Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Scheepstijdingen. hoedanigheden te missen, waarover in het huidig tijdsgewricht meer dan ooit de premier behoort te beschikken. Van een krachtige leiding hadden de leden, hier aan 't woord, in de afgeloopen periode weinig bespeurd. Zij waren overtuigd met deze critiek, die door hen werd uitgebracht met het oog op de in het zicht zijnde kabinets wisseling, uitdrukking te geven aan een in en buiten de Staten-Generaal in rui men kring heerschend gevoelen. Andere leden, hoewel met de hoofdstrek king van dit betoog min of meer accoord gaande, meenden toch te moeten opmer ken, dat, al treedt de premier naar buiten niet krachtig op, hij toch, naar verluidt, intern, in den ministerraad goede leiding geeft. Ook waren zij van oordeel, dat de omstandigheid, dat de voorzitter van den ministerraad straks elf jaren dit ambt zal hebben bekleed, toch wel voor zijn ge schiktheid pleit Weder andere leden konden zich met de uitgeoefende critiek in het geheel niet vereenigen. Vergelijkt men den toestand van ons land met dien van andere landen, waar de ministeries zoo vaak wisselen, dan past veeleer een woord van waardeering aan den voorzitter van den ministerraad, die er in is geslaagd gedurende deze uiterst moeilijke regeeringsperiode ons land een kabinetscrisis te besparen, welke vermoe delijk zou geleid hebben tot een politiek avontuur. Eenige leden gingen nog verder en ver klaarden zeer ingenomen te zijn met het beleid van dezen bewindsman, dien zij in de gegeven omstandigheden juist den geschikten persoon achtten voor de door hem ingenomen plaats. Den financiëelen toestand van ons land achtten verscheidene leden zeer zorgelijk. Vooral de Crisisdienst baart groote zorg en de vrees werd uitgesproken, dat ook voor 1933 de leeningscapaciteit van Ne derland tot het uiterste zal moeten wor den benut. Andere leden erkenden, dat de finan- ciëele toestand zonder twijfel zorgelijk is te achten, maar zij wenschten er niettemin op te wijzen, dat de regeering dien toe stand op noodeloos verontrustende wijze heeft afgeteekend. Zoo zorgwekkend als de regeering het voorstelt, is de finan- ciëele toestand des lands niet. Naar de meening van verscheidene leden is bij ons volk het besef van den nood nog geenszins doorgedrongen. Deze leden betreurden, dat de bezui niging niet vroeger is ingezet, hoewel reeds lang van verschillende zijden in en buiten de Staten-Generaal de noodzaak daarvan is bepleit. Enkele leden bespraken de financiëele moeilijkheden, waarin zeer vele ge meenten als gevolg van de crisis ver- keeren en klaagden over de houding, die de regeering te dien opzichte veelal aan neemt. Zij waren van oordeel, dat voor de uitgaven wegens armenzorg en werke- loosheidszorg een extra uitkeering be hoort te worden gegeven, welke uit de algemeene crisismiddelen dient te worden gekweten. Verscheidene leden bepleitten het doen uitvoeren op groote schaal van openbare werken, hetgeen in zijn moreel effect op de werkloozen een veel doeltreffender zorg zou zijn dan het uitgeven van 120 k 130 millioen jaarlijks aan ondersteuning. Een der leden miste in de leiding, wel ke de regeering aan het bedrijfs- leven tracht te geven, op bijna alle punten de gedachte aan herstel en wederopbouw van hetgeen werd ver stoord. Betoogd werd, dat, indien de re geering in de afgeloopen twee jaren een krachtiger beschermende politiek zou heb ben gevoerd, de werkloosheid, die de fi nanciën van Rijk en gemeente meer en meer ontwricht, niet den omvang zou hebben aangenomen, welken zij thans heeft. Eenige leden meenden een meer actieve