EERSTE BLAD. WW VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! DONDERDAG 2 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 106 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. WEEK-ABONNEMENTEN Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De stemplicht. Met zeer krachtige argumenten heeft gisteren de heer Beumer zijn voorstel om den z.g. stemplicht af te schaffen verde digd. En het moet wel verwondering wekken, dat dit voorstel niet van meerdere kanten gesteund werd. Immers ook degenen, die van oordeel zijn, dat evenredige vertegenwoordiging en stemplicht onafscheidelijk bij elkaar be- hooren, nemen genoegen met een bepaling die den plicht om te stemmen allerminst inhoudt. De wet kent n.l. geen stemplicht, maar slechts opkomstplicht. De kiezer,* die thuis blijft omdat de ver kiezing hem onverschillig laat, of omdat hij, zooals dat bij enkele vrouwen 't geval is, gemoedsbezwaar om aan de stemming deel te nemen, wordt vervolgd en gestraft. De kiezer daarentegen, die wel aan het stembureau verschijnt, maar door zijn stembiljet te weigeren of het te verknoei en toch niet meestemt, gaat vrij uit. Ook op de uitvoering van de thans gel dende bepaling werd door den heer Beu mer scherpe critiek uitgeoefend. De be wijslast, zoo betoogde hij, is omgekeerd, zoodat de verdachte zelf maar zijn on schuld moet bewijzen. Daarbij komt nog, dat de burgemeesters, die tot vervolging moeten overgaan, hun taak zeer verschil lend opvatten; sommigen houden wel re kening met gemoedsbezwaren, maar an deren niet. Bovendien laat de berechting van deze overtreders wel een en ander te wenschen over. In 's lands belang is de stemplicht ook niet te verdedigen. Terecht werd er door den heer Van den Bergh op ^gewezen, dat het eenige resultaat is, dat de onverschil ligen, menschen die veel beter thuis kon den blijven, naar de stembus worden ge dreven. Een argument voor de afschaffing is voorts ook nog, dat de invoering van deze volkomen nuttelooze, lastige en niet onge vaarlijke maatregel bij elke verkiezing nog plm. drie ton kost, een bedrag, dat zonder eenig bezwaar bezuinigd zou kunnen wor den. De knappe verdediging door den heer Beumer van zijn voorstel mocht echter niet baten. Het werd met 49 tegen 32 stemmen verworpen. Het trok hierbij de aandacht, dat de Staatk. Geref. afgevaardigden bij de be handeling van deze zaak afwezig waren. Het voorstel om den stemplicht af te schaffen werd door hen niet verde digd. En toen er gestemd moest worden, waren de heeren Kersten, Zandt en van Dis afwezig. DE DUITSCHE RIJKSDAG ONTBONDEN. Nadat de Rijkskanselier en de Rijfcs- vicekanselier des middags aan Rijkspresi- dent Von Hindenburg verslag hadden uit gebracht over de onderhandelingen met het Centrum, heeft de Rijkspresident de volgende, op 1 Februari gedateerde ver ordening betreffende ontbinding van den Rijksdag uitgevaardigd Daar gebleken is dat vor ming van een meerderheid die tot werken in staat is, o n - mogelijk is, ontbind ik op grond van artikel 25 van de Rijksgrondwet den Rijksdag, opdat het Duitsche volk door verkiezing van een nieuwen R ij k s d a g b 1 ij' k geve van z ij n standpunt tegenover de nieuw samengestelde regeering van natio n*a le aaneenslui ting. Tegelijkertijd is door een tweede veror dening, eveneens van 1 Februari, door Rijkspresident Von Hindenburg 5 Maart 1933 aangewezen als verkiezingsdag. ■Gisteravond heeft de reeds aangekon- S1.?.1 kabinetsvergadering plaats gehad. Rijkskanselier, Adolf Hitler, heeft daarop een oproep aan het Duitsche volk voor gelezen, welke hij des avonds ongeveer tien uur (Duitsche tijd) voor alle Duit sche radiozenders zou uitspreken. De ministerraad keurde deze rede eenstem mig goed. De Rijkskanselier begon zijn radiorede al dus „Meer dan 14 jaar zijn voorbijgegaan sinds den onzaligen dag, dat het Duitsche volk, verblind door binnen- en buiten landsche beloften, de hoogste goederen van ons