AKKER.CACHE1S Kerknieuws. Gemengd Nieuws. 'n Migraine op komst? "AKKERTJES" organisatie, en nog vele mdere kwesties dringen zich op den voorgrond en hier over heeft de Chr. vakbeweging zich een eigen oordeel te vormen, in overeenstem ming met de beginselen van Gods Woord. Wij moeten trachten de groote taak, waarvoor God ons plaatst, te vervullen. Deze taai vraagt van ons meer kennis, theoretisch en practisch. Op dit oogenblik zijn er reeds meer dan 70 studieclubs opgericht; een bewijs, dat deze in een behoefte voorzien, en zeer op prijs worden gesteld. Aan den inleider werden nog verschil lende vragen gesteld, die breedvoerig wer den beschouwd. Tenslotte werd tot oprichting van een sociale studieclub overgegaan, met aan vankelijk 19 leden. De heer Stapelkamp eindigde met dank zegging. Goes. Tegen gisteravond hadden B. en W. ten stadhuize een vergadering bijeen geroepen ter bespreking van de vraag, wat te Goes zou kunnen worden gedaan ter ontwikkeling van de werkloozen, speciaal van de jeugdigen. Aan den oproep had den zoo goed als alle uitgenoodigden vol daan. Aanwezig waren met B. en W., den gemeente-secretaris en den directeur van gemeentewerken, vertegenwoordigers van de drie besturenbonden, van werkgevers verenigingen, van jeugdorganisaties, van padvinders en van ambachts- en vak school. De burgemeester-presideerde "-de vergadering en deed voorlezing van de ministerieele circulaire over de werkloo- zenzorg. De vraag werd in bespreking gebracht of ook hier ter plaatse behoefte bestond aan cursussen, etc. voor de werkloozen. Na eenige bespreking, waaraan verschil lende der aanwezigen deelnamen, werd besloten te trachten een ernstige poging in deze richting te ondernemen. Getracht zal worden deelnemers te krijgen voor cursussen, die meer vakopleiding bedoe len, voor algemeen© ontwikkeling en han denarbeid, terwijl ook zoo mogelijk aan dacht zal geschonken worden aan ont spanning. Een commissie van vijf personen (drie vertegenwoordigers der besturenbonden, den directeur van gemeentewerken en den directeur der Ambachtsschool) werd be noemd, die deze punten, in overleg met B. en W. nader zal uitwerken. Aan het eind der vergadering werd B. en W. dank gébracht voor hun initiatief. Hansweert. Op het kantoor van de fa. de G. brak gistermorgen een schoor steenbrand uit, welke zich mede door den harden wind ernstig liet aanzien. Door krachtdadig optreden van het personeel en eenige omstanders, kon het vuur met eenige emmers water worden gébluscht. Verzekering dekt de schade. Ellewoutsdijk. Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling alhier stonden op 31 Jan. ingeschreven als geheel werkloos 39 personen, waarvan in de werkverschaf fing zijn geplaatst 29 personen. Nissc. Dinsdagavond j.l. werd alhier opgericht een af deeling van de Ned. Ghr. B ouwvakarbeidersbond met acht leden. Tot voorzitter werd gekozen dhr G. J. Bos, als secretaris dhr M. F. Bosman en als penningmeester dhr J. Bos Cz. 's-Heerenhaek. De Raad vergaderde Za terdag. Afwezig dhr A. Menheere. Toegelaten wordt, nadat zijn geloofs brieven zijn onderzocht, dhr L. Stokx als raadslid. Deze legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. Hierna houdt de voorzitter zijn Nieuw jaarsrede, omdat dit de eerste vergade ring is in 1933. Ook deze gemeente heeft van de crisis veel te lijden, getuige het groot aantal ingeschreven werkloozen, dat meer dan 75 bedraagt. Toch moest min der over de crisis gesproken worden en meer bedacht de middelen om deze te be strijden. De werkgevers zijn er te veel op