welvaartspolitiek te hebben mogen ver wachten, waar de Duitsche export naar ons land zooveel grooter is dan onze export naar dat land. Zeven weken met een gebroken halswervel. In het ziekenhuis te Auckland (Nw. Zeeland) wordt een man verpleegd, die zeven weken lang met een gebroken halswervel heeft rondgeloopen, zonder dat hij het wist. Rijdende in een zware vrachtauto, was hij uit den wagen tegen het spatbord ge slingerd, toen deze over een kuil reed. Om zijn verwonding maakte hij zich niet bezorgd en dacht, dat het niet meer was dan een gevoelige plek aan den hals. De pijn deed hem tenslotte een dokter raadplegen, en een onderzoek met X-stra- len toonde aan, dat een halswervel gebro ken was. Op een haarbreedte na was het rugge- merg geraakt en heel weinig was noodig geweest, om terstond den dood te veroor zaken. Echtscheiding na den dood. Het gerechtshof van Szeged krijgt binnenkort, naar Reuter meldt, een eigen aardig echtscheidingsproces te behande len. Een 72-jarige grondbezitter heeft het gerechtshof verzocht hem te doen schei den van zijn eenige maanden geleden overleden vrouw en zijn naam van haar grafsteen te laten schrappen. Als reden voor zijn vreemdsoortig verzoek gaf hij aan dat na den dood van de vrouw, waar mede hij 40 jaar heeft geleefd, uit haar nalatenschap brieven te voorschijn zijn gekomen, welker inhoud tijdens het leven van de vrouw de rechtbank zeker aanlei ding zou hebben gegeven, de echtscheiding uit te spreken. G ri e p. Onder het gemeenteperso- neel te Groningen heerscht op het oogen- blik veel griep. Van het personeel der ge meentetram en van dat der politie is 15 pet. ziek.Alle reservekrachten zijn nu in dienst. Ook bij den Reinigingsdienst zijn vele zieken. Van de ongeveer 200 manschappen welke bij het regiment veldartillerie in de Doelenkazerne te Leiden in garnizoen liggen, hebben zich gisteren 68 ziek ge meld. Door het vuur beproefd. Het „Drukkersweekblad" schrijft: Bij den brand, die hij het „Utrechtsch Nieuwsblad" heeft gewoed, legde de brandweer-commandeur, de heer Klomp, beslag op een vrijwel geheel verkoold boekwerkje, waarop nog leesbaar was de titel: „Door het vuur beproefd". Dit boekwerkje maakt nu deel uit van de collectie in het Brandweer-Museum te Utrecht. Een drama in een kam pong. Uit Palembang wordt gemeld: Zekere Leman richtte in vier pondonks in kampong Bakoen,onderdistrict Parit, met een zwaar kapmes een slachting aan. De meeste bewoners van deze pondoks sliepen. In de eerste pondo-k werden een man, een vrouw en vier jonge kinderën gedood, in de tweede moeder en zoon, ter wijl de vader zwaar gewoond werd, doch kans zag te vluchten. In de derde pondok werden een man en twee kinderen gedood, terwijl in de vierde een man lichtgewond werd. Onder de gedoode kinderen zijn verschillende zuigelingen. De aanleiding tot dit drama is niet be kend. In een wak geraakt. Bij het schaatsenrijden op het meerFlevo, tus- schen Blokzijl en Vollenhove, is gisteren een jonge man, een bekend voetballer, de 24-jarige W. Bakker, naar de Courant meldt, jammerlijk verdronken. Zaterdag was B. per schaats naar Vollenhove ge weest. Hij geraakte op de gisteren onder nomen terugreis in een wak, dicht bij de kust. Toen dit aan den wal werd opge merkt, spoedden zich velen naar de plaats des onheils, doch zij konden den drenkeling, die zich een tijdlang nog bo ven wist te houden en grond onder de voe ten trachtte te krijgen, niet bereiken, daar het ijs te broos was. Na een wanhopige worsteling zonk de jonge man in de diepte weg. Het lijk is later opgehaald. Het v e r g i f t i g i n g s g e v al te Utrecht. Omtrent