middelburg onder voorzitter schap van wethouder Underdijk. Ingekomen stukken. Goedkeuring raads besluiten. Schrijven van de K.L.M. inzake den luchtvaartdienst RotterdamSchou wenWalcherenBelgische kust. Ge vraagd wordt deel te nemen in het garan tiefonds. In handen van B. en W. om ad vies. De boomkweekerij de Nieuwe Walche ren dankt voor de verleende pachtvermin- dering hoewel grootere reductie meer wel kom was geweest. De voorzitter zegt verder, dat de regeering bereid is met de gemeente sa men f 3.50 per werklooze (gemiddeld over het laatste halfjaar 1932) beschikbaar te stellen voor ontwikkeling der werkloozen. Spr. vraagt of de Raad het goed vindt, dat de cursussen door gaan en zegt toe, dat in de volgende vergadering een voor stel zal komen. Dhr Paul zegt, dat het gemiddeld aan tal werkloozen 835 bedraagt. Van het bedrag ad f 3.50 per werklooze betaalt het Rijk 70 pet. en de gemeente 30 pet. De gevraagde machtiging wordt aan B. en W. verleend. Voortgegaan wordt met de behandeling \an de gemeeniebegrooting. De v o o r z. zegt toe, dat B. en W. de mogelijkheid zullen onderzoeken om de uitgaven voor politie-telefoon te vermin deren. Dhr v. d. F e 11 z stelt voor niet meer bij te dragen in de telefoonkosten van den secretaris der Gezondheidscommissie. Dhr Jeronimus idem in de kosten voor verzorging archief dier commissie. De v o o r z. zegt bespreking door B. en W. met die commissie toe. Dhr v. d. F e 11 z wil mededeelen, dat het mogelijk zou kunnen zijn, dat volgend jaar de subsidie voor t.b.c.-bestrijding zou moeten worden verminderd. Anders over vallen we de commissie. Mevr. W e ij 1 is daar tegen. De subsidie is laag vergeleken met andere gemeenten. Spr. vertrouwt dat aan deze subsidie niet behoeft getornd te worden. De v o o r z. wil niet vooraf waarschu wen voor eventueele subsidieverminde ring. Daaruit zou kunnen worden afge leid, dat geen subsidie zal worden ver laagd, als niet vooraf is gewaarschuwd. Dbr v. d. F e 11 z kan voor deze rede neering wat gevoelen. Maar niet voor die van mevr. Weij'l. Spr. wil niet de oogen sluiten voor de werkelijkheid. Dhr Gornelisse stelt voor de subsi die aan het drankweercomité op f 100 te laten en niet te verlagen. Dhr Mes stelt voor algeheele schrap ping van deze subsidie. Dhr Paul vindt dit inconsequent van dhr Mes. Vorig jaar heeft hij gepleit voor verhooging. Dhr Mes: voor een andere verdeeling! Het voorstel-Mes wordt verworpen met 14 tegen 3 stemmen. (Voor dhrn Heems kerk, Mes en Jeronimus.) Het voorstel-Cornelisse wordt verwor pen met 13 tegen 4 st. Hett voorstel var» B. en W. is aangenomen. De v o o r z. deelt den heer v. A n d e 1 mee, dat de zweminrichting vorig jaar f 200.winst heeft opgeleverd. Gezien den mooien zomer van 1932 is nu een lagere winst (f 55) geraamd. Dhr Jeronimus komt er tegen op, dat zonder Raadsbesluit een douche is aangebracht. Er mag aan de rechten van den Raad niet worden getornd. De v o o r z. zegt onderzoek toe. Maar in spoedgevallen kunnen B. en W. soms niet op een Raadsbesluit wachten. of Laura schenen te onderstellen, dat Ar thur Warrendale meer voor haar was dan iemand anders; hij was de zoon van juf frouw Garisbrokes liefste vriendin en hij had haar geholpen in den nood dat was alles! Op een avond, toen hij alweer ver trokken was zijn moeder werd den vol genden dag in Harleystreet verwacht zaten Joan en mevrouw Glarke samen in de bibliotheek. De leerlingen waren al naar béd; Mrs. Bray was in de keuken bezig met groenten voor den inmaak, Brenda was boven bezig thema's van de meisjes na te kijken, terwijl Ruby en Lau ra met mademoiselle in den tuin wandel den, want het was een zachte, maanlichte nacht. De lucht was vervuld van de geur van jasmijn en reseda. Het was onaange naam warm in de bibliotheek, ofschoon de thuindeuren wijn openstonden. Joan staarde naar het grasveld en verlangde er naar, dat Maud het fijne kantwerk zou neerleggen, dat al haar aandacht in be slag nam; het prikkelde haar, dat haar vriendin zoo op kon gaan in dat gedach- telooze werk! Het was zoo heelemaal niets voor Maud, die zich gewoonlijk nuttiger arbeid zocht. Eindelijk zei ze en ze hoorde zelf, dat haar toon scherp klonk „Werkelijk Maud, het verbaasd me, dat je je oogen zoo wilt bederven door dat fijne werk bij gaslicht te doen; ik weet zeker, dat het slecht voor je is." (Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5