uit om minder werkmenschen in dienst te nemen, terwijl zij eiken dag en elk uur van den dag moesten beramen op welke wijze meer arbeiders in bet bedrijf ge buikt konden worden. Wanneer dit in deze omgeving gebeurde, dan was de werkloos heid voor een groot gedeelte opgelost. Ook de arbeiders moeten alles in het werk stellen om conflicten te voorkomen en hun werk dusdanig verrichten, dat de werkgever met plezier meerdere arbeiders aanneemt. De voorzitter spreekt er zijn groote vol doening over uit, dat de arbeiders in on ze gemeente kalm en voorbeeldig het zwa re lot der werkloosheid droegen. Betoo gingen enz. komen hier niet voor. Dhr Westerweele dankt den voorzitter namens den Raad voor de gesproken woorden. Dat de menschen hier rustig blijven is wel in hoofdzaak te danken aan de politiek door B. en W. gevoerd en de kalme, vriendelijke wijze, waarop de bur gemeester de menschen te woord staat en helpt. Wethouder Raas dankt den voorzitter voor de waardeerende woorden, gesproken over de werkloozen. Spr. durft te verze keren, dat in deze gemeente wel bijna nooit betoogingen van werkloozen gehou den zullen worden, omdat zij weten, hoe de burgermeester huu belangen behar tigt. Het voornaamste ingekomen stuk is een schrijven van Ged. Staten van Zee land, waarin zij mededeelen, dat van hun nentwege kas en boeken van den gemeen te-ontvanger zijn gecontroleerd, welke controle tot geen aan- of opmerking aan leiding heeft gegeven. Uit de ingekomen stukken blijkt, dat zoodra mogelijk met de electrificatie der perceelen buiten de kom zal worden be gonnen. Alhaesie wordt betuigd a,an het adres van heeren notarissen en advocaten te Goes, betreffende het Kantongerecht Goes. Vastgesteld wordt de vergoeding 1931 ex-art. 101 L. O.-wet en voorschot op deze vergoeding voor 1933 naar een uitgaaf van f 10.15 per kind. De rekening 1931 wordt overeenkomstig concept voorloopig vastgesteld. Hcedekenskerke. Alhier is, in de zie kenbarak, die daartoe welwillend door het Gemeentebestuur is afgestaan, aan werk loozen boven 17 jaar gelegenheid gegeven tot handenarbeid en huisvlijtwerk. Bij de opening hadden zich daarvoor reeds 23 personen aangemeld. Het woord is allereerst gevoerd door dhr Ermerins, die de hoop uitsprak, dat het doel, waarom het hier gaat, mocht worden bereikt, n.l. dat degenen die zon der werk zijn, in de uren dat zij niets te doen hebben, hier bezigheid, ontspanning en zooveel mogelijk zelfs nuttige werk zaamheid mochten vinden. Daarna werd door Ds Hulsbergen met enkele woorden gewezen op een zekere orde, die er vanzelfsprekend moet zijn. Zal dit werk voortgaan, dan moet dit dui delijk worden uit de houding van hen, die hier zullen komen. Hij drukt hen op het hart, zelf onder elkaar zooveel mogelijk te zorgen voor een goede orde en goeden geest. Uit naam van alle deelnemers zijn door J. de Groot woorden van dank gespro ken. Daarna was er gelegenheid zich voor verschillend werk op te geven. Aanwezig zijn dam- en schaakspelen en lectuur. Ma terialen worden verstrekt voor houtsnij werk en figuurzagen. Gelegenheid bestaat tot lichte houtbewerking en tot het lee- ren van netten breien, stoelen matten en mandenmaken. Kapelle. De gemeenteraad kwam gister middag bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bierens. Afwezig dhr J. Zuid weg. Allereerst spreekt de voorzitter de ge bruikelijke nieuwjaarsrede uit. Helaas, aldus de voorzitter, is tengevolge van de wereldcrisis ook de toestand hier zeer drukkend en ongunstig. Er is toenemende werkloosheid, hetwelk algemeene ver arming