het vergiftigings- geval in de Papaverstraat te Utrecht, ten gevolge waarvan Zaterdagmiddag de 17- jarige zoon van de daar wonende familie G. is overleden, kan wel als vaststaand worden aangenomen, dat kolendamp de oorzaak van de vergiftiging is. Moeder en dochter, die verpleegd wot- den in de rijksklinieken, waren Zondag avond nog in leven; de toestand van bei den was nog steeds zeer zorgelijk. Bij het spieringvisschen verdronken. Zaterdagmiddag zijn de gebroeders 0. en P. Foppen bij het spie ringvisschen op het meer Flevo bij' Har derwijk, door het ijs gezakt. De 20-jarige G. Foppen is onder het ijs geraakt en verdronken. Het gevaar van een cel luloid pop. Het tweejarig dochtertje van de familie Post aan den Hagelinger- weg te Zandpoort was Zondagmiddag met een celluloid pop aan 't spelen. Zij kwam met de kachel in aanraking waardoor de pop in brand vloog. Het meisje kreeg ern stige brandwonden en werd naar het St. Antonius Ziekenhuis te IJmuiden Oost vervoerd. Heel spoedig is het daar aan de bekomen verwondingen overleden. Na vijftien jaren. Een werklooze te Duren, in Duitschland, ont ving dezer dagen een aangeteekenden brief uit Frankrijk met 400 frs. biljetten. De geadresseerde dacht aanvankelijk met een mystificatie te doen te hebben. De bankbiljetten waren evenwel echt en het begeleidend schrijven, dat hij liet vertalen, bracht aan het licht, dat de afzender een vroegere Fransohe officier was, dien de werklooze in 1917 voor Verdun het leven had gered. Hij1 vond den officier in dat jaar zwaar gewond in het z.g. „Niemands land". De Duitscher had den Franschman gelaafd en verbonden, waarop beiden el kaar hun adressen gaven. Eerst thans zag de Franschman, een eigenaar van wijn bergen, in een oud notitieboekje opnieuw het adres van zijn redder van 1917 en zond hem de welkome gave toe. ALGEMEENE VERGADERING CENTRAAL BUREAU VAN DE VEILINGEN. De toestand van den tuinbouw. Minimum prijzen gevraagd. Critiek uit Zeeland. Gisteren werd in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering gehouden van het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland. Het doel van deze vergadering was het bespreken van den algemeenen toestand van den tuinbouw in verband met den voor 1932 verleenden regeeringssteun en met de voor 1933 te nemen maatregelen. In zijn openingsrede zeide de voorzit ter, de heer F. V. Valstar, dat de vraag, hoe de tuinbouw in deze ongekend don kere en moeilijke tijden zich zal kunnen staande houden en zich er door heen kan slaan, een vraag is van het allergrootste belang, een vraag, waarover wij ons heb ben te beraden en waarover wij met el kaar tot overeenstemming moeten komen. Bedriegen de vooruitzichten niet, dan zullen de moeilijkheden voor het jaar, dat wij zijn ingetreden, nog toenemen. Spr. wees op den ernstigen toestand in den tuinbouw. Er is geen tak van tuinbouw of hij heeft een beroep moeten doen op den steun der regeering. Komende tot de economische zorgen zeide spr., dat de wereld haar economi- schen ondergang tegemoet rent, zonder dat het, naar het schijnt, mogelijk is haar bij dien doodenrit tot staan te brengen. De export van onze tuinbouwproducten is in 1932, niet in het minst onder den druk van geweldig hooge, deels prohibitief werkende invoerrechten, in vergelijking met 1931 achteruitgegaan van f 66 mill, tot f48 mill., hetgeen een teruggang be- teekent van bijna 28 pet. Vergelijken wij den export van 1932 met dien van 1930 omdat 1931 door den val van het En- gelsche pond en de Duitsche deviezen- maatregelen reeds zeer ongunstig was be ïnvloed dan is de daling zelfs f 27 mill, of 36 