verleden vergat en het Rijk zijn eer en zijn vrijheid. Sinds dien dag van het verraad heeft de Almachtige ons volk Zijn zegen onttrokken. Tweedracht en haat hielden haar intocht Wij zien sinds November 1918 niet an ders dan innerlijk verval. De Rijkskanselier schilderde de ellende der werkloosheid in de verschillende be drijven en vervolgde Met krachtige aanvallen probeert de communistische methode van den waan zin het volk, dat reeds geheel ontworteld is, tot op 't laatste te vergiftigen en te ver scheuren, om het naar een nog vreese- lijker toekomst te drijven. „Veertien jaar Marxisme hebben Duitschland geruïneerd. Eén jaar bols jewisme zou Duitschland vernietigen." De Rijkskanselier ging voort met de taak der regeering te beschrijven als de zwaarste, die ooit op een regeering rustte, maar hij vertrouwde op zijn geloof aan het Duitsche volk, dat hij tot medewer king aanspoorde. De nationale regeering wil het groote doel der reorganisatie van het volk be reiken met twee groote vierjaarplannen Redding van de Duitsche boeren tot behoud vein de voedings- en tegelijk levens-basis der natie. Redding van de Duitsche arbei ders door een geweldige en uitgebreide bestrijding van de werkloosheid. Binnen vier jaar moet de Duitsche boer aan de ellende onttrokken zijn. Binnen vier jaar moet de werkloosheid definitief overwonnen zijn. Hiermede hangt de opbloei van het ge- heele overige economische leven samen. Voorts kondigde Hitier een saneering van het rijk, de landen en gemeenten aan in het opzicht van bestuur en belasting zaken. Dan zal het federatieve behoud van het Rijk werkelijkheid worden. Tot de hoeksteenen van het regeerings- program behooren de arbeidsdienst- plicht en de binnenlandsche kolonisatie. Wat betreft de buitenlandsche politiek ziet de regeering haar hoogste zending in het behoud van de levensrechten en daar door ook het heroveren van de vrijheid van het Duitsche volk. Door een einde te maken aan den chaotischen toestand in Duitschland wil zij tevens een gelijkwaar dige staat, dus ook een staat met gelijke rechten, tusschen de andere staten in bréngen. Ook Duitschland zal naar den vrede streven. er een hevig vuurgevecht tusschen de veldwachters en nationaal-socialisten, waarbij de brigadier Plies werd gedood, 1 terwijl vier veldwachters gewond werden. Aan de zijde der nationaal-socialisten vie len drie dooden. Volgens andere berichten zouden er zelfs zes dooden zijn gevallen. Ook te Wanne-Eickel bij Bochum heb ben ongeregeldheden plaats gehad. Zoo werd een nationaal-socialist door een ko gel in den hals getroffen en levensgevaar lijk gewond. Te Witten werd een arbeider door een schot in den schouder gewond. Te Bochum zelf kwam het tot een vecht partij tusschen nationaal-socialisten en communisten, waarbij een nationaal-so cialist gekwetst werd, zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Te Wattenscheid werd bij een gevecht tusschen Hitlerianen en communisten een communist door een messteek in den rug ernstig gewond. Later werd een huiszoe king gedaan in het vereenigingslokaal der nationaal-socialisten, waar een groot aan tal wapenen en een hoeveelheid munitie werden gevonden. Hoog biergebruik in België. Wie zijn de grootste bierdrinkers ter wereld? De Belgen dingen in elk geval mee naar het kampioenschap. Hun titels? In 1930 hebben zij 1.666.000.000 liters bier gedronken. Wie zei daar dat de Bel gische baby's met de bierflesch in de wieg liggen?Voor die stroomen bier heb ben de Belgen dat jaar 3.600.000.000 frs zakgeld verteerd. In 1920 gebruikten de brouwerijen 93.145.812 k.g. mout, vier jaar later vrij wel het dubbele, n.l. 174.519.425 k.g. Ge durende het crisisjaar 1926 werd wat minder gedronken, doch in 1928 hadden de dorstigen reeds hun schade ingehaald en hadden de brouwers 184.679.000 k.g. mout noodig. In 1930 moesten de brou wers nog meer voor mout uitgeven; zij gebruikten er 221.217.000 k.g. Belastingplannen