beteekent. Toch gaan wij vol vertrouwen ook nu weder de toekomst in, wetende dat wij zijn in de hand van een Almachtig God, wiens bestuur over alles gaat. Waren er op vele plaatsen in den zomer talrijke werkloozen, hier viel daarover niet veel te klagen. Geregeld werd werk gevonden. In .de wintermaanden werd door velen getrokken uit de kassen. Voorzichtigheid is geboden, alleen de allernoodzakelijkste besluiten kunnen genomen worden. Weth. Van Wingen beantwoordt deze rede. Ook het oudste raadslid Fraanje hoopt, dat ook nu het raadslidmaatschap niet zal beschouwd worden als een eere-baan- tje, maar dat zal getracht worden met alle ernst de komende moeilijkheden op te lossen. Kennisgeving van den heer J. Ganse man, dat hij zijn benoeming als lid van het B. A. aanvaardde, de heer J. Klooster man bedankte. De beslissing op de gem.- 'begrooting verdaagden Ged. Staten tot 1 April e.k. Aan het verzoek van Ambt Harden- berg werd geen adhaesie betuigd. Wel werd adhaesie betuigd aan het verzoek van advocaten en notarissen in het gebied Goes, om bij opheffing van het Kanton gerecht Goes, zittingsdagen van den Kan tonrechter in Goes aan te vragen. De Keuringsdienst van waren biedt zijin jaarverslag en begrooting aan. De ge meente heeft bij te dragen f 400.41. Omtrent de overname van den weg in Nieuw-Kapelle namen Ged. Staten nog geen beslissing. De korting op de salaris sen van de wethouders werd meegedeeld. De commissie tot wering van schoolver zuim bood haar jaarverslag aan. 7 ver gaderingen werden gehouden, 58 verzor gers werden opgeroepen ter verantwoor ding. Voorzitter is de heer Joz. de Jager. Az. en P. Fraanje, secretaris. De kolen handelaars J. op 't Hof en C. Paauwe, zonden een ongezegeld adres aan den raad, hewelk niet in behandeling kon worden genomen. De B. W. B. Y. verleende toestemming tot het dempen van de slooten aan den Goeschen straatweg en de Kerkstraat te Biezelinge, mits de buizen worden be taald en aan de gegeven voorschriften wordt voldaan. •Ook over het laten delven van slooten als werk object volgde een drukke bespre king, 50 personen werden aangeschreven, van 8 werd bericht ontvangen, dat zij accoord gingen met het voorgestelde, 4 verrichten liever zelf het werk. De heer Wisse meende, dat wanneer de modder werd opgeruimd, men eerder ge negen zou zijn te laten delven. Wanneer dit geschiedde was er ook nog meer werk voor de menschen. De voorzitter zegt dat de Minister hiervoor wel geen too- stemming zal geven. De heer Fraanje dringt aan om spoed te maken met de werkobjecten. Het is maar praten en men komt niets verder. De voorzitter deelt mee, dat voor de kassen van de Landarbeidersorganisatie volgens bericht van den Minister door de gemeente moet worden betaald over het 3e kwartaal f 700 en f 200 extra, dat is totaal f 900. Het vierde kwartaal zal wel een beetje meer zijn. De heer Fraanje zegt, dat de mede werking van verschillende zijden om werk te kunnen verschaffen gering is. De voorzitter zegt, dat de moeilijkheden vele zijn op dit terrein. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heeren Johs. Oele en S. P. Groenleer. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur weid benoemd burgem. Bierens. Het Burg. Armbest. plaatste op de voordracht de heeren Jan Balkenende en Jacs. Verhulst. De heer Fraanje vraagt: is het toelaat baar dat de burgemeester lid is van het Burg. Armbestuur. Waarop bevestigend wordt geantwoord. Ingewilligd wordt het voorstel van B. en W. om D. Boey te Biezelinge, welke reeds geruimen tijd hulp-gemeente-arbei der was, voor vast aan te stellen op een jaarwedde van f 700. Ook werd het ver zoek ingewilligd van dhr Almekinders te Biezelinge om volgens art. 13 l.o.