pet. „Daarom eischen wij van de regeering aldus spreker dat zij 'haar passivi teit bij de onderhandelingen met het bui tenland laat varen, omdat het dulden van steeds nieuwe en steeds meer belemmerin gen, ten slotte zonder daartegen verweer te bieden, met het oog op ons volksbelang niet langer te verantwoorden is. Intusschen, met de mogelijkheid, dat het de regeering zal gelukken op zeer kor ten termijn meer vrijheid voor onzen ex port te verkrijgen, mag niet worden ge rekend. Bij de beantwoording van de vraag, wat voor 1933 Voor de instandhou ding van den tuinbouw noodzakelijk is, moet rekening houden met de werkelijk heid een gebiedende eisch zijn. Die wer kelijkheid is, dat het er met de afzet mogelijkheid van ons product slecht voor staat. Van de steunregeling voor den tuinbouw zou spr. willen zeggen: dank baar, maar niet voldaan. Aan de steun regeling voor 1932 kleven vooral twee be zwaren, ten eerste dat het bedrag van vijf millioen te klein is, om daarmede de financieele moeilijkheden op te heffen, waarin de tuinbouw is geraakt, waarom het bestuur bij de regeering dan ook heeft aangedrongen op een verhooging van den toeslag voor 1932 en ten tweede, dat de steunregeling voor 1932 eigenlijk geen steunregeling is, maar een geldelijke tege moetkoming na de geweldige verliezen, welke in het jaar 1932 zijn geleden. De heer Valstar behandelde daarna de vraag, wat er dan voor 1933 moet gebeu ren. Het bestuur wenscht geen toeslag regeling, niet alleen omdat het de waarde van andere steunmiddelen veel hooger schat, maar óók omdat het niet mogelijk is een toeslagregeling vooraf in uitzicht te stellen, aangezien het dan niet te voor komen zou zijn, dat daarvan misbruik wordt gemaakt. Bovendien, indien voor de komende ja ren, en in ieder geval voor 1933, geen andere middelen dan een toeslag op het product zouden worden ter hand genomen dan zou, in een toestand als waarin het tuinbouwbedrijf nu is geraakt, de onder gang van den tuinbouw toch niet zijn af te wenden. Een krachtig middel, om den tuinbouw voor ondergang te behouden is, naar de meening van het bestuur, de handhaving der minimum-prijzen. Naar sprekers meening zijn minimum prijzen alleen te handhaven, indien daar voor een vergoeding wordt betaald, zoo- dat het product eigendom der veiling wordt. De producten mogen niet buiten de veiling om tegen lagere prijzen tóch op de markt komen. Dat kost geld, maar wij: moeten en mo gen daarvoor geld over hebben, omdat dit geld, als het wordt gebruikt, toch weer in de zakken der tuinders terugkomt. Uit den aard der zaak zal de vraag zijn, ook al ziet men allerwege de noodzakelijkheid van een fondsvorming voor het handhaven der minimumprijzen in, waar dat geld vandaan moet komen wie het geld zal moeten opbrengen, dat voor het handhaven van redelijke minimumprijzen noodig is. Aan dat fonds moeten allen bijdragen. Iedere tuinder door een, zij het gering, percentage van zijn omzet. De landelijke organisatie door een bijdrage uit de re servekas en de regeering moet bijspringen door den aan den tuinbouw toegedachten sieun voor 1933 in de eerste plaats te verleenen voor de handhaving van de m inimumprijzen. Strenge controle op de ter veiling aan gekochte producten is hij dezen maat regel eerste eisch, waarbij moet worden voorkomen, dat minderwaardige produc ten toch aan de markt komen. Tenslotte besprak de heer Valstar het vraagstuk van de beperking der cultuur, waarvoor speciale maatregelen noodig zijn. Het is de hoogste tijd, dat de regee ring maatregelen neemt tegen speculatieve teelt van producten in sommige land bouwstreken, waardoor de