te New York. Ten einde verbetering te brengen in den financieelen toestand van New York, heeft de gouverneur van New York, Lehmann, voorgesteld de begrooting te verminderen met 23 pet. en aanzienlijke belastingver- hoogingen in te voeren, welke 85 millioen dollar moeten opbrengen. Er is thans een Militairen geen lid van weerbaarheids- corpsen. Naar het Ned. Correspondentiebureau te 's-Gravenhage meldt, is binnenkort te verwachten een legerorder, bevattende een ministerieele beschikking, houdende ver bod van deelneming door militairen aan zoogenaamde weerbaarheidsorganisaties. Hierin wordt op grond van het regle ment betreffende de krijgstucht bekend gemaakt, dat het, als strijdig met de be langen van de krijgstucht, den militair is verboden, deel te nemen, leiding te geven of eenigerlei medewerking te verleenen aan eenige zoogenaamde weerbaarheids- organisatie als die, welke in den laatsten tijd in het leven zijn geroepen en welke plegen te worden aangeduid als frontstrij- dersbond, garde, militie, wacht, e.d. Als voorbeeld worden genoemd de Ar beiders-vredeswacht en de weerbaarheids- vereenigingen, verbonden aan de Algemee- ne Nederlandsche Fascistenbonden, de Communistische Partij Holland, de Natio- naal-Socialistische Beweging, de Natio- naal-Socialistische Nederlandsche Arbei derspartij, de Nationaal Socialistische Partij, het Verbond van Nationalisten, het Verbond van Nationaal-Solidaristen in N. Nederland en dergelijke. Het verbod geldt uit den aard der zaak niet ten aanzien van die weerbaarheids- vereenigingen, welke van rijkswege, op grond van het Koninklijk besluit van 12 Maart 1919 en van het ter uitvoering van dat besluit vastgestelde boekwerk nr. 86: „Weerbaarheidsvoorschrift", medewer king ontvangen of worden gesteund. Vcorloopig overzicht van het weer In Januari. Gemiddeld over de vijf stations was de ochtendtemperatuur 2 gr. beneden nor maal. Zij was tot den 13den voortdurend te hoog, n.l. 3 gr. boven normaal. Van den 14den tot den 30sten steeds te laag, n.l. 6 gr. beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen op den 3den en den 26sten voor, resp. 854 gr. bo ven en 11 gr. beneden normaal. De ge middelde maximumtemperatuur was 2 gr. de gemiddelde minimumtemperatuur 1% gr. beneden normaal. Het aantal dagen met een minimumtemperatuur beneden 't vriespunt was te De Bilt 18 tegen 15 nor maal. Ingezonden Mededeeling. Wat wil de nieuwe Fransche regeering? Voor zoover de begrootings- en finan- cieele saneeringsplannen van het kabinet- Daladier bekend zijn, beoordeelen de bla den deze niet ongunstig. Ook in parle mentaire kringen zouden de financieele plannen een gunstigen indruk gemaakt hebben. Volgens de „Matin" zijn de minister van Financier Bonnet en de minister voor de begrooting, Lamoureux, voorne mens door bezuinigingen en lichte belas- tingverhooging het tekort, dat op grond van een nieuwe berekening niet 11, doch 6 milliard francs bedraagt, tot 4 milliard te beperken, zoodat de belastingen niet al te zeer behoeven te worden verhoogd, hetgeen gevaarlijk zou zijn voor het eco nomisch leven des lands. Een trein in Ierland tot ontsporing gebracht. In een bericht uit Belfast wordt mel ding gemaakt van een ernstige sabotage daad der stakende Noord-Iersche spoor wegarbeiders. De eenige sneltrein op het traject Dublin-Belfast, dien men gisteren kon laten rijden, is bij Castle Bellingham aan de grens van Noord- en Zuid-Ierland door het verwijderen van een stuk rail tot ontsporing gebracht. De locomotief en drie wagons stortten van den dijk in een diepe greppel. De hoofdconducteur werd gedood. De machinist, de stoker en drie passagiers werden gewond. Verwaaroosde kinderen in Rusland. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de voltooiing van eenige groote tehuizen het den Sovjet-autoriteiten mogelijk ge maakt den laatsten tijd 100.000 verwaar loosde kinderen onderdak te verschaffen. In den loop der jaren was voor dit doel een fonds bijeengebracht van circa 127 millioen roebel. In de tehuizen wordt den kinderen een vak of het landbouwbedrijf geleerd. Aan sommige kinderkolonies zijn groote bedrijven verbonden. Bloedige botsingen te Homberg. Te Homberg in de Rijnprovincie is het tot bloedige botsingen gekomen, waarbij drie nationaal-socialisten en een veld wachter werden gedood. Nationaal-socialisten, die een betooging voor de nieuwe regeering hielden, werden uit een hinderlaag door communisten be schoten. Terwijl men bezig was met het doen ontruimen van een straat, ontstond tekort van 115 millioen dollar, dat hij wil wegwerken door beperking van de huidige vrijstellingen van inkomstenbelasting, het heffen van een belasting van 1 pet. op in komens boven 1000 dollar voor ongehuw- den en 2500 dollar voor gehuwden, het heffen van een belasing van driekwart pot. op alle detailverkoopen en een ver hooging van de belasting op olie. Door invoering van al deze maatregelen hoopt men zelfs een gering overschot op de be grooting tot stand te kunnen brengen. Mr Dr H. W. Hovy. f Op 64-jarigen leeftijd is in het Diaco- nessenhuis aan den Overtoom te Amster dam overleden Mr Dr H. W. Hovy, oud- burgemeester van Lo os duinen. De heer H. W. Hovy was de oudste zoon van het bekende lid der Eerste Ka mer Hovy. Hij' werd den 29en Augustus 1868 geboren en voltooide zijn studie aan de Vrije Universiteit en de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Aan de V.U. promoveerde hij in de Rechtsgeleerdheid, aan de Stedelijke Universiteit in Rechts wetenschap en Staatswetenschap. Kort na het jaar 1900 werd Mr Dr Hovy benoemd tot burgemeester der 'Ge meente Loosduinen, welke functie hij bleef vervullen tot de annexatie dezer ge meente door Den Haag. Gedurende dit tijdvak was Mr Dr Hovy ook lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Steun aan den tuinbouw. De besturen van den R.K. dioceanen land- en tuinbouwbond, den Ohristelijlken boeren- en tuindersbond, afdeeling Hol land-Brabant, en den Neutralen bond van land- en tuinbouwers hébben in een gecombineerde vergadering besloten, in een gemeenschappelijk adres tot den minister van oeconomische zaken en ar beid het verzoek te richten, den tuin bouw zoodanig te steunen, dat de volle bijslagen tot de sytelde richtprijzen wor den uitgekeerd. Voorts zal worden verzocht, voor 1933 den tuinbouw te steunen door middel van dezelfde regeling als voor 1932, doch met dien verstande, dat de steun gedurende en niet na het seizoen ter beschikking van de tuinde» wordt gesteld. De neerslag was over het geheele land belangrijk beneden normaal. In Zuid-Hol land en Zeeland viel ongeveer de helft van de normale hoeveelheid. In de overige dee- len van het land slechts 3040 pet. van het normale. Te De Bilt werden 86 uur zonneschijn waargenomen tegen 51 normaal. De Crisis-zuivelcentrale. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft ingesteld commissies van advies aan het bestuur der Crisis-zuivel- Centrale inzake boter, kaas, melkpoeder, gecondenseerde melk, melk, koelhuisboter, margarine, oliën en vetten, industrie, con sumentenbelangen en algemeens regelin gen. De samenstelling dezer commissies wordt vermeld in Staatscourant no. 23. Minister Beelaerts te Genève. Onze minister van Buitenlandsche Za ken, jhr Beelaerts van Blokland, is giste ren met eenige militaire deskundigen te Genève aangekomen, om deel te nemen aan de beraadslagingen van de algemee- ne commissie der ontwapeningsconferen tie, die vandaag zullen beginnen. Wijziging van de Tarwewet. De Eerste Kamer zal worden bijeenge roepen tegen Dinsdag 7 Febr., des namid dags te half 2, ter behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Tarwe wet. STEUN AAN DEN TUINBOUW. Ter aanvulling van het gisteren mee gedeelde kan nog het volgende worden gemeld. Aan de veilingen zijn de steunbedragen voor glaskomkommers, tomaten, blauwe druiven, witte- en savoijekool