-wet 1920, vergoeding reiskosten te ontvangen voor zijn schoolgaand kind, dat de school te Kwadendamme bezoekt. Ruiling van den grond met M. Evers- dijk kreeg haar beslag. Aan notarieele kosten is te voldoen de som van f25. Het verzoek van de weeghrugvereeni- ging Kapelle-Biezelinge om vermindering van te betalen recognitie, werd niet inge willigd. B. en W. adviseerden afwijzend te beschikken. Ingewilligd werd het verzoek van B. en W. om een armlastige verpleegde in de stichting Vrederust te Bergen op Zoom, geheel voor gemeenterék ening te nemen. Overgegaan werd tot aankoop van grond achter de veldwachterswoning tot een be drag van f208.21. Nadere vaststelling volgde van de algemeene politieverorde ning, zooals Ged. Staten hebben aange geven. Vastgesteld werd de rooilijn aan Ide Abdijstraat te Biezelinge. Een drukke bespreking volgde over het verzoek van de Maatschappij Bruëlis te Kapelle om een verbindingsweg met het vroonland. Gegeven zal worden een strook voor weg van 10 meter breed op een lengte van 635 meter. B. en W., aldus de voorzitter, staan hier niet onsympathiek tegenover. Als werkobject kon dit zeer zeker in aanmer king komen. Voor verharding van den weg stelden B. en W. voor f 1000 te doen betalen. De heer Fraanje voelt er wel voor, maar wil niet dezelfde ellende als met het nieuw bouwplan. Spr. is er voor, dat door deze maatschappij eerst de weg wordt bestraat. Ook de heer Wisse is voor bestrating, het wordt anders een reuzen- post van onderhoud. Wet'h. van der Have kan wel accoord gaan met dezen aanleg. De weg kan lang zaam in orde gebracht worden. Bestrating is een te groote eisch. Besloten werd, dat nadere uitwerking door B. en W. met medewerking van den raad kan volgen. Besloten werd tot vaststelling van een steunregeling voor werkloozen, als door den Minister aangegeven. B. en W. gaan hiertoe noode over. Op het oogenblik zijn ingeschreven 126 werkloozen, 59 gehuwden of kostwinners, 67 ongehuwden. Weth. van der Have zegt, dat reeds vroegtijdig is begonnen met zoeken naar werkobjecten, overal heeft men geloopen en dikwijls is men naar Middelburg ge weest. De heer Wisse vestigt nog de aandacht op het gelijk maken van weiden. Ook het Burg. Armbestuur heeft er nog, welke gelijk gemaakt kunnen worden. Overgegaan werd tot instelling van een raadscommissie voot werkverschaffing en steunregeling. Geacht werd dat, indien mogelijk en noodig, alle leden met B. en W. saam komen ter bespreking. Aldus werd besloten. Ook werd besloten met 4 voor en 2 tegen aan de kinderlooze gezinnen geen kolenhijslag te verstrekken. Onderzocht zal worden of de mogelijk heid kan bestaan om de lantaarn in de Kerkstraat, recht voor de Chr. Geref. Kerk te plaatsen. Bij de rondvraag vraagt de heer De Jonge, hoe het komt, dat nog geen olie- pakken zijn beschikbaar gesteld voor de Brandweer. De voorzatter zegt voor spoedige aan schaffing zorg te zullen dragen. Men zal op den duur moeten komen tot een vrij willige brandweer. Veere. Dinsdagavond werd de jaarver gadering gehouden van het varkensfonds, onder voorzitterschap van dhr F. J. Cas- tel. De vereeniging bestaat uit 98 leden waarvan 36 aanwezig waren. Ouder de 212 aangegeven varkens, hadden 11 on gelukken plaats. De rekening over 1932 beliep in ontvangsten f325.53 en in uit gaven f 298.78; alzoo in kas f26.75. Bij de onderlinge slachtveevarzekering der Z. L. M. waren over 1932 uit