heroepstuin- bouw vermoord wordt. Spr. besloot zijn rede met de verklaring, dat de tuinders moeten blijven strijden voor hun bedrijf, waarbij zij mogen ver wachten, dat de regeering steunen zal. Bij de hierop gevolgde bespreking werd o.m. bet woord gevoerd, door den heer H. A. H a n k e n, voorzitter van de Prov. Comm. van Zeeland, die op merkte, dat de Prov. Comm. van Zeeland tot haar leedwezen, haar groote ontevre denheid moet uitspreken over den arbeid verricht door het Dagelijksch Bestuur van het Centraal Bureau der Veilingen in Ne derland. Niettegenstaande alle beloften haar ge daan door den Voorzitter den heer Val star, is er niet in het minst tegemoet ge komen aan de zoo vaak, zoowel schrifte lijk als mondeling, kenbaar gemaakte ver- i langens. Het gaat hier om zeer ernstige zaken. Wij maken deel uit van de veilingsorga- nisatie in Nederland aan wie wij de be hartiging onzer belangen hebben toever trouwd en willen, dat er dan ook organi satorisch gewerkt wordt. Tot op dit oogen- blik is hiervan in geen enkel opzicht iets gebleken. O.a. de geheele Tuinbouwwet is afge kondigd zonder dat met de verschillende streken in ons land overleg werd ge pleegd. Dit kan toch niet anders dan foutieve utkomsten geven. Hoe is het nu toch mogelijk om een goede steunregeling in het leven te roepen, zonder dat vooraf overleg is gepleegd met de verschillende districten in ons land, terwijl bovendien nog vele tuinders buiten de organisatie staan? Dit alles getuigt toch zeker niet van oordeelkundig inzicht om hulp te bieden aan den Nederlandschen tuinbouw in deze moeilijke tijden. Het is ons meermalen opgevallen, al dus Spr., dat er besluiten genomen zijn zonder overleg te plegen, terwijl men zelfs de toestanden in de verschillende streken niet eens kende. Ziet men dan eens een oogenblik naar de drie Centrale Land bouworganisaties in ons land, wat daar gedaan wordt en reeds bereikt is. Wij kunnen toch op vele goede resultaten zien, welke door de verschillende Landbouw organisaties zijn verkregen. Heeft men eenigszins kennis genomen van de werkwijze der drie Centrale Landbouworganisaties, dan valt het di rect op, dat van onder af aan organisa torisch te werk is gegaan, terwijl het Centraal Bureau er juist naar gestreefd heeft, onze Provinciale Commissie zooveel mogelijk uit te schakelen. Wordt er op deze manier gewerkt, zoo valt toch niets te bereiken. Waarom is bij de voorbereiding van de plannen, zooals deze vergadering ook weer voorgelegd zijn, vooraf geen over leg gepleegd met de Provinciale Commis sies en rekening gehouden met onze wenschen. Dit zijn dunkt ons juist de lichamen, die onontbeerlijk zijn bij het ontwerpen van zulke ingrijpende zaken als thans aan de orde zijn. Wij hebben ook kunnen toejuichen, dat voor de uitvoering van de Tuinbouw- steunwet de Veilingsorganisatie werd ge kozen, doch hadden verwacht, dat dan ook was begonnen met te zeggen, dat de geheele productie van Tuinbouwproducten in haar organisatie was betrokken, zooals dit bij de uitvoering van de Landbouw- steunwetten het geval was. Dit is toch een onmisbare factor, bij de doorvoering van plannen als voorgelegd, wil men kans hebben van slagen. Hoe- velen staan thans nog ongeorganiseerd toe te zien, om te trachten zooveel moge lijk profijt te trekken uit dit ongeorgani seerd zijn. Dit moest toch niet kunnen be staan De geheele Nederlandsche Tuinbouw moet dicht aaneengesloten staan, dan is er kans, om gezamenlijk het hoofd te bie den aan de steeds grooter wordende moeilijkheden, veroorzaakt door de gewel dige economische crisis. Zooals thans door het Bestuur de za ken