en roode kool, reeds uitgekeerd. De uitbetaling zal zoo spoedig mogelijk door de Prov. Commissie worden gere geld, maar in verband met de gemengde bedrijven geeft dit nog eenige moeilijk heden, waarmede men echter spoedig ge reed hoopt te zijn. De Commissaris der Koningin heeft aan den heer M. Oudeman te Baarland, op zijn daartoe gedaan verzoek, met in gang van 1 Mei 1933 eervol ontslag ver- Binnenland. De Tweede Kamer over de wijziging der Kieswet. De begrooting 1933 door den Gemeente raad van Middelburg aangenomen. Groote brand te Rotterdam. De aardappelenvoorraad op 15 Januari. Buitenland. De Duitsche Rijksdag ontbonden. De plannen der Fransche regeering. Maatregelen tegen de communisten in Duitschland. leend als bezoldigd veldwachter in die gemeente. i Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd tot schatter voor de waarde der aan te koopen eigendommen welke noodig zijn voor de verbetering van den weg ZuidzandeGadzand, den heer A. H. de' Milliano te Waterland kerkje, en voor die voor de verbetering van den weg ZuiddorpeKoewachtSt. Jansteen, den heer W. J. Anthonisse te Hontenisse. Schip omhoog. Het Fransche stoomschip „San José" van de Compag nie Générale Transatlantique, op weg van Duinkerken naar Antwerpen, dat gister avond ongeveer half acht Vlissingen is gepasseerd, is omhoog gekomen bij de Suikerplaat nabij Borselen beneden Ter- neuzen. Het schip zou waarschijnlijk zonder assistentie vlot komen. Sleepboo- ten uit Vlissingen zijn naar het schip vertrokken. NIEUWE RADIOTOESTELLEN (N.S.F. en Philips), vanaf f 129. Ziet de etalage. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. De gemeentebegroo- ting afgehandeld. Gisteravond te 11 uur is de Gemeenteraad na drie mid dag- en drie avondzittingen gereed geko men met de begrooting voor 1933. De 30 opcenten op de straatbelasting zullen niet geheven worden. Op voorstel der rechterzijde gesteund door de heeren Portheine en Jeronimus werd besloten het aantal opcenten op de personeele belasting niet met 30 maar met 10 te verhoogen en het daardoor ge derfde bedrag te vinden door Middelburg te plaatsen in de derde klas der fonds belasting. Zooals bekend zullen op de fondsbelasting 100 opcenten worden ge heven. Over het subsidie aan het Middelburgsch Muziekkorps zal in de volgende verga- dering de beslissing vallen. Men zie verder het verslag. Vlissingen. Sociale Studieclub. Gisteravond hield de Christ. Besturen bond alhier een vergadering, waarin als spreker optrad de 'heer J. Stapelkamp, hoofdbestuurder van het Ghr. Nat. Vak verbond. De voorzitter, de heer J. Marijs, zette uiteen wat het doel is van deze vergade ring, n.l. om te trachten te komen tot op richting van een sociale studie-club. De heer Stapelkamp hield een uitvoe rige rede, waarin hij de bedoeling van het C. N. V. met het vormen van deze studie-clubs aantoonde. Spreker begon met te schetsen de op komst der Ghr. vakbeweging, die in het begin strijd vorderde naar 2 fronten eenerzijds tegen vooroordeel in eigen Ohristelijken Ikring en anderzijds tegen de moderne vakbeweging. Dit eischte zóó veel tijd, dat de sociale scholing wel wat in het gedrang kwam. In de laatste jaren is echter deze zaak meer op den voor grond getreden en door het hoofdbestuur met kracht aangevat. Spreker is er van overtuigd, dat na dezen crisistijd een tijd zal aanbreken, waarin geheel andere verhoudingen zul len heerschen, dan die wij nu kennen. Het gansche wereldbeeld verandert; 'God werkt Zijn raad uit ook door dezen hangen tijd heen. In ons land zijn ongeveer 400.000 werkloozen, waarvan 80.000 jonge men schen beneden 25 jaar. 'Over heel de we reld 30 millioen werkloozen en volgensi de beste deskundigen is er geen kijk op, dat die allen weer in 't productieproces worden ingeschakeld. Geweldige vraag stukken vloeien hieruit voort40-urige werkweek, medezeggingschap en bedrijfs- In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1