Veere 138 varkens verzekerd geweest. In de vacature-J. Goedbloed, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd als bestuurslid gekozen M. Breel. Besloten werd aan dhr J. Goedbloed, die niet aan wezig was, een dankbetuiging te zenden, voor de 10 jaren dat hij zich als actief bestuurslid voor de vereeniging had ge geven. Als bode werd benoemd dhr Joos Melis. Dhr P. J. Maljers, die 8 jaren als bode de vereeniging had gediend, en daar ver der niet meer voor in aanmerking wenscht te komen, werd dank gezegd voor zijn gedane werkzaamheden. Aan art. 16 van het reglement werd toegevoegd: be danken als lid der vereeniging kan alleen geschieden by het eindigen van het boek jaar." Koudekerke. Gisteravond werd alhier een ouderavond gehouden, belegd door het bestuur van de vereeniging voor lager onderwijs op Geref. Grondslag. Hij stond onder leiding van den voorzitter M. San- derse, welke na de gebruikelijke opening, een openingswoord sprak, waarin hij wees op ,,'de beteekenis van de School met den Bijhei". De onderwijzeres, mej. Min- derhoud, hield een inleiding over „het eerste schooljaar", wat zeer in den smaak viel, vooral bij de talrijk opgekomen moe ders, en waarop nog eenige bespreking volgde. Dhr J. Potappel las een stukje voor, getiteld „Voorjaarsstemming". In de pauze was gelegenheid tot het nazien van het werk der leerlingen en deelde het hoofd der school, de heer Ruitenbeek, mede, dat de kinderen, die met 1 April a.s. de school wenschen te bezoeken, 5 jaar en 9 maanden moeten zijn, dus voor 1 Juli 6 jaar moeten zijn. Na de pauze las E. Looise een stukje voor over: Pantoffels, Pijpen ennog wat, geschreven voor ouderavonden, door P. Molemaker Jr. Met genoegen weid door de aanwezigen geluisterd naar dit leerzame stukje. Dhr Ruitenbeek ging voor in dankgebed. Westkapelle. Dinsdagavond vergaderde alhier de Chr. Hist. Kiesvereeniging, on der leiding van den heer R. Boogaard. Voor dezen avond trad als spreker op Ds W. Reus met het onderwerp „Socia lisme en Godsdienst". Spr. begon met op te merken, dat ook reeds in de Middel eeuwen getracht werd den heilstaat op aarde te brengen. Het uiterste werd ook toen van den arbeider gevorderd. In den breede lichtte spr. de stellingen van Marx toe, ook sprak hij over het Christen- socialisme en revisionisme. Nadat nog enkele vragen waren ge steld en beantwoord, sloot spr. met dank gebed de vergadering. Domburg. Bevolking. Ingekomen: Abr. Minderhoud uit Westkapelle; Familie Da- vidse uit Koudekerke. Oostkapelle. Woensdagavond vergader de weder de 'Chr. Besturenbond onder leiding van den heer P. Cornelisse. De voorzitter behandelde dezen keer de grondslagen van het Socialisme. Nader werd 'besproken het historisch-materia- Iisme Ritthem. Op 81-jarigen leeftijd is alhier overleden dhr K. Allaart, oud-burgemees ter dezer gemeente. Zierikzee. Als resultaat van de Maan dagavond alhier gehouden vergadering tot oprichting van een Chr. Zangvereeni- ging, waar als spreker optrad de heer H. Wolzak uit Goes, is te melden de op richting van een dergelijke vereeniging met aanvankelijk 28 leden. De vereeni ging, die den naam heeft gekregen van „De Lofstem" is een gemengd koor en staat onder leiding van dhr Wolzak. Met de repetities wordt a.s. Maandagavond 6 Februari aangevangen. Kortgene. Op de weegbrug alhier zijn in het afgeloopen jaar 10.813.159 k.g. suiker bieten gewogen, 798.550 k.g. pulp, 4.672.175 k.g. aardappels, 599 stuks vee, 158.141 k.g. hooi en stroo, 18.709 k.g. voederartikelen, 20.310 k.g. uien, 1.296.408 k.g. diversen en 124.747 