worden behandeld, moet alles op een groote mislukking uitloopen, hetgeen zeer spijtig zou zijn, want dat is absoluut niet noodig. Het bestuur verandere dus van koers en make van de thans geboden gelegen heid gebruik, om een krachtige organisa tie in het leven te roepen, den Nederland schen Tuinbouw waardig. Coöp. Suikerfabriek Raffinaderij „Dinteloord". Maandag jl. werd te Roosendaal de al gemeene vergadering van do 'Coöp. Sui kerfabriek Raffinaderij ^Dinteloord" gehouden, onder leiding van den voor zitter, den heer W. Kakebeeké te Goes. In zijn openingswoord brengt de voor zitter dank aan de regeering voor de maat regelen, die ten beste van de suikerindus trie en de bietenteelt genomen zijn, thans bestaande in een garantie van f 8.25 per 1000 kg. suikerbieten en een compensee- rend invoerrecht van f2.40 per 100 kg. suiker. Spreker is er van overtuigd dat de re geering ook voor 1933 maatregelen zal nemen om een redelijken bietenprijs moge lijk te maken. De notulen van de vorige vergadering worden hierna ongewijzigd goedgekeurd. De heeren A. Wisse te St. Annaland, H. van Gorzel te Rilland, Ch. van Riet te Dinteloord, worden benoemd tot het na zien van de notulen van deze vergadering. Op voorstel van den kring Schouwen- Duiveland wordt de heer G. L. Klompe te Ouwerkerk aangewezen tot plaatsvervan gend lid van de financieele commissie. De voorzitter geeft vervolgens het woord aan den penningmeester, den heer Van Bommel van Vloten, ter behandeling van de balans en exploitatierekening van de vennootschap tot Exploitatie van Suiker fabrieken en van de 'Coöp. Suikerfabriek Raffinaderij „Dinteloord" en tot het doen van verschillende mededeelingen. De heer Van Vloten geeft een uitvoerige toelichting op de aan de leden toegezon den cijfers. Hij wijst er op, dat de plan nen tot het maken van spiritus uit aard appelen voor de suikerindustrie een ge vaar zijn. Een dergelijke spiritusfabricage zal alleen gebaseerd kunnen worden op zeer abnormale omstandigheden en het daarin te steken groote kapitaal zal na terugkeer van normale tijden niet meer benut kunnen worden. Aan de hand van de cijfers van de ba lans toont hij aan, dat de liquidatieposi tie van Dinteloord sterk is, waarbij hij de verwachting uitspreekt, dat ingeval van liquidatie aan de leden het gestorte aan deelenkapitaal zal kunnen worden terug betaald. De kaspositie is zoodanig, dat het be stuur voorstelt een vervroegde aflossing op de obligatieleening te doen van f 500.000, die echter niet voor 1 April 1934 kan geschieden. Een groote moeilijkheid voor het be stuur is volgens spr. geweest de beslis sing over de vraag of de beide fabrieken te Zevenbergen en te Dinteloord in wer king gesteld behoorden te worden, dan wel of alleen de fabriek te Dinteloord zou werken. Becijferingen die dienaangaande werden opgesteld wezen uit, dat het stop zetten van Zevenbergen een belangrijk financieel voordeel zou opleveren, en niet tegenstaande sterk aandringen van Minis ter Verschuur, heeft het bestuur na rijp beraad toch daartoe besloten. Spr. geeft een overzicht van de met den minister gevoerde briefwisseling. Tengevolge van den grooten bietenoogst is de afgeloopen campagne zeer groot ge weest. De verwerking bedroeg 342 mil lioen kg. bieten. De campagne heeft een uitstekend verloop gehad. Vervolgens behandelt spreker de vraag, of het stopzetten van Zevenbergen het verwachte voordeel heeft opgeleverd. Hij geeft dienaangaande een toelichting en concludeert, dat inderdaad op zijn minst genomen dit voordeel werd bereikt. Ten aanzien van den komenden oogst meent spreker de verwachting te mogen