cichorei-wortels. Door verkeerde inlichting vermelde onze correspondent dat de veerboot van Kamperland naar Veere Zondag j.l. niet voer wegens ij'sgang. Dit is abuis geweest, de boot voer wel. Colijnsplaat. Gistermiddag vergaderde alhier de gemeenteraad onder voorzitter schap van den burgemeester. De burge meester sprak 'n nieuwjaarsrede uit. 1932 heeft ons, aldus spr., niet gebracht de op lossing van de crisis. Het afgeloopen jaar heeft doen zien, dat het niet gemakkelijk is te regeeren. Het is gemakkelijker te critiseeren dan te regeeren. Toch durft hij het uitspreken dat gehandeld is naar plicht en geweten. Hij spreekt den wensch uit dat God allen zal sterken in de steeds moeilijker wordende taak en dat 1933 uit komst zal geven over de geheele wereld. Dhr de Pree beantwoordde den burge meester met enkele woorden. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten dat zij geen termen aanwezig ach ten voor het besluit verlaging jaarwedden ambtenaren. Aan het bekende adres van Ambt Har- denberg wordt met 5 tegen 2 st. besloten adhaesie te betuigen. Uit de door B. en W. gestelde voordracht van mej. E. Heyboer en dhr R. Rollema voor lid van de comm. van toezicht op het L.O. werd benoemd mej. E. Heijboer. Met alg. st. werd vastgesteld, vergoeding krachtens art. 101 L.O.-wet aan de Bijz. school over 1931. Een aangeboden concept-verordening door den Minister, voor agentschap ar beidsbemiddeling werd vastgesteld. Vast gesteld werd de bezoldinging hiervoor op f 10.—. Uit de aanbeveling van de heeren C. Schrier en A. Schuit voor agent arbeids bemiddeling werd benoemd dhr G. Schrier. Op een verzoek van J. Schrier om verhooging rente geldleening moest af wijzend worden beschikt. Een verzoek van den gemeentewerkman J. Alebregtse, om als vast te worden aan gesteld, werd met alg. st. ingewilligd. Thans kwam ter tafel een verzoek van den Ned. Chr. Landarb. Bond en de G. B. B. om invoering van een steunregeling. De voorz. antwoordt, in verband met de toezegging van den Minister inzake brandstoffentoeslag, dat dit momenteel uitgesloten is, omdat er geen werk is. Dhr Hartog spreekt zijn leedwezen uit, dat het zoo lang duurt eer er werk ge maakt wordt van de wegvernieuwing. Dhr v. Dis legt deze kwestie nader uit, en geeft de verzekering, dat door het pol- derbestuur goed zijn best is gedaan. Het verzoek van genoemde organisaties wordt nu nader besproken. In dit verzoek werd gevraagd, een steunregeling als volgt in te voeren: f 8 per week voor gehuwde georganiseerde arbeiders, met f0.75 kin dertoeslag; f 6 voor ongehuwden en f 7 voor gehuwde ongeorganiseerden met 50 i ct. kindertoeslag. In beginsel wordt hier- i toe besloten met 6 tegen 1 st. Nader zal worden onderzocht in ge meenten waar een steunregeling is inge voerd, en in een volgende vergadering, die nog deze week zal gehouden worden, zal de zaak verder worden afgehandeld. Behandeld werd een verzoek van do oudercommissie (o.l. school) om een toe lage van 2 maal f 25 voor een event, te geven cursus handenarbeid. Dhr Contant meent, dat niet altijd moet worden aange klopt aan de gemeentekas. Ook de voorz. zou liever zien, dat van particuliere zijde dit bedrag werd geofferd. Hierop zal wor den aangedrongen. Echter besluit de raad toezegging te doen maar dan tegen 1 Oct. 1933. Op voorstel van B. en W. werd aan het vrijwillige brandweerkorps een gratificatie verleend, van f 50 per jaar. Door den burgemeester werd nogmaals naar voren gebracht het brandgevaar dat veroorzaakt kan worden door het plaatsen van strooklampen enz. in de kom der ge meente. Toegevoegd zou hij willen zien aan de politieverordening, dat aanvrage hiervoor zal geschieden bij B. en W. en dat die dan hierover na onderzoek zullen beslissen. Weth. v. Dis brengt nog naar voren het naar z.i. misbruik maken van de school voor vergaderingen enz. Hij' mist de vrij moedigheid om in het vervolg de school voor sommige doeleinden af te staan, daar moeilijkheden anders niet uit zullen blij ven. Hierna sluiting. Ingezonden Mededeeling. Als 's morgens dat onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanval van migraine aankondigt, voorkom dan die misère met 1 of 2 Volgens recept von Apotheker Dumont Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Den Ham, A. J. Westra Hoekzema te Mijnsheerenland. Voor Nieuw-Lekkerland, L. Vroegindeweij te Wilnis. Weer een vuurzee te Rotterdam. Omstreeks zes uur gisteravond is een zware brand uitgebroken in een groote houten loods, Westzeedijk 22 te Rotter dam, van de firma M. M. de Vries, waar in pakken oud rubber- en touwwerk wa ren opgeslagen. De brand heeft zich uit gebreid tot een achter de huizen gelegen schoolgebouw, waarin een natuurhisto risch museum en een verkoopcentrale van de A. J. C. gevestigd waren, en tot eenige woonhuizen, liggende aan den Westzee dijk. Om kwart voor zes was de zoon van den heer De Vries uit de zaak gegaan om een fiets te stallen. Toen hij daarna terug kwam zag hij het pakhuis in lichte laaie staan. De brandweer werd gewaarschuwd en onmiddellijk werd het vuur aangetast. In de omgeving ontstond een zenuw achtige stemming, omdat men al direct gevaar inzag, dat de omringende huizen gevaar liepen. Uit een woning aan de Zalmhaven werd een zieke vrouw weggedragen. Zij werd voorloopig ondergebracht in een winkel in de buurt, waar later ook andere men schen onderdak hebben gevonden. In de zen winkel waren ook de kleeren, lijfgoe deren en andere dingen, die men nog had weten te redden, waaronder kanaries en katten, ondergebracht. De vrouw werd na eenigen tijd naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht. In het woonhuis bij den winkel werden ook een groot aantal kinderen binnenge bracht; daaronder bevond zich een ziek kind, dat later op den avond eveneens naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. De brandweer was onmiddellijk met groot materiaal uitgerukt. Zes motorspui ten, tal van handspuiten en drijvende mo- torspuiten, die tengevolge van het ijs in de Zalmhaven veel moeite hadden in de stad te komen. Bijten werden in het ijs gehakt om de toevoerslangen voor mo torspuiten in te leggen. Het vuur woedde met groot geweld voort. De groote houten loods was een ge weldige vuurzee. Hoog rezen de vlammen op. Het vuur tastte na een klein half uur de school aan, en korten tijd daarna laai den de vlammen uit het dak daarvan op. De brandweer had intusschen het vuur ingesloten door slangen over daken en door panden te leggen, maar de vlammen sloe gen naar de panden aan den Westzeedijk over, die dan ook weldra door het vuur werden aangetast. De zolderverdiepingen stonden spoedig in lichte laaie en daartegen kreeg de brandweer opnieuw een zwaxen strijd te voeren. Hier was ook de motorladder opge steld, vanwaar met een straal op de mo torspuit werd gewerkt. Van de huizen aan den Westzijdijk zijn van eenige panden de zolderverdiepingen totaal uitgebrand, evenals de daaronder gelegen verdiepingen. De achterzijden hebben ook fel gebrand. Van verscheidene kamers is niets meer over dan een leege

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2