uitspreken, dat de regeering wederom een premie van f 8.25 zal geven. Op grond van hetgeen de minister in de Tweede Kamer heeft gezegd zullen aan deze steunver lening wel bepaalde voorwaarden ver bonden worden. Hoe zeer spreker ook waardeert wat Minister Verschuur voor den landbouw heeft gedaan, moet hij toch met Z.Exc. van meening verschillen ten aanzien van de Zevenbergsche kwestie. Naar spr. meening zijn het geen billijke eischen en redelijke verlangens, die do minister te dien opzichte heeft gesteld. Bij de bespreking van de toekomstige steunmaatregelen wordt door spreker ge pleit \oor bet instellen van een richt prijs voor suiker. De hoogte van dezen richtprijs zou afhankelijk kunnen zijn van de vraag of al dan niet daarnaast een premie uit de schatkist zal worden ge geven. Spr. waarschuwt de leden tegen het ge bruik van afwijkende 'bietensoorten, het geen noch in het belang van de fabriek, noch overeenkomstig de 'bedoelingen der regeering is, die met den bietensteun ook beoogt het scheppen van werkgelegenheid. Daarom zal het bestuur nauwlettend wa ken legen het gebruiken van afwijkende soorten. Ten aanzien van het gebruiken van Nederlandsch bietenzaad, waarom trent Dr Bierema vragen aan den Minis ter heeft gesteld, meent het bestuur, dat daartegen geen overwegende bezwaren zullen bestaan. Naar aanleiding van in de kringverga deringen gestelde vragen, verdedigt spre ker de bestaande contingenteeringsover- eenkomst, die bij van zeer groot belang acht voor de geheele suikerindustrie. De balansen en exploitatierekeningen worden hierna zonder eenige bespreking ongewijzigd goedgekeurd. Vervolgens geeft de voorzitter nadere toelichtingen op het voorstel van het be stuur om over te gaan tot een verhoogde aflossing der obligatieleening ten bedrage van f 500.000 per 1 April 1934, waartoe bij acclamatie wordt besloten. Hierna worden de plannen voor de vol gende campagne besproken. De voorzitter meent, dat er rekening moet worden ge houden met een oogstbeperking. Het be stuur wil dan ook evenals vorige jaren, gemachtigd worden, om de levering be neden het minimum te mogen toestaan, zonder toepassing van de boetenbepaling Verder wil het bestuur de speling in do levering beperken. Verleden jaar kon een lid minimum 16.000 kg. en maximum 30.000 kg. leveren. Men wil die speling van 14.000 kg. tot 10.000 kg. verminderen, opdat het bestuur meer overzicht van de te verwachten campagne kan krijgen. Het huren en verhuren van aandeelen zal al leen met toestemming van den secretaris mogen geschieden. Het bestuur wordt ge machtigd om op te treden zooals het in dezen nuttig acht. Hierna sluit de voorzitter de vergade ring, waarin een uitstekende stemming te constateeren viel. Vorstschade aan de uien. Uit Nieuwe-Tonge wordt gemeld: Door de strenge vorst is aan de meeste uien schade toegebracht. Het Uitvoer-Con- trole-Bureau geeft voor de aangetaste uien geen uitvoervergunning. Stoomvaart-Mij. Nederland. CHR. HUYGENS, uitr., 29 te Sabang. JOH. DE WITT, thuisr., p. 28 Gibraltar. MARNIX v. ST ALDEGONDE, thuisr., 29 v. Sabang. POELAU TELLO, 28 v. Batavia n. Amst. TABINTA, uitr., 29 te Sabang. TALISSE, uitr., 29 te Tandjong Priok. Rotterdamsche Uoyd. GAROET, uitr., p. 29 Pantellaria. KOTA AGOENG, uitr., p. 30 K. del Armi KOTA BAROE, 29 v. Rott. te Hamburg Oefeningsreis van de „Heemskerck". Blijkens bij het Departement van Defen sie ontvangen bericht is Hr. Ms. „Heems kerck", onder bevel van kapitein ter zee G. ter Poorten, gisteren van Nieuwediep vertrokken tot het maken van de aange